kttsd - en to ro translation catalogue (83 entries)

en: Maintainer
ro: Responsabil

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, typeGroupBox)
en: &Type
ro: &Tip

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, wordRadioButton)
en: &Word
ro: Cu&vînt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, regexpRadioButton)
en: Regular &expression
ro: &Expresie regulată

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, matchLabel)
en: &Match:
ro: &Potrivire:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, substLabel)
en: &Replace with:
ro: Î&nlocuiește cu:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, matchCaseCheckBox)
en: Match &case
ro: Potrivește &registrul

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, AvailableTalkersTable)
en: Language
ro: Limba

en: Code
ro: Cod

en: Unable to open file.
ro: Nu am putut deschide fișierul.

en: Word
ro: Cuvînt

[ctx: Yes or no]
en: Yes
ro: Da

[ctx: Yes or no]
en: No
ro: Nu

en: Unable to open file
ro: Nu se poate deschide fișierul

en: String Replacer
ro: Înlocuitor de șiruri

en: Multiple Languages
ro: Limbi multiple

en: Error
ro: Eroare

en: Select Languages
ro: Alegeți limbile

en: Error Opening File
ro: Eroare la deschiderea fișierului

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, StringReplacerConfWidget)
en: Configure String Replacer
ro: Configurează înlocuitorul de șiruri

[ctx: What's this text]
note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, nameLabel)
en: Enter any name you like for this filter.
ro: Introduceți orice denumire doriți pentru acest filtru.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, nameLabel)
en: &Name:
ro: De&numire:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, nameLineEdit)
en: Enter any name you like for this filter.
ro: Introduceți orice denumire doriți pentru acest filtru.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, applyGroupBox)
en: These settings determines when the filter is applied to text.
ro: Aceste configurări determină cînd se aplică filtrul asupra textului.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, languageLabel)
en: Lan&guage is:
ro: Lim&ba este:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, appIdLabel)
en: Application &ID contains:
ro: &Identificatorul aplicației conține:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KPushButton, loadButton)
en: Click to load a word list from a file.
ro: Apăsați pentru a încărca o listă de cuvinte dintr-un fișier.

[ctx: Load a word list from a file]
note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, loadButton)
en: Load
ro: Încarcă

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KPushButton, saveButton)
en: Click to save word list to a file.
ro: Apăsați pentru a salva lista de cuvinte într-un fișier.

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, saveButton)
en: &Save
ro: &Salvează

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KPushButton, clearButton)
en: Click to empty the word list.
ro: Apăsați pentru a goli lista de cuvinte.

[ctx: Clear the word list]
note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, clearButton)
en: Clear
ro: Curăță

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KPushButton, addButton)
en: Click to add another word or regular expression to the list.
ro: Apăsați pentru a adăuga în listă alt cuvînt sau expresie regulată.

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, addButton)
en: &Add
ro: &Adaugă

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, upButton)
en: &Up
ro: S&us

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, lowerTalkerPriorityButton) i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, lowerFilterPriorityButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, downButton)
en: Do&wn
ro: &Jos

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KPushButton, editButton)
en: Click to modify an existing word or regular expression in the list.
ro: Apăsați pentru a modifica un cuvînt sau expresie regulată din listă.

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, editButton)
en: &Edit
ro: &Editează

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KPushButton, removeButton)
en: Click to remove a word or regular expression from the list.
ro: Apăsați pentru a elimina din listă un cuvînt sau expresie regulată.

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, removeTalkerButton) i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, removeFilterButton) i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, removeButton)
en: &Remove
ro: &Elimină

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, substLView)
en: Type
ro: Tip

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, substLView)
en: Match Case
ro: Potrivește registrul

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, substLView)
en: Match
ro: Potrivire

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, substLView)
en: Replace With
ro: Înlocuiește cu

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, SelectTalkerWidget)
en: Select Talker
ro: Alege vorbitorul

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, useDefaultRadioButton)
en: &Use default Talker
ro: &Utilizează vorbitor implicit

en: Talker Chooser
ro: Selector de vorbitor

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, TalkerChooserConfWidget)
en: Configure Talker Chooser
ro: Configurează selectorul de vorbitor

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, applyGroupBox)
en: &Apply This Filter When
ro: &Aplică acest filtru cînd

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, reLabel)
en: Te&xt contains:
ro: Te&xtul conține:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, talkerLabel)
en: &Talker:
ro: Vorbi&tor:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KPushButton, talkerButton)
en: Click to select a Talker.
ro: Apăsați pentru a alege un vorbitor.

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, loadButton)
en: &Load...
ro: În&carcă...

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, saveButton)
en: &Save...
ro: &Salvează...

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KPushButton, clearButton)
en: Click to clear everything.
ro: Apăsați pentru a curăța totul.

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, clearButton)
en: Cl&ear
ro: &Curăță

en: XML Transformer
ro: Transformator XML

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, XmlTransformerConfWidget)
en: Configure XML Transformer
ro: Configurează transformatorul XML

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, nameLineEdit)
en: Enter any descriptive name you like for this filter.
ro: Introduceți orice denumire descriptivă doriți pentru acest filtru.

[ctx: What's this text]
note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, nameLabel)
en: Enter any descriptive name you like for this filter.
ro: Introduceți orice denumire descriptivă doriți pentru acest filtru.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, xsltLabel)
en: &XSLT file:
ro: Fișier &XSLT:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, applyGroupBox)
en: Apply This &Filter When
ro: Aplică acest &filtru cînd

en: &Pause
ro: &Pauză

en: Filter
ro: Filtru

en: Author
ro: Autor

en: Select Filter
ro: Selectare filtru

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, kttsjobmgr)
en: Jobs
ro: Lucrări

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, TabPage)
en: Talkers
ro: Vorbitori

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KPushButton, addTalkerButton)
en: Click to add and configure a new Talker (speech synthesizer).
ro: Apăsați pentru a adăuga și configura un nou Vorbitor (sintetizator vocal).

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, addTalkerButton) i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, addFilterButton)
en: Add...
ro: Adăugare...

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, higherTalkerPriorityButton) i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, higherFilterPriorityButton)
en: U&p
ro: &Sus

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KPushButton, configureTalkerButton)
en: Click to configure options for the highlighted Talker.
ro: Apăsați pentru a configura opțiunile pentru Vorbitorul evidențiat.

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, configureTalkerButton) i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, configureFilterButton)
en: &Edit...
ro: &Editare...

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KPushButton, removeTalkerButton)
en: Click to remove the highlighted Talker.
ro: Apăsați pentru a elimina Vorbitorul evidențiat.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, TabPage)
en: Filters
ro: Filtre

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KPushButton, addFilterButton)
en: Click to add and configure a new Filter.
ro: Apăsați pentru a adăuga și configura un nou filtru.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KPushButton, configureFilterButton)
en: Click to configure options for the highlighted Filter.
ro: Apăsați pentru a configura opțiunile pentru filtrul evidențiat.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KPushButton, removeFilterButton)
en: Click to remove the highlighted Filter.
ro: Apăsați pentru a elimina filtrul evidențiat.

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, resumeButton)
en: Resume
ro: Reia

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, speak_clipboard)
en: &Speak Clipboard
ro: Vorbeș&te clipboard-ul

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, speak_file)
en: Spea&k File
ro: Vor&bește fișier

[ctx: full country name]
en: United States of America
ro: Statele Unite ale Americii

[ctx: abbreviated country name]
en: USA
ro: SUA
