kcmlocale - en to ro translation catalogue (162 entries)

en: Country Selector
ro: Selector țară

en: without name
ro: fără nume

[ctx: @item:inlistbox Country]
en: Not set (Generic English)
ro: Nestabilit (engleză)

en: Localization options for KDE applications
ro: Opțiuni de localizare pentru aplicații KDE

en: Copyright 2010 John Layt
ro: Drept de autor 2010 John Layt

en: Maintainer
ro: Responsabil

en: You have the language with code '%1' in your list of languages to use for translation but the localization files for it could not be found. The language has been removed from your configuration. If you want to add it again please install the localization files for it and add the language again.
ro: Aveți limba cu codul '%1' în lista dumneavoastră de limbi folosite pentru traduceri dar fișierele de localizare pentru această limbă nu au putut fi găsite. Limba a fost eliminată din configurările dumneavoastră. Dacă doriți să o adăugați din nou vă rugăm să instalați fișierele de localizare pentru această limbă și să o adăugați din nou la listă.

en: Changed language settings apply only to newly started applications.
    To change the language of all programs, you will have to logout first.
ro: Configurările de limbă sînt aplicate doar
    aplicațiilor care sînt pornite din acest
    moment. Pentru a schimba limba tuturor
    programelor va trebui să reporniți KDE.

en: Applying Language Settings
ro: Se aplică configurările de limbă

en: <h1>Country/Region & Language</h1>
    <p>Here you can set your localization settings such as language, numeric formats, date and time formats, etc.  Choosing a country will load a set of default formats which you can then change to your personal preferences.  These personal preferences will remain set even if you change the country.  The reset buttons allow you to easily see where you have personal settings and to restore those items to the country's default value.</p>
ro: <h1>Țara sau regiunea și limba</h1>
    <p>Aici puteți să vă configurați opțiunile de localizare ca limba, formatul numeric, formatele de dată și oră, etc. Alegerea unei țări va încărca un set de formate implicite pe care apoi puteți să le modificați conform preferințelor dumneavoastră. Aceste preferințe vor rămîne salvate chiar dacă schimbați apoi țara. Butoanele de restabilire vă permit vizualizarea cu ușurință a locurilor unde aveți schimbări făcute a refacerii acelor valori la valorile implicite ale țării alese.</p>

en: Reset item to its default value
ro: Restabilește valoarea la cea implicită.

[ctx: No separator symbol]
en: None
ro: Nimic

[ctx: Space separator symbol]
en: Single Space
ro: Un singur spațiu

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, m_tabLocation)
en: Country
ro: Țară

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, m_tabTranslations)
en: Languages
ro: Limbi

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, m_tabNumbers)
en: Numbers
ro: Numere

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, m_tabMoney)
en: Money
ro: Bani

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, m_tabDateTime)
en: Date && Time
ro: Data și ora

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, m_tabOther)
en: Other
ro: Altele

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelNumbersSample)
en: Numbers:
ro: Numere:

en: This is how positive numbers will be displayed.
ro: Acesta este modul în care vor fi afișate numerele pozitive.

en: This is how negative numbers will be displayed.
ro: Acesta este modul în care vor fi afișate numerele negative.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelMoneySample)
en: Money:
ro: Bani:

en: This is how positive monetary values will be displayed.
ro: Acesta este modul în care vor fi afișate valorile monetare pozitive.

en: This is how negative monetary values will be displayed.
ro: Acesta este modul în care vor fi afișate valorile monetare negative.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelDateSample)
en: Date:
ro: Dată:

en: This is how long dates will be displayed.
ro: Acesta este modul în care va fi afișată data în format lung.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelShortDateSample)
en: Short date:
ro: Dată scurtă:

en: This is how short dates will be displayed.
ro: Acesta este modul în care va fi afișată data în format scurt.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelTimeSample)
en: Time:
ro: Oră:

en: This is how time will be displayed.
ro: Acesta este modul în care va fi afișată ora.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelCountry)
en: Country:
ro: Țara:

en: <p>This is the country where you live.  The KDE Workspace will use the settings for this country or region.</p>
ro: <p>Aceasta este țara în care trăiți. Spațiul de lucru KDE va utiliza opțiunile pentru această țară sau regiune.</p>

[ctx: %1 is the system country name]
en: System Country (%1)
ro: Țara sistemului (%1)

en: No Country (Default Settings)
ro: Țară lipsă (setări implicite)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelCountryDivision)
en: Subdivision:
ro: Subdiviziune:

en: <p>This is the country subdivision where you live, e.g. your state or province.  The KDE Workspace will use this setting for local information services such as holidays.</p>
ro: <p>Aceasta este subdiviziunea țării în care trăiți de exemplu statul sau provincia. Spațiul de lucru KDE va utiliza această setare pentru servicii de informare locale ca de exemplu zilele libere.</p>

note: i18n: ectx: property (availableLabel), widget (KActionSelector, m_selectTranslations)
en: Available Languages:
ro: Limbi disponibile:

en: <p>This is the list of installed KDE Workspace language translations not currently being used.  To use a language translation move it to the 'Preferred Languages' list in the order of preference.  If no suitable languages are listed, then you may need to install more language packages using your usual installation method.</p>
ro: <p>Aceasta este lista traducerilor spațiului de lucru KDE instalate care nu sînt folosite în acest moment. Pentru a folosi o traducere trebuie să o mutați în lista de 'Limbi preferate' în ordinea preferințelor. Dacă nu există o traducere adecvată atunci este posibil să fie nevoie să instalați mai multe pachete de traducere folosind metoda uzuală de instalare.</p>

note: i18n: ectx: property (selectedLabel), widget (KActionSelector, m_selectTranslations)
en: Preferred Languages:
ro: Limbi preferate:

en: <p>This is the list of installed KDE Workspace language translations currently being used, listed in order of preference.  If a translation is not available for the first language in the list, the next language will be used.  If no other translations are available then US English will be used.</p>
ro: <p>Aceasta este lista traducerilor spațiului de lucru KDE instalate care sînt folosite în acest moment, în ordinea preferințelor. Dacă nu există o traducere în prima limbă din listă atunci următoarea limbă va fi folosită. Dacă nu există nicio traducere în limbile din listă atunci va fi folosită engleza americană.</p>

[ctx: %1 = default language name]
en: %1 (Default)
ro: %1 (Implicită)

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, m_buttonTranslationsInstall)
en: Install more languages
ro: Instalează mai multe limbi

en: <p>Click here to install more languages</p>
ro: <p>Apasă aici pentru a instala mai multe limbi</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelNumericDigitGrouping) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelMonetaryDigitGrouping)
en: Digit grouping:
ro: Separator zecimal:

en: <p>Here you can define the digit grouping used to display numbers.</p><p>Note that the digit grouping used to display monetary values has to be set separately (see the 'Money' tab).</p>
ro: <p>Aici puteți defini separatorul zecimal utilizat la afișarea numerelor. </p><p>Trebuie să rețineți că separatorul zecimal utilizat la afișarea valorilor monetare trebuie setat separat (vedeți fila „Bani”).</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelThousandsSeparator) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelMonetaryThousandsSeparator)
en: Group separator:
ro: Separator de grup:

en: <p>Here you can define the digit group separator used to display numbers.</p><p>Note that the digit group separator used to display monetary values has to be set separately (see the 'Money' tab).</p>
ro: <p>Aici puteți defini separatorul de grup de cifre utilizat la afișarea numerelor. </p><p>Trebuie să rețineți că separatorul de grup de cifre utilizat la afișarea valorilor monetare trebuie setat separat (vedeți fila „Bani”).</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelDecimalSymbol) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelMonetaryDecimalSymbol)
en: Decimal separator:
ro: Separator zecimal:

en: <p>Here you can define the decimal separator used to display numbers (i.e. a dot or a comma in most countries).</p><p>Note that the decimal separator used to display monetary values has to be set separately (see the 'Money' tab).</p>
ro: <p>Aici puteți defini separatorul zecimal utilizat la afișarea numerelor (adică punctul sau virgula în cele mai multe țări). </p><p>Trebuie să rețineți că separatorul zecimal utilizat la afișarea valorilor monetare trebuie setat separat (vedeți fila „Bani”).</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelDecimalPlaces) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelMonetaryDecimalPlaces)
en: Decimal places:
ro: Cifre zecimale:

en: <p>Here you can set the number of decimal places displayed for numeric values, i.e. the number of digits <em>after</em> the decimal separator.</p><p>Note that the decimal places used to display monetary values has to be set separately (see the 'Money' tab).</p>
ro: <p>Aici puteți seta numărul de cifre zecimale afișate pentru valori numerice, deci numărul de cifre afișate <em>după</em> separatorul zecimal. </p><p>Trebuie să rețineți că separatorul zecimal utilizat la afișarea valorilor monetare trebuie setat separat (vedeți fila „Bani”).</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelPositiveFormat)
en: Positive sign:
ro: Semn pozitiv:

en: <p>Here you can specify text used to prefix positive numbers. Most locales leave this blank.</p><p>Note that the positive sign used to display monetary values has to be set separately (see the 'Money' tab).</p>
ro: <p>Aici puteți specifica textul utilizat la prefixarea numerelor pozitive. Majoritatea localelor lasă acest cîmp gol. </p><p>Trebuie să rețineți că semnul pozitiv utilizat la afișarea valorilor monetare trebuie setat separat (vedeți fila „Bani”).</p>

[ctx: No positive symbol]
en: None
ro: Niciunul

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelNegativeFormat)
en: Negative sign:
ro: Semn negativ:

en: <p>Here you can specify text used to prefix negative numbers. This should not be empty, so you can distinguish positive and negative numbers. It is normally set to minus (-).</p><p>Note that the negative sign used to display monetary values has to be set separately (see the 'Money' tab).</p>
ro: <p>Aici puteți specifica textul utilizat la prefixarea numerelor negative. Acesta nu ar trebui să nu fie nul, astfel încît să puteți distinge numerele pozitive și negative. În mod normal este stabilit la minus (-).</p><p>Trebuie să rețineți că semnul negativ utilizat la afișarea valorilor monetare trebuie setat separat (vedeți fila „Bani”).</p>

[ctx: No negative symbol]
en: None
ro: Niciunul

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelDigitSet) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelMonetaryDigitSet) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelDateTimeDigitSet)
en: Digit set:
ro: Set de cifre:

en: <p>Here you can define the set of digits used to display numbers. If digits other than Arabic are selected, they will appear only if used in the language of the application or the piece of text where the number is shown.</p> <p>Note that the set of digits used to display monetary values has to be set separately (see the 'Money' tab).</p>
ro: <p>Aici puteți defini setul de cifre utilizat la afișarea numerelor. Dacă se selectează alte cifre decît cele Arabice ele vor apărea doar dacă vor fi folosite în limbajul aplicației sau bucata de text unde este afișat numărul. </p><p>Trebuie să rețineți că setul de cifre utilizat la afișarea valorilor monetare trebuie stabilit separat (vedeți fila „Bani”).</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelCurrencyCode)
en: Currency:
ro: Monedă:

en: <p>Here you can choose the currency to be used when displaying monetary values, e.g. United States Dollar or Pound Sterling.</p>
ro: <p>Aici puteți alege moneda utilizată la afișarea valorilor monetare, de ex. leu românesc sau leu moldovenesc.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelCurrencySymbol)
en: Currency symbol:
ro: Simbol monetar:

en: <p>Here you can choose the symbol to be used when displaying monetary values, e.g. $, US$ or USD.</p>
ro: <p>Aici puteți alege simbolul utilizat la afișarea valorilor monetare, de ex. RON sau MDL.</p>

en: <p>Here you can define the digit grouping used to display monetary values.</p><p>Note that the digit grouping used to display other numbers has to be defined separately (see the 'Numbers' tab).</p>
ro: <p>Aici puteți defini separatorul zecimal utilizat la afișarea valorilor monetare.</p><p>Trebuie să rețineți că separatorul zecimal utilizat la afișarea altor numere trebuie să fie definit separat (vedeți fila „Numere”).</p>

en: <p>Here you can define the group separator used to display monetary values.</p><p>Note that the thousands separator used to display other numbers has to be defined separately (see the 'Numbers' tab).</p>
ro: <p>Aici puteți defini separatorul de grup utilizat la afișarea valorilor monetare.</p><p>Separatorul de mii utilizat la afișarea altor numere trebuie să fie definit separat (vedeți fila „Numere”).</p>

en: <p>Here you can define the decimal separator used to display monetary values.</p><p>Note that the decimal separator used to display other numbers has to be defined separately (see the 'Numbers' tab).</p>
ro: <p>Aici puteți defini separatorul zecimal utilizat la afișarea valorilor monetare.</p><p>Separatorul zecimal utilizat la afișarea altor numere trebuie să fie definit separat (vedeți fila „Numere”).</p>

en: <p>Here you can set the number of decimal places displayed for monetary values, i.e. the number of digits <em>after</em> the decimal separator.</p><p>Note that the decimal places used to display other numbers has to be defined separately (see the 'Numbers' tab).</p>
ro: <p>Aici puteți seta numărul de cifre zecimale afișate pentru valori monetare, deci numărul de cifre afișate <em>după</em> separatorul zecimal. </p><p>Separatorul zecimal utilizat la afișarea altor numere trebuie să fie definit separat (vedeți fila „Numere”).</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelMonetaryPositiveFormat)
en: Positive format:
ro: Format pozitiv:

en: <p>Here you can set the format of positive monetary values.</p><p>Note that the positive sign used to display other numbers has to be defined separately (see the 'Numbers' tab).</p>
ro: <p>Aici puteți seta formatul valorilor monetare pozitive. </p><p>Trebuie să rețineți că semnul pozitiv utilizat la afișarea altor numere trebuie să fie definit separat (vedeți fila „Numere”).</p>

en: Sign position:
ro: Poziție semn:

en: Parentheses Around
ro: Încadrat între paranteze

en: Before Quantity Money
ro: Înainte de suma de bani

en: After Quantity Money
ro: După suma de bani

en: Before Money
ro: Înainte de bani

en: After Money
ro: După bani

en: Here you can select how a positive sign will be positioned. This only affects monetary values.
ro: Aici puteți selecta modul în care este poziționat semnul pozitiv. Acesta afectează numai valorile monetare.

en: Prefix currency symbol
ro: Prefix simbol monedă

en: If this option is checked, the currency sign will be prefixed (i.e. to the left of the value) for all positive monetary values. If not, it will be postfixed (i.e. to the right).
ro: Dacă această opțiune este selectată, atunci semnul pentru bani va fi prefixat (adică la stînga valorii) pentru toate valorile monetare pozitive. Dacă nu, el va fi post-fixat (adică la dreapta).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelMonetaryNegativeFormat)
en: Negative format:
ro: Format negativ:

en: <p>Here you can set the format of negative monetary values.</p><p>Note that the negative sign used to display other numbers has to be defined separately (see the 'Numbers' tab).</p>
ro: <p>Aici puteți seta formatul valorilor monetare negative. </p><p>Trebuie să rețineți că semnul negativ utilizat la afișarea altor numere trebuie să fie definit separat (vedeți fila „Numere”).</p>

en: Here you can select how a negative sign will be positioned. This only affects monetary values.
ro: Aici puteți selecta modul în care este poziționat semnul negativ. Acesta afectează numai valorile monetare.

en: If this option is checked, the currency sign will be prefixed (i.e. to the left of the value) for all negative monetary values. If not, it will be postfixed (i.e. to the right).
ro: Dacă această opțiune este selectată, atunci semnul pentru bani va fi prefixat (adică la stînga valorii) pentru toate valorile monetare negative. Dacă nu, el va fi post-fixat (adică la dreapta).

en: <p>Here you can define the set of digits used to display monetary values. If digits other than Arabic are selected, they will appear only if used in the language of the application or the piece of text where the number is shown.</p><p>Note that the set of digits used to display other numbers has to be defined separately (see the 'Numbers' tab).</p>
ro: <p>Aici puteți defini setul de cifre utilizat la afișarea valorilor monetare. Dacă se selectează alte cifre decît cele Arabice ele vor apărea doar dacă vor fi folosite în limbajul aplicației sau bucata de text unde este afișat valoarea monetară.</p><p>Rețineți că setul de cifre utilizat la afișarea altor numere trebuie definit separat (vedeți fila „Numere”).</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelCalendarSystem)
en: Calendar system:
ro: Calendar de sistem:

en: <p>Here you can set the Calendar System to use to display dates.</p>
ro: <p>Aici puteți seta sistemul de calendar folosit la afișarea datelor.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_checkCalendarGregorianUseCommonEra)
en: Use Common Era
ro: Folosește era noastră

en: <p>This option determines if the Common Era (CE/BCE) should be used instead of the Christian Era (AD/BC).</p>
ro: <p>Această opțiune determină dacă va fi utilizată era comună (e.n./î.e.n) în locul erei creștine (d.Hr./î.Hr).</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelShortYearWindow)
en: Short year window:
ro: Intervalul anilor notați scurt

[ctx: label between two year inputs, i.e. 1930 to 2029]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelShortYearWindowTo)
en: to
ro: pînă la

en: <p>This option determines what year range a two digit date is interpreted as, for example with a range of 1950 to 2049 the value 10 is interpreted as 2010.  This range is only applied when reading the Short Year (YY) date format.</p>
ro: <p>Această opțiune determină în ce interval de ani este o dată cu anii din două cifre interpretată, de exemplu pentru intervalul de la 1950 pînă la 2049 valoarea 10 este interpretată ca 2010.  Acest interval este folosit doar la citirea anilor în notație scurtă (pe două cifre AA).</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelWeekNumberSystem)
en: Week number system:
ro: Sistem de numerotare a săptămînii:

en: <p>This option determines how the Week Number will be calculated. There are four options available:</p> <ul><li><b>ISO Week</b> Use the ISO standard Week Number. This will always use Monday as the first day of the ISO week. This is the most commonly used system.</li><li><b>Full First Week</b> The first week of the year starts on the first occurrence of the <i>First day of the week</i>, and lasts for seven days.  Any days before Week 1 are considered part of the last week of the previous year. This system is most commonly used in the USA.</li><li><b>Partial First Week</b> The first week starts on the first day of the year. The second week of the year starts on the first occurrence of the <i>First day of the week</i>, and lasts for seven days. The first week may not contain seven days.</li><li><b>Simple Week</b> The first week starts on the first day of the year and lasts seven days, with all new weeks starting on the same weekday as the first day of the year.</li></ul>
ro: <p>Această opțiune determină cum va fi calculat Numărul Săptămînii. Sînt disponibile patru opțiuni:</p> <ul><li><b>Săptămînă ISO</b> Folosește standardul ISO de numerotare a săptămînii. Aceasta va folosi întodeauna Luni ca prima zi a săptămînii ISO. Acesta este sistemul cel mai răspîndit.</li><li><b>Prima săptămînă întreagă</b>Prima săptămînă a anului începe cînd este întîlnită prima dată <i>Prima zi a săptămînii</i> și ține șapte zile. Orice zi anterioară Săptămînii 1 este considerată ca făcînd parte din ultima săptămînă a anului precedent. Acest sistem este foarte răspîndit în USA.</li><li><b>Prima săptămînă parțială</b> Prima săptămînă începe în prima zi a anului. A doua săptămînă a anului începe  cînd este întîlnită prima dată <i>Prima zi a săptămînii</i> și ține șapte zile. Prima săptămînă poate să nu conțină șapte zile.</li><li><b>Săptămînă simplă</b> Prima săptămînă începe în prima zi a anului și ține șapte zile, iar toate săptămînile vor începe cu aceeași zi ca prima zi a anului.</li></ul>

en: ISO Week
ro: Săptămînă ISO

en: Full First Week
ro: Prima săptămînă întreagă

en: Partial First Week
ro: Prima săptămînă parțială

en: Simple Week
ro: Săptămînă simplă

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelWeekStartDay)
en: First day of week:
ro: Prima zi a săptămînii:

en: <p>This option determines which day will be considered as the first one of the week.  This value may affect the Week Number System.</p>
ro: <p>Această opțiune determină care zi va fi considerată prima zi a săptămînii.  Această valoare poate influența Sistemul de numerotare a săptămînii</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelWorkingWeekStartDay)
en: First working day of week:
ro: Prima zi de lucru a săptămînii:

en: <p>This option determines which day will be considered as the first working day of the week.</p>
ro: <p>Această opțiune determină care zi va fi considerată prima zi lucrătoare a săptămînii.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelWorkingWeekEndDay)
en: Last working day of week:
ro: Ultima zi de lucru a săptămînii:

en: <p>This option determines which day will be considered as the last working day of the week.</p>
ro: <p>Această opțiune determină care zi va fi considerată ultima zi lucrătoare a săptămînii.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelWeekDayOfPray)
en: Week day for special religious observance:
ro: Zi a săptămînii pentru meditații religioase speciale:

en: <p>This option determines which day if any will be considered as the day of the week for special religious observance.</p>
ro: <p>Această opțiune determină care zi va fi considerată prima zi a săptămînii pentru meditații religioase speciale.</p>

[ctx: Day name list, option for no special day of religious observance]
en: None / None in particular
ro: Niciunul / Niciunul în special

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelTimeFormat)
en: Time format:
ro: Format oră:

en: <p>The text in this textbox will be used to format time strings. The sequences below will be replaced:</p><table><tr><td><b>HH</b></td><td>The hour as a decimal number using a 24-hour clock (00-23).</td></tr><tr><td><b>hH</b></td><td>The hour (24-hour clock) as a decimal number (0-23).</td></tr><tr><td><b>PH</b></td><td>The hour as a decimal number using a 12-hour clock (01-12).</td></tr><tr><td><b>pH</b></td><td>The hour (12-hour clock) as a decimal number (1-12).</td></tr><tr><td><b>MM</b></td><td>The minutes as a decimal number (00-59).</td></tr><tr><td><b>SS</b></td><td>The seconds as a decimal number (00-59).</td></tr><tr><td><b>AMPM</b></td><td>Either 'AM' or 'PM' according to the given time value. Noon is treated as 'PM' and midnight as 'AM'.</td></tr></table>
ro: <p>Textul din această căsuță de text va fi utilizat pentru a formata ora. Secvențele de mai jos vor fi înlocuite:</p><table><tr><td><b>OO</b></td><td>Ora ca un număr zecimal utilizînd ceas de 24 de ore (00-23).</td></tr><tr><td><b>oO</b></td><td>Ora (ceas de 24 ore ) ca un număr zecimal (0-23).</td></tr><tr><td><b>PO</b></td><td>Ora ca număr zecimal utilizînd ceas de 12 ore (01-12).</td></tr><tr><td><b>pO</b></td><td>Ora (ceas de 12 ore) ca număr zecimal (1-12).</td></tr><tr><td><b>MM</b></td><td>Minute ca număr zecimal (00-59).</td></tr><tr><td><b>SS</b></td><td>Secunde ca număr zecimal (00-59).</td></tr><tr><td><b>AMPM</b></td><td>AM sau PM în funcție de valoarea timpului. Miezul zilei este tratat ca PM, iar miezul nopții ca AM.</td></tr></table>

en: HH
ro: OO

en: hH
ro: oO

en: PH
ro: PO

en: pH
ro: pO

[ctx: some reasonable time formats for the language]
en: HH:MM:SS
    pH:MM:SS AMPM
ro: OO:MM:SS
    oO:MM:SS AMPM

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelAmSymbol)
en: AM symbol:
ro: Simbol AM:

en: <p>Here you can set the text to be displayed for AM.</p>
ro: <p>Aici puteți alege textul care va fi utilizat pentru AM</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelPmSymbol)
en: PM symbol:
ro: Simbol PM:

en: <p>Here you can set the text to be displayed for PM.</p>
ro: <p>Aici puteți alege textul care va fi utilizat pentru PM</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelDateFormat)
en: Long date format:
ro: Format dată lungă:

en: <p>The text in this textbox will be used to format long dates. The sequences below will be replaced:</p><table><tr><td><b>YYYY</b></td><td>The year with century as a decimal number.</td></tr><tr><td><b>YY</b></td><td>The year without century as a decimal number (00-99).</td></tr><tr><td><b>MM</b></td><td>The month as a decimal number (01-12).</td></tr><tr><td><b>mM</b></td><td>The month as a decimal number (1-12).</td></tr><tr><td><b>SHORTMONTH</b></td><td>The first three characters of the month name.</td></tr><tr><td><b>MONTH</b></td><td>The full month name.</td></tr><tr><td><b>DD</b></td><td>The day of month as a decimal number (01-31).</td></tr><tr><td><b>dD</b></td><td>The day of month as a decimal number (1-31).</td></tr><tr><td><b>SHORTWEEKDAY</b></td><td>The first three characters of the weekday name.</td></tr><tr><td><b>WEEKDAY</b></td><td>The full weekday name.</td></tr><tr><td><b>ERAYEAR</b></td><td>The Era Year in local format (e.g. 2000 AD).</td></tr><tr><td><b>SHORTERANAME</b></td><td>The short Era Name.</td></tr><tr><td><b>YEARINERA</b></td><td>The Year in Era as a decimal number.</td></tr><tr><td><b>DAYOFYEAR</b></td><td>The Day of Year as a decimal number.</td></tr><tr><td><b>ISOWEEK</b></td><td>The ISO Week as a decimal number.</td></tr><tr><td><b>DAYOFISOWEEK</b></td><td>The Day of the ISO Week as a decimal number.</td></tr></table>
ro: <p>Textul din această căsuță va fi folosit pentru formatarea datelor lungi. Secvențele de mai jos vor fi înlocuite:</p><table><tr><td><b>AAAA</b></td><td>Anul cu secol ca număr zecimal. </td></tr><tr><td><b>AA</b></td><td>Anul fără secol ca număr zecimal (00-99).</td></tr><tr><td><b>LL</b></td><td>Luna ca număr zecimal (01-12).</td></tr><tr><td><b>lL</b></td><td>Luna ca număr zecimal (1-12).</td></tr><tr><td><b>LUNĂSCURTĂ</b></td><td>Primele trei caractere ale numelui lunii.</td></tr><tr><td><b>LUNĂ</b></td><td>Numele întreg al lunii.</td></tr><tr><td><b>ZZ</b></td><td>Ziua lunii ca număr zecimal (01-31).</td></tr><tr><td><b>zZ</b></td><td>Ziua lunii ca număr zecimal (1-31).</td></tr><tr><td><b>ZISĂPTSCURTĂ</b></td><td>Primele trei caractere ale zilei săptămînii.</td></tr><tr><td><b>ZISĂPT</b></td><td>Numele întreg al zilei săptămînii.</td></tr> <tr><td><b>ANULEREI</b></td><td>Anul erei în format local (de exemplu 2000 AD).</td></tr> <tr><td><b>NUMELESCURTALEREI</b></td><td>Numele scurt al erei.</td></tr> <tr><td><b>ANULDINERĂ</b></td><td>Anul din eră ca număr zecimal.</td></tr> <tr><td><b>ZIAANULUI</b></td><td>Ziua din an ca număr zecimal.</td></tr> <tr><td><b>SĂPTISO</b></td><td>Săptămîna ISO ca număr zecimal.</td></tr> <tr><td><b>ZISĂPTISO</b></td><td>Zi a săptămînii ISO ca număr zecimal.</td></tr> </table>

en: YYYY
ro: AAAA

en: YY
ro: AA

[ctx: Month]
en: MM
ro: LL

en: SHORTMONTH
ro: LUNĂSCURTĂ

en: MONTH
ro: LUNĂ

en: dD
ro: zZ

en: DD
ro: ZZ

en: SHORTWEEKDAY
ro: ZISĂPTSCURTĂ

en: WEEKDAY
ro: ZISĂPT

en: ERAYEAR
ro: ANULEREI

en: YEARINERA
ro: ANULDINERĂ

en: SHORTERANAME
ro: NUMELESCURTALEREI

en: DAYOFYEAR
ro: ZIAANULUI

en: ISOWEEK
ro: SĂPTISO

en: DAYOFISOWEEK
ro: ZISĂPTISO

[ctx: some reasonable date formats for the language]
en: WEEKDAY MONTH dD YYYY
    SHORTWEEKDAY MONTH dD YYYY
ro: ZISĂPT LUNĂ zZ AAAA
    ZISĂPTSCURTĂ LUNĂ zZ AAA

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelShortDateFormat)
en: Short date format:
ro: Format dată scurtă:

en: <p>The text in this textbox will be used to format short dates. For instance, this is used when listing files. The sequences below will be replaced:</p><table><tr><td><b>YYYY</b></td><td>The year with century as a decimal number.</td></tr><tr><td><b>YY</b></td><td>The year without century as a decimal number (00-99).</td></tr><tr><td><b>MM</b></td><td>The month as a decimal number (01-12).</td></tr><tr><td><b>mM</b></td><td>The month as a decimal number (1-12).</td></tr><tr><td><b>SHORTMONTH</b></td><td>The first three characters of the month name.</td></tr><tr><td><b>MONTH</b></td><td>The full month name.</td></tr><tr><td><b>DD</b></td><td>The day of month as a decimal number (01-31).</td></tr><tr><td><b>dD</b></td><td>The day of month as a decimal number (1-31).</td></tr><tr><td><b>SHORTWEEKDAY</b></td><td>The first three characters of the weekday name.</td></tr><tr><td><b>WEEKDAY</b></td><td>The full weekday name.</td></tr><tr><td><b>ERAYEAR</b></td><td>The Era Year in local format (e.g. 2000 AD).</td></tr><tr><td><b>SHORTERANAME</b></td><td>The short Era Name.</td></tr><tr><td><b>YEARINERA</b></td><td>The Year in Era as a decimal number.</td></tr><tr><td><b>DAYOFYEAR</b></td><td>The Day of Year as a decimal number.</td></tr><tr><td><b>ISOWEEK</b></td><td>The ISO Week as a decimal number.</td></tr><tr><td><b>DAYOFISOWEEK</b></td><td>The Day of the ISO Week as a decimal number.</td></tr></table>
ro: <p>Textul din această căsuță va fi folosit pentru formatarea datelor scurte. De exemplu acestea sînt folosite la listarea fișierelor. Secvențele de mai jos vor fi înlocuite:</p><table><tr><td><b>AAAA</b></td><td>Anul cu secol ca număr zecimal. </td></tr><tr><td><b>AA</b></td><td>Anul fără secol ca număr zecimal (00-99).</td></tr><tr><td><b>LL</b></td><td>Luna ca număr zecimal (01-12).</td></tr><tr><td><b>lL</b></td><td>Luna ca număr zecimal (1-12).</td></tr><tr><td><b>LUNĂSCURTĂ</b></td><td>Primele trei caractere ale numelui lunii.</td></tr><tr><td><b>LUNĂ</b></td><td>Numele întreg al lunii.</td></tr><tr><td><b>ZZ</b></td><td>Ziua lunii ca număr zecimal (01-31).</td></tr><tr><td><b>zZ</b></td><td>Ziua lunii ca număr zecimal (1-31).</td></tr><tr><td><b>ZISĂPTSCURTĂ</b></td><td>Primele trei caractere ale zilei săptămînii.</td></tr><tr><td><b>ZISĂPT</b></td><td>Numele întreg al zilei săptămînii.</td></tr><tr><td><b>ANULEREI</b></td><td>Anul erei în format local (de exemplu 2000 AD).</td></tr> <tr><td><b>NUMELESCURTALEREI</b></td><td>Numele scurt al erei.</td></tr> <tr><td><b>ANULDINERĂ</b></td><td>Anul din eră ca număr zecimal.</td></tr> <tr><td><b>ZIAANULUI</b></td><td>Ziua din an ca număr zecimal.</td></tr> <tr><td><b>SĂPTISO</b></td><td>Săptămîna ISO ca număr zecimal.</td></tr> <tr><td><b>ZISĂPTISO</b></td><td>Zi a săptămînii ISO ca număr zecimal.</td></tr> </table>

[ctx: some reasonable short date formats for the language]
en: YYYY-MM-DD
    dD.mM.YYYY
    DD.MM.YYYY
ro: ZZ-LL-AAAA
    zZ.lL.AAAA
    ZZ.LL.AAAA

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelMonthNamePossessive)
en: Possessive month names:
ro: Numele lunilor la genitiv

en: <p>This option determines whether possessive form of month names should be used in dates.</p>
ro: <p>Această opțiune determină dacă va fi utilizată forma posesivă a numelor lunii în datele calendaristice.</p>

en: <p>Here you can define the set of digits used to display dates and times.  If digits other than Arabic are selected, they will appear only if used in the language of the application or the piece of text where the date or time is shown.</p><p>Note that the set of digits used to display numeric and monetary values have to be set separately (see the 'Numbers' or 'Money' tabs).</p>
ro: <p>Aici puteți defini setul de cifre utilizat la afișarea datelor și orelor. Dacă se selectează alte cifre decît cele Arabice ele vor apărea doar dacă vor fi folosite în limbajul aplicației sau bucata de text unde este afișat data sau ora.</p><p>Trebuie să rețineți că setul de cifre utilizat la afișarea valorilor numerice și monetare trebuie stabilit separat (vedeți fila „Numere” sau „Bani”).</p>

en: Page size:
ro: Dimensiune pagină:

en: <p>Here you can define the default page size to be used in new documents.</p><p>Note that this setting has no effect on printer paper size.</p>
ro: <p>Aici puteți defini dimensiunile implicite de pagină folosite la documentele noi.</p><p>Rețineți că această setare nu are efect asupra dimensiunii paginii imprimantei.</p>

[ctx: Page size]
en: C5 Envelope
ro: Plic C5

[ctx: Page size]
en: US Common 10 Envelope
ro: Plic US Common 10

[ctx: Page size]
en: DLE Envelope
ro: Plic DLE

[ctx: Page size]
en: Executive
ro: Executiv

[ctx: Page size]
en: Ledger
ro: Registru

[ctx: Page size]
en: Custom
ro: Personalizat

en: Measurement system:
ro: Sistem de măsură:

en: <p>Here you can define the measurement system to use.</p>
ro: <p>Aici puteți defini sistemul unităților de măsură folosit.</p>

en: Metric System
ro: Sistem metric

en: Imperial System
ro: Sistem imperial

en: Byte size units:
ro: Unitățile pentru măsurarea octeților:

en: <p>This changes the units used by most KDE programs to display numbers counted in bytes. Traditionally "kilobytes" meant units of 1024, instead of the metric 1000, for most (but not all) byte sizes.<ul><li>To reduce confusion you can use the recently standardized IEC units which are always in multiples of 1024.</li><li>You can also select metric, which is always in units of 1000.</li><li>Selecting JEDEC restores the older-style units used in KDE 3.5 and some other operating systems.</li></ul></p>
ro: <p>Aceasta opțiune schimbă unitățile folosite de majoritatea aplicațiilor KDE la afișarea mărimilor în octeți. În mod tradițional "kiloocteți" înseamnă unități de 1024, în locul unităților sistemului metric de 1000, pentru majoritatea (dar nu a tuturor) mărimilor în octeți.<ul><li>Pentru a reduce confuzia puteți folosi unitățile IEC standardizate recent care întotdeauna sînt în multipli de 1024.</li><li>Puteți de asemenea selecta unitățile sistemului metric, care sînt întotdeauna în multipli de 1000.</li><li>Selectînd JEDEC puteți restaura unitățile în stil vechi folosite în KDE 3.5 și alte cîteva sisteme de operare.</li></ul></p>

[ctx: Unit of binary measurement]
en: IEC Units (KiB, MiB, etc)
ro: Unități IEC (KiO, MiO, etc)

[ctx: Unit of binary measurement]
en: JEDEC Units (KB, MB, etc)
ro: Unități JEDEC (KO, MO, etc)

[ctx: Unit of binary measurement]
en: Metric Units (kB, MB, etc)
ro: Unități ale sistemului metric (kO, MO, etc)

[ctx: Example test for binary unit dialect]
en: Example: 2000 bytes equals %1
ro: Exemplu: 2000 de octeți sînt echivalenți cu %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelPageSize)
en: Page size
ro: Dimensiune pagină

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelMeasureSystem)
en: Measurement system
ro: Sistem de măsură

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelBinaryUnitDialect)
en: Byte size units
ro: Unitățile pentru măsurarea octeților
