khelpcenter - en to ro translation catalogue (124 entries)

en: KDE Help Center
ro: Centrul de ajutor KDE

en: The KDE Help Center
ro: Centrul de ajutor KDE

en: (c) 1999-2011, The KHelpCenter developers
ro: (c) 1999-2011, Dezvoltatorii KHelpCenter

en: Original Author
ro: Autorul original

en: Info page support
ro: Suport pagini GNU Info

en: URL to display
ro: URL-ul de afișat

en: Top-Level Documentation
ro: Documentație generală

[ctx: Describes documentation entries that are in English]
en: English
ro: Engleză

en: Font Configuration
ro: Configurare font

en: Sizes
ro: Mărimi

[ctx: The smallest size a will have]
en: M&inimum font size:
ro: Mărimea m&inimă a fontului:

[ctx: The normal size a font will have]
en: M&edium font size:
ro: Mărimea m&edie a fontului:

en: Fonts
ro: Fonturi

en: S&tandard font:
ro: Font &standard:

en: F&ixed font:
ro: Font fi&x:

en: S&erif font:
ro: Font ser&if:

en: S&ans serif font:
ro: Font s&ans serif:

en: &Italic font:
ro: Font &italic:

en: &Fantasy font:
ro: Font &fantasy:

en: Encoding
ro: Codare

en: &Default encoding:
ro: Codare &implicită:

en: Use Language Encoding
ro: Utilizează codarea limbii

en: &Font size adjustment:
ro: Ajustarea mărimii f&ontului:

en: By Topic
ro: După subiect

en: Alphabetically
ro: Alfabetic

en: Rebuilding glossary cache...
ro: Regenerez cache-ul glosarului...

en: Rebuilding cache... done.
ro: Regenerarea cache-ului s-a terminat.

en: Error
ro: Eroare

en: Unable to show selected glossary entry: unable to open file 'glossary.html.in'!
ro: Nu pot afișa înregistrarea de glosar selectată. Nu am putut deschide fișierul 'glossary.html.in'.

en: See also:
ro: Vedeți și:

en: KDE Glossary
ro: Glosar KDE

en: The fulltext search feature makes use of the ht://dig HTML search engine.
ro: Caracteristica de căutarea în text utilizează motorul de căutare HTML ht://dig.

en: Information about where to get the ht://dig package.
ro: Informații despre obținerea programului ht://dig.

en: You can get ht://dig at the ht://dig home page
ro: Puteți obține ht://dig pe pagina web ht://dig

en: Program Locations
ro: Locații programe

en: Enter the URL of the htsearch CGI program.
ro: Introduceți URL-ul pentru programul CGI "htsearch".

en: Indexer:
ro: Motor de indexare:

en: Enter the path to your htdig indexer program here.
ro: Introduceți aici calea către programul de indexare "htdig".

en: htdig database:
ro: Baza de date htdig:

en: Enter the path to the htdig database folder.
ro: Introduceți calea către dosarul bazei de date htdig.

en: By Category
ro: După categorie

en: Change Index Folder
ro: Modifică dosarul index

en: Index folder:
ro: Dosar index:

en: Build Search Indices
ro: Generez indecșii de căutare

en: Index creation log:
ro: Jurnal creare index:

[ctx: Label for button to close search index progress dialog after successful completion]
en: Close
ro: Închide

en: Index creation finished.
ro: Crearea indexului s-a terminat.

[ctx: Label for stopping search index generation before completion]
en: Stop
ro: Oprește

en: Details &lt;&lt;
ro: Detalii &lt;&lt;

en: Details &gt;&gt;
ro: Detalii &gt;&gt;

en: Build Search Index
ro: Generez indexul de căutare

en: Build Index
ro: Generează indexul

en: To be able to search a document, a search
    index needs to exist. The status column of the list below shows whether an index
    for a document exists.
ro: Pentru a putea căuta într-un document trebuie să existe un
    index de căutare. Coloana de stare a listei de mai jos arată
    dacă există un asemenea index pentru un document.

en: To create an index, check the box in the list and press the
    "Build Index" button.
ro: Pentru a crea un index selectați opțiunea în listă și 
    apăsați butonul „Generează index”.

en: Search Scope
ro: Domeniu de căutare

en: Status
ro: Stare

en: Change...
ro: Modifică...

en: <qt>The folder <b>%1</b> does not exist; unable to create index.</qt>
ro: <qt>Dosarul <b>%1</b> nu există. Nu am putut crea indexul.</qt>

[ctx: Describes the status of a documentation index that is missing]
en: Missing
ro: Lipsește

[ctx: Generic prefix label for error messages when creating documentation index, first arg is the document's identifier, second is the document's name]
en: Document '%1' (%2):
ro: Documentul „%1” (%2):

en: No document type.
ro: Nici un tip de document.

en: No search handler available for document type '%1'.
ro: Nu există un mecanism de căutare pentru tipul de document '%1'.

en: No indexing command specified for document type '%1'.
ro: Nu există o comandă de indexare pentru tipul de document '%1'.

en: Failed to build index.
ro: Eroare la generarea indexului.

en: Error executing indexing build command:
    %1
ro: Eroare la execuția comenzii de generare a indexului:
    %1

en: Unable to start command '%1'.
ro: Nu am putut executa comanda '%1'.

en: KHelpCenter Index Builder
ro: Generator index KHelpCenter

en: (c) 2003, The KHelpCenter developers
ro: (c) 2003, Dezvoltatorii KHelpCenter

en: Document to be indexed
ro: Documentul de indexat

en: Index directory
ro: Director index

note: i18n: ectx: label, entry, group (Search)
en: Path to index directory.
ro: Cale la directorul index.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Search)
en: Path to directory containing search indices.
ro: Calea la directorul ce conține indecșii.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Layout)
en: Currently visible navigator tab
ro: Subfereastra de navigare curentă vizibilă

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
ro: &Editare

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
ro: &Vizualizare

note: i18n: ectx: Menu (go)
en: &Go
ro: &Du-te

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
ro: Bara de unelte principală

en: Search Error Log
ro: Jurnal erori căutare

en: Preparing Index
ro: Pregătesc indexul

en: Ready
ro: Gata

en: Previous Page
ro: Pagina precedentă

en: Moves to the previous page of the document
ro: Sare la pagina precedentă a documentului

en: Next Page
ro: Pagina următoare

en: Moves to the next page of the document
ro: Sare la pagina următoare a documentului

en: Table of &Contents
ro: &Cuprins

en: Table of contents
ro: Cuprinsul

en: Go back to the table of contents
ro: Sare înapoi la cuprins

en: &Last Search Result
ro: &Rezultatul ultimei căutări

en: Configure Fonts...
ro: Configurează fonturile...

en: Increase Font Sizes
ro: Crește mărimea fontului

en: Decrease Font Sizes
ro: Descrește mărimea fontului

en: &Search
ro: &Caută

en: &Contents
ro: &Cuprins

en: Search Options
ro: Opțiuni căutare

en: G&lossary
ro: G&losar

en: Start Page
ro: Pagina de început

en: Unable to run search program.
ro: Nu pot executa programul de căutare.

en: A search index does not yet exist. Do you want to create the index now?
ro: Nu există nici un index de căutare. Doriți să creez unul acum?

en: Create
ro: Creează

en: Do Not Create
ro: Nu crea

en: Error: No document type specified.
ro: Eroare: Nu a fost specificat tipul de document.

en: Error: No search handler for document type '%1'.
ro: Eroare: Nu există o metodă de căutare pentru tipul de document '%1'.

en: Unable to initialize SearchHandler from file '%1'.
ro: Nu am putut inițializa mecanismul de căutare din fișierul '%1'.

en: No valid search handler found.
ro: Nu am găsit un mecanism de căutare valid.

en: Search Results for '%1':
ro: Rezultate căutare pentru '%1':

en: Search Results
ro: Rezultate căutare

en: Error executing search command '%1'.
ro: Eroare la execuția comenzii de căutare '%1'.

en: Error: %1
ro: Eroare: %1

en: '%1' not found, check your installation
ro: '%1' nu a fost găsit, verificați instalarea dumneavoastră

en: '%1' not found, install the package containing it
ro: '%1' nu a fost găsit, instalați pachetul care îl conține

en: No search command or URL specified.
ro: Nu ați specificat un URL sau comandă de căutare.

en: and
ro: și

en: or
ro: sau

en: &Method:
ro: &Metoda:

en: Max. &results:
ro: Maxim &rezultate:

en: &Scope selection:
ro: &Domeniu selecție:

en: Scope
ro: Domeniu

en: Build Search &Index...
ro: Generează inde&xul de căutare...

[ctx: Label for searching documentation using custom (user defined) scope]
en: Custom
ro: Personalizat

[ctx: Label for searching documentation using default search scope]
en: Default
ro: Implicit

[ctx: Label for searching documentation in all subsections]
en: All
ro: Tot

[ctx: Label for scope that deselects all search subsections]
en: None
ro: Nimic

[ctx: Label for Unknown search scope, that should never appear]
en: unknown
ro: necunoscut

en: Copy Link Address
ro: Copiază adresa legăturii
