kdelibs4 - en to ro translation catalogue (2235 entries)

en: Name
ro: Denumire

en: Host
ro: Gazdă

en: i18n() takes at least one argument
ro: i18n() ia cel puțin un argument

en: i18nc() takes at least two arguments
ro: i18nc() ia cel puțin două argumente

en: i18np() takes at least two arguments
ro: i18np() ia cel puțin două argumente

en: i18ncp() takes at least three arguments
ro: i18ncp() ia cel puțin trei argumente

en: System Default (currently: %1)
ro: Implicit sistem (curent: %1)

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, EditorChooser)
en: Editor Chooser
ro: Alegere editor

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel1)
en: Please choose the default text editing component that you wish to use in this application. If you choose <B>System Default</B>, the application will honor your changes in the System Settings. All other choices will override that setting.
ro: Alegeți componenta de editare text implicită pe care doriți să o utilizați în această aplicație. Dacă alegeți <B>Implicită de sistem</B>, atunci aplicația va onora modificările făcute în Configurări de sistem KDE. Orice altă configurare va suprascrie acea configurare.

en: The template needs information about you, which is stored in your address book.
    However, the required plugin could not be loaded.
    
    Please install the KDEPIM/Kontact package for your system.
ro: Șablonul are nevoie de informații despre dvs., care sînt stocate în agenda dvs. de adrese.
    Modulul necesar nu a putut fi încărcat.
    
    Vă rugăm să instalați pachetul KDEPIM/Kontact pe sistemul dvs.

en: Only local files are supported.
ro: Sînt suportate numai fișiere locale.

en: Keep output results from scripts
ro: Salvează rezultatele generate de scripturi

en: Check whether config file itself requires updating
ro: Verifică dacă fișierul de configurare are nevoie de actualizare

en: File to read update instructions from
ro: Fișierul din care trebuie citite informații de actualizare

en: KConf Update
ro: Actualizare KConf

en: KDE Tool for updating user configuration files
ro: Utilitar KDE pentru actualizarea fișierelor de configurare utilizator

en: &About
ro: &Despre

en: No information available.
    The supplied KAboutData object does not exist.
ro: Nu sînt disponibile informații.
    Obiectul KAboutData nu există.

en: A&uthor
ro: A&utor

en: A&uthors
ro: A&utori

en: Please use <a href="http://bugs.kde.org">http://bugs.kde.org</a> to report bugs.
ro: Utilizați <a href="http://bugs.kde.org">http://bugs.kde.org</a> pentru a raporta erori.

en: Please report bugs to <a href="mailto:%1">%2</a>.
ro: Utilizați <a href="mailto:%1">%2</a> pentru a raporta erori.

en: &Thanks To
ro: &Mulțumiri

en: T&ranslation
ro: &Traducerea

en: &License Agreement
ro: &Licență

en: Author
ro: Autor

en: Homepage
ro: Pagină web

en: Task
ro: Proces

en: <html><font size="5">%1</font><br/><b>version %2</b><br/>Using KDE %3</html>
ro: <html><font size="5">%1</font><br/><b>versiunea %2</b><br/>Utilizînd KDE %3</html>

en: Other Contributors:
ro: Alți contributori:

en: (No logo available)
ro: (Nu există un logo)

en: About %1
ro: Despre %1

en: Undo: %1
ro: Des-face: %1

en: Redo: %1
ro: Re-face: %1

en: &Undo
ro: &Desfă

en: &Redo
ro: &Refă

en: &Undo: %1
ro: &Des-face: %1

en: &Redo: %1
ro: &Re-face: %1

en: Close
ro: Închide

[ctx: Freeze the window geometry]
en: Freeze
ro: Fixează

[ctx: Dock this window]
en: Dock
ro: Andochează

en: Detach
ro: Detașează

en: Hide %1
ro: Ascunde %1

en: Show %1
ro: Arată %1

en: Search Columns
ro: Coloane căutare

en: All Visible Columns
ro: Toate coloanele vizibile

[ctx: Column number %1]
en: Column No. %1
ro: Coloana %1

en: S&earch:
ro: C&aută:

en: &Password:
ro: &Parolă:

en: &Keep password
ro: Ține &minte parola

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: &Verify:
ro: &Verificare:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelStrengthMeter)
en: Password strength meter:
ro: Măsurător de siguranță a parolei:

en: The password strength meter gives an indication of the security of the password you have entered.  To improve the strength of the password, try:
     - using a longer password;
     - using a mixture of upper- and lower-case letters;
     - using numbers or symbols, such as #, as well as letters.
ro: Indicatorul de calitate a parolei vă oferă o imagine a securității parolei introduse. Pentru a o îmbunătăți, încercați:
     - să scrieți o parolă mai lungă;
     - să utilizați o combinație de litere mari și mici;
     - să folosiți atît litere, cît și numere și/sau simboluri (de ex.:  "#").

note: i18n: ectx: property (text), widget (KTitleWidget, labelMatch)
en: Passwords do not match
ro: Parolele nu se potrivesc

en: You entered two different passwords. Please try again.
ro: Ați introdus două parole diferite. Încercați din nou.

en: The password you have entered has a low strength. To improve the strength of the password, try:
     - using a longer password;
     - using a mixture of upper- and lower-case letters;
     - using numbers or symbols as well as letters.
    
    Would you like to use this password anyway?
ro: Parola introdusă este ușor de aflat. Pentru a o îmbunătăți, încercați:
     - să scrieți o parolă mai lungă;
     - să utilizați o combinație de litere mari și mici;
     - să folosiți atît litere, cît și numere sau simboluri.
    
    Doriți să utilizați parola introdusă în aceste condiții?

en: Low Password Strength
ro: Parolă slabă

en: Password Input
ro: Introducere parolă

en: Password is empty
ro: Parola este goală

en: Password must be at least 1 character long | Password must be at least %1 characters long
ro[0]: Parola trebuie să fie de cel puțin 1 caracter
ro[1]: Parola trebuie să fie de cel puțin %1 caractere
ro[2]: Parola trebuie să fie de cel puțin %1 de caractere

en: Passwords match
ro: Parolele se potrivesc

[ctx: @option:check]
en: Do Spellchecking
ro: Verificare ortografică

[ctx: @option:check]
en: Create &root/affix combinations not in dictionary
ro: Creează combinații &root/affix ce nu sînt în dicționar

[ctx: @option:check]
en: Consider run-together &words as spelling errors
ro: Consideră c&uvintele împreunate ca erori de ortografie

[ctx: @label:listbox]
en: &Dictionary:
ro: &Dicționar:

[ctx: @label:listbox]
en: &Encoding:
ro: &Codare:

[ctx: @label:listbox]
en: &Client:
ro: C&lient:

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: Hebrew
ro: Ebraic

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: Turkish
ro: Turc

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: English
ro: Engleză

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: Spanish
ro: Spaniolă

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: Danish
ro: Daneză

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: German
ro: Germană

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: German (new spelling)
ro: Germană (noua ortografie)

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: Brazilian Portuguese
ro: Portugheză braziliană

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: Portuguese
ro: Portugheză

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: Norwegian
ro: Norvegiană

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: Polish
ro: Poloneză

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: Russian
ro: Rusă

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: Slovenian
ro: Slovenă

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: Slovak
ro: Slovacă

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: Czech
ro: Cehă

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: Swedish
ro: Suedeză

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: Swiss German
ro: Germană elvețiană

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: Ukrainian
ro: Ucrainiană

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: Lithuanian
ro: Lituaniană

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: French
ro: Franceză

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: Belarusian
ro: Belarusă

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: Hungarian
ro: Maghiară

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: Unknown
ro: Necunoscut

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: <application>ISpell</application> Default
ro: <application>ISpell</application> implicit

[ctx: @item Spelling dictionary: %1 dictionary name, %2 file name]
en: Default - %1 [%2]
ro: Implicit - %1 [%2]

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: <application>ASpell</application> Default
ro: <application>ASpell</application> implicit

[ctx: @item Spelling dictionary: %1 dictionary name]
en: Default - %1
ro: Implicit - %1

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: <application>Hunspell</application> Default
ro: <application>Hunspell</application> implicit

en: You have to restart the dialog for changes to take effect
ro: Trebuie să restartați dialogul pentru ca modificările să aibă efect.

en: Spell Checker
ro: Verificator ortografic

en: Check Spelling
ro: Verificare ortografică

en: &Finished
ro: &Terminat

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel2) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, m_unknownWord)
en: <qt><p>This word was considered to be an "unknown word" because it does not match any entry in the dictionary currently in use. It may also be a word in a foreign language.</p>
    <p>If the word is not misspelled, you may add it to the dictionary by clicking <b>Add to Dictionary</b>. If you do not want to add the unknown word to the dictionary, but you want to leave it unchanged, click <b>Ignore</b> or <b>Ignore All</b>.</p>
    <p>However, if the word is misspelled, you can try to find the correct replacement in the list below. If you cannot find a replacement there, you may type it in the text box below, and click <b>Replace</b> or <b>Replace All</b>.</p>
    </qt>
ro: <qt><p>Acest cuvînt este considerat ca fiind „necunoscut” deoarece nu există în dicționarul curent. Este posibil să fie un cuvînt dintr-o altă limbă.</p>
    <p>Dacă acest cuvînt nu este scris greșit, îl puteți adăuga la dicționar apăsînd butonul <b>Adaugă la dicționar</b>. Dacă nu doriți să adăugați cuvîntul necunoscut la dicționar, dar doriți să-l lăsați nemodificat, dați clic pe <b>Ignoră</b> sau <b>Ignoră tot</b>.</p>
    <p>Dacă acest cuvînt este greșit, puteți să-i găsiți varianta corectă în lista de mai jos. Dacă nu ați găsit un înlocuitor, puteți să-l scrieți în căsuța de text de mai jos și să dați clic pe butonul <b>Înlocuiește</b> sau <b>Înlocuiește tot</b>.</p>
    </qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Unknown word:
ro: Cuvînt necunoscut:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, m_unknownWord)
en: Unknown word
ro: Cuvînt necunoscut

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_unknownWord)
en: <b>misspelled</b>
ro: <b>greșit</b>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel5) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, m_language)
en: <qt>
    <p>Select the language of the document you are proofing here.</p>
    </qt>
ro: <qt>
    <p>Selectați limba în care este scris documentul pe care îl corectați acum.</p>
    </qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: &Language:
ro: &Limba:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, m_contextLabel)
en: Text excerpt showing the unknown word in its context.
ro: O bucată de text care afișează cuvîntul necunoscut în context.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, m_contextLabel)
en: <qt>
    <p>Here you can see a text excerpt showing the unknown word in its context. If this information is not sufficient to choose the best replacement for the unknown word, you can click on the document you are proofing, read a larger part of the text and then return here to continue proofing.</p>
    </qt>
ro: <qt>
    <p>Aici puteți vedea o bucată de text ce afișează cuvîntul necunoscut în context. Dacă această informație nu este suficientă pentru a alege cel mai bun înlocuitor pentru cuvîntul necunoscut, puteți da clic pe documentul pe care îl corectați, citiți o bucată mai mare de text și întoarceți-vă aici să continuați corectura.</p>
    </qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_contextLabel)
en: ... the <b>misspelled</b> word shown in context ...
ro: ... cuvîntul <b>greșit</b> afișat în context ...

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_addBtn)
en: <qt>
    <p>The unknown word was detected and considered unknown because it is not included in the dictionary.<br>
    Click here if you consider the unknown word not to be misspelled, and you want to avoid wrongly detecting it again in the future. If you want to let it remain as is, but not add it to the dictionary, then click <b>Ignore</b> or <b>Ignore All</b> instead.</p>
    </qt>
ro: <qt>
    <p>Cuvîntul a fost detectat ca necunoscut deoarece nu este inclus în dicționar.<br />
    Apăsați aici dacă credeți că acest cuvînt nu este scris greșit și doriți să evitați detecția eronată ca fiind greșit. Dacă doriți să-l lăsați așa cum  este, dar să nu-l adăugați la dicționar, atunci dați clic pe butonul <b>Ignoră</b> sau <b>Ignoră tot</b></p>
    </qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_addBtn)
en: << Add to Dictionary
ro: << Adaugă la dicționar

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_replaceAllBtn)
en: <qt>
    <p>Click here to replace all occurrences of the unknown text with the text in the edit box above (to the left).</p>
    </qt>
ro: <qt>
    <p>Dați clic aici pentru a înlocui toate aparițiile textului necunoscut cu textul din căsuța alăturată (la stînga).</p>
    </qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_replaceAllBtn)
en: R&eplace All
ro: Înlocuiește &tot

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (Q3ListView, m_suggestions) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QListView, m_suggestions)
en: Suggestion List
ro: Lista de sugestii

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (Q3ListView, m_suggestions) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QListView, m_suggestions)
en: <qt>
    <p>If the unknown word is misspelled, you should check if the correction for it is available and if it is, click on it. If none of the words in this list is a good replacement you may type the correct word in the edit box above.</p>
    <p>To correct this word click <b>Replace</b> if you want to correct only this occurrence or <b>Replace All</b> if you want to correct all occurrences.</p>
    </qt>
ro: <qt>
    <p>Dacă cuvîntul este scris greșit, trebuie să verificați dacă este disponibil unul corect și să dați clic pe el. Dacă nici unul din cuvintele din listă nu este un înlocuitor bun, puteți să scrieți cuvîntul corect în căsuța de editare de mai sus.</p>
    <p>Pentru a corecta cuvîntul dați clic pe <b>Înlocuiește</b> dacă doriți să înlocuiți numai această apariție sau <b>Înlocuiește tot</b> în caz că doriți înlocuirea tuturor aparițiilor lui</p>
    </qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (Q3ListView, m_suggestions) i18n: ectx: property (text), widget (QListView, m_suggestions)
en: Suggested Words
ro: Cuvinte sugerate

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_replaceBtn)
en: <qt>
    <p>Click here to replace this occurrence of the unknown text with the text in the edit box above (to the left).</p>
    </qt>
ro: <qt>
    <p>Dați clic aici pentru a înlocui această apariție a textului necunoscut cu textul din căsuța de editare de mai sus (din stînga).</p>
    </qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_replaceBtn)
en: &Replace
ro: Î&nlocuiește

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel4) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, m_replacement)
en: <qt>
    <p>If the unknown word is misspelled, you should type the correction for your misspelled word here or select it from the list below.</p>
    <p>You can then click <b>Replace</b> if you want to correct only this occurrence of the word or <b>Replace All</b> if you want to correct all occurrences.</p>
    </qt>
ro: <qt>
    <p>În cazul în care cuvîntul este scris greșit, aici trebuie să scrieți varianta corectă sau să-l selectați din lista de mai jos.</p>
    <p>Puteți da clic pe <b>Înlocuiește</b> dacă doriți să corectați numai această apariție a cuvîntului sau pe <b>Înlocuiește tot</b> dacă doriți să corectați toate aparițiile lui.</p>
    </qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Replace &with:
ro: Înlocuiește &cu:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_skipBtn)
en: <qt>
    <p>Click here to let this occurrence of the unknown word remain as is.</p>
    <p>This action is useful when the word is a name, an acronym, a foreign word or any other unknown word that you want to use but not add to the dictionary.</p>
    </qt>
ro: <qt>
    <p>Dați clic aici pentru a păstra nemodificată această apariție a cuvîntului necunoscut.</p>
    <p> Această acțiune este utilă atunci cînd cuvîntul este un nume, un acronim, un cuvînt străin sau un alt cuvînt necunoscut pe care doriți să-l utilizați dar să nu-l adăugați la dicționar.</p>
    </qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_skipBtn)
en: &Ignore
ro: &Ignoră

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_skipAllBtn) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_autoCorrect)
en: <qt>
    <p>Click here to let all occurrences of the unknown word remain as they are.</p>
    <p>This action is useful when the word is a name, an acronym, a foreign word or any other unknown word that you want to use but not add to the dictionary.</p>
    </qt>
ro: <qt>
    <p>Dați clic aici pentru a păstra nemodificate toate aparițiile cuvîntului necunoscut.</p>
    <p> Această acțiune este utilă atunci cînd cuvîntul este un nume, un acronim, un cuvînt străin sau un alt cuvînt necunoscut pe care doriți să-l utilizați dar să nu-l adăugați la dicționar.</p>
    </qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_skipAllBtn)
en: I&gnore All
ro: Ignoră &tot

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_suggestBtn)
en: S&uggest
ro: &Sugerează

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, m_language)
en: Language Selection
ro: Selectare limbă

en: As-you-type spell checking enabled.
ro: Verificarea ortografică automată este activată.

en: As-you-type spell checking disabled.
ro: Verificarea ortografică automată este dezactivată.

en: Incremental Spellcheck
ro: Verificare ortografică incrementală

en: Too many misspelled words. As-you-type spell checking disabled.
ro: Prea multe cuvinte greșite. Verificarea ortografică automată a fost dezactivată.

en: Check Spelling...
ro: Verifică ortografia...

en: Auto Spell Check
ro: Verificare ortografică automată

en: Allow Tabulations
ro: Permite tabularea

en: Spell Checking
ro: Verificare ortografică

en: &Back
ro: Înap&oi

[ctx: Opposite to Back]
en: &Next
ro: Îna&inte

en: Unknown View
ro: Vizualizare necunoscută

en: A command-line application that can be used to run KUnitTest modules.
ro: O aplicație în linie de comandă care poate fi folosită pentru a rula module KUnitTest.

en: Only run modules whose filenames match the regexp.
ro: Execută numai modulele a căror denumire se potrivește expresiei regulate.

en: Only run tests modules which are found in the folder. Use the query option to select modules.
ro: Execută numai modulele acre sunt găsite în dosar. Folosiți opțiunea de interogare pentru a selecta module.

en: Disables debug capturing. You typically use this option when you use the GUI.
ro: Dezactivează capturarea depanării. De obicei folosiți această opțiune cînd folosiți interfața grafică.

en: DBus Backend error: connection to helper failed. %1
ro: Eroare de backend DBus: conexiunea la ajutător a eșuat. %1

en: DBus Backend error: could not contact the helper. Connection error: %1. Message error: %2
ro: Eroare de backend DBus: nu am putut contacta ajutătorul. Eroare de conexiune: %1. Eroare de mesaj: %2

en: DBus Backend error: received corrupt data from helper %1 %2
ro: Eroare de backend DBus: s-au recepționat date corupte de la ajutător %1 %2

en: Please contact your system administrator.
ro: Vă rugăm să contactați administratorul dumneavoastră de sistem.

en: Configuration file "%1" not writable.
ro: Fișierul de configurare „%1” nu poate fi scris.

en: No target filename has been given.
ro: Nu a fost specificat numele de fișier destinație.

en: Already opened.
ro: Deja deschis.

en: Insufficient permissions in target directory.
ro: Insuficiente permisiuni în directorul destinație.

en: Unable to open temporary file. Error was: %1.
ro: Nu pot deschide fișierul temporar. Informații despre eroare: %1.

en: Synchronization to disk failed
ro: Sincronizarea pe disc a eșuat

en: Error during rename.
ro: Eroare la redenumire.

en: A little program to output installation paths
ro: Un mic program pentru afișarea căilor de instalare

en: Left for legacy support
ro: Rămas pentru suport istoric

en: Compiled in prefix for KDE libraries
ro: Compilat în prefix pentru bibliotecile KDE

en: Compiled in exec_prefix for KDE libraries
ro: Compilat în exec_prefix pentru bibliotecile KDE

en: Compiled in library path suffix
ro: Compilat în sufixul de cale a bibliotecilor

en: Prefix in $HOME used to write files
ro: Prefix în $HOME folosit pentru a scrie fișiere

en: Compiled in version string for KDE libraries
ro: Compilat în șirul de versiune pentru bibliotecile KDE

en: Available KDE resource types
ro: Tipuri de resurse KDE disponibile

en: Search path for resource type
ro: Calea de căutare pentru tipuri de resurse

en: Find filename inside the resource type given to --path
ro: Caută nume de fișiere în tipul de resurse dat lui --path

en: User path: desktop|autostart|document
ro: Cale utilizator: desktop|autostart|document

en: Prefix to install resource files to
ro: Prefix pentru locația de instalare a fișierele de resurse

en: Installation prefix for Qt
ro: Prefixul de instalare pentru Qt

en: Location of installed Qt binaries
ro: Locația binarelor Qt instalate

en: Location of installed Qt libraries
ro: Locația bibliotecilor Qt instalate

en: Location of installed Qt plugins
ro: Locația modulelor Qt instalate

en: Applications menu (.desktop files)
ro: Meniu aplicații (fișiere .desktop)

en: Autostart directories
ro: Dosare de pornire automată

en: Cached information (e.g. favicons, web-pages)
ro: Informații prestocate (de ex. favicon-uri, pagini web)

en: CGIs to run from kdehelp
ro: CGI-uri de rulat din kdehelp

en: Configuration files
ro: Fișiere de configurare

en: Where applications store data
ro: Unde stochează aplicațiile date

en: Emoticons
ro: Emoticoane

en: Executables in $prefix/bin
ro: Executabile în $prefix/bin

en: HTML documentation
ro: Documentație HTML

en: Icons
ro: Pictograme

en: Configuration description files
ro: Fișier de descriere a configurației

en: Libraries
ro: Biblioteci

en: Translation files for KLocale
ro: Fișiere de traduceri pentru KLocale

en: Mime types
ro: Tipuri MIME

en: Loadable modules
ro: Module încărcabile

en: Legacy pixmaps
ro: Pixmap-uri istorice

en: Qt plugins
ro: Module Qt

en: Services
ro: Servicii

en: Service types
ro: Tipuri de serviciu

en: Application sounds
ro: Sunete aplicație

en: Templates
ro: Șabloane

en: Wallpapers
ro: Tapete

en: XDG Application menu (.desktop files)
ro: Meniu aplicație XDG (fișiere .desktop)

en: XDG Menu descriptions (.directory files)
ro: Descriere meniu XDG (fișiere .directory)

en: XDG Icons
ro: Pictograme XDG

en: XDG Mime Types
ro: Tipuri MIME XDG

en: XDG Menu layout (.menu files)
ro: Dispunere meniu XDG (fișiere .meniu)

en: XDG autostart directory
ro: Dosar de pornire automată XDG

en: Temporary files (specific for both current host and current user)
ro: Fișiere temporara (specifice atît gazdei curente cît și utilizatorului curent)

en: UNIX Sockets (specific for both current host and current user)
ro: Socket-uri Unix (pecifice atît gazdei curente cît și utilizatorului curent)

en: %1 - unknown type
ro: %1 - tip necunoscut

en: %1 - unknown type of userpath
ro: %1 - tip necunoscut de cale-utilizator

en: No licensing terms for this program have been specified.
    Please check the documentation or the source for any
    licensing terms.
ro: Nu au fost specificați termeni de licențiere pentru
    acest program. Verificați dacă există asemenea
    specificări în documentație sau în codul sursă.

en: This program is distributed under the terms of the %1.
ro: Acest program este distribuit sub termenii %1.

[ctx: @item license]
en: GNU General Public License Version 2
ro: Licența Publică Generală GNU versiunea 2

[ctx: @item license]
en: GNU Lesser General Public License Version 2
ro: Licența „GNU Lesser General Public License Version 2”

[ctx: @item license (short name)]
en: BSD License
ro: Licența BSD

[ctx: @item license]
en: BSD License
ro: Licența BSD

[ctx: @item license (short name)]
en: Artistic License
ro: Licența Artistică

[ctx: @item license]
en: Artistic License
ro: Licența Artistică

[ctx: @item license]
en: Q Public License
ro: Licența Publică Q

[ctx: @item license]
en: GNU General Public License Version 3
ro: Licența Publică Generală GNU versiunea 3

[ctx: @item license]
en: GNU Lesser General Public License Version 3
ro: Licența „GNU Lesser General Public License Version 3”

[ctx: @item license]
en: Custom
ro: Personalizată

[ctx: @item license]
en: Not specified
ro: Nespecificată

[ctx: replace this with information about your translation team]
en: <p>KDE is translated into many languages thanks to the work of the translation teams all over the world.</p><p>For more information on KDE internationalization visit <a href="http://l10n.kde.org">http://l10n.kde.org</a></p>
ro: <p>KDE a fost tradus în foarte multe limbi. Datorită eforturilor echipei de traducători români, aveți posibilitatea să vă bucurați de un mediu grafic în limba română. Pentru mai multe informații vă rugăm să vizitați <a href="http://www.ro.kde.org/">http://www.ro.kde.org/</a>.</p>

en: Use the X-server display 'displayname'
ro: Utilizează ecranul X „displayname”

en: Use the QWS display 'displayname'
ro: Utilizează ecranul QWS „displayname”

en: Restore the application for the given 'sessionId'
ro: Restabilește aplicația pentru „sessionId”-ul dat

en: Causes the application to install a private color
    map on an 8-bit display
ro: Forțează aplicația să instaleze o mapare de
    culori privată la o afișare pe 8 biți

en: Limits the number of colors allocated in the color
    cube on an 8-bit display, if the application is
    using the QApplication::ManyColor color
    specification
ro: La afișarea pe 8 biți limitează numărul de
    culori alocate în cubul culorilor dacă aplicația
    utilizează specificația de culori
    QApplication::ManyColor.

en: tells Qt to never grab the mouse or the keyboard
ro: Indică Qt să nu preia mausul și tastatura

en: running under a debugger can cause an implicit
    -nograb, use -dograb to override
ro: Rulînd sub un depanator poate cauza un
    -nograb implicit; utilizați -dograb pentru
    a forța această opțiune

en: switches to synchronous mode for debugging
ro: Pentru depanare comută la modul sincron

en: defines the application font
ro: Definește fontul aplicației

en: sets the default background color and an
    application palette (light and dark shades are
    calculated)
ro: Setează culoarea de fundal implicită și
    paleta aplicației (nuanțele de lumină și
    întuneric sînt calculate)

en: sets the default foreground color
ro: Setează culoarea implicită a textului

en: sets the default button color
ro: Setează culoarea butonului implicit

en: sets the application name
ro: Setează numele aplicației

en: sets the application title (caption)
ro: Setează titlul aplicației

en: load the testability framework
ro: încarcă platforma de testabilitate

en: forces the application to use a TrueColor visual on
    an 8-bit display
ro: Forțează aplicația să utilizeze TrueColor
    la o afișare pe 8 biți

en: sets XIM (X Input Method) input style. Possible
    values are onthespot, overthespot, offthespot and
    root
ro: Setează stilul de introducere XIM (X Input Method);
    valorile posibile sînt "onthespot", "overthespot",
    "offthespot" și "root"

en: set XIM server
ro: Setează serverul XIM

en: disable XIM
ro: Dezactivează XIM

en: forces the application to run as QWS Server
ro: Forțează aplicația să ruleze ca server QWS

en: mirrors the whole layout of widgets
ro: Oglindește întreaga formatare a componentelor

en: applies the Qt stylesheet to the application widgets
ro: aplică stylesheet-ul Qt la componentele aplicației

en: use a different graphics system instead of the default one, options are raster and opengl (experimental)
ro: utilizează un sistem grafic diferit în locul celui implicit, opțiunile fiind rastru și opengl (experimental)

en: QML JS debugger information. Application must be
    built with -DQT_DECLARATIVE_DEBUG for the debugger to be
    enabled
ro: Informație depanator QML JS. Aplicația trebuie construită
    cu definiția -DQT_DECLARATIVE_DEBUG pentru ca depanatorul
    să fie activat

en: Use 'caption' as name in the titlebar
ro: Utilizează „caption” ca denumire în bara de titlu

en: Use 'icon' as the application icon
ro: Utilizează „icon” ca pictogramă a aplicației

en: Use alternative configuration file
ro: Utilizează un fișier de configurare alternativ

en: Disable crash handler, to get core dumps
ro: Dezactivează modulul de detecție a prăbușirilor,
    pentru a obține fișiere „coredump”

en: Waits for a WM_NET compatible windowmanager
ro: Așteaptă un manager de ferestre compatibil WM_NET

en: sets the application GUI style
ro: Setează stilul GUI al aplicației

en: sets the client geometry of the main widget - see man X for the argument format (usually WidthxHeight+XPos+YPos)
ro: Setează geometria ferestrei principale. Executați „man X” 
    pentru a afla formatul argumentului (de obicei LățimexÎnălțime+XPoz+YPoz)

en: KDE Application
ro: Aplicație KDE

en: Unknown option '%1'.
ro: Opțiune necunoscută „%1”.

[ctx: @info:shell %1 is cmdoption name]
en: '%1' missing.
ro: „%1” lipsește.

[ctx: @info:shell message on appcmd --version; do not translate 'Development Platform'%3 application name, other %n version strings]
en: Qt: %1
    KDE Development Platform: %2
    %3: %4
ro: Qt: %1
    Platforma de dezvoltare KDE: %2
    %3: %4

[ctx: the 2nd argument is a list of name+address, one on each line]
en: %1 was written by
    %2
ro: %1 a fost scris de
    %2

en: This application was written by somebody who wants to remain anonymous.
ro: Acestă aplicație a fost scris de cineva care vrea să rămînă anonim.

en: Please use http://bugs.kde.org to report bugs.
ro: Utilizați http://bugs.kde.org pentru a raporta erori.

en: Please report bugs to %1.
ro: Trimite rapoarte despre erori la %1.

en: Unexpected argument '%1'.
ro: Argument neașteptat „%1”.

en: Use --help to get a list of available command line options.
ro: Utilizați --help pentru a obține lista de comenzi disponibile.

en: [options]
ro: [opțiuni]

en: [%1-options]
ro: [opțiuni %1]

en: Usage: %1 %2
ro: Folosire: %1 %2

en: 
    Generic options:
ro: 
    Opțiuni generice:

en: Show help about options
ro: Afișează informații despre opțiuni

en: Show %1 specific options
ro: Afișează opțiunile specifice %1

en: Show all options
ro: Afișează toate opțiunile

en: Show author information
ro: Afișează informații despre autor

en: Show version information
ro: Afișează informații despre versiune

en: Show license information
ro: Afișează informații despre licență

en: End of options
ro: Sfîrșitul opțiunilor

en: 
    %1 options:
ro: 
    opțiuni %1:

en: 
    Options:
ro: 
    Opțiuni:

en: 
    Arguments:
ro: 
    Argumente:

en: The files/URLs opened by the application will be deleted after use
ro: Fișierele/URL-urile deschise de aplicație vor fi șterse după utilizare

en: KDE-tempfile
ro: Fișier temporar KDE

en: Function must be called from the main thread.
ro: Funcția trebuie invocată din firul de execuție principal.

en: Error launching %1. Either KLauncher is not running anymore, or it failed to start the application.
ro: Eroare la lansarea %1. Fie KLansator nu mai rulează, fie acesta a eșuat să lanseze aplicația.

en: KLauncher could not be reached via D-Bus. Error when calling %1:
    %2
ro: KLauncher nu a putut fi accesat prin D-Bus. Eroare la invocarea %1:
    %2

en: Could not launch the KDE Help Center:
    
    %1
ro: Nu am putut porni Centrul de Ajutor:
    
    %1

en: Could not Launch Help Center
ro: Nu am putut porni Centrul de Ajutor

en: Could not launch the mail client:
    
    %1
ro: Nu am putut porni Clientul de E-Mail:
    
    %1

en: Could not launch Mail Client
ro: Clientul de poștă nu a putut fi pornit

note: i18n("Could not launch %1:\n\n%2", exe, error), i18n("Could not launch %1:\n\n%2", htmlApp->exec(), error),
en: Could not launch the browser:
    
    %1
ro: Nu am putut porni Navigatorul Web:
    
    %1

en: Could not launch Browser
ro: Navigatorul nu a putut fi pornit

en: Could not launch the terminal client:
    
    %1
ro: Nu am putut porni clientul de terminal:
    
    %1

en: Could not launch Terminal Client
ro: Clientul de terminal nu a putut fi pornit

[ctx: @item Text character set]
en: Western European
ro: Europen de vest

[ctx: @item Text character set]
en: Central European
ro: European central

[ctx: @item Text character set]
en: South-Eastern Europe
ro: Europa de sud-est

[ctx: @item Text character set]
en: Turkish
ro: Turc

[ctx: @item Text character set]
en: Cyrillic
ro: Chirilic

[ctx: @item Text character set]
en: Chinese Traditional
ro: Chineză tradițională

[ctx: @item Text character set]
en: Chinese Simplified
ro: Chineză simplificată

[ctx: @item Text character set]
en: Korean
ro: Coreean

[ctx: @item Text character set]
en: Japanese
ro: Japonez

[ctx: @item Text character set]
en: Greek
ro: Grec

[ctx: @item Text character set]
en: Hebrew
ro: Ebraic

[ctx: @item Text character set]
en: Thai
ro: Tailandez

[ctx: @item Text character set]
en: Unicode
ro: Unicod

[ctx: @item Text character set]
en: Northern Saami
ro: Saami de Nord

[ctx: @item Text character set]
en: Other
ro: Altul

[ctx: @item]
en: Other encoding (%1)
ro: Altă codare (%1)

[ctx: @item Text character set]
en: Disabled
ro: Dezactivat

[ctx: digit set]
en: Arabic-Indic
ro: Arab-Indic

[ctx: digit set]
en: Bengali
ro: Bengalez

[ctx: digit set]
en: Eastern Arabic-Indic
ro: Arab-Indic de est

[ctx: digit set]
en: Thai
ro: Tailandez

[ctx: digit set]
en: Arabic
ro: Arab

[ctx: size in bytes]
note: i18n: comments below, they are used by the translators. This prefix is shared by all current dialects. i18n: Dumb message, avoid any markup or scripting.
en: %1 B
ro: %1 O

[ctx: size in 1000 bytes]
note: i18n: Dumb message, avoid any markup or scripting.
en: %1 kB
ro: %1 kO

[ctx: size in 10^6 bytes]
note: i18n: Dumb message, avoid any markup or scripting.
en: %1 MB
ro: %1 MO

[ctx: size in 10^9 bytes]
note: i18n: Dumb message, avoid any markup or scripting.
en: %1 GB
ro: %1 GO

[ctx: size in 10^12 bytes]
note: i18n: Dumb message, avoid any markup or scripting.
en: %1 TB
ro: %1 TO

[ctx: size in 10^15 bytes]
note: i18n: Dumb message, avoid any markup or scripting.
en: %1 PB
ro: %1 PO

[ctx: size in 10^18 bytes]
note: i18n: Dumb message, avoid any markup or scripting.
en: %1 EB
ro: %1 EO

[ctx: size in 10^21 bytes]
note: i18n: Dumb message, avoid any markup or scripting.
en: %1 ZB
ro: %1 ZO

[ctx: size in 10^24 bytes]
note: i18n: Dumb message, avoid any markup or scripting.
en: %1 YB
ro: %1 YO

[ctx: memory size in 1024 bytes]
note: i18n: Dumb message, avoid any markup or scripting.
en: %1 KB
ro: %1 KO

[ctx: memory size in 2^20 bytes]
note: i18n: Dumb message, avoid any markup or scripting.
en: %1 MB
ro: %1 MO

[ctx: memory size in 2^30 bytes]
note: i18n: Dumb message, avoid any markup or scripting.
en: %1 GB
ro: %1 GO

[ctx: memory size in 2^40 bytes]
note: i18n: Dumb message, avoid any markup or scripting.
en: %1 TB
ro: %1 TO

[ctx: memory size in 2^50 bytes]
note: i18n: Dumb message, avoid any markup or scripting.
en: %1 PB
ro: %1 PO

[ctx: memory size in 2^60 bytes]
note: i18n: Dumb message, avoid any markup or scripting.
en: %1 EB
ro: %1 EO

[ctx: memory size in 2^70 bytes]
note: i18n: Dumb message, avoid any markup or scripting.
en: %1 ZB
ro: %1 ZO

[ctx: memory size in 2^80 bytes]
note: i18n: Dumb message, avoid any markup or scripting.
en: %1 YB
ro: %1 YO

[ctx: size in 1024 bytes]
note: i18n: Dumb message, avoid any markup or scripting.
en: %1 KiB
ro: %1 KiO

[ctx: size in 2^20 bytes]
note: i18n: Dumb message, avoid any markup or scripting.
en: %1 MiB
ro: %1 MiO

[ctx: size in 2^30 bytes]
note: i18n: Dumb message, avoid any markup or scripting.
en: %1 GiB
ro: %1 GiO

[ctx: size in 2^40 bytes]
note: i18n: Dumb message, avoid any markup or scripting.
en: %1 TiB
ro: %1 TiO

[ctx: size in 2^50 bytes]
note: i18n: Dumb message, avoid any markup or scripting.
en: %1 PiB
ro: %1 PiO

[ctx: size in 2^60 bytes]
note: i18n: Dumb message, avoid any markup or scripting.
en: %1 EiB
ro: %1 EiO

[ctx: size in 2^70 bytes]
note: i18n: Dumb message, avoid any markup or scripting.
en: %1 ZiB
ro: %1 ZiO

[ctx: size in 2^80 bytes]
note: i18n: Dumb message, avoid any markup or scripting.
en: %1 YiB
ro: %1 YiO

[ctx: @item:intext %1 is a real number, e.g. 1.23 days]
en: %1 days
ro: %1 zile

[ctx: @item:intext %1 is a real number, e.g. 1.23 hours]
en: %1 hours
ro: %1 ore

[ctx: @item:intext %1 is a real number, e.g. 1.23 minutes]
en: %1 minutes
ro: %1 minute

[ctx: @item:intext %1 is a real number, e.g. 1.23 seconds]
en: %1 seconds
ro: %1 secunde

[ctx: @item:intext]
en: %1 millisecond | %1 milliseconds
ro[0]: %1 milisecundă
ro[1]: %1 milisecunde
ro[2]: %1 de milisecunde

[ctx: @item:intext]
en: 1 day | %1 days
ro[0]: 1 zi
ro[1]: %1 zile
ro[2]: %1 de zile

[ctx: @item:intext]
en: 1 hour | %1 hours
ro[0]: 1 oră
ro[1]: %1 ore
ro[2]: %1 de ore

[ctx: @item:intext]
en: 1 minute | %1 minutes
ro[0]: 1 minut
ro[1]: %1 minute
ro[2]: %1 de minute

[ctx: @item:intext]
en: 1 second | %1 seconds
ro[0]: 1 secundă
ro[1]: %1 secunde
ro[2]: %1 de secunde

[ctx: @item:intext days and hours. This uses the previous item:intext messages. If this does not fit the grammar of your language please contact the i18n team to solve the problem]
en: %1 and %2
ro: %1 și %2

[ctx: @item:intext hours and minutes. This uses the previous item:intext messages. If this does not fit the grammar of your language please contact the i18n team to solve the problem]
en: %1 and %2
ro: %1 și %2

[ctx: @item:intext minutes and seconds. This uses the previous item:intext messages. If this does not fit the grammar of your language please contact the i18n team to solve the problem]
en: %1 and %2
ro: %1 și %2

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, m_rangesButton)
en: Today
ro: Azi

en: Yesterday
ro: Ieri

[ctx: @note/plain]
note: i18n: KUIT pattern, see the comment to the first of these entries above.
en: Note: %1
ro: Notă: %1

[ctx: @note/rich]
note: i18n: KUIT pattern, see the comment to the first of these entries above.
en: <i>Note</i>: %1
ro: <i>Notă</i>: %1

[ctx: @warning/plain]
note: i18n: KUIT pattern, see the comment to the first of these entries above.
en: WARNING: %1
ro: AVERTISMENT: %1

[ctx: @warning/rich]
note: i18n: KUIT pattern, see the comment to the first of these entries above.
en: <b>Warning</b>: %1
ro: <b>Eroare</b>: %1

[ctx: @filename/plain]
note: i18n: KUIT pattern, see the comment to the first of these entries above.
en: ‘%1’
ro: „%1”

[ctx: @resource/plain]
note: i18n: KUIT pattern, see the comment to the first of these entries above.
en: “%1”
ro: „%1”

[ctx: @resource/rich]
note: i18n: KUIT pattern, see the comment to the first of these entries above.
en: “%1”
ro: „%1”

[ctx: @icode/plain]
note: i18n: KUIT pattern, see the comment to the first of these entries above.
en: “%1”
ro: „%1”

[ctx: keyboard-key-name]
en: Delete
ro: Șterge

[ctx: keyboard-key-name]
en: Down
ro: Jos

[ctx: keyboard-key-name]
en: End
ro: Sfîrșit

[ctx: keyboard-key-name]
en: Home
ro: Acasă

[ctx: keyboard-key-name]
en: Hyper
ro: Hiper

[ctx: keyboard-key-name]
en: Insert
ro: Inserare

[ctx: keyboard-key-name]
en: Left
ro: Stînga

[ctx: keyboard-key-name]
en: Menu
ro: Meniu

[ctx: keyboard-key-name]
en: PauseBreak
ro: Pauză

[ctx: keyboard-key-name]
en: Return
ro: Retur

[ctx: keyboard-key-name]
en: Right
ro: Dreapta

[ctx: keyboard-key-name]
en: Space
ro: Spațiu

[ctx: keyboard-key-name]
en: Up
ro: Sus

en: no error
ro: nu există eroare

en: requested family not supported for this host name
ro: familia cerută nu este suportată pentru acest nume de gazdă

en: temporary failure in name resolution
ro: eroare temporară la rezolvarea numelui

en: non-recoverable failure in name resolution
ro: eroare permanentă la rezolvarea numelui

en: invalid flags
ro: opțiuni eronate

en: memory allocation failure
ro: eșec la alocarea memoriei

en: name or service not known
ro: nume sau serviciu necunoscut

en: requested family not supported
ro: familia cerută nu este suportată

en: requested service not supported for this socket type
ro: serviciul cerut nu este suportat pentru acest tip de soclu

en: requested socket type not supported
ro: tipul de soclu cerut nu este suportat

en: unknown error
ro: eroare necunoscută

[ctx: 1: the i18n'ed system error code, from errno]
en: system error: %1
ro: eroare de sistem: %1

en: request was canceled
ro: cererea a fost anulată

[ctx: 1: the unknown socket address family number]
en: Unknown family %1
ro: Familie necunoscută %1

[ctx: Socket error code NoError]
en: no error
ro: nicio eroare

[ctx: Socket error code LookupFailure]
en: name lookup has failed
ro: determinarea numelui a eșuat

[ctx: Socket error code AddressInUse]
en: address already in use
ro: adresa este deja utilizată

[ctx: Socket error code AlreadyBound]
en: socket is already bound
ro: soclul este deja conectat

[ctx: Socket error code AlreadyCreated]
en: socket is already created
ro: soclul este deja creat

[ctx: Socket error code NotBound]
en: socket is not bound
ro: soclul nu este conectat

[ctx: Socket error code NotCreated]
en: socket has not been created
ro: soclul nu a fost creat

[ctx: Socket error code WouldBlock]
en: operation would block
ro: operația s-ar bloca

[ctx: Socket error code ConnectionRefused]
en: connection actively refused
ro: conexiunea a fost refuzată activ

[ctx: Socket error code ConnectionTimedOut]
en: connection timed out
ro: conexiunea a expirat

[ctx: Socket error code InProgress]
en: operation is already in progress
ro: operația este în curs de desfășurare

[ctx: Socket error code NetFailure]
en: network failure occurred
ro: a apărut o eroare de rețea

[ctx: Socket error code NotSupported]
en: operation is not supported
ro: operația nu este suportată

[ctx: Socket error code Timeout]
en: timed operation timed out
ro: operația de temporizare a expirat

[ctx: Socket error code UnknownError]
en: an unknown/unexpected error has happened
ro: a apărut o eroare necunoscută/neașteptată

[ctx: Socket error code RemotelyDisconnected]
en: remote host closed connection
ro: gazda distantă a închis conexiunea

en: NEC SOCKS client
ro: Client NEC SOCKS

en: Dante SOCKS client
ro: Client Dante SOCKS

en: Specified socket path is invalid
ro: Calea de soclu specificată nu este validă

en: The socket operation is not supported
ro: Operația cu soclul nu este suportată

en: Connection refused
ro: Conexiune refuzată

en: Permission denied
ro: Permisiune refuzată

en: Connection timed out
ro: Conexiunea a expirat

en: Unknown error
ro: Eroare necunoscută

en: Could not set non-blocking mode
ro: Nu se poate stabili regimul ne-blocant

en: Address is already in use
ro: Adresa este deja utilizată

en: Path cannot be used
ro: Calea nu poate fi utilizată

en: No such file or directory
ro: Nu există astfel de fișier sau director

en: Not a directory
ro: Nu este un dosar

en: Read-only filesystem
ro: Sistem de fișiere numai-citire

en: Unknown socket error
ro: Eroare de soclu necunoscută

en: Operation not supported
ro: Operația nu este suportată

en: Timed out trying to connect to remote host
ro: Încercarea de conectare a gazda distantă a expirat

[ctx: SSL error]
en: No error
ro: Nicio eroare

[ctx: SSL error]
en: The certificate authority's certificate is invalid
ro: Certificatul autorității de certificare nu este valid

[ctx: SSL error]
en: The certificate has expired
ro: Certificatul a expirat

[ctx: SSL error]
en: The certificate is invalid
ro: Certificatul nu este valid

[ctx: SSL error]
en: The certificate is not signed by any trusted certificate authority
ro: Certificatul nu este semnat de nicio autoritate de certificare de încredere

[ctx: SSL error]
en: The certificate has been revoked
ro: Certificatul a fost revocat

[ctx: SSL error]
en: The certificate is unsuitable for this purpose
ro: Certificatul nu este potrivit acestui scop

[ctx: SSL error]
en: The root certificate authority's certificate is not trusted for this purpose
ro: Certificatul autorității de certificare rădăcină nu este de încredere pentru acest scop

[ctx: SSL error]
en: The certificate authority's certificate is marked to reject this certificate's purpose
ro: Certificatul autorității de certificare este marcat pentru a respinge scopul acestui certificat

[ctx: SSL error]
en: The peer did not present any certificate
ro: Partenerul nu a prezentat niciun certificat

[ctx: SSL error]
en: The certificate does not apply to the given host
ro: Certificatul nu se aplică gazdei date

[ctx: SSL error]
en: The certificate cannot be verified for internal reasons
ro: Certificatul nu poate fi verificat din motive interne

[ctx: SSL error]
en: The certificate chain is too long
ro: Lanțul de certificate este prea lung

[ctx: SSL error]
en: Unknown error
ro: Eroare necunoscută

en: address family for nodename not supported
ro: familia de adrese pentru numele nodului nu este suportată

en: invalid value for 'ai_flags'
ro: valoare eronată pentru „ai_flags”

en: 'ai_family' not supported
ro: „ai_family” nu este suportat

en: no address associated with nodename
ro: nu există o adresă asociată cu numele nodului

en: servname not supported for ai_socktype
ro: „servname” nu este suportat pentru „ai_socktype”

en: 'ai_socktype' not supported
ro: „ai_socktype” nu este suportat

en: system error
ro: eroare de sistem

en: Could not find mime type <resource>%2</resource> | Could not find mime types:
    <resource>%2</resource>
ro[0]: Nu am putut găsi tip mime <resource>%2</resource>
ro[1]: Nu am putut găsi tipuri mime:
    <resource>%2</resource>
ro[2]: Nu am putut găsi tipuri mime:
    <resource>%2</resource>

en: No mime types installed. Check that shared-mime-info is installed, and that XDG_DATA_DIRS is not set, or includes /usr/share.
ro: Nici un tip mime instalat. Verificați că shared-mime-info este instalat și că XDG_DATA_DIRS nu este stabilit sau include „/usr/share”.

en: No service matching the requirements was found
ro: Nu a fost găsit niciun serviciu corespunzător cerințelor

en: The service '%1' does not provide an interface '%2' with keyword '%3'
ro: Serviciul „%1” nu furnizează o interfață „%2” cu cuvîntul-cheie „%3”

[ctx: dictionary variant]
en: -ise suffixes
ro: sufixe -ise

[ctx: dictionary variant]
en: -ize suffixes
ro: sufixe -ize

[ctx: dictionary variant]
en: -ise suffixes and with accents
ro: sufixe -ise și cu accente

[ctx: dictionary variant]
en: -ise suffixes and without accents
ro: sufixe -ise și fără accente

[ctx: dictionary variant]
en: -ize suffixes and with accents
ro: sufixe -ize și cu accente

[ctx: dictionary variant]
en: -ize suffixes and without accents
ro: sufixe -ize și fără accente

[ctx: dictionary variant]
en: large
ro: larg

[ctx: dictionary variant]
en: medium
ro: mediu

[ctx: dictionary variant]
en: small
ro: mic

[ctx: dictionary variant]
en: variant 0
ro: varianta 0

[ctx: dictionary variant]
en: variant 1
ro: varianta 1

[ctx: dictionary variant]
en: variant 2
ro: varianta 2

[ctx: dictionary variant]
en: without accents
ro: fără accente

[ctx: dictionary variant]
en: with accents
ro: cu accente

[ctx: dictionary variant]
en: with ye
ro: cu ye

[ctx: dictionary variant]
en: with yeyo
ro: cu yeyo

[ctx: dictionary variant]
en: with yo
ro: cu yo

[ctx: dictionary variant]
en: extended
ro: extins

en: File %1 does not exist
ro: Fișierul %1 nu există

en: Cannot open %1 for reading
ro: Nu pot deschide %1 pentru citire

en: Cannot create memory segment for file %1
ro: Nu pot crea segmentul de memorie pentru fișierul %1

en: Could not read data from %1 into shm
ro: Nu pot citi date din %1 în shm

en: Only 'ReadOnly' allowed
ro: Se permite „numai citire”

en: Cannot seek past eof
ro: Nu pot căuta peste „eof”

en: Library "%1" not found
ro: Biblioteca „%1” nu a fost găsită

en: No service matching the requirements was found.
ro: Nu a fost găsit nici un serviciu corespunzător cerințelor.

en: The service provides no library, the Library key is missing in the .desktop file.
ro: Serviciul nu furnizează nici o bibliotecă, cheia „Bibloteca” lipsește în fișierul .desktop.

en: The library does not export a factory for creating components.
ro: Biblioteca nu exportă o fabrică pentru crearea componentelor.

en: The factory does not support creating components of the specified type.
ro: Fabrica nu suportă crearea de componente de tipul specificat.

en: KLibLoader: Unknown error
ro: KLibLoader: Eroare necunoscută

en: Could not find plugin '%1' for application '%2'
ro: Modulul „%1” pentru aplicația „%2” nu poate fi găsit

en: The provided service is not valid
ro: Serviciul furnizat nu este valid

en: The service '%1' provides no library or the Library key is missing
ro: Serviciul „%1” nu furnizează nicio bibliotecă sau cheia Bibliotecă lipsește

en: The library %1 does not offer a KDE 4 compatible factory.
ro: Biblioteca %1 nu oferă o fabrică compatibilă cu KDE 4.

en: The plugin '%1' uses an incompatible KDE library (%2).
ro: Modulul „%1” folosește o bibliotecă KDE incompatibilă (%2).

en: KDE Test Program
ro: Program KDE de test

en: Rebuilds the system configuration cache.
ro: Recreează cache-ul de configurare al sistemului.

en: (c) 1999-2002 KDE Developers
ro: (c) 1999-2002 Dezvoltatorii KDE

en: Do not signal applications to update
ro: Nu informa aplicațiile despre actualizare

en: Disable incremental update, re-read everything
ro: Dezactivează actualizarea incrementală, citește tot din nou

en: Check file timestamps
ro: Verifică marcajul de timp al fișierelor

en: Disable checking files (dangerous)
ro: Dezactivează verificarea fișierelor (periculos)

en: Create global database
ro: Creează o bază de date globală

en: Perform menu generation test run only
ro: Execută testul de generare a meniului numai odată

en: Track menu id for debug purposes
ro: Urmărește identificatorii de meniu pentru a ajuta la depanare

en: KDE Daemon
ro: Demon KDE

en: KDE Daemon - triggers Sycoca database updates when needed
ro: Demon KDE - declanșează actualizarea bazei de date Sycoca cînd este nevoie

en: Check Sycoca database only once
ro: Verifică baza de date "Sycoca" numai odată

en: The key sequence '%1' is ambiguous. Use 'Configure Shortcuts'
    from the 'Settings' menu to solve the ambiguity.
    No action will be triggered.
ro: Secvența de taste „%1” este ambiguă. Utilizați „Configurează acceleratorii”
    din meniul „Configurări” pentru a rezolva ambiguitatea.
    Nu va fi declanșată nicio acțiune.

en: Ambiguous shortcut detected
ro: Scurtătură ambiguă detectată

[ctx: Encodings menu]
en: Default
ro: Implicit

[ctx: Encodings menu]
en: Autodetect
ro: Detectare automată

en: No Entries
ro: Nicio înregistrare

en: Clear List
ro: Curăță lista

[ctx: go back]
en: &Back
ro: În&apoi

[ctx: go forward]
en: &Forward
ro: În&ainte

[ctx: home page]
en: &Home
ro: &Acasă

[ctx: show help]
en: &Help
ro: &Ajutor

en: Show &Menubar
ro: Afișează bara de &meniu

en: Show Menubar<p>Shows the menubar again after it has been hidden</p>
ro: Afișează bara de meniu<p>Afișează din nou bara de meniu după ce a fost ascunsă</p>

en: Show St&atusbar
ro: Afișează bara de &stare

en: Show Statusbar<p>Shows the statusbar, which is the bar at the bottom of the window used for status information.</p>
ro: Arată bara de stare<p>Arată bara de stare, care este bara din partea de jos a ferestrei, utilizată pentru informații de stare.</p>

en: &New
ro: &Nou

en: Create new document
ro: Creează document nou

en: &Open...
ro: &Deschide...

en: Open an existing document
ro: Deschide un document existent

en: Open &Recent
ro: Deschide &recent

en: Open a document which was recently opened
ro: Deschide un document ce a fost deschis recent

en: &Save
ro: &Salvează

en: Save document
ro: Salvează documentul

en: Save &As...
ro: S&alvează ca...

en: Save document under a new name
ro: Salvează documentul cu denumire nouă

en: Re&vert
ro: In&versează

en: Revert unsaved changes made to document
ro: Anulează modificările nesalvate făcute asupra documentului

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, _close)
en: &Close
ro: În&chide

en: Close document
ro: Închide documentul

en: &Print...
ro: &Tipărește...

en: Print document
ro: Tipărește documentul

en: Print Previe&w
ro: Previ&zualizare tipărire

en: Show a print preview of document
ro: Arată o previzualizare a tipăririi fișierului

en: &Mail...
ro: E-&mail..

en: Send document by mail
ro: Trimite documentul prin poștă

en: &Quit
ro: &Termină

en: Quit application
ro: Închide aplicația

en: Undo last action
ro: Desfă ultima acțiune

en: Re&do
ro: &Refă

en: Redo last undone action
ro: Refă ultima acțiune desfăcută

en: Cu&t
ro: &Taie

en: Cut selection to clipboard
ro: Taie selecția în clipboard

en: &Copy
ro: &Copiază

en: Copy selection to clipboard
ro: Copiază selecția în clipboard

en: &Paste
ro: &Lipește

en: Paste clipboard content
ro: Lipește conținutul din clipboard

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, _clear)
en: C&lear
ro: Ș&terge

en: Select &All
ro: Selectează t&ot

en: Dese&lect
ro: &Deselectează

en: &Find...
ro: C&aută...

en: Find &Next
ro: Caută în &continuare

en: Find Pre&vious
ro: Caută &precedent

en: &Replace...
ro: Î&nlocuiește...

en: &Actual Size
ro: Mărime &actuală

en: View document at its actual size
ro: Vizualizează documentul la dimensiunea reală

en: &Fit to Page
ro: Încadrează în &pagină

en: Zoom to fit page in window
ro: Panoramează pentru a încadra pagina în fereastră

en: Fit to Page &Width
ro: Încadrează în &lățimea paginii

en: Zoom to fit page width in window
ro: Panoramează pentru a încadra lățimea paginii în fereastră

en: Fit to Page &Height
ro: Încadrează în l&ungimea paginii

en: Zoom to fit page height in window
ro: Panoramează pentru a încadra lungimea paginii în fereastră

en: Zoom &In
ro: &Mărește

en: Zoom &Out
ro: Mi&cșorează

en: &Zoom...
ro: &Scalează...

en: Select zoom level
ro: Alege nivelul de panoramare

en: &Redisplay
ro: &Reafișează

en: Redisplay document
ro: Reafișează documentul

en: &Up
ro: S&us

en: Go up
ro: Mai sus

en: &Previous Page
ro: Pagina &precedentă

en: Go to previous page
ro: Mergi la pagina precedentă

en: &Next Page
ro: Pagina &următoare

en: Go to next page
ro: Mergi la pagina următoare

en: &Go To...
ro: &Mergi la...

en: &Go to Page...
ro: &Mergi la pagina...

en: &Go to Line...
ro: &Mergi la linia...

en: &First Page
ro: P&rima pagină

en: Go to first page
ro: Mergi la prima pagină

en: &Last Page
ro: U&ltima pagină

en: Go to last page
ro: Mergi la ultima pagină

en: Go back in document
ro: Mergi înapoi în document

en: &Forward
ro: În&ainte

en: Go forward in document
ro: Mergi înainte în document

en: &Add Bookmark
ro: &Adaugă semn de carte

en: &Edit Bookmarks...
ro: &Editează semne de carte...

en: &Spelling...
ro: &Ortografie...

en: Check spelling in document
ro: Verifică ortografia în document

en: Show or hide menubar
ro: Arată sau ascunde bara de meniu

en: Show &Toolbar
ro: Afișează bara de &unelte

en: Show or hide toolbar
ro: Arată sau ascunde bara de unelte

en: Show or hide statusbar
ro: Arată sau ascunde bara de stare

en: F&ull Screen Mode
ro: Regim &ecran complet

en: &Save Settings
ro: &Salvează configurările

en: Configure S&hortcuts...
ro: Configurează &acceleratorii...

en: &Configure %1...
ro: &Configurare %1...

en: Configure Tool&bars...
ro: Configurează barele de &unelte...

en: Configure &Notifications...
ro: Configurează &notificările...

en: %1 &Handbook
ro: &Manualul %1

en: What's &This?
ro: Ce înseamnă &aceasta?

en: Tip of the &Day
ro: &Sfatul zilei

en: &Report Bug...
ro: &Raportează erori...

en: Switch Application &Language...
ro: Comută &limba aplicației...

en: &About %1
ro: &Despre %1

en: About &KDE
ro: Despre &KDE

[ctx: @action:inmenu]
en: Exit F&ull Screen Mode
ro: Părăsește regim&ul de ecran complet

[ctx: @action:intoolbar]
en: Exit Full Screen
ro: Părăsește ecranul complet

[ctx: @info:tooltip]
en: Exit full screen mode
ro: Părăsește regimul de ecran complet

[ctx: @action:inmenu]
en: F&ull Screen Mode
ro: Regim de &ecran complet

[ctx: @action:intoolbar]
en: Full Screen
ro: Ecran complet

[ctx: @info:tooltip]
en: Display the window in full screen
ro: Afișează fereastra pe tot ecranul

[ctx: Custom color]
en: Custom...
ro: Personalizat...

[ctx: palette name]
en: * Recent Colors *
ro: * Culori recente *

[ctx: palette name]
en: * Custom Colors *
ro: * Culori personalizate *

[ctx: palette name]
en: Forty Colors
ro: Patruzeci de culori

[ctx: palette name]
en: Oxygen Colors
ro: Culori Oxygen

[ctx: palette name]
en: Rainbow Colors
ro: Culori curcubeu

[ctx: palette name]
en: Royal Colors
ro: Culori regale

[ctx: palette name]
en: Web Colors
ro: Culori Web

en: Named Colors
ro: Culori denumite

[ctx: %1 is the number of paths, %2 is the list of paths (with newlines between them)]
en: Unable to read X11 RGB color strings. The following file location was examined:
    %2 | Unable to read X11 RGB color strings. The following file locations were examined:
    %2
ro[0]: Nu pot citi fișierul de culori X11. Am examinat următoarea locație:
    %2
ro[1]: Nu pot citi fișierul de culori X11. Am examinat următoarele locații:
    %2
ro[2]: Nu pot citi fișierul de culori X11. Am examinat următoarele locații:
    %2

en: Select Color
ro: Selectare culoare

en: Hue:
ro: Nuanță:

en: Saturation:
ro: Saturație:

[ctx: This is the V of HSV]
en: Value:
ro: Valoare:

en: Red:
ro: Roșu:

en: Green:
ro: Verde:

en: Blue:
ro: Albastru:

en: Alpha:
ro: Transparență:

en: &Add to Custom Colors
ro: &Adaugă la culorile personalizate

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Name:
ro: Nume:

en: Default color
ro: Culoare implicită

en: -default-
ro: -implicit-

en: -unnamed-
ro: -nedenumit-

en: <qt>No information available.<br />The supplied KAboutData object does not exist.</qt>
ro: <qt>Nu sînt disponibile informații.<br />Obiectul KAboutData nu există.</qt>

en: <html><font size="5">%1</font><br /><b>Version %2</b><br />&nbsp;</html>
ro: <html><font size="5">%1</font><br /><b>Versiune %2</b><br />&nbsp;</html>

[ctx: Program name, version and KDE platform version; do not translate 'Development Platform']
en: <html><font size="5">%1</font><br /><b>Version %2</b><br />Using KDE Development Platform %3</html>
ro: <html><font size="5">%1</font><br /><b>Versiune %2</b><br />Folosind platforma de dezvoltare KDE %3</html>

en: License: %1
ro: Licență: %1

en: License Agreement
ro: Acord de Licență

[ctx: Action to send an email to a contributor]
en: Email contributor
ro: Trimite un mesaj contribuitorului

en: Visit contributor's homepage
ro: Vizitează pagina contribuitorului

[ctx: Action to send an email to a contributor]
en: Email contributor
    %1
ro: Trimite mesaj contribuitorului
    %1

en: Visit contributor's homepage
    %1
ro: Vizitează pagina contribuitorului
    %1

en: Visit contributor's profile on %1
    %2
ro: Vizitează profilul contribuitorului la %1
    %2

en: Visit contributor's page
    %1
ro: Vizitează pagina contribuitorului
    %1

en: Visit contributor's blog
    %1
ro: Vizitează blogul contribuitorului
    %1

[ctx: A generic social network or homepage link of an unlisted type.]
en: Other
ro: Alt tip

[ctx: A type of link.]
en: Homepage
ro: Pagină web

en: About KDE
ro: Despre KDE

en: <html><font size="5">KDE - Be Free!</font><br /><b>Platform Version %1</b></html>
ro: <html><font size="5">KDE - Fii liber!</font><br /><b>Versiunea platformei %1</b></html>

en: <html><b>KDE</b> is a world-wide network of software engineers, artists, writers, translators and facilitators who are committed to <a href="%1">Free Software</a> development. This community has created hundreds of Free Software applications as part of the KDE Development Platform and KDE Software Distribution.<br /><br />KDE is a cooperative enterprise in which no single entity controls the efforts or products of KDE to the exclusion of others. Everyone is welcome to join and contribute to KDE, including you.<br /><br />Visit <a href="%2">%2</a> for more information about the KDE community and the software we produce.</html>
ro: <html><b>KDE</b> este o rețea mondială de programatori, artiști, scriitori, traducători și facilitatori dedicați dezvoltării <a href= "http://www.gnu.org/philosophy/free-sw.html%1">Programelor libere</a>. Comunitatea a creat sute de applicații libere ca parte a platformei de dezvoltare KDE și a distribuției de programe KDE.<br /><br />KDE este o întreprindere bazată pe cooperare în care nici o entitate singulară nu controlează dezvoltarea sau produsele KDE spre excluderea altora. Oricine este binevenit să se alăture și să contribuie la KDE, inclusiv dumneavoastră.<br /><br />Pentru informații suplimentare despre comunitatea KDE și programele pe care le producem, vizitați <a href="%2">%2</a>.</html>

en: <html>Software can always be improved, and the KDE team is ready to do so. However, you - the user - must tell us when something does not work as expected or could be done better.<br /><br />KDE has a bug tracking system. Visit <a href="%1">%1</a> or use the "Report Bug..." dialog from the "Help" menu to report bugs.<br /><br />If you have a suggestion for improvement then you are welcome to use the bug tracking system to register your wish. Make sure you use the severity called "Wishlist".</html>
ro: <html>Programele pot fi îmbunătățite întotdeauna și echipa KDE este gata să o facă. Pentru aceasta, dumneavoastră, utilizatorul, ar trebui să ne comunicați cînd ceva nu merge cum trebuie sau poate fi făcut mai bine.<br /><br />KDE are un sistem de urmărire a erorilor. Vizitați <a href="%1">%1</a> sau utilizați dialogul „Raportează eroare” din meniul „Ajutor” pentru a comunica erori.<br /><br />Dacă aveți sugestii pentru îmbunătățiri sînteți invitat să utilizați sistemul de urmărire a erorilor și să vă înregistrați dorința. Asigurați-vă că utilizați prioritatea numită „Dorință”.</html>

en: <html>You do not have to be a software developer to be a member of the KDE team. You can join the national teams that translate program interfaces. You can provide graphics, themes, sounds, and improved documentation. You decide!<br /><br />Visit <a href="%1">%1</a> for information on some projects in which you can participate.<br /><br />If you need more information or documentation, then a visit to <a href="%2">%2</a> will provide you with what you need.</html>
ro: <html>Nu trebuie să fiți neapărat un programator ca să fiți un membru al echipei KDE. Vă puteți alătura echipelor naționale care traduc interfețele programelor. Puteți să faceți imagini, tematici, sunete și să îmbunătățiți documentația. Dumneavoastră decideți!<br /><br />Vizitați <a href="%1">%1</a> pentru informații despre proiectele la care puteți participa.<br /><br />Dacă aveți nevoie de mai multe informații sau documentație, atunci o vizită la <a href="%2">%2</a> vă va oferi tot ceea ce doriți.</html>

en: <html>KDE software is and will always be available free of charge, however creating it is not free.<br /><br />To support development the KDE community has formed the KDE e.V., a non-profit organization legally founded in Germany. KDE e.V. represents the KDE community in legal and financial matters. See <a href="%1">%1</a> for information on KDE e.V.<br /><br />KDE benefits from many kinds of contributions, including financial. We use the funds to reimburse members and others for expenses they incur when contributing. Further funds are used for legal support and organizing conferences and meetings. <br /> <br />We would like to encourage you to support our efforts with a financial donation, using one of the ways described at <a href="%2">%2</a>.<br /><br />Thank you very much in advance for your support.</html>
ro: <html>Programele KDE sunt și vor fi pentru totdeauna disponibile gratuit, dar producerea lui nu este gratuită. <br /><br />Pentru a susține dezvoltarea comunitatea KDE a format Asociația KDE, o organizație non-profit legală fondată în Germania. Asociația KDE reprezintă comunitateaKDE în probleme legale și financiare. Vizitați <a href="%1">%1</a> pentru mai multe informații despre Asociația KDE.<br /><br />KDE beneficiază de multe feluri de sprijin, inclusiv financiar. Fondurile sînt utilizate pentru a rambursa cheltuielile membrilor și a altora făcute pentru contribuția la KDE.Fondurile suplimentare sînt folosite pentru chestiuni legale și pentru organizarea unor conferințe și întîlniri<br/> <br/> Sînteți încurajat să ajutați KDE printr-o donație financiară, utilizînd una din modalitățile descrise la <a href="%2">%2</a>.<br /><br />Vă mulțumim anticipat pentru sprijinul dumneavoastră.</html>

[ctx: About KDE]
en: &About
ro: &Despre

en: &Report Bugs or Wishes
ro: &Raportați erori și dorințe

en: &Join KDE
ro: &Alăturați-vă KDE

en: &Support KDE
ro: &Sprijiniți KDE

[ctx: Opposite to Back]
en: Next
ro: Înainte

en: Finish
ro: Finalizează

en: Submit Bug Report
ro: Trimite raportul de eroare

en: Your email address. If incorrect, use the Configure Email button to change it
ro: Adresa dumneavoastră de email. Dacă este incorectă, atunci utilizați butonul „Configurează email” pentru a o schimba.

[ctx: Email sender address]
en: From:
ro: De la:

en: Configure Email...
ro: Configurează e-mail...

en: The email address this bug report is sent to.
ro: Adresa de e-mail către care este trimis acest raport de eroare.

[ctx: Email receiver address]
en: To:
ro: Către:

en: &Send
ro: &Trimite

en: Send bug report.
ro: Trimite raportul de eroare.

en: Send this bug report to %1.
ro: Trimite acest raport la %1.

en: The application for which you wish to submit a bug report - if incorrect, please use the Report Bug menu item of the correct application
ro: Aplicația pentru care doriți să trimiteți raportul de eroare. Dacă este incorectă, atunci utilizați meniul „Raportează erori” al aplicației corespunzătoare.

en: Application:
ro: Aplicația:

en: The version of this application - please make sure that no newer version is available before sending a bug report
ro: Versiunea acestei aplicații. Asigurați-vă că nu există o versiune mai nouă atunci cînd trimiteți un raport de eroare.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Version:
ro: Versiune:

en: no version set (programmer error)
ro: fără versiune (eroarea programatorului!)

en: OS:
ro: SO:

en: Compiler:
ro: Compilator:

en: Se&verity
ro: &Severitate

en: Critical
ro: Critică

en: Grave
ro: Gravă

[ctx: normal severity]
en: Normal
ro: Normală

en: Wishlist
ro: Dorință

en: Translation
ro: Traducerea

en: S&ubject:
ro: S&ubiect:

en: Enter the text (in English if possible) that you wish to submit for the bug report.
    If you press "Send", a mail message will be sent to the maintainer of this program.
ro: Introduceți textul (în engleză dacă este posibil) pe care doriți
    să îl trimiteți pentru raportul de eroare. Dacă apăsați „Trimite”,
    va fi trimis un mesaj de email către dezvoltatorul programului
    și către lista de erori a KDE.

en: <qt>To submit a bug report, click on the button below. This will open a web browser window on <a href="http://bugs.kde.org">http://bugs.kde.org</a> where you will find a form to fill in. The information displayed above will be transferred to that server.</qt>
ro: <qt>Pentru a trimite un raport de eroare, dați clic pe butonul de mai jos.
    Aceasta va deschide o fereastră de navigator la <a href="http://bugs.kde.org">http://bugs.kde.org</a>, unde veți găsi un formular de completat. Informațiile de mai sus vor fi transmise către acel server.</qt>

en: &Launch Bug Report Wizard
ro: &Expert raportare erori

[ctx: unknown program name]
en: unknown
ro: necunoscut

en: You must specify both a subject and a description before the report can be sent.
ro: Pentru a putea trimite raportul trebuie să specificați subiectul și descrierea.

en: <p>You chose the severity <b>Critical</b>. Please note that this severity is intended only for bugs that:</p><ul><li>break unrelated software on the system (or the whole system)</li><li>cause serious data loss</li><li>introduce a security hole on the system where the affected package is installed</li></ul>
    <p>Does the bug you are reporting cause any of the above damage? If it does not, please select a lower severity. Thank you.</p>
ro: <p>Ați ales severitatea <b>Critică</b>. Trebuie să rețineți că acest nivel de severitate este destinat numai pentru erori care</p><ul><li>provoacă programe colaterale să se prăbușească (sau chiar întreg sistemul)</li><li>determină pierderi serioase de date</li><li>introduce o gaură de securitate în sistem acolo unde este instalat pachetul</li></ul>
    <p>Eroarea pe care o raportați determină una din pagubele de mai sus? Dacă nu este așa, atunci vă rog să selectați un nivel de severitate mai redus. Vă mulțumim.</p>

en: <p>You chose the severity <b>Grave</b>. Please note that this severity is intended only for bugs that:</p><ul><li>make the package in question unusable or mostly so</li><li>cause data loss</li><li>introduce a security hole allowing access to the accounts of users who use the affected package</li></ul>
    <p>Does the bug you are reporting cause any of the above damage? If it does not, please select a lower severity. Thank you.</p>
ro: <p>Ați ales severitatea <b>Gravă</b>. Vă rog să rețineți că această severitate este destinată pentru erori care</p><ul><li>fac ca pachetul în cauză să fie neutilizabil sau aproape neutilizabil</li><li>determină pierderi de date</li><li>introduce o gaură de securitate în sistem ce permite acces la conturile utilizatorilor</li></ul>
    <p>Eroarea pe care o raportați determină una din pagubele de mai sus? Dacă nu este așa, atunci vă rog să selectați un nivel de severitate mai redus. Vă mulțumim.</p>

en: Unable to send the bug report.
    Please submit a bug report manually....
    See http://bugs.kde.org/ for instructions.
ro: Raportul de eroare nu a putut fi trimis.
    Trimiteți manual acest raport...
    Pentru instrucțiuni vizitați http://bugs.kde.org.

en: Bug report sent, thank you for your input.
ro: Am trimis raportul de eroare. Vă mulțumim pentru
    interesul dumneavoastră.

en: Close and discard
    edited message?
ro: Închid și elimin
    mesajul editat?

en: Close Message
ro: Închide mesajul

en: Configure
ro: Configurează

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, KCupsOptionsJobWidget)
en: Job
ro: Lucrare

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, jobControlGroupBox)
en: Job Control
ro: Control lucrări

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, jobHoldLabel)
en: Scheduled printing:
ro: Tipărire programată:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, jobBillingLabel)
en: Billing information:
ro: Informație taxare:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, jobPriorityLabel)
en: Job priority:
ro: Prioritate lucrare:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, jobOptionsGroupBox)
en: Job Options
ro: Opțiuni lucrări

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, jobOptionsTable)
en: Option
ro: Opțiuni

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, jobOptionsTable) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, _headers)
en: Value
ro: Valoare

en: Print Immediately
ro: Tipărește imediat

en: Hold Indefinitely
ro: Ține indefinit

en: Day (06:00 to 17:59)
ro: Zi (06:00 pînă la 17:59)

en: Night (18:00 to 05:59)
ro: Noapte (18:00 pînă la 05:59)

en: Second Shift (16:00 to 23:59)
ro: Schimbul doi (16:00 pînă la 23:59)

en: Third Shift (00:00 to 07:59)
ro: Schimbul trei (00:00 pînă la 07:59)

en: Weekend (Saturday to Sunday)
ro: Sfîrșit de săptămînă (sîmbătă și duminică)

en: Specific Time
ro: Timp specific

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, KCupsOptionsPagesWidget)
en: Pages
ro: Pagini

note: i18n: ectx: property (title), widget (KButtonGroup, pagesPerSheetButtonGroup)
en: Pages Per Sheet
ro: Pagini pe foaie

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, bannerPagesGroupBox)
en: Banner Pages
ro: Pagini banner

[ctx: Banner page at start]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, startBannerLabel)
en: Start
ro: Început

[ctx: Banner page at end]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, endBannerLabel)
en: End
ro: Sfîrșit

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, pageLabelGroupBox)
en: Page Label
ro: Etichetă pagină

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Page Border
ro: Margine pagină

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, mirrorPagesGroupBox)
en: Mirror Pages
ro: Oglindește pagini

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mirrorPagesCheckBox)
en: Mirror pages along vertical axis
ro: Oglindește pagini de-alungul axei verticale

en: Left to Right, Top to Bottom
ro: De la stînga la dreapta, de sus în jos

en: Left to Right, Bottom to Top
ro: De la stînga la dreapta, de jos în sus

en: Right to Left, Bottom to Top
ro: De la dreapta la stînga, de jos în sus

en: Right to Left, Top to Bottom
ro: De la dreapta la stînga, de sus în jos

en: Bottom to Top, Left to Right
ro: De jos în sus, de la stînga la dreapta

en: Bottom to Top, Right to Left
ro: De jos în sus, de la dreapta la stînga

en: Top to Bottom, Left to Right
ro: De sus în jos, de la stînga la dreapta

en: Top to Bottom, Right to Left
ro: De sus în jos, de la dreapta la stînga

[ctx: No border line]
en: None
ro: Niciuna

en: Single Line
ro: O singură linie

en: Single Thick Line
ro: O singură linie groasă

en: Double Line
ro: Linie dublă

en: Double Thick Line
ro: Linie dublă groasă

[ctx: Banner page]
en: None
ro: Niciuna

[ctx: Banner page]
en: Unclassified
ro: Neclasificată

[ctx: Banner page]
en: Confidential
ro: Confidențial

[ctx: Banner page]
en: Classified
ro: Clasificat

en: All Pages
ro: Toate paginile

en: Odd Pages
ro: Pagini impare

en: Even Pages
ro: Pagini pare

en: Page Set
ro: Set de pagini

[ctx: @title:window]
en: Print
ro: Tipărește

en: &Try
ro: Î&ncearcă

en: modified
ro: modificat

en: &Details
ro: &Detalii

en: Get help...
ro: Ajutor...

en: Change Text
ro: Modifică textul

en: Icon te&xt:
ro: Te&xt pictogramă:

en: &Hide text when toolbar shows text alongside icons
ro: &Ascunde textul atunci cînd bara de unelte afișează text lîngă pictograme

en: Configure Toolbars
ro: Configurare bare de unelte

en: Do you really want to reset all toolbars of this application to their default? The changes will be applied immediately.
ro: Sigur doriți să restabiliți toate barele de unelte ale acestei aplicații la starea implicită? Modificările vor fi aplicate imediat.

en: Reset Toolbars
ro: Restabilire bare de unelte

en: Reset
ro: Restabilește

en: &Toolbar:
ro: Bara de &unelte:

note: i18n("&New"), this); new_toolbar->setPixmap(BarIcon("document-new", KIconLoader::SizeSmall)); new_toolbar->setEnabled(false); // disabled until implemented QPushButton *del_toolbar = new QPushButton(i18n("&Delete"), this); del_toolbar->setPixmap(BarIcon("edit-delete", KIconLoader::SizeSmall)); del_t
en: A&vailable actions:
ro: Acțiuni &disponibile:

en: Filter
ro: Filtru

en: Curr&ent actions:
ro: Acțiuni cur&ente:

en: Change &Icon...
ro: Modifică p&ictograma...

en: Change Te&xt...
ro: Modifică te&xtul...

en: This element will be replaced with all the elements of an embedded component.
ro: Acest element va fi înlocuit cu toate elementele dintr-o componentă înglobată.

en: <Merge>
ro: <Combină>

en: <Merge %1>
ro: <Combină %1>

en: This is a dynamic list of actions. You can move it, but if you remove it you will not be able to re-add it.
ro: Aceasta este o listă dinamică de acțiuni. Puteți să o mutați, dar dacă o ștergeți atunci nu o mai puteți readăuga.

en: ActionList: %1
ro: Listă de acțiuni: %1

en: Change Icon
ro: Modifică p&ictograma...

en: Manage Link
ro: Gestionează legătura

en: Link Text:
ro: Text legătură:

en: Link URL:
ro: URL legătură:

en: Details
ro: Detalii

en: Question
ro: Întrebare

en: Do not ask again
ro: Nu întreba din nou

en: Warning
ro: Avertizare

en: Error
ro: Eroare

en: Sorry
ro: Atenție

en: Information
ro: Informație

en: Do not show this message again
ro: Nu afișa din nou acest mesaj

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, passwordLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelPassword)
en: Password:
ro: Parolă:

en: Password
ro: Parolă

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, prompt)
en: Supply a username and password below.
ro: Furnizați un nume de utilizator și o parolă mai jos.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, anonymousRadioButton)
en: No password, use anonymous (or guest) login
ro: Fără parolă, folosește autentificare anonimă (sau ca oaspete)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, usePasswordButton)
en: Use this password:
ro: Folosește această parolă:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, userNameLabel)
en: Username:
ro: Utilizator:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, domainLabel)
en: Domain:
ro: Domeniu:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, keepCheckBox)
en: Remember password
ro: Ține minte parola

en: Select Region of Image
ro: Selectați regiunea de imagine

en: Please click and drag on the image to select the region of interest:
ro: Dați clic și trageți peste imagine pentru a selecta regiunea care vă interesează:

en: Default:
ro: Implicit:

[ctx: No shortcut defined]
en: None
ro: Niciuna

en: Custom:
ro: Personalizat:

en: Shortcut Schemes
ro: Scheme de acceleratori

en: Current scheme:
ro: Schema curentă:

en: New...
ro: Nou...

en: Delete
ro: Șterge

en: More Actions
ro: Mai multe acțiuni

en: Save as Scheme Defaults
ro: Stabilire ca implicite pentru schemă

en: Export Scheme...
ro: Export schemă...

en: Name for New Scheme
ro: Denumire pentru schema nouă

en: Name for new scheme:
ro: Denumire pentru schema nouă:

en: New Scheme
ro: Schemă nouă

en: A scheme with this name already exists.
ro: O schemă cu această denumire există deja.

en: Do you really want to delete the scheme %1?
    Note that this will not remove any system wide shortcut schemes.
ro: Sigur doriți să ștergeți schema %1?
    
    Aveți în vedere că aceasta nu va elimina nici o schemă de sistem.

en: Export to Location
ro: Export către amplasare

en: Could not export shortcuts scheme because the location is invalid.
ro: Schema de scurtături nu a putut fi exportată deoarece locația nu este validă.

en: The current shortcut scheme is modified. Save before switching to the new one?
ro: Schema de acceleratori curentă este modificată. O salvați înainte de a comuta la cea nouă?

en: Configure Shortcuts
ro: Configurare acceleratori

en: Print
ro: Tipărește

en: Reset to Defaults
ro: Restabilire implicite

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KTreeWidgetSearchLineWidget, searchFilter)
en: Search interactively for shortcut names (e.g. Copy) or combination of keys (e.g. Ctrl+C) by typing them here.
ro: Caută interactiv un nume de accelerator (de ex: Copiază) sau o combinație de taste (de ex: Ctrl+C) tastînd-o aici.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTreeWidget, list)
en: Here you can see a list of key bindings, i.e. associations between actions (e.g. 'Copy') shown in the left column and keys or combination of keys (e.g. Ctrl+V) shown in the right column.
ro: Aici puteți vedea o listă de asocieri de taste, adică  asocierile dintre acțiunile afișate în coloana din stînga (de ex. „Copiază”) și tastele sau combinațiile de taste (de ex. Ctrl-V) afișate în coloana din dreapta.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, list)
en: Action
ro: Acțiune

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, list)
en: Shortcut
ro: Accelerator

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, list)
en: Alternate
ro: Alternativ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, list)
en: Global Alternate
ro: Alternare globală

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, list)
en: Mouse Button Gesture
ro: Gest buton maus

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, list)
en: Mouse Shape Gesture
ro: Gest formă maus

en: Unknown
ro: Necunoscut

en: Key Conflict
ro: Conflict de tastă

en: The '%1' shape gesture has already been allocated to the "%2" action.
    Do you want to reassign it from that action to the current one?
ro: Combinația de taste „%1” a fost deja alocată pentru acțiunea „%2”.
    Doriți să o reatribuiți de la acea acțiune la aceasta curentă?

en: Reassign
ro: Reatribuie

en: The '%1' rocker gesture has already been allocated to the "%2" action.
    Do you want to reassign it from that action to the current one?
ro: Combinația de taste „%1” a fost deja alocată pentru acțiunea „%2”.
    Doriți să o reatribuiți de la acea acțiune la aceasta curentă?

[ctx: header for an applications shortcut list]
en: Shortcuts for %1
ro: Acceleratori pentru %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, priLabel)
en: Main:
ro: Principal:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, altLabel)
en: Alternate:
ro: Alternativ:

en: Action Name
ro: Denumire acțiune

en: Shortcuts
ro: Acceleratori

en: Description
ro: Descriere

en: Switch Application Language
ro: Comută limba aplicației

en: Please choose the language which should be used for this application:
ro: Alegeți limba de folosit cu această aplicație:

en: Add Fallback Language
ro: Adaugă limbă de rezervă

en: Adds one more language which will be used if other translations do not contain a proper translation.
ro: Adaugă încă o limbă ce va fi folosită dacă celelalte traduceri nu conțin traducerea potrivită.

en: The language for this application has been changed. The change will take effect the next time the application is started.
ro: Limba acestei aplicații a fost schimbată. Modificările vor avea efect la următoarea lansare a aplicației.

en: Application Language Changed
ro: Limba aplicației a fost modificată

en: Primary language:
ro: Limba principală:

en: Fallback language:
ro: Limba de rezervă:

en: Remove
ro: Elimină

en: This is the main application language which will be used first, before any other languages.
ro: Aceasta este limba principală a aplicațiilor, care se va folosi înaintea oricărei alte limbi.

en: This is the language which will be used if any previous languages do not contain a proper translation.
ro: Aceasta este limba ce se va folosi dacă limbile anterioare nu conțin traducerea potrivită.

en: Tip of the Day
ro: Sfatul zilei

en: Did you know...?
ro: Știați că...?

en: &Show tips on startup
ro: &Afișează sfatul zilei la pornire

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, m_previous)
en: &Previous
ro: &Precedent

[ctx: Opposite to Previous]
en: &Next
ro: &Următor

en: Find Next
ro: Caută înainte

en: <qt>Find next occurrence of '<b>%1</b>'?</qt>
ro: <qt>Caut următoarea apariție a lui '<b>%1</b>'?</qt>

en: 1 match found. | %1 matches found.
ro[0]: 1 potrivire găsită.
ro[1]: %1 potriviri găsite.
ro[2]: %1 de potriviri găsite.

en: <qt>No matches found for '<b>%1</b>'.</qt>
ro: <qt>Nu s-au găsit potriviri pentru „<b>%1</b>”.</qt>

en: No matches found for '<b>%1</b>'.
ro: Nu s-au găsit potriviri pentru „<b>%1</b>”.

en: Beginning of document reached.
ro: Am ajuns la începutul documentului.

en: End of document reached.
ro: Am ajuns la sfîrșitul documentului.

en: Continue from the end?
ro: Continuați de la sfîrșit?

en: Continue from the beginning?
ro: Continuați de la început?

en: Find Text
ro: Caută textul

[ctx: @title:group]
en: Find
ro: Caută

en: &Text to find:
ro: &Text de căutat:

en: Regular e&xpression
ro: &Expresie regulată

en: &Edit...
ro: &Editează...

en: Replace With
ro: Înlocuiește cu

en: Replace&ment text:
ro: Text de în&locuire:

en: Use p&laceholders
ro: Utilizează &substituții

en: Insert Place&holder
ro: Inserează în&locuitor

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Options
ro: Opțiuni

en: C&ase sensitive
ro: &Sensibil la registru

en: &Whole words only
ro: Numai &cuvinte întregi

en: From c&ursor
ro: &De la cursor

en: Find &backwards
ro: Caută în&apoi

en: &Selected text
ro: Textul &selectat

en: &Prompt on replace
ro: În&treabă la înlocuire

en: Start replace
ro: Pornește înlocuirea

en: <qt>If you press the <b>Replace</b> button, the text you entered above is searched for within the document and any occurrence is replaced with the replacement text.</qt>
ro: <qt>Dacă apăsați butonul <b>Înlocuiește</b>, textul pe care l-ați introdus mai sus va fi căutat în document și orice apariție a lui va fi înlocuit cu textul de înlocuire.</qt>

en: &Find
ro: C&aută

en: Start searching
ro: Pornește căutarea

en: <qt>If you press the <b>Find</b> button, the text you entered above is searched for within the document.</qt>
ro: <qt>Dacă apăsați butonul <b>Caută</b>, textul pe care l-ați introdus mai sus va fi căutat în document.</qt>

en: Enter a pattern to search for, or select a previous pattern from the list.
ro: Introduceți un model pentru pe care doriți să-l căutați sau selectați unul precedent din listă.

en: If enabled, search for a regular expression.
ro: Dacă e activată, caută expresii regulate.

en: Click here to edit your regular expression using a graphical editor.
ro: Dați clic aici pentru a edita în mod grafic expresia regulată.

en: Enter a replacement string, or select a previous one from the list.
ro: Introduceți un text sau selectați unul precedent din listă.

en: <qt>If enabled, any occurrence of <code><b>\N</b></code>, where <code><b>N</b></code> is an integer number, will be replaced with the corresponding capture ("parenthesized substring") from the pattern.<p>To include (a literal <code><b>\N</b></code> in your replacement, put an extra backslash in front of it, like <code><b>\\N</b></code>.</p></qt>
ro: <qt>Dacă este activată, orice apariție a <code><b>\N</b></code>, unde <code><b>N</b></code> este un număr întreg, va fi înlocuită cu captura corespunzătoare ("subșir text dintre paranteze") din șablon.<p>Pentru a introduce literalmente textul <code><b>\N</b></code> în textul înlocuitor, mai adăugați o bară oblică stînga în fața secvenței, de exemplu <code><b>\\N</b></code>.</p></qt>

en: Click for a menu of available captures.
ro: Dați clic pentru un meniu cu capturile disponibile.

en: Require word boundaries in both ends of a match to succeed.
ro: Pentru a face potrivirea funcțională, sînt necesare margini de cuvînt la ambele capete.

en: Start searching at the current cursor location rather than at the top.
ro: Pornește căutarea de la poziția curentă a cursorului.

en: Only search within the current selection.
ro: Caută numai în selecția curentă.

en: Perform a case sensitive search: entering the pattern 'Joe' will not match 'joe' or 'JOE', only 'Joe'.
ro: Execută o căutare sensibilă la registru. Dacă introduceți modelul de text „Ion”, el nu se va potrivi cu „ion” sau „ION”, ci numai cu „Ion”.

en: Search backwards.
ro: Caută înapoi.

en: Ask before replacing each match found.
ro: Întreabă înainte de înlocuirea fiecărei potriviri găsite.

en: Any Character
ro: Orice caracter

en: Start of Line
ro: Începutul liniei

en: End of Line
ro: Sfîrșitul liniei

en: Set of Characters
ro: Set de caractere

en: Repeats, Zero or More Times
ro: Repetă, de zero sau mai multe ori

en: Repeats, One or More Times
ro: Repetă, odată sau de mai multe ori

en: Optional
ro: Opțional

en: Newline
ro: Linie nouă

en: Carriage Return
ro: ENTER

en: White Space
ro: Spațiu alb

en: Digit
ro: Cifră

en: Complete Match
ro: Potrivire completă

en: Captured Text (%1)
ro: Text capturat (%1)

en: You must enter some text to search for.
ro: Trebuie să introduceți un text de căutat.

en: Invalid regular expression.
ro: Expresie regulată eronată.

en: Replace
ro: Înlocuiește

[ctx: @action:button Replace all occurrences]
en: &All
ro: To&ate

en: &Skip
ro: &Sari

en: Replace '%1' with '%2'?
ro: Înlocuiesc „%1” cu "%2"?

en: No text was replaced.
ro: Nu a fost înlocuit nici un text.

en: 1 replacement done. | %1 replacements done.
ro[0]: O înlocuire făcută.
ro[1]: %1 înlocuiri făcute.
ro[2]: %1 de înlocuiri făcute.

en: Do you want to restart search from the end?
ro: Doriți să repornesc căutarea de la sfîrșit?

en: Do you want to restart search at the beginning?
ro: Doriți să repornesc căutarea de la început?

[ctx: @action:button Restart find & replace]
en: Restart
ro: Reia

[ctx: @action:button Stop find & replace]
en: Stop
ro: Oprește

en: Your replacement string is referencing a capture greater than '\%1',
ro: Textul dumneavoastră înlocuitor face referire la o captură mai mare decît '\%1,

en: but your pattern only defines 1 capture. | but your pattern only defines %1 captures.
ro[0]: dar modelul definește numai o captură.
ro[1]: dar modelul definește numai %1 capturi.
ro[2]: dar modelul definește numai %1 de capturi.

en: but your pattern defines no captures.
ro: dar modelul nu definește nici o captură.

en: 
    Please correct.
ro: 
    Vă rog să-l corectați.

[ctx: @item Font name]
note: i18n: Generic monospace font presented in font choosers. When selected, the system will choose a real font, mandated by distro settings.
en: Monospace
ro: Monospațiat

[ctx: @info:whatsthis]
en: Here you can choose the font to be used.
ro: Aici puteți alege fontul care va fi utilizat.

en: Requested Font
ro: Fontul cerut

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enable this checkbox to change the font family settings.
ro: Activați această opțiune pentru a modifica configurările de familie font.

[ctx: @info:tooltip]
en: Change font family?
ro: Modificați familia de fonturi?

[ctx: @option:check]
en: Font style
ro: Stil font

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enable this checkbox to change the font style settings.
ro: Activați această opțiune pentru a modifica configurările de stil font.

[ctx: @info:tooltip]
en: Change font style?
ro: Modificați stilul fontului?

en: Font style:
ro: Stil font:

[ctx: @option:check]
en: Size
ro: Mărime

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enable this checkbox to change the font size settings.
ro: Activați această opțiune pentru a modifica configurările de mărime a fontului.

[ctx: @info:tooltip]
en: Change font size?
ro: Modificați mărimea fontului?

[ctx: @label:listbox Font size]
en: Size:
ro: Mărime:

[ctx: @info:whatsthis]
en: Here you can choose the font family to be used.
ro: Aici puteți alege familia de font utilizată.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Here you can choose the font style to be used.
ro: Aici puteți alege stilul de font utilizat.

[ctx: @item font]
en: Italic
ro: Cursiv

[ctx: @item font]
en: Oblique
ro: Oblic

[ctx: @item font]
en: Bold
ro: Aldin

[ctx: @item font]
en: Bold Italic
ro: Aldin cursiv

[ctx: @item font size]
en: Relative
ro: Relativ

en: Font size<br /><i>fixed</i> or <i>relative</i><br />to environment
ro: Mărime font<br /><i>fixă</i> sau <i>relativă</i><br />la mediu

en: Here you can switch between fixed font size and font size to be calculated dynamically and adjusted to changing environment (e.g. widget dimensions, paper size).
ro: Aici puteți comuta între mărimea de font fixă și mărimea de font calculată dinamic și ajustată la modificarea mediului (de exemplu dimensiunile componentelor de interfață, mărimea foii de hîrtie).

en: Here you can choose the font size to be used.
ro: Aici puteți alege mărimea de font utilizată.

note: i18n: A classical test phrase, with all letters of the English alphabet. Replace it with a sample text in your language, such that it is representative of language's writing system. If you wish, you can input several lines of text separated by \n.
en: The Quick Brown Fox Jumps Over The Lazy Dog
ro: „âÂșȘțȚ” - Mica vulpiță șireată sare peste cîinele leneș

en: This sample text illustrates the current settings. You may edit it to test special characters.
ro: Acest text model ilustrează configurările curente. Îl puteți edita pentru a testa caractere speciale.

en: Actual Font
ro: Fontul actual

[ctx: short]
note: i18n: A shorter version of the alphabet test phrase translated in another message. It is displayed in the dropdown list of font previews (the font selection combo box), so keep it under the length equivalent to 60 or so proportional Latin characters.
en: The Quick Brown Fox Jumps Over The Lazy Dog
ro: -ăîșțĂÎȘȚ- The Quick Brown Fox Jumps Over The Lazy Dog

en: Select Font
ro: Selectare font

en: Choose...
ro: Alege...

en: Click to select a font
ro: Dați clic pentru a selecta un font

en: Preview of the selected font
ro: Previzualizarea fontului selectat

en: This is a preview of the selected font. You can change it by clicking the "Choose..." button.
ro: Aceasta este o previzualizare a fontului selectat. Îl puteți schimba dacă dați clic pe butonul "Alege...".

en: Preview of the "%1" font
ro: Previzualizarea fontului „%1”

en: This is a preview of the "%1" font. You can change it by clicking the "Choose..." button.
ro: Aceasta este o previzualizare a fontului „%1”. Îl puteți schimba dacă dați clic pe butonul "Alege...".

en: Search
ro: Caută

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pbStop) i18n: ectx: property (text), widget (QStatusBar, statusBar)
en: Stop
ro: Oprește

en:  Stalled
ro: Înțepenit

en: %2 of %3 complete | %2 of %3 complete
ro[0]: terminat %2 din %3
ro[1]: terminat %2 din %3
ro[2]: terminat %2 din %3

en: %2 / %1 folder | %2 / %1 folders
ro[0]: %2 / %1 dosar
ro[1]: %2 / %1 dosare
ro[2]: %2 / %1 de dosare

en: %2 / %1 file | %2 / %1 files
ro[0]: %2 / %1 fișier
ro[1]: %2 / %1 fișiere
ro[2]: %2 / %1 de fișiere

en: %1% of %2
ro: %1% din %2

en: %2% of 1 file | %2% of %1 files
ro[0]: %2% din 1 fișier
ro[1]: %2% din %1 fișiere
ro[2]: %2% din %1 de fișiere

en: Stalled
ro: Înțepenit

en: %2/s (%3 remaining) | %2/s (%3 remaining)
ro[0]: %2/s (%3 rămas)
ro[1]: %2/s (%3 rămase)
ro[2]: %2/s (%3 rămase)

en: %1/s (done)
ro: %1/s (gata)

en: &Resume
ro: &Reia

en: &Pause
ro: Întreru&pe

[ctx: The source url of a job]
en: Source:
ro: Sursă:

[ctx: The destination url of a job]
en: Destination:
ro: Destinație:

en: Click this to expand the dialog, to show details
ro: Apăsați aici pentru a desfășura dialogul, pentru a afișa detaliile

en: &Keep this window open after transfer is complete
ro: Ți&ne fereastra deschisă la încheierea transferului

en: Open &File
ro: Deschide &fișier

en: Open &Destination
ro: Deschide &destinație

en: Progress Dialog
ro: Dialog de progres

en: %1 folder | %1 folders
ro[0]: %1 dosar
ro[1]: %1 dosare
ro[2]: %1 de dosare

en: %1 file | %1 files
ro[0]: %1 fișier
ro[1]: %1 fișiere
ro[2]: %1 de fișiere

en: Click this to collapse the dialog, to hide details
ro: Apăsați aici pentru a restrînge dialogul, pentru a ascunde detaliile

en: The style '%1' was not found
ro: Nu am găsit stilul „%1”

en: Do not run in the background.
ro: Nu rula în fundal.

en: Internally added if launched from Finder
ro: Adăugat intern la lansarea prin Finder

en: Unknown Application
ro: Aplicație necunoscută

en: &Minimize
ro: &Minimizează

en: &Restore
ro: &Restaurează

en: <qt>Are you sure you want to quit <b>%1</b>?</qt>
ro: <qt>Sigur doriți să închideți <b>%1</b>?</qt>

en: Confirm Quit From System Tray
ro: Confirmă închiderea din tava de sistem

en: Minimize
ro: Minimizează

[ctx: @title:window]
en: Dr. Klash' Accelerator Diagnosis
ro: Diagnoza suprapunerii acceleratorilor

[ctx: @option:check]
en: Disable automatic checking
ro: Dezactivează verificarea automată

[ctx: @action:button]
en: Close
ro: Închide

en: <h2>Accelerators changed</h2>
ro: <h2>Acceleratori modificați</h2>

en: <h2>Accelerators removed</h2>
ro: <h2>Acceleratori eliminați</h2>

en: <h2>Accelerators added (just for your info)</h2>
ro: <h2>Acceleratori adăugați (pur informativ)</h2>

[ctx: left mouse button]
en: left button
ro: butonul stîng

[ctx: middle mouse button]
en: middle button
ro: butonul din mijloc

[ctx: right mouse button]
en: right button
ro: butonul drept

[ctx: a nonexistent value of mouse button]
en: invalid button
ro: buton nevalid

[ctx: a kind of mouse gesture: hold down one mouse button, then press another button]
en: Hold %1, then push %2
ro: Țineți %1, apoi apăsați %2

en: Conflict with Global Shortcut
ro: Conflict cu un accelerator global

en: The '%1' key combination has already been allocated to the global action "%2" in %3.
    Do you want to reassign it from that action to the current one?
ro: Combinația de taste „%1” a fost deja alocată la acțiunea globală „%2” în %3.
    Doriți să o reatribuiți de la acea acțiune la aceasta curentă?

en: The '%1' key combination is registered by application %2 for action %3:
ro: Combinația de taste „%1” este înregistrată de aplicația %2 pentru acțiunea %3:

en: In context '%1' for action '%2'
ro: În contextul „%1” pentru acțiunea „%2”

en: The '%1' key combination is registered by application %2.
    %3
ro: Combinația de taste „%1” este înregistrată de aplicația %2.
    %3

en: Conflict With Registered Global Shortcut
ro: Conflict cu un accelerator global

[ctx: @action]
en: Open
ro: Deschide

[ctx: @action]
en: New
ro: Nou

[ctx: @action]
en: Close
ro: Închide

[ctx: @action]
en: Save
ro: Salvează

[ctx: @action]
en: Print
ro: Tipărește

[ctx: @action]
en: Quit
ro: Ieși

[ctx: @action]
en: Undo
ro: Desfă

[ctx: @action]
en: Redo
ro: Refă

[ctx: @action]
en: Cut
ro: Taie

[ctx: @action]
en: Copy
ro: Copiază

[ctx: @action]
en: Paste
ro: Lipește

[ctx: @action]
en: Paste Selection
ro: Lipește selecția

[ctx: @action]
en: Select All
ro: Selectează tot

[ctx: @action]
en: Deselect
ro: Deselectează

[ctx: @action]
en: Delete Word Backwards
ro: Șterge cuvîntul înapoi

[ctx: @action]
en: Delete Word Forward
ro: Șterge cuvîntul înainte

[ctx: @action]
en: Find
ro: Caută

[ctx: @action]
en: Find Next
ro: Caută înainte

[ctx: @action]
en: Find Prev
ro: Caută înapoi

[ctx: @action]
en: Replace
ro: Înlocuiește

[ctx: @action Go to main page]
en: Home
ro: Acasă

[ctx: @action Beginning of document]
en: Begin
ro: Început

[ctx: @action End of document]
en: End
ro: Sfîrșit

[ctx: @action]
en: Prior
ro: Precedent

[ctx: @action Opposite to Prior]
en: Next
ro: Următor

[ctx: @action]
en: Up
ro: Sus

[ctx: @action]
en: Back
ro: Înapoi

[ctx: @action]
en: Forward
ro: Înainte

[ctx: @action]
en: Reload
ro: Reîncarcă

[ctx: @action]
en: Beginning of Line
ro: Începutul liniei

[ctx: @action]
en: End of Line
ro: Sfîrșitul liniei

[ctx: @action]
en: Go to Line
ro: Du-te la linia

[ctx: @action]
en: Backward Word
ro: Cuvînt înapoi

[ctx: @action]
en: Forward Word
ro: Cuvînt înainte

[ctx: @action]
en: Add Bookmark
ro: Adaugă semn de carte

[ctx: @action]
en: Zoom In
ro: Mărește

[ctx: @action]
en: Zoom Out
ro: Micșorează

[ctx: @action]
en: Full Screen Mode
ro: Pe tot ecranul

[ctx: @action]
en: Show Menu Bar
ro: Afișează bara de meniu

[ctx: @action]
en: Activate Next Tab
ro: Activează fila următoare

[ctx: @action]
en: Activate Previous Tab
ro: Activează fila precedentă

[ctx: @action]
en: Help
ro: Ajutor

[ctx: @action]
en: What's This
ro: Ce înseamnă aceasta

[ctx: @action]
en: Text Completion
ro: Completare text

[ctx: @action]
en: Previous Completion Match
ro: Potrivirea precedentă

[ctx: @action]
en: Next Completion Match
ro: Potrivirea următoare

[ctx: @action]
en: Substring Completion
ro: Completare subșir

[ctx: @action]
en: Previous Item in List
ro: Elementul precedent în listă

[ctx: @action]
en: Next Item in List
ro: Elementul următor în listă

[ctx: @action]
en: Open Recent
ro: Deschide recent

[ctx: @action]
en: Save As
ro: Salvează ca

[ctx: @action]
en: Revert
ro: Inversează

[ctx: @action]
en: Print Preview
ro: Previzualizare tipărire

[ctx: @action]
en: Mail
ro: Expediază

[ctx: @action]
en: Clear
ro: Șterge

[ctx: @action]
en: Actual Size
ro: Mărime actuală

[ctx: @action]
en: Fit To Page
ro: Încadrează în pagină

[ctx: @action]
en: Fit To Width
ro: Încadrează în lățimea paginii

[ctx: @action]
en: Fit To Height
ro: Încadrează în lungimea paginii

[ctx: @action]
en: Zoom
ro: Scalează

[ctx: @action]
en: Goto
ro: Du-te

[ctx: @action]
en: Goto Page
ro: Du-te la pagina

[ctx: @action]
en: Document Back
ro: Document înapoi

[ctx: @action]
en: Document Forward
ro: Document înainte

[ctx: @action]
en: Edit Bookmarks
ro: Editează semne de carte

[ctx: @action]
en: Spelling
ro: Ortografie

[ctx: @action]
en: Show Toolbar
ro: Afișează bara de unelte

[ctx: @action]
en: Show Statusbar
ro: Arată bara de stare

[ctx: @action]
en: Save Options
ro: Opțiuni salvare

[ctx: @action]
en: Key Bindings
ro: Asocieri taste

[ctx: @action]
en: Preferences
ro: Preferințe

[ctx: @action]
en: Configure Toolbars
ro: Configurare bare de unelte

[ctx: @action]
en: Configure Notifications
ro: Configurează notificările

[ctx: @action]
en: Tip Of Day
ro: Sfatul zilei

[ctx: @action]
en: Report Bug
ro: Raportează erori

[ctx: @action]
en: Switch Application Language
ro: Comută limba aplicației

[ctx: @action]
en: About Application
ro: Despre aplicație

[ctx: @action]
en: About KDE
ro: Despre KDE

en: Spell Checking Configuration
ro: Configurarea verificării ortografice

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_bgSpellCB)
en: Enable &background spellchecking
ro: Activează verificarea în f&undal a ortografiei

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_checkerEnabledByDefaultCB)
en: &Automatic spell checking enabled by default
ro: Verificare ortografică &automată activă implicit

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_skipUpperCB)
en: Skip all &uppercase words
ro: Sare peste cuvintele cu &MAJUSCULE

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_skipRunTogetherCB)
en: S&kip run-together words
ro: Sare peste cuvintele &compuse

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Default language:
ro: Limba implicită:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox) i18n: ectx: property (title), widget (KEditListWidget, m_ignoreListBox)
en: Ignored Words
ro: Cuvinte ignorate

[ctx: @title:window]
en: Check Spelling
ro: Verificare ortografică

[ctx: @action:button]
en: &Finished
ro: Î&ncheiat

[ctx: progress label]
en: Spell checking in progress...
ro: Verificare ortografică în curs...

en: Spell check stopped.
ro: Verificare ortografică oprită.

en: Spell check canceled.
ro: Verificare ortografică anulată.

en: Spell check complete.
ro: Verificare ortografică încheiată.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_autoCorrect)
en: Autocorrect
ro: Corectare automată

en: You reached the end of the list
    of matching items.
ro: Ați ajuns la sfîrșitul listei
    de elemente care se potrivesc.

en: The completion is ambiguous, more than one
    match is available.
ro: Auto-completarea este ambiguă. Există mai mult
    de o potrivire.

en: There is no matching item available.
ro: Nu există niciun element care se potrivește.

en: Again
ro: Din nou

en: Undo
ro: Desfă

en: Copy
ro: Copiază

en: Open
ro: Deschide

en: Paste
ro: Lipește

en: Find
ro: Caută

en: Cut
ro: Decupează

en: &Cancel
ro: &Renunță

en: &Yes
ro: &Da

en: Yes
ro: Da

en: &No
ro: &Nu

en: No
ro: Nu

en: &Discard
ro: &Elimină

en: Discard changes
ro: Elimină modificările

en: Pressing this button will discard all recent changes made in this dialog.
ro: Dacă apăsați acest buton veți pierde modificările recente făcute în acest dialog.

en: Save data
ro: Salvează datele

en: &Do Not Save
ro: &Nu salva

en: Do not save data
ro: Nu salva datele

en: Save file with another name
ro: Salvează fișierul sub alt nume

en: &Apply
ro: &Aplică

en: Apply changes
ro: Aplică modificările

en: When you click <b>Apply</b>, the settings will be handed over to the program, but the dialog will not be closed.
    Use this to try different settings.
ro: Cînd veți apăsa <b>Aplică</b> configurările vor fitransmise programului, dar acest dialog nu va fi închis.
    Utilizați-l pentru a încerca diferite configurări.

en: Administrator &Mode...
ro: &Mod administrator...

en: Enter Administrator Mode
ro: Intră în modul administrator

en: When you click <b>Administrator Mode</b> you will be prompted for the administrator (root) password in order to make changes which require root privileges.
ro: Dacă dați clic pe <b>Mod administrator</b>, pentru a putea face modificări care necesită privilegii de "root", vi se va cere să introduceți parola de administrator (root).

en: Clear input
ro: Șterge linia

en: Clear the input in the edit field
ro: Șterge linia de editare

en: Show help
ro: Afișează ajutor

en: Close the current window or document
ro: Închide fereastra curentă sau documentul

en: &Close Window
ro: În&chide fereastra

en: Close the current window.
ro: Închide fereastra curentă.

en: &Close Document
ro: În&chide documentul

en: Close the current document.
ro: Închide documentul curent.

en: &Defaults
ro: &Implicite

en: Reset all items to their default values
ro: Reinițializează toate elementele la valorile lor implicite

en: Go back one step
ro: Merge înapoi cu un pas

en: Go forward one step
ro: Merge înainte cu un pas

en: Opens the print dialog to print the current document
ro: Deschide dialogul de tipărire pentru a printa documentul curent

en: C&ontinue
ro: &Continuă

en: Continue operation
ro: Continuă operația

en: &Delete
ro: Ș&terge

en: Delete item(s)
ro: Șterge element(e)

en: Open file
ro: Deschide fișier

en: &Reset
ro: &Resetează

en: Reset configuration
ro: Resetează configurarea

[ctx: Verb]
en: &Insert
ro: Inserează

en: Confi&gure...
ro: &Configurare...

en: Add
ro: Adaugă

en: Test
ro: Testează

en: Properties
ro: Proprietăți

en: &Overwrite
ro: &Suprascrie

en: Redo
ro: Refă

en: &Available:
ro: &Disponibil:

en: &Selected:
ro: &Selectat:

[ctx: KCharSelect section name]
en: European Alphabets
ro: Alfabete europene

[ctx: KCharSelect section name]
en: African Scripts
ro: Scrieri africane

[ctx: KCharSelect section name]
en: Middle Eastern Scripts
ro: Scrieri din orientul mijlociu

[ctx: KCharSelect section name]
en: South Asian Scripts
ro: Scrieri sud-asiatice

[ctx: KCharSelect section name]
en: Philippine Scripts
ro: Scrieri filipineze

[ctx: KCharSelect section name]
en: South East Asian Scripts
ro: Scrieri sud-est-asiatice

[ctx: KCharSelect section name]
en: East Asian Scripts
ro: Scrieri est-asiatice

[ctx: KCharSelect section name]
en: Central Asian Scripts
ro: Scrieri central-asiatice

[ctx: KCharSelect section name]
en: Other Scripts
ro: Alte scrieri

[ctx: KCharSelect section name]
en: Symbols
ro: Simboluri

[ctx: KCharSelect section name]
en: Mathematical Symbols
ro: Simboluri matematice

[ctx: KCharSelect section name]
en: Phonetic Symbols
ro: Simboluri fonetice

[ctx: KCharSelect section name]
en: Combining Diacritical Marks
ro: Semne diacritice combinatorii

[ctx: KCharSelect section name]
en: Other
ro: Altul

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Basic Latin
ro: Latin elementar

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Latin-1 Supplement
ro: Adaos Latin-1

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Latin Extended-A
ro: Latin extins-A

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Latin Extended-B
ro: Latin extins-B

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: IPA Extensions
ro: Extensii IPA

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Spacing Modifier Letters
ro: Modificatori spațiere

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Combining Diacritical Marks
ro: Semne diacritice cbinatorii

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Greek and Coptic
ro: Grec și coptic

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Cyrillic
ro: Chirilic

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Cyrillic Supplement
ro: Adaos chirilic

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Armenian
ro: Armean

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Hebrew
ro: Ebraic

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Arabic
ro: Arab

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Syriac
ro: Sirian

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Arabic Supplement
ro: Adaos arab

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Bengali
ro: Bengalez

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Thai
ro: Tailandez

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Ethiopic
ro: Etiopian

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Ethiopic Supplement
ro: Adaos etiopian

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Unified Canadian Aboriginal Syllabics
ro: Aborigenă canadină

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Hanunoo
ro: Hanunu

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Tagbanwa
ro: Tagbanua

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Mongolian
ro: Mongolez

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Unified Canadian Aboriginal Syllabics Extended
ro: Silabică aborigenă canadină extinsă

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: New Tai Lue
ro: Noul Tai Lue

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Khmer Symbols
ro: Simboluri Khmer

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Sundanese
ro: Sudaneză

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Vedic Extensions
ro: Extensii vedice

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Phonetic Extensions
ro: Extensii fonetice

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Phonetic Extensions Supplement
ro: Adaos extensii fonetice

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Combining Diacritical Marks Supplement
ro: Adaos semne diacritice combinatorii

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Latin Extended Additional
ro: Latin extins suplimentar

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Greek Extended
ro: Grec extins

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: General Punctuation
ro: Punctuație generală

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Superscripts and Subscripts
ro: Indici superiori și inferiori

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Currency Symbols
ro: Simboluri monedă

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Combining Diacritical Marks for Symbols
ro: Marcaje diacritice combinatorii pentru simboluri

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Letterlike Symbols
ro: Simboluri literale

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Number Forms
ro: Forme numerice

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Arrows
ro: Săgeți

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Mathematical Operators
ro: Operatori matematici

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Miscellaneous Technical
ro: Tehnice, diverse

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Control Pictures
ro: Imagini de control

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Optical Character Recognition
ro: Recunoaștere Optică a Caracterelor

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Enclosed Alphanumerics
ro: Alfanumerice anexate

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Box Drawing
ro: Desenare casetă

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Block Elements
ro: Elemente-bloc

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Geometric Shapes
ro: Forme geometrice

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Miscellaneous Symbols
ro: Simboluri diverse

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Miscellaneous Mathematical Symbols-A
ro: Diverse simboluri matematice-A

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Supplemental Arrows-A
ro: Săgeți suplimentare-A

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Braille Patterns
ro: Șabloane Braille

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Supplemental Arrows-B
ro: Săgeți suplimentare-B

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Miscellaneous Mathematical Symbols-B
ro: Diverse simboluri matematice-B

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Supplemental Mathematical Operators
ro: Operatori matematici suplimentari

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Miscellaneous Symbols and Arrows
ro: Diverse simboluri și săgeți

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Latin Extended-C
ro: Latin extins-C

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Georgian Supplement
ro: Supliment georgian

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Tifinagh
ro: Tifinag

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Ethiopic Extended
ro: Etiopian extins

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Cyrillic Extended-A
ro: Chirilic extins-A

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Supplemental Punctuation
ro: Punctuație suplimentară

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: CJK Radicals Supplement
ro: Rădăcini suplimentare CJK

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Kangxi Radicals
ro: Rădăcini Kangxi

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Ideographic Description Characters
ro: Caractere de descriere ideografică

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: CJK Symbols and Punctuation
ro: Simboluri și punctuație CJK

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Hangul Compatibility Jamo
ro: Jamo pentru compatibilitate Hangul

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Bopomofo Extended
ro: Bopomofo extins

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Katakana Phonetic Extensions
ro: Extensii fonetice Katakana

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Enclosed CJK Letters and Months
ro: Litere și luni CJK anexate

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: CJK Compatibility
ro: Compatibilitate CJK

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: CJK Unified Ideographs Extension A
ro: Ideografe CJK unificate extensia A

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Yijing Hexagram Symbols
ro: Hexagrame Yijing

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: CJK Unified Ideographs
ro: Ideografe CJK unificate

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Yi Syllables
ro: Silabe Yi

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Yi Radicals
ro: Rădăcini Yi

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Cyrillic Extended-B
ro: Chirilic extins-B

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Modifier Tone Letters
ro: Modificatori de ton

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Latin Extended-D
ro: Latin extins-D

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Common Indic Number Forms
ro: Forme numerice indice comune

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Devanagari Extended
ro: Devanagari extins

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Hangul Jamo Extended-A
ro: Hangul Jamo extins-A

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Javanese
ro: Iavanez

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Myanmar Extended-A
ro: Birmania extins-A

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Tai Viet
ro: Tai Vietnam

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Ethiopic Extended-A
ro: Etiopian extins-A

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Hangul Syllables
ro: Silabe Hangul

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Hangul Jamo Extended-B
ro: Hangul Jamo extins-B

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: High Surrogates
ro: Surogat mare

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: High Private Use Surrogates
ro: Surogat mare uz privat

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Low Surrogates
ro: Surogat mic

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Private Use Area
ro: Zonă de utilizare privată

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: CJK Compatibility Ideographs
ro: Ideografe pentru compatibilitate CJK

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Alphabetic Presentation Forms
ro: Forme de prezentare alfabetice

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Arabic Presentation Forms-A
ro: Forme de prezentare arabe-A

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Variation Selectors
ro: Selectori variație

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Vertical Forms
ro: Forme verticale

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Combining Half Marks
ro: Marcaje de jumătate combinatorii

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: CJK Compatibility Forms
ro: Forme pentru compatibilitate CJK

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Small Form Variants
ro: Variante cu formă mică

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Arabic Presentation Forms-B
ro: Forme de prezentare arabe-B

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Halfwidth and Fullwidth Forms
ro: Forme de lățime semidepline și depline

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Specials
ro: Speciale

en: Enter a search term or character here
ro: Introduceți aici termenul sau caracterul de căutat

[ctx: Goes to previous character]
en: Previous in History
ro: Precedent în Istoric

en: Previous Character in History
ro: Caracterul precedent în Istoric

[ctx: Goes to next character]
en: Next in History
ro: Următor în Istoric

en: Next Character in History
ro: Următorul caracter în Istoric

en: Select a category
ro: Selectați o categorie

en: Select a block to be displayed
ro: Alegeți un bloc de afișat

en: Set font
ro: Stabilire font

en: Set font size
ro: Stabilire mărime font

en: Character:
ro: Caracter:

en: Name:
ro: Nume:

en: Annotations and Cross References
ro: Note explicațive și referințe încrucișate

en: Alias names:
ro: Nume alias:

en: Notes:
ro: Observații:

en: See also:
ro: Vezi și:

en: Equivalents:
ro: Echivalenți:

en: Approximate equivalents:
ro: Echivalenți aproximativi:

en: CJK Ideograph Information
ro: Informație ideograf CJK

en: Definition in English:
ro: Definiția în engleză:

en: Mandarin Pronunciation:
ro: Pronunția mandarină:

en: Cantonese Pronunciation:
ro: Pronunția contoneză:

en: Japanese On Pronunciation:
ro: Pronunția japoneză On:

en: Japanese Kun Pronunciation:
ro: Pronunția japoneză Kun:

en: Tang Pronunciation:
ro: Pronunția Tang:

en: Korean Pronunciation:
ro: Pronunția coreeană:

en: General Character Properties
ro: Prorietăți generale caracter

en: Block:
ro: Bloc:

en: Unicode category:
ro: Categorie &Unicod:

en: Various Useful Representations
ro: Diferite reprezentări utile

en: C octal escaped UTF-8:
ro: UTF-8 eludat octal în C:

en: XML decimal entity:
ro: Entitate zecimală XML:

en: Unicode code point:
ro: Punct de cod Unicod:

[ctx: Character]
en: In decimal:
ro: În zecimal:

en: <Non Private Use High Surrogate>
ro: <Surogat mare altele decît uz privat>

en: <Private Use High Surrogate>
ro: <Surogat mare uz privat>

en: <Low Surrogate>
ro: <Surogat mic>

en: <Private Use>
ro: <Utilizare privată>

en: <not assigned>
ro: <neatribuit>

en: Non-printable
ro: Neimprimabil

en: Other, Control
ro: Altele, Control

en: Other, Format
ro: Altele, Format

en: Other, Not Assigned
ro: Altele, Neatribuit

en: Other, Private Use
ro: Altele, Uz privat

en: Other, Surrogate
ro: Altele, surogate

en: Letter, Lowercase
ro: Literă, minusculă

en: Letter, Modifier
ro: Literă, modificator

en: Letter, Other
ro: Literă, alta

en: Letter, Titlecase
ro: Literă, de titlu

en: Letter, Uppercase
ro: Literă, majusculă

en: Mark, Spacing Combining
ro: Semn, spațiu combinator

en: Mark, Enclosing
ro: Semn, închidere

en: Mark, Non-Spacing
ro: Semn, ne-spațiator

en: Number, Decimal Digit
ro: Număr, cifră zecimală

en: Number, Letter
ro: Număr, literă

en: Number, Other
ro: Număr, altul

en: Punctuation, Connector
ro: Punctuație, conector

en: Punctuation, Dash
ro: Punctuație, cratimă

en: Punctuation, Close
ro: Punctuație, închidere

en: Punctuation, Final Quote
ro: Punctuație, ghilimele finale

en: Punctuation, Initial Quote
ro: Punctuație, ghilimele inițiale

en: Punctuation, Other
ro: Punctuație, alta

en: Punctuation, Open
ro: Punctuație, deschidere

en: Symbol, Currency
ro: Simbol, monedă

en: Symbol, Modifier
ro: Simbol, modificator

en: Symbol, Math
ro: Simbol, matematic

en: Symbol, Other
ro: Simbol, altul

en: Separator, Line
ro: Separator, linie

en: Separator, Paragraph
ro: Separator, paragraf

en: Separator, Space
ro: Separator, spațiu

en: You will be asked to authenticate before saving
ro: Vi se va cere să vă autentificați înainte de salvare

en: You are not allowed to save the configuration
ro: Nu vi se permite să salvați configurarea

[ctx: @option next year]
en: Next Year
ro: Anul viitor

[ctx: @option next month]
en: Next Month
ro: Luna viitoare

[ctx: @option next week]
en: Next Week
ro: Săptămîna viitoare

[ctx: @option tomorrow]
en: Tomorrow
ro: Mîine

[ctx: @option today]
en: Today
ro: Azi

[ctx: @option yesterday]
en: Yesterday
ro: Ieri

[ctx: @option last week]
en: Last Week
ro: Săptămîna trecută

[ctx: @option last month]
en: Last Month
ro: Luna trecută

[ctx: @option last year]
en: Last Year
ro: Anul trecut

[ctx: @option do not specify a date]
en: No Date
ro: Data lipsă

[ctx: @info]
en: The date you entered is invalid
ro: Data pe care ați introdus-o este invalidă

[ctx: @info]
en: Date cannot be earlier than %1
ro: Data nu poate fi mai devreme ca %1

[ctx: @info]
en: Date cannot be later than %1
ro: Data nu poate fi mai tîrziu ca %1

en: Week %1
ro: Săptămîna %1

en: Next year
ro: Anul următor

en: Previous year
ro: Anul precedent

en: Next month
ro: Luna următoare

en: Previous month
ro: Luna precedentă

en: Select a week
ro: Selectați săptămîna

en: Select a month
ro: Selectați luna

en: Select a year
ro: Selectați anul

en: Select the current day
ro: Selectați ziua curentă

[ctx: No specific time zone]
en: Floating
ro: Flotant

[ctx: @info]
note: i18nc("@info", "Date and time cannot be earlier than %1", formatDate(m_minDate));
en: The entered date and time is before the minimum allowed date and time.
ro: Data și ora introdusă este înainte de data și ora minimă permisă.

[ctx: @info]
note: i18nc("@info", "Date cannot be later than %1", formatDate(m_maxDate));
en: The entered date and time is after the maximum allowed date and time.
ro: Data și ora introdusă este după data și ora maximă permisă.

en: &Add
ro: &Adaugă

en: &Remove
ro: &Elimină

en: Move &Up
ro: Mută mai s&us

en: Move &Down
ro: Mută mai j&os

note: i18n: ectx: Menu (help)
en: &Help
ro: &Ajutor

en: Clear &History
ro: Șterge &istoricul

en: No further items in the history.
ro: Nu mai sînt elemente în istoric.

en: Shortcut '%1' in Application %2 for action %3
ro: Acceleratorul „%1” în aplicația %2 pentru acțiunea %3

[ctx: %1 is the number of conflicts (hidden), %2 is the key sequence of the shortcut that is problematic]
en: The shortcut '%2' conflicts with the following key combination:
     | The shortcut '%2' conflicts with the following key combinations:
ro[0]: Acceleratorul „%2” este în conflict cu următoarea combinație de taste:
ro[1]: Acceleratorul „%2” este în conflict cu următoarele combinații de taste:
ro[2]: Acceleratorul „%2” este în conflict cu următoarele combinații de taste:

[ctx: %1 is the number of shortcuts with which there is a conflict]
en: Conflict with Registered Global Shortcut | Conflict with Registered Global Shortcuts
ro[0]: Conflict cu un accelerator global înregistrat
ro[1]: Conflict cu acceleratori globali înregistrați
ro[2]: Conflict cu acceleratori globali înregistrați

[ctx: %1 is the number of conflicts]
en: Shortcut Conflict | Shortcut Conflicts
ro[0]: Conflict acceleratori
ro[1]: Conflicte acceleratori
ro[2]: Conflicte acceleratori

en: Shortcut '%1' for action '%2'
ro: Accelerator „%1” pentru acțiunea „%2”

[ctx: %1 is the number of ambigious shortcut clashes (hidden)]
en: The "%2" shortcut is ambiguous with the following shortcut.
    Do you want to assign an empty shortcut to this action?
    %3 | The "%2" shortcut is ambiguous with the following shortcuts.
    Do you want to assign an empty shortcut to these actions?
    %3
ro[0]: Acceleratorul „%2” este ambiguu cu următorul accelerator.
    Doriți să atribuiți un accelerator gol acestei acțiuni?
    %3
ro[1]: Acceleratorul „%2” este ambiguu cu următorii acceleratori.
    Doriți să atribuiți un accelerator gol acestor acțiuni?
    %3
ro[2]: Acceleratorul „%2” este ambiguu cu următorii acceleratori.
    Doriți să atribuiți un accelerator gol acestor acțiuni?
    %3

en: Shortcut conflict
ro: Conflict accelerator

en: <qt>The '%1' key combination is already used by the <b>%2</b> action.<br>Please select a different one.</qt>
ro: <qt>Combinația de taste „%1” a fost deja alocată la acțiunea globală <b>%2</b>.
    <br>Vă rog să alegeți o altă combinație de taste.</qt>

en: Click on the button, then enter the shortcut like you would in the program.
    Example for Ctrl+a: hold the Ctrl key and press a.
ro: Apăsați butonul apoi introduceți scurtătura la fel cum ați face în aplicație.
    De exemplu pentru un Ctrl+a: tineți tasta Ctrl apăsată și tastați a.

en: Reserved Shortcut
ro: Scurtătură rezervată

en: The F12 key is reserved on Windows, so cannot be used for a global shortcut.
    Please choose another one.
ro: Tasta F12 este rezervată în Windows și nu poate fi utilizată ca accelerator global.
    Alegeți alta.

en: Conflict with Standard Application Shortcut
ro: Conflict cu un accelerator standard de aplicație

en: The '%1' key combination is also used for the standard action "%2" that some applications use.
    Do you really want to use it as a global shortcut as well?
ro: Combinația de taste „%1” a fost deja alocată pentru acțiunea globală „%2” pe care o folosesc unele aplicații.
    Sigur doriți să o utilizați și pe aceasta ca globală?

[ctx: What the user inputs now will be taken as the new shortcut]
en: Input
ro: Introduceți

en: The key you just pressed is not supported by Qt.
ro: Tasta pe care tocmai ați apăsat-o nu este susținută de Qt.

en: Unsupported Key
ro: Tastă nesuportată

en: without name
ro: fără nume

[ctx: @action:button Clear current text in the line edit]
en: Clear text
ro: Șterge textul

[ctx: @title:menu]
en: Text Completion
ro: Completare text

[ctx: @item:inmenu Text Completion]
en: None
ro: Niciuna

[ctx: @item:inmenu Text Completion]
en: Manual
ro: Manuală

[ctx: @item:inmenu Text Completion]
en: Automatic
ro: Automată

[ctx: @item:inmenu Text Completion]
en: Dropdown List
ro: Listă derulantă

[ctx: @item:inmenu Text Completion]
en: Short Automatic
ro: Automat scurt

[ctx: @item:inmenu Text Completion]
en: Dropdown List && Automatic
ro: Listă derulantă și automată

[ctx: @item:inmenu Text Completion]
en: Default
ro: Implicit

en: Image Operations
ro: Operații imagine

en: &Rotate Clockwise
ro: Rotește la &dreapta

en: Rotate &Counterclockwise
ro: Rotește la &stînga

[ctx: @action]
en: Text &Color...
ro: &Culoare text

[ctx: @label stroke color]
en: Color
ro: Culoare

[ctx: @action]
en: Text &Highlight...
ro: Text și &evidențiere...

[ctx: @action]
en: Font &Size
ro: &Dimensiune font

[ctx: @action boldify selected text]
en: &Bold
ro: &Aldin

[ctx: @action italicize selected text]
en: &Italic
ro: Curs&iv

[ctx: @action underline selected text]
en: &Underline
ro: S&ubliniere

[ctx: @action]
en: &Strike Out
ro: &Tăiat

[ctx: @action]
en: Align &Left
ro: A&liniere la stînga

[ctx: @label left justify]
en: Left
ro: Stînga

[ctx: @action]
en: Align &Center
ro: Aliniere la &centru

[ctx: @label center justify]
en: Center
ro: Centrat

[ctx: @action]
en: Align &Right
ro: Aliniere la d&reapta

[ctx: @label right justify]
en: Right
ro: Dreapta

[ctx: @action]
en: &Justify
ro: După &lățime

[ctx: @label justify fill]
en: Justify
ro: După lățime

[ctx: @action]
en: Left-to-Right
ro: De la stînga la dreapta

[ctx: @label left-to-right]
en: Left-to-Right
ro: De la stînga la dreapta

[ctx: @action]
en: Right-to-Left
ro: De la dreapta la stînga

[ctx: @label right-to-left]
en: Right-to-Left
ro: De la dreapta la stînga

[ctx: @title:menu]
en: List Style
ro: Stil listă

[ctx: @item:inmenu no list style]
en: None
ro: Nimic

[ctx: @item:inmenu circle list style]
en: Circle
ro: Cerc

[ctx: @item:inmenu square list style]
en: Square
ro: Pătrat

[ctx: @action]
en: Increase Indent
ro: Mărește spațierea

[ctx: @action]
en: Decrease Indent
ro: Micșorează spațierea

[ctx: @action]
en: Insert Rule Line
ro: Inserează linie despărțitoare

[ctx: @action]
en: Link
ro: Legătură

[ctx: @action]
en: Format Painter
ro: Pensulă de format

[ctx: @action]
en: To Plain Text
ro: În text simplu

[ctx: @action]
en: Subscript
ro: Indice jos

[ctx: @action]
en: Superscript
ro: Indice sus

en: &Copy Full Text
ro: &Copiază tot textul

en: Nothing to spell check.
ro: Nimic de verificat.

en: Speak Text
ro: Pronunță textul

en: Starting Jovie Text-to-Speech Service Failed
ro: Pornirea serviciului de citire text Jovie a eșuat

en: No suggestions for %1
ro: Nicio sugestie pentru %1

en: Ignore
ro: Ignoră

en: Add to Dictionary
ro: Adaugă la dicționar

[ctx: @info]
en: The time you entered is invalid
ro: Ora pe care ați introdus-o este invalidă

[ctx: @info]
en: Time cannot be earlier than %1
ro: Ora nu poate fi mai devreme ca %1

[ctx: @info]
en: Time cannot be later than %1
ro: Ora nu poate fi mai tîrziu ca %1

[ctx: Define an area in the time zone, like a town area]
en: Area
ro: Zonă

[ctx: Time zone]
en: Region
ro: Regiune

en: Comment
ro: Comentariu

[ctx: @title:menu]
en: Show Text
ro: Arată textul

[ctx: @title:menu]
en: Toolbar Settings
ro: Configurări bară de unelte

[ctx: Toolbar orientation]
en: Orientation
ro: Orientare

[ctx: toolbar position string]
en: Top
ro: Sus

[ctx: toolbar position string]
en: Left
ro: Stînga

[ctx: toolbar position string]
en: Right
ro: Dreapta

[ctx: toolbar position string]
en: Bottom
ro: Jos

en: Text Position
ro: Poziție text

en: Icons Only
ro: Numai pictograme

en: Text Only
ro: Numai text

en: Text Alongside Icons
ro: Text lîngă pictograme

en: Text Under Icons
ro: Text sub pictograme

en: Icon Size
ro: Mărime pictogramă

[ctx: @item:inmenu Icon size]
en: Default
ro: Implicit

en: Small (%1x%2)
ro: Mică (%1x%2)

en: Medium (%1x%2)
ro: Medie (%1x%2)

en: Large (%1x%2)
ro: Mare (%1x%2)

en: Huge (%1x%2)
ro: Foarte mare (%1x%2)

en: Lock Toolbar Positions
ro: Blochează pozițiile barelor

en: Desktop %1
ro: Biroul %1

en: Add to Toolbar
ro: Adaugă la bara de unelte

en: Configure Shortcut...
ro: Configurare acceleratori...

en: Toolbars Shown
ro: Bare de unelte afișate

en: No text
ro: Nu există text

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
ro: &Fișier

note: i18n: ectx: Menu (game)
en: &Game
ro: &Joc

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
ro: &Editare

[ctx: @title:menu Game move]
note: i18n: ectx: Menu (move)
en: &Move
ro: &Mutare

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
ro: &Vizualizare

note: i18n: ectx: Menu (go)
en: &Go
ro: &Du-te

note: i18n: ectx: Menu (bookmarks)
en: &Bookmarks
ro: &Semne de carte

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
ro: &Unelte

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
ro: &Configurări

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
ro: Bara de unelte principală

en: Builds Qt widget plugins from an ini style description file.
ro: Contruiește module componente grafice Qt dintr-un fișier de descriere de tip ".ini".

en: Input file
ro: Fișier de intrare

en: Output file
ro: Fișier de ieșire

en: Name of the plugin class to generate
ro: Numele clasei modul de generat

en: Default widget group name to display in designer
ro: Numele implicit al grupului componente de afișat în Designer

en: Call Stack
ro: Stiva de apel

en: Call
ro: Apel

en: Line
ro: Linie

en: Console
ro: Consolă

en: Unable to find the Kate editor component;
    please check your KDE installation.
ro: Imposibil de găsit componenta editorului Kate;
    verificați instalarea KDE.

en: Breakpoint
ro: Punct de oprire

en: JavaScript Debugger
ro: Depanator JavaScript

en: &Break at Next Statement
ro: &Oprire la următoarea declarație

en: Break at Next
ro: Întrerupe la următoarea

en: Continue
ro: Continuă

en: Step Over
ro: Pășește peste

en: Step Into
ro: Pășește înăuntru

en: Step Out
ro: Pășește în afară

en: Reindent Sources
ro: Respațiază sursele

en: Report Exceptions
ro: Raportează excepții

en: &Debug
ro: &Depanează

en: Close source
ro: Închide sursa

en: Ready
ro: Pregătit

en: Parse error at %1 line %2
ro: Eroare de analiză la %1 linia %2

en: An error occurred while attempting to run a script on this page.
    
    %1 line %2:
    %3
ro: A apărut o eroare la execuția unui script din această pagină.
    
    %1 linia %2:
    %3

en: Do not know where to evaluate the expression. Please pause a script or open a source file.
ro: Nu știu unde să evaluez expresia. Opriți un script sau deschideți un fișier sursă.

en: Evaluation threw an exception %1
ro: Evaluarea a ridicat o excepție %1

en: JavaScript Error
ro: Eroare JavaScript

en: &Do not show this message again
ro: &Nu afișa din nou acest mesaj

en: Local Variables
ro: Variabile locale

en: Reference
ro: Referință

en: Loaded Scripts
ro: Scripturi încărcate

en: A script on this page is causing KHTML to freeze. If it continues to run, other applications may become less responsive.
    Do you want to stop the script?
ro: Un script din această pagină determină KHTML să se blocheze. Dacă el continuă să ruleze, atunci celelalte aplicații ar putea fi încetinite.
    Doriți să opriți scriptul?

en: &Stop Script
ro: Oprire &script

en: Confirmation: JavaScript Popup
ro: Confirmare JavaScript

en: This site is submitting a form which will open up a new browser window via JavaScript.
    Do you want to allow the form to be submitted?
ro: Acest site încearcă să trimită un formular care va deschide o fereastră nouă de navigator utilizînd Javascript.
    Doriți să permit acest lucru?

en: <qt>This site is submitting a form which will open <p>%1</p> in a new browser window via JavaScript.<br />Do you want to allow the form to be submitted?</qt>
ro: <qt>Acest site încearcă trimită un formular care încearcă să deschidă <p>%1</p> utilizînd Javascript.<br/> Doriți să permit acest lucru?</qt>

en: Allow
ro: Permite

en: Do Not Allow
ro: Nu permite

en: This site is requesting to open up a new browser window via JavaScript.
    Do you want to allow this?
ro: Acest site încearcă să deschidă o fereastră nouă de navigator utilizînd Javascript.
    Doriți să permit acest lucru?

en: <qt>This site is requesting to open<p>%1</p>in a new browser window via JavaScript.<br />Do you want to allow this?</qt>
ro: <qt>Acest site încearcă să deschidă <p>%1</p> într-o fereastră nouă de navigator utilizînd Javascript<br/> Doriți să permit acest lucru?</qt>

en: Close window?
ro: Închid fereastra?

en: Confirmation Required
ro: Cerere de confirmare

en: Do you want a bookmark pointing to the location "%1" to be added to your collection?
ro: Doriți ca semnul de carte la locația „%1” să fie adăugat la colecția dumneavoastră?

en: Do you want a bookmark pointing to the location "%1" titled "%2" to be added to your collection?
ro: Doriți ca semnul de carte la locația „%1” cu titlul "%2" să fie adăugat la colecția dumneavoastră?

en: JavaScript Attempted Bookmark Insert
ro: Încercare inserare semn de carte cu JavaScript

en: Insert
ro: Inserează

en: Disallow
ro: Respinge

en: The following files will not be uploaded because they could not be found.
    Do you want to continue?
ro: Fișierele de mai jos nu am putut încărca deoarece nu le-am găsit.
     Doriți să continuați?

en: Submit Confirmation
ro: Confirmare trimitere

en: &Submit Anyway
ro: Trimite &oricum

en: You are about to transfer the following files from your local computer to the Internet.
    Do you really want to continue?
ro: Sînteți pe cale să transferați următoarele fișiere de pe calculatorul dumneavoastră pe Internet.
    Sigur doriți să continuați?

en: Send Confirmation
ro: Trimite confirmarea

en: &Send File | &Send Files
ro[0]: &Trimite fișier
ro[1]: &Trimite fișiere
ro[2]: &Trimite fișiere

en: Submit
ro: Trimite

en: Key Generator
ro: Generator de chei

en: No plugin found for '%1'.
    Do you want to download one from %2?
ro: Nu am găsit un modul pentru „%1”.
    Doriți să transferați unul de la %2?

en: Missing Plugin
ro: Modul lipsă

en: Download
ro: Transferă

en: Do Not Download
ro: Nu descărca

en: This is a searchable index. Enter search keywords:
ro: Acesta este un index de căutare. Introduceți cuvintele-cheie de căutat:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, KHTMLInfoDlg)
en: Document Information
ro: Informații document

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, titleLabel)
en: Title:
ro: Titlu:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, _lmLabel)
en: Last modified:
ro: Ultima modificare:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, _eLabel)
en: Document encoding:
ro: Codare document:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, _modeLabel)
en: Rendering mode:
ro: Regim de randare:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: HTTP Headers
ro: Antete HTTP

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, _headers)
en: Property
ro: Proprietate

en: Initializing Applet "%1"...
ro: Inițializez miniaplicația „%1”...

en: Starting Applet "%1"...
ro: Execut miniaplicația „%1”...

en: Applet "%1" started
ro: Miniaplicația „%1” a pornit

en: Applet "%1" stopped
ro: Miniaplicația „%1” s-a oprit

en: Loading Applet
ro: Încarc miniaplicația

en: Error: java executable not found
ro: Eroare: nu am găsit executabilul java

en: Signed by (validation: %1)
ro: Semnat de (validare: %1)

en: Certificate (validation: %1)
ro: Certificat (validare: %1)

en: Security Alert
ro: Alertă de securitate

en: Do you grant Java applet with certificate(s):
ro: Permiteți miniaplicației Java cu certificatul(ele):

en: the following permission
ro: permisiunile următoare

en: &Reject All
ro: &Respinge tot

en: &Grant All
ro: &Permite tot

en: Applet Parameters
ro: Parametrii miniaplicație

en: Parameter
ro: Parametru

en: Class
ro: Clasa

en: Base URL
ro: URL de bază

en: Archives
ro: Arhive

en: KDE Java Applet Plugin
ro: Modul KDE miniaplicații Java

note: i18n: ectx: ToolBar (htmlToolBar)
en: HTML Toolbar
ro: Bara de unelte HTML

en: &Copy Text
ro: &Copiază textul

en: Open '%1'
ro: Deschide „%1”

en: &Copy Email Address
ro: &Copiază adresa de e-mail

en: &Save Link As...
ro: &Salvează legătura ca...

en: &Copy Link Address
ro: Copiază adresa &legăturii

[ctx: @title:menu HTML frame/iframe]
en: Frame
ro: Cadru

en: Open in New &Window
ro: Deschide în &fereastră nouă

en: Open in &This Window
ro: Deschide în &această fereastră

en: Open in &New Tab
ro: Deschide în filă &nouă

en: Reload Frame
ro: Reîncarcă cadrul

en: Print Frame...
ro: Tipărește cadru...

en: Save &Frame As...
ro: Salvează &cadrul ca...

en: View Frame Source
ro: Afișează sursa cadrului

en: View Frame Information
ro: Vizualizare informații cadru

en: Block IFrame...
ro: Blocare IFrame...

en: Save Image As...
ro: Salvează imaginea ca...

en: Send Image...
ro: Trimite imaginea...

en: Copy Image
ro: Copiază imaginea

en: Copy Image Location
ro: Copiază locația imaginii

en: View Image (%1)
ro: Vizualizează imaginea (%1)

en: Block Image...
ro: Blochează imaginea...

en: Block Images From %1
ro: Blochează imaginile de la %1

en: Stop Animations
ro: Oprește animația

en: Search for '%1' with %2
ro: Caută „%1” cu „%2”

en: Search for '%1' with
ro: Caută „%1” cu

en: Save Link As
ro: Salvează legătura ca

en: Save Image As
ro: Salvează imaginea ca

en: Add URL to Filter
ro: Adaugă URL la filtru

en: Enter the URL:
ro: Introduceți URL:

en: A file named "%1" already exists. Are you sure you want to overwrite it?
ro: Există deja un fișier cu numele „%1”. Sînteți sigur că doriți să-l suprascriu?

en: Overwrite File?
ro: Suprascriere fișier

en: Overwrite
ro: Suprascrie

en: The Download Manager (%1) could not be found in your $PATH
ro: Gestionarul de descărcări (%1) nu a putut fi găsit în căile de căutare

en: Try to reinstall it  
    
    The integration with Konqueror will be disabled.
ro: Încercați să-l reinstalați.
    
    Integrarea cu Konqueror va fi dezactivată.

en: Default Font Size (100%)
ro: Mărime implicită font (100%)

en: Embeddable HTML component
ro: Componentă HTML înglobată

en: View Do&cument Source
ro: Afișează s&ursa documentului

en: View Document Information
ro: Vizualizare informații document

en: Save &Background Image As...
ro: Salvează imaginea de &fundal ca...

en: Print Rendering Tree to STDOUT
ro: Afișează arborele de randare la STDOUT

en: Print DOM Tree to STDOUT
ro: Afișează arborele DOM la STDOUT

en: Print frame tree to STDOUT
ro: Afișează arborele de cadre la STDOUT

en: Stop Animated Images
ro: Oprește animația imaginilor

en: Set &Encoding
ro: Stabilește &codarea

en: Use S&tylesheet
ro: &Utilizează stil CSS

en: Enlarge Font
ro: Mărește fontul

en: <qt>Enlarge Font<br /><br />Make the font in this window bigger. Click and hold down the mouse button for a menu with all available font sizes.</qt>
ro: <qt>Crește mărimea fontului<br /><br />Face ca fontul din această fereastră să fie mai mare. Dați clic și țineți apăsat butonul șoricelului pentru a vedea un meniu cu toate mărimile de font disponibile.</qt>

en: Shrink Font
ro: Micșorează fontul

en: <qt>Shrink Font<br /><br />Make the font in this window smaller. Click and hold down the mouse button for a menu with all available font sizes.</qt>
ro: <qt>Micșorează mărimea fontului<br /><br />Face ca fontul din această fereastră să fie mai mic. Dați clic și țineți apăsat butonul șoricelului pentru a vedea un meniu cu toate mărimile de font disponibile.</qt>

en: <qt>Find text<br /><br />Shows a dialog that allows you to find text on the displayed page.</qt>
ro: <qt>Caută text<br /><br />>Afișează un dialog care vă permite să găsiți un text dorit în pagina afișată.</qt>

en: <qt>Find next<br /><br />Find the next occurrence of the text that you have found using the <b>Find Text</b> function.</qt>
ro: <qt>Caută în continuare<br /><br />Caută următoarea apariție a textului pe care l-ați găsit cu funcția <b>Caută text</b></qt>

en: <qt>Find previous<br /><br />Find the previous occurrence of the text that you have found using the <b>Find Text</b> function.</qt>
ro: <qt>Caută în continuare<br /><br />Caută următoarea apariție a textului pe care l-ați găsit cu funcția <b>Caută text</b></qt>

en: Find Text as You Type
ro: Caută text pe măsură ce scrieți

en: This shortcut shows the find bar, for finding text in the displayed page. It cancels the effect of "Find Links as You Type", which sets the "Find links only" option.
ro: Această scurtătură afișează bara de căutare pentru a căuta în textul din pagina afișată. Ea anulează efectul opțiuni "Caută legăturile pe măsură ce scrieți" care setează opțiunea "Caută doar legături".

en: Find Links as You Type
ro: Caută legăturile pe măsură ce scrieți

en: This shortcut shows the find bar, and sets the option "Find links only".
ro: Această scurtătură afișează bara de căutare și setează opțiunea "Caută doar legături"

en: <qt>Print Frame<br /><br />Some pages have several frames. To print only a single frame, click on it and then use this function.</qt>
ro: <qt>Tipărește cadrul<br /><br />Unele pagini sînt formate din mai multe cadre. Pentru a tipări numai un singur cadru, dați clic pe el și utilizați această funcție.</qt>

en: Toggle Caret Mode
ro: Comută modul cursor

en: The fake user-agent '%1' is in use.
ro: Utilizați identitatea de navigator web „%1”.

en: This web page contains coding errors.
ro: Această pagină web conține erori de programare.

en: &Hide Errors
ro: &Ascunde erorile

en: &Disable Error Reporting
ro: &Dezactivează raportarea erorilor

en: <qt><b>Error</b>: %1: %2</qt>
ro: <qt><b>Eroare</b>: %1:%2</qt>

en: <qt><b>Error</b>: node %1: %2</qt>
ro: <qt><b>Eroare</b>: nodul %1:%2</qt>

en: Display Images on Page
ro: Afișează imaginile din pagină

en: Error: %1 - %2
ro: Eroare: %1 - %2

en: The requested operation could not be completed
ro: Operația cerută nu a putut fi executată

en: Technical Reason:
ro: Motiv tehnic:

en: Details of the Request:
ro: Detaliile cererii:

en: Date and Time: %1
ro: Data și ora: %1

en: Additional Information: %1
ro: Informații adiționale: %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Description:
ro: Descriere:

en: Possible Causes:
ro: Cauze posibile:

en: Possible Solutions:
ro: Soluții posibile:

en: Page loaded.
ro: Pagină încărcată.

en: %1 Image of %2 loaded. | %1 Images of %2 loaded.
ro[0]: %1 imagine din %2 încărcată
ro[1]: %1 din %2 imagini încărcate
ro[2]: %1 din %2 de imagini încărcate

en: Automatic Detection
ro: Detectare automată

en:  (In new window)
ro:  (În fereastră nouă)

en: Symbolic Link
ro: Legătură simbolică

en: %1 (Link)
ro: %1 (Legătură)

en: %2 (%1 byte) | %2 (%1 bytes)
ro[0]: %2 (%1 octet)
ro[1]: %2 (%1 octeți)
ro[2]: %2 (%1 de octeți)

en:  (In other frame)
ro:  (În alt cadru)

en: Email to:
ro: Email către:

en:  - Subject:
ro:  - Subiect:

en: Save As
ro: Salvează ca

en: <qt>This untrusted page links to<br /><b>%1</b>.<br />Do you want to follow the link?</qt>
ro: <qt>Această pagină care nu este de încredere conține o legătură către <br /><b>%1</b>.<br />Doriți să urmați legătura?</qt>

en: Follow
ro: Activează

en: Frame Information
ro: Informații cadru

en:    <a href="%1">[Properties]</a>
ro:    <a href="%1">[Proprietăți]</a>

[ctx: HTML rendering mode (see http://en.wikipedia.org/wiki/Quirks_mode)]
en: Quirks
ro: Compatibil înapoi

[ctx: HTML rendering mode (see http://en.wikipedia.org/wiki/Quirks_mode)]
en: Almost standards
ro: Aproape standard

en: Save Background Image As
ro: Salvează imaginea de fundal ca

en: The peer SSL certificate chain appears to be corrupt.
ro: Lanțul de certificate SSL al partenerului este corupt.

en: Save Frame As
ro: Salvează cadrul ca

en: &Find in Frame...
ro: C&aută în cadru...

en: Warning:  This is a secure form but it is attempting to send your data back unencrypted.
    A third party may be able to intercept and view this information.
    Are you sure you wish to continue?
ro: Atenție: Acesta este un formular securizat care încearcă să trimită necriptat datele dumneavoastră.
    O terță parte ar putea intercepta datele și să vadă aceste informații.
    Sînteți sigur că doriți să continuați?

en: Network Transmission
ro: Transmisie în rețea

en: &Send Unencrypted
ro: &Trimite necriptat

en: Warning: Your data is about to be transmitted across the network unencrypted.
    Are you sure you wish to continue?
ro: Atentie: Datele dumneavoastră sînt transmise necriptat prin rețea.
    Sînteți sigur că doriți să continuați?

en: This site is attempting to submit form data via email.
    Do you want to continue?
ro: Acest site încearcă să trimită datele formularului prin email.
    Sînteți sigur că doriți să continuați?

en: &Send Email
ro: Trimite &scrisoare

en: <qt>The form will be submitted to <br /><b>%1</b><br />on your local filesystem.<br />Do you want to submit the form?</qt>
ro: <qt>Formularul va fi trimis către <br /><b>%1</b><br />în sistemul de fișiere local.<br />Sigur doriți să trimit formularul?</qt>

en: This site attempted to attach a file from your computer in the form submission. The attachment was removed for your protection.
ro: Acest site a încercat să atașeze un fișier de pe calculatorul dumneavoastră la trimiterea formularului. Fișierul atașat a fost eliminat pentru a vă proteja.

en: Security Warning
ro: Alertă de securitate

en: <qt>Access by untrusted page to<br /><b>%1</b><br /> denied.</qt>
ro: <qt>Accesul paginii care nu este de încredere la <br /><b>%1</b><br /> a fost respins.</qt>

en: The wallet '%1' is open and being used for form data and passwords.
ro: Portofelul „%1” este deschis și este utilizat pentru date de formular și parole.

en: &Close Wallet
ro: În&chide portofelul

en: &Allow storing passwords for this site
ro: Permite stoc&area parolelor pentru acest sit

en: Remove password for form %1
ro: Elimină parola pentru formularul %1

en: JavaScript &Debugger
ro: &Depanator JavaScript

en: This page was prevented from opening a new window via JavaScript.
ro: Acestă pagină a fost oprită să deschidă o fereastră nouă de navigator utilizînd Javascript.

en: Popup Window Blocked
ro: Deschiderea unei ferestre noi a fost blocată

en: This page has attempted to open a popup window but was blocked.
    You can click on this icon in the status bar to control this behavior
    or to open the popup.
ro: Această pagină a încercat să deschidă o fereastră nouă dar a fost blocată.
    Puteți face click pe această pictogramă în bara de stare pentru a controla
    această comportare sau pentru a deschide fereastra.

en: &Show Blocked Popup Window | &Show %1 Blocked Popup Windows
ro[0]: Arată %1 fereastră blocată
ro[1]: Arată %1 ferestre blocate
ro[2]: Arată %1 de ferestre blocate

en: Show Blocked Window Passive Popup &Notification
ro: Arată &notificare popup pasivă despre ferestre blocate

en: &Configure JavaScript New Window Policies...
ro: &Configurează regulile Javascript pentru ferestre noi...

en: <qt><p><strong>'Print images'</strong></p><p>If this checkbox is enabled, images contained in the HTML page will be printed. Printing may take longer and use more ink or toner.</p><p>If this checkbox is disabled, only the text of the HTML page will be printed, without the included images. Printing will be faster and use less ink or toner.</p> </qt>
ro: <qt><p><strong>'Tipărește imaginile'</strong></p><p>Dacă opțiunea este selectată, imaginile din pagina HTML vor fi de asemenea tipărite. Tipărirea va dura mai mult și va consuma mai multă cerneală sau toner.</p><p>În cazul în care opțiunea este dezactivată, va fi tipărit numai textul din pagina HTML, fără imaginile incluse. Tipărirea va fi mai rapidă și va consuma mult mai puțină cerneală sau toner.</p> </qt>

en: <qt><p><strong>'Print header'</strong></p><p>If this checkbox is enabled, the printout of the HTML document will contain a header line at the top of each page. This header contains the current date, the location URL of the printed page and the page number.</p><p>If this checkbox is disabled, the printout of the HTML document will not contain such a header line.</p> </qt>
ro: <qt><p><strong>'Tipărește antetul'</strong></p><p>Dacă opțiunea este selectată, foaia tipărirită cu documentului HTMLva avea o linie de antet în partea de sus a fiecărei pagini. Acest antet conține data curentă, locația URL-ului paginii tipărite și numărul paginii.</p><p>În cazul în care opțiunea este dezactivată, antetul nu va mai fi tipărit.</p> </qt>

en: <qt><p><strong>'Printerfriendly mode'</strong></p><p>If this checkbox is enabled, the printout of the HTML document will be black and white only, and all colored background will be converted into white. Printout will be faster and use less ink or toner.</p><p>If this checkbox is disabled, the printout of the HTML document will happen in the original color settings as you see in your application. This may result in areas of full-page color (or grayscale, if you use a black+white printer). Printout will possibly happen more slowly and will probably use more toner or ink.</p> </qt>
ro: <qt><p><strong>'Mod nesolicitant pentru imprimantă'</strong></p><p>Dacă opțiunea este selectată, tipărirea documentului HTML va fi numai în alb și negru, iar fundalurile colorate vor fi convertite la alb. Tipărirea va fi mai rapidă și va utiliza mai puțină cerneală sau toner.</p><p>În cazul în care opțiunea este dezactivată, tipărirea va fi cu configurările originale de culoare așa cum le vedeți în aplicație. Se poate întîmpla să existe zone întregi color (sau nuanțe de gri, dacă utilizați o imprimantă alb-negru). Operația de tipărire va fi mai lentă și probabil va utiliza mult mai multă cerneală sau toner.</p> </qt>

en: HTML Settings
ro: Configurări HTML

en: Printer friendly mode (black text, no background)
ro: Mod nesolicitant pentru imprimantă (text negru, fără fundal)

en: Print images
ro: Tipărește imaginile

en: Print header
ro: Tipărește antet

en: Filter error
ro: Eroare filtru

en: Inactive
ro: Inactiv

en: %1 (%2 - %3x%4 Pixels)
ro: %1 (%2 - %3x%4 pixeli)

en: %1 - %2x%3 Pixels
ro: %1 - %2x%3 pixeli

en: %1 (%2x%3 Pixels)
ro: %1 (%2x%3 pixeli)

en: Image - %1x%2 Pixels
ro: Imagine - %1x%2 pixeli

en: Done.
ro: Gata.

en: Access Keys activated
ro: Taste de accesibilitate activate

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, KJSErrorDlgBase)
en: JavaScript Errors
ro: Erori JavaScript

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDialog, KJSErrorDlgBase)
en: This dialog provides you with notification and details of scripting errors that occur on web pages.  In many cases it is due to an error in the web site as designed by its author.  In other cases it is the result of a programming error in Konqueror.  If you suspect the former, please contact the webmaster of the site in question.  Conversely if you suspect an error in Konqueror, please file a bug report at http://bugs.kde.org/.  A test case which illustrates the problem will be appreciated.
ro: Acest dialog vă oferă notificări săi detalii despre erorile de script care apar în paginile de web. În cele mai multe cazuri acestea sînt din cauza erorilor programare făcute de autorul sitului. În alte cazuri poate fi o eroare de programare în Konqueror. Dacă suspectați că eroarea este din prima categorie, contactați reponsabilul sitului în cauză. În cel de-al doilea caz, vă rog să trimiteți un raport de eroare la http://bugs.kde.org/. Un test care să pună în evidență eroare este de foarte mare ajutor.

en: Embeddable component for multipart/mixed
ro: Componentă înglobată pentru multipart/mixed

en: Copyright 2001-2011, David Faure <email>faure@kde.org</email>
ro: Drept de autor 2001-2011, David Faure <email>faure@kde.org</email>

en: No handler found for %1.
ro: Nu s-a găsit o regulă pentru %1.

en: Play
ro: Redare

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pauseContinueButton)
en: Pause
ro: Pauză

en: New Web Shortcut
ro: Scurtătură Web nouă

en: %1 is already assigned to %2
ro: %1 este atribuit deja lui %2

en: Search &provider name:
ro: Denumire furnizor de &căutare:

en: New search provider
ro: Furnizor de căutare nou

en: UR&I shortcuts:
ro: Scurtături UR&I:

en: Create Web Shortcut
ro: Creare scurtătură Web

en: Directory containing tests, basedir and output directories.
ro: Director conținînd directoarele tests, besedir și output.

en: Do not suppress debug output
ro: Nu suprima ieșirea de depanare

en: Regenerate baseline (instead of checking)
ro: Regenerează linia de bază (în loc de a verifica)

en: Do not show the window while running tests
ro: Nu afișa fereastra în timpul rulării testelor

en: Only run a single test. Multiple options allowed.
ro: Execută un singur test. Sînt permise opțiuni multiple.

en: Only run .js tests
ro: Execută numai teste .js

en: Only run .html tests
ro: Execută numai teste .html

note: i18n: ectx: property (text), widget (QStatusBar, statusbar)
en: Do not use Xvfb
ro: Nu folosi Xvfb

en: Put output in &lt;directory&gt; instead of &lt;base_dir&gt;/output
ro: Pune rezultatul în &lt;dosar&gt; în loc de &lt;dosar_bază&gt;/output

en: Use &lt;directory&gt; as reference instead of &lt;base_dir&gt;/baseline
ro: Utilizează &lt;dosar&gt; ca referință în loc de &lt;dosar_bază&gt;/baseline

en: Directory containing tests, basedir and output directories. Only regarded if -b is not specified.
ro: Director conținînd directoarele tests, besedir și output. Se ia în considerare numai dacă -b nu este specificat.

en: Relative path to testcase, or directory of testcases to be run (equivalent to -t).
ro: Calea relativă către test, sau dosarul testului de rulat (echivalent cu -t)

en: Regression tester for khtml
ro: Verificator regresie pentru khtml

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QMainWindow, MainWindow)
en: KHTML Regression Testing Utility
ro: Utilitar de testare regresie KHTML

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, firstTab)
en: Regression testing output
ro: Ieșire testare regresie

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, pauseContinueButton) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, pauseContinueButton)
en: Pause/Continue regression testing process
ro: Pauză/Continuă procesul de testare regresie

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, saveLogButton) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, saveLogButton)
en: You may select a file where the log content is stored, before the regression testing is started.
ro: Puteți alege un fișier unde să fie păstrat conținutul jurnalului, înainte de a porni testarea de regresie.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, saveLogButton)
en: Output to File...
ro: Ieșire către fișier...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, statusLabel)
en: Regression Testing Status
ro: Stare testare regresie

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, secondTab)
en: View HTML Output
ro: Afișează ieșire HTML

note: i18n: ectx: property (title), widget (QMenu, menuSettings)
en: Settings
ro: Configurări

note: i18n: ectx: property (title), widget (QMenu, menuMain)
en: Tests
ro: Teste

note: i18n: ectx: property (text), widget (QStatusBar, statusbar)
en: Only Run JS Tests
ro: Rulează numai teste JS

note: i18n: ectx: property (text), widget (QStatusBar, statusbar)
en: Only Run HTML Tests
ro: Rulează numai teste HTML

note: i18n: ectx: property (text), widget (QStatusBar, statusbar)
en: Do Not Suppress Debug Output
ro: Nu suprima ieșirea de depanare

note: i18n: ectx: property (text), widget (QStatusBar, statusbar)
en: Run Tests...
ro: Rulare teste...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QStatusBar, statusbar)
en: Run Single Test...
ro: Rulare un singur test...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QStatusBar, statusbar)
en: Specify tests Directory...
ro: Specifică directorul de teste...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QStatusBar, statusbar)
en: Specify khtml Directory...
ro: Specifică directorul khtml...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QStatusBar, statusbar)
en: Specify Output Directory...
ro: Specifică directorul de ieșire...

en: GUI for the khtml regression tester
ro: GUI pentru regresia de teste khtml

en: Available Tests: 0
ro: Teste disponibile: 0

en: Please choose a valid 'khtmltests/regression/' directory.
ro: Alegeți un director valid 'khtmltests/regression/'.

en: Please choose a valid 'khtml/' build directory.
ro: Alegeți un director de construit valid 'khtml/'.

en: Available Tests: %1 (ignored: %2)
ro: Teste disponibile: %1 (ignorate: %2)

en: Cannot find testregression executable.
ro: Nu găsesc executabilul testregression.

en: Run test...
ro: Rulează test...

en: Add to ignores...
ro: Adaugă la ignorate...

en: Remove from ignores...
ro: Șterge de la ignorate...

en: URL to open
ro: URL de deschis

en: a basic web browser using the KHTML library
ro: un navigator web simplu utilizînd biblioteca KHTML

en: Find &links only
ro: Caută doar &legături

en: Not found
ro: Nu a fost găsită

en: No more matches for this search direction.
ro: Nu mai sînt potriviri pentru această direcție de căutare.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: F&ind:
ro: &Caută:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, m_next)
en: &Next
ro: &Următor

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, m_options)
en: Opt&ions
ro: Opț&iuni

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_label)
en: Do you want to store this password?
ro: Doriți să stocați această parolă?

en: Do you want to store this password for %1?
ro: Doriți să stocați această parolă pentru %1?

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, m_store)
en: &Store
ro: &Stochează

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, m_neverForThisSite)
en: Ne&ver store for this site
ro: N&iciodată pentru acest sit

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, m_doNotStore)
en: Do &not store this time
ro: &Nu salva de data aceasta

en: Basic Page Style
ro: Stil obișnuit de pagină

en: the document is not in the correct file format
ro: documentul nu este în formatul corect

en: fatal parsing error: %1 in line %2, column %3
ro: eroare fatală de analiză: %1 în linia %2, coloana %3

en: XML parsing error
ro: Eroare de analiză XML

en: Unable to start new process.
    The system may have reached the maximum number of open files possible or the maximum number of open files that you are allowed to use has been reached.
ro: Imposibil de pornit noul proces.
    Sistemul poate să fi atins numărul maxim posibil de fișiere deschise sau a fost atins numărul maxim de fișiere deschise pe care aveți voie să le folosiți.

en: Unable to create new process.
    The system may have reached the maximum number of processes possible or the maximum number of processes that you are allowed to use has been reached.
ro: Imposibil de creat noul proces.
    Sistemul poate să fi atins numărul maxim posibil de procese sau a fost atins numărul maxim de procese pe care aveți voie să le folosiți.

en: Could not find '%1' executable.
ro: Nu găsesc executabilul „%1”.

en: Could not open library '%1'.
    %2
ro: Nu pot încărca librăria „%1”.
    %2

en: Could not find 'kdemain' in '%1'.
    %2
ro: Nu găsesc funcția "kdemain" în „%1”.
    %2

en: KDEInit could not launch '%1'
ro: KDEInit nu a putut executa „%1”

en: Could not find service '%1'.
ro: Nu am găsit serviciul „%1”.

en: Service '%1' must be executable to run.
ro: Serviciul „%1” trebuie să fie executabil pentru a rula.

en: Service '%1' is malformatted.
ro: Serviciul „%1” este eronat.

en: Launching %1
ro: Execut %1

en: Unknown protocol '%1'.
ro: Protocol necunoscut „%1”.

en: Error loading '%1'.
ro: Eroare la încărcarea „%1”.

en: klauncher: This program is not supposed to be started manually.
    klauncher: It is started automatically by kdeinit4.
ro: klauncher: Acest program nu poate fi pornit manual.
    klauncher: El este executat automat de către kdeinit4.

en: Evaluation error
ro: Eroare de evaluare

en: Range error
ro: Eroare de domeniu

en: Reference error
ro: Eroare de referire

en: Syntax error
ro: Eroare de sintaxă

en: Type error
ro: Eroare de scriere

en: URI error
ro: Eroare URI

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, calc)
en: JS Calculator
ro: Calculator JS

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QMainWindow, KJSConsole) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, jsConsole)
en: MainWindow
ro: FereastrăPrincipală

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: <h1>KJSEmbed Documentation Viewer</h1>
ro: <h1>Vizualizor de documentație KJSEmbed</h1>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mExecute)
en: Execute
ro: Execută

note: i18n: ectx: property (title), widget (QMenu, menuFile)
en: File
ro: Fișier

note: i18n: ectx: property (text), widget (QStatusBar, statusBar)
en: Open Script
ro: Deschide script

note: i18n: ectx: property (statusTip), widget (QStatusBar, statusBar)
en: Open a script...
ro: Deschide un script...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QStatusBar, statusBar)
en: Close Script
ro: Închide script

note: i18n: ectx: property (statusTip), widget (QStatusBar, statusBar)
en: Close script...
ro: Închide script...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pbQuit) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButtonQuit) i18n: ectx: property (text), widget (QStatusBar, statusBar)
en: Quit
ro: Termină

note: i18n: ectx: property (statusTip), widget (QStatusBar, statusBar)
en: Quit application...
ro: Închide aplicația...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QStatusBar, statusBar)
en: Run
ro: Rulează

note: i18n: ectx: property (statusTip), widget (QStatusBar, statusBar)
en: Run script...
ro: Rulează script...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QStatusBar, statusBar)
en: Run To...
ro: Rulează pînă la...

note: i18n: ectx: property (statusTip), widget (QStatusBar, statusBar)
en: Run to breakpoint...
ro: Rulează pînă la punct de oprire...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QStatusBar, statusBar)
en: Step
ro: Pășește

note: i18n: ectx: property (statusTip), widget (QStatusBar, statusBar)
en: Step to next line...
ro: Pășeste pînă la linia următoare...

note: i18n: ectx: property (statusTip), widget (QStatusBar, statusBar)
en: Step execution...
ro: Pășește prin execuție...

en: Utility for running KJSEmbed scripts
ro: Utilitar pentru rularea scripturilor KJSEmbed

en: (C) 2005-2006 The KJSEmbed Authors
ro:               Autorii

en: Execute script without gui support
ro: Executare script fără suport pentru interfață grafică

en: start interactive kjs interpreter
ro: pornește interpretorul interactiv kjs

en: start without KDE KApplication support.
ro: pornește fără suport KAplicație KDE.

en: Script to execute
ro: Script de executat

en: Error encountered while processing include '%1' line %2: %3
ro: S-a întîmpinat o eroare în timpul procesării fișierului inclus '%1' linia %2: %3

en: include only takes 1 argument, not %1.
ro: „include” ia doar 1 argument, nu %1.

en: File %1 not found.
ro: Fișierul %1 nu a fost găsit.

en: library only takes 1 argument, not %1.
ro: biblioteca ia doar 1 argument, nu %1.

en: Alert
ro: Alertă

en: Confirm
ro: Confirmă

en: Bad event handler: Object %1 Identifier %2 Method %3 Type: %4.
ro: Tratare invalidă a evenimentului: Obiect %1 Identificator %2 Metodă %3 Semnătură: %4.

en: Exception calling '%1' function from %2:%3:%4
ro: Excepție la apelul funcției „%1” din %2:%3:%4

en: Could not open file '%1'
ro: Nu pot deschide fișierul „%1”

en: Could not create temporary file.
ro: Nu pot crea fișierul temporar.

en: %1 is not a function and cannot be called.
ro: %1 nu este o funcție și nu poate fi apelat.

en: %1 is not an Object type
ro: %1 nu este un tip de obiect

en: Action takes 2 args.
ro: Acțiunea necesită 2 argumente.

en: ActionGroup takes 2 args.
ro: ActionGroup ia 2 argumente.

en: Must supply a valid parent.
ro: Trebuie furnizat un părinte valid.

en: There was an error reading the file '%1'
ro: A apărut o eroare la citirea fișierului „%1”

en: Could not read file '%1'
ro: Nu s-a putut citi fișierul „%1”

en: Must supply a filename.
ro: Trebuie furnizată o denumire de fișier.

en: '%1' is not a valid QLayout.
ro: „%1” nu este un QLayout valid.

en: Must supply a layout name.
ro: Trebuie furnnizată o denumire de aranjament.

en: Wrong object type.
ro: Tip de obiect greșit.

en: First argument must be a QObject.
ro: Primul argument trebuie să fie un QObject.

en: Incorrect number of arguments.
ro: Număr de argumente greșit.

en: The slot asked for %1 argument | The slot asked for %1 arguments
ro[0]: Soclul a cerut %1 argument
ro[1]: Soclul a cerut %1 argumente
ro[2]: Soclul a cerut %1 de argumente

en: but there is only %1 available | but there are only %1 available
ro[0]: dar este disponibil numai %1
ro[1]: dar sînt disponibile numai %1
ro[2]: dar sînt disponibile numai %1

[ctx: %1 is 'the slot asked for foo arguments', %2 is 'but there are only bar available']
en: %1, %2.
ro: %1 %2.

en: Failure to cast to %1 value from Type %2 (%3)
ro: Eroare la transformarea unei valori %1 din tipul %2 (%3)

en: No such method '%1'.
ro: Nu există metoda „%1”.

en: Call to method '%1' failed, unable to get argument %2: %3
ro: Apelul la metoda „%1” a eșuat, imposibil de obținut argumentul %2: %3

en: Call to '%1' failed.
ro: Apelul la „%1” a eșuat.

en: Could not construct value
ro: Nu se poate construi valoarea

en: Not enough arguments.
ro: Argumente insuficiente.

en: Failed to create Action.
ro: Eșec la crearea acțiunii.

en: Failed to create ActionGroup.
ro: Eșec la crearea ActionGroup.

en: No classname specified
ro: Nicio denumire de clasă specificată

en: Failed to create Layout.
ro: Eșec la crearea aranjamentului.

en: No classname specified.
ro: Nicio denumire de clasă specificată.

en: Failed to create Widget.
ro: Eșec la crearea Controlului.

en: Could not open file '%1': %2
ro: Nu s-a putut deschide fișierul „%1”: %2

en: Failed to load file '%1'
ro: Eșec la încărcarea fișierului „%1”

en: '%1' is not a valid QWidget.
ro: „%1” nu este un QWidget valid.

en: Must supply a widget name.
ro: Trebuie furnizată denumirea controlului.

en: Bad slot handler: Object %1 Identifier %2 Method %3 Signature: %4.
ro: Tratare invalidă a slotului: Obiect %1 Identificator %2 Metodă %3 Semnătură: %4.

en: Exception calling '%1' slot from %2:%3:%4
ro: Excepție la apelul soclului „%1” din %2:%3:%4

en: loading %1
ro: se încarcă %1

[ctx: describes the feed of the latest posted entries]
note: i18n("Unsorted")); Currently this is used for latest
en: Latest
ro: Ultimul

en: Highest Rated
ro: Ce le mai votate

en: Most Downloads
ro: Cele mai descărcate

en: <qt>Cannot start <i>gpg</i> and retrieve the available keys. Make sure that <i>gpg</i> is installed, otherwise verification of downloaded resources will not be possible.</qt>
ro: <qt>Nu am putut executa <i>gpg</i> și să determin cheile disponibile. Verificați că <i>gpg</i> este instalat, altfel nu va fi posibilă verificarea resurselor transferate.</qt>

en: <qt>Enter passphrase for key <b>0x%1</b>, belonging to<br /><i>%2&lt;%3&gt;</i><br />:</qt>
ro: <qt>Introduceți fraza de acces pentru cheia <b>0x%1</b>, ce aparține lui <br /><i>%2&lt;%3&gt;</i><br />:</qt>

en: <qt>Cannot start <i>gpg</i> and check the validity of the file. Make sure that <i>gpg</i> is installed, otherwise verification of downloaded resources will not be possible.</qt>
ro: <qt>Nu am putut executa <i>gpg</i> și să verific validitatea fișierului. Verificați că <i>gpg</i> este instalat, altfel nu va fi posibilă verificarea resurselor transferate.</qt>

en: Select Signing Key
ro: Selectați cheia de semnare

en: Key used for signing:
ro: Cheia utilizată pentru semnare:

en: <qt>Cannot start <i>gpg</i> and sign the file. Make sure that <i>gpg</i> is installed, otherwise signing of the resources will not be possible.</qt>
ro: <qt>Nu am putut executa <i>gpg</i> și să semnez fișierul. Verificați că <i>gpg</i> este instalat, altfel nu va fi posibilă semnarea resurselor.</qt>

en: Get Hot New Stuff
ro: Preia lucruri noi

[ctx: Program name followed by 'Add On Installer']
en: %1 Add-On Installer
ro: Instalator de suplimente %1

en: Add Rating
ro: Adaugă evaluare

en: Add Comment
ro: Adaugă comentariu

en: View Comments
ro: Vezi comentarii

en: Re: %1
ro: Re-face: %1

en: Timeout. Check Internet connection.
ro: Temporizare expirată. Verificați conexiunea la Internet.

en: Entries failed to load
ro: Înregistrările au eșuat să se încarce

en: Server: %1
ro: Server :%1

en: <br />Provider: %1
ro: <br />Furnizor: %1

en: <br />Version: %1
ro: <br />Versiune: %1

en: Provider information
ro: Informații despre furnizor

en: Could not install %1
ro: Nu am putut instala %1

en: Get Hot New Stuff!
ro: Preia lucruri noi!

en: There was an error loading data providers.
ro: A apărut o eroare la încărcarea datelor furnizorilor.

en: A protocol fault has occurred. The request has failed.
ro: A avut loc o eroare de protocol. Cererea a eșuat.

en: A network error has occurred. The request has failed.
ro: A avut loc o eroare de rețea. Cererea a eșuat.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: &Source:
ro: &Sursă:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: &Order by:
ro: &Ordonează după:

note: i18n: ectx: property (clickMessage), widget (KLineEdit, m_searchEdit)
en: Enter search phrase here
ro: Introduceți aici expresia de căutat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, m_collaborationButton)
en: Collaborate
ro: Colaborare

en: Rating:
ro: Evaluare:

en: Downloads:
ro: Descărcări:

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, installButton)
en: Install
ro: Instalează

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, uninstallButton)
en: Uninstall
ro: Dezinstalează

en: <p>No Downloads</p>
ro: <p>Nicio descărcare</p>

en: <p>Downloads: %1</p>
ro: <p>Descărcări: %1</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, updateButton) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioUpdate)
en: Update
ro: Actualizează

en: Rating: %1
ro: Evaluare: %1

en: No Preview
ro: Nici o previzualizare

en: Loading Preview
ro: Încarc previzualizare

en: Comments
ro: Comentarii

en: Changelog
ro: Schimbări

en: Switch version
ro: Comută versiunea

en: Contact author
ro: Contactați autorul

en: Collaboration
ro: Colaborare

en: Translate
ro: Tradu

en: Subscribe
ro: Abonează

en: Report bad entry
ro: Raportează înregistrare greșită

en: Send Mail
ro: Trimite e-mail-ul

en: Contact on Jabber
ro: Contact pe Jabber

en: Provider: %1
ro: Furnizor: %1

en: Version: %1
ro: Versiune: %1

en: The removal request was successfully registered.
ro: cerereaa de eliminare a fost înregistrată.

en: Removal of entry
ro: Ștergerea înregistrării

en: The removal request failed.
ro: Cererea de eliminare a eșuat.

en: The subscription was successfully completed.
ro: Abonarea s-a încheiat cu succes.

en: Subscription to entry
ro: Abonare la înregistrare

en: The subscription request failed.
ro: Cererea de abonare a eșuat.

en: The rating was submitted successfully.
ro: Evaluarea a fost remisă cu succes.

en: Rating for entry
ro: Evaluarea înregistrării

en: The rating could not be submitted.
ro: Evaluarea nu a putut fi remisă.

en: The comment was submitted successfully.
ro: Comentariul a fost remis cu succes.

en: Comment on entry
ro: Comentează înregistrarea

en: The comment could not be submitted.
ro: Comentariul nu a putut fi remis.

en: KNewStuff contributions
ro: Contribuții KNewStuff

en: This operation requires authentication.
ro: Această operațiune necesită autentificare.

en: Version %1
ro: Versiune %1

en: Leave a comment
ro: Lasă un comentariu

en: User comments
ro: Comentariile utilizatorilor

en: Rate this entry
ro: Evaluează această înregistrare

en: Translate this entry
ro: Tradu această înregistrare

en: Payload
ro: Sarcină utilă

en: Download New Stuff...
ro: Descarcă lucruri noi...

en: Hot New Stuff Providers
ro: Furnizori de lucruri noi

en: Please select one of the providers listed below:
ro: Selectați unul din furnizorii listați mai jos:

en: No provider selected.
ro: Nici un furnizor selectat.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, UploadDialog)
en: Share Hot New Stuff
ro: Partajează lucruri noi

[ctx: Program name followed by 'Add On Uploader']
en: %1 Add-On Uploader
ro: Instalator de suplimente %1

en: Please put in a name.
ro: Introduceți un nume.

en: Old upload information found, fill out fields?
ro: S-au găsit informații de încărcare mai vechi. Se completează cîmpurile cu ele?

en: Fill Out
ro: Completează

en: Do Not Fill Out
ro: Nu completa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Author:
ro: Autor:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Email address:
ro: Adresă de e-mail:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: License:
ro: Licență:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Preview URL:
ro: URL previzualizare:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Language:
ro: Limba:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: In which language did you describe the above?
ro: În ce limbă ați făcut descrierea?

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Please describe your upload.
ro: Descrieți-vă încărcarea.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Summary:
ro: Sumar:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: Please give some information about yourself.
ro: Vă rugăm să furnizați cîteva informații despre dumneavoastră.

[ctx: the price of a download item, parameter 1 is the currency, 2 is the price]
en: This item costs %1 %2.
    Do you want to buy it?
ro: Acest element costă %2 %1.
    Doriți să-l cumpărați?

en: Your account balance is too low:
    Your balance: %1
    Price: %2
ro: Soldul contului dumneavoastră este prea mic:
    Soldul dumneavoastră: %1
    Preț: %2

[ctx: voting for an item (good/bad)]
en: Your vote was recorded.
ro: Votul a fost înregistrat.

en: You are now a fan.
ro: Sînteți fan acum.

en: Network error. (%1)
ro: Eroare rețea. (%1)

en: Too many requests to server. Please try again in a few minutes.
ro: Prea multe cereri către server. Reîncercați în cîteva minute.

en: Unknown Open Collaboration Service API error. (%1)
ro: Eroare de API de servicu de colaborare deschisă necunoscută. (%1)

en: Initializing
ro: Inițializare

en: Configuration file not found: "%1"
ro: Nu am găsit fișierul de configurare: "%1"

en: Configuration file is invalid: "%1"
ro: Fișierul de configurare este invalid: "%1"

en: Loading provider information
ro: Se încarcă informațiile despre furnizor

en: Could not load get hot new stuff providers from file: %1
ro: Nu am putut obține furnizori de lucruri noi din fișierul: %1

en: Error initializing provider.
ro: Eoroare la inițializarea furnizorului.

en: Loading data
ro: Încărcare date

en: Loading data from provider
ro: Se încarcă datele de la furnizor

en: Loading of providers from file: %1 failed
ro: Încărcarea furnizorilor din fișierul %1 a eșuat

en: Loading one preview | Loading %1 previews
ro[0]: Se încarcă o previzualizare
ro[1]: Se încarcă %1 previzualizări
ro[2]: Se încarcă %1 de previzualizări

en: Installing
ro: Se instalează

en: Invalid item.
ro: Element nevalid.

en: Download of item failed: no download URL for "%1".
ro: Descărcarea obiectului a eșuat: nu există adresă URL pentru "%1".

en: Download of "%1" failed, error: %2
ro: Descărcarea „%1” a eșuat, eroare: %2

en: The downloaded file is a html file. This indicates a link to a website instead of the actual download. Would you like to open the site with a browser instead?
ro: Fișierul descărcat este un fișier HTML. Acesta înseamnă că legătura indică spre o pagină web în loc de datele de descărcat. Ați dori mai degrabă să deschideți fișierul cu un navigator?

en: Possibly bad download link
ro: Legătură de descărcare posibil invalidă

en: Downloaded file was a HTML file. Opened in browser.
ro: Fișierul descărcat a fost un fișier HTML. A fost deschis în navigator.

en: Could not install "%1": file not found.
ro: Nu am putut instala "%1": fișierul nu a fost găsit.

en: Overwrite existing file?
ro: Suprascrieți fișierul existent?

en: Download File
ro: Descarcă fișierul

en: Icons view mode
ro: Regim vizualizare pictograme

en: Details view mode
ro: Regim vizualizare detalii

en: All Providers
ro: Toți furnizorii

en: All Categories
ro: Toate categoriile

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_providerLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Provider:
ro: Furnizor:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_categoryLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mCategoryLabel)
en: Category:
ro: Categorie:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, newestRadio)
en: Newest
ro: Cele mai noi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ratingRadio)
en: Rating
ro: Evaluare

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mostDownloadsRadio)
en: Most downloads
ro: Cele mai descărcate

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, installedRadio)
en: Installed
ro: Instalat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, orderLabel)
en: Order by:
ro: Ordonează după:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Search:
ro: Caută:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, homepageLabel)
en: <a href="http://opendesktop.org">Homepage</a>
ro: <a href="http://opendesktop.org">Pagina de pornire</a>

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, becomeFanButton)
en: Become a Fan
ro: Devin fan

en: Details for %1
ro: Detalii pentru %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, priceLabel_2)
en: Changelog:
ro: Jurnal modificări:

[ctx: A link to the description of this Get Hot New Stuff item]
en: Homepage
ro: Pagină web

[ctx: A link to make a donation for a Get Hot New Stuff item (opens a web browser)]
en: Make a donation
ro: Faceți o donație

[ctx: A link to the knowledgebase (like a forum) (opens a web browser)]
en: Knowledgebase (no entries) | Knowledgebase (%1 entries)
ro[0]: Bază de cunoștințe (nicio intrare)
ro[1]: Bază de cunoștințe (%1 intrări)
ro[2]: Bază de cunoștințe (%1 de intrări)

[ctx: Tooltip for a link in a dialog]
en: Opens in a browser window
ro: Deschide într-o fereastră de navigator

en: Rating: %1%
ro: Evaluare: %1%

[ctx: Show the author of this item in a list]
en: By <i>%1</i>
ro: De <i>%1</i>

[ctx: fan as in supporter]
en: 1 fan | %1 fans
ro[0]: 1 fan
ro[1]: %1 fani
ro[2]: %1 de fani

en: 1 download | %1 downloads
ro[0]: 1 descărcare
ro[1]: %1 descărcări
ro[2]: %1 de descărcări

en: Updating
ro: Se actualizează

en: Install Again
ro: Instalează din nou

en: Fetching license data from server...
ro: Se preiau datele despre licență de pe server...

en: Fetching content data from server...
ro: Se preiau datele despre conținut de pe server...

en: Register a new account
ro: Înregistrează un cont nou

en: Checking login...
ro: Se verifică autentificarea...

en: Fetching your previously updated content...
ro: Se preia conținutul anterior actualizat...

en: Could not verify login, please try again.
ro: Verificarea autentificării a eșuat, vă rugăm reîncercați.

en: Fetching your previously updated content finished.
ro: Preluarea conținutului anterior actualizat s-a încheiat.

en: Fetching content data from server finished.
ro: Preluarea datelor despre conținut de pe server s-a încheiat.

[ctx: A link to the website where the get hot new stuff upload can be seen]
en: Visit website
ro: Vizitează pagina

en: File not found: %1
ro: Fișierul nu a fost găsit: %1

en: Upload Failed
ro: Încărcarea a eșuat

en: The server does not recognize the category %2 to which you are trying to upload. | The server does not recognize any of the categories to which you are trying to upload: %2
ro[0]: Serverul nu recunoaște categoria %2 în care încercați să încărcați.
ro[1]: Serverul nu recunoaște vreuna din categoriile în care încercați să încărcați: %2
ro[2]: Serverul nu recunoaște vreuna din categoriile în care încercați să încărcați: %2

en: The selected category "%1" is invalid.
ro: Categoria "%1" aleasă nu este validă.

en: Select preview image
ro: Alege imaginea de previzualizare

en: There was a network error.
ro: A intervenit o eroare de rețea.

en: Uploading Failed
ro: Încărcarea a eșuat

en: Authentication error.
ro: Eroare de autentificare.

en: Upload failed: %1
ro: Încărcarea a eșuat: %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, uploadFileLabel)
en: File to upload:
ro: Fișier de încărcat:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioNewUpload)
en: New Upload
ro: Încărcare nouă

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12)
en: Please fill out the information about your upload in English.
ro: Vă rugăm să furnizați cîteva informații despre pachetul încărcat de dumneavoastră în Engleză.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineEdit, mNameEdit)
en: Name of the file as it will appear on the website
ro: Denumirea fișierului, așa cum va apărea pe sit

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, mNameEdit)
en: This should clearly describe the file content. It can be the same text as the title of the kvtml file.
ro: Aceasta ar trebui să descrie clar conținutul fișierului. Poate fi același text ca și titlul fișierului kvtml.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Preview Images
ro: Previzualizare imagini

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, changePreview1Button) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, changePreview3Button) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, changePreview2Button)
en: Select Preview...
ro: Alege previzualizare...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, priceCheckBox)
en: Set a price for this item
ro: Stabilește un preț pentru acest element

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, priceGroupBox)
en: Price
ro: Preț

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, priceLabel)
en: Price:
ro: Preț:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, priceReasonLabel)
en: Reason for price:
ro: Motiv pentru preț:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, contentWebsiteLinkLabel)
en: Fetch content link from server
ro: Preia legătura conținutului de pe server

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, creatingContentLabel)
en: Create content on server
ro: Creează conținut pe server

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, creatingContentLabel_2)
en: Upload content
ro: Încarcă conținut

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, uploadPreview1Label)
en: Upload first preview
ro: Încarcă prima previzualizare

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Note: You can edit, update and delete your content on the website.
ro: Notă: Puteți modifica, actualiza și șterge conținutul dumneavoastră de pe pagina web.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, uploadPreview2Label)
en: Upload second preview
ro: Încarcă a doua previzualizare

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, uploadPreview3Label)
en: Upload third preview
ro: Încarcă a treia previzualizare

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: I ensure that this content does not violate any existing copyright, law or trademark. I agree for my IP address to be logged. (Distributing content without the permission of the copyright holder is illegal.)
ro: Asigur faptul că acest conținut nu încalcă niciun drept de autor, lege sau marcă înregistrată existentă. Sunt de acord ca adresa mea IP să fie înregistrată. (Distribuirea conținutului fără permisiunea deținătorului drepturilor de autor este ilegală.)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, uploadButton)
en: Start Upload
ro: Începe încărcarea

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, Sound_check)
en: Play a &sound
ro: Redă un &sunet

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, Sound_select)
en: Select the sound to play
ro: Selectați sunetul de redat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, Popup_check)
en: Show a message in a &popup
ro: Afișează un mesaj într-un &popup

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, Logfile_check)
en: Log to a file
ro: Jurnal într-un fișier

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, Taskbar_check)
en: Mark &taskbar entry
ro: Marchează intrare în &bara de procese

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, Execute_check)
en: Run &command
ro: Rulează &comandă

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, Execute_select)
en: Select the command to run
ro: Selectați comanda de rulat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, KTTS_check)
en: Sp&eech
ro: Pronunțar&e

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, KTTS_combo) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, KTTS_select)
en: <qt>Specifies how Jovie should speak the event when received.  If you select "Speak custom text", enter the text in the box.  You may use the following substitution strings in the text:<dl><dt>%e</dt><dd>Name of the event</dd><dt>%a</dt><dd>Application that sent the event</dd><dt>%m</dt><dd>The message sent by the application</dd></dl></qt>
ro: <qt>Specifică ce ar trebui Jovie să pronunțe cînd este primit un eveniment.  Dacă selectați "Pronunță test personalizat", introduceți textul în căsuță.  Puteți folosi șiruri de substituție în text:<dl><dt>%e</dt><dd>Numele evenimentului</dd><dt>%a</dt><dd>Aplicația care a trimis evenimentul</dd><dt>%m</dt><dd>Mesajul trimis de aplicație</dd></dl></qt>

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KTTS_combo)
en: Speak Event Message
ro: Pronunță mesaj eveniment

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KTTS_combo)
en: Speak Event Name
ro: Pronunță nume eveniment

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KTTS_combo)
en: Speak Custom Text
ro: Pronunță text personalizat

en: Configure Notifications
ro: Configurează notificările

[ctx: State of the notified event]
en: State
ro: Stare

[ctx: Title of the notified event]
en: Title
ro: Titlu

[ctx: Description of the notified event]
en: Description
ro: Descriere

en: <qt>Do you want to search the Internet for <b>%1</b>?</qt>
ro: <qt>Doriți să căutați <b>%1</b> pe Internet?</qt>

en: Internet Search
ro: Căutare Internet

en: &Search
ro: &Caută

[ctx: @label Type of file]
en: Type: %1
ro: Tip: %1

[ctx: @label:checkbox]
en: Remember action for files of this type
ro: Reține acțiunea pentru fișiere de acest tip

[ctx: @label:button]
en: &Open with %1
ro: &Deschide cu %1

[ctx: @action:inmenu]
en: Open &with %1
ro: De&schide cu %1

[ctx: @info]
en: Open '%1'?
ro: Deschideți „%1”?

[ctx: @label:button]
en: &Open with...
ro: &Deschide cu...

[ctx: @label:button]
en: &Open with
ro: &Deschide cu

[ctx: @label:button]
en: &Open
ro: &Deschide

[ctx: @label File name]
en: Name: %1
ro: Denumire: %1

[ctx: @info:whatsthis]
en: This is the file name suggested by the server
ro: Aceasta este denumirea sugerată de server

en: Do you really want to execute '%1'?
ro: Sigur doriți să executați „%1”?

en: Execute File?
ro: Execut fișierul?

en: Accept
ro: Acceptă

en: Reject
ro: Refuză

en: Untitled
ro: Fără titlu

en: The document "%1" has been modified.
    Do you want to save your changes or discard them?
ro: Documentul „%1” a fost modificat.
    Doriți să salvez modificările sau să le elimin?

en: Close Document
ro: Închide documentul

en: Error reading from PTY
ro: Eroare de citire de la PTY

en: Error writing to PTY
ro: Eroare de scriere la PTY

en: PTY operation timed out
ro: operația PTY a expirat

en: Error opening PTY
ro: Eroare la deschiderea PTY

en: KDE application to run Kross scripts.
ro: Aplicație KDE pentru execuția scripturilor Kross.

en: Run Kross scripts.
ro: Execută scripturi Kross.

en: Scriptfile
ro: Fișier-script

en: Scriptfile "%1" does not exist.
ro: Fișierul „%1” nu există.

en: Failed to determine interpreter for scriptfile "%1"
ro: Eșec la determinarea interpretorului pentru „%1”.

en: Failed to open scriptfile "%1"
ro: Eșec la deschiderea script-ului „%1”.

en: Failed to load interpreter "%1"
ro: Eșec la încărcarea interpretorului „%1”

en: No such interpreter "%1"
ro: Nu există interpretorul „%1”

en: Failed to create script for interpreter "%1"
ro: Eșec la crearea script-ului pentru interpretorul „%1”

en: Level of safety of the Ruby interpreter
ro: Nivelul de siguranță a interpretorului Ruby

en: Cancel?
ro: Renunțați?

en: No such function "%1"
ro: Nu există funcția „%1”

en: Comment:
ro: Comentariu:

en: Icon:
ro: Pictogramă:

en: Interpreter:
ro: Interpretor:

en: File:
ro: Fișier:

en: Execute the selected script.
ro: Execută script-ul ales.

en: Stop execution of the selected script.
ro: Oprește execuția script-ului ales.

en: Edit...
ro: Editează...

en: Edit selected script.
ro: Editează script-ul ales.

en: Add...
ro: Adaugă...

en: Add a new script.
ro: Adaugă un nou script.

en: Remove selected script.
ro: Elimină script-ul ales.

en: Edit
ro: Editare

en: The module %1 could not be found.
ro: Nu am găsit modulul „%1”.

en: <qt><p>The diagnosis is:<br />The desktop file %1 could not be found.</p></qt>
ro: <qt><p>Diagnosticul este:<br />Fișierul .desktop %1 nu a putut fi găsit.</p></qt>

en: The module %1 is disabled.
ro: Modulul %1 este dezactivat.

en: <qt><p>Either the hardware/software the module configures is not available or the module has been disabled by the administrator.</p></qt>
ro: <qt><p>Fie echipamentul/programul pe care modulul îl configurează nu este disponibil, fie modulul a fost dezactivat de către administrator.</p></qt>

en: The module %1 is not a valid configuration module.
ro: Modulul %1 nu este un modul de configurare valid.

en: <qt>The diagnosis is:<br />The desktop file %1 does not specify a library.</qt>
ro: <qt><p>Diagnosticul este:<br />Fișierul .desktop %1 nu specifică o bibliotecă.</p></qt>

en: There was an error loading the module.
ro: A apărut o eroare la încărcarea modulului.

en: <qt>The diagnosis is:<br />%1<p>Possible reasons:</p><ul><li>An error occurred during your last KDE upgrade leaving an orphaned control module</li><li>You have old third party modules lying around.</li></ul><p>Check these points carefully and try to remove the module mentioned in the error message. If this fails, consider contacting your distributor or packager.</p></qt>
ro: <qt>Diagnosticul este:<br />%1<p>Motive posibile:</p><ul><li>A apărut o eroare la ultima actualizare de KDE ce a lăsat în urmă un modul de control orfan</li><li>Aveți în sistem un modul vechi.</li></ul><p>Verificați aceste două situații cu atenție și încercați să ștergeți modulul menționat în mesajul de eroare. Dacă acest lucru eșuează, contactați distribuitorul dumneavoastră de software.</p></qt>

en: <qt><p>Possible reasons:<ul><li>An error occurred during your last KDE upgrade leaving an orphaned control module</li><li>You have old third party modules lying around.</li></ul></p><p>Check these points carefully and try to remove the module mentioned in the error message. If this fails, consider contacting your distributor or packager.</p></qt>
ro: <qt><p>Motive posibile:<ul><li>A apărut o eroare la ultima actualizare de KDE ce a lăsat în urmă un modul de control orfan</li><li>Aveți în sistem un modul vechi.</li></ul></p><p>Verificați aceste două situații cu atenție și încercați să ștergeți modulul menționat în mesajul de eroare. Dacă acest lucru eșuează, contactați distribuitorul dumneavoastră de software.</p></qt>

[ctx: Argument is application name]
en: This configuration section is already opened in %1
ro: Secțiunea de configurare este deja deschisă în %1

en: The settings of the current module have changed.
    Do you want to apply the changes or discard them?
ro: Configurările modulului actual s-au modificat.
    Doriți să aplicați modificările sau le eliminați?

en: Apply Settings
ro: Aplică configurările

note: i18n: ectx: label, entry, group (DesktopIcons)
en: Distance between desktop icons
ro: Distanța dintre pictograme pe birou

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (DesktopIcons)
en: The distance between icons specified in pixels.
ro: Distanța dintre pictograme specificată în pixeli.

note: i18n: ectx: label, entry, group (General)
en: Widget style to use
ro: Stil de controale de folosit

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General)
en: The name of the widget style, for example "keramik" or "plastik". Without quotes.
ro: Numele stilului de controale, de exemplu "keramik" sau "plastik". Fără ghilimele.

note: i18n: ectx: label, entry, group (General)
en: Use the PC speaker
ro: Folosește difuzorul PC-ului

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General)
en: Whether the ordinary PC speaker should be used instead of KDE's own notifications system.
ro: Dacă ar trebui folosit difuzorul obișnuit al PC-ului în loc de sistemul de notificare al KDE.

note: i18n: ectx: label, entry, group (General)
en: What terminal application to use
ro: Ce aplicație terminal să fie folosită

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General)
en: Whenever a terminal application is launched this terminal emulator program will be used.
ro: Dacă o aplicație terminal este lansată atunci acest program de emulator de terminal va fi folosit.

note: i18n: ectx: label, entry, group (General)
en: Fixed width font
ro: Font cu lățime fixă

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General)
en: This font is used when a fixed font is needed. A fixed font has a constant width.
ro: Acest font este folosit cînd este necesar un font fix. Un font fix are o lățime fixă.

note: i18n: ectx: label, entry, group (General)
en: System wide font
ro: Font pentru tot sistemul

note: i18n: ectx: label, entry, group (General)
en: Font for menus
ro: Font pentru meniuri

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General)
en: What font to use for menus in applications.
ro: Ce font să fie folosit pentru meniuri în aplicații.

note: i18n: ectx: label, entry, group (General)
en: Color for links
ro: Culori pentru legături

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General)
en: What color links should be that have not yet been clicked on
ro: Ce culori să aibă legăturile pe care nu s-a făcut încă clic

note: i18n: ectx: label, entry, group (General)
en: Color for visited links
ro: Culoare pentru legăturile vizitate

note: i18n: ectx: label, entry, group (General)
en: Font for the taskbar
ro: Font pentru bara de procese

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General)
en: What font to use for the panel at the bottom of the screen, where the currently running applications are.
ro: Ce font să fie utilizat pentru panoul din partea de jos a ecranului, în care se află aplicațiile ce rulează în prezent.

note: i18n: ectx: label, entry, group (General)
en: Fonts for toolbars
ro: Fonturi pentru bare de unelte

note: i18n: ectx: label, entry (Desktop Screenshot), group (Global Shortcuts)
en: Shortcut for taking screenshot
ro: Scurtătură pentru luat imagini instantanee de pe ecran

note: i18n: ectx: label, entry (Enable/Disable Clipboard Actions), group (Global Shortcuts)
en: Shortcut for toggling Clipboard Actions on and off
ro: Scurtătură pentru comutat acțiuni clipboard pornit/oprit

note: i18n: ectx: label, entry (Halt without Confirmation), group (Global Shortcuts)
en: Shortcut for shutting down the computer without confirmation
ro: Scurtătură pentru oprirea computerului fără confirmare

note: i18n: ectx: label, entry (Sort directories first), group (KFileDialog Settings)
en: Show directories first
ro: Arată directoarele mai întîi

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Sort directories first), group (KFileDialog Settings)
en: Whether directories should be placed at the top when displaying files
ro: Dacă directoarele ar trebui plasate la început cînd sînt afișate fișierele

note: i18n: ectx: label, entry (Recent URLs), group (KFileDialog Settings)
en: The URLs recently visited
ro: URL-urile vizitate recent

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Recent URLs), group (KFileDialog Settings)
en: Used for auto-completion in file dialogs, for example
ro: Folosit de exemplu pentru auto-completare în dialogurile de fișiere

note: i18n: ectx: label, entry (Show Preview), group (KFileDialog Settings)
en: Show file preview in file dialog
ro: Arată previzualizare fișier în dialogul de fișier

note: i18n: ectx: label, entry (Show hidden files), group (KFileDialog Settings)
en: Show hidden files
ro: Arată fișierele ascunse

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Show hidden files), group (KFileDialog Settings)
en: Whether files starting with a dot (convention for hidden files) should be shown
ro: Determină dacă fișierele începînd cu un punct (convenție pentru fișiere ascunse) ar trebui arătate

note: i18n: ectx: label, entry (Show Speedbar), group (KFileDialog Settings)
en: Show speedbar
ro: Arată bara de viteză

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Show Speedbar), group (KFileDialog Settings)
en: Whether the shortcut icons to the left in the file dialog should be shown
ro: Dacă ar trebui arătate icoanele de scurtături din stînga dialogului de fișiere

note: i18n: ectx: label, entry, group (Locale)
en: What country
ro: Ce țară

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Locale)
en: Used to determine how to display numbers, currency and time/date, for example
ro: Folosit de exemplu pentru a determina cum să fie afișate numerele, moneda și ora/data

note: i18n: ectx: label, entry, group (Locale)
en: What language to use to display text
ro: În ce limbă să fie afișat textul

note: i18n: ectx: label, entry, group (Locale)
en: Character used for indicating positive numbers
ro: Caracterul folosit pentru a indica numerele pozitive

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Locale)
en: Most countries have no character for this
ro: Cele mai multe țări nu au un caracter pentru aceasta

note: i18n: ectx: label, entry, group (Paths)
en: Path to the autostart directory
ro: Cale pentru directorul de auto-pornire

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Paths)
en: Path to the directory containing executables to be run on session login
ro: Cale către directorul ce conține executabile de rulat în sesiunea de după autentificare

note: i18n: ectx: label, entry, group (Socks)
en: Enable SOCKS support
ro: Permite suport SOCKS

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Socks)
en: Whether SOCKS version 4 and 5 should be enabled in KDE's sub systems
ro: Dacă versiunea 4 și 5 ar trebui permise în subsistemul KDE

note: i18n: ectx: label, entry, group (Socks)
en: Path to custom SOCKS library
ro: Cale către biblioteca SOCKS de folosit

note: i18n: ectx: label, entry, group (Toolbar style)
en: Highlight toolbar buttons on mouse over
ro: Evidențiază butoanele de pe bara de unelte sub maus

note: i18n: ectx: label, entry, group (Toolbar style)
en: Show text on toolbar icons
ro: Arată text pe icoanele din bara de unelte

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Toolbar style)
en: Whether text should be shown in addition to icons on toolbar icons
ro: Dacă ar trebui arătat și text pe lîngă icoanele din bara de unelte

note: i18n: ectx: label, entry (EchoMode), group (Passwords)
en: Password echo type
ro: Tip de ecou pentru parolă

note: i18n: ectx: label, entry (Dialog Size), group (KKeyDialog Settings)
en: The size of the dialog
ro: Dimensiunea dialogului

en: Automatic changes have been performed due to plugin dependencies. Click here for further information
ro: Au fost efectuate schimbări automate datorită dependințelor plugin-urilor. Faceți clic aici pentru informații suplimentare

en: Automatic changes have been performed in order to satisfy plugin dependencies:
ro: Au fost efectuate schimbări automate pentru a satisface dependințele plugin-urilor:

en: 
        %1 plugin has been automatically checked because of the dependency of %2 plugin
ro: 
        modulul %1 a fost bifat automat datorită dependenței modulului %2

en: 
        %1 plugin has been automatically unchecked because of its dependency on %2 plugin
ro: 
        modulul %1 a fost debifat automat datorită dependenței sale de modulul %2

en: Dependency Check
ro: Verificare dependințe

en: %1 plugin automatically added due to plugin dependencies | %1 plugins automatically added due to plugin dependencies
ro[0]: %1 modul adăugat automat datorită dependențelor dintre module
ro[1]: %1 module adăugate automat datorită dependențelor dintre module
ro[2]: %1 de module adăugate automat datorită dependențelor dintre module

en: %1 plugin automatically removed due to plugin dependencies | %1 plugins automatically removed due to plugin dependencies
ro[0]: %1 modul eliminat automat datorită dependențelor dintre module
ro[1]: %1 module eliminate automat datorită dependențelor dintre module
ro[2]: %1 de module eliminate automat datorită dependențelor dintre module

en: Search Plugins
ro: Caută module

[ctx: Used only for plugins]
en: About %1
ro: Despre %1

en: Could not load print preview part
ro: Nu pot încărca partea de previzualizare pentru tipărire

en: Print Preview
ro: Previzualizare tipărire

en: Select Components
ro: Selectare componente

en: Enable component
ro: Activare componentă

en: Success
ro: Succes

en: Communication error
ro: Eroare de comunicație

en: Invalid type in Database
ro: Tip eronat în baza de date

[ctx: @title UDS_DISPLAY_NAME for a KIO directory listing. %1 is the query the user entered.]
en: Query Results from '%1'
ro: Rezultate interogare de la „%1”

[ctx: @title UDS_DISPLAY_NAME for a KIO directory listing.]
en: Query Results
ro: Rezultatele interogării

[ctx: Boolean AND keyword in desktop search strings. You can add several variants separated by spaces, e.g. retain the English one alongside the translation; keywords are not case sensitive. Make sure there is no conflict with the OR keyword.]
en: and
ro: și

[ctx: Boolean OR keyword in desktop search strings. You can add several variants separated by spaces, e.g. retain the English one alongside the translation; keywords are not case sensitive. Make sure there is no conflict with the AND keyword.]
en: or
ro: sau

en: Nepomuk Resource Class Generator
ro: Generator de clase de resurse Nepomuk

en: Maintainer
ro: Responsabil

en: Major cleanup - Personal hero of maintainer
ro: Curățare majoră - Eroul personal al responsabilului

en: Verbose output debugging mode.
ro: Mod de depanare detaliat.

en: Generate simple and fast wrapper classes not based on Nepomuk::Resource which do not provide any data integrity checking
ro: Generează simplu și rapid clase înveliș care nu se bazează pe Nepomuk::Resourceși care nu oferă nici o verificare a integrității datelor

en: Actually generate the code.
ro: Chiar generează codul.

en: List all includes (deprecated).
ro: Afișează toate fișierele incluse (opțiune învechită).

en: List all header files that will be generated via the --writeall command.
ro: Listează toate fișierele antet care vor fi generate prin comanda --writeall.

en: List all source files that will be generated via the --writeall command.
ro: Listează toate fișierele sursă care vor fi generate prin comanda --writeall.

en: The ontology files containing the ontologies to be generated, a space separated list (deprecated: use arguments instead.)
ro: Fișierele cu ontologii care conțin ontologiile ce vor fi generate, o listă separată prin spații (depășit: folosiți argumentele în locul acestora)

en: Include path prefix (deprecated)
ro: Include prefixui căii (învechit)

en: Specify the target folder to store generated files into.
ro: Specificați dosarul pentru stocarea fișierelor generate.

en: Templates to be used (deprecated).
ro: Șabloane de utilizat (învechit).

en: Optionally specify the classes to be generated. Use option multiple times (defaults to all classes)
ro: Opțional specificați clasele care vor fi generate. Folosește opțiunea de mai multe ori (implicit toate clasele)

en: Serialization used in the ontology files. Will default to primitive file extension detection.
ro: Metoda de serializare folosită în fișierele cu ontologii. Implicit va folosi detecția primitivă a extensiei fișierelor.

en: Set the used visibility in case the classes are to be used in public API. <visibility-name> will be used to construct the export macro name and the export header. By default classes will not be exported.
ro: Setează vizibilitatea folosită în cazul în care clasele vor fi folosite într-un API public. <nume-visibilitate> va fi folosit pentru construirea numelui macro-ului de export și antetului de export. Implicit clasele nu vor fi exportate.

en: The ontology files containing the ontologies to be generated.
ro: Fișierele cu ontologii care conțin ontologiile ce vor fi generate.

[ctx: @title:window]
en: Change Tags
ro: Modifică marcajele

[ctx: @title:window]
en: Add Tags
ro: Adaugă marcaje

[ctx: @label:textbox]
en: Configure which tags should be applied.
ro: Configurează ce marcaje trebuiesc aplicate.

[ctx: @label]
en: Create new tag:
ro: Creează marcaj nou:

[ctx: @info]
en: Delete tag
ro: Șterge marcajul

[ctx: @info]
en: Should the tag <resource>%1</resource> really be deleted for all files?
ro: Stergeți într-adevăr marcajul <resource>%1</resource> pentru toate fișierele?

[ctx: @title]
en: Delete tag
ro: Șterge marcajul

[ctx: @action:button]
en: Delete
ro: Șterge

[ctx: @action:button]
en: Cancel
ro: Renunță

en: Changing annotations
ro: Schimb notele explicative

[ctx: @label]
en: Show all tags...
ro: Arată toate marcajele...

[ctx: @label]
en: Add Tags...
ro: Adaugă marcaje...

[ctx: @label]
en: Change...
ro: Modificare...

[ctx: referring to a filter on the modification and usage date of files/resources]
en: Anytime
ro: Oricînd

[ctx: referring to a filter on the modification and usage date of files/resources]
en: Today
ro: Astăzi

[ctx: referring to a filter on the modification and usage date of files/resources]
en: Yesterday
ro: Ieri

[ctx: referring to a filter on the modification and usage date of files/resources]
en: This Week
ro: Săptămîna aceasta

[ctx: referring to a filter on the modification and usage date of files/resources]
en: Last Week
ro: Săptămîna trecută

[ctx: referring to a filter on the modification and usage date of files/resources]
en: This Month
ro: Luna aceasta

[ctx: referring to a filter on the modification and usage date of files/resources]
en: Last Month
ro: Luna trecută

[ctx: referring to a filter on the modification and usage date of files/resources]
en: This Year
ro: Anul acesta

[ctx: referring to a filter on the modification and usage date of files/resources]
en: Last Year
ro: Anul trecut

[ctx: referring to a filter on the modification and usage date of files/resources that will open a dialog to choose a date range]
en: Custom...
ro: Personalizat...

en: This Week
ro: Săptămîna aceasta

en: This Month
ro: Luna aceasta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, m_anytimeButton)
en: Anytime
ro: Oricînd

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, m_beforeButton)
en: Before
ro: &Înainte

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, m_afterButton)
en: After
ro: După

[ctx: @option:check An item in a list of resources that allows to query for more resources to put in the list]
en: More...
ro: Mai mult...

[ctx: @option:check A filter on file type]
en: Documents
ro: Documente

[ctx: @option:check A filter on file type]
en: Images
ro: Imagini

[ctx: @option:radio A filter on prioritizing/sorting a selection of resources]
en: No priority
ro: Fără prioritate

[ctx: @option:radio A filter on prioritizing/sorting a selection of resources]
en: Last modified
ro: Ultima modificare

[ctx: @option:radio A filter on prioritizing/sorting a selection of resources]
en: Most important
ro: Cel mai important

[ctx: @option:radio A filter on prioritizing/sorting a selection of resources]
en: Never opened
ro: Niciodată deschis

[ctx: @option:radio A filter on the rating of a resource]
en: Any Rating
ro: Orice punctaj

[ctx: @option:radio A filter on the rating of a resource]
en: 1 or more
ro: 1 sau mai multe

[ctx: @option:radio A filter on the rating of a resource]
en: 2 or more
ro: 2 sau mai multe

[ctx: @option:radio A filter on the rating of a resource]
en: 3 or more
ro: 3 sau mai multe

[ctx: @option:radio A filter on the rating of a resource]
en: 4 or more
ro: 4 sau mai multe

[ctx: @option:radio A filter on the rating of a resource]
en: Max Rating
ro: Punctaj maxim

[ctx: @title KCategorizedSortFilterProxyModel grouping for all Nepomukj resources that are of type rdfs:Resource]
en: Miscellaneous
ro: Diverse

[ctx: @title:column The Nepomuk resource label and icon]
en: Resource
ro: Resursă

[ctx: @title:column The Nepomuk resource's RDF type]
en: Resource Type
ro: Tip de resursă

en: Enter Search Terms...
ro: Introduceți termenii de căutat...

[ctx: @option:check A filter on resource type]
en: Contacts
ro: Contacte

[ctx: @option:check A filter on resource type]
en: Emails
ro: Emailuri

[ctx: @option:check A filter on resource type]
en: Tasks
ro: Procese

[ctx: @option:check A filter on resource type]
en: Tags
ro: Marcaje

[ctx: @option:check Do filter on type - show only files]
en: Files
ro: Fișiere

[ctx: @option:check Do filter on type - show everything but files]
en: Other
ro: Altele

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, JobsBase)
en: ThreadWeaver Jobs Examples
ro: Exemple de sarcină ThreadWeaver

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QWidget, JobsBase)
en: The program executes 100 jobs in 4 threads. Each job waits for a random number of milliseconds between 1 and 1000.
ro: Programul execută 100 de sarcini în 4 fire de execuție.  Fiecare sarcină așteaptă pentru un interval aleator de la 1 la 1000 de milisecunde.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, cbLog)
en: Check to see logging information about thread activity. Watch the console output to see the log information.
ro: Verificați informațiile din jurnal despre activitarea firelor de execuție. Urmăriți consola pentru informații despre jurnal.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbLog)
en: Log thread activity
ro: Activitatea firelor de execuție

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (ThreadWeaver::WeaverThreadGrid, threadGrid)
en: Displays Thread Activity
ro: Afișează activitatea firelor de execuție

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pbStart)
en: Start
ro: Pornește

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: GUI based example for the Weaver Thread Manager
ro: Exemplu cu interfață grafică pentru managerul de fire de activitate

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Remaining number of jobs:
ro: Nume de sarcini rămase:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButtonStart)
en: What time is it? Click to update.
ro: Cît e ceasul? Clic pentru actualizare.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelTime)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /></head><body style=" white-space: pre-wrap; font-family:Sans Serif; font-weight:400; font-style:normal; text-decoration:none;"><p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">(do not know yet)</p></body></html>
ro: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /></head><body style=" white-space: pre-wrap; font-family:Sans Serif; font-weight:400; font-style:normal; text-decoration:none;"><p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">(încă nu știu)</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pbSelectFiles)
en: Select Files...
ro: Selectează fișiere...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pbCancel)
en: Cancel
ro: Renunță

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pbSuspend)
en: Suspend
ro: Suspendă
