timezones4 - en to ro translation catalogue (306 entries)

en: Africa/Addis_Ababa
ro: Africa/Addis_Abeba

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Ceuta & Melilla
ro: Ceuta și Melilla

en: Africa/Khartoum
ro: Africa/Cartum

note: i18n: comment to the previous timezone
en: west Dem. Rep. of Congo
ro: vestul Rep. Dem. Congo

note: i18n: comment to the previous timezone
en: east Dem. Rep. of Congo
ro: estul Rep. Dem. Congo

en: Africa/Mogadishu
ro: Africa/Mogadișu

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Aleutian Islands
ro: Insulele Aleutine

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Alaska Time
ro: Ora Alaskăi

en: America/Anguilla
ro: America/Anghila

note: i18n: comment to the previous timezone
en: most locations (CB, CC, CN, ER, FM, LP, MN, NQ, RN, SA, SE, SF)
ro: majoritatea locațiilor (CB, CC, CN, ER, FM, LP, MN, NQ, RN, SA, SE, SF)

note: i18n: comment to the previous timezone
en: most locations (CB, CC, CN, ER, FM, MN, SE, SF)
ro: majoritatea locațiilor (CB, CC, CN, ER, FM, MN, SE, SF)

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Tierra del Fuego (TF)
ro: Țara Focului (TF)

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Standard Time - Atikokan, Ontario and Southampton I, Nunavut
ro: Eastern Standard Time - Atikokan, Ontario și Southampton I, Nunavut

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mexican Central Time - Bahia de Banderas
ro: Ora mexicană centrală - Bahia de Banderas

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Time - south Idaho & east Oregon
ro: Timp montan - Idaho de sud și Oregon de est

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Time - Alberta, east British Columbia & west Saskatchewan
ro: Timp montan - Alberta, Columbia Britanică de est și Saskatchewan de vest

en: America/Cambridge_Bay
ro: America/Golful_Cambridge

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Time - west Nunavut
ro: Timp montan - Nunavut de vest

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - Quintana Roo
ro: Ora centrală - Quintana Roo

en: America/Cayman
ro: America/Caiman

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time
ro: Ora centrală

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Time - Chihuahua
ro: Ora montană - Chihuahua

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mexican Mountain Time - Chihuahua away from US border
ro: Ora mexicană de munte - Chihuahua departe de frontiera SUA

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Standard Time - Creston, British Columbia
ro: Ora de munte standard - Creston, Columbia Britanică

note: i18n: comment to the previous timezone
en: east coast, north of Scoresbysund
ro: coasta de est, nordul Scoresbysund

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Pacific Time - north Yukon
ro: Ora Pacificului - Youkonul de Nord

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Standard Time - Dawson Creek & Fort Saint John, British Columbia
ro: Timp Standard Munți - Dawson Creek și Fort Saint John, Columbia Britanică

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Time
ro: Timp montan

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Michigan - most locations
ro: Ora estică - Michigan - majoritatea locațiilor

note: i18n: comment to the previous timezone
en: W Amazonas
ro: Amazonas de vest

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Pacific Time
ro: Ora Pacificului

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Indiana - most locations
ro: Ora estică - Indiana - majoritatea locațiilor

note: i18n: comment to the previous timezone
en: NE Brazil (MA, PI, CE, RN, PB)
ro: Brazilia de NE (MA, PI, CE, RN, PB)

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Atlantic Time - Nova Scotia (most places), PEI
ro: Ora Atlanticului - Noua Scoție (majoritatea locațiilor), PEI

en: America/Glace_Bay
ro: America/Golful_Glace

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Atlantic Time - Nova Scotia - places that did not observe DST 1966-1971
ro: Ora Atlanticului - Noua Scoție - locațiile care nu au avut ora de iarnă între 1966-1971

note: i18n: comment to the previous timezone
en: most locations
ro: majoritatea locațiilor

en: America/Goose_Bay
ro: America/Golful_Goose

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Atlantic Time - Labrador - most locations
ro: Ora Atlanticului - Labrador - majoritatea locațiilor

en: America/Guadeloupe
ro: America/Guadelupa

note: i18n: comment to the previous timezone
en: mainland
ro: continent

en: America/Guyana
ro: America/Guiana

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Standard Time - Sonora
ro: Ora montană standard - Sonora

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Indiana - Starke County
ro: Ora estică - Indiana - Starke County

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - Indiana - Starke County
ro: Ora centrală - Indiana - Starke County

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Indiana - Crawford County
ro: Ora estică - Indiana - Crawford County

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - Indiana - Pike County
ro: Ora centrală - Indiana - Pike County

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Indiana - Pike County
ro: Ora estică - Indiana - Pike County

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - Indiana - Perry County
ro: Ora centrală - Indiana - Perry County

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Indiana - Switzerland County
ro: Ora estică - Indiana - Switzerland County

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Indiana - Daviess, Dubois, Knox & Martin Counties
ro: Ora estică - Indiana - Daviess, Dubois, Knox & Martin Counties

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Indiana - Pulaski County
ro: Ora estică - Indiana - Pulaski County

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Time - west Northwest Territories
ro: Timp montan - teritoriile de vest și nord-vest

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - east Nunavut - most locations
ro: Ora estică - Nunavut de est - majoritatea locațiilor

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Alaska Time - Alaska panhandle
ro: Ora Alaskăi - Alaska panhandle

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Kentucky - Louisville area
ro: Ora estică - Kentucky - zona Louisville

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Kentucky - Wayne County
ro: Ora estică - Kentucky - Wayne County

note: i18n: comment to the previous timezone
en: E Amazonas
ro: Amazonas de est

en: America/Martinique
ro: America/Martinica

note: i18n: comment to the previous timezone
en: US Central Time - Coahuila, Durango, Nuevo Leon, Tamaulipas near US border
ro: Ora centrală SUA - Coahuila, Durango, Nuevo Leon, Tamaulipas lîngă frontiera SUA

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Time - S Baja, Nayarit, Sinaloa
ro: Timp montan - S Baja, Nayarit, Sinaloa

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - Michigan - Dickinson, Gogebic, Iron & Menominee Counties
ro: Ora centrală - Michigan - Dickinson, Gogebic, Iron & Menominee Counties

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - Campeche, Yucatan
ro: Ora centrală - Campeche, Yucatan

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Metlakatla Time - Annette Island
ro: Ora Metlakatla - Insula Annette

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - most locations
ro: Ora centrală - majoritatea locațiilor

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Atlantic Time - New Brunswick
ro: Ora Atlanticului - New Brunswick

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - Coahuila, Durango, Nuevo Leon, Tamaulipas
ro: Ora centrală - Coahuila, Durango, Nuevo Leon, Tamaulipas

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mexican Central Time - Coahuila, Durango, Nuevo Leon, Tamaulipas away from US border
ro: Ora mexicană centrală - Coahuila, Durango, Nuevo Leon, Tamaulipas departe de frontiera SUA

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Quebec - most locations
ro: Ora estică - Quebec - majoritatea locațiilor

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time
ro: Ora estică

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Ontario & Quebec - places that did not observe DST 1967-1973
ro: Ora Atlanticului - Ontario și Quebec - locațiile care nu au avut ora de iarnă între 1967-1973

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Alaska Time - west Alaska
ro: Ora Alaskăi - Alaska vestică

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Atlantic islands
ro: Insulele Atlanticului

en: America/North_Dakota/Beulah
ro: America/Dakota_de_Nord/Beulah

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - North Dakota - Mercer County
ro: Ora centrală - Dakota de nord - Comitatul Mercer

en: America/North_Dakota/Center
ro: America/Dakota_de_Nord/Center

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - North Dakota - Oliver County
ro: Ora centrală - Dakota de nord - Oliver County

en: America/North_Dakota/New_Salem
ro: America/Dakota_de_Nord/New_Salem

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - North Dakota - Morton County (except Mandan area)
ro: Ora centrală - Dakota de nord - Morton County (excepție zona Mandan)

note: i18n: comment to the previous timezone
en: US Mountain Time - Chihuahua near US border
ro: Ora SUA de munte - Chihuahua lîngă frontiera SUA

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Pangnirtung, Nunavut
ro: Ora estică - Pangnirtung, Nunavut

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Standard Time - Arizona
ro: Timp Standard Munți - Arizona

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - Rainy River & Fort Frances, Ontario
ro: Ora centrală - Rainy River & Fort Frances, Ontario

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - central Nunavut
ro: Ora centrală - Nunavut central

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Standard Time - Saskatchewan - most locations
ro: Ora centrală - Saskatchewan - majoritatea locațiilor

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Resolute, Nunavut
ro: Ora estică - Resolute, Nunavut

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Standard Time - Resolute, Nunavut
ro: Ora standard centrală - Resolute, Nunavut

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mexican Pacific Time - Baja California away from US border
ro: Mexic Ora Pacificului - Baja California departe de frontiera SUA

note: i18n: comment to the previous timezone
en: W Para
ro: Para de vest

note: i18n: comment to the previous timezone
en: S & SE Brazil (GO, DF, MG, ES, RJ, SP, PR, SC, RS)
ro: Brazilia de S și SE (GO, DF, MG, ES, RJ, SP, PR, SC, RS)

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Time - Navajo
ro: Ora montană - Navajo

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Alaska Time - southeast Alaska panhandle
ro: Ora Alaskăi - Alaska de sud-est panhandle

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Newfoundland Time, including SE Labrador
ro: Timp Newfoundland, inclusiv Labradorul de sud est

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Standard Time - Saskatchewan - midwest
ro: Timpul Central Standard - Saskatchewan - midwest

en: America/Thunder_Bay
ro: America/Golful_Thunder

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Thunder Bay, Ontario
ro: Ora estică - golful Thunder, Ontario

note: i18n: comment to the previous timezone
en: US Pacific Time - Baja California near US border
ro: SUA Ora Pacificului - Baja California aproape de frontiera SUA

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Ontario - most locations
ro: Ora estică - Ontario - majoritatea locațiilor

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Pacific Time - west British Columbia
ro: Ora Pacificului - Columbia Britanică de vest

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Pacific Time - south Yukon
ro: Ora Pacificului - Yukonul de sud

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - Manitoba & west Ontario
ro: Ora centrală - Manitoba și Ontario de vest

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Alaska Time - Alaska panhandle neck
ro: Ora Alaskăi - Alaska panhandle neck

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Time - central Northwest Territories
ro: Timp montan - teritoriile centrale din nord-vest

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Casey Station, Bailey Peninsula
ro: Stația Casey, peninsula Bailey

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Davis Station, Vestfold Hills
ro: Stația Davis, Vestfold Hills

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Dumont-d'Urville Station, Terre Adelie
ro: Stația Dumont-d'Urville, Terre Adelie

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Macquarie Island Station, Macquarie Island
ro: Stația Macquarie, insula Macquarie

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mawson Station, Holme Bay
ro: Stația Mawson Station, Golful Holme

note: i18n: comment to the previous timezone
en: McMurdo Station, Ross Island
ro: Stația McMurdo, insula Ross

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Palmer Station, Anvers Island
ro: Stația Palmer, insula Anvers

en: Antarctica/Rothera
ro: Antarctica/Rotera

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Rothera Station, Adelaide Island
ro: Stația Rothera, insula Adelaide

en: Antarctica/South_Pole
ro: Antarctica/Polul_Sud

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Amundsen-Scott Station, South Pole
ro: Stația Amundsen-Scott, Polul Sud

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Syowa Station, E Ongul I
ro: Stația Syowa, E Ongul I

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Vostok Station, S Magnetic Pole
ro: Stația Vostok, Polul magnetic de sud

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Vostok Station, Lake Vostok
ro: Stația Vostok, Lacul Vostok

en: Asia/Amman
ro: Asia/Aman

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+10 - Bering Sea
ro: Moscova+10 - Marea Bering

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+08 - Bering Sea
ro: Moscova+08 - Marea Bering

en: Asia/Ashkhabad
ro: Asia/Așhabad

en: Asia/Baghdad
ro: Asia/Bagdad

en: Asia/Bahrain
ro: Asia/Bahrein

note: i18n: comment to the previous timezone
en: east China - Beijing, Guangdong, Shanghai, etc.
ro: China estică - Beijing, Guangdong, Shanghai, etc.

note: i18n: comment to the previous timezone
en: China Standard Time
ro: Ora chineză standard

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Dornod, Sukhbaatar
ro: Dornod, Suhbaatar

note: i18n: comment to the previous timezone
en: central China - Sichuan, Yunnan, Guangxi, Shaanxi, Guizhou, etc.
ro: China centrală - Sichuan, Yunnan, Guangxi, Shaanxi, Guizhou, etc.

note: i18n: comment to the previous timezone
en: China mountains
ro: Munții chinezi

en: Asia/Damascus
ro: Asia/Damasc

en: Asia/Dushanbe
ro: Asia/Dușanbe

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Gaza Strip
ro: Fîșia Gaza

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Heilongjiang (except Mohe), Jilin
ro: Heilongjiang (cu excepția Mohe), Jilin

note: i18n: comment to the previous timezone
en: China north
ro: Nordul Chinei

note: i18n: comment to the previous timezone
en: West Bank
ro: Cisiordania

en: Asia/Ho_Chi_Minh
ro: Asia/Ho_Și_Min

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+05 - Lake Baikal
ro: Moscova+05 - Lacul Baikal

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Java & Sumatra
ro: Java și Sumatra

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Irian Jaya & the Moluccas
ro: Irian Jaya și Moluccas

note: i18n: comment to the previous timezone
en: west New Guinea (Irian Jaya) & Malukus (Moluccas)
ro: Noua Guinee de vest (Irian Jaya) și Malukus (Moluccas)

en: Asia/Jerusalem
ro: Asia/Ierusalim

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+09 - Kamchatka
ro: Moscova+09 - Kamceatka

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+08 - Kamchatka
ro: Moscova+08 - Kamceatka

note: i18n: comment to the previous timezone
en: west Tibet & Xinjiang
ro: Xinjiang și Tibetul de vest

note: i18n: comment to the previous timezone
en: China west Xinjiang
ro: China Xinjiang de vest

en: Asia/Kolkata
ro: Asia/Calcuta

en: Asia/Krasnoyarsk
ro: Asia/Crasnoiarsc

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+04 - Yenisei River
ro: Moscova+04 - Rîul Enisei

note: i18n: comment to the previous timezone
en: peninsular Malaysia
ro: Malaezia peninsulară

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Sabah & Sarawak
ro: Sabah și Sarawak

en: Asia/Kuwait
ro: Asia/Kuveit

en: Asia/Macau
ro: Asia/Macao

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+08 - Magadan
ro: Moscova+08 - Magadan

en: Asia/Makassar
ro: Asia/Macasar

en: Asia/Novokuznetsk
ro: Asia/Novokuznețk

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+03 - Novokuznetsk
ro: Moscova+03 - Novokuznețk

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+03 - Novosibirsk
ro: Moscova+03 - Novosibirsk

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+03 - west Siberia
ro: Moscova+03 - Siberia vestică

note: i18n: comment to the previous timezone
en: West Kazakhstan
ro: Kazahstanul Vestic

note: i18n: comment to the previous timezone
en: west & central Borneo
ro: Borneo vestic și central

en: Asia/Qyzylorda
ro: Asia/Kîzîlorda

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Qyzylorda (Kyzylorda, Kzyl-Orda)
ro: Kîzîlorda

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+07 - Sakhalin Island
ro: Moscova+07 - Insula Sahalin

note: i18n: comment to the previous timezone
en: west Uzbekistan
ro: Uzbekistanul vestic

en: Asia/Seoul
ro: Asia/Seul

note: i18n: comment to the previous timezone
en: China east
ro: Estul Chinei

note: i18n: comment to the previous timezone
en: east Uzbekistan
ro: Uzbekistanul estic

en: Asia/Tehran
ro: Asia/Teheran

en: Asia/Ulaanbaatar
ro: Asia/Ulanbator

note: i18n: comment to the previous timezone
en: most of Tibet & Xinjiang
ro: cea mai mare parte din Tibet și Xinjiang

en: Asia/Vladivostok
ro: Asia/Vladivostoc

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+07 - Amur River
ro: Moscova+07 - Rîul Amur

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+06 - Lena River
ro: Moscova+06 - Rîul Lena

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+02 - Urals
ro: Moscova+02 - Ural

en: Asia/Yerevan
ro: Asia/Erevan

en: Atlantic/Bermuda
ro: Atlantic/Bermude

en: Atlantic/Canary
ro: Atlantic/Canare

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Canary Islands
ro: Insulele Canare

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Madeira Islands
ro: Insulele Madeira

en: Atlantic/South_Georgia
ro: Atlantic/Georgia_de_Sud

note: i18n: comment to the previous timezone
en: New South Wales - most locations
ro: Noul Wales de Sud - majoritatea locațiilor

note: i18n: comment to the previous timezone
en: South Australia
ro: Australia Sudică

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Queensland - most locations
ro: Queensland - majoritatea locațiilor

note: i18n: comment to the previous timezone
en: New South Wales - Yancowinna
ro: Noul Wales de Sud - Yancowinna

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Western Australia - Eucla area
ro: Australia Vestică - zona Eucla

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Tasmania - most locations
ro: Tasmania - majoritatea locațiilor

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Lord Howe Island
ro: Insula Lord Howe

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Queensland - Holiday Islands
ro: Queensland - Insulele Holiday

en: Australia/NSW
ro: Australia/NSV

en: Australia/North
ro: Australia/Nord

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Western Australia - most locations
ro: Australia vestică - majoritatea locațiilor

en: Australia/South
ro: Australia/Sud

en: Australia/West
ro: Australia/Vest

en: Brazil/Acre
ro: Brazilia/Acre

en: Brazil/DeNoronha
ro: Brazilia/DeNoronha

en: Brazil/East
ro: Brazilia/Est

en: Brazil/West
ro: Brazilia/Vest

en: Canada/Eastern
ro: Canada/Estic

en: Canada/Mountain
ro: Canada/Montan

en: Chile/EasterIsland
ro: Chile/InsulaPaștelui

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Easter Island & Sala y Gomez
ro: Insula Paștelui și Sala y Gomez

en: Egypt
ro: Egipt

en: Eire
ro: Irlanda

en: Europe/Amsterdam
ro: Europa/Amsterdam

en: Europe/Andorra
ro: Europa/Andora

en: Europe/Athens
ro: Europa/Atena

en: Europe/Belfast
ro: Europa/Belfast

en: Europe/Belgrade
ro: Europa/Belgrad

en: Europe/Berlin
ro: Europa/Berlin

en: Europe/Bratislava
ro: Europa/Bratislava

en: Europe/Brussels
ro: Europa/Bruxelles

en: Europe/Bucharest
ro: Europa/București

en: Europe/Budapest
ro: Europa/Budapesta

en: Europe/Chisinau
ro: Europa/Chișinău

en: Europe/Copenhagen
ro: Europa/Copenhaga

en: Europe/Dublin
ro: Europa/Dublin

en: Europe/Gibraltar
ro: Europa/Gibraltar

en: Europe/Guernsey
ro: Europa/Guernsey

en: Europe/Helsinki
ro: Europa/Helsinki

en: Europe/Isle_of_Man
ro: Europa/Insula_Omului

en: Europe/Istanbul
ro: Europa/Istanbul

en: Europe/Jersey
ro: Europa/Jersey

en: Europe/Kaliningrad
ro: Europa/Kaliningrad

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow-01 - Kaliningrad
ro: Moscova-01 - Kaliningrad

en: Europe/Kiev
ro: Europa/Kiev

en: Europe/Lisbon
ro: Europa/Lisabona

en: Europe/Ljubljana
ro: Europa/Liubliana

en: Europe/London
ro: Europa/Londra

en: Europe/Luxembourg
ro: Europa/Luxemburg

en: Europe/Madrid
ro: Europa/Madrid

en: Europe/Malta
ro: Europa/Malta

en: Europe/Mariehamn
ro: Europa/Mariehamn

en: Europe/Minsk
ro: Europa/Minsk

en: Europe/Monaco
ro: Europa/Monaco

en: Europe/Moscow
ro: Europa/Moscova

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+00 - west Russia
ro: Moscova+00 - Rusia vestică

en: Europe/Oslo
ro: Europa/Oslo

en: Europe/Paris
ro: Europa/Paris

en: Europe/Podgorica
ro: Europa/Podgorița

en: Europe/Prague
ro: Europa/Praga

en: Europe/Riga
ro: Europa/Riga

en: Europe/Rome
ro: Europa/Roma

en: Europe/Samara
ro: Europa/Samara

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+01 - Samara, Udmurtia
ro: Moscova+01 - Samara, Udmurtia

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+00 - Samara, Udmurtia
ro: Moscova+00 - Samara, Udmurtia

en: Europe/San_Marino
ro: Europa/San_Marino

en: Europe/Sarajevo
ro: Europa/Saraievo

en: Europe/Simferopol
ro: Europa/Simferopol

note: i18n: comment to the previous timezone
en: central Crimea
ro: Crimeea centrală

en: Europe/Skopje
ro: Europa/Scopie

en: Europe/Sofia
ro: Europa/Sofia

en: Europe/Stockholm
ro: Europa/Stockholm

en: Europe/Tallinn
ro: Europa/Tallinn

en: Europe/Tirane
ro: Europa/Tirana

en: Europe/Tiraspol
ro: Europa/Tiraspol

en: Europe/Uzhgorod
ro: Europa/Ujgorod

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Ruthenia
ro: Rutenia

en: Europe/Vaduz
ro: Europa/Vaduz

en: Europe/Vatican
ro: Europa/Vatican

en: Europe/Vienna
ro: Europa/Viena

en: Europe/Vilnius
ro: Europa/Vilnius

en: Europe/Volgograd
ro: Europa/Volgograd

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+00 - Caspian Sea
ro: Moscova+00 - Marea Caspică

en: Europe/Warsaw
ro: Europa/Varșovia

en: Europe/Zagreb
ro: Europa/Zagreb

en: Europe/Zaporozhye
ro: Europa/Zaporojie

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Zaporozh'ye, E Lugansk / Zaporizhia, E Luhansk
ro: Zaporojie, E Lugansk

en: Europe/Zurich
ro: Europa/Zurich

en: GB
ro: MB

en: Iceland
ro: Islanda

en: Indian/Maldives
ro: Indian/Maldive

en: Indian/Mauritius
ro: Indian/Maurițius

en: Japan
ro: Japonia

en: Libya
ro: Libia

en: Mexico/BajaNorte
ro: Mexic/BajaNorte

en: Mexico/BajaSur
ro: Mexic/BajaSur

en: Mexico/General
ro: Mexic/General

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Chatham Islands
ro: Insulele Chatham

en: PRC
ro: RPC

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Chuuk (Truk) and Yap
ro: Chuuk (Truk) și Yap

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Phoenix Islands
ro: Insulele Phoenix

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Galapagos Islands
ro: Insulele Galapagos

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Gambier Islands
ro: Insulele Gambier

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Johnston Atoll
ro: Atolul Johnstonn

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Line Islands
ro: Insulele Line

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Marquesas Islands
ro: Insulele Marquesas

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Midway Islands
ro: Insulele Midway

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Society Islands
ro: Insulele Societății

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Gilbert Islands
ro: Insulele Gilbert

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Truk (Chuuk) and Yap
ro: Truk (Chuuk) și Yap

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Wake Island
ro: Insula Wake

en: Poland
ro: Polonia

en: Portugal
ro: Portugalia

en: ROC
ro: China

en: ROK
ro: Coreea

en: Turkey
ro: Turcia

en: US/Alaska
ro: SUA/Alaska

en: US/Aleutian
ro: SUA/Aleutine

en: US/Arizona
ro: SUA/Arizona

en: US/Central
ro: SUA/Central

en: US/East-Indiana
ro: SUA/East-Indiana

en: US/Eastern
ro: SUA/Estic

en: US/Hawaii
ro: SUA/Hawaii

en: US/Indiana-Starke
ro: SUA/Indiana-Starke

en: US/Michigan
ro: SUA/Michigan

en: US/Pacific
ro: SUA/Pacific

en: US/Samoa
ro: SUA/Samoa
