kurifilter - en to ro translation catalogue (45 entries)

[ctx: @title:column]
en: Shortcuts
ro: Scurtături

[ctx: @title:column]
en: Preferred
ro: Preferat

[ctx: @info:tooltip]
en: Check this box to select the highlighted web shortcut as preferred.<nl/>Preferred web shortcuts are used in places where only a few select shortcuts can be shown at one time.
ro: Bifați această casetă pentru a alege scurtătura web evidențiată ca preferată.<nl/>Scurtăturile web preferate sînt folosite în locurile în care doar un număr limitat de scurtături pot fi afișate la un moment dat.

[ctx: @item:inlistbox No default web shortcut]
en: None
ro: Niciuna

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>In this module you can configure the web shortcuts feature. Web shortcuts allow you to quickly search or lookup words on the Internet. For example, to search for information about the KDE project using the Google engine, you simply type <emphasis>gg:KDE</emphasis> or <emphasis>google:KDE</emphasis>.</para><para>If you select a default search engine, then you can search for normal words or phrases by simply typing them into the input widget of applications that have built-in support for such a feature, e.g Konqueror.</para>
ro: <para>În acest modul puteți configura funcționalitatea de scurtături web. Scurtăturile web vă permit să faceți căutări rapide sau să vă uitați după cuvinte pe Internet. De exemplu, pentru a căuta informații despre proiectul KDE folosind motorul Google, tastați doar <emphasis>gg:KDE</emphasis> sau <emphasis>google:KDE</emphasis>.</para><para>Dacă alegeți un motor de căutare implicit, atunci puteți căuta după cuvinte normale sau fraze doar tastîndu-le în controlul de intrare al aplicațiilor care au suport încorporat pentru o astfel de funcționalitate, de ex. Konqueror.</para>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, cbEnableShortcuts)
en: <html><head/><body><p>Enable or disable web shortcuts. </p><p>Web shortcuts allow you to quickly access or search for information located online or on your hard drive. </p><p>KDE comes with many predefined Web shortcuts. One such Web shortcut is the Google (TM) search shortcut. To use it, you simply type the keyword 'gg' followed by the keyword delimiter and the search term, e.g. <span style=" font-weight:600;">gg:KDE</span>.</p></body></html>
ro: <html><head/><body><p>Activați sau dezactivați scurtăturile web. </p><p>Scurtăturile web vă permit accesarea sau căutarea rapidă după informații aflate pe internet sau pe discul dumneavoastră. </p><p>KDE are cîteva scurtături web predefinite. Una dintre aceste scurtături este scurtătura de căutare Google (TM).Pentru a o folosi pur și simplu tastați cuvîntul cheie 'gg' urmat de delimitatorul de cuvinte cheie și termenul de căutare, de exemplu <span style=" font-weight:600;">gg:KDE</span>.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbEnableShortcuts)
en: &Enable Web shortcuts
ro: &Activare scurtături Web

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbUseSelectedShortcutsOnly)
en: &Use preferred shortcuts only
ro: &Folosește doar scurtăturile preferate

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (KLineEdit, searchLineEdit)
en: Search for shortcut
ro: Caută după scurtătură

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, pbNew)
en: Add a new Web shortcut
ro: Adaugă scurtătură web nouă

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pbNew)
en: &New...
ro: &Nou...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, pbChange)
en: Modify the highlighted Web shortcut
ro: Modifică scurtătura web evidențiată

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pbChange)
en: Chan&ge...
ro: &Schimbă...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, pbDelete)
en: Delete the highlighted Web shortcut
ro: Șterge scurtătura web evidențiată

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pbDelete)
en: De&lete
ro: Ș&terge

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, lbDefaultEngine)
en: <qt>
    Select the search engine to use for input boxes that provide automatic lookup services when you type in normal words and phrases instead of a URL. To disable this feature select <b>None</b> from the list.
    </qt>
ro: <qt>
    Selectați motorul de căutare folosit pentru căsuțele de intrare care furnizează servicii de căutare automate cînd tastați cuvinte normale și fraze, în loc de un URL. Pentru a dezactiva această funcționalitate selectați <b>Nici unul</b> din listă.
    </qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lbDefaultEngine)
en: Default Web &shortcut:
ro: &Scurtătură web implicită:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, cmbDefaultEngine)
en: <html><head/><body><p>Select a default web shortcut. </p><p>This allows applications to automatically convert the typed word or phrase to web shortcut queries when they cannot be filtered into a proper URL. </p><p>To disable this functionality select <span style=" font-weight:600;">None</span> from the list. </p></body></html>
ro: <html><head/><body><p>Alegeți o scurtătură web implicită. </p><p>Acesta permite applicațiilor să convertească automat cuvintele sau frazele tastate în interogări de scurtătură web cînd acestea nu pot fi filtrate într-un URL valid. </p><p>Pentru a dezactiva această funcționalitate alegeți <span style=" font-weight:600;"> Nici una</span> din listă. </p></body></html>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, lbDelimiter)
en: Choose the delimiter that separates the keyword from the phrase or word to be searched.
ro: Alegeți separatorul care delimitează cuvintele-cheie de fraza sau cuvîntul de căutat.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lbDelimiter)
en: &Keyword delimiter:
ro: &Delimitator cuvînt-cheie:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, cmbDelimiter)
en: Choose a delimiter to mark the Web shortcut keyword.
ro: Alegeți un delimitator pentru a marca cuvîntul cheie a scurtăturii Web.

[ctx: Colon as keyword delimiter]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, cmbDelimiter)
en: Colon
ro: Două puncte

[ctx: Space as keyword delimiter]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, cmbDelimiter)
en: Space
ro: Spațiu

en: No preferred search providers were found.
ro: Nu s-a găsit niciun furnizor de căutare preferat.

en: No search providers were found.
ro: Nu s-a găsit niciun furnizor de căutare.

en: Search F&ilters
ro: F&iltre de căutare

[ctx: @item:inlistbox The default character set]
en: Default
ro: Implicit

en: Modify Web Shortcut
ro: Modifică scurtătura web

en: New Web Shortcut
ro: Scurtătură web nouă

en: The shortcut "%1" is already assigned to "%2". Please choose a different one.
ro: Scurtătura „%1” este deja atribuită lui „%2”. Vă rog alegeți una diferită.

[ctx: - web short cut (e.g. gg): what it refers to (e.g. Google)]
en: - %1: "%2"
ro: - %1: „%2”

en: The following shortcuts are already assigned. Please choose different ones.
    %1
ro: Următoarele scurtături sînt deja atribuite. Vă rog alegeți altele diferite.
    %1

en: The Shortcut URL does not contain a \{...} placeholder for the user query.
    This means that the same page is always going to be visited, regardless of the text typed in with the shortcut.
ro: URL-ul de scurtătură nu conține un înlocuitor \{...} pentru interogarea utilizatorului.
    Aceasta înseamnă că aceeași pagină va fi vizitată întotdeauna, indiferent de textul introdus cu scurtătura.

en: Keep It
ro: Păstrează

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, lbName)
en: Enter the human-readable name of the search provider here.
ro: Introduceți numele lizibil al furnizorului serviciului de căutare aici.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lbName)
en: Shortcut &name:
ro: De&numire scurtă:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, lbQuery) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineEdit, leQuery) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, leQuery)
en: <qt>
    Enter the URI that is used to perform a search on the search engine here.<br/>The whole text to be searched for can be specified as \{@} or \{0}.<br/>
    Recommended is \{@}, since it removes all query variables (name=value) from the resulting string, whereas \{0} will be substituted with the unmodified query string.<br/>You can use \{1} ... \{n} to specify certain words from the query and \{name} to specify a value given by 'name=value' in the user query.<br/>In addition it is possible to specify multiple references (names, numbers and strings) at once (\{name1,name2,...,"string"}).<br/>The first matching value (from the left) will be used as the substitution value for the resulting URI.<br/>A quoted string can be used as the default value if nothing matches from the left of the reference list.
    </qt>
ro: <qt>
    Introduceți aici URI-ul care este folosit pentru a căuta cu motorul de căutare.<br/>Întregul text de căutat poate fi specificat ca \{@} sau \{0}.<br/>
    Recomandat este \{@}, deoarece elimină toate variabilele de interogare (nume=valoare) din șirul returnat, pe cînd \{0} va fi substituit cu șirul de interogare neschimbat.<br/>Puteți folosi \{1} ... \{n} pentru a specifica anumite cuvinte din interogare și \{nume} pentru a specifica o valoare dată de „nume=valoare” în interogarea utilizatorului.<br/>În plus este posibil să specifici referințe multiple (nume, numere și șiruri) deodată (\{nume1,nume2,...,„șir”}).<br/>Prima valoare potrivită (de la stînga) va fi folosită ca valoare de substituire pentru URI-ul rezultat.<br/>Un șir între ghilimele poate fi folosit ca valoare implicită dacă nu se potrivește nimic de la stînga listei de referința.
    </qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lbQuery)
en: Shortcut &URL:
ro: &URL-ul scurtăturii:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, cbCharset)
en: Select the character set that will be used to encode your search query.
ro: Alegeți setul de caractere ce va fi utilizat pentru a coda înterogarea.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineEdit, leShortcut) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, leShortcut) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, lbShortcut)
en: <qt>
    The shortcuts entered here can be used as a pseudo-URI scheme in KDE. For example, the shortcut <b>av</b> can be used as in <b>av</b>:<b>my search</b>
    </qt>
ro: <qt>
    Scurtăturile introduse aici pot fi folosite ca o schemă pseudo-URI în KDE. De exemplu, scurtătura <b>av</b> poate fi folosită ca în <b>av</b>:<b>căutarea mea</b>
    </qt>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineEdit, leName) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, leName)
en: <html><head/><body><p>Enter the human-readable name of the web shortcut here.</p></body></html>
ro: <html><head/><body><p>Introduceți numele lizibil al furnizorului serviciului de căutare aici.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lbShortcut)
en: &Shortcuts:
ro: &Scurtături:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, lbCharset)
en: Select the character set that will be used to encode your search query
ro: Alegeți setul de caractere ce va fi utilizat pentru a coda înterogarea

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lbCharset)
en: &Charset:
ro: Set de &caractere:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, pbPaste)
en: Insert query placeholder
ro: Inserați un înlocuitor pentru interogare
