filetypes - en to ro translation catalogue (67 entries)

en: Left Click Action (only for Konqueror file manager)
ro: Acțiune clic stînga (doar pentru gestionarul de fișiere Konqueror)

en: Show file in embedded viewer
ro: Afișează fișierul într-un vizualizor înglobat

en: Show file in separate viewer
ro: Afișează fișierul într-un vizualizor separat

en: Here you can configure what the Konqueror file manager will do when you click on a file belonging to this group. Konqueror can display the file in an embedded viewer or start up a separate application. You can change this setting for a specific file type in the 'Embedding' tab of the file type configuration. Dolphin  shows files always in a separate viewer
ro: Aici puteți configura ce va face Konqueror cînd dați clic pe un fișier aparținînd acestui grup. Konqueror poate afișa fișierul într-un vizualizor înglobat sau poate porni o aplicație separată. Puteți schimba această setare pentru un tip de fișier specificat, selectînd subfereastra "Înglobat" a configurării tipurilor de fișiere. Dolphin arată întotdeauna fișierele într-un vizualizor separat.

en: This button displays the icon associated with the selected file type. Click on it to choose a different icon.
ro: Acest buton afișează pictograma asociată cu tipul de fișier selectat. Dați clic pe el pentru a alege o pictogramă diferită.

en: This is the icon associated with the selected file type. Choosing a different icon requires shared-mime-info to be at least version 0.40.
ro: Aceasta este pictograma asociată cu tipul de fișier ales. Alegerea unei pictograme diferite necesită share-mime-info cu versiunea cel puțin 0.40.

en: Filename Patterns
ro: Modele de nume de fișier

en: This box contains a list of patterns that can be used to identify files of the selected type. For example, the pattern *.txt is associated with the file type 'text/plain'; all files ending in '.txt' are recognized as plain text files.
ro: Această zonă conține o listă de modele care sînt utilizate la identificarea fișierelor pentru tipul selectat. De exemplu, modelul *.txt este asociat cu tipul de fișier "text/plain". Astfel, toate fișierele terminate în ".txt" vor fi recunoscute ca fișiere de text simple.

en: Add...
ro: Adăugare...

en: Add a new pattern for the selected file type.
ro: Adaugă un nou model pentru tipul de fișier selectat.

en: Remove
ro: Elimină

en: Remove the selected filename pattern.
ro: Elimină modelul de fișier ales.

en: Description:
ro: Descriere:

en: You can enter a short description for files of the selected file type (e.g. 'HTML Page'). This description will be used by applications like Konqueror to display directory content.
ro: Aici puteți să scrieți o scurtă descriere pentru fișierele de tipul selectat (de exemplu "Pagină HTML"). Această descriere va fi utilizată de aplicații precum Konqueror atunci cînd afișează conținutul unui director.

en: Left Click Action in Konqueror
ro: Acțiune clic stînga în Konqueror

en: Ask whether to save to disk instead (only for Konqueror browser)
ro: Întreabă dacă fișierul să fie salvat pe disc (numai în navigatorul Konqueror)

en: Here you can configure what the Konqueror file manager will do when you click on a file of this type. Konqueror can either display the file in an embedded viewer, or start up a separate application. If set to 'Use settings for G group', the file manager will behave according to the settings of the group G to which this type belongs; for instance, 'image' if the current file type is image/png. Dolphin always shows files in a separate viewer.
ro: Aici puteți configura ce va face Konqueror cînd dați clic pe un fișier aparținînd acestui tip. Konqueror poate afișa fișierul într-un vizualizor înglobat sau poate porni o aplicație separată. Dacă este setat la "Utilizează setările grupului G", Konqueror se va comporta în conformitate cu setările grupului G de care aparține fișierul, ca de exemplu "image" dacă tipul de fișier curent este "image/png". Dolphin afișează fișierele întotdeauna într-un vizualizator separat.

en: &Embedding
ro: Î&nglobat

en: Add New Extension
ro: Adaugă o extensie nouă

en: Extension:
ro: Extensie:

en: File type %1
ro: Tip fișier %1

en: Use settings for '%1' group
ro: Utilizează setările grupului "%1"

en: <p><h1>File Associations</h1> This module allows you to choose which applications are associated with a given type of file. File types are also referred to as MIME types (MIME is an acronym which stands for "Multipurpose Internet Mail Extensions").</p><p> A file association consists of the following: <ul><li>Rules for determining the MIME-type of a file, for example the filename pattern *.png, which means 'all files with names that end in .png', is associated with the MIME type "image/png";</li> <li>A short description of the MIME-type, for example the description of the MIME type "image/png" is simply 'PNG image';</li> <li>An icon to be used for displaying files of the given MIME-type, so that you can easily identify the type of file in a file manager or file-selection dialog (at least for the types you use often);</li> <li>A list of the applications which can be used to open files of the given MIME-type -- if more than one application can be used then the list is ordered by priority.</li></ul> You may be surprised to find that some MIME types have no associated filename patterns; in these cases, KDE is able to determine the MIME-type by directly examining the contents of the file.</p>
ro: <p><h1>Asociere fișiere</h1> Acest modul vă permite să alegeți ce aplicații sînt asociate cu un anumit tip de fișier. Tipurile de fișiere mai sînt numite și tipuri MIME (MIME este un acronim englezesc pentru „Extensii Internet Multifuncționale pentru E-Mail”).</p><p>O asociere de fișier constă din următoarele: <ul><li>Reguli pentru determinarea tipului MIME al fișierului. De exemplu, modelul de fișier *.kwd, care înseamnă „toate fișierele al căror nume se termină în .kwd”, este asociat cu tipul MIME „x-kword”.</li> <li>O scurtă descriere a tipului MIME. De exemplu, descrierea tipului MIME pentru „x-kword” este pur și simplu „Document KWord”.</li> <li>O pictogramă ce va fi folosită la afișarea fișierelor cu tipul MIME dat, astfel încît să puteți identifica ușor tipul de fișier, de exemplu într-o vizualizare din Konqueror (cel puțin tipurile pe care le utilizați cel mai frecvent)</li> <li>O listă de aplicații care pot fi utilizate la deschiderea fișierelor cu tipul MIME dat. Dacă se poate folosi mai mult de o aplicație, atunci lista este ordonată după prioritate.</li></ul> Veți fi surprins să constatați că anumite tipuri MIME nu au modele de fișier asociate. În aceste cazuri Konqueror este capabil să determine tipul MIME examinînd direct conținutul fișierului.</p>

en: Find file type or filename pattern
ro: &Caută fișier sau șablon de nume

en: Enter a part of a filename pattern, and only file types with a matching file pattern will appear in the list. Alternatively, enter a part of a file type name as it appears in the list.
ro: Introduceți o parte a șablonului de denumire, și în listă vor apărea numai tipurile de fișier care se potrivesc cu șablonul. Suplimentar, puteți introduce o parte din denumirea tipului de fișier așa cum apare în listă.

en: Known Types
ro: Tipuri cunoscute

en: Here you can see a hierarchical list of the file types which are known on your system. Click on the '+' sign to expand a category, or the '-' sign to collapse it. Select a file type (e.g. text/html for HTML files) to view/edit the information for that file type using the controls on the right.
ro: Aici puteți vedea o listă ierarhică a tipurilor de fișiere instalate pe sistemul dumneavoastră. Dați clic pe semnul "+" pentru a expanda o categorie sau pe "-" pentru a o contrage. Selectați un tip de fișier (de exemplu "text/html" pentru fișiere HTML) pentru a-l edita utilizînd controalele din partea dreaptă.

en: Click here to add a new file type.
ro: Dați clic aici pentru a adăuga un tip nou de fișier.

en: &Remove
ro: &Elimină

en: Select a file type by name or by extension
ro: Selectați un tip de fișier după nume sau extensie

en: &Revert
ro: &Restabilește

en: Revert this file type to its initial system-wide definition
ro: Restabilește acest tip de fișier la definiția sa inițială din sistem

en: Click here to revert this file type to its initial system-wide definition, which undoes any changes made to the file type. Note that system-wide file types cannot be deleted. You can however empty their pattern list, to minimize the chances of them being used (but the file type determination from file contents can still end up using them).
ro: Faceți clic aici pentru a reveni la definiția sistem inițială al acestui tip de fișier, ceea ce reface orice modifcare făcută de dumneavoastră tipului de fișier. Rețineți faptul că tipurile de fișier definite de sistem nu pot fi șterse. Puteți totuși să le ștergeți modelele de nume pentru a minimiza șansa utilizării lor (totuși procedura de determinare a tipului fișierului bazat pe conținutul acesteia poate să ajungă să le folosească).

en: Delete this file type definition completely
ro: Șterge complet definiția acestui tip de fișier

en: Click here to delete this file type definition completely. This is only possible for user-defined file types. System-wide file types cannot be deleted. You can however empty their pattern list, to minimize the chances of them being used (but the file type determination from file contents can still end up using them).
ro: Faceți clic aici pentru a șterge definiția acestui tip de fișier. Această operațiese poate efectua doar pentru definițiile de tip de fișier ale utilizatorului. Tipurile de fișier definite de sistem nu pot fi șterse. Puteți totuși să leștergeți modelele de nume pentru a minimiza șansa utilizării lor (totuși procedura de determinare a tipului fișierului bazat pe conținutul acesteia poate să ajungă să le folosească).

en: KEditFileType
ro: Editor de tipuri de fișier pentru KDE

en: KDE file type editor - simplified version for editing a single file type
ro: Editor de tipuri de fișier pentru KDE - versiune simplificată pentru editarea unui singur tip de fișier

en: (c) 2000, KDE developers
ro: (c) 2000, Programatorii KDE

en: Makes the dialog transient for the window specified by winid
ro: Face ca dialogul să fie temporar pentru fereastra cu 'winid'-ul specificat

en: File type to edit (e.g. text/html)
ro: Tipul de fișier de editat (ex: text/html)

en: %1 File
ro: Fișier %1

en: Edit File Type %1
ro: Editare tip de fișier %1

en: Create New File Type %1
ro: Creează un tip de fișier nou %1

en: Application Preference Order
ro: Ordinea preferată a aplicațiilor

en: Services Preference Order
ro: Ordinea preferată a serviciilor

en: This is a list of applications associated with files of the selected file type. This list is shown in Konqueror's context menus when you select "Open With...". If more than one application is associated with this file type, then the list is ordered by priority with the uppermost item taking precedence over the others.
ro: Aceasta este o listă a aplicațiilor asociate cu fișiere ale tipului de fișier selectat. Această listă este afișată în meniul contextual al Konqueror atunci cînd selectați "Deschide cu...". Dacă cu acest tip de fișier este asociat mai mult de o aplicație, atunci lista este ordonată după prioritate, cel mai de sus item avînd precedență față de ceilalți.

en: This is a list of services associated with files of the selected file type. This list is shown in Konqueror's context menus when you select a "Preview with..." option. If more than one service is associated with this file type, then the list is ordered by priority with the uppermost item taking precedence over the others.
ro: Aceasta este o listă a serviciilor asociate cu fișiere ale tipului de fișier selectat. Această listă este afișată în meniul contextual al Konqueror atunci cînd selectați „Previzualizează cu...”. Dacă cu acest tip de fișier este asociat mai mult de un serviciu, atunci lista este ordonată după prioritate, cel mai de sus item avînd precedență față de ceilalți.

en: Move &Up
ro: Mută &sus

en: Assigns a higher priority to the selected
    application, moving it up in the list. Note:  This
    only affects the selected application if the file type is
    associated with more than one application.
ro: Asignează o prioritate mai mare pentru aplicația
    selectată, mutînd-o mai sus în listă. Aceasta
    afectează numai tipul de fișier selectat dacă
    tipul de fișier este asociat cu mai mult de o aplicație.

en: Assigns a higher priority to the selected
    service, moving it up in the list.
ro: Asignează o prioritate mai mare pentru serviciul
    selectat, mutîndu-l mai sus în listă.

en: Move &Down
ro: Mută &jos

en: Assigns a lower priority to the selected
    application, moving it down in the list. Note: This 
    only affects the selected application if the file type is
    associated with more than one application.
ro: Atribuie o prioritate mai mică pentru serviciul
    selectat, mutîndu-l mai jos în listă. Aceasta
    afectează numai tipul de fișier selectat dacă
    tipul de fișier este asociat cu mai mult de o aplicație.

en: Assigns a lower priority to the selected
    service, moving it down in the list.
ro: Asignează o prioritate mai mică pentru serviciul
    selectat, mutîndu-l mai jos în listă.

en: Add a new application for this file type.
ro: Adaugă o nouă aplicație pentru acest tip de fișier.

en: Edit...
ro: Editează...

en: Edit command line of the selected application.
ro: Editează linia de comandă a aplicației selectate.

en: Remove the selected application from the list.
ro: Șterge aplicația selectată din listă.

[ctx: No applications associated with this file type]
en: None
ro: Nici unul

[ctx: No components associated with this file type]
en: None
ro: Nici unul

en: You are not authorized to remove this service.
ro: Nu sînteți autorizat să ștergeți acest serviciu.

en: Add Service
ro: Adaugă serviciu

en: Select service:
ro: Selectare serviciu:

en: Create New File Type
ro: Creează un tip nou de fișier

en: Group:
ro: Grup:

en: Select the category under which the new file type should be added.
ro: Selectați categoria sub care va fi adăugat noul tip de fișier.

en: Type name:
ro: Nume tip:

en: Type the name of the file type. For instance, if you selected 'image' as category and you type 'custom' here, the file type 'image/custom' will be created.
ro: Scrieți denumirea tipului de fișier. De exemplu, dacă ați ales „imagine” drept categorie și tastați aici „particularizat”, va fi creat tipul de fișier „imagine/particularizat”.
