kcmcrypto - en to ro translation catalogue (167 entries)

en: X509 Certificate Export
ro: Exportare certificat X509

en: Filename:
ro: Nume fișier:

en: &Export
ro: &Exportă

en: &Cancel
ro: &Renunță

en: Internal error. Please report to kfm-devel@kde.org.
ro: Eroare internă. Vă rugăm să o raportați la kfm-devel@kde.org.

en: Error converting the certificate into the requested format.
ro: Eroare la convertirea certificatului în formatul cerut.

en: Error opening file for output.
ro: Eroare la deschiderea fișierului, pentru scriere.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, D_GenCert)
en: Certificate Creation Wizard
ro: Expert creare certificat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, T_CertType)
en: Certificate type:
ro: Tip certificat:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel2)
en: Passphrase:
ro: Frază de control:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel2_2)
en: Passphrase (verify):
ro: Frază de control (verificare):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel3)
en: Country code:
ro: Codul țării:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4)
en: State or province (in full):
ro: Stat sau provincie (deplin):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel5)
en: City:
ro: Oraș:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel6)
en: Organization name:
ro: Nume organizație:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel7)
en: Organizational unit/group:
ro: Unitatea organizațională:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel8)
en: Full hostname of the server:
ro: Adresa-gazdă completă a serverului:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel9)
en: Email address:
ro: Adresă de email:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel10)
en: Days valid:
ro: Valabil (zile):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, CheckBox1)
en: Self sign
ro: Asutosemnare

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel11)
en: Digest:
ro: Sumă MD5:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, CheckBox2)
en: Use DSA instead of RSA
ro: Utilizează DSA în loc de RSA

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel13)
en: Bit strength:
ro: Putere bit:

en: %1 (%2 of %3 bits)
ro: %1 (%2 din %3 biți)

en: <h1>Crypto</h1> This module allows you to configure SSL for use with most KDE applications, as well as manage your personal certificates and the known certificate authorities.
ro: <h1>Criptare</h1> Acest modul vă permite să configurați SSL pentru utilizarea acestuia cu aplicațiile KDE și de asemenea vă oferă posibilitatea să vă administrați propriile certificate și autoritățile emitente de certificate.

en: KDE Crypto Control Module
ro: Modul de control criptografie pentru KDE

en: SSL Ciphers to Use
ro: Cifru SSL de utilizat

en: Select the ciphers you wish to enable when using the SSL protocol. The actual protocol used will be negotiated with the server at connection time.
ro: Selectați cifrul pe care doriți să-l utilizați cînd utilizați protocolul SSL. Protocolul adevărat utilizat va fi negociat cu serverul în momentul conectării.

en: Cipher Wizard
ro: Vrăjitor selectare algoritmi

en: Strong Ciphers Only
ro: Numai algoritmi puternici

en: Export Ciphers Only
ro: Numai algoritmi de export

en: Enable All
ro: Activează tot

en: <qt>Use these preconfigurations to more easily configure the SSL encryption settings. You can choose among the following modes:<ul><li><b>Strong Ciphers Only:</b> Select only the strong (&gt;= 128 bit) encryption ciphers.</li><li><b>Export Ciphers Only:</b> Select only the weak ciphers (&lt;= 56 bit).</li><li><b>Enable All:</b> Select all SSL ciphers and methods.</li></ul></qt>
ro: <qt>Folosiți aceste preconfigurări pentru a configura mai ușor criptarea SSL. Puteți alege dintre următoarele regimuri:<ul><li><b>Numai algoritmi puternici:</b> Alege numai algoritmii de criptare puternici (&gt;= 128 bit).</li><li><b>Numai algoritmi de export:</b> Alege numai algoritmii slabi (&lt;= 56 bit).</li><li><b>Activează toți:</b> Alege toți algoritmii și toate metodele SSL.</li></ul></qt>

en: Warn on &entering SSL mode
ro: Avertizează la &intrarea în modul SSL

en: If selected, you will be notified when entering an SSL enabled site
ro: Dacă este selectat, atunci veți fi avertizat la intrarea pe site-uri ce utilizează SSL.

en: Warn on &leaving SSL mode
ro: Avertizează la i&eșirea din modul SSL

en: If selected, you will be notified when leaving an SSL based site.
ro: Dacă este selectat, atunci veți fi avertizat la ieșirea dintr-un site ce utilizează SSL.

en: Warn on sending &unencrypted data
ro: Avertizează la &trimiterea de date necriptate

en: If selected, you will be notified before sending unencrypted data via a web browser.
ro: Dacă este selectat, atunci veți fi avertizat înainte de a fi trimise date necriptate prin navigatorul de web.

en: Warn on &mixed SSL/non-SSL pages
ro: Avertizează la &combinații de pagini SSL/non-SSL

en: If selected, you will be notified if you view a page that has both encrypted and non-encrypted parts.
ro: Dacă este selectat, atunci veți fi anunțat dacă vizualizați o pagină care are și părți criptate și părți necriptate.

en: Path to OpenSSL Shared Libraries
ro: Calea către librăriile partajate OpenSSL

en: Use EGD
ro: Utilizează EGD

en: Use entropy file
ro: Utilizează fișier de entropie

en: Path to EGD:
ro: Calea către EGD:

en: If selected, OpenSSL will be asked to use the entropy gathering daemon (EGD) for initializing the pseudo-random number generator.
ro: Dacă este selectat, atunci OpenSSL va fi îndrumat să utilizeze un demon care furnizează entropie (EGD) pentru inițializarea generatorului de numere pseudo-aleatoare.

en: If selected, OpenSSL will be asked to use the given file as entropy for initializing the pseudo-random number generator.
ro: Dacă este selectat, atunci OpenSSL va fi îndrumat să utilizeze un fișier care furnizează entropie pentru inițializarea generatorului de numere pseudo-aleatoare.

en: Enter the path to the socket created by the entropy gathering daemon (or the entropy file) here.
ro: Introduceți aici calea către soclul creat de demonul de generare a entropiei (sau calea către fișierul de entropie).

en: Click here to browse for the EGD socket file.
ro: Dați clic aici pentru a selecta fișierul soclu EGD.

en: This list box shows which certificates of yours KDE knows about. You can easily manage them from here.
ro: Această listă afișează certificatele dumneavoastră cunoscute de KDE. Le puteți administra cu ușurință de aici.

en: Common Name
ro: Nume comun

en: Email Address
ro: Adresă de email

en: I&mport...
ro: I&mportă...

en: &Export...
ro: &Exportă...

en: Remo&ve
ro: Elimi&nă

en: &Unlock
ro: &Deblochează

en: Verif&y
ro: &Verifică

en: Chan&ge Password...
ro: &Schimbă parola...

en: This is the information known about the owner of the certificate.
ro: Acestea sînt informațiile cunoscute despre proprietarul certificatului.

en: This is the information known about the issuer of the certificate.
ro: Acestea sînt informațiile cunoscute despre emitentul certificatului.

en: Valid from:
ro: Valid de la:

en: Valid until:
ro: Valid pînă la:

en: The certificate is valid starting at this date.
ro: Certificatul este valid începînd cu această dată.

en: The certificate is valid until this date.
ro: Certificatul este valid pînă la această dată.

en: MD5 digest:
ro: Sumă MD5:

en: A hash of the certificate used to identify it quickly.
ro: O sumă de control ("hash") utilizată la identificarea rapidă a certificatului.

en: On SSL Connection...
ro: La conexiune SSL...

en: &Use default certificate
ro: &Utilizează certificatul implicit

en: &List upon connection
ro: &Listă după conexiune

en: &Do not use certificates
ro: &Nu utilizează certificate

en: SSL certificates cannot be managed because this module was not linked with OpenSSL.
ro: Certificatele SSL nu pot fi administrate deoarece acest modul nu a fost compilat cu OpenSSL.

note: i18n("Default Authentication Certificate"), tabAuth), 0, 0, 0, 3 );
en: Default Action
ro: Acțiunea implicită

en: &Send
ro: &Trimite

en: &Prompt
ro: Într&eabă

en: Do &not send
ro: &Nu trimite

en: Default certificate:
ro: Certificat implicit:

en: Host authentication:
ro: Autentificare gazdă:

en: Host
ro: Gazdă

en: Certificate
ro: Certificat

en: Policy
ro: Politică

en: Host:
ro: Gazdă:

en: Certificate:
ro: Certificat:

en: Action
ro: Acțiune

en: Send
ro: Trimite

en: Prompt
ro: Întreabă

en: Do not send
ro: Nu trimite

en: Ne&w
ro: &Nou

en: This list box shows which site and person certificates KDE knows about. You can easily manage them from here.
ro: Această listă afișează site-urile și certificatele de persoane cunoscute de KDE. Le puteți administra cu ușurință de aici.

en: Organization
ro: Organizația

en: This button allows you to export the selected certificate to a file of various formats.
ro: Acest buton vă permite să exportați certificatul selectat într-un fișier, într-unul din multiplele formate suportate.

en: &Remove
ro: &Elimină

en: This button removes the selected certificate from the certificate cache.
ro: Acest buton șterge certificatul selectat din cache-ul de certificate.

en: &Verify
ro: &Verifică

en: This button tests the selected certificate for validity.
ro: Acest buton testează dacă certificatul selectat este valid.

en: Permanentl&y
ro: &Permanent

en: &Until
ro: &Pînă la

en: Select here to make the cache entry permanent.
ro: Selectați această opțiune pentru a face permanentă înregistrarea din cache.

en: Select here to make the cache entry temporary.
ro: Selectați această opțiune pentru a face temporară înregistrarea din cache.

en: The date and time until the certificate cache entry should expire.
ro: Data și ora pînă cînd va fi validă înregistrarea de certificat din cache.

en: Accep&t
ro: &Acceptă

en: Re&ject
ro: &Respinge

en: Select this to always accept this certificate.
ro: Selectați această opțiune pentru a accepta întotdeauna acest certificat.

en: Select this to always reject this certificate.
ro: Selectați această opțiune pentru a respinge întotdeauna acest certificat.

en: Select this if you wish to be prompted for action when receiving this certificate.
ro: Selectați această opțiune pentru a fi întrebat de acțiunea de executat cînd este primit acest certificat.

en: This list box shows which certificate authorities KDE knows about. You can easily manage them from here.
ro: Această listă afișează autoritățile emitente de certificate cunoscute de KDE. Le puteți administra cu ușurință de aici.

en: Organizational Unit
ro: Unitatea organizațională

en: Res&tore
ro: &Reface

en: Accept for site signing
ro: Acceptă pentru semnarea site-urilor

en: Accept for email signing
ro: Acceptă pentru semnarea email-urilor

en: Accept for code signing
ro: Acceptă pentru semnarea codului

en: Warn on &self-signed certificates or unknown CA's
ro: Avertizează la certificate &autosemnate sau cu C.A. necunoscut

en: Warn on &expired certificates
ro: Avertizează la certificate e&xpirate

en: Warn on re&voked certificates
ro: Avertizează la certificate &retrase

en: This list box shows which sites you have decided to accept a certificate from even though the certificate might fail the validation procedure.
ro: Această listă afișează pentru ce site-uri ați decis să acceptați certificate, chiar dacă procedura de validare eșuează.

en: &Add
ro: &Adaugă

en: These options are not configurable because this module was not linked with OpenSSL.
ro: Aceste opțiuni nu sînt configurabile deoarece acest modul nu a fost legat împreună cu OpenSSL.

en: Your Certificates
ro: Certificatele dumneavoastră

en: Authentication
ro: Autentificare

en: Peer SSL Certificates
ro: Certificate SSL partener

en: SSL Signers
ro: Autorități SSL

en: Validation Options
ro: Opțiuni de validare

en: If you do not select at least one cipher, SSL will not work.
ro: Dacă nu selectați cel puțin un algoritm de criptare, atunci SSL nu va funcționa.

en: SSL Ciphers
ro: Algoritmi SSL

en: Could not open the certificate.
ro: Nu am putut deschide certificatul.

en: Error obtaining the certificate.
ro: Nu am putut obține certificatul.

en: This certificate passed the verification tests successfully.
ro: Acest certificat a trecut cu succes testul de verificare.

en: This certificate has failed the tests and should be considered invalid.
ro: Acest certificat a eșuat la testul de verificare și nu ar trebui considerat valid.

en: Certificate Password
ro: Parolă certificat

en: Certificate password
ro: Parolă certificat

en: The certificate file could not be loaded. Try a different password?
ro: Nu pot încărca certificatul. Încercați o altă parolă?

en: Try
ro: Încearcă

en: Do Not Try
ro: Nu încerca

en: A certificate with that name already exists. Are you sure that you wish to replace it?
ro: Există deja un certificat cu acest nume. Sînteți sigur că doriți să îl înlocuiți?

en: Replace
ro: Înlocuire

en: Enter the certificate password:
ro: Introduceți parola certificatului:

en: Password For '%1'
ro: Parola pentru „%1”

en: Decoding failed. Please try again:
ro: Decodarea e eșuat. Încercați din nou:

en: Export failed.
ro: Exportarea a eșuat.

en: Enter the OLD password for the certificate:
ro: Introduceți vechea parolă pentru certificat:

en: Enter the new certificate password
ro: Introduceți noua parolă pentru certificat

en: This is not a signer certificate.
ro: Acesta nu este certificatul celui care l-a semnat.

en: You already have this signer certificate installed.
ro: Aveți deja instalat un certificat al celui care l-a semnat.

en: The certificate file could not be loaded.
ro: Am am putut încărca certificatul.

en: Do you want to make this certificate available to KMail as well?
ro: Doriți să fac accesibil acest certificat și pentru KMail?

en: Make Available
ro: Fă disponibil

en: Do Not Make Available
ro: Nu face disponibil

en: Could not execute Kleopatra. You might have to install or update the kdepim package.
ro: Nu am putut executa Kleopatra. Ar trebui să instalați sau să actualizați pachetul de programe "kdepim".

en: This will revert your certificate signers database to the KDE default.
    This operation cannot be undone.
    Are you sure you wish to continue?
ro: Această operație va reface baza de date a certificatelor de semnături la valorile implicite ale KDE. Această operație este ireversibilă. 
    Sînteți sigur că doriți să continuați?

en: Revert
ro: Revenire

en: Failed to load OpenSSL.
ro: Nu am putut încărca OpenSSL.

en: libssl was not found or successfully loaded.
ro: Nu am găsit "libssl" sau nu s-a putut încărca.

en: libcrypto was not found or successfully loaded.
ro: Nu am găsit "libcrypto" sau nu s-a putut încărca.

en: OpenSSL was successfully loaded.
ro: Am încărcat cu succes OpenSSL.

en: Path to entropy file:
ro: Calea către fișierul entropie:

en: Personal SSL
ro: SSL personal

en: SSL Personal Request
ro: Cerere SSL personală

en: SSL Server Request
ro: Cerere SSL server

en: Netscape SSL
ro: SSL Netscape

[ctx: Server certificate authority]
en: Server CA
ro: CA server

[ctx: Personal certificate authority]
en: Personal CA
ro: CA personal

[ctx: Secure MIME certificate authority]
en: S/MIME CA
ro: CA S/MIME

[ctx: No Certificates on List]
en: None
ro: Nici unul

en: Don't Send
ro: Nu trimite

[ctx: Select Time and Date]
en: Date & Time Selector
ro: Selectare dată și oră

[ctx: Set Hours of Time]
en: Hour:
ro: Oră:

[ctx: Set Minutes of Time]
en: Minute:
ro: Minut:

[ctx: Set Seconds of Time]
en: Second:
ro: Secundă:
