kcm_emoticons - en to ro translation catalogue (36 entries)

en: Insert the string for the emoticon.  If you want multiple strings, separate them by spaces.
ro: Introduceți șirul pentru emoticon. Dacă doriți șiruri multiple, separați-le prin spațiu.

en: Emoticons
ro: Emoticoni

en: Drag or Type Emoticon Theme URL
ro: Trageți sau tastați URL-ul temei de emoticoni

en: Emoticon themes must be installed from local files.
ro: Scuze, tematicile de emoticoni trebuiesc instalate din fișiere locale.

en: Could Not Install Emoticon Theme
ro: Nu s-a putut instala tema de emoticoni

en: Do you want to remove %1 too?
ro: Doriți să eliminați și %1?

en: Delete emoticon
ro: Șterge emoticon

en: Add Emoticon
ro: Adaugă emoticon

en: Edit Emoticon
ro: Editează emoticon

en: New Emoticon Theme
ro: Tematică de emoticoni nouă

en: Enter the name of the new emoticon theme:
ro: Introduceți numele noii teme de emoticoni:

en: %1 theme already exists
ro: Tematica „%1” există deja

en: Choose the type of emoticon theme to create
ro: Alegeți tipul tematicii de emoticoni de creat

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, EmoticonsManager)
en: Emoticons Manager
ro: Administrator emoticoni

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KPushButton, btAdd)
en: Create a new emoticon
ro: Creează emoticon nou

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KPushButton, btAdd)
en: Create a new emoticon by assigning it an icon and some text
ro: Creează un emoticon nou, atribuindu-i un text și o pictogramă

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, btAdd)
en: Add...
ro: Adăugare...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KPushButton, btEdit)
en: Modify the selected emoticon icon or text
ro: Modifică pictograma sau textul emoticonului ales

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KPushButton, btEdit)
en: Edit the selected emoticon to change its icon or its text
ro: Editează emoticonul selectat pentru a-i schimba pictograma sau textul

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, btEdit)
en: Edit...
ro: Editare...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KPushButton, btRemoveEmoticon)
en: Remove the selected emoticon
ro: Elimină emoticonul ales

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KPushButton, btRemoveEmoticon)
en: Remove the selected emoticon from your disk
ro: Elimină de pe disc emoticonul ales

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, btRemoveEmoticon)
en: Remove
ro: Elimină

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbStrict)
en: Require spaces around emoticons
ro: Cere spații în jurul emoticonilor

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KPushButton, btNew)
en: Design a new emoticon theme
ro: Proiectează o nouă temă de emoticoni

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KPushButton, btNew)
en: Start a new theme by assigning it a name. Then use the Add button on the right to add emoticons to this theme.
ro: Începeți o temă nouă, atribuindu-i un nume. Apoi, folosiți butonul „Adaugă” din dreapta pentru a adăuga emoticoni în această temă.

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, btNew)
en: New Theme...
ro: Tematică nouă...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KPushButton, btGetNew)
en: Get new icon themes from the Internet
ro: Preluare tematici de pictograme noi din Internet

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KPushButton, btGetNew)
en: You need to be connected to the Internet to use this action. A dialog will display a list of emoticon themes from the http://www.kde-look.org website. Clicking the Install button associated with a theme will install this theme locally.
ro: Trebuie să fiți conectat la Internet pentru a folosi această acțiune. Un dialog va afișa o listă cu tematici de emoticoni de pe saitul http://www.kde-look.org. Apăsînd pe butonul „Instalează” asociat cu o tematică, veți instala această tematică local.

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, btGetNew)
en: Get New Icon Themes...
ro: Preluare tematici de pictograme noi...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KPushButton, btInstall)
en: Install a theme archive file you already have locally
ro: Instalează o arhivă cu tematici pe care o dețineți local

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KPushButton, btInstall)
en: If you already have an emoticon theme archive locally, this button will unpack it and make it available for KDE applications
ro: Dacă aveți deja o arhivă locală cu tematici de emoticoni, acest buton o va despacheta și o va face disponibilă pentru aplicațiile KDE

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, btInstall)
en: Install Theme File...
ro: Instalare fișier cu tematici...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KPushButton, btRemoveTheme)
en: Remove the selected theme from your disk
ro: Elimină de pe disc tematica aleasă

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KPushButton, btRemoveTheme)
en: This will remove the selected theme from your disk.
ro: Această acțiune va elimina tematica aleasă de pe disc.

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, btRemoveTheme)
en: Remove Theme
ro: Elimină tematica
