kscd - en to ro translation catalogue (58 entries)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_EjectOnFinish)
en: Eject CD when finished playing
ro: Scoare discul după terminarea redării

en: loop track
ro: repetă pistă

en: loop disc
ro: repetă disc

[ctx: This action allow the user to listen a random track]
en: random
ro: aleator

en: WELCOME!
ro: BUN VENIT!

en: eject CD
ro: scoate discul

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, trackListDlgUI)
en: KsCD - TrackList
ro: KsCD - Listă piste

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, yearLbl)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">Year</span></p></body></html>
ro: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">An</span></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, trackTable)
en: Track
ro: Pistă

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, trackTable)
en: Title
ro: Titlu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, trackTable)
en: Length
ro: Durată

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Text font:
ro: Fontul textului:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Text color:
ro: Culoare text:

en: KDE CD player
ro: Redare CD pentru KDE

en: Configure Shortcuts...
ro: Configurează acceleratorii...

en: Configure...
ro: Configurare...

en: Download Info
ro: Descarcă informații

en: Upload Info
ro: Încarcă informații

en: Play/Pause
ro: Redare/Pauză

en: Stop
ro: Oprește

[ctx: This action allow user to pass to the following track]
en: Next
ro: Următoarea

[ctx: This action allow the user to pass to the preceding track]
en: Previous
ro: Precedenta

[ctx: This action allow to eject the inserted disc]
en: Eject
ro: Scoate suportul

en: Volume Up
ro: Mărire volum

en: Volume Down
ro: Micșorare volum

[ctx: This action allow the user to listen a random track list]
en: Random
ro: Aleator

en: Repeat Track
ro: Repetă pista

en: Repeat Album
ro: Repetă albumul

en: Show Tracklist
ro: Arată lista

en: Mute/Unmute
ro: Mut/sonor

en: Minimize
ro: Minimizare

en: No disc
ro: Niciun disc

en: Invalid disc
ro: Disc nevalid

en: Settings
ro: Configurări

en: Appearance
ro: Aspect

en: Current maintainer, Solid/Phonon Upgrade, QDBus connection
ro: Responsabil actual, actualizare Solid/Phonon, conectare QDBus

en: Previous maintainer
ro: Responsabil anterior

en: Workman library update, CDTEXT, CDDA
ro: Actualizare bibliotecă Workman, CDTEXT, CDDA

en: Workman library, previous maintainer
ro: Bibliotecă Workman, responsabilul precedent

en: Patches galore
ro: O mulțime de petice

en: Workman library
ro: Biblioteca Workman

en: UI Work
ro: Interfața grafică

en: Special thanks to freedb.org for providing a free CDDB-like CD database
ro: Mulțumiri speciale pentru freedb.org pentru faptul că oferă gratuit o bază de date de tip CDDB

en: Start playing
ro: Începe redarea

note: i18n: ectx: label, entry (Autoplay), group (General)
en: Start playing when a CD is inserted.
ro: Pornește automat redarea la inserarea CD-ului.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Autoplay), group (General)
en: When this option is selected the CD will start playing automatically upon being inserted into the CD-ROM.
ro: Dacă această opțiune este selectată, atunci CD-ul va fi redat automat după inserarea lui în unitatea CD-ROM.

note: i18n: ectx: label, entry (EjectOnFinish), group (General)
en: Eject CD when playing is finished.
ro: Scoate discul după terminarea redării.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (EjectOnFinish), group (General)
en: When this option is selected the CD will automatically eject when it is finished.
ro: Dacă această opțiune este selectată, atunci CD-ul va fi scos automat cînd s-a terminat redarea.

note: i18n: ectx: label, entry (TextColor), group (Appearance)
en: The text color that will be used in the panel.
ro: Culoarea textului care va fi utilizat în panou.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (TextColor), group (Appearance)
en: Change the color of the text in the panel
ro: Schimbă culoarea textului în panou

note: i18n: ectx: label, entry (TextFont), group (Appearance)
en: The font that will be used for the panel.
ro: Fontul ce va fi utilizat pentru panou.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (TextFont), group (Appearance)
en: Change the font of the text in the panel
ro: Schimbă fontul textului care va fi utilizat în panou

note: i18n: ectx: label, entry (url), group (Appearance)
en: The skin that will be use for the application
ro: Fațeta utilizată pentru aplicație

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (url), group (Appearance)
en: Change the skin of the application
ro: Schimbă fațeta aplicației

en: Unknown album
ro: Album necunoscut

en: Unknown artist
ro: Interpret necunoscut

en: Unknown title
ro: Titlu necunoscut

en: No Disc
ro: Niciun disc
