nepomukserver - en to ro translation catalogue (78 entries)

en: Desktop Search Details
ro: Detaliile căutării de birou

en: Refresh
ro: Reîmprospătează

en: Files
ro: Fișiere

en: Emails
ro: Scrisori

en: Calculating
ro: Se calculează

[ctx: @title:window Referring to the folders which will be searched for files to index for desktop search]
en: Advanced File Filtering
ro: Filtrare avansată de fișiere

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Exclude Mime Type
ro: Exclude tip MIME

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Select the mimetypes that should be excluded from indexing
ro: Alegeți tipurile MIME ce trebuiesc excluse din indexare

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Index Exclude Filters
ro: Filtre de excludere din indexare

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Select expressions to exclude files from indexing by matching their filenames
ro: Expresii de selecție pentru excluderea fișierelor de la indexare prin potrivirea cu numele de fișier

[ctx: @info:tooltip %1 is the path of the folder in a listview]
en: <filename>%1</filename><nl/> (symbolic links are <emphasis>not</emphasis> indexed for desktop search)
ro: <filename>%1</filename><nl/> (legăturile simbolice <emphasis>nu</emphasis> sînt pentru căutarea de birou)

[ctx: @info:tooltip %1 is the path of the folder in a listview]
en: <filename>%1</filename><nl/>(will be indexed for desktop search)
ro: <filename>%1</filename><nl/>(va fi indexat pentru căutarea de birou)

[ctx: @info:tooltip %1 is the path of the folder in a listview]
en: <filename>%1</filename><nl/> (will <emphasis>not</emphasis> be indexed for desktop search)
ro: <filename>%1</filename><nl/> (<emphasis>nu</emphasis> va fi indexat pentru căutarea de birou)

[ctx: @title:window Referring to the folders which will be searched for files to index for desktop search]
en: Customizing Index Folders
ro: Personalizare dosare indexate

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Select the local folders that contain files to be indexed for fast desktop searches
ro: Alegeți dosarele locale ce conțin fișiere de indexat pentru căutări de birou rapide

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_checkShowHiddenFolders)
en: Check to be able to select hidden folders
ro: Bifați pentru a putea alege dosare ascunse

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_checkShowHiddenFolders)
en: Show hidden folders
ro: Arată dosarele ascunse

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Basic Settings
ro: Configurări de bază

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Nepomuk Semantic Desktop
ro: Birou semantic Nepomuk

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Nepomuk Semantic Desktop enables tagging and rating of files integrated with the Desktop Search.
ro: Biroul semantic Nepomuk activează etichetarea și evaluarea fișierelor integrate în Investigarea de birou.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_checkEnableNepomuk)
en: Enable Nepomuk Semantic Desktop
ro: Activare Birou semantic Nepomuk

note: i18n: ectx: property (text), widget (KUrlLabel, m_buttonDetails)
en: Details...
ro: Detalii...

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Nepomuk Desktop File Indexer
ro: Nepomuk – indexator de fișiere ale biroului

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Nepomuk desktop search allows searching for files by content instead of just by name.
ro: Căutarea de birou Nepomuk permite căutarea fișierelor după conținut, nu numai după denumire.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_checkEnableFileIndexer)
en: Enable Nepomuk File Indexer
ro: Activează indexarea de fișiere Nepomuk

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_fileIndexerSuspendResumeButtom) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_emailIndexerSuspendResumeButtom)
en: Suspend
ro: Suspendă

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_emailIndexingBox)
en: PIM Data Indexing
ro: Indexarea datelor PIM

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12)
en: PIM data indexing allows full text search in events, contacts, email and their attachments.
ro: Indexarea datelor PIM permite căutarea în evenimente, contacte, scrisori electronice și atașamentele acestora.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_checkEnableEmailIndexer)
en: Enable PIM Data Indexer
ro: Activează indexarea datelor personale

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_4)
en: Indexing
ro: Indexare

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_7)
en: File Indexing
ro: Indexare fișiere

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Customize the files and folders to be indexed
ro: Personalizează fișierele și dosarele de indexat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_checkboxDocuments)
en: Index Documents
ro: Indexează documente

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_checkboxAudio)
en: Index Audio
ro: Indexează audio

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_checkboxImage)
en: Index Images
ro: Indexează imagini

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_checkboxVideo)
en: Index Videos
ro: Indexează video

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_checkboxSourceCode)
en: Index Source Code
ro: Indexează cod sursă

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_buttonAdvancedFileIndexing)
en: Advanced
ro: Avansat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_buttonCustomizeIndexFolders)
en: Customize Folders
ro: Personalizează dosarele

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: Removable media handling:
ro: Manipulare a mediului amovibil:

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, m_comboRemovableMediaHandling)
en: Indexing of files on removable media
ro: Se indexează fișiere de pe medii amovibile

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, m_comboRemovableMediaHandling)
en: <para>Nepomuk can index files on removable devices like USB keys or external hard-disks for fast desktop searches.</para>
    <para>By default no files are indexed. Here this behaviour can be changed to one of two options:</para>
    <para><list><item><interface>Index files on all removable devices</interface> - Files on removable media are indexed as soon as the medium is mounted. Caution: this does not include media which have been rejected via the second option.</item>
    <item><interface>Ask individually when newly mounted</interface> - The user will be asked to decide if files on the newly mounted medium should be indexed or not. Once decided Nepomuk will not ask again.</item></list></para>
ro: <para>Nepomuk poate indexa fișiere de pe dispozitive amovibile cum sînt cheile USB sau discuri dure externe pentru căutări de birou rapide.</para>
    <para>Implicit niciun fișier nu este indexat. Aici acest comportament poate fi schimbat în una din două opțiuni:</para>
    <para><list><item><interface>Indexează fișierele de pe toate mediile amovibile</interface> - Fișierele de pe mediile amovibile sînt indexate imediat ce mediul este montat. Atenție: aceasta nu include mediile ce au fost respinse prin a doua opțiune.</item>
    <item><interface>Întreabă la fiecare nouă montare individuală</interface> - Utilizatorul va fi întrebat să decidă dacă fișierele de pe noul mediu montat să fie indexate sau nu. Odată ce o decizie a fost luată, Nepomuk nu va mai întreba din nou.</item></list></para>

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_comboRemovableMediaHandling)
en: Ignore all removable media
ro: Ignoră toate mediile amovibile

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_comboRemovableMediaHandling)
en: Index files on all removable devices
ro: Indexează fișierele de pe toate mediile amovibile

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_comboRemovableMediaHandling)
en: Ask individually when newly mounted
ro: Întreabă la fiecare nouă montare individuală

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Backup
ro: Copie de siguranță

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Automatic Backups
ro: Copii de rezervă automate

[ctx: @info]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Nepomuk can perform regular automatic backups of all data that could not be restored otherwise. This includes manually created tags, ratings, but also statistical data.
ro: Nepomuk poate face salvări de siguranță regulare a tuturor datelor care nu pot fi restaurate altfel. Acestea pot include etichete create manual, calificative, dar și date statistice.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Backup frequency:
ro: Frecvență copii:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, m_comboBackupFrequency)
en: How often should a backup of the Nepomuk database be created
ro: Cît de des să fie create copii de rezervă ale bazei de date Nepomuk

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Backup Time:
ro: Oră copiere:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTimeEdit, m_editBackupTime)
en: When should the backup be created
ro: Cînd să fie create copiile de rezervă

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Max number of backups:
ro: Număr maxim de copii:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, m_spinBackupMax)
en: How many previous backups should be kept
ro: Cîte copii de rezervă precedente să fie păstrate

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_6)
en: Tools
ro: Unelte

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, m_buttonManualBackup)
en: Manual Backup...
ro: Rezervă manuală...

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, m_buttonRestoreBackup)
en: Restore Backup...
ro: Restabilire rezervă...

en: Desktop Search Configuration Module
ro: Modul de configurare a căutării de birou

en: Copyright 2007-2010 Sebastian Trüg
ro: Drept de autor 2007-2010 Sebastian Trüg

[ctx: @item:inlistbox]
en: Disable Automatic Backups
ro: Dezactivează copiile de rezervă automate

[ctx: @item:inlistbox]
en: Daily Backup
ro: Copiere de rezervă zilnică

[ctx: @item:inlistbox]
en: Weekly Backup
ro: Copiere de rezervă săptămînală

en: The Nepomuk installation is not complete. No desktop search settings can be provided.
ro: Instalarea Nepomuk nu este completă. Nu pot fi furnizate configurări pentru căutarea de birou.

en: Failed to start the desktop search service (Nepomuk). The settings have been saved and will be used the next time the server is started.
ro: Pornirea serviciului de căutare de birou (Nepomuk) a eșuat. Opțiunile au fost salvate și vor fi folosite la următoarea pornire a serverului.

en: Desktop search service not running
ro: Serviciul de căutare de birou nu rulează

[ctx: @info:status]
en: Desktop search services are active
ro: Serviciile de căutare de birou sînt active

[ctx: @info:status]
en: Desktop search services are disabled
ro: Serviciile de căutare de birou sînt inactive

[ctx: @info:status %1 is an error message returned by a dbus interface.]
en: Failed to contact File Indexer service (%1)
ro: Eșec la contactarea serviciului de indexare (%1)

[ctx: @info:status]
en: File indexing service failed to initialize, most likely due to an installation problem.
ro: Serviciul de indexare a fișierelor a eșuat să se inițializeze, cel mai probabil din cauza unei probleme de instalare.

[ctx: @info:status]
en: File indexing service not running.
ro: Serviciul de indexare a fișierelor nu rulează.

[ctx: Resumes the Nepomuk file indexing service.]
en: Resume
ro: Reia

[ctx: Suspends the Nepomuk file indexing service.]
en: Suspend
ro: Suspendă

[ctx: @info:status %1 is an error message returned by a dbus interface.]
en: Failed to contact PIM Data Indexer service (%1)
ro: Eșec la contactarea serviciului de indexare a datelor personale (%1)

[ctx: @info:status]
en: PIM Data Indexing service is suspended
ro: Indexatorul de date personale este suspendat

[ctx: @info:status]
en: PIM Data indexing service not running.
ro: Serviciul de indexare a datelor personale nu rulează.

en: Resume
ro: Reia

en: 1 existing backup | %1 existing backups
ro[0]: 1 copie existentă
ro[1]: %1 copii existente
ro[2]: %1 de copii existente

[ctx: @info %1 is the creation date of a backup formatted vi KLocale::formatDateTime]
en: Oldest: %1
ro: Cea mai veche: %1
