kded_phononserver - en to ro translation catalogue (14 entries)

en: Invalid Driver
ro: Driver nevalid

en: <html>This device is currently not available (either it is unplugged or the driver is not loaded).</html>
ro: <html>Acest dispozitiv nu este disponibil în prezent (este deconectat sau driverul nu este încărcat).</html>

en: <html>This will try the following devices and use the first that works: <ol>%1</ol></html>
ro: <html>Vor fi încercate următoarele dispozitive și va fi utilizat primul care merge: <ol>%1</ol></html>

[ctx: unknown sound card]
en: Unknown
ro: Necunoscută

en: Output: %1
ro: Ieșire: %1

en: Capture: %1
ro: Captură: %1

en: Removed Sound Devices
ro: Dispozitive de sunet eliminate

en: Removed Video Devices
ro: Dispozitive video eliminate

en: Forget about the sound devices.
ro: Uită de dispozitivele de sunet.

en: Forget about the video devices
ro: Uită de dispozitivele video.

[ctx: short string for a button, it opens the Phonon page of System Settings]
en: Manage Devices
ro: Gestionează dispozitivele

en: Open the System Settings page for device configuration where you can manually remove disconnected devices from the cache.
ro: Deschide pagina din Configurări de sistem pentru configurarea dispozitivelor, unde puteți elimina manual din cache dispozitivele deconectate.

en: <html><p>KDE detected that one or more internal devices were removed.</p><p><b>Do you want KDE to permanently forget about these devices?</b></p><p>This is the list of devices KDE thinks can be removed:<ul><li>%1</li></ul></p></html>
ro: <html><p>KDE a detectat că unul sau mai multe dispozitive interne au fost eliminate.</p><p><b>Doriți ca KDE să uite permanent de aceste dispozitive?</b></p><p>Aceasta este lista dispozitivelor despre care KDE crede că se pot elimina:<ul><li>%1</li></ul></p></html>

en: Do not ask again for these devices
ro: Nu mai întreba pentru aceste dispozitive
