kget - en to ro translation catalogue (261 entries)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_AfterFinishAction)
en: Quit KGet
ro: Părăsește KGet

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, rename)
en: Rename
ro: Redenumește

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lb_retries_2)
en: Number of retries:
ro: Număr de reîncercări:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lb_after_2)
en: Retry after:
ro: Reîncearcă după:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, passwordLabel)
en: Password:
ro: Parola:

en: Plugins
ro: Extensii

en: Appearance
ro: Aspect

en: Change appearance settings
ro: Modifică configurările de aspect

en: Groups
ro: Grupuri

en: Manage the groups
ro: Gestionează grupurile

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, networkGroupBox)
en: Network
ro: Rețea

en: Network and Downloads
ro: Rețea și descărcări

[ctx: Advanced Options]
en: Advanced
ro: Avansate

en: Advanced Options
ro: Opțiuni avansate

en: Transfer Plugins
ro: Module de transfer

en: New Group
ro: Grup nou

en: Error
ro: Eroare

en: My Downloads
ro: Descărcările mele

en: The file %1 already exists.
    Overwrite?
ro: Fișierul %1 există deja.
    Îl suprascrieți?

en: Overwrite existing file?
ro: Suprascrieți fișierul existent?

en: Unable to save to: %1
ro: Imposibil de salvat în: %1

en: New Download
ro: Descărcare nouă

en: Enter URL:
ro: Introduceți URL:

en: Malformed URL:
    %1
ro: URL eronat
    %1

en: Malformed URL, protocol missing:
    %1
ro: URL eronat, protocolul lipsește:
    %1

en: Directory is not writable
ro: Directorul nu este inscriptibil

en: Download completed
ro: Descărcare completă

[ctx: transfer state: delayed]
en: Delayed
ro: Amînat

[ctx: transfer state: stopped]
en: Stopped
ro: Oprit

[ctx: transfer state: aborted]
en: Aborted
ro: Abandonat

[ctx: transfer state: finished]
en: Finished
ro: Încheiat

en: 1 Item | %1 Items
ro[0]: 1 element
ro[1]: %1 elemente
ro[2]: %1 de elemente

[ctx: start transfergroup downloads]
en: Start
ro: Pornește

[ctx: stop transfergroup downloads]
en: Stop
ro: Oprește

[ctx: not available]
en: n/a
ro: indisponibil

en: Stalled
ro: Împotmolit

[ctx: name of download]
en: Name
ro: Denumire

[ctx: status of download]
en: Status
ro: Stare

[ctx: size of download]
en: Size
ro: Dimensiune

[ctx: progress of download]
en: Progress
ro: Progres

[ctx: speed of download]
en: Speed
ro: Viteză

[ctx: remaining time of download]
en: Remaining Time
ro: Timp rămas

en: Malformed URL.
ro: URL invalid.

[ctx: @label]
en: File name
ro: Denumire fișier

[ctx: @label Progress of transfer]
en: Finished
ro: Încheiat

[ctx: @label Speed of transfer]
en: Speed
ro: Viteză

[ctx: @label Status of transfer]
en: Status
ro: Stare

[ctx: @action:button start a transfer]
en: Start
ro: Pornește

[ctx: @action:button]
en: Stop
ro: Oprește

[ctx: @action:button]
en: Remove
ro: Elimină

[ctx: @label Download from]
en: Source:
ro: Sursă:

[ctx: @label Save download to]
en: Saving to:
ro: Salvare la:

[ctx: @action]
en: Settings
ro: Configurări

[ctx: @action]
en: Refresh
ro: Actualizează

[ctx: @action]
en: Enter URL:
ro: Introduceți URL:

[ctx: @action Refresh download list every x (seconds)]
en: Refresh download list every
ro: Actualizează lista de descărcări la fiecare

[ctx: @action (Refresh very x )seconds]
en: seconds
ro: secunde

[ctx: @action:button]
en: Save Settings
ro: Salvează setările

[ctx: @title]
en: Downloads
ro: Descărcări

en: Core Developer
ro: Dezvoltator principal

en: Developer
ro: Dezvoltator

en: Former Developer
ro: Fostul dezvoltator

en: BTCore (KTorrent) Developer
ro: Dezvoltatorul BTCore (KTorrent)

en: URL(s) to download
ro: URL(uri) de descărcat

en: &New Download...
ro: Descărcare &nouă...

en: &Import Transfers...
ro: &Import transferuri...

en: &Export Transfers List...
ro: &Export listă de transferuri...

en: Auto-Paste Mode
ro: Regim de lipire automată

en: Use KGet as Konqueror Download Manager
ro: Utilizează KGet ca gestionar de descărcări în Konqueror

[ctx: redownload selected transfer item]
en: Redownload Selected
ro: Redescarcă pe cel ales

en: Stop Selected
ro: Oprește alese

en: Start
ro: Pornește

en: Pause
ro: Întrerupe

en: Open Destination
ro: Deschide destinația

en: Open File
ro: Deschide fișierul

en: Show Details
ro: Arată detalii

en: Copy URL to Clipboard
ro: Copiază URL în clipboard

en: No Action
ro: Nicio acțiune

en: This is the first time you have run KGet.
    Would you like to enable KGet as the download manager for Konqueror?
ro: Este prima oară cînd porniți KGet.
    Doriți să activați KGet ca gestionar de descărcări implicit pentru Konqueror?

en: Konqueror Integration
ro: Integrare Konqueror

en: Enable
ro: Activează

en: Do Not Enable
ro: Nu activa

en: All Openable Files
ro: Toate fișierele ce pot fi deschise

en: Some transfers are still running.
    Are you sure you want to close KGet?
ro: Unele transferuri încă rulează.
    Sigur doriți să închideți KGet?

en: Confirm Quit
ro: Confirmă ieșirea

en: KGet Transfer List
ro: Lista de transferuri KGet

en: Export Transfers
ro: Exportă transferuri

en: Enter Group Name
ro: Introduceți denumirea grupului

en: Group name:
ro: Denumire grup:

en: &Download
ro: &Descarcă

en: Advanced Details for %1
ro: Detalii avansate pentru %1

en: Files
ro: Fișiere

en: Trackers
ro: Trackere

en: Webseeds
ro: Semințe web

en: Chunk
ro: Bucată

en: Progress
ro: Progres

en: Peer
ro: Partener

en: Down Speed
ro: Viteză descărcare

en: Number of the chunk
ro: Numărul bucății

en: Download progress of the chunk
ro: Progresul descărcării bucății

en: Which peer we are downloading it from
ro: De la care partener o descărcăm

en: Which files the chunk is located in
ro: În ce fișiere este amplasată bucata

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ChunkDownloadView) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Chunks
ro: Bucăți

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: Currently downloading:
ro: Se descarcă:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Downloaded:
ro: Descărcate:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Excluded:
ro: Excluse:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_4_2)
en: Left:
ro: Rămase:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_8)
en: Size:
ro: Mărime:

[ctx: Open file]
en: Open
ro: Deschide

en: Download first
ro: Descarcă mai întâi

en: Download normally
ro: Descarcă normal

en: Download last
ro: Descarcă la final

en: Do Not Download
ro: Nu descărca

en: Delete File(s)
ro: Șterge fișier(e)

en: Move File
ro: Mută fișier

en: Collapse Folder Tree
ro: Colapsare ierarhie directoare

en: Expand Folder Tree
ro: Expandare ierarhie directoare

en: Select a directory to move the data to.
ro: Selectați un director pentru a muta datele acolo.

en: Priority
ro: Prioritate

en: Preview
ro: Previzualizare

[ctx: Percent of File Downloaded]
en: % Complete
ro: % Complet

[ctx: Download first]
en: First
ro: Mai întâi

[ctx: Download last]
en: Last
ro: La urmă

[ctx: Preview available]
en: Available
ro: Disponibil

[ctx: Preview pending]
en: Pending
ro: În așteptare

[ctx: No preview available]
en: No
ro: Nu

[ctx: preview available]
en: Available
ro: Disponibil

en: Kick Peer
ro: Dă afară un partener

en: Ban Peer
ro: Interzice un partener

[ctx: Choked]
en: Yes
ro: Da

[ctx: Not choked]
en: No
ro: Nu

[ctx: Snubbed]
en: Yes
ro: Da

[ctx: Not snubbed]
en: No
ro: Nu

en: IP Address
ro: Adresă IP

en: Up Speed
ro: Viteză încărcare

en: Choked
ro: Sufocat

en: Availability
ro: Disponibilitate

en: Score
ro: Scor

en: Upload Slot
ro: Soclu încărcare

en: Requests
ro: Cereri

en: Downloaded
ro: Descărcat

en: Uploaded
ro: Încărcat

en: Interested
ro: Interesat

en: Interesting
ro: Interesant

en: IP address of the peer
ro: Adresa IP a partenerului

en: Which client the peer is using
ro: Ce client utilizează partenerul

en: Whether or not the peer has DHT enabled
ro: Dacă partenerul are activat DHT sau nu

en: Only peers which have an upload slot will get data from us
ro: Doar partenerii care au un soclu de încărcare vor obține date de la noi

en: The number of download and upload requests
ro: Numărul cererilor de încărcare și descărcare

en: How much data we have downloaded from this peer
ro: Cîte date am descărcat de la acest partener

en: How much data we have uploaded to this peer
ro: Cîte date am încărcat acestui partener

en: Whether the peer is interested in downloading data from us
ro: Dacă acest partener este interesat de descărcarea datelor de la noi

en: Whether we are interested in downloading from this peer
ro: Dacă ne interesează descărcarea de la acest partener

en: File
ro: Fișier

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, rangeType)
en: Size
ro: Dimensiune

en: Status
ro: Stare

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, m_add_tracker)
en: Add Tracker
ro: Adaugă tracker

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, m_remove_tracker)
en: Remove Tracker
ro: Elimină tracker

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, m_change_tracker)
en: Change Tracker
ro: Schimbă tracker

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, m_restore_defaults)
en: Restore Defaults
ro: Restaurare valori implicite

en: Speed
ro: Viteză

en: Cannot add the webseed %1, it is already part of the list of webseeds.
ro: Nu se poate adăuga sămânța %1, este deja parte dintre semințe.

en: Cannot remove webseed %1, it is part of the torrent.
ro: Nu se poate elimina sămânța %1, este parte din torent.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_add)
en: Add Webseed
ro: Adăugare parteneri

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_remove)
en: Remove Webseed
ro: Eliminare sămânță web

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Seeders:
ro: Încărcători:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Leechers:
ro: Descărcători:

[ctx: source-file]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: Source:
ro: Sursă:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, destLabel)
en: Saving to:
ro: Salvare la:

note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, uploadBox) i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, downloadBox)
en: No Limit
ro: Fără limită

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, uploadBox) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, downloadBox)
en: KiB
ro: KiO

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, folderGroupBox)
en: Folders
ro: Dosare

en: Cannot add a tracker to a private torrent.
ro: Nu se poate adăuga un tracker la un torent privat.

en: &Advanced Details
ro: Detalii &avansate

en: &Scan Files
ro: &Scanează fișierele

en: Error scanning data: %1
ro: Eroare la citirea datelor: %1

en: Scanning data of <b>%1</b> :
ro: Citire date <b>%1</b> :

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, cancel)
en: Cancel
ro: Renunță

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Mode:
ro: Regim:

[ctx: Transfer State: Finished]
en: Finished
ro: Încheiat

[ctx: Transfer State: Aborted]
en: Aborted
ro: Abandonat

[ctx: Configure script]
en: Configure script
ro: Configurează scriptul

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, scriptTreeWidget)
en: Description
ro: Descriere

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, engineNameLabel)
en: Engine name:
ro: Denumire motor:

note: i18n: ectx: property (text), widget (KTitleWidget, ktitlewidget)
en: Search Engines
ro: Motoare de căutare

[ctx: fix position for droptarget]
en: Sticky
ro: Lipicios

en: Show Main Window
ro: Arată fereastra principală

en: Hide Main Window
ro: Ascunde fereastra principală

note: i18n: ectx: property (text), widget (KTitleWidget, ktitlewidget)
en: Group Settings
ro: Configurări de grup

note: i18n: ectx: property (clickMessage), widget (KLineEdit, regExpEdit)
en: *movies*
ro: *filme*

en: Transfer History
ro: Istoric transferuri

en: &Open File
ro: &Deschide fișierul

[ctx: The transfer is running]
en: Running
ro: Rulare

[ctx: The transfer is stopped]
en: Stopped
ro: Oprit

[ctx: The transfer is aborted]
en: Aborted
ro: Abandonat

[ctx: The transfer is finished]
en: Finished
ro: Terminat

en: Destination
ro: Destinație

en: Time
ro: Timp

en: File Size
ro: Dimensiune fișier

en: Less than 1MiB
ro: Sub 1MiO

en: Between 1MiB-10MiB
ro: Între 1MiO-10MiO

en: Between 10MiB-100MiB
ro: Între 10MiO-100MiO

en: Between 100MiB-1GiB
ro: Între 100MiO-1GiO

en: More than 1GiB
ro: Peste 1GiO

en: Today
ro: Azi

en: Last week
ro: Săptămîna trecută

en: Last month
ro: Luna trecută

en: A long time ago
ro: Demult

[ctx: the transfer has been finished]
en: Finished
ro: Terminat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, clearButton)
en: Clear History
ro: Curăță istoricul

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, rangeType)
en: Date
ro: Dată

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, rangeType)
en: Host
ro: Gazdă

[ctx: delete selected transfer]
note: i18n: ectx: property (text), widget (KLineEdit, searchBar)
en: Delete Selected
ro: Șterge pe cel ales

note: i18n: ectx: property (text), widget (KLineEdit, searchBar)
en: Download
ro: Descărcare

en: Last Month
ro: Luna trecută

en: Under 10MiB
ro: Sub 10MiO

en: Between 10MiB and 50MiB
ro: Între 10MiO și 50MiO

en: Between 50MiB and 100MiB
ro: Între 50MiO și 100MiO

en: More than 100MiB
ro: Peste 100MiO

en: Download again
ro: Descarcă din nou

[ctx: Delete selected history-item]
en: Delete selected
ro: Șterge pe cel ales

en: Open file
ro: Deschide fișier

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
ro: &Fișier

note: i18n: ectx: Menu (Downloads)
en: &Downloads
ro: &Descărcări

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
ro: &Configurări

note: i18n: ectx: Menu (help)
en: &Help
ro: &Ajutor

note: i18n: ectx: ToolBar (kget_toolbar)
en: Main Toolbar
ro: Bara de unelte principală

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: &File with links to import:
ro: &Fișier cu legături de importat:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Show:
ro: Arată:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showWebContent)
en: Show &web content
ro: Arată conținut &web

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineEdit, textFilter)
en: You can use wildcards for filtering.
ro: Puteți utiliza metacaractere pentru filtrare

note: i18n: ectx: property (clickMessage), widget (KLineEdit, textFilter)
en: Filter files here....
ro: Filtrați fișierele aici...

en: Import Links
ro: Importă legături

en: Contains
ro: Conține

en: File Name
ro: Denumire fișier

[ctx: list header: type of file]
en: File Type
ro: Tip fișier

en: Location (URL)
ro: Amplasare (URL)

[ctx: file as in file on hard drive]
en: Files
ro: Fișiere

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelMirror)
en: Mirror:
ro: Oglindă:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelPriority)
en: Priority:
ro: Prioritate:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelLocation)
en: Location:
ro: Amplasare:

[ctx: Location = country]
en: Location
ro: Amplasare

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Destination:
ro: Destinație:

[ctx: trust level]
en: Never
ro: Niciodată

[ctx: trust level]
en: Marginal
ro: Marginală

[ctx: trust level]
en: Full
ro: Deplină

[ctx: trust level]
en: Ultimate
ro: Fără echivoc

[ctx: Signature here is meant in cryptographic terms, so the signature of a file.]
en: Signature of %1.
ro: Semnătura %1.

en: You need to define a signature.
ro: Trebuie să definiți o semnătură.

en: Unlimited
ro: Nelimitat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Comment:
ro: Comentariu:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Creation:
ro: Creare:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Expiration:
ro: Expirare:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Trust:
ro: Încredere:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Fingerprint:
ro: Amprentă:

en: Average speed: %1/s
ro: Viteza medie: %1/s

en: %1 of %2
ro: %1 din %2

[ctx: @label transfer source]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, sourceLabel)
en: Source:
ro: Sursă:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, statusLabel)
en: Status:
ro: Stare:

en: Select columns
ro: Alege coloanele

en: Download Manager
ro: Administrator descărcări
