kopete - en to ro translation catalogue (3039 entries)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, fastLearner)
en: I am a fast learner
ro: Învăț repede

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_contactListGroupSorting) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_contactListMetaContactSorting) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel1) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, trServices) i1
en: Name
ro: Denumire

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, listServers)
en: Description
ro: Descriere

[ctx: 1st message shown to users on first run of Kopete. Please keep the formatting.]
en: <h2>Welcome to Kopete</h2><p>Which messaging service do you want to connect to?</p>
ro: <h2>Bun venit în Kopete</h2><p>La care serviciu de mesagerie doriți să vă conectați?</p>

en: Step Two: Account Information
ro: Pasul doi: Informații cont

[ctx: 2nd message shown to users on first run of Kopete. Please keep the formatting.]
en: <h2>Congratulations</h2><p>You have finished configuring the account. You can add more accounts with <i>Settings->Configure</i>.  Please click the "Finish" button.</p>
ro: <h2>Felicitări</h2><p>Ați terminat configurarea contului. Puteți adăuga conturi suplimentare cu <i>Setări->Configurează</i>.  Apăsați pe butonul „Finalizează”.</p>

en: Cannot load the %1 protocol plugin.
ro: Modulul protocolului %1 nu a putut fi încărcat.

en: Error While Adding Account
ro: Eroare la adăugarea contului

en: This protocol does not currently support adding accounts.
ro: Acest protocol nu susține momentan adăugarea conturilor.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, AddAccountWizardPage1)
en: Step One: Select Messaging Service
ro: Pasul unu: Alegeți serviciul de mesagerie

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_header)
en: <h2>Welcome to the Add Account Wizard</h2>
    <p>Select the messaging service from the list below.</p>
ro: <h2>Bun venit la Expertul de adăugare conturi</h2>
    <p>Alegeți serviciul de mesagerie din lista de mai jos.</p>

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, AddAccountWizardPage2)
en: Finished
ro: Terminat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_header)
en: <h2>Congratulations</h2>
    <p>You have finished configuring the account. Please click the "Finish" button.</p>
ro: <h2>Felicitări</h2>
    <p>Ați terminat cu succes configurarea contului. Apăsați pe butonul „Finalizează”.</p>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, mUseColor)
en: Use a custom color for this account
ro: Utilizează o culoare personalizată pentru acest cont

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, mButtonAccountSetColor) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, mUseColor)
en: Account are often differentiated by the protocol icon. But if you have severals accounts of the same protocol, you may apply a color filter to that icon to differentiate accounts from the same protocols.
ro: Conturile sînt deseori deferențiate după pictograma protocolului. Dacă însă aveți mai multe conturi cu același protocol, puteți aplica un filtru de culoare acelei pictograme pentru a deosebi conturile cu aceleași protocoale.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mUseColor)
en: Use &custom color
    for account:
ro: Utilizează &culoare personalizată
    pentru cont:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, mColorButton)
en: Account custom color selector
ro: Selector de culoare personalizată pentru cont

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, mConnectNow)
en: Connect right after Finish is pressed
ro: Conectează imediat după ce apăs pe Finalizează

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, mConnectNow)
en: If this is checked, the account will be connected right after you clicked on <i>Finished</i>.
ro: Dacă este bifată, contul va fi conectat imediat după ce ați apăsat pe <i>Finalizează</i>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mConnectNow)
en: Co&nnect now
ro: Co&nectează acum

en: Copy Link Address
ro: Copiază adresa legăturii

en: Save Conversation
ro: Salvează conversația

en: <qt>Could not open <b>%1</b> for writing.</qt>
ro: <qt>Nu s-a putut deschite <b>%1</b> pentru scriere.</qt>

en: Error While Saving
ro: Eroare la salvare

en: User Has Left
ro: Utilizatorul a plecat

en: Chat style could not be found, or is invalid.
ro: Stilul de discuții nu a fost găsit sau nu este valid.

en: Save File as
ro: Salvează fișierul ca

en: Wav file (*.wav)
ro: Fișier wav (*.wav)

en: A simple rich text editor part
ro: O componentă de redactare a textului îmbogățit

en: <qt>You have received a message from <b>%1</b> in the last second. Are you sure you want to clear this chat?</qt>
ro: <qt>Ați primit un mesaj de la <b>%1</b> în ultima secundă. Sigur curățați această discuție?</qt>

en: Unread Message
ro: Mesaj necitit

[ctx: @action:button]
en: Clear Chat
ro: Curăță discuția

en: <qt>You are about to leave the groupchat session <b>%1</b>.<br />You will not receive future messages from this conversation.</qt>
ro: <qt>Sînteți pe cale de a părăsi sesiunea de discuții în grup <b>%1</b>.<br />Nu veți mai primi mesaje din această conversație.</qt>

en: Closing Group Chat
ro: Închidere discuție în grup

[ctx: @action:button]
en: Close Chat
ro: Închide discuția

en: <qt>You have received a message from <b>%1</b> in the last second. Are you sure you want to close this chat?</qt>
ro: <qt>Ați primit un mesaj de la <b>%1</b> în ultima secundă. Sigur închideți această discuție?</qt>

en: You have a message send in progress, which will be aborted if this chat is closed. Are you sure you want to close this chat?
ro: Aveți o expediere de mesaj în desfășurare, care va fi abandonată dacă această discuție este închisă. Sigur închideți această discuție?

en: Message in Transit
ro: Mesaj în tranzit

en: One other person in the chat | %1 other people in the chat
ro[0]: Încă o persoană în discuție
ro[1]: Alte %1 persoane în discuție
ro[2]: Alte %1 de persoane în discuție

en: %1 is typing a message
ro: %1 scrie un mesaj

[ctx: %1 is a list of names]
en: %1 are typing a message
ro: %1 scriu un mesaj

en: %1 is now known as %2
ro: %1 este cunoscut acum ca %2

en: %1 has joined the chat.
ro: %1 s-a alăturat discuției.

en: %1 has left the chat.
ro: %1 a părăsit discuția.

en: %1 has left the chat (%2).
ro: %1 a părăsit discuția (%2).

en: You are now marked as %1.
ro: Sînteți marcat acum ca %1.

en: %2 is now %1.
ro: %2 este acum %1.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel1)
en: Participants
ro: Participanți

[ctx: @action:button]
en: Send
ro: Trimite

[ctx: @info:status]
en: Ready.
ro: Gata.

en: &Send Message
ro: Trimite me&saj

en: Send File...
ro: Expediere fișier...

en: Close All Chats
ro: Închide toate discuțiile

en: &Activate Next Active Tab
ro: &Activează fila activă următoare

en: &Activate Next Tab
ro: &Activează fila următoare

en: &Activate Previous Tab
ro: &Activează fila precedentă

en: Nic&k Completion
ro: Com&pletare poreclă

en: &Detach Chat
ro: &Detașează discuția

en: Close &All But This Tab
ro: Închide to&ate filele fără aceasta

en: &Move Tab to Window
ro: &Mută fila spre fereastră

en: &Tab Placement
ro: Ampl&asare filă

en: Previous History
ro: Istoric precedent

en: Next History
ro: Istoric următor

en: Automatic Spell Checking
ro: Verificare ortografică automată

en: Show Participants
ro: Arată participanții

en: Co&ntacts
ro: Co&ntacte

en: Toolbar Animation
ro: Animare bară de unelte

[ctx: @info:tooltip]
en: Close the current tab
ro: Închide fila curentă

en: More...
ro: Mai multe...

en: Top
ro: Sus

en: Bottom
ro: Jos

en: Left
ro: Stînga

en: Right
ro: Dreapta

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &Chat
ro: Dis&cuție

note: i18n: ectx: Menu (tabs)
en: &Tabs
ro: Fi&le

note: i18n: ectx: Menu (settings) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, settings)
en: &Settings
ro: &Configurări

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
ro: Bara de unelte principală

note: i18n: ectx: ToolBar (chatToolBar)
en: Chat Toolbar
ro: Bara de discuții

note: i18n: ectx: property (text), widget (AccountTreeWidget, mAccountList) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_contactListMetaContactSorting) i18n: ectx: ToolBar (statusToolBar) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, statusGroup_) i18n: ectx: property (text), widget (QTab
en: Status
ro: Stare

note: i18n: ectx: ToolBar (formatToolBar)
en: Format Toolbar
ro: Bara de formatare

note: i18n: ectx: label
en: Emitted when the font and colors settings have changed.
ro: Emis cînd configurările de font și culoare s-au schimbat.

note: i18n: ectx: label
en: Emitted when the message overrides settings have changed.
ro: Emis cînd configurările de substituire a mesajelor s-au schimbat.

note: i18n: ectx: label
en: Emitted when the chat window style has changed.
ro: Emis cînd stilul ferestrei de discuții s-a schimbat.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Appearance)
en: Name of a Adium/Kopete chat window style.
ro: Denumirea unui stil al ferestrei de discuții Adium/Kopete.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Appearance)
en: Relative path to a CSS variant for the current style.
ro: Calea relativă către o variantă CSS pentru stilul curent.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Appearance)
en: Group consecutive messages from the same user as one block.
ro: Grupează mesaje consecutive de la același utilizator ca un singur bloc.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Appearance)
en: Use a compact variant of the chat style for chatrooms.
ro: Utilizează o variantă compactă a stilului discuției pentru camere de discuții.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Appearance)
en: Text color used when highlighting.
ro: Culoarea textului utilizată la evidențiere.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Appearance)
en: Background color used when highlighting.
ro: Culoarea de fundal utilizată la evidențiere.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Appearance)
en: Chat text color.
ro: Culoarea textului discuției.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Appearance)
en: Chat background color.
ro: Culoarea fundalului discuției.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Appearance)
en: Chat link color.
ro: Culoarea legăturilor în discuție.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Appearance)
en: Chat font.
ro: Fontul discuției.

en: Download
ro: Descărcare

en: Cancel
ro: Renunță

en: Play
ro: Joacă

en: Save as
ro: Salvează ca

en: << Prev
ro: << Prec

en: (0) Next >>
ro: (0) Urm >>

en: &Set Font...
ro: &Stabilire font...

en: Set Text &Color...
ro: Stabilire &coare text...

en: Set &Background Color...
ro: Sta&bilire culoare fundal...

en: Spacer for Animation
ro: Spațiator pentru animație

en: (%1) Next >>
ro: (%1) Urm >>

en: Cl&ose Chat
ro: Î&nchide discuția

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, send_btn)
en: Send
ro: Trimite

en: Reply
ro: Răspunde

en: Add Smiley
ro: Adaugă zîmbăreț

note: i18n: ectx: Menu (format)
en: F&ormat
ro: Fo&rmat

note: i18n: ectx: Menu (alignment)
en: &Alignment
ro: &Aliniere

en: Enable &Rich Text
ro: Activează text îmbo&gățit

en: Reset Font And Color
ro: Reinițializare font și culoare

en: Modify Account
ro: Modifică contul

en: Are you sure you want to remove the account "%1"?
ro: Sigur eliminați contul „%1”?

en: Remove Account
ro: Elimină contul

en: Are you sure you want to remove the identity "%1"?
ro: Sigur eliminați identitatea „%1”?

en: Remove Identity
ro: Elimină identitatea

en: Before removing the identity %1, the following accounts must be assigned to another identity:
ro: Înainte de eliminarea identității %1, următoarele conturi trebuiesc atribuite altei identități:

en: Select an identity for the account:
ro: Alegeți o identitate pentru cont:

en: New Identity
ro: Identitate nouă

[ctx: String used for creating first copy of a named item]
en: Copy of %1
ro: Copia %1

[ctx: String used for creating second and subsequent copies of a named item]
en: Copy %1 of %2
ro: Copia %1 din %2

en: &Add Account...
ro: &Adăugare cont...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mButtonAccountModify)
en: &Modify Account...
ro: &Modificare cont...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mButtonAccountRemove)
en: &Remove Account
ro: Elimi&nă contul

en: &Switch Identity...
ro: Co&mutare identitate...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mButtonAccountSetColor)
en: Set C&olor...
ro: Stabilire cul&oare...

en: Add &Identity...
ro: Adăugare &identitate...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mButtonIdentityCopy)
en: &Copy Identity...
ro: &Copiere identitate...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mButtonIdentityModify)
en: M&odify Identity...
ro: M&odificare identitate...

en: R&emove Identity
ro: &Elimină identitatea

en: Set &Default
ro: S&tabilește ca implicit

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, KopeteAccountConfigBase)
en: Manage Accounts
ro: Gestionează conturi

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (AccountTreeWidget, mAccountList)
en: This widget shows your identities and accounts in a hierarchical view. Each configured identity shows its associated accounts.
ro: Acest control grafic vă arată identitățile și conturile într-o vizualizare ierarhică. Fiecare identitate configurată își arată conturile asociate.

note: i18n: ectx: property (text), widget (AccountTreeWidget, mAccountList)
en: Account ID
ro: Identificator cont

[ctx: second-person command]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: <span style=" font-style:italic;">Check to Include in Global Connection</span>
ro: <span style=" font-style:italic;">Bifați pentru a include în Conexiune globală</span>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: <span style=" font-style:italic;">Accounts at the top of the list have highest priority</span>
ro: <span style=" font-style:italic;">Conturile din vîrful listei au prioritatea cea mai mare</span>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, mGroupBoxAccounts)
en: Accounts
ro: Conturi

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, mButtonAccountAdd)
en: Add a new account
ro: Adaugă un cont nou

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mButtonAccountAdd)
en: Add Account
    KAction replaces
    these labels!
ro: Adaugă cont
    KAction înlocuiește
    aceste etichete!

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, mButtonAccountRemove) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, mButtonAccountRemove)
en: Remove selected account
ro: Elimină contul ales

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, mButtonAccountModify)
en: Modify selected account
ro: Modifică contul ales

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, mButtonAccountModify)
en: Lets you edit the account's properties.
ro: Vă permite să editați proprietățile contului.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, mButtonAccountSwitchIdentity)
en: Associate the selected account with another identity
ro: Asociază contul ales cu altă identitate

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, mButtonAccountSwitchIdentity)
en: Each account is associated with exactly one identity. You can use this button to change the association and switch an account to a different identity
ro: Fiecare cont este asociat cu exact o identitate. Puteți utiliza acest buton pentru a schimba asocierea și a comuta un cont la altă identitate

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mButtonAccountSwitchIdentity)
en: Switch &Identity...
ro: Comutare &identitate...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, mButtonAccountSetColor)
en: Set a custom color for this account
ro: Stabilește o culoare personalizată pentru acest cont

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, mGroupBoxIdentities)
en: Identities
ro: Identități

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, mButtonIdentityAdd)
en: Add a new identity
ro: Adaugă identitate nouă

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mButtonIdentityAdd)
en: A&dd Identity...
ro: A&dăugare identitate...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, mButtonIdentityCopy)
en: Create a new identity based on an existing one
ro: Creează identitate nouă pe baza uneia existente

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, mButtonIdentityRemove) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, mButtonIdentityRemove)
en: Remove selected identity
ro: Elimină identitatea aleasă

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mButtonIdentityRemove)
en: R&emove
ro: &Elimină

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, mButtonIdentityModify)
en: Modify selected identity
ro: Modifică identitatea aleasă

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, mButtonIdentityModify)
en: Let you edit the account's properties.
ro: Vă permite să editați proprietățile contului

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, mButtonIdentitySetDefault)
en: Set the selected identity as default identity
ro: Staabilește identitatea aleasă ca implicită

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mButtonIdentitySetDefault)
en: &Set Default
ro: &Stabilește ca implicit

en: Contact List
ro: Listă de contacte

en: Colors && Fonts
ro: Culori și fonturi

en: Advanced
ro: Avansat

en: Layout
ro: Aranjament

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, AppearanceConfig_Advanced)
en: Contact List Advanced
ro: Avansat Listă de contacte

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Contact List Animations
ro: Animații Listă de contacte

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_contactListAnimateChange)
en: A&nimate changes to contact list items
ro: A&nimează schimbările la elementele listei de contacte

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Contact List Auto-Hide
ro: Ascunde automat lista de contacte

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_contactListAutoHide)
en: A&uto-hide contact list
ro: Asc&unde automat lista de contacte

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_contactListAutoHideVScroll)
en: Auto-hide vertical &scrollbar
ro: A&scunde automat bara de derulare verticală

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_contactListAutoHideTimeout)
en:  Sec
ro:  sec

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: after the cursor leaves the window
ro: după ce cursorul părăsește fereastra

note: i18n: ectx: property (title), widget (KButtonGroup, kcfg_contactListResizeAnchor)
en: &Automatically resize contact list window to fit number of contacts onscreen
ro: Redimensionează &automat lista de contacte pentru a încadra numărul de contacte pe ecran

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, top)
en: Anchor resizing at &top
ro: Ancorează redimensionarea &sus

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, bottom)
en: Anchor resizing at &bottom
ro: Ancorează redimensionarea &jos

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_contactListUseCustomFont)
en: C&ustom Fonts
ro: Font&uri personalizate

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mNormalFontLabel)
en: Base font:
ro: Font de bază:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mSmallFontLabel)
en: Small font:
ro: Font mic:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox) i18n: ectx: property (title), widget (KButtonGroup, kbuttongroup) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Colors
ro: Culori

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_greyIdleMetaContacts)
en: Tint &idle contacts:
ro: Tenta contactelor &inactive:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_4)
en: &Group names:
ro: Denumiri &grupuri:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, AppearanceConfig_ContactList)
en: Contact List Appearance
ro: Aspectul listei de contacte

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Group sorting:
ro: Sortare grupuri:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_contactListGroupSorting) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_contactListMetaContactSorting)
en: Manual
ro: Manuală

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Contact sorting:
ro: Sortare contacte:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_contactListIconMode)
en: Use contact photos &when available
ro: &Utilizează fotografiile contactelor cînd sînt disponibile

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_contactListIconBorders)
en: Borders
ro: Margini

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_contactListIconRounded)
en: Rounded corners
ro: Colțuri rotunjite

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_groupContactByGroup)
en: Arrange metacontacts by &group
ro: Aranjează metacontacte după &grup

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_contactListTreeView)
en: Show tree &branch lines
ro: Afișează liniile &ramurilor arborelui

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_contactListIndentContact)
en: In&dent contacts
ro: S&pațiere contacte

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_contactListHideVerticalScrollBar)
en: <b>Always</b> disables the vertical scrollbar
ro: <b>Întotdeauna</b> dezactivează bara de derulare verticală

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_contactListHideVerticalScrollBar)
en: &Hide vertical scrollbar
ro: A&scunde bara de derulare verticală

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_showIdentityIcons)
en: Show identities in status bar instead of accounts
ro: Afișează identități în bara de stare în loc de contacte

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mEditTooltips)
en: Change &Tooltip Contents...
ro: Schimbă conținu&tul indiciilor...

en: Show Icon
ro: Arată pictograma

en: Unsaved data?
ro: Date nesalvate?

en: Reserved Layout Name
ro: Denumire de aranjament rezervată

en: The layout '%1' is one of the default layouts and cannot be overwritten. Please select a different name.
ro: Aranjamentul „%1” este unul implicit și nu poate fi suprascris. Alegeți altă denumire.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Layout name:
ro: Denumire aranjament:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pbRemove) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeEmailButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, visibleRemove) i18n: ectx: property (text), widget (QPush
en: Remove
ro: Elimină

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, previewButton) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Preview
ro: Previzualizare

en: Optimal width
ro: Lățime optimă

en: Small
ro: Mică

en: Bold
ro: Aldin

en: Italic
ro: Cursiv

en: Center
ro: Centru

en: Alignment
ro: Aliniere

en: Width
ro: Lățime

en: Tooltip Editor
ro: Editor indicii

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QToolButton, tbDown)
en: Use this arrow to reorder the items in the list.
ro: Utilizați această săgeată pentru a reordona elementele în listă.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QToolButton, tbAdd)
en: Use this arrows to add or remove items to your contact tooltips.
ro: Utilizați aceste săgeți pentru a adăuga sau elimina elemente la indiciile contactelor.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Using the arrow buttons, put on the right the items you want to see in the contact tooltips. You can then sort them.
ro: Utilizînd săgețile, puneți în dreapta elementele pe care doriți să le vedeți în indiciile contactelor. Le puteți sorta mai apoi.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: <b>Here you can customize the contact tooltips</b>
ro: <b>Aici puteți personaliza indiciile contactelor</b>

en: Execute
ro: Execută

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, deviceTab)
en: Device
ro: Dispozitiv

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, deviceLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: Device:
ro: Dispozitiv:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, inputLabel)
en: Input:
ro: Intrare:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, mDeviceKComboBox)
en: Select the device to take video input from
ro: Alegeți dispozitivul de la care se va prelua intrarea video

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, mInputKComboBox)
en: Select from multiple inputs provided by some devices
ro: Alegeți din mai multe intrări oferite de unele dispozitive

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, mStandardKComboBox)
en: Select the video standard to use
ro: Alegeți standardul video de utilizat

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, optionsTab)
en: Optio&ns
ro: Opțiu&ni

en: &Events
ro: &Evenimente

en: A&way Settings
ro: Configurări &Plecat

en: Cha&t
ro: Di&scuție

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Auto Away
ro: Auto-Plecat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_useAutoAway)
en: &Use auto away
ro: &Utilizează plecarea automată

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Become away after
ro: Devin plecat după

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: minutes of inactivity
ro: minute de inactivitate

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_autoAwayGoAvailable)
en: Become available when detecting activity again
ro: Devin disponibil cînd se detectează din nou activitate

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_autoAwayAskAvailable)
en: Confirm before becoming available
ro: Confirmă înainte de a deveni disponibil

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Auto Away Message
ro: Mesaj pentru plecare automată

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_useLastAwayMessage)
en: Display the &last away message used
ro: Afișează u&ltimul mesaj de plecare utilizat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_useCustomAwayMessage)
en: Display the &following away message:
ro: Afișează &următorul mesaj de plecare:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Title:
ro: Titlu:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblStatusMessage) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Message:
ro: Mesaj:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, BehaviorConfig_Chat) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ChatButton)
en: Chat
ro: Discută

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_showEvents)
en: Show events in chat &window
ro: Arată evenimente în &fereastra discuției

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_highlightEnabled)
en: High&light messages containing your nickname
ro: Evidențiază mesaje&le conținînd porecla dumneavoastră

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_spellCheck)
en: E&nable automatic spell checking by default
ro: Activea&ză implicit verificarea ortografică automată

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_richTextByDefault)
en: E&nable rich text by default
ro: &Activează implicit textul îmbogățit

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AlwaysShowTabs)
en: &Always show tabs
ro: &Arată file întotdeauna

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, interfaceGroup)
en: &Interface Preference
ro: Preferință &interfață

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, chatWindowGroup)
en: Chat Window Grouping &Policy
ro: &Politica de grupare a ferestrelor discuției

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_chatWindowGroupPolicy)
en: Every chat will have its own window.
ro: Fiecare discuție va avea propria fereastră

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_chatWindowGroupPolicy)
en: Open All Messages in New Chat Window
ro: Deschide toate mesajele în fereastră de discuții nouă

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_chatWindowGroupPolicy)
en: Group Messages From Same Account in Same Chat Window
ro: Grupează mesajele de la același cont în aceeași fereastră de discuții

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_chatWindowGroupPolicy)
en: Group All Messages in Same Chat Window
ro: Grupează toate mesajele în aceeași fereastră de discuții

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_chatWindowGroupPolicy)
en: Group Messages From Contacts in Same Group in Same Chat Window
ro: Grupează mesajele de la contacte din același grup în aceeași fereastră de discuții

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_chatWindowGroupPolicy)
en: Group Messages From Same Metacontact in Same Chat Window
ro: Grupează mesajele de la același metacontact în aceeași fereastră de discuții

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_showDates)
en: Show message dates
ro: Arată data mesajelor

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_truncateContactName)
en: &Truncate contact name with more characters than:
ro: &Trunchiază numele contactului cu mai multe caractere decît:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, txtChatViewBufferSize)
en: Limit the maximum number of lines visible in a chat window to improve speed for complex layouts.
ro: Limitează numărul maxim de linii vizibile într-o fereastă de discuții pentru a mări viteza pentru aranjamente complexe.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, txtChatViewBufferSize)
en: Ma&ximum number of chat window lines:
ro: Număr ma&xim de linii în fereasta de discuții:

en: Animation is not possible as your Qt version does not support the mng video format.
ro: Animația nu este posibilă deoarece versiunea dumneavoastră Qt nu susține formatul video mng.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, BehaviorConfig_Events)
en: Events
ro: Evenimente

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, notifyGroupBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_8)
en: Notifications
ro: Notificări

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_trayflashNotify)
en: Animate the system tray icon on an incoming message
ro: Animează pictograma din tava de sistem la mesaj de intrare

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_trayflashNotify)
en: Animate the system tray icon whenever a message comes in.
ro: Animează pictograma din tava de sistem ori de cîte ori vine un mesaj.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_trayflashNotify)
en: Animate s&ystem tray icon
ro: Animează &pictograma din tava de sistem

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_trayflashNotifyLeftClickOpensMessage)
en: Left mouse click on flashing system tray opens message instead of restoring/minimizing contact list
ro: Clic-stînga pe pictograma clipitoare din tava de sistem deschide mesajul în loc de a restabili/minimiza lista de contacte

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_trayflashNotifyLeftClickOpensMessage)
en: &Left mouse click opens message
ro: C&lic stînga deschide mesajul

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_animateOnMessageWithOpenChat)
en: Animate the contact list or the system tray icon on an incoming message with open chat
ro: Animează lista de contacte sau pictograma din tava de sistem la mesaj de intrare cu discuție deschisă

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_animateOnMessageWithOpenChat)
en: Animate on message with open chat
ro: Animează la mesaj cu discuția deschisă

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_balloonGroupMessageNotificationsPerSender) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_balloonGroupMessageNotificationsPerSender)
en: Use a single notification for messages from the same sender
ro: Utilizează o notificare unică pentru mesajele de la același expeditor

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_balloonNotifyIgnoreClosesChatView)
en: The "Ignore" button of the new message popup closes the chat window for the sender
ro: Butonul „Ignoră” al balonului de mesaje noi închide fereastra de discuții pentru expeditor

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_balloonNotifyIgnoreClosesChatView)
en: Button "I&gnore" in new message popups closes chat
ro: Butonul „Ignoră” în baloanele de mesaje noi închide discuția

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_queueOnlyHighlightedMessagesInGroupChats)
en: Notify only highlighted messages in group chats
ro: Notifică numai mesajele evidențiate în discuțiile în grup

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_queueOnlyHighlightedMessagesInGroupChats)
en: Exclude non-&highlighted messages in group chats
ro: E&xclude mesajele ne-evidențiate în discuțiile în grup

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_queueOnlyMessagesOnAnotherDesktop)
en: Use the same notifications for events in the active chat window and other chat windows on the current desktop (usually less intrusive)
ro: Utilizează aceleași notificări pentru evenimentele din fereastra de discuții activă și celelalte ferestre de discuții de pe biroul curent (de obicei mai puțin deranjant)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_queueOnlyMessagesOnAnotherDesktop)
en: Treat all chats on the current des&ktop like active chats
ro: Tratează toate discuțiile din &biroul curent ca discuții active

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Miscellaneous
ro: Diverse

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_enableEventsWhileAway)
en: Enable events if your account status is "Away"
ro: Activează evenimentele dacă starea contului este „Plecat”

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_enableEventsWhileAway)
en: E&nable events while away
ro: Activ&ează evenimentele cît sînt plecat

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_trayflashNotifySetCurrentDesktopToChatView)
en: Switch to the desktop which contains the chat window for the sender when opening his/her message
ro: Comută la biroul ce conține fereastra discuției pentru expeditor la deschiderea mesajului acestuia

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_trayflashNotifySetCurrentDesktopToChatView)
en: Switch &to desktop containing chat on opening message
ro: Comută &la biroul ce conține discuția la deschiderea mesajului

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_raiseMessageWindow)
en: Raise the chat window/tab on an incoming message
ro: Ridică fereastra/fila discuției la mesaj de intrare

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_raiseMessageWindow)
en: &Raise window on incoming message
ro: &Ridică fereastra la mesaj de intrare

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: System Tray
ro: Tavă de sistem

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_showSystemTray)
en: Show the icon in the system tray
ro: Arată pictograma în tava de sistem

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_showSystemTray)
en: By default, the system tray icon indicates new incoming messages using an animation. A left or middle mouse click on the icon will open the message in a new chat window. Pressing the "View" button in the notification popup has the same effect.
ro: Implicit, pictograma din tava de sistem indică mesajele noi utilizînd o animație. Un clic-stînga sau mijloc pe pictogramă va deschide mesajul într-o fereastră de discuții nouă. Apăsarea pe butonul „Vizualizează” în balonul de notificare are același efect.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_showSystemTray)
en: Show system &tray icon
ro: Arată pictograma în &tava de sistem

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_startDocked)
en: Start with the main window minimized to the system tray
ro: Pornește cu fereastra principală minimizată în tava de sistem

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_startDocked)
en: Start with the main window hidden. The only visible item is the system tray icon.
ro: Pornește cu fereastra principală ascunsă. Singurul element vizibil este pictograma din tava de sistem.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_startDocked)
en: Start &with hidden main window
ro: Pornește c&u fereastra principală ascunsă

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Message Handling
ro: Manipulare mesaj

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, mInstantMessageOpeningChk)
en: Instantly open incoming messages
ro: Deschide instantaneu mesajele de intrare

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, mInstantMessageOpeningChk)
en: If there is no chat window open, a new message arriving will cause a new window to open. If there is already a chat window opened for that sender, the message will immediately be displayed there.
ro: Dacă nu este nicio fereastră de discuții deschisă, un mesaj de intrare nou va provoca deschiderea unei ferestre noi. Dacă este deja o fereastră de discuții deschisă pentru acel expeditor, mesajul va fi afișat acolo imediat.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mInstantMessageOpeningChk)
en: Open messages instantl&y
ro: Deschide mesajele instantane&u

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, kcfg_useMessageQueue)
en: Use a message queue to store incoming messages
ro: Utilizează o coadă de mesaje pentru a stoca mesajele de intrare

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_useMessageQueue)
en: Use message &queue
ro: Utilizează &coadă mesaje

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_queueUnreadMessages)
en: Also add unread messages to queue
ro: Adaugă și mesajele necitite la coadă

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_queueUnreadMessages)
en: Queue unrea&d messages
ro: A&daugă mesajele necitite la coadă

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, initialStatusGroup) i18n: ectx: label, entry, group (Behavior)
en: Initial Status
ro: Stare inițială

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, kcfg_initialStatus)
en: Set the initial status
ro: Stabilește starea inițială

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_initialStatus)
en: When starting Kopete, and whenever your computer is online, all your accounts will go into the status selected here. You can exclude accounts individually in their properties.
ro: La pornirea Kopete și oricînd calculatorul este conectat, toate conturile dumneavoastră vor intra în starea aleasă aici. Puteți exclude conturi individual în proprietățile acestora.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_initialStatus)
en: Offline
ro: Deconectat

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_initialStatus)
en: Online
ro: Conectat

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_initialStatus)
en: Away
ro: Plecat

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_initialStatus)
en: Busy
ro: Ocupat

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_initialStatus) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, invisibleTab)
en: Invisible
ro: Invizibil

en: &Style
ro: &Stil

en: &Emoticons
ro: &Emoticoni

en: (No Variant)
ro: (Fără variantă)

en: Choose Chat Window Style to Install
ro: Alegeți stilul ferestrei de discuții de instalat

en: The specified archive cannot be opened.
    Make sure that the archive is a valid ZIP or TAR archive.
ro: Arhiva specificată nu poate fi deschisă.
    Asigurați-vă că este o arhivă ZIP sau TAR validă.

en: Cannot Open Archive
ro: Nu se poate deschide arhiva

en: Could not find a suitable place to install the chat window style.
ro: Nu s-a găsit un loc potrivit pentru a instala stilul ferestrei de discuții.

en: Cannot Find Styles Directory
ro: Nu se poate găsi directorul de stiluri

en: The specified archive does not contain a valid chat window style.
ro: Arhiva specificată nu conține un stil al ferestrei de discuții valid.

en: Invalid Style
ro: Stil nevalid

en: The chat window style was successfully installed.
ro: Stilul ferestrei de discuții a fost instalat cu succes.

en: Install Successful
ro: Instalare reușită

en: An unknown error occurred while trying to install the chat window style.
ro: A intervenit o eroare necunoscută la încercarea de a instala stilul ferestrei de discuții.

en: Unknown Error
ro: Eroare necunoscută

[ctx: @info]
en: The Chat Window Style <resource>%1</resource> was successfully deleted.
ro: Stilul ferestrei de discuții <resource>%1</resource> a fost șters cu succes.

[ctx: @title:window]
en: Chat Window Style <resource>%1</resource> installation
ro: Instalarea stilului ferestrei de discuții <resource>%1</resource>

[ctx: @info]
en: The specified archive <filename>%1</filename> cannot be opened.
    Make sure that the archive is a valid ZIP or TAR archive.
ro: Arhiva specificată <filename>%1</filename> nu poate fi deschisă.
    Asigurați-vă că este o arhivă ZIP sau TAR validă.

[ctx: @info]
en: Could not find a suitable place to install the Chat Window Style <resource>%1</resource>.
ro: Nu am găsit un loc potrivit pentru a instala stilul ferestrei de discuții <resource>%1</resource>.

[ctx: @info]
en: The specified archive <filename>%1</filename> does not contain a valid Chat Window Style.
ro: Arhiva specificată <filename>%1</filename> nu conține un stil al ferestrei de discuții valid.

[ctx: @info]
en: An unknown error occurred while trying to install the Chat Window Style <resource>%1</resource>.
ro: A intervenit o eroare necunoscută la încercarea de a instala stilul ferestrei de discuții <resource>%1</resource>.

[ctx: This is the myself preview contact id]
en: myself@preview
ro: eu@previzualizare

[ctx: This is the myself preview contact nickname]
en: Myself
ro: Eu

en: Jack
ro: Mihai

[ctx: This is the other preview contact id]
en: jack@preview
ro: mihai@previzualizare

[ctx: This is the other preview contact nickname]
en: Jack
ro: Mihai

[ctx: preview of a chat session]
en: Preview Session
ro: Previzualizare sesiune

en: Hello, this is an incoming message :-)
ro: Salut, acesta este un mesaj de intrare :-)

en: Hello, this is an incoming consecutive message.
ro: Salut, acesta este un mesaj de intrare consecutiv.

en: Ok, this is an outgoing message
ro: Bine, acesta este un mesaj de ieșire

en: Ok, an outgoing consecutive message.
ro: Bine, acesta este un mesaj de ieșire consecutiv.

en: Message that is being sent.
ro: Mesajul în curs de expediere

en: Delivered message.
ro: Mesaj expediat.

en: Message that cannot be delivered.
ro: Mesaj ce nu poate fi expediat.

en: Here is an incoming colored message.
ro: Iată un mesaj de intrare colorat.

en: This is an internal message
ro: Acesta este un mesaj intern

en: performed an action
ro: acțiune efectuată

en: This is a highlighted message
ro: Acesta este un mesaj evidențiat

en: Hello, this is an incoming file transfer request
ro: Salut, aceasta este o cerere de intrare pentru transfer de fișiere

en: Hello, this is a disabled incoming file transfer request
ro: Salut, aceasta este o cerere de intrare dezactivată  pentru transfer de fișiere

en: Bye
ro: Pa

en: Configure Emoticon Themes
ro: Configurează tematici de emoticoni

note: i18n: ectx: property (title), widget (KButtonGroup, kcfg_chatFontSelection)
en: Fonts
ro: Fonturi

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel3_2) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KFontRequester, kcfg_chatFont)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Base font in the chat window</p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p></body></html>
ro: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Font de bază în fereastra de discuții</p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Base &font:
ro: &Font de bază:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton)
en: Use system font
ro: Utilizare font de sistem

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton_2)
en: Use custom font:
ro: Utilizare font personalizat:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: &Highlight foreground:
ro: &Evidențiază prim-plan:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_highlightForegroundColor) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_highlightForegroundColor)
en: Foreground color for highlighted messages
ro: Culoarea de fundal pentru mesajele evidențiate

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel2_2) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel2_2) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_chatBackgroundColor) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_chatBackgroundColor)
en: Color for the background of the chat window
ro: Culoarea pentru fundalul ferestrei de discuții

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: &Background color:
ro: Culoare &fundal:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel1) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel1) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_highlightBackgroundColor) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_highlightBackgroundColor)
en: Background color for highlighted messages
ro: Culoarea de fundal pentru mesajele evidențiate

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Highlight bac&kground:
ro: F&undal evidențiere:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel1_3) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel1_3) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_chatLinkColor) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_chatLinkColor)
en: Color used for links in chats
ro: Culoarea utilizată pentru legături în discuții

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3)
en: &Link color:
ro: Culoare &legătură:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Formatting Overrides
ro: Suprascrieri formatare

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_useEmoticons)
en: If this is checked, the text representation of emoticons in messages will be replaced by an image
ro: Dacă este bifată, reprezentarea textuală a emoticonilor va fi înlocuită de o imagine

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_useEmoticons)
en: U&se the following emoticon theme:
ro: Utili&zează următoarea tematică de emoticoni:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnManageThemes)
en: &Manage Emoticons...
ro: &Gestionare emoticoni...

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ChatWindowConfig_Style)
en: Chat Window Appearance
ro: Aspectul ferestrei de discuții

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Display
ro: Afișare

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_groupConsecutiveMessages)
en: Group consecuti&ve messages
ro: Grupează mesaje consecuti&ve

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_useCompact)
en: Co&mpact style in chatrooms
ro: Stil co&mpact în camere de discușii

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, stylesGroupBox)
en: Styles
ro: Stiluri

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Style variant:
ro: Variantă stil:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KPushButton, btnGetStyles)
en: Get new Chat Window styles over the Internet
ro: Obține stiluri pentru fereastra de discuții prin Internet

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, btnGetStyles)
en: &Get New...
ro: &Obține noi...

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, installButton)
en: &Install...
ro: &Instalare...

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, deleteButton)
en: &Delete
ro: Ș&terge

en: General Plugins
ro: Module generale

en: &Manager
ro: Ad&ministrator

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Online Status Menu
ro: Meniul stării conectate

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Protocol's online status menu:
ro: Meniul stării conectate al protocolului:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_protocolStatusMenuType)
en: As Global Status Menu
ro: Ca meniu de stare global

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_protocolStatusMenuType)
en: Only Statuses With Matching Category
ro: Doar stările cu categorie potrivită

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_protocolStatusMenuType)
en: All Statuses With Parent Category
ro: Toate stările cu categoria părinte

en: Free For Chat
ro: Liber pentru discuții

en: Extended Away
ro: Plecat extins

en: Idle
ro: Inactiv

en: Do Not Change
ro: Nu schimba

en: New Status
ro: Stare nouă

en: New Group
ro: Grup nou

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pbAddStatus) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnCustomAdd) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonAdd) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addEmailButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButt
en: Add
ro: Adaugă

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pbAddGroup)
en: Add Group
ro: Adaugă grup

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Category:
ro: Categorie:

en: Title
ro: Titlu

en: Placeholder
ro: Înlocuitor

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Display Name
ro: Nume afișat

en: Status Title
ro: Titlu stare

en: Status Message
ro: Mesaj stare

en: Contact Icons
ro: Pictograme contacte

en: The layout '%1' is one of the default layouts and cannot be deleted.
ro: Aranjamentul „%1” este unul implicit și nu poate fi șters.

en: Cannot Delete Default Layouts
ro: Nu se pot șterge aranjamentele implicite

en: <qt>This contact is already on your contact list. It is a child contact of <b>%1</b></qt>
ro: <qt>Acest contact este deja în lista de contacte. El este un contact-copil al <b>%1</b></qt>

en: <qt>Are you sure you want to merge meta contacts?
    <b>%1</b>
ro: <qt>Sigur combinați metacontactele?
    <b>%1</b>

en: Meta Contact Merge
ro: Combinare metacontacte

en: Select Address Book
ro: Alege Cartea de adrese

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ContactSelectorWidget_Base) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, MetaContactSelectorWidget_Base) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, AddressBookSelectorWidget_Base)
en: Select Contact
ro: Alege contact

en: No writeable address book resource found.
ro: Nu a fost găsită nicio resursă carte de adrese inscripționabilă.

en:  (already in address book)
ro:  (deja în cartea de adrese)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: This wizard helps you export instant messaging contacts to the KDE address book.
ro: Acest expert vă ajută să exportați contactele de mesagerie instant în cartea de adrese KDE.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: &Select Address Book
ro: &Alege cartea de adrese

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Selected contacts will be added to the KDE address book.
ro: Contactele alese vor fi adăugate la cartea de adrese KDE

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnSelectAll)
en: Select &All
ro: Selectează t&ot

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnDeselectAll)
en: &Deselect All
ro: &Deselectează tot

en: <Not Set>
ro: <Nestabilit>

en: Export to Address Book
ro: Exportă în Cartea de adrese

en: Export
ro: Exportă

en: Set address book fields using the selected data from Kopete
ro: Stabilește cîmpurile cărții de adrese utilizînd datele alese din Kopete

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, AddressBookExportUI)
en: Merge with Address Book
ro: Combină cu Cartea de adrese

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, firstNameLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mLblFirstName) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fullNameLabel_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel10)
en: First name:
ro: Nume:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mLblHomePhone)
en: Home phone:
ro: Telefon acasă:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mLblWorkPhone) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6)
en: Work phone:
ro: Telefon serviciu:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mobileLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mLblMobilePhone) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: Mobile phone:
ro: Telefon Mobil:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lastNameLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mLblLastName) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LastNameLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel11)
en: Last name:
ro: Prenume:

en: Create New Group...
ro: Creare grup nou...

en: &Move To
ro: &Mută în

en: &Copy To
ro: &Copiază în

en: Merge Meta Contacts
ro: Combină metacontacte

en: Send Email...
ro: Expediere poștă...

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: &Add Contact
ro: &Adăugare contact

en: Select Account
ro: Alege contul

en: Add to Your Contact List
ro: Adaugă la lista de contacte

en: &Properties
ro: &Proprietăți

en: Please enter the name for the new group:
ro: Introduceți denumirea pentru noul grup:

en: <qt>Are you sure you want to remove the contact <b>%1</b> from your contact list?</qt>
ro: <qt>Sigur eliminați contactul <b>%1</b> din lista de contacte?</qt>

en: <qt>Are you sure you want to remove the group <b>%1</b> and all contacts that are contained within it?</qt>
ro: <qt>Sigur eliminați grupul <b>%1</b> și toate contactele conținute în acesta?</qt>

en: Are you sure you want to remove these contacts from your contact list?
ro: Sigur eliminați aceste contacte din lista de contacte?

en: Are you sure you want to remove these groups and contacts from your contact list?
ro: Sigur eliminați aceste grupuri și contacte din lista de contacte?

en: There is no email address set for this contact in the KDE address book.
ro: Nu este stabilită nicio adresă de email pentru acest contact în cartea de adrese KDE.

en: No Email Address in Address Book
ro: Nicio adresă de email în Cartea de adrese

en: This contact was not found in the KDE address book. Check that a contact is selected in the properties dialog.
ro: Acest contact nu a fost găsit în cartea de adrese KDE. Verificați dacă este selectat un contact în dialogul de proprietăți.

en: Not Found in Address Book
ro: Nu a fost găsit în Cartea de adrese

en: Rename Contact
ro: Redenumește contactul

en: Remove Contact
ro: Elimină contact

en: Send Single Message...
ro: Trimitere mesaj unic...

en: &Add Subcontact
ro: &Adaugă subcontact

en: Rename Group
ro: Redenumire grup

en: Remove Group
ro: Eliminare grup

en: Send Message to Group
ro: Trimite mesaj către grup

en: &Add Contact to Group
ro: &Adaugă contactul la grup

en: Make Meta Contact
ro: Fă metacontact

en: Add Contact
ro: Adaugă contact

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblDisplayName) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: &Name:
ro: &Nume:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, grpIcons)
en: Icons
ro: Pictograme

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkUseCustomIcons)
en: Use custom &icons
ro: Utilizează p&ictograme personalizate

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblOpen)
en: O&pen:
ro: &Deschide:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblClosed)
en: C&losed:
ro: În&chis:

en: Properties of Group %1
ro: Proprietățile grupului %1

en: Custom &Notifications
ro: &Notificări personalizate

en: Properties of Meta Contact %1
ro: Proprietățile metacontactului %1

en: Sync KABC...
ro: Sincronizare KABC...

en: No Contacts with Photo Support
ro: Niciun contact cu suport pentru fotografie

en: No contacts were imported from the address book.
ro: Nu a fost importat niciun contact din cartea de adrese.

en: No Change
ro: Nicio modificare

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, grpAddressbook)
en: Address Book Link
ro: Legătură la cartea de adrese

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, btnExportKABC)
en: Export contact's details to the KDE Address Book
ro: Exportă detaliile contactului către cartea de adrese KDE

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnExportKABC)
en: E&xport Details...
ro: E&xport detalii...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, btnImportKABC)
en: Import contacts from the KDE Address Book
ro: Importă contacte din cartea de adrese KDE

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnImportKABC)
en: &Import Contacts
ro: &Importă contacte

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, buttonGroup1)
en: Display Name Source
ro: Sursa numelui afișat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioNameKABC)
en: Use address book &name (needs address book link)
ro: Utilizează &nume din cartea de adrese (necesită legătură la cartea de adrese)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioNameContact) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioPhotoContact)
en: From contact:
ro: Din contact:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, cmbAccountName) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, cmbAccountPhoto)
en: Contact with which to synchronize the displayname.
ro: Contactul cu care să se sincronizeze numele afișat.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioNameCustom)
en: Cus&tom:
ro: Personaliza&t:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, buttonGroup2)
en: Photo Source
ro: Sursă fotografie

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioPhotoKABC)
en: U&se address book photo (needs address book link)
ro: Utili&zează poză din cartea de adrese (necesită legătură la cartea de adrese)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, photoLabel) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1) i18n: ectx: property (text), widget (K3ListView, addresseeListView)
en: Photo
ro: Fotografie

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioPhotoCustom)
en: Custom:
ro: Personalizat:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnChoosePhoto)
en: Choose...
ro: Alege...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkSyncPhoto)
en: S&ync photo to address book
ro: Sincroni&zează fotografia în cartea de adrese

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, TabPage) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Ad&vanced
ro: A&vansat

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkUseCustomIcons)
en: Check to set custom icons for this contact
ro: Bifați pentru a stabili pictograme personalizate pentru acest contact

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkUseCustomIcons)
en: Use custom status &icons
ro: Utilizează p&ictograme de stare personalizate

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblOnline)
en: &Online:
ro: C&onectat:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblOffline)
en: O&ffline:
ro: Deco&nectat:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblAway)
en: Awa&y:
ro: &Plecat:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblUnknown)
en: Un&known:
ro: Ne&cunoscut:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, groupLabel)
en: &Group:
ro: &Grup:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kabcLabel)
en: Address book entry:
ro: Înregistrare în cartea de adrese:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, AccountIdentityBase) i18n: ectx: property (text), widget (KTitleWidget, title)
en: Account Identity
ro: Identitate cont

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, selectText)
en: Select the identity to be used by the accounts:
ro: Alegeți identitatea de utilizat de către conturi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, accounts)
en: <img name=foobar> My Account
ro: <img name=foobar> Contul meu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, identityList)
en: Identity
ro: Identitate

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, IdentityDetailed)
en: Detailed Info
ro: Informații detaliate

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, emailLabel)
en: E-mail:
ro: E-Mail:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, phoneLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Private phone:
ro: Telefon particular:

en: Identity Information
ro: Informații identitate

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, photo)
en: No Photo
ro: Fără fotografie

en: General Information
ro: Informații generale

en: Detailed Information
ro: Informații detaliate

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, IdentityGeneral)
en: General Info
ro: Informații generale

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, selectPhoto)
en: Select Photo
ro: Alegeți fotografia

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, clearPhoto)
en: Clear Photo
ro: Curăță fotografia

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelLabel)
en: Show as:
ro: Arată ca:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, nickNameLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblNickName) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblNick)
en: Nickname:
ro: Poreclă:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, identityName)
en: Identity Name
ro: Nume identitate

[ctx: Button to open account configuration widget]
en: Click to add an account
ro: Faceți clic pentru a adăuga un cont

en: View
ro: Vizualizează

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
ro: &Fișier

note: i18n: ectx: Menu (edit) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_btnEdit) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_edit)
en: &Edit
ro: &Editare

note: i18n: ectx: ToolBar (quickSearchBar)
en: Quick Search Bar
ro: Bara de căutare rapidă

note: i18n: ectx: Menu (contact_popup_actions)
en: &Other Actions
ro: &Alte acțiuni

note: i18n: ectx: Menu (contact_popup_groups)
en: &Groups
ro: &Grupuri

en: Global status message
ro: Mesaj stare globală

en: Service messages
ro: Mesaje serviciu

en: &Export Contacts...
ro: &Export contacte...

en: &Away
ro: &Plecat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, awayButton_)
en: &Busy
ro: &Ocupat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, invisibleButton_)
en: &Invisible
ro: &Invizibil

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioOnline)
en: &Online
ro: &Conectat

en: &Set Status
ro: &Stabilire stare

en: Configure &Global Shortcuts...
ro: Configurare acceleratori &globali...

en: Show &All
ro: &Arată tot

en: Show Offline &Users
ro: Arată &utilizatori deconectați

en: Show Empty &Groups
ro: Arată &grupuri goale

en: Read Message
ro: Citește mesajul

en: Read the next pending message
ro: Citește următorul mesaj în așteptare

en: Show/Hide Contact List
ro: Arată/ascunde lista de contacte

en: Show or hide the contact list
ro: Afișează sau ascune lista de contacte

en: Set Away/Back
ro: Stabilește plecat/revenit

en: <qt>Closing the main window will keep Kopete running in the system tray. Use 'Quit' from the 'File' menu to quit the application.</qt>
ro: <qt>Închiderea ferestrei principale va păstra Kopete rulînd în tava de sistem. Utilizați „Ieșire” din meniul „Fișier” pentru a ieși din aplicație.</qt>

en: Docking in System Tray
ro: Plasare în tava de sistem

[ctx: @label:textbox formatted status title]
en: <b>Status&nbsp;Title:</b>&nbsp;%1
ro: <b>Titlu&nbsp;stare:</b>&nbsp;%1

[ctx: @label:textbox formatted status message]
en: <br /><b>Status&nbsp;Message:</b>&nbsp;%1
ro: <br /><b>Mesaj&nbsp;stare:</b>&nbsp;%1

en: Kopete, the KDE Instant Messenger
ro: Kopete, mesagerul instantaneu KDE

en: Developer and Project founder
ro: Dezvoltator și fondator proiect

en: Developer, Yahoo plugin maintainer
ro: Dezvoltator, responsabil de modulul Yahoo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLineEdit, kcfg_lastName)
en: Developer
ro: Dezvoltator

en: Developer, Connection status plugin author
ro: Dezvoltator, autorul modulului Stare conexiune

en: Developer, Video device support
ro: Dezvoltator, suport dispozitive video

en: Developer, MSN
ro: Dezvoltator, MSN

en: Developer, Gadu plugin maintainer
ro: Dezvoltator, responsabil de modulul Gadu

en: Lead Developer, AIM and ICQ plugin maintainer
ro: Dezvoltator principal, responsabil de modulele AIM și ICQ

en: IRC plugin maintainer
ro: Responsabil de modulul IRC

en: Lead Developer, Telepathy and Messenger plugin maintainer
ro: Dezvoltator principal, responsabil de modulele Messenger și Telepathy

en: Lead Developer, MSN plugin maintainer
ro: Dezvoltator principal, responsabil de modulul MSN

en: Artist / Developer, Artwork maintainer
ro: Artist/dezvoltator, responsabil de grafică

en: Developer, UI maintainer
ro: Dezvoltator, responsabil de interfață

en: Developer, WLM plugin maintainer
ro: Dezvoltator, responsabil de modulul WLM

en: Developer, Jabber plugin maintainer
ro: Dezvoltator, responsabil de modulul Jabber

en: Lead Developer, GroupWise maintainer
ro: Dezvoltator principal, responsabil GroupWise

en: Developer, AIM and ICQ
ro: Dezvoltator, AIM și ICQ

en: Developer, Bonjour Plugin Maintainer
ro: Dezvoltator, responsabil de modulul Bonjour

en: Konki style author
ro: Autorul stilului Konki

en: Hacker style author
ro: Autorul stilului Hacker

en: Kopete's icon author
ro: Autorul pictogramei Kopete

en: Sounds
ro: Sunete

en: Kopete Docugoddess, Bug and Patch Testing.
ro: Testare petice și erori

en: Iris Jabber Backend Library
ro: Biblioteca suportului Jabber Iris

en: OscarSocket author
ro: Autor OscarSocket

en: Kmerlin MSN code
ro: Cod MSN Kmerlin

en: Former developer
ro: Fost dezvoltator

en: Former developer, project co-founder
ro: Fost dezvoltator, cofondator proiect

en: Misc bugfixes and enhancements
ro: Diverse corecții și îmbunătățiri

en: Former developer, original Gadu plugin author
ro: Fost dezvoltator, autor original al modulului Gadu

en: Former developer, Jabber plugin author
ro: Fost dezvoltator, autorul modulului Jabber

en: Former developer, Oscar plugin
ro: Fostul dezvoltator, modulul Oscar

en: Former developer and WinPopup maintainer
ro: Fost dezvoltator și responsabil WinPopup

en: Do not load plugins. This option overrides all other options.
ro: Nu încărca modulele. Această opțiune le suprimă pe toate celelalte.

en: Disable auto-connection
ro: Dezactivează autoconectarea

en: Auto-connect the specified accounts. Use a comma-separated list
    to auto-connect multiple accounts.
ro: Conectează automat conturile specificate. Utilizați o listă separată
    prin virgulă pentru a conecta automat multiple conturi.

en: Do not load the specified plugin. Use a comma-separated list
    to disable multiple plugins.
ro: Nu încărca modulul specificat. Utilizați o listă separată prin virgulă
    pentru a dezactiva multiple conturi.

en: Load only the specified plugins. Use a comma-separated list
    to load multiple plugins. This option has no effect when
    --noplugins is set and overrides all other plugin related
    command line options.
ro: Încarcă numai modulele specificate. Utilizați o listă separată prin
    virgulă pentru a încărca multiple module. Această opțiune nu are
    niciun efect cînd este stabilit --noplugins și precedă toate celelalte
    opțiuni din linia de comandă legate de module.

en: URLs to pass to kopete / emoticon themes to install
ro: URL-uri de oferit Kopete / tematici de emoticoni de instalat

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, clearButton)
en: C&lear
ro: C&urăță

en: Edit Statuses...
ro: Editare stări...

en: Configure Statuses
ro: Configurează stările

en: Both
ro: Ambele

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, color_btn)
en: Color
ro: Culoare

en: A network connection was disconnected.  The application is now in offline mode.  Do you want the application to resume network operations when the network is available again?
ro: O conexiune de rețea a fost deconectată. Aplicația este acum în regim deconectat. Doriți ca aplicația să reia operațiunile de rețea cînd aceasta va fi din nou disponibilă?

en: This application is currently in offline mode.  Do you want to connect?
ro: Această aplicație este în regim deconectat. Vă conectați?

en: This application is currently in offline mode.  Do you want to connect in order to carry out this operation?
ro: Această aplicație este în regim deconectat. Vă conectați pentru a îndeplini această operație?

en: Leave Offline Mode?
ro: Părăsiți regimul deconectat?

en: Connect
ro: Conectează

en: Stay Offline
ro: Rămîi deconectat

en: Could not find contactlist.xml in Kopete application data.
ro: Nu s-a putut găsi contactlist.xml în datele aplicației Kopete.

en: Could not open contact list file.
ro: Fișierul cu lista de contacte nu a putut fi deschis.

en: Could not write contact list to a file.
ro: Lista de contacte nu a putut fi scrisă într-un fișier.

en: <qt>"%1" is not supported by Kopete.</qt>
ro: <qt>„%1” nu este susținut de Kopete.</qt>

en: Could Not Sync with KDE Address Book
ro: Nu m-am putut sincroniza cu Cartea de adrese KDE

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, useTls_)
en: Do Not Use
ro: Nu folosi

en: <qt>An address was added to this contact by another application.<br />Would you like to use it in Kopete?<br /><b>Protocol:</b> %1<br /><b>Address:</b> %2</qt>
ro: <qt>O adresă a fost adăugată la acest contact de către altă aplicație.<br />Doriți să o utilizați în Kopete?<br /><b>Protocol:</b> %1<br /><b>Adresă:</b> %2</qt>

en: Import Address From Address Book
ro: Import adresă din Cartea de adrese

en: Use
ro: Folosește

en: <qt>One or more of your accounts using %1 are offline.  Most systems have to be connected to add contacts.  Please connect these accounts and try again.</qt>
ro: <qt>Unul sau mai multe dintre conturile dumneavoastră utilizînd %1 sînt deconectate. Majoritatea sistemelor trebuie să fie conectate pentru a adăuga contacte. Conectați aceste conturi și încercați din nou.</qt>

en: Not Connected
ro: Deconectat

en: Choose Account
ro: Alegeți contul

en: <qt>You do not have an account configured for <b>%1</b> yet.  Please create an account, connect it, and try again.</qt>
ro: <qt>Încă nu aveți un cont configurat pentru <b>%1</b>.  Creați contul, conectați-l și reîncercați.</qt>

en: No Account Found
ro: Nici un cont găsit

en: <qt>It was not possible to add the contact.</qt>
ro: <qt>Adăugarea contactului nu a fost posibilă.</qt>

en: Could Not Add Contact
ro: Nu am putut adăuga contactul

en: You have been disconnected
ro: Ați fost deconectat

en: You have connected from another client or computer to the account '%1'
ro: V-ați conectat de la alt client sau calculator la contul „%1”

en: Most proprietary Instant Messaging services do not allow you to connect from more than one location. Check that nobody is using your account without your permission. If you need a service that supports connection from various locations at the same time, use the Jabber protocol.
ro: Majoritatea serviciilor de Mesagerie Instant comerciale nu vă permit să vă conectați din mai mult de o locație. Verificați dacă cineva nu vă utilizează contul fără permisiunea dumneavoastră. Dacă aveți nevoie de un serviciu care susține conectarea din diferite locații simultan, utilizați protocolul Jabber.

en: You are not allowed to add yourself to the contact list. The addition of "%1" to account "%2" will not take place.
ro: Nu aveți voie să vă adăugați pe dumneavoastră în lista de contacte. Adăugarea „%1” la contul „%2” nu va avea loc.

en: Error Creating Contact
ro: Eroare la crearea contactului

en: Properties
ro: Proprietăți

en: Edit Account
ro: Editare cont

en: You have been added
ro: Ați fost adăugat

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, pb_add)
en: Add...
ro: Adaugă...

en: Authorize
ro: Autorizează

en: Block
ro: Blochează

en: Info...
ro: Informații...

en: The contact <b>%1</b> has added you to his/her contact list.
ro: Contactul <b>%1</b> v-a adăugat la lista sa de contacte.

note: i18n: ectx: label
en: Emitted when the contact list appearance has changed.
ro: Emis cînd aspectul listei de contacte s-a schimbat.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Appearance)
en: Enable emoticon support in Kopete.
ro: Activează suportul pentru emoticoni în Kopete.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Appearance)
en: Whether using the system font for the chat window.
ro: Dacă se utilizează fontul de sistem pentru fereastra de discuții.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Appearance)
en: Color used to identify idle contacts.
ro: Culoarea utilizată pentru a identifica contactele inactive.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Appearance)
en: Whether to use a different color for idle contacts.
ro: Dacă să fie utilizată o culoare diferită pentru contacte incative.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Appearance)
en: Contact properties that contact tooltip will show.
ro: Proprietățile de contact ce vor fi afișate de către indiciul contactelor.

note: i18n: ectx: label, entry, group (ContactList)
en: Contact list group sorting
ro: Sortarea grupurilor listei de contacte

note: i18n: ectx: label, entry, group (ContactList)
en: Contact list icon display mode. Either the protocol icon or the contact photo.
ro: Regimul de afișare a pictogramelor listei de contacte. Fie pictograma protocolului,  fie fotografia contactului.

note: i18n: ectx: label, entry, group (ContactList)
en: Enable borders on the contact's photo.
ro: Activează conturul pe fotografia contactului.

note: i18n: ectx: label, entry, group (ContactList)
en: Round contact photo corners.
ro: Rotunjește colțurile fotografiei contactului.

note: i18n: ectx: label, entry, group (ContactList)
en: Show contact list as a tree view.
ro: Arată lista de contacte ca vizualizare arborescentă.

note: i18n: ectx: label, entry, group (ContactList)
en: Indent contacts if you do not show tree lines.
ro: Indentează contactele dacă nu arătați liniile arborelui.

note: i18n: ectx: label, entry, group (ContactList)
en: Hide the vertical scroll bar.
ro: Ascunde bara de derulare verticală.

note: i18n: ectx: label, entry, group (ContactList)
en: Group contacts by group.
ro: Grupează contactele după grup.

note: i18n: ectx: label, entry, group (ContactList)
en: Use custom fonts for contact list.
ro: Utilizează fonturi personalizate pentru lista de contacte.

note: i18n: ectx: label, entry, group (ContactList)
en: Automatically resize the main window.
ro: Redimensionează automat fereastra principală.

note: i18n: ectx: label, entry, group (ContactList)
en: Corner at which to anchor main window when auto-resizing.
ro: Colțul la care să fie ancorată fereastra principală la redimensionare automată.

note: i18n: ectx: label, entry, group (ContactList)
en: Normal font for contact list
ro: Font normal pentru lista de contacte

note: i18n: ectx: label, entry, group (ContactList)
en: Small font for contact list (for status message)
ro: Font mic pentru lista de contacte (pentru mesajul de stare)

note: i18n: ectx: label, entry, group (ContactList)
en: Color for group name.
ro: Culoare pentru denumirea grupului.

note: i18n: ectx: label, entry, group (ContactList)
en: Animate contact list on contact list changes.
ro: Animează lista de contacte la schimbările acesteia.

note: i18n: ectx: label, entry, group (ContactList)
en: Auto-hide contact list after a while.
ro: Ascunde automat lista de contacte după o perioadă.

note: i18n: ectx: label, entry, group (ContactList)
en: Auto-hide vertical scrollbar in contact list after a while.
ro: Ascunde automat bara de derulare verticală în lista de contacte după o perioadă.

note: i18n: ectx: label, entry, group (ContactList)
en: Auto-hide timeout
ro: Temporizarea ascunderii automate

note: i18n: ectx: label, entry, group (ContactList)
en: Show offline users in contact list.
ro: Arată utilizatorii deconectați în lista de contacte.

note: i18n: ectx: label, entry, group (ContactList)
en: Show empty groups in contact list.
ro: Arată grupurile goale în lista de contacte.

note: i18n: ectx: label, entry, group (ContactList)
en: Show identities in status bar instead of accounts.
ro: Arată identități în bara de stare în loc de contacte.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Behavior)
en: Start Kopete docked.
ro: Pornește Kopete andocat.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Behavior)
en: Show Kopete in system tray.
ro: Arată Kopete în tava de sistem.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Behavior)
en: Use message queue.
ro: Utilizează coadă de mesaje.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Behavior)
en: Queue unread messages.
ro: Adaugă mesajele necitite la coadă.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Behavior)
en: Use mouse navigation only in contact list.
ro: Utilizează navigarea cu mausul numai în lista de contacte.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Behavior)
en: Reconnect on disconnect.
ro: Reconectează la deconectare.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Behavior)
en: Raise message view on new messages.
ro: Ridică vizualizarea mesajelor la mesaje noi.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Behavior)
en: Show events in chat window.
ro: Arată evenimente în fereastra discuției.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Behavior)
en: Queue only highlighted messages in group chats
ro: Pune în coadă numai mesajele evidențiate în discuțiile în grup

note: i18n: ectx: label, entry, group (Behavior)
en: Queue Only Messages On Another Desktop
ro: Pune în coadă numai mesajele de pe alt birou

note: i18n: ectx: label, entry, group (Behavior)
en: Single notification for messages from the same sender.
ro: Notificare unică pentru mesajele de la același expeditor.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Behavior)
en: Balloon Notification Ignore Closes Chat View
ro: Ignorarea balonului de notificare închide vizualizarea discuției

note: i18n: ectx: label, entry, group (Behavior)
en: Trayflash Notification
ro: Notificare cu clipirea tavei

note: i18n: ectx: label, entry, group (Behavior)
en: Animate on message with open chat.
ro: Animează la mesaj cu discuția deschisă.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Behavior)
en: Enable events while away.
ro: Activează evenimentele cît sînt plecat.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Behavior)
en: Chat window grouping policy.
ro: Politica de grupare a ferestrelor discuției.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Behavior)
en: Enable spell checking by default.
ro: Activează implicit verificarea ortografică.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Behavior)
en: Enable rich text by default.
ro: Activează implicit textul îmbogățit.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Behavior)
en: Show send button in Chat Window.
ro: Arată butonul de expediere în fereastra discuției.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Behavior)
en: Show message dates.
ro: Arată datele mesajelor.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Behavior)
en: Truncate contact name.
ro: Trunchiază numele contactului.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Behavior)
en: Truncate contact name max length.
ro: Lungimea numelui de contact trunchiat.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Behavior)
en: Maximum number of messages to show in a chat window.
ro: Numărul maxim de mesaje de arătat în fereastra de discuții.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Behavior)
en: Hightlight messages containing your nickname.
ro: Evidențiază mesajele conținînd porecla dumneavoastră.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Behavior)
en: Selected view plugin for Chat Window.
ro: Modulul de vizualizare ales pentru fereastra discuției.

note: i18n: ectx: label, entry, group (AutoAway)
en: Use auto away.
ro: Utilizează plecarea automată.

note: i18n: ectx: label, entry, group (AutoAway)
en: Auto away timeout.
ro: Temporizare plecare automată.

note: i18n: ectx: label, entry, group (AutoAway)
en: Go available after detecting an activity.
ro: Devin disponibil cînd se detectează o activitate.

note: i18n: ectx: label, entry, group (AutoAway)
en: Confirm Before Coming Back from Auto Away
ro: Confirmă înainte de a reveni din inactivitate automată

note: i18n: ectx: label, entry, group (AutoAway)
en: When setting the auto away message, use the latest away message.
ro: La stabilirea mesajului de plecare automată, utilizează ultimul mesaj de plecare.

note: i18n: ectx: label, entry, group (AutoAway)
en: When setting the auto away message, use a custom away message.
ro: La stabilirea mesajului de plecare automată, utilizează mesaj de plecare personalizat.

note: i18n: ectx: label, entry, group (AutoAway)
en: The custom auto away title.
ro: Titlul personalizat pentru plecare automată.

note: i18n: ectx: label, entry, group (AutoAway)
en: The custom auto away message.
ro: Mesajul personalizat pentru plecare automată.

en: I am gone right now, but I will be back later
ro: Lipsesc momentan, dar mă întorc mai tîrziu.

note: i18n: ectx: label, entry, group (ContactList)
en: Enable smooth scrolling in contact list.
ro: Activează derularea lină în lista de contacte.

note: i18n: ectx: label, entry, group (ChatWindowSettings)
en: Always show tabs.
ro: Arată file întotdeauna.

en: Outgoing Message Sent
ro: Mesaj de ieșire trimis

en: A contact sent you a buzz/nudge.
ro: Un contact v-a trimis un bîzîit/ghiont.

[ctx: @action]
en: Chat
ro: Discută

en: <qt>An error has occurred while creating a new chat window. The chat window has not been created.</qt>
ro: <qt>A intervenit o eroare la crearea noii ferestre de discuții. Fereastra de discuții nu a fost creată.</qt>

en: Error While Creating Chat Window
ro: Eroare la crearea ferestrei de discuții

en: Enter Arguments
ro: Introduceți argumente

en: Enter the arguments to %1:
ro: Introduceți argumentele %1:

en: Alias "%1" expands to itself.
ro: Aliasul „%1” se desfășoară în sine însuși.

en: "%2" requires at least %1 argument. | "%2" requires at least %1 arguments.
ro[0]: „%2” cere cel puțin %1 argument.
ro[1]: „%2” cere cel puțin %1 argumente.
ro[2]: „%2” cere cel puțin %1 de argumente.

en: "%2" has a maximum of %1 argument. | "%2" has a maximum of %1 arguments.
ro[0]: „%2” are un maxim de %1 argument.
ro[1]: „%2” are un maxim de %1 argumente.
ro[2]: „%2” are un maxim de %1 de argumente.

en: You are not authorized to perform the command "%1".
ro: Nu aveți autorizarea să efectuați comanda „%1”.

en: Command Error
ro: Eroare comandă

en: USAGE: /help [<command>] - Used to list available commands, or show help for a specified command.
ro: UTILIZARE: /help [<comandă>] - Utilizat pentru a obține comenzile disponibile sau pentru a afișa ajutorul pentru o comandă specificată.

en: USAGE: /close - Closes the current view.
ro: UTILIZARE: /close - Închide vizualizarea curentă.

en: USAGE: /part - Closes the current view.
ro: UTILIZARE: /part - Închide vizualizarea curentă.

en: USAGE: /clear - Clears the active view's chat buffer.
ro: UTILIZARE: /clear - Curăță tamponul de discuție vizualizării curente.

en: USAGE: /away [<reason>] - Marks you as away/back for the current account only.
ro: UTILIZARE: /away [<motiv>] - Vă marchează ca plecat/revenit numai pentru contul actual.

en: USAGE: /awayall [<reason>] - Marks you as away/back for all accounts.
ro: UTILIZARE: /awayall [<motiv>] - Vă marchează ca plecat/revenit pentru toate conturile.

en: USAGE: /say <text> - Say text in this chat. This is the same as just typing a message, but is very useful for scripts.
ro: UTILIZARE: /say <text> - Spune textul în această discuție. Are același efect ca și simpla tastare a mesajului, dar este foarte utilă pentru scripturi.

en: USAGE: /exec [-o] <command> - Executes the specified command and displays the output in the chat buffer. If -o is specified, the output is sent to all members of the chat.
ro: UTILIZARE: /exec [-o] <comandă> - Execută comanda specificată și afișează ieșirea în tamponul discuției. Dacă -o este specificat, ieșirea este trimisă tuturor membrilor discuției.

en: Available Commands:
ro: Comenzi disponibile:

en: 
    Type /help <command> for more information.
ro: 
    Tastați /help <comandă> pentru mai multe informații.

en: There is no help available for '%1'.
ro: Nu este ajutor disponibil pentru „%1”.

en: ERROR: Shell access has been restricted on your system. The /exec command will not function.
ro: EROARE: Accesul la consolă a fost restricționat în sistemul dumneavoastră. Comanda /exec nu va funcționa.

note: i18n: ectx: Menu (commandmenu)
en: Commands
ro: Comenzi

en: &Add to Your Contact List
ro: &Adăugați la lista de contacte

en: Move Contact
ro: Mutare contact

en: Select the meta contact to which you want to move this contact:
ro: Alegeți metacontactul la care doriți la care doriți să mutați acest contact:

en: Create a new metacontact for this contact
ro: Creează un nou metacontact pentru acest contact

en: If you select this option, a new metacontact will be created in the top-level group with the name of this contact and the contact will be moved to it.
ro: Dacă alegeți această opțiune, un nou metacontact va fi creat în grupul de nivel superior cu denumirea acestui contact și contactul va fi mutat în acesta.

en: This user is not reachable at the moment. Please try a protocol that supports offline sending, or wait until this user comes online.
ro: Utilizatorul este momentan inaccesibil. Încercați un protocol care susține trimiterea în absență sau așteptați pînă cînd acest utilizator se va conecta.

en: User is Not Reachable
ro: Utilizatorul nu este accesibil

en: Are you sure you want to remove the contact  '%1' from your contact list?
ro: Sigur eliminați contactul „%1” din lista dumneavoastră de contacte?

[ctx: @label:textbox formatted name]
en: <br /><b>Full Name:</b>&nbsp;<nobr>%1</nobr>
ro: <br /><b>Nume complet:</b>&nbsp;<nobr>%1</nobr>

[ctx: @label:textbox formatted idle time]
en: <br /><b>Idle:</b>&nbsp;<nobr>%1</nobr>
ro: <br /><b>Inactiv:</b>&nbsp;<nobr>%1</nobr>

[ctx: @label:textbox formatted url]
en: <br /><b>Home Page:</b>&nbsp;<a href="%1"><nobr>%2</nobr></a>
ro: <br /><b>Pagină WEB:</b>&nbsp;<a href="%1"><nobr>%2</nobr></a>

[ctx: @label:textbox formatted status title]
en: <br /><b>Status&nbsp;Title:</b>&nbsp;%1
ro: <br /><b>Titlu&nbsp;stare:</b>&nbsp;%1

[ctx: <days>d <hours>h <minutes>m <seconds>s]
en: %4d %3h %2m %1s
ro: %4z %3o %2m %1s

[ctx: <hours>h <minutes>m <seconds>s]
en: %3h %2m %1s
ro: %3o %2m %1s

en: Full Name
ro: Nume complet

en: Idle Time
ro: Durată inactivitate

en: Online Since
ro: Conectat de la

en: Last Seen
ro: Văzut ultima dată

en: First Name
ro: Nume

en: Last Name
ro: Prenume

en: Private Phone
ro: Telefon particular

en: Private Mobile Phone
ro: Mobil particular

en: Work Phone
ro: Telefon serviciu

en: Work Mobile Phone
ro: Mobil serviciu

en: Email Address
ro: Adresă e-mail

en: Nick Name
ro: Poreclă

en: Top Level
ro: Nivel superior

en: Not in your contact list
ro: Nu este în lista de contacte

[ctx: Label for the default identity, used by users to group their instant messaging accounts]
en: Default Identity
ro: Identitate implicită

en: This user is not reachable at the moment. Please make sure you are connected and using a protocol that supports offline sending, or wait until this user comes online.
ro: Utilizatorul este momentan inaccesibil. Asigurați-vă că sînteți conectat și că utilizați un protocol ce susține trimiterea în absență sau așteptați pînă cînd acest utilizator se va conecta.

en: Status not available
ro: Starea nu este disponibilă

en: <qt><i>%1</i> is now %2.</qt>
ro: <qt><i>%1</i> este acum %2.</qt>

en: Unable to find the file %1.
ro: Imposibil de găsit fișierul %1.

en: <qt>Unable to download the requested file;<br />please check that address %1 is correct.</qt>
ro: <qt>Imposibil de descărcat fișierul cerut;<br />verificați dacă adresa %1 este corectă.</qt>

en: Connecting
ro: Conectare

en: Unknown
ro: Necunoscut

en: Password Required
ro: Este necesară parola

en: <qt>Kopete is unable to save your password securely in your wallet;<br />do you want to save the password in the <b>unsafe</b> configuration file instead?</qt>
ro: <qt>Kopete nu vă poate salva parola securizat în portofel;<br />doriți să salvați parola în fișierul de configurare <b>nesigur</b> în schimb?</qt>

en: Unable to Store Secure Password
ro: Imposibil de stocat parola securizată

en: Store &Unsafe
ro: Stochează nesec&urizat

en: <qt><b>The password was wrong.</b> Please re-enter your password for %1 account <b>%2</b></qt>
ro: <qt><b>Parola a fost greșită.</b> Reintroduceți parola pentru contul %1 <b>%2</b></qt>

en: <qt>Please enter your password for %1 account <b>%2</b></qt>
ro: <qt>Reintroduceți parola pentru contul %1 <b>%2</b></qt>

en: Account Offline
ro: Cont deconectat

en: Sorry, I am busy right now
ro: Scuze, sînt ocupat acum.

en: Going Online - Kopete
ro: Are loc conectarea - Kopete

en: Do You Want to Change Status to Available?
ro: Doriți să schimbați starea în Disponibil?

note: i18n: ectx: label, entry, group (Status)
en: Protocol's status menu type.
ro: Tipul meniului de stare al protocolului.

en: Copying
ro: Copiere

en: Source
ro: Sursă

en: Destination
ro: Destinație

en: File transfer %1 completed.
ro: Transfer de fișiere %1 încheiat.

en: File transfer %1 failed.
ro: Transferul de fișiere %1 a eșuat.

en: You cancelled file transfer %1
ro: Ați anulat transferul %1

en: File transfer %1 cancelled.
ro: Transfer de fișiere %1 anulat.

en: Kopete File Transfer
ro: Transfer de fișiere Kopete

en: Sorry, sending files which are not stored locally is not yet supported by this protocol.
    Please copy this file to your computer and try again.
ro: Scuze, transmiterea fișierelor care nu sînt stocate local nu este susținută încă de către acest protocol.
    Copiați acest fișier în calculatorul dumneavoastră și reîncercați.

en: File Transfer
ro: Transfer de fișiere

en: You must provide a valid local filename
ro: Trebuie să specificați un fișier local valid

en: You do not have permission to write to selected file
ro: Nu aveți permisiunea să scrieți în fișierul ales

en: The file '%1' already exists.
    Do you want to overwrite it ?
ro: Fișierul „%1” există deja.
    Doriți să îl suprascrieți?

en: Overwrite File
ro: Suprascriere fișier

en: The directory %1 does not exist
ro: Directorul %1 nu există

en: You do not have permission to write to selected directory
ro: Nu aveți permisiunea să scrieți în directorul ales

en: You must provide a valid local directory
ro: Trebuie să specificați un director local valid

en: You have been disconnected.
ro: Ați fost deconectat.

en: Connection Lost.
ro: Conexiune pierdută.

en: Kopete lost the channel used to talk to the instant messaging system.
    This can be because either your internet access went down, the service is experiencing problems, or the service disconnected you because you tried to connect with the same account from another location. Try connecting again later.
ro: Kopete a pierdut canalul utilizat pentru a vorbi cu sistemul de mesagerie instantanee.
    Aceasta se poate întîmpla fie deoarece a picat accesul la Internet, serviciul întîmpină probleme, fie serviciul v-a deconectat deoarece ați încercat să vă conectați cu același cont din altă parte. Încercați să vă conectați mai tîrziu.

en: Cannot connect with the instant messaging server or peers.
ro: Nu mă pot conecta la serverul de mesagerie instant sau la parteneri.

en: Cannot connect.
ro: Nu mă pot conecta.

en: This means Kopete cannot reach the instant messaging server or peers.
    This can be because either your internet access is down or the server is experiencing problems. Try connecting again later.
ro: Aceasta înseamnă că Kopete nu poate ajunge la serverul de mesagerie instant sau la parteneri.
    Aceasta se poate întîmpla fie pentru că nu mai aveți acces la Internet, fie pentru că serverul întîmpină probleme. Încercați să vă conectați mai tîrziu.

en: More Information...
ro: Mai multe informații...

en: + %1 more message | + %1 more messages
ro[0]: + încă %1 mesaj
ro[1]: + încă %1 mesaje
ro[2]: + încă %1 de mesaje

[ctx: @action]
en: View
ro: Vizualizează

en: Choose the corresponding entry for '%1'
ro: Alegeți înregistrarea corespunzătoare pentru „%1”

en: Choose the corresponding entry in the address book
ro: Alegeți înregistrarea corespunzătoare în cartea de adrese

en: Address Book Association
ro: Asociere carte de contacte

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineEdit, edtAddressee)
en: The KDE Address Book entry associated with this Kopete Contact
ro: Înregistrarea din cartea de adrese KDE asociată cu acest contact Kopete

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, clear_btn) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnClearBlackList) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnClearWhiteList) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KPushButton, btnClear)
en: Clear
ro: Curăță

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, btnSelectAddressee)
en: Select an address book entry
ro: Alegeți o înregistrare din cartea de adrese

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnSelectAddressee)
en: C&hange...
ro: &Modificare...

note: i18n: ectx: property (text), widget (K3ListView, addresseeListView)
en: Email
ro: E-mail

en: New Address Book Entry
ro: Înregistrare nouă în cartea de adrese

en: Name the new entry:
ro: Numele noii înregistrări:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, addAddresseeButton)
en: Create a new entry in your address book
ro: Creează o nouă înregistrare în cartea de adrese

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addAddresseeButton)
en: Create New Entr&y...
ro: Creea&ză înregistrare nouă...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (K3ListView, addresseeListView)
en: Select the contact you want to communicate with via Instant Messaging
ro: Alegeți contactul cu care doriți să comunicați prin Mesageria Instant

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblSearch)
en: S&earch:
ro: Căutar&e:

en: Select Avatar
ro: Alegeți un avatar

en: No Avatar
ro: Fără avatar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonAddAvatar)
en: Add Avatar...
ro: Adăugare avatar...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonRemoveAvatar)
en: Remove Avatar
ro: Elimină avatar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonFromWebcam)
en: From Webcam
ro: De pe camera web

en: Take a photo
ro: Fă o poză

en: Someone Has Added You
ro: Cineva v-a adăugat

en: <qt><img src="kopete-account-icon:%1" /> The contact <b>%2</b> has added you to his/her contact list. (Account %3)</qt>
ro: <qt><img src="kopete-account-icon:%1" /> Contactul <b>%2</b> v-a adăugat la lista sa de contacte. (Cont %3)</qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_label)
en: The contact XXX has added you to his/her contactlist
ro: Contactul XXX v-a adăugat în lista sa de contacte

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, m_infoButton)
en: Read More Info About This Contact
ro: Citiți mai multe despre acest contact

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_authorizeCb)
en: Authorize this contact to see my status
ro: Autorizează acest contact să-mi vadă starea

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_addCb)
en: Add this contact in my contactlist
ro: Adaugă acest contact la lista mea de contacte

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel7) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineEdit, m_displayNameEdit)
en: The display name of the contact.  Leave it empty to use the contact's nickname.
ro: Numele afișat al contactului. Lăsați gol pentru a utiliza porecla contactului.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel7) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, m_displayNameEdit)
en: Enter the contact's display name. This is how the contact will appear in the contact list.
    Leave it empty if you want to see the contact's nickname as their display name.
ro: Introduceți numele afișat al contactului. Așa va apărea contactul în lista de contacte.
    Lăsați gol dacă doriți să vedeți porecla contactului ca nume afișat.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel2_2_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel7)
en: Display name:
ro: Nume afișat:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel5)
en: Enter the group where the contact should be added. Leave it empty to add it in the top level group.
ro: Introduceți grupul în care să fie adăugat contactul. Lăsați gol pentru a-l adăuga în grupul de nivel superior.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: In the group:
ro: În grupul:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, m_groupList)
en: Enter the group where the contact should be added. Leave it empty to add it to the top level group.
ro: Introduceți grupul în care să fie adăugat contactul. Lăsați gol pentru a-l adăuga în grupul de nivel superior.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6)
en: Address book link:
ro: Legătură în cartea de adrese:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel1)
en: Please specify an away message, or choose a predefined one.
ro: Specificați un mesaj de plecare sau alegeți unul predefinit.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Information
ro: Informație

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, mRemembered)
en: Check this and enter your password below if you would like your password to be stored in your wallet, so Kopete does not have to ask you for it each time it is needed.
ro: Bifați aici și introduceți mai jos parola dumneavoastră dacă doriți ca aceasta să fie stocată în portofel, astfel încît Kopete să n-o ceară de fiecare dată cînd are nevoie de ea.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mRemembered)
en: Remember password
ro: Ține minte parola

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelProxyPassword) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Password:
ro: Parola:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineEdit, mPassword)
en: Enter your password here.
ro: Introduceți parola aici.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, mPassword)
en: Enter your password here. If you would rather not save your password, uncheck the Remember password checkbox above; you will then be prompted for your password whenever it is needed.
ro: Introduceți parola aici. Dacă nu doriți să salvați parola, debifați „Ține minte parola”; vi se va cere apoi parola de fiecare dată cînd aceasta e necesară.

en: Start &Chat...
ro: Pornire &conversație...

en: &Send Single Message...
ro: Trimite un &singur mesaj...

en: User &Info
ro: &Informații utilizator

en: Send &File...
ro: Expediere &fișier...

en: View &History...
ro: &Vizualizare istoric...

en: &Create Group...
ro: &Creare grup...

en: Cha&nge Meta Contact...
ro: Schimbare metaco&ntact...

en: &Delete Contact
ro: Ș&tergere contact

en: Change A&lias...
ro: Schimbare porec&lă...

en: &Block Contact
ro: &Blocare contact

en: Un&block Contact
ro: &Deblocare contact

en: Contacts
ro: Contacte

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, buttonGroup1)
en: Use Subfolder for Each Contact
ro: Utilizează subdosar pentru fiecare contact

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, yesButton)
en: Always
ro: Întotdeauna

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, noButton)
en: Never
ro: Niciodată

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, onlySelectedButton)
en: Only the selected contacts
ro: Doar contactele alese

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, onlyNotSelectedButton)
en: Not the selected contacts
ro: Nu contactele alese

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, AliasDialog)
en: Add New Alias
ro: Adaugă alias nou

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Command:
ro: Comandă:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineEdit, command)
en: This is the command that you want to run when you execute this alias.
ro: Aceasta este comanda pe care doriți să o rulați cînd executați acest alias.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_saveButton) i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, addButton)
en: &Save
ro: &Salvează

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnCancel) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_cancelButton) i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, kPushButton3)
en: &Cancel
ro: &Renunță

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (K3ListView, protocolList) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (K3ListView, protocolList)
en: If you want this alias to only be active for certain protocols, select those protocols here.
ro: Dacă doriți ca acest alias să fie activ numai pentru anumite protocoale, alegeți acele protocoale aici.

note: i18n: ectx: property (text), widget (K3ListView, aliasList) i18n: ectx: property (text), widget (K3ListView, protocolList)
en: Protocols
ro: Protocoale

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: For protocols:
ro: Pentru protocoalele:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (K3ListView, aliasList)
en: This is the list of custom aliases and the commands that you have already added
ro: Aceasta este lista aliasurilor personalizate și comenzilor pe care le-ați adăugat deja

note: i18n: ectx: property (text), widget (K3ListView, aliasList)
en: Command
ro: Comandă

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, addButton)
en: &Add New Alias...
ro: &Adăugare alias nou...

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, deleteButton)
en: &Delete Selected
ro: Ș&terge pe cel ales

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, editButton)
en: Edit Alias...
ro: Editare alias...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_btnAdd) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_add)
en: &Add
ro: &Adaugă

en: <qt>Could not add alias <b>%1</b>. An alias name cannot contain the characters "_" or "=".</qt>
ro: <qt>Imposibil de adăugat aliasul <b>%1</b>. Un alias nu poate să conțină caracterele „_” sau „=”.</qt>

en: Invalid Alias Name
ro: Nume alias nevalid

en: <qt>Could not add alias <b>%1</b>. This command is already being handled either by another alias or Kopete itself.</qt>
ro: <qt>Imposibil de adăugat aliasul <b>%1</b>. Această comandă este manipulată deja de alt alias sau de Kopete însuși.</qt>

en: Could Not Add Alias
ro: Nu am putut adăuga aliasul

en: <qt>Could not add alias <b>%1</b>. This command is already being handled by either another alias or Kopete itself.</qt>
ro: <qt>Imposibil de adăugat aliasul <b>%1</b>. Această comandă este manipulată deja de alt alias sau de Kopete însuși.</qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonDelete)
en: Delete
ro: Șterge

en: Are you sure you want to delete the selected aliases?
ro: Sigur ștergeți aliasurile alese?

en: Delete Aliases
ro: Șterge aliasuri

[ctx: list_of_words_to_replace]
en: ur,your,r,are,u,you,theres,there is,arent,are not,dont,do not
ro: brb,revin imediat,pls,te rog,dak,dacă,k,ca,lol,mă prăpădesc de rîs,pt,pentru,dpdv,din punct de vedere,si,și,ma,mă,fara,fără,cind,cînd,cand,când,stiu,știu,fa,fă

en: Replacement
ro: Înlocuire

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Sentence Options
ro: Opțiuni propoziție

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, DotEndSentence)
en: Add a dot at the end of each sent line
ro: Adaugă un punct la sfîrșitul fiecărei linii trimise

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, CapitalizeBeginningSentence)
en: Start each sent line with a capital letter
ro: Începe fiecare linie trimisă cu o literă majusculă

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Replacements List
ro: Listă înlocuiri

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_removeHost) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_btnRemove) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnRemove) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_remove) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mC
en: &Remove
ro: &Elimină

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Re&placement:
ro: Înl&ocuire:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gb_options)
en: Replacement Options
ro: Opțiuni înlocuire:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, AutoReplaceIncoming)
en: Auto replace on incoming messages
ro: Înlocuiește automat la mesaje de intrare

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, AutoReplaceOutgoing)
en: Auto replace on outgoing messages
ro: Înlocuiește automat la mesaje de ieșire

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Contact Notes
ro: Observații contact

en: Notes about %1:
ro: Observații despre %1:

en: &Notes
ro: &Observații

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
ro: &Unelte

en: Cryptography
ro: Criptografie

[ctx: @info]
en: This protocol may not work with messages that are encrypted. This is because encrypted messages are very long, and the server or peer may reject them due to their length. To avoid being signed off or your account being warned or temporarily suspended, turn off encryption.
ro: Acest protocol poate să nu funcționeze cu mesaje criptate. Aceasta se întîmplă din cauză că mesajele criptate sînt foarte lungi și serverul sau partenerul pot să le respingă din această cauză. Pentru a evita deconectarea, avertizarea sau suspendarea temporară a contului dumneavoastră, dezactivați criptarea.

[ctx: @info]
en: Cryptography plugin has found an encryption key for %1 (%2) in your KDE address book. Do you want to use key %3 as this contact's public key?
ro: Modulul de criptografie a găsit o cheie de criptare pentru %1 (%2) în cartea de adrese KDE. Doriți să utilizați cheia %3 în calitate de cheie publică a acestui contact?

en: Public Key Found
ro: Cheie publică găsită

en: Public Keys Found
ro: Chei publice găsite

[ctx: @info]
en: Cryptography plugin has found multiple encryption keys for %1 (%2) in your KDE address book. To use one of these keys, select it and choose OK.
ro: Modulul de criptografie a găsit mai multe chei de criptare pentru %1 (%2) în cartea de adrese KDE. Pentru a utiliza una dintre aceste chei, alegeți-o și apăsați OK.

[ctx: @info:tooltip]
en: The private key used for decryption and signing
ro: Cheia privată utilizată pentru decriptare și semnare

[ctx: @info:whatsthis]
en: View and change the private key used for signing and encrypting messages using the Cryptography plugin
ro: Vizualizare și modificare a cheii private utilizate pentru semnarea și criptarea mesajelor utilizînd modulul de criptografie

[ctx: @info]
en: <para>Before you can sign messages or receive encrypted ones, you must select a private key for yourself.</para><para>Before you can send encrypted messages to someone, you must select their public key by right-clicking on their name in your contact list and choosing "Select Public Key".</para>
ro: <para>Înainte de a putea să semnați mesaje sau să primiți mesaje criptate, trebuie să vă alegeți o cheie privată.</para><para>Înainte de a putea trimite cuiva mesaje criptate, trebuie să alegeți cheia publică a acelui contact făcînd clic-dreapta pe numele persoanei în lista de contacte și selectînd „Alege cheia publică”.</para>

[ctx: @label:chooser]
en: Select the key you want to use encrypt messages to the recipient
ro: Alegeți cheia de utilizat pentru a cripta mesajele către destinatar

[ctx: @label:chooser]
en: Select public key for %1
ro: Alegeți cheia publică pentru %1

en: Export Public Keys
ro: Export chei publice

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KListWidget, keyList)
en: Check the box next to the name and key of each user that you want to export to the address book.
ro: Bifați caseta alăturată numelui și cheii fiecărui utilizator pe care doriți să le exportați în cartea de adrese.

en: -New filter-
ro: -Filtru nou-

en: Rename Filter
ro: Redenumire filtru

en: Please enter the new name for the filter:
ro: Introduceți noua denumire pentru filtru:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Available Filters
ro: Filtre disponibile

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, renameButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_rename)
en: Rename...
ro: Redenumire...

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Criteria
ro: Criteriu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: If the message contains:
ro: Dacă mesajul conține:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_regexp)
en: Regular expression
ro: Expresie regulată

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, pb_edit) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_editregexp)
en: Edit...
ro: Editare...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_case)
en: Case sensitive
ro: Sensibil la registru

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Action
ro: Acțiune

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_setImportance)
en: Set the message importance to:
ro: Stabilește importanța mesajului la:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_importance)
en: Low
ro: Joasă

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_importance)
en: Normal
ro: Normală

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_importance)
en: Highlight
ro: Evidențiere

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_setBG)
en: Change the background color to:
ro: Schimbă culoarea fundalului în:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_setFG)
en: Change the foreground color to:
ro: Schimbă culoarea prim-planului în:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_raise)
en: Raise window
ro: Ridică fereastra

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_notifications)
en: Configure Notifications...
ro: Configurează notificările...

en: Keep
ro: Păstrează

en: Would you like to remove the old history files?
ro: Doriți să eliminați vechile fișiere de istoric?

en: History Converter
ro: Convertor istoric

en: History converter
ro: Convertor istoric

en: Parsing the old history in %1
ro: Parcurg istoricul vechi în %1

en: Parsing the old history in %1:
    %2
ro: Parcurg istoricul vechi în %1:
    %2

note: i18n: ectx: label, entry (Auto_chatwindow), group (History Plugin) i18n: ectx: label, entry (Auto_chatwindow), group (History2 Plugin)
en: Show previous messages in new chats.
ro: Arată mesajele precedente în discuțiile noi.

note: i18n: ectx: label, entry (Number_Auto_chatwindow), group (History Plugin) i18n: ectx: label, entry (Number_Auto_chatwindow), group (History2 Plugin)
en: Number of messages to show.
ro: Numărul mesajelor de afișat.

note: i18n: ectx: label, entry (Number_ChatWindow), group (History Plugin) i18n: ectx: label, entry (Number_ChatWindow), group (History2 Plugin)
en: Number of messages per page
ro: Număr de mesaje pe pagină

note: i18n: ectx: label, entry (History_color), group (History Plugin) i18n: ectx: label, entry (History_color), group (History2 Plugin)
en: Color of messages
ro: Culoarea mesajelor

note: i18n: ectx: label, entry (BrowserStyle), group (History Plugin) i18n: ectx: label, entry (BrowserStyle), group (History2 Plugin)
en: Style to use in history-browser.
ro: Stilul de utilizat în navigatorul istoricului.

en: History for %1
ro: Istoric pentru %1

en: All
ro: Tot

en: Loading...
ro: Încărcare...

en: Searching...
ro: Caut...

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, searchButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_search) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, searchButton)
en: &Search
ro: &Caută

en: History for All Contacts
ro: Istoric pentru toate contactele

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, statusLabel)
en: Ready
ro: Gata

en: Latest History
ro: Istoric recent

en: View &History
ro: &Vizualizare istoric

en: Quote Last Message
ro: Citează ultimul mesaj

en: Import History
ro: Istoric importuri

en: Import Listed Logs
ro: Importă jurnalele enumerate

en: Get History From &Pidgin...
ro: Obține istoricul din &Pidgin...

en: Select log directory by hand
ro: Alege directorul jurnalelor cu mîna

en: Parsed History
ro: Istoric parcurs

en: Saving logs to disk ...
ro: Salvare jurnale pe disc...

en: Abort Saving
ro: Abandonează salvarea

en: Saving
ro: Salvare

en: Are You Sure?
ro: Sigur?

en: Select Log Directory
ro: Alege directorul jurnalelor

en: Parsing history from pidgin ...
ro: Parcurg istoricul din Pidgin...

en: Abort parsing
ro: Abandonează parcurgerea

en: Parsing history
ro: Parcurg istoricul

en: History
ro: Istoric

en: Old history files from Kopete 0.6.x or older has been detected.
    Do you want to import and convert them to the new history format?
ro: Au fost detectate fișiere vechi de istoric din Kopete 0.6.x sau mai vechi.
    Doriți să le importați și să le convertiți în noul format de istoric?

en: History Plugin
ro: Modul Istoric

en: Import && Convert
ro: Import și conversie

en: Do Not Import
ro: Nu importa

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Chat History
ro: Istoric discuție

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, lblNoLinesPerPage)
en: The number of messages that are shown when browsing history in the chat window
ro: Numărul de mesaje ce sînt afișate la navigarea istoricului în fereastra de discuții

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblNoLinesPerPage)
en: Number of messages per page:
ro: Număr de mesaje pe pagină:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, colorLabel) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, History_color)
en: Color of history messages in the chat window
ro: Culoarea mesajelor din istoric în fereastra de discuții

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, colorLabel)
en: Color of messages:
ro: Culoarea mesajelor:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, numberLabel) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KIntSpinBox, Number_Auto_chatwindow)
en: This is the number of messages that will be added automatically in the chat window when opening a new chat.
ro: Acesta este numărul de mesaje ce vor fi adăugate automat în fereastra de discuții la deschiderea unei noi discuții.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, numberLabel)
en: Number of messages to show:
ro: Numărul mesajelor de afișat:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KIntSpinBox, Number_ChatWindow)
en: The number of message that are shown when borwsing history in the chat window
ro: Numărul de mesaje afișate la răsfoirea istoricului în fereastra de discuții

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkShowPrevious)
en: When a new chat is opened, automatically add the last few messages between you and that contact.
ro: La deschiderea unei noi discuții, adaugă automat ultimele cîteva mesaje dintre dumneavoastră și acel contact.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkShowPrevious)
en: Show chat history in new chats
ro: Afișează istoricul discuției în discuțiile noi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, importHistory) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, importHistory2)
en: Import History...
ro: Import istoric...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Message filter:
ro: Filtru mesaj:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, messageFilterBox)
en: All Messages
ro: Toate mesajele

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, messageFilterBox)
en: Only Incoming
ro: Doar de intrare

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, messageFilterBox)
en: Only Outgoing
ro: Doar de ieșire

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, dateTreeWidget)
en: Date
ro: Dată

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Search:
ro: Căutare:

note: i18n: ectx: label, entry (HorizontalDPI), group (Latex Plugin)
en: Horizontal Rendering Resolution (DPI).
ro: Rezoluție de randare orizontală (DPI).

note: i18n: ectx: label, entry (VerticalDPI), group (Latex Plugin)
en: Vertical Rendering Resolution (DPI).
ro: Rezoluție de randare verticală (DPI).

note: i18n: ectx: label, entry (LatexIncludeFile), group (Latex Plugin)
en: Latex Include File.
ro: Fișier „include” Latex.

en: Preview Latex Images
ro: Previzualizare imagini Latex

en: The message you are typing does not contain any LaTeX.  A LaTeX formula must be enclosed within two pairs of dollar signs: $$formula$$
ro: Mesajul pe care îl scrieți nu conține LaTeX. O formulă LaTeX trebuie încadrată între două perechi de dolari: $$formulă$$

en: No LaTeX Formula
ro: Nicio formulă LaTeX

en: <b>Preview of the LaTeX message :</b> <br />%1
ro: <b>Previzualizarea mesajului LaTeX :</b> <br />%1

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Options
ro: Opțiuni

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: LaTeX include file:
ro: Fișier „include” LaTeX:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Rendering resolution (DPI):
ro: Rezoluție randare (PPȚ):

en: Unknown artist
ro: Interpret necunoscut

en: Unknown album
ro: Album necunoscut

en: Unknown track
ro: Piesă necunoscută

note: i18n: ectx: label, entry (Header), group (Now Listening Plugin)
en: Header of the message advertised.
ro: Antetul mesajului publicitar.

note: i18n: ectx: label, entry (PerTrack), group (Now Listening Plugin)
en: Core of the message advertised.
ro: Miezul mesajului publicitar.

note: i18n: ectx: label, entry (Conjunction), group (Now Listening Plugin)
en: Conjunction when multiple track are playing.
ro: Conjuncție cînd sînt redate mai multe piese.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLineEdit, kcfg_Conjunction)
en: , and
ro: , și

note: i18n: ectx: label, entry (ExplicitAdvertising), group (Now Listening Plugin)
en: Show explicitly the current music listened via a menu or /media command.
ro: Arată explicit muzica ascultată la moment printr-un meniu sau prin comanda /media.

note: i18n: ectx: label, entry (ChatAdvertising), group (Now Listening Plugin)
en: Show the current music listened in chat window.
ro: Arată muzica ascultată la moment în fereastra discuției.

note: i18n: ectx: label, entry (StatusAdvertising), group (Now Listening Plugin)
en: Show the current music listened in place of your status message.
ro: Arată muzica ascultată la moment în locul mesajului de stare.

note: i18n: ectx: label, entry (AppendStatusAdvertising), group (Now Listening Plugin)
en: Show the current music listened appended to your status message.
ro: Arată muzica ascultată la moment atașată la mesajul de stare.

note: i18n: ectx: label, entry (UseSpecifiedMediaPlayer), group (Now Listening Plugin)
en: Use the specified media player.
ro: Utilizează lectorul multimedia specificat.

note: i18n: ectx: label, entry (SelectedMediaPlayer), group (Now Listening Plugin)
en: Selected Media Player for source of listening advertising.
ro: Alegeți lectorul multimedia pentru sursa de publicare a ascultării.

en: Send Media Info
ro: Trimite informații media

en: Nothing to Send
ro: Nimic de trimis

en: USAGE: /media - Displays information on current song
ro: UTILIZARE: /media - Afișează informații despre piesa curentă

[ctx: Message from Kopete user to another user; used when sending media information even though there are no songs playing or no media players running]
en: Now Listening for Kopete - it would tell you what I am listening to, if I was listening to something on a supported media player.
ro: „Acum ascult” pentru Kopete - v-ar spune ce ascult acum, dacă aș asculta ceva într-un lector compatibil.

en: Unknown player
ro: Lector necunoscut

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, NowListeningPrefsUI)
en: Now Listening
ro: Acum ascult

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, advertiseNewMediaToBuddiesLabel)
en: <b>Share Your Musical Taste</b>
ro: <b>Împărtășiți-vă gustul muzical</b>

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, TabPage)
en: Messa&ge
ro: Mesa&j

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, useThisMessageLabel)
en: Use this message when advertising:
ro: Utilizează acest mesaj în publicitate:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, helperLabel)
en: %track, %artist, %album, %player will be substituted if known.
    Expressions in brackets depend on a substitution being made.
ro: %track, %artist, %album, %player vor fi substituite dacă se cunosc.
    Expresiile în paranteze depind de o substituire ce este făcută.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_headerLabel)
en: Start with:
ro: Începe cu:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLineEdit, kcfg_Header)
en: Now Listening To:
ro: Acum ascult:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_perTrackLabel)
en: For each track:
ro: Pentru fiecare pistă:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLineEdit, kcfg_PerTrack)
en: %track (by %artist)(on %album)
ro: %track (de %artist)(pe %album)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_conjunctionLabel)
en: Conjunction (if >1 track):
ro: Conjuncție (dacă >1 pistă):

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: A&dvertising Mode
ro: Regim pu&blicitar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_ChatAdvertising)
en: &Show in chat window (automatic)
ro: &Arată în fereastra de discuții (automat)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_StatusAdvertising)
en: Show &the music you are listening to 
    in place of your status message.
ro: Arată &muzica ascultată în locul
    mesajului de stare.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_AppendStatusAdvertising)
en: Appe&nd to your status message
ro: Adau&gă la mesajul de stare

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Media Pla&yer
ro: &Lector multimedia

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseSpecifiedMediaPlayer)
en: Use &specified media player
ro: Utilizează lectorul multimedia &specificat

en: Waiting for %1...
ro: Așteptare %1...

en: Checking if answers match...
ro: Verificare dacă răspunsurile se potrivesc...

[ctx: @title]
en: Select authentication method
ro: Alegeți metoda de autentificare

en: Question and Answer
ro: Întrebare și răspuns

en: Shared Secret
ro: Secret partajat

en: Manual fingerprint verification
ro: Verificare manuală a amprentei

[ctx: @title]
en: Question and Answer
ro: Întrebare și răspuns

[ctx: @info]
en: Enter a question that only %1 is able to answer:
ro: Introduceți o întrebare pe care numai %1 o poate răspunde:

[ctx: @info]
en: Enter the answer to your question:
ro: Introduceți răspunsul la întrebarea dumneavoastră:

[ctx: @info]
en: Authentication with %1
ro: Autentificare cu %1

[ctx: @info]
en: %1 would like to verify your authentication. Please answer the following question in the field below:
ro: %1 dorește să vă verifice autentificarea. Răspundeți la următoarea întrebare în cîmpul de mai jos:

[ctx: @title]
en: Shared Secret
ro: Secret partajat

[ctx: @info]
en: Enter a secret passphrase known only to you and %1:
ro: Introduceți o frază de acces secretă cunoscută numai de dumneavoastră și de %1:

[ctx: @title]
en: Authentication with %1
ro: Autentificare cu %1

[ctx: @info]
en: Enter the secret passphrase known only to you and %1:
ro: Introduceți fraza de acces secretă cunoscută numai de dumneavoastră și de %1:

[ctx: @title]
en: Manual Verification
ro: Verificare manuală

[ctx: @info]
en: Contact %1 via another secure channel and verify that the following fingerprint is correct:
ro: Contactați pe %1 pe alt canal sigur și verificați dacă următoarea amprentă este corectă:

[ctx: @item:inlistbox ...verified that]
en: I have not
ro: Nu am

[ctx: @item:inlistbox ...verified that]
en: I have
ro: Am

[ctx: @info:label I have...]
en: verified that this is in fact the correct fingerprint for %1
ro: verificat dacă aceasta este într-adevăr amprenta corectă pentru %1

en: Authentication successful
ro: Autentificare reușită

en: The authentication with %1 was completed successfully. The conversation is now secure.
ro: Autentificarea cu %1 s-a încheiat cu succes. Conversația este acum sigură.

en: <b>%1</b> has successfully authenticated you. You may want to authenticate this contact as well by asking your own question.
ro: <b>%1</b> v-a autentificat cu succes. Puteți dori să autentificați de asemenea acest contact punînd propria întrebare.

en: Authentication failed
ro: Autentificare eșuată

en: The authentication with %1 failed. To make sure you are not talking to an imposter, try again using the manual fingerprint verification method. Note that the conversation is now insecure.
ro: Autentificarea cu %1 a eșuat. Pentru a vă asigura că nu discutați cu un impostor, reîncercați utilizînd metoda de verificare manuală a amprentei. Rețineți că conversația este nesigură acum.

[ctx: @title]
en: Authenticating contact...
ro: Autentificare contact...

note: i18n: ectx: label, entry (rbAlways), group (Policy)
en: Always encrypt outgoing messages
ro: Criptează întotdeauna mesajele de ieșire

note: i18n: ectx: label, entry (rbOpportunistic), group (Policy)
en: Automatically encrypt messages if the other side supports OTR
ro: Criptează mesajele automat dacă cealaltă parte susține OTR

note: i18n: ectx: label, entry (rbManual), group (Policy) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, kcfg_rbManual)
en: Encrypt messages if the other side requests an OTR connection
ro: Criptează mesajele dacă cealaltă parte cere o conexiune OTR

note: i18n: ectx: label, entry (rbNever), group (Policy)
en: Never encrypt outgoing messages
ro: Nu cripta mesajele de ieșire niciodată

note: i18n: ectx: Menu (otr_menu)
en: OTR Settings
ro: Configurări OTR

en: OTR Encryption
ro: Criptare OTR

en: Start OTR Session
ro: Începe sesiunea OTR

en: End OTR Session
ro: Termină sesiunea OTR

en: Authenticate Contact
ro: Autentifică contactul

en: Refresh OTR Session
ro: Actualizează sesiunea OTR

en: <b>Received a new fingerprint from <a>%1</a>. You should authenticate this contact.</b>
ro: <b>A fost primită o nouă amprentă de la <a>%1</a>. Ar trebui să autentificați acest contact.</b>

en: <b>Private OTR session started.</b>
ro: <b>Sesiune OTR privată începută.</b>

en: <b>Unverified OTR session started.</b>
ro: <b>Sesiune OTR neverificată începută.</b>

en: <b>OTR Session ended. Note that the conversation is now insecure.</b>
ro: <b>Sesiune OTR terminată. Rețineți că conversația este nesigură acum.</b>

en: <b>OTR connection refreshed successfully.</b>
ro: <b>Conexiune OTR actualizată cu succes.</b>

en: Authentication with <b>%1</b> successful. The conversation is now secure.
ro: Autentificarea cu <b>%1</b> a avut succes. Conversația este sigură acum.

en: Authentication with <b>%1</b> failed. The conversation is now insecure.
ro: Autentificarea cu <b>%1</b> a eșuat. Conversația este nesigură acum.

en: <b>%1</b> has ended the OTR session. You should do the same.
ro: <b>%1</b> a terminat sesiunea OTR. Ar trebui să faceți același lucru.

en: Terminating OTR session.
ro: Terminare sesiune OTR.

en: <b>Authentication aborted. Note that the conversation is now insecure.</b>
ro: <b>Autentificare abandonată. Rețineți că conversația este nesigură acum.</b>

en: <b>Authenticating contact...</b>
ro: <b>Autentificare contact...</b>

[ctx: @info]
en: No fingerprint present.
ro: Nicio amprentă prezentă.

[ctx: @item:intable Fingerprint was never used]
en: Unused
ro: Neutilizat

[ctx: @item:intable Fingerprint is used in a private conversation]
en: Private
ro: Privat

[ctx: @item:intable Fingerprint is used in an unverified conversation]
en: Unverified
ro: Neverificat

[ctx: @item:intable Private conversation finished]
en: Finished
ro: Terminat

[ctx: @item:intable Conversation is not private]
en: Not Private
ro: Nu este privat

[ctx: @item:intable The fingerprint is trusted]
en: Yes
ro: Da

[ctx: @item:intable The fingerprint is not trusted]
en: No
ro: Nu

[ctx: @item:inmenu]
en: &OTR Policy
ro: Politică &OTR

[ctx: @item:inmenu Use the default encryption mode specified in settings dialog]
en: &Default
ro: &Implicit

[ctx: @item:inmenu Always encrypt messages]
en: Al&ways
ro: În&totdeauna

[ctx: @item:inmenu Use the opportunistic encryption mode]
en: &Opportunistic
ro: &Oportunist

[ctx: @item:inmenu Never encrypt messages]
en: Ne&ver
ro: N&iciodată

[ctx: @info:status]
en: Your policy settings do not allow encrypted sessions to this contact.
ro: Configurările politicii dumneavostră nu permit sesiuni criptate către acest contact.

[ctx: @info:status]
en: Attempting to refresh the OTR session with <b>%1</b>...
ro: Se încearcă reîmprospătarea sesiunii OTR cu <b>%1</b>...

[ctx: @info:status]
en: Attempting to start a private OTR session with <b>%1</b>...
ro: Se încearcă începerea unei sesiuni OTR private cu <b>%1</b>...

en: Selected account already has a key. Do you want to create a new one?
ro: Contul ales are deja o cheie. Doriți să creați una nouă?

en: Overwrite key?
ro: Suprascriu cheia?

en: Please contact %1 via another secure way and verify that the following fingerprint is correct:
ro: Contactați pe %1 pe altă cale sigură și verificați dacă următoarea amprentă este corectă:

en: Are you sure you want to trust this fingerprint?
ro: Sigur aveți încredere în această amprentă?

en: Verify fingerprint
ro: Verifică amprenta

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, OTRPrefsUI)
en: OTR Plugin Preferences
ro: Preferințe modul OTR

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Private Keys
ro: Chei private

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Account:
ro: Cont:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btGenFingerprint)
en: &Generate
ro: &Generează

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Fingerprint:
ro: Amprentă:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, tlFingerprint)
en: No Fingerprint
ro: Fără amprentă

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbPolicy)
en: Default OTR Policy
ro: Politică OTR implicită

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, kcfg_rbAlways)
en: Always encrypt messages
ro: Criptează întotdeauna mesajele

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_rbAlways)
en: Al&ways
ro: Înt&otdeauna

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, kcfg_rbOpportunistic)
en: Encrypt messages automatically if the other side supports OTR
ro: Criptează mesajele automat dacă cealaltă parte susține OTR

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_rbOpportunistic)
en: &Opportunistic
ro: &Oportunist

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, kcfg_rbNever)
en: Never encrypt messages
ro: Nu cripta mesajele niciodată

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_rbNever)
en: Ne&ver
ro: N&iciodată

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, fingerprints)
en: K&nown Fingerprints
ro: Amprente cu&noscute

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tbFingerprints)
en: Contact ID
ro: Identificator contact

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tbFingerprints)
en: Verified
ro: Verificat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tbFingerprints)
en: Fingerprint
ro: Amprentă

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btVerify)
en: &Verify Fingerprint
ro: &Verifică amprenta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btForget)
en: F&orget Fingerprint
ro: &Uită amprenta

en: Please wait
ro: Așteptați

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, PrivKeyPopup)
en: Please Wait
ro: Așteptați

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Please wait while generating the private key
ro: Așteptați cît se generează cheia privată

[ctx: adjective decribing instant message]
en: Inbound
ro: Intrare

[ctx: adjective decribing instant message]
en: Outbound
ro: Ieșire

[ctx: adjective decribing instant message directions inbound and outbound]
en: Both Directions
ro: Ambele direcții

en: HTML Message Body
ro: Corp mesaj HTML

en: Kopete Message XML
ro: XML mesaj Kopete

[ctx: adjective decribing an instant message]
en: Inbound
ro: Intrare

[ctx: adjective decribing an instant message]
en: Outbound
ro: Ieșire

en: Path
ro: Cale

en: Direction
ro: Direcție

en: Pipe Contents
ro: Conținut canal

en: Select Program or Script to Pipe Messages Through
ro: Alegeți un program sau script prin care să canalizați mesajele

[ctx: verb]
note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, addButton)
en: &Add...
ro: &Adăugare...

[ctx: verb]
note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, removeButton)
en: &Remove
ro: &Elimină

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioAddExistingMetaContact)
en: Add an existing metacontact:
ro: Adaugă metacontact existent:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioAnotherContact)
en: Specify another contact:
ro: Specifică alt contact:

note: i18n: ectx: label, entry (Sender_AllowAll), group (Privacy Plugin)
en: Allow everyone to send you messages.
ro: Permite tuturor să vă trimită mesaje.

note: i18n: ectx: label, entry (Sender_AllowNoneButWhiteList), group (Privacy Plugin)
en: Allow nobody to send you messages, except the contacts on the whitelist.
ro: Nu permite nimănui să vă trimită mesaje, cu excepția contactelor din lista albă.

note: i18n: ectx: label, entry (WhiteList), group (Privacy Plugin)
en: Contacts on the whitelist.
ro: Contacte din lista albă.

note: i18n: ectx: label, entry (BlackList), group (Privacy Plugin)
en: Contacts on the blacklist.
ro: Contacte din lista neagră.

note: i18n: ectx: label, entry (Content_DropIfAny), group (Privacy Plugin)
en: Drop messages that contain at least one of the following words.
ro: Aruncă mesajele care conțin cel puțin unul dintre cuvintele următoare.

note: i18n: ectx: label, entry (DropIfAny), group (Privacy Plugin) i18n: ectx: label, entry (DropIfAll), group (Privacy Plugin)
en: Words to look for.
ro: Cuvinte de căutat.

note: i18n: ectx: label, entry (Content_DropIfAll), group (Privacy Plugin)
en: Drop messages that contain all of the following words.
ro: Aruncă mesajele care conțin toate cuvintele următoare.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Filter by Sender
ro: Filtrează după expeditor

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioOnlyWhiteList)
en: Allow messages only from contacts on the whitelist
ro: Permite mesaje numai de la contactele din lista albă

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Blacklist:
ro: Listă neagră:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioAllowAll)
en: Allow all messages
ro: Permite toate mesajele

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioOnlyContactList)
en: Allow messages only from contacts on my contact list
ro: Permite numai mesaje de la contacte din lista de contacte

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioAllButBlackList)
en: Allow all messages but messages from contacts on the blacklist
ro: Permite toate mesajele în afară de mesajele de la contactele din lista neagră

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Whitelist:
ro: Listă albă:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Filter by Content (separate multiple words by commas)
ro: Filtrează după conținut (separați cuvinte multiple prin virgulă)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkDropAll)
en: Drop messages that contain all of the following words:
ro: Aruncă mesajele care conțin toate cuvintele următoare:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkDropAtLeastOne)
en: Drop messages that contain at least one of the following words:
ro: Aruncă mesajele care conțin cel puțin unul dintre cuvintele următoare:

en: Add to WhiteList
ro: Adaugă la lista albă

en: Add to BlackList
ro: Adaugă la lista neagră

en: A message from %1 was dropped, because this contact is not on your whitelist.
ro: Un mesaj de la %1 a fost aruncat, deoarece acest contact nu este în lista albă.

en: A message from %1 was dropped, because this contact is on your blacklist.
ro: Un mesaj de la %1 a fost aruncat, deoarece acest contact este în lista neagră.

en: A message from %1 was dropped, because this contact is not on your contact list.
ro: Un mesaj de la %1 a fost aruncat, deoarece acest contact nu este în lista dumneavoastră de contacte.

en: A message from %1 was dropped, because it contained a blacklisted word.
ro: Un mesaj de la %1 a fost aruncat, deoarece conținea un cuvînt interzis.

en: A message from %1 was dropped, because it contained blacklisted words.
ro: Un mesaj de la %1 a fost aruncat, deoarece conținea un cuvinte interzise.

en: Add Contact to Whitelist
ro: Adaugă contactul la lista albă

en: Add Contact to Blacklist
ro: Adaugă contactul la lista neagră

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_3) i18n: ectx: Menu (privacyMenu)
en: Privacy
ro: Intimitate

en: Statistics for %1
ro: Statistici pentru %1

en: Key:  <font color="%1">Online</font>  <font color="%2">Away</font>  <font color="%3">Offline</font>
ro: Cheie:  <font color="%1">Conectat</font>  <font color="%2">Plecat</font>  <font color="%3">Deconectat</font>

en: <h1>Statistics for %1</h1>
ro: <h1>Statistici pentru %1</h1>

en: <div class="statgroup"><b><a href="main:generalinfo" title="General summary view">General</a></b><br><span title="Select the day or month for which you want to view statistics"><b>Days: </b><a href="dayofweek:1">Monday</a>&nbsp;<a href="dayofweek:2">Tuesday</a>&nbsp;<a href="dayofweek:3">Wednesday</a>&nbsp;<a href="dayofweek:4">Thursday</a>&nbsp;<a href="dayofweek:5">Friday</a>&nbsp;<a href="dayofweek:6">Saturday</a>&nbsp;<a href="dayofweek:7">Sunday</a><br><b>Months: </b><a href="monthofyear:1">January</a>&nbsp;<a href="monthofyear:2">February</a>&nbsp;<a href="monthofyear:3">March</a>&nbsp;<a href="monthofyear:4">April</a>&nbsp;<a href="monthofyear:5">May</a>&nbsp;<a href="monthofyear:6">June</a>&nbsp;<a href="monthofyear:7">July</a>&nbsp;<a href="monthofyear:8">August</a>&nbsp;<a href="monthofyear:9">September</a>&nbsp;<a href="monthofyear:10">October</a>&nbsp;<a href="monthofyear:11">November</a>&nbsp;<a href="monthofyear:12">December</a>&nbsp;</span></div><br>
ro: <div class="statgroup"><b><a href="main:generalinfo" title="General summary view">General</a></b><br><span title="Select the day or month for which you want to view statistics"><b>Days: </b><a href="dayofweek:1">Luni</a>&nbsp;<a href="dayofweek:2">Marți</a>&nbsp;<a href="dayofweek:3">Miercuri</a>&nbsp;<a href="dayofweek:4">Joi</a>&nbsp;<a href="dayofweek:5">Vineri</a>&nbsp;<a href="dayofweek:6">Sîmbătă</a>&nbsp;<a href="dayofweek:7">Duminică</a><br><b>Luni: </b><a href="monthofyear:1">Ianuarie</a>&nbsp;<a href="monthofyear:2">Februarie</a>&nbsp;<a href="monthofyear:3">Martie</a>&nbsp;<a href="monthofyear:4">Aprilie</a>&nbsp;<a href="monthofyear:5">Mai</a>&nbsp;<a href="monthofyear:6">Iunie</a>&nbsp;<a href="monthofyear:7">Iulie</a>&nbsp;<a href="monthofyear:8">August</a>&nbsp;<a href="monthofyear:9">Septembrie</a>&nbsp;<a href="monthofyear:10">Octombrie</a>&nbsp;<a href="monthofyear:11">Noiembrie</a>&nbsp;<a href="monthofyear:12">Decembrie</a>&nbsp;</span></div><br>

en: <div class="statgroup" title="Contact status history for today"><h2>Today</h2><table width="100%"><tr><td>Status</td><td>From</td><td>To</td></tr>
ro: <div class="statgroup" title="Contact status history for today"><h2>Azi</h2><table width="100%"><tr><td>Stare</td><td>De la</td><td>La</td></tr>

en: General information
ro: Informație generală

en: <b title="The last time you talked with %1">Last talk :</b> %2<br>
ro: <b title="Ultima dată cînd ați vorbit cu %1">Ultima convorbire :</b> %2<br>

en: <b title="The last time %1 was online or away">Last time present :</b> %2
ro: <b title="Ultima dată cînd %1 a fost conectat sau plecat">Ultima dată prezent :</b> %2

note: i18n("<b title=\"%1 uses to set his status online at these hours (EXPERIMENTAL)\">Main online events :</b><br>").arg(m_contact->metaContact()->displayName())); QValueList<QTime> mainEvents = m_contact->mainEvents(Kopete::OnlineStatus::Online); for (uint i=0; i<mainEvents.count(); i++) QString("%1<br
en: Current status
ro: Stare curentă

en: Is <b>%1</b> since <b>%2</b>
ro: Este <b>%1</b> de la <b>%2</b>

[ctx: TRANSLATOR: please reverse 'left' and 'right' as appropriate for your language]
en: When was this contact visible?<br />All charts are in 24 blocks, one per hour, encompassing one day. %1 is on the left, and %2 is on the right.
ro: Cînd a fost vizibil acest contact?<br />Toate graficele sînt în 24 de blocuri, unul pe oră, totalizînd o  zi. %1 este în stînga și %2 este în dreapta.

en: Between %1 and %2, %3 was visible for %4% of the hour.
ro: Între %1 și %2, %3 a fost vizibil pentru %4% de oră.

en: Online time
ro: Timp conectat

en: Away time
ro: Timp plecat

en: Offline time
ro: Timp deconectat

en: online
ro: conectat

en: away
ro: plecat

en: offline
ro: deconectat

en: Between %1 and %2, %3 was %4% %5.
ro: Între %1 și %2, %3 a fost %4% %5.

en: <h2>%1</h2><table width="100%"><tr><td>Status</td><td>From</td><td>To</td></tr>
ro: <h2>%1</h2><table width="100%"><tr><td>Stare</td><td>De la</td><td>La</td></tr>

en: View &Statistics
ro: Vizualizare &statistici

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, TabPage)
en: &Calendar View
ro: Vizualizare &calendar

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: &Colors
ro: &Culori

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mColorsAdd)
en: &Add...
ro: &Adăugare...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mColorsUp)
en: Move &Up
ro: Mută mai s&us

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mColorsDown)
en: Move &Down
ro: Mută mai j&os

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_colorRandom)
en: Random order
ro: Ordine aleatoare

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_fg)
en: Change global text foreground color
ro: Schimbă culoarea globală pentru prim-planul textului

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_char)
en: Change color every letter
ro: Schimbă culoarea la fiecare scrisoare

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_words)
en: Change color every word
ro: Schimbă culoarea la fiecare cuvînt

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Effects
ro: Efecte

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_casewaves)
en: CasE wAVes
ro: ValURi rEGisTRu

en: Translator Plugin
ro: Modul Traducător

en: Translate
ro: Tradu

en: English
ro: Engleză

en: French
ro: Franceză

en: German
ro: Germană

en: Italian
ro: Italiană

en: Japanese
ro: Japoneză

en: Korean
ro: Coreeană

en: Portuguese
ro: Portugheză

en: Russian
ro: Rusă

en: Spanish
ro: Spaniolă

en: Set &Language
ro: Stabilește &limba

en: %2 
    Auto Translated: 
    %1
ro: %2 
    Tradus automat: 
    %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel2_2)
en: Translation service:
ro: Serviciu traducere:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel2)
en: Default native language:
ro: Limbă maternă implicită:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, IncomingMessages)
en: Incoming Messages
ro: Mesaje de intrare

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_IncomingDontTranslate) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_OutgoingDontTranslate)
en: Do not translate
ro: Nu traduce

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_IncomingShowOriginal) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_OutgoingShowOriginal)
en: Show the original message
ro: Arată mesajul original

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_IncomingTranslate) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_OutgoingTranslate)
en: Translate directly
ro: Tradu direct

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, OutgoingTranslate)
en: Outgoing Messages
ro: Mesaje de ieșire

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_OutgoingAsk)
en: Show dialog before sending
ro: Arată dialog înainte de expediere

note: i18n: ectx: label, entry (PreviewAmount), group (URLPicPreview Plugin)
en: Maximum number of Previews
ro: Numărul maxim de previzualizări

note: i18n: ectx: label, entry (Scaling), group (URLPicPreview Plugin)
en: Should the image be scaled
ro: Imaginea să fie scalată

note: i18n: ectx: label, entry (PreviewRestriction), group (URLPicPreview Plugin)
en: Should the number of previews be restricted?
ro: Să fie restricționat numărul de previzualizări?

note: i18n: ectx: label, entry (PreviewScaleWidth), group (URLPicPreview Plugin)
en: Scale images to the width
ro: Scalează imaginile la lățime

en: Preview of:
ro: Previzualizarea:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, URLPicPreviewPrefsUI)
en: Picture Preview Preferences
ro: Preferințe previzualizare imagine

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, restrictPreviews)
en: &Restrict number of previews:
ro: &Restricționează numărul de previzualizări:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KIntSpinBox, previewAmount)
en: The maximum number of pictures to download and preview.
ro: Numărul maxim de fotografii de descărcat și previzualizat.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox2)
en: Scaling
ro: Scalare

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, enableScaling)
en: Scale &to:
ro: &Scalează la:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, linkPreviewGroup)
en: Link Preview
ro: Previzualizare legătură

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, enableLinkPreview)
en: Creates a preview picture of the link.
ro: Creează o imagine de previzualizare a legăturii.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, enableLinkPreview)
en: Enable lin&k preview
ro: Activează &previzualizarea legăturii

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Abort creating previe&w after
ro: Abandonează crearea pre&vizualizării după

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (KIntNumInput, timeoutLinkPreview)
en:  seconds
ro:  secunde

note: i18n: ectx: label, entry (UploadFrequency), group (Web Presence Plugin)
en: Delay in seconds before updating the file
ro: Întîrzierea în secunde pînă la actualizarea fișierului

note: i18n: ectx: label, entry (uploadURL), group (Web Presence Plugin)
en: The URL where the file should be uploaded to
ro: URL-ul la care trebuie încărcat fișierul

note: i18n: ectx: label, entry (formatHTML), group (Web Presence Plugin)
en: HTML formatting
ro: Formatare HTML

note: i18n: ectx: label, entry (formatXHTML), group (Web Presence Plugin)
en: XHTML formatting
ro: Formatare XHTML

note: i18n: ectx: label, entry (formatXML), group (Web Presence Plugin)
en: XML formatting
ro: Formatare XML

note: i18n: ectx: label, entry (formatStylesheet), group (Web Presence Plugin)
en: XML transformation with a XSLT sheet
ro: Transformare XML cu o foaie XSLT

note: i18n: ectx: label, entry (formatStylesheetURL), group (Web Presence Plugin)
en: XSLT sheet
ro: Foaie XSLT

note: i18n: ectx: label, entry (showName), group (Web Presence Plugin)
en: Use one of your IM names as display name
ro: Utilizați unul dintre numele dvs. de MI ca nume afișat

note: i18n: ectx: label, entry (showAnotherName), group (Web Presence Plugin)
en: Use another name as display name
ro: Utilizează alt nume ca nume afișat

note: i18n: ectx: label, entry (showThisName), group (Web Presence Plugin)
en: Desired display name
ro: Numele afișat dorit

note: i18n: ectx: label, entry (includeIMAddress), group (Web Presence Plugin)
en: Include IM addresses
ro: Include adresele MI

en: An error occurred when uploading your presence page.
    Check the path and write permissions of the destination.
ro: A intervenit o eroare la încărcarea paginii de prezență.
    Verificați calea și permisiunile de scriere ale destinației.

en: Not yet known
ro: Încă necunoscut

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Uploading
ro: Încărcare

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Uplo&ad to:
ro: Înc&arcă la:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, formatHTML)
en: Formatting
ro: Formatare

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_formatHTML)
en: HTML (simple loo&k)
ro: HTML (a&spect simplu)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_formatXHTML)
en: XHTML (simple look)
ro: XHTML (aspect simplu)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, kcfg_formatXML)
en: Save the output in XML format using UTF-8 character set.
ro: Salvează ieșirea în format XML utilizînd setul de caractere UTF-8.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, kcfg_formatXML)
en: Save the output in XML format using the UTF-8 encoding.
ro: Salvează ieșirea în format XML utilizînd codarea UTF-8.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_formatStylesheet)
en: XML transformation &using this XSLT sheet:
ro: Transformare XML &utilizînd această foaie XSLT:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_useImagesHTML)
en: Replaces the protocol names, such as MSN and IRC, with images.
ro: Înlocuiește denumirile protocoalelor, cum ar fi MSN și IRC, cu imagini.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_showName)
en: Use one of &your IM names
ro: Utili&zați unul dintre numele dvs. de MI

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_includeIMAddress)
en: Include &IM addresses
ro: Include adresele M&I

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_showAnotherName)
en: Use another &name:
ro: Utilizează alt &nume:

en: Unable to publish Bonjour service. Currently the Bonjour plugin only works with Avahi.
ro: Imposibil de publicat serviciul Bonjour. Momentan, modulul Bonjour lucrează numai cu Avahi.

en: Unable to connect to the local mDNS server. Please ensure the Avahi daemon is running.
ro: Imposibil de conectat la serverul mDNS local. Asigurați-vă că demonul Avahi rulează.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, BonjourAccountPreferences)
en: Account Preferences - Bonjour
ro: Preferințe cont - Bonjour

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: B&asic Setup
ro: Configurare de b&ază

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox53) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, mAccountInfo) i18n: ec
en: Account Information
ro: Informații cont

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Name:
ro: Nume:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel2_2)
en: Email address:
ro: Adresă de e-mail:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLineEdit, kcfg_emailAddress)
en: kde@example.com
ro: kde@exemplu.md

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel12)
en: The Bonjour protocol needs you to at least specify a name. The name can be of form 'Full Name@Hostname'
ro: Protocolul Bonjour necesită să specificați cel puțin un nume. Numele poate fi de forma „Nume Complet@Gazdă”

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-size:9pt;">The Bonjour protocol does not allow you to add contacts. </p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-size:9pt;">Contacts will appear as they come online.</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-size:9pt;">If you expect to see a contact, but they are not appearing</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-size:9pt;">1) Please ensure that your local mDNS server (avahi-daemon) is running properly.</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-size:9pt;">2) Run "<span style=" font-style:italic;">avahi-browse _presence._tcp -t"</span> in konsole and ensure you see the contact there.</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-size:9pt;">3) Ensure that ports 5353/UDP and 5298/TCP are open in your firewall</p></body></html>
ro: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-size:9pt;">Protocolul Bonjour nu vă permite să adăugați contacte. </p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-size:9pt;">Contactele vor apărea pe măsură ce se conectează.</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-size:9pt;">Dacă vă așteptați să vedeți un contact, dar acesta nu apare</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-size:9pt;">1) Asigurați-vă că serverul mDNS local (avahi-daemon) lucrează corespunzător.</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-size:9pt;">2) Executați "<span style=" font-style:italic;">avahi-browse _presence._tcp -t"</span> în consolă și asigurați-vă că vedeți contactul acolo.</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-size:9pt;">3) Asigurați-vă că porturile 5353/UDP și 5298/TCP sînt deschise în firewall</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, onlineButton_)
en: O&nline
ro: Co&nectat

[ctx: This Means the User is Away]
en: Away
ro: Plecat

[ctx: This Means the User is Away]
en: &Away
ro: &Plecat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, offlineButton_)
en: O&ffline
ro: De&conectat

en: &Search for Friends
ro: &Caută prieteni

en: Export Contacts to Server
ro: Exportă contactele pe server

en: Export Contacts to File...
ro: Export contacte în fișier...

en: Only for Friends
ro: Numai pentru prieteni

en: Go O&nline
ro: C&onectează

en: Set &Busy
ro: Sta&bilește ocupat

en: Set &Invisible
ro: Stabilește &invizibil

en: Go &Offline
ro: Dec&onectează

en: Set &Description...
ro: Stabilește &descriere...

en: connection using SSL was not possible, retrying without.
ro: conectarea utilizînd SSL nu a fost posibilă, încercare fără.

en: unable to connect to the Gadu-Gadu server("%1").
ro: Imposibil de conectat la serverul Gadu-Gadu („%1”).

en: Connection Error
ro: Eroare la conectare

en: Save Contacts List for Account %1 As
ro: Salvează lista contactelor pentru contul %1 ca

en: Unable to create temporary file.
ro: Imposibil de creat fișierul temporar.

en: Save Contacts List Failed
ro: Salvarea listei de contacte a eșuat

en: Load Contacts List for Account %1 As
ro: Încarcă lista contactelor pentru contul %1 ca

en: Contacts List Load Has Failed
ro: Încărcarea listei de contacte a eșuat

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, GaduAwayUI)
en: Away Dialog
ro: Dialog Plecat

en: Unable to retrieve token.
ro: Nu pot obține jetonul.

en: Registration FAILED
ro: Înregistrare EȘUATĂ

en: Unknown connection error while retrieving token.
ro: Eroare de conexiune necunoscută în timpul obținerii jetonului.

en: Token retrieving status: %1
ro: Starea obținerii jetonului: %1

en: Gadu-Gadu token retrieve problem
ro: Problemă la obținerea jetonului Gadu-Gadu

en: Unknown connection error while registering.
ro: Eroare necunoscută de conexiune la înregistrare.

en: Registration status: %1
ro: Starea înregistrării: %1

en: Gadu-Gadu Registration Error
ro: Eroare de înregistrare Gadu-Gadu

en: Registration Finished
ro: Înregistrare încheiată

en: Registration has been completed successfully.
ro: Înregistrarea s-a încheiat cu succes.

en: Registration Error
ro: Eroare înregistrare

en: Incorrect data sent to server.
ro: Date eronate trimise la server.

en: Password reminding finished prematurely due to a connection error.
ro: Reamintirea parolei s-a încheiat prematur din cauza unei erori de conexiune.

en: Success
ro: Succes

en: Unsuccessful. Please retry.
ro: Fără succes. Reîncercați.

en: Remind Password
ro: Amintește parola

en: Remind password finished:
ro: Reamintirea parolei încheiată:

en: Password changing finished prematurely due to a connection error.
ro: Schimbarea parolei s-a încheiat prematur din cauza unei erori de conexiune.

en: State Error
ro: Eroare de stare

en: Password changing finished prematurely due to a session related problem (try again later).
ro: Schimbarea parolei s-a încheiat prematur din cauza unei erori legate de sesiune (reîncercați mai tîrziu).

en: Changed Password
ro: Parolă modificată

en: Your password has been changed.
ro: Am modificat parola dumneavoastră.

en: Show Profile
ro: Arată profilul

en: <qt>You need to go online to remove a contact from your contact list.</qt>
ro: <qt>Trebuie să vă conectați pentru a elimina un contact din lista de contacte.</qt>

en: Gadu-Gadu Plugin
ro: Modul Gadu-Gadu

en: &Resume
ro: &Reia

en: Over&write
ro: &Suprascrie

en: The file %1 already exists, do you want to resume or overwrite it?
ro: Fișerul %1 există deja, doriți să reluați sau să-l suprascrieți?

en: File Exists: %1
ro: Fișierul există: %1

en: Connection to peer was refused; it possibly does not listen for incoming connections.
ro: Conexiunea la partener a fost refuzată; probabil că acesta nu ascultă pentru conexiuni de intrare.

en: File transfer transaction was not agreed by peer.
ro: Tranzacția pentru transferul fișierului nu a fost acceptată de partener.

en: File transfer had problems with the file.
ro: Transferul de fișiere a întîmpinat probleme cu fișierul.

en: There was network error during file transfer.
ro: A avut loc o eroare de rețea în timpul tranferului de fișiere.

en: Unknown File-Transfer error.
ro: Eroare necunoscută de transfer a fișierului.

[ctx: personal information being fetched from server]
en: <p align="center">Fetching from server</p>
ro: <p align="center">Preluare de pe server</p>

en: <b>Registration FAILED.</b>
ro: <b>Înregistrare EȘUATĂ.</b>

en: <b>Enter UIN please.</b>
ro: <b>Introduceți UIN-ul.</b>

en: <b>UIN should be a positive number.</b>
ro: <b>UIN trebuie să fie un număr pozitiv.</b>

en: <b>Enter password please.</b>
ro: <b>Introduceți parola.</b>

en: <b>Starting DCC listening socket failed; dcc is not working now.</b>
ro: <b>Pornirea soclului de ascultare DCC a eșuat; dcc nu lucrează acum.</b>

en: Edit Contact's Properties
ro: Editează proprietățile contactului

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, authorCombo)
en: Blocked
ro: Blocat

en: A&way
ro: &Plecat

en: B&usy
ro: &Ocupat

en: I&nvisible
ro: I&nvizibil

en: Search &More...
ro: Căutare mai &multe...

en: Gadu-Gadu Public Directory
ro: Director public Gadu-Gadu

en: &New Search
ro: Căutare &nouă

en: S&earch
ro: C&aută

en: &Add User...
ro: &Adăugare utilizator...

en: &Close
ro: În&chide

en: Register New Account
ro: Înregistrare cont nou

en: &Register
ro: În&registrează

en: Retrieving token
ro: Obțin jetonul

en: Please enter a valid E-Mail Address.
ro: Introduceți o adresă de e-mail validă.

en: Please enter the same password twice.
ro: Introduceți de două ori aceesași parolă.

en: Password entries do not match.
ro: Parolele nu se potrivesc.

en: Please enter the verification sequence.
ro: introduceți secvența de verificare.

en: Account created; your new UIN is %1.
ro: Cont creat; noul dumneavoastră UIN este %1.

en: Registration failed: %1
ro: Înregistrare eșuată: %1

en: Registration was unsucessful, please try again.
ro: Înregistrarea nu a avut succes, reîncercați.

en: You are not connected to the server.
ro: Nu sînteți conectat la server.

en: You have to be connected to the server to change your status.
ro: Trebuie să fiți conectat la server pentru a vă schimba starea.

en: idle
ro: inactiv

en: resolving host
ro: rezolvare gazdă

en: connecting
ro: conectare

en: reading data
ro: citire date

en: error
ro: eroare

en: connecting to hub
ro: conectare la punctul central

en: connecting to server
ro: conectare la server

en: retrieving key
ro: recepționare cheie

en: waiting for reply
ro: așteptare răspuns

en: connected
ro: conectat

en: sending query
ro: trimitere interogare

en: reading header
ro: citire antet

en: parsing data
ro: parcurgere date

en: done
ro: gata

en: TLS connection negotiation
ro: Negociere conexiune TLS

en: unknown
ro: necunoscut

en: Resolving error.
ro: Eroare la rezolvare.

en: Connecting error.
ro: Eroare la conectare.

en: Reading error.
ro: Eroare la citire.

en: Writing error.
ro: Eroare la scriere.

en: Unknown error number %1.
ro: Eroare necunoscută numărul %1.

en: Unable to resolve server address. DNS failure.
ro: Imposibil de rezolvat adresa serverului. Eșec DNS.

en: Unable to connect to server.
ro: Imposibil de conectat la server.

en: Server sent incorrect data. Protocol error.
ro: Serverul a trimis date incorecte. Eroare de protocol.

en: Problem reading data from server.
ro: Problemă la citirea datelor de pe server.

en: Problem sending data to server.
ro: Problemă la trimiterea datelor către server.

en: Incorrect password.
ro: Parolă incorectă.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: <i>(for example: 1234567)</i>
ro: <i>(de exemplu: 1234567)</i>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel1) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, fornameEdit_)
en: The forename of the contact you wish to add.
ro: Prenumele contactului pe care doriți să-l adăugați.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: &Forename:
ro: &Prenume:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, TextLabel1_2) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, snameEdit_)
en: The surname of the contact you wish to add.
ro: Numele contactului pe care doriți să-l adăugați.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel1_2)
en: &Surname:
ro: &Nume:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, TextLabel1_2_2) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, TextLabel1_2_2) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, nickEdit_) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, nickEdit_)
en: A nickname for the contact you wish to add.
ro: O poreclă pentru contactul pe care doriți să-l adăugați.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel1_2_2)
en: N&ickname:
ro: P&oreclă:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, TextLabel1_4) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, TextLabel1_4) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, TextLabel1_4_2) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, TextLabel1_4_2) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLin
en: E-Mail address for this contact.
ro: Adresa de poștă electronică pentru acest contact.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel1_4)
en: &Email address:
ro: Adresă de &e-mail:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel1_4_2)
en: &Telephone number:
ro: Număr de &telefon:

note: i18n: ectx: property (text), widget (Q3ListView, groups) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, cb_type)
en: Group
ro: Grup

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, onlineButton_)
en: Set your status to Online.
ro: Stabilește starea la Conectat.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, awayButton_)
en: Set your status to busy.
ro: Stabiliți starea la ocupat.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, invisibleButton_)
en: Set status to invisible, which will hide your presence from other users.
ro: Stabilește starea la invizibil, ceea ce va ascunde prezența dumneavostră de ceilalți utilizatori.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, invisibleButton_)
en: Set status to invisible, which will hide your presence from other users (who will see you as offline).  However you may still chat, and see the online presence of others.
ro: Stabilește starea la invizibil, ceea ce va ascunde prezența dumneavostră de ceilalți utilizatori (care vă vor vedea ca deconectat). Totuși veți putea discuta și vedea prezența celorlalți.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, offlineButton_) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, offlineButton_)
en: Choose this status to disconnect with the description entered below.
ro: Alegeți această stare pentru a vă deconecta cu descrierea introdusă mai jos.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel3) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, textEdit_)
en: Description of your status.
ro: Descrierea stării dumneavoastră.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel3) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, textEdit_)
en: Description of your status (up to 70 characters).
ro: Descrierea stării (pînă la 70 de caractere).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: &Message:
ro: &Mesaj:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, GaduAccountEditUI)
en: Account Preferences - Gadu-Gadu
ro: Preferințe cont - Gadu-Gadu

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel1) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineEdit, loginEdit_)
en: The user ID of your Gadu-Gadu account.
ro: Id. de utilizator pentru contul dumneavostră Gadu-Gadu.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mAutoConnect) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoLoginCheck_) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkAutoLogin) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mAutoLogon) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_a
en: E&xclude from connect all
ro: E&xclude din conectarea generală

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, registrationGroupBox)
en: Registration
ro: Înregistrare

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, registerNew) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, registerNew) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, buttonRegister) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, buttonRegister) i18n: ectx: property (tool
en: Register a new account on this network.
ro: Înregistrează cont nou în această rețea.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, registerNew) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonRegister) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnRegister)
en: Re&gister New Account
ro: Înre&gistrează cont nou

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: A&ccount Preferences
ro: Preferințe &cont

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox54) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBo
en: Connection Preferences
ro: Preferințe conexiune

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, dccCheck_)
en: &Use direct connections (DCC)
ro: &Utilizează conexiuni directe (DCC)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel1_2) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, useTls_)
en: Whether or not you want to enable SSL encrypted communication with the server.
ro: Dacă doriți sau nu să activați comunicația criptată cu SSL cu serverul.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel1_2) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, useTls_)
en: Whether or not you want to enable SSL encrypted communication with the server.  Note that this is not end-to-end encryption, but rather encrypted communication with the server.
ro: Dacă doriți sau nu să activați comunicația criptată cu SSL cu serverul. Rețineți că aceasta nu este criptare capăt-la-capăt, ci mai degrabă comunicare criptată cu serverul.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Use protocol encr&yption (SSL):
ro: Utili&zează criptare protocol (SSL):

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, useTls_)
en: If Available
ro: Dacă este disponibil

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, useTls_)
en: Required
ro: Necesar

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, TabPage)
en: U&ser Information
ro: Informații de&spre utilizator

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, userInformation)
en: User Information
ro: Informații despre utilizator

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, connectLabel)
en: <p align="center">You must be connected to change your Personal Information.</p>
ro: <p align="center">Trebuie să fiți conectat pentru a modifica informațiile personale.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_5_3_2_4)
en: Maiden name:
ro: Nume de domnișoară:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_5_3_2_4_3)
en: City of origin:
ro: Orașul de origine:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_5_3_2_4_2)
en: The values below will be used in the search, but will not appear in the results.
ro: Valorile de mai jos vor fi utilizate în căutare, dar nu vor apărea în rezultate.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1a) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_5)
en: Forename:
ro: Prenume:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, uiSurnamea)
en: Surname:
ro: Nume:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_5_3)
en: Your nickname:
ro: Porecla dumneavoastră:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_4a) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_5_3_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblGender)
en: Gender:
ro: Gen:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_5_3_2_2)
en: Year of birth:
ro: Anul nașterii:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3_2a) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_5_3_2_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblCity) i18
en: City:
ro: Oraș:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, gender) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, uiGender) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbGender)
en: Female
ro: Feminin

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, gender) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, uiGender) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbGender)
en: Male
ro: Masculin

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, TabPage)
en: &File Transfer
ro: Transfer de &fișiere

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, dcc)
en: Global DCC Options
ro: Opțiuni DCC globale

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_4)
en: <qt><p align="center"><font color="#ff0000">These options affect <b>all</b> Gadu-Gadu accounts.</font></p></qt>
ro: <qt><p align="center"><font color="#ff0000">Aceste opțiuni afectează <b>toate</b> conturile Gadu-Gadu.</font></p></qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, optionOverrideDCC)
en: &Override default configuration
ro: Suprascrie c&onfigurația implicită

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Local &IP address /
ro: Adresă &IP locală /

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, GaduRegisterAccountUI)
en: Register Account - Gadu-Gadu
ro: Înregistrare cont - Gadu-Gadu

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelPasswordVerify) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineEdit, valuePasswordVerify)
en: A confirmation of the password you would like to use.
ro: O confirmare a parolei pe care doriți să o utilizați.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, labelPasswordVerify) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, valuePasswordVerify)
en: A confirmation of the password you would like to use for this account.
ro: O confirmare a parolei pe care doriți să o utilizați pentru acest cont.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelPasswordVerify)
en: Repeat pass&word:
ro: &Repetați parola:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineEdit, valuePassword) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelPassword)
en: The password you would like to use.
ro: Parola pe care doriți să o utilizați.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, valuePassword) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, labelPassword)
en: The password you would like to use for this account.
ro: Parola pe care doriți să o utilizați pentru acest cont.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineEdit, valueEmailAddress) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelEmailAddress)
en: Your E-mail address.
ro: Adresa dumneavoastră de e-mail.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, valueEmailAddress) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, labelEmailAddress)
en: The E-mail address you would like to use to register this account.
ro: Adresa de poștă electronică cu care doriți să înregistrați acest contact.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelEmailAddress)
en: &E-Mail address:
ro: Adresa de &e-mail:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelVerificationSequence) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, valueVerificationSequence)
en: The text from the image below.
ro: Textul din imaginea de mai sus.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelVerificationSequence)
en: &Verification sequence:
ro: Secvență de &verificare:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelPassword)
en: &Password:
ro: &Parolă:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, pixmapToken)
en: Gadu-Gadu registration token.
ro: Jeton de înregistrare Gadu-Gadu.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioByData)
en: Search by specified data:
ro: Caută după date specificate:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3a) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Nick:
ro: Poreclă:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2_2a)
en: Age from:
ro: Vîrsta de la:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2_4)
en: to:
ro: la:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioByUin)
en: Request information about user:
ro: Cere informații despre utilizator:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, uin_static)
en: User number:
ro: Număr utilizator:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, onlyOnline)
en: Lookup only those that are currently online
ro: Caută numai printre cei conectați la moment

en: &Set Auto-Reply...
ro: &Stabilire răspuns automat...

en: &Join Channel...
ro: Alăt&urare la canal...

en: &Manage Privacy...
ro: Gestiune inti&mitate...

en: GroupWise SSL Error
ro: Eroare SSL GroupWise

[ctx: Message Sending Failed using the named local account]
en: Kopete was not able to send the last message sent on account '%1'.
    If possible, please send the console output from Kopete to <wstephenson@novell.com> for analysis.
ro: Kopete nu a putut expedia ultimul mesaj trimis pe contul „%1”.
    Dacă se poate, trimiteți ieșirea din consolă de la Kopete către <wstephenson@novell.com> pentru analiză.

[ctx: message sending failed using the named local account]
en: Unable to Send Message on Account '%1'
ro: Imposibil de expediat mesajul pe contul „%1”

[ctx: Error shown when connecting failed]
en: Kopete was not able to connect to the GroupWise Messenger server for account '%1'.
    Please check your server and port settings and try again.
ro: Kopete nu s-a putut conecta la serverul GroupWise Messenger pentru contul „%1”.
    Verificați configurările pentru server și port și reîncercați.

en: Unable to Connect '%1'
ro: Imposibil de conectat „%1”

en: The host name does not match the one in the certificate.
ro: Numele gazdei nu se potrivește cu cel din certificat.

en: The certificate is invalid.
ro: Certificatul nu este valid.

en: No certificate was presented.
ro: Nu a fost prezentat niciun certificat.

en: The Certificate Authority rejected the certificate.
ro: Autoritatea de Certificare a respins certificatul.

en: The certificate is not trusted.
ro: Certificatul nu este de încredere.

en: The signature is invalid.
ro: Semnătura nu este validă.

en: The Certificate Authority is invalid.
ro: Autoritatea de Certificare nu este validă.

en: Invalid certificate purpose.
ro: Scop nevalid al certificatului.

en: The certificate is self-signed.
ro: Certificatul este semnat pe sine însuși.

en: The certificate has been revoked.
ro: Certificatul a fost revocat.

en: Maximum certificate chain length was exceeded.
ro: A fost depășită lungimea maximă a lanțului de certificate.

en: The certificate has expired.
ro: Certificatul a expirat.

en: The Certificate Authority has expired.
ro: Autoritatea de Certificare a expirat.

en: Validity is unknown.
ro: Validitatea nu este cunoscută.

en: <qt><p>The identity and the certificate of server %1 could not be validated for account %2:</p><p>%3</p><p>%4</p><p>Do you want to continue?</p></qt>
ro: <qt><p>Identitatea și certificatul serverului %1 nu au putut fi validate pentru contul %2:</p><p>%3</p><p>%4</p><p>Doriți să continuați?</p></qt>

en: <qt><p>The certificate of server %1 could not be validated for account %2: %3</p><p>Do you want to continue?</p></qt>
ro: <qt><p>Certificatul serverului %1 nu a putut fi validat pentru contul %2: %3</p><p>Doriți să continuați?</p></qt>

en: GroupWise Connection Certificate Problem
ro: Problemă cu certificatul de conexiune GroupWise

[ctx: Prefix used for automatically generated auto-reply messages when the contact is Away, contains contact's name]
en: Auto reply from %1:
ro: Răspuns automat de la %1:

[ctx: Prefix used for broadcast messages]
en: Broadcast message from %1:
ro: Mesaj difuzat de la %1:

[ctx: Prefix used for system broadcast messages]
en: System Broadcast message from %1:
ro: Mesaj de sistem difuzat de la %1:

en: The contact %1 could not be added to the contact list, with error message: %2
ro: Contactul %1 nu a putut fi adăugat în lista de contacte, cu mesajul de eroare: %2

en: Error Adding Contact
ro: Eroare la adăugarea contactului

[ctx: The parameter is the user's own account id for this protocol]
en: You have been disconnected from GroupWise Messenger because you signed in as %1 elsewhere
ro: Ați fost deconectat din mesagerul GroupWise deoarece v-ați autentificat ca %1 în altă parte

en: %1 has been invited to join this conversation.
ro: %1 a fost invitat să se alăture acestei conversații.

en: Enter Auto-Reply Message
ro: Introduceți mesajul de răspuns automat

en: Please enter an Auto-Reply message that will be shown to users who message you while Away or Busy
ro: Introduceți un mesaj de răspuns automat ce va fi afișat utilizatorilor ce vă trimit mesaje cît sînteți Plecat sau Ocupat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: &Account name:
ro: &Nume cont:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel1) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel1) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, m_uniqueName) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, m_uniqueName) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineE
en: The account name of the account you would like to add.
ro: Numele de cont al contului pe care doriți să-l adăugați.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox) i18n: ectx: property (title), widget (QButtonGroup)
en: Contact Type
ro: Tip contact

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_rbEcho) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton)
en: &Echo
ro: &Ecou

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, m_rbEcho) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, m_rbEcho) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton)
en: Hey look!  Only one option.  Could you please make this a dropdown and add Null?
ro: Ia uite! Numai o opțiune. Puteți transforma aceasta într-o listă derulantă și să adăugați Null?

en: Unblock User
ro: Deblochează utilizatorul

en: Block User
ro: Blochează utilizatorul

en: %1|Blocked
ro: %1|Blocat

en: &Invite
ro: &Invită

en: Security Status
ro: Stare securitate

en: Conversation is secure
ro: Conversația este sigură

en: Archiving Status
ro: Arhivez starea

en: An error occurred when trying to start a chat: %1
ro: A intervenit o eroare la încercarea de pornire a discuției: %1

en: Your message could not be sent. You cannot send messages while your status is Appear Offline.
ro: Mesajul nu a putut fi trimis. Nu pute ți trimite mesaje cît timp starea dumneavoastră este Apar deconectat.

en: &Other...
ro: &Altul...

en: Enter Invitation Message
ro: Itroduceți measjul invitației

en: Enter the reason for the invitation, or leave blank for no reason:
ro: Introduceți motivul pentru invitație sau lăsați gol pentru niciun motiv:

en: Search for Contact to Invite
ro: Caută contactul de invitat

[ctx: label attached to contacts who have been invited but are yet to join a chat]
en: (pending)
ro: (în așteptare)

en: All the other participants have left, and other invitations are still pending. Your messages will not be delivered until someone else joins the chat.
ro: Toți ceilalți participanți au plecat, iar alte invitații sînt încă în așteptare. Mesajele dumneavoastră nu vor fi livrate pînă cînd nu se mai alătură cineva la discuție.

en: %1 has rejected an invitation to join this conversation.
ro: %1 a respins invitația de a se alătura acestei conversații.

en: Conversation is being administratively logged
ro: Conversația este jurnalizată administrativ

en: Conversation is not being administratively logged
ro: Conversația nu este jurnalizată administrativ

en: This conversation is secured with SSL security.
ro: Această conversație este securizată cu securitate SSL.

en: This conversation is being logged administratively.
ro: Această conversație este jurnalizată administrativ.

en: A&vailable
ro: &Disponibil

en: Appear Offline
ro: Par deconectat

en: A&ppear Offline
ro: &Par deconectat

en: Invalid Status
ro: Stare nevalidă

en: Auto Reply Message
ro: Mesaj de răspuns automat

en: Common Name
ro: Nume obișnuit

en: Access denied
ro: Acces refuzat

en: Not supported
ro: Nu este susținut

en: Password expired
ro: Parolă expirată

en: Invalid password
ro: Parolă nevalidă

en: User not found
ro: Utilizatorul nu a fost găsit

en: Attribute not found
ro: Atributul nu a fost găsit

en: User not enabled
ro: Utilizator neactivat

en: Directory failure
ro: Eșec director

en: Host not found
ro: Gazda nu a fost găsită

en: Locked by admin
ro: Blocat de administrator

en: Duplicate participant
ro: Participant duplicat

en: Server busy
ro: Server ocupat

en: Object not found
ro: Obiectul nu a fost găsit

en: Directory update
ro: Actualizare director

en: Duplicate folder
ro: Dosar duplicat

en: Contact list entry already exists
ro: Înregistrarea există deja în lista de contacte

en: User not allowed
ro: Utilizatorul nu este permis

en: Too many contacts
ro: Prea multe contacte

en: Conference not found
ro: Conferința nu a fost găsită

en: Too many folders
ro: Prea multe dosare

en: Server protocol error
ro: Eroare de protocol pe server

en: Conversation invitation error
ro: Eroare de invitare la conversație

en: User is blocked
ro: Utilizatorul este blocat

en: Master archive is missing
ro: Arhiva principală lipsește

en: Expired password in use
ro: Parolă expirată în uz

en: Unsupported client version
ro: Versiune de client nesusținută

en: A duplicate chat was found
ro: A fost găsită o discuție duplicată

en: Chat not found
ro: Discuția nu a fost găsită

en: Invalid chat name
ro: Denumire discuție nevalidă

en: The chat is active
ro: Discuția este activă

en: Chat is busy; try again
ro: Discuția este ocupată; reîncercați

en: Tried request too soon after another; try again
ro: Cerere încercată prea devreme după alta; reîncercați

en: Server's chat subsystem is not active
ro: Subsistemul de discuții al serverului nu este activ

en: The chat update request is invalid
ro: Cererea de actualizare a discuției nu este validă

en: Write failed due to directory mismatch
ro: Scrierea a eșuat din cauza nepotrivirii directorului

en: Recipient's client version is too old
ro: Versiunea de client a destinatarului este prea veche

en: Chat has been removed from server
ro: Discuția a fost eliminată de pe server

en: Unrecognized error code: %1
ro: Cod de eroare nerecunoscut: %1

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, GroupWiseAccountPreferences)
en: Account Preferences - Groupwise
ro: Preferințe cont - Groupwise

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, accountLabel) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, accountLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineEdit, m_passport) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, m_passport) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel
en: The account name of your account.
ro: Numele de cont pentru contul dumneavoastră.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: &User ID:
ro: &ID utilizator:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, autoConnect)
en: Check to disable automatic connection.  If checked, you may connect to this account manually using the icon in the bottom of the main Kopete window
ro: Bifați pentru a dezactiva conectarea automată. Dacă este bifat, vă puteți conecta la acest cont manual utilizînd pictograma din partea de jos a ferestrei principale Kopete

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelServer) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, mServer) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, server)
en: The IP address or hostname of the server you would like to connect to.
ro: Adresa IP sau numele de gazdă al serverului la care doriți să vă conectați.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, labelServer) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, server)
en: The IP address or hostname of the server you would like to connect to (for example im.yourcorp.com).
ro: Adresa IP sau numele de gazdă al serverului la care doriți să vă conectați (de exemplu im.companie.com).

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelPort) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, mPort) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, port)
en: The port on the server that you would like to connect to.
ro: Portul serverului la care doriți să vă conectați.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, labelPort) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, mPort) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, port)
en: The port on the server that you would like to connect to (default is 5222).
ro: Portul serverului ICQ la care doriți să vă conectați (implicit este 5222).

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, TabPage)
en: Advanced &Options
ro: &Opțiuni avansate

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbDontShowAgain) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, alwaysAccept)
en: A&lways accept invitations
ro: Acce&ptă invitații întotdeauna

en: You need to be connected to be able to add contacts.
ro: Trebuie să fiți conectat pentru a putea adăuga contacte.

en: Connect to GroupWise Messenger and try again.
ro: Conectați-vă la Mesagerul GroupWise și reîncercați.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: &Basic
ro: De &bază

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, bg_addMethod)
en: Add Using
ro: Adaugă utilizînd

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, m_userName)
en: A full or partial name. Asterisks are ignored
ro: Nume complet sau parțial. Asteriscurile sînt ignorate

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, m_userName)
en: Type some or all of the contact's name.  Matches will be shown below
ro: Tastați unele sau toate numele contactului. Potrivirile vor fi afișate mai jos

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rb_userId)
en: User &ID:
ro: &ID utilizator:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rb_userName)
en: Userna&me:
ro: &Utilizator:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, m_userId)
en: A correct User ID
ro: Un identificator de utilizator corect

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, m_userId)
en: Use this field to add a contact if you already know the user's exact User ID
ro: Utilizați acest cîmp pentru a adăuga un contact dacă știți deja identificatorul exact al utilizatorului

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, GroupWiseChatProps)
en: GroupWise Chat Properties
ro: Proprietăți discuție GroupWise

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, displayName)
en: DISPLAY NAME
ro: NUME AFIȘAT

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, creator)
en: The user who created the chatroom
ro: Utilizatorul care a creat camera de discuții

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel10_2)
en: Query:
ro: Interogare:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblTopic)
en: Topic:
ro: Subiect:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, disclaimer)
en: A disclaimer for users entering the chatroom
ro: O declarație pentru utilizatorii ce intră în camera de discuții

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m__2_2)
en: Owner:
ro: Proprietar:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, topic)
en: The current topic of the discussion
ro: Subiectul actual al discuției

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, query)
en: UNKNOWN
ro: NECUNOSCUT

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel11_2_2)
en: Maximum users:
ro: Maximum utilizatori:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m__2_2_2)
en: Created on:
ro: Creat la:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lbl_displayName_2)
en: Disclaimer:
ro: Declarație:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, description)
en: General description of the chatroom
ro: Descrierea generală a camerei de discuții

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, maxUsers)
en: Maximum number of simultaneous users allowed in the chatroom
ro: Numărul maxim permis de utilizatori simultani în camera de discuții

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel11)
en: Description:
ro: Descriere:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, createdOn)
en: Date and time the chatroom was created
ro: Data și ora la care a fost creată camera de discuții

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, archive)
en: Indicates if the chatroom is being archived on the server
ro: Indică dacă camera de discuții este arhivată pe server

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, archive)
en: Archived
ro: Arhivată

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, owner)
en: The user who owns this chatroom
ro: Utilizatorul care deține această cameră de discuții

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, buttonGroup2)
en: Default Access
ro: Acces implicit

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkRead)
en: General permission to read messages in the chatroom
ro: Permisiunea generală de a citi mesaje în camera de discuții

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkRead)
en: Read message
ro: Citește mesajul

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkWrite)
en: General permission to write messages in the chatroom
ro: Permisiunea generală de a scrie mesaje în camera de discuții

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkWrite)
en: Write message
ro: Scrie mesaj

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkModify)
en: General permission to modify the chatroom's access control list
ro: Permisiunea generală de a modifica lista de control al accesului în camera de discuții

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkModify)
en: Modify access
ro: Modifică accesul

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Access Control List
ro: Lista de control al accesului

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (K3ListBox, acl)
en: Access permissions for specific users
ro: Permisiuni de acces pentru anumiți utilizatori

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KPushButton, addAcl)
en: Add a new ACL entry
ro: Adaugă înregistrare LCA nouă

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KPushButton, editAcl)
en: Edit an existing ACL entry
ro: Editează înregistrare LCA existentă

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KPushButton, deleteAcl)
en: Delete an ACL entry
ro: Șterge o înregistrare LCA

en: Chatroom properties
ro: Proprietăți cameră de discuții

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnRefresh)
en: &Refresh
ro: A&ctualizează

en: Search Chatrooms
ro: Caută camere de discuții

en: Updating chatroom list...
ro: Actualizez lista camerelor de discuții...

en: Contact Properties
ro: Proprietăți contact

en: Telephone Number
ro: Număr de telefon

en: Department
ro: Departament

en: Location
ro: Amplasare

en: Personal Title
ro: Titlu personal

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, lastName) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, displayName) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, firstName)
en: Change the display name used for this contact
ro: Schimbă numele afișat pentru acest contact

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel14)
en: Status:
ro: Stare:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lbldisplayName)
en: &Display name:
ro: &Nume afișat:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel15)
en: Additional properties:
ro: Proprietăți suplimentare:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, propsView)
en: New Column
ro: Coloană nouă

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, GroupWiseContactSearchWidget)
en: Search GroupWise Messenger
ro: Caută mesagerul GroupWise

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: &First name
ro: &Nume

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: &User ID
ro: ID &utilizator

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: &Title
ro: &Titlu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: &Department
ro: &Departament

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_userIdOperation) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_firstNameOperation) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_lastNameOperation) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_deptOperation) i18n:
en: contains
ro: conține

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_userIdOperation) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_firstNameOperation) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_lastNameOperation) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_deptOperation) i18n:
en: begins with
ro: începe cu

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_userIdOperation) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_firstNameOperation) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_lastNameOperation) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_deptOperation) i18n:
en: equals
ro: este egal cu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Last &name
ro: &Prenume

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_clear)
en: Cl&ear
ro: &Curăță

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel9)
en: &Results:
ro: &Rezultate:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_details)
en: Detai&ls
ro: Deta&lii

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_matchCount)
en: 0 matching users found
ro: Au fost găsiți 0 utilizatori potriviți

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: &Status:
ro: &Stare:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Awa&y message:
ro: Mesaj la &plecare:

en: The changes you just made will take effect next time you log in with GroupWise.
ro: Modificările pe care le-ați făcut adineaori vor intra în vigoare la următoarea autentificare în GroupWise.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Users who can see my online status and send me messages:
ro: Utilizatorii care îmi pot vedea starea conectării și îmi pot trimite mesaje:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: A&llowed
ro: &Permiși

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnBlock)
en: &Block >>
ro: &Blochează >>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnAllow)
en: << Allo&w
ro: << &Permite

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnAdd)
en: A&dd...
ro: A&dăugare...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Bloc&ked
ro: Bl&ocat

[ctx: Account specific privacy settings]
en: Manage Privacy for %1
ro: Gestionează intimitatea pentru %1

en: Privacy settings have been administratively locked
ro: Configurările de intimitate au fost blocate administrativ

en: <Everyone Else>
ro: <Toți ceilalți>

en: Search for Contact to Block
ro: Caută contact de blocat

en: '%1' Not Logged In
ro: „%1” nu este conectat(ă)

en: Invitation to Conversation
ro: Invitație la conversație

en: User ID
ro: ID utilizator

en: Searching
ro: Caut

en: 1 matching user found | %1 matching users found
ro[0]: 1 utilizator potrivit găsit
ro[1]: %1 utilizatori potriviți găsiți
ro[2]: %1 de utilizatori potriviți găsiți

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: <p align="right">From:</p>
ro: <p align="right">De la:</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: <p align="right">Sent:</p>
ro: <p align="right">Trimis:</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dateTime)
en: Invitation Date
ro: Data invitației

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, contactName)
en: Contact Name
ro: Nume contact

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, txtInvMsg) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, message)
en: Invitation Message
ro: Mesajul invitației

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6)
en: Would you like to join the conversation?
ro: Doriți să vă alăturați conversației?

en: Temporary Network - %1
ro: Rețea temporară - %1

en: Network imported from previous version of Kopete, or an IRC URI
ro: Rețea importată dintr-o versiune precedentă de Kopete sau un URI IRC

en: Join Channel...
ro: Alăturare la canal...

en: Search Channels...
ro: Căutare canale...

en: <qt>The network associated with this account has no valid hosts. Please ensure that the account has a valid network.</qt>
ro: <qt>Rețeaua asociată cu acest cont nu are nicio gazdă validă. Asigurați-vă că contul are o rețea validă.</qt>

en: Network is Empty
ro: Rețeaua este goală

en: <qt>The network associated with this account, <b>%1</b>, has no valid hosts. Please ensure that the account has a valid network.</qt>
ro: <qt>Rețeaua asociată cu acest cont, <b>%1</b>, nu are nicio gazdă validă. Asigurați-vă că contul are o rețea validă.</qt>

en: <qt>Kopete could not connect to any of the servers in the network associated with this account (<b>%1</b>). Please try again later.</qt>
ro: <qt>Kopete nu s-a putut conecta la niciunul dintre serverele din rețeaua asociată cu acest cont (<b>%1</b>). Reîncercați mai tîrziu.</qt>

en: Network is Unavailable
ro: Rețeaua nu este disponibilă

en: Join Channel
ro: Alăturare la canal

en: Please enter the name of the channel you want to join:
ro: Introduceți denumirea canalului la care doriți să vă alăturați:

en: Password Incorect
ro: Parolă incorectă.

en: There is 1 operator online. | There are %1 operators online.
ro[0]: Este 1 operator conectat.
ro[1]: Sînt %1 operatori conectați.
ro[2]: Sînt %1 de operatori conectați.

en: There is 1 unknown connection. | There are %1 unknown connections.
ro[0]: Este 1 conexiune necunoscută.
ro[1]: Sînt %1 conexiuni necunoscute.
ro[2]: Sînt %1 de conexiuni necunoscute.

en: There has been 1 channel formed. | There have been %1 channels formed.
ro[0]: A fost format 1 canal.
ro[1]: Au fost formate %1 canale.
ro[2]: Au fost formate %1 de canale.

en: Server was too busy to execute %1.
ro: Serverul a fost prea ocupat pentru a executa %1.

en: You have been marked as being away.
ro: Ați fost marcat ca fiind plecat.

en: %1 is a registered nick.
ro: %1 este o poreclă înregistrată.

en: %1 is an IRC operator.
ro: %1 este un operator IRC.

en: You cannot send messages to channel %1.
ro: Nu puteți trimite mesaje către canalul %1.

en: Nickname %1 is already in use.
ro: Porecla %1 este utilizată deja.

en: You are not on channel %1.
ro: Nu sînteți pe canalul %1.

en: Cannot join %1, channel is full.
ro: Nu mă pot alătura la %1, canalul este plin.

en: Cannot join %1, channel is invite only.
ro: Nu mă pot alătura la %1, canalul este bazat pe invitații.

en: Cannot join %1, you are banned from that channel.
ro: Nu mă pot alătura la %1, ați fost blocat pe acel canal.

en:  members
ro:  membri

en: Channel
ro: Canal

en: Users
ro: Utilizatori

en: Topic
ro: Subiect

en: Search for:
ro: Caută după:

en: You may search for channels on the IRC server, using a text string entered here.
ro: Puteți căuta canale pe serverul IRC, utilizînd un șir textual introdus aici.

en: Channels returned must have at least this many members.
ro: Canalele returnate trebuie să aibă cel puțin atîția membri.

en: You may search for channels on the IRC server, using a text string entered here.  For instance, you may type 'linux' to find channels that have something to do with Linux.
ro: Puteți căuta canale pe serverul IRC pentru un șir textual introdus aici. De exemplu, puteți tasta „linux” pentru a găsi canale ce au legătură cu Linux.

en: You may search for channels on the IRC server for a text string entered here.
ro: Puteți căuta canale pe serverul IRC pentru un șir textual introdus aici.

en: Perform a channel search.
ro: Execută o căutare de canale.

en: Perform a channel search.  Please be patient, as this can be slow, depending on the total number of channels on the server.
ro: Execută o căutare de canale. Aveți răbdare, acestă operațiune poate fi lentă, în dependență de numărul total de canale pe server.

en: Double click on a channel to select it.
ro: Faceți dublu-clic pe un canal pentru a-l alege.

en: You must be connected to the IRC server to perform a channel listing.
ro: Trebuie să fiți conectat la serverul IRC pentru a efectua enumerarea canalelor.

en: You have been disconnected from the IRC server.
ro: Ați fost deconectat de la serverul IRC.

en: Disconnected
ro: Deconectat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel1)
en: N&ickname/channel to add:
ro: Po&reclă/canal de adăugat:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: <i>(for example: joe_bob or #somechannel)</i>
ro: <i>(de exemplu: ion_popa sau #uncanal)</i>

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: &Search Channels
ro: Caută c&anale

en: <qt>You need to specify a channel to join, or a query to open.</qt>
ro: <qt>Trebuie să specificați un canal de alăturat sau o interogare de deschis.</qt>

en: You Must Specify a Channel
ro: Trebuie să specificați un canal

en: The nickname %1 is already in use
ro: Porecla %1 este utilizată deja

en: IRC Plugin
ro: Modul IRC

en: The nickname %1 is already in use. Please enter an alternative nickname:
ro: Porecla %1 este utilizată deja. Introduceți o poreclă alternativă:

en: "%1" is an invalid channel name. Channels must start with '#', '!', '+', or '&'.
ro: „%1” este o denumire de canal nevalidă. Canalele încep cu „#”, „!”, „+” sau „&”

en: Channel List for %1
ro: Lista de canale pentru %1

en: The IRC server is currently too busy to respond to this request.
ro: Serverul IRC este în prezent prea ocupat pentru a răspunde acestei cereri.

en: Server is Busy
ro: Serverul este ocupat

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, m_nickNamesLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, nickNames)
en: This is the name that everyone will see every time you say something
ro: Acesta este numele pe care îl vor vedea toți atunci cînd spuneți ceva

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_nickNamesLabel)
en: N&icknames:
ro: Por&ecle:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_realNameLabel)
en: &Real name:
ro: Nume &real:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel5) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, userName) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, userName) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, realName)
en: The username you would prefer to use on IRC, if your system does not have identd support.  Leave blank to use your system account name.
ro: Numele de utilizator pe care ați dori să-l utilizați pe IRC, dacă sistemul dumneavoastră nu are suport identd. Lăsați gol pentru a utiliza numele contului din sistem.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: &Username:
ro: &Utilizator:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, realName)
en: The username you would prefer to use on IRC, if your system does not have identd support.
ro: Numele de utilizator pe care ați dori să-l utilizați pe IRC, dacă sistemul dumneavoastră nu are suport identd.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, nickNames)
en: The alias you would like to use on IRC.  Once you are online, you can change it with the /nick command.
ro: Aliasul pe care ați dori să-l utilizați pe IRC. Odată conectat, îl veți putea modifica cu comanda /nick.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3_2)
en: Network:
ro: Rețea:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, editButton)
en: &Edit...
ro: &Editare...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: <p><b>Note:</b> most IRC servers do not require a password to connect, only a nickname.</p>
ro: <p><b>Observație:</b> majoritatea serverelor IRC nu cer o parolă pentru a vă conecta, doar o poreclă.</p>

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, connectionTab) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, TabPage)
en: C&onnection
ro: C&onexiune

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2_2)
en: Default &charset:
ro: Set de &caractere implicit:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkAutoLogin) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, mAutoLogon) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, autoConnect)
en: If you enable this option, this account will not be connected when you press the "Connect All" button, nor at startup even if you have enabled automatic connection at startup.
ro: Dacă activați această opțiune, acest cont nu va fi conectat cînd apăsați butonul „Conectează toate”, nici la pornire chiar dacă ați activat conectarea automată la pornire.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, preferSSL)
en: &Prefer SSL-based connections
ro: &Preferă conexiuni bazate pe SSL

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox60)
en: Run the Following Commands on Connect
ro: Rulează următoarele comenzi la conectare

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QListView, commandList) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QListView, commandList)
en: Any commands added here will be run as soon as you are connected to the IRC server.
ro: Orice comenzi adăugate aici vor fi rulate imediat ce vă conectați la serverul IRC.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addButton)
en: Add Co&mmand
ro: Adaugă co&mandă

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: A&dvanced Configuration
ro: Configurare a&vansată

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox6)
en: Custom CTCP Replies
ro: Răspunsuri CTCP personalizate

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4_2)
en: &Reply:
ro: &Răspuns:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addReply)
en: Add Repl&y
ro: Adaugă ră&spuns:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox5)
en: Default Messages
ro: Mesaje implicite

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_3)
en: &Quit message:
ro: Mesa&j de ieșire:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Windows
ro: Ferestre

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox7)
en: Message Destinations
ro: Destinații mesaj

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoShowAnonWindows)
en: Auto-show anonymous windows
ro: Arată automat fereastra anonimă

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoShowServerWindow)
en: Auto-show the server window
ro: Arată automat fereastra serverului

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_4_2)
en: Server messages:
ro: Mesaje server:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, serverNotices_2) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, serverMessages_2) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, informationReplies_2) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, errorMessages_2)
en: Active Window
ro: Fereastră activă

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, serverNotices_2) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, serverMessages_2) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, informationReplies_2) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, errorMessages_2)
en: Server Window
ro: Fereastră server

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, serverNotices_2) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, serverMessages_2) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, informationReplies_2) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, errorMessages_2)
en: Anonymous Window
ro: Fereastră anonim

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, serverNotices_2) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, serverMessages_2) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, informationReplies_2) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, errorMessages_2)
en: KNotify
ro: Notificare

[ctx: @item:inlistbox]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, serverNotices_2) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, serverMessages_2) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, informationReplies_2) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, errorMessages_2)
en: Ignore
ro: Ignoră

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_3_2)
en: Error messages:
ro: Mesaje de eroare:

en: <qt>You must enter a nickname.</qt>
ro: <qt>Trebuie să introduceți o poreclă.</qt>

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, NetworkConfig)
en: Network Configuration
ro: Configurare rețea

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox2)
en: Host Con&figurations
ro: Con&figurări gazdă

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_newHost)
en: &New...
ro: &Nou...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (Q3ListBox, m_hostList)
en: The IRC servers associated with this network
ro: Serverele IRC asociate cu această rețea

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (Q3ListBox, m_hostList)
en: The IRC servers associated with this network. Use the up and down buttons to alter the order in which connections are attempted.
ro: Serverele IRC asociate cu această rețea. Utilizați butoanele sus și jos pentru a altera ordinea în care se încearcă conexiunile.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, downButton)
en: Move this server down
ro: Mută acest server mai jos

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, downButton)
en: Decrease connection-attempt priority for this server
ro: Micșorează prioritatea de încercare a conexiunii pentru acest server

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonDown) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, downEmailButton) i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, pb_down) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, downButton)
en: Down
ro: Jos

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, upButton)
en: Move this server up
ro: Mută acest server mai sus

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, upButton)
en: Increase connection-attempt priority for this server
ro: Mărește prioritatea de încercare a conexiunii pentru acest server

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonUp) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, upEmailButton) i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, pb_up) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, upButton)
en: Up
ro: Sus

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, useSSL)
en: Check this to enable SSL for this connection
ro: Bifați pentru a activa SSL pentru această conexiune

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, useSSL)
en: Use SS&L
ro: Utilizează SS&L

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_hostLabel)
en: &Host:
ro: Ga&zda:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_descriptionLabel)
en: &Description:
ro: &Descriere:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_newNetworkButton)
en: Ne&w
ro: No&u

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_renameNetworkButton)
en: Rena&me...
ro: Redenu&mire...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_removeNetworkButton)
en: Remo&ve
ro: Elimi&nă

en: <qt>Are you sure you want to delete the network <b>%1</b>?<br>Any accounts which use this network will have to be modified.</qt>
ro: <qt>Sigur doriți să ștergeți rețeaua <b>%1</b>?<br>Orice cont care utilizează această rețea va trebui să fie modificat.</qt>

en: Deleting Network
ro: Ștergere rețea

en: &Delete Network
ro: Ș&terge rețeaua

en: <qt>Are you sure you want to delete the host <b>%1</b>?</qt>
ro: <qt>Sigur ștergeți gazda <b>%1</b>?</qt>

en: Deleting Host
ro: Ștergere gazdă

en: &Delete Host
ro: Ș&terge gazda

en: New Host
ro: Gazdă nouă

en: Enter the hostname of the new server:
ro: Introduceți numele de gazdă al noului server:

en: A host already exists with that name
ro: O gazdă cu acel nume există deja

en: Rename Network
ro: Redenumește rețeaua

en: Enter the new name for this network:
ro: Introduceți noua denumire pentru această rețea:

en: A network already exists with that name
ro: O rețea cu acea denumire există deja

en: Failed to start Jabber File Transfer Manager
ro: Eșec la pornirea Gestionarului de transfer al fișierelor Jabber

en: Join Groupchat...
ro: Alăturare la grup de discuții...

en: Services...
ro: Servicii...

en: XML Console
ro: Consolă XML

en: Edit User Info...
ro: Editare informații utilizator...

en: Set Mood
ro: Stabilește dispoziția

en: Jabber Error
ro: Eroare Jabber

en: Please connect first.
ro: Conectați-vă mai întîi.

en: Jabber SSL Error
ro: Eroare SSL Jabber

en: Jabber Connection Certificate Problem
ro: Problemă cu certificatul pentru conexiunea Jabber

en: An encrypted connection with the Jabber server could not be established.
ro: Nu a putut fi stabilită o conexiune criptată cu serverul Jabber.

en: Jabber Connection Error
ro: Eroare de conexiune Jabber

en: Malformed packet received.
ro: Pachet deformat recepționat.

en: There was an unrecoverable error in the protocol.
ro: A avut loc o eroare irecuperabilă în protocol.

en: Generic stream error.
ro: Eroare generică de flux.

en: There was a conflict in the information received.
ro: A avut loc un conflict în informațiile primite.

en: The stream timed out.
ro: Fluxul a expirat.

en: Internal server error.
ro: Eroare internă pe server.

en: Stream packet received from an invalid address.
ro: Flux de pachete recepționat de la o adresă nevalidă.

en: Malformed stream packet received.
ro: Flux de pachete deformat recepționat.

en: Policy violation in the protocol stream.
ro: Încălcare a politicii în fluxul protocolului.

en: Resource constraint.
ro: Constrîngere de resurse.

en: System shutdown.
ro: Sistem oprit.

en: Unknown reason.
ro: Motiv necunoscut.

en: There was an error in the protocol stream: %1
ro: A avut loc o eroare în fluxul protocolului: %1

en: Host not found.
ro: Nu am găsit gazda.

en: Address is already in use.
ro: Adresa este deja utilizată.

en: Connection refused.
ro: Conexiune refuzată.

en: Connection attempt already in progress.
ro: Tentativă de conectare deja în desfășurare.

en: Network failure.
ro: Eșuare rețea.

en: Socket timed out.
ro: Temporizare expirată la soclu.

en: Remote closed connection.
ro: Gazda distantă a închis conexiunea.

en: Unexpected error condition (%1).
ro: Condiție de eroare neașteptată (%1).

en: There was a connection error: %1
ro: A avut loc o eroare de conectare: %1

en: Unknown host.
ro: Gazdă necunoscută.

en: Could not connect to a required remote resource.
ro: Imposibil de conectat la o sursă distantă necesară.

en: It appears we have been redirected to another server; I do not know how to handle this.
ro: Se pare că am fost redirecționați către alt server; nu știu cum să mă descurc cu asta.

en: Unsupported protocol version.
ro: Versiune de protocol nesusținută.

en: Unknown error.
ro: Eroare necunoscută.

en: There was a negotiation error: %1
ro: A avut loc o eroare de negociere: %1

en: Failed to establish a secure connection.
ro: Eșec la stabilirea unei conexiuni sigure.

en: There was a Transport Layer Security (TLS) error: %1
ro: A avut loc o eroare Transport Layer Security (TLS): %1

en: Login failed with unknown reason.
ro: Autentificare eșuată cu motiv necunoscut.

en: No appropriate authentication mechanism available.
ro: Niciun mecanism de autentificare potrivit disponibil.

en: Bad SASL authentication protocol.
ro: Protocol de autentificare SASL rău.

en: Server failed mutual authentication.
ro: Serverul a eșuat autentificarea reciprocă.

en: Encryption is required but not present.
ro: Criptarea este necesară dar lipsește.

en: Invalid user ID.
ro: ID utilizator nevalid.

en: Invalid mechanism.
ro: Mecanism nevalid.

en: Invalid realm.
ro: Domeniu nevalid.

en: Mechanism too weak.
ro: Mecanism prea slab.

en: Temporary failure, please try again later.
ro: Eșec temporar, reîncercați mai tîrziu.

en: There was an error authenticating with the server: %1
ro: A avut loc o eroare la autentificarea cu serverul: %1

en: Transport Layer Security (TLS) problem.
ro: Problemă Transport Layer Security (TLS).

en: Simple Authentication and Security Layer (SASL) problem.
ro: Problemă Simple Authentication and Security Layer (SASL).

en: There was an error in the security layer: %1
ro: A avut loc o eroare în stratul de securitate: %1

en: No permission to bind the resource.
ro: Nicio permisiune pentru a lega resursa.

en: The resource is already in use.
ro: Resursa este utilizată deja.

en: Could not bind a resource: %1
ro: Imposibil de legat o resursă: %1

en: Notification
ro: Notificare

en: Waiting for authorization
ro: Aștept autorizarea

en: A password is required to join the room %1.
ro: Este necesară o parolă pentru a intra în camera %1.

en: Error trying to join %1 : nickname %2 is already in use
ro: Eroare la intrarea în %1: porecla %2 este utilizată deja

en: Provide your nickname
ro: Oferiți porecla

en: You cannot join the room %1 because you have been banned
ro: Nu puteți intra în camera %1 pentru că ați fost blocat

en: Jabber Group Chat
ro: Discuție în grup Jabber

en: You cannot join the room %1 because the maximum number of users has been reached
ro: Nu puteți intra în camera %1 pentru că a fost atins numărul maxim de utilizatori

en: No reason given by the server
ro: Niciun motiv oferit de server

en: There was an error processing your request for groupchat %1. (Reason: %2, Code %3)
ro: A intervenit o eroare la procesarea cererii pentru discuția în grup %1. (Motiv: %2, Cod %3)

en: Unregister
ro: Șterge înregistrarea

en: Remove and Unregister
ro: Elimină și șterge înregistrarea

en: Remove only from Kopete
ro: Elimină numai din Kopete

en: An error occurred while trying to remove the account:
    %1
ro: A intervenit o eroare la încercarea de a elimina contul:
    %1

en: Jabber Account Unregistration
ro: Ștergere cont Jabber

en: You cannot see each others' status.
ro: Nu vă puteți vedea starea unul altuia.

en: You can see this contact's status, but he/she cannot see your status.
ro: Puteți vedea starea acestui contact, dar el/ea nu vă poate vedea starea.

en: This contact can see your status, but you cannot see his/her status.
ro: Acest contact vă poate vedea starea, dar dumneavoastră n-o puteți vedea pe a sa.

en: You can see each others' status.
ro: Vă puteți vedea starea unul altuia.

en: Groupchat
ro: Discuții în grup

en: Rich text messages
ro: Mesaje cu text îmbogățit

en: File transfers
ro: Transferuri de fișiere

en: Timestamp
ro: Amprentă de timp

en: Message
ro: Mesaj

en: Groupchat Bookmark
ro: Semn de carte Discuții în grup

en: Show audio calls
ro: Arată apelurile audio

en: Start audio call
ro: Începe apel audio

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox3_2)
en: Authorization
ro: Autorizare

en: (Re)send Authorization To
ro: (Re)trimite autorizarea către

en: (Re)request Authorization From
ro: (Re)cere autorizarea de la

en: Remove Authorization From
ro: Elimină autorizarea de la

en: Call contact
ro: Apelează contactul

en: Set Availability
ro: Stabilește disponibilitatea

en: Free to Chat
ro: Gata de discuții

en: Do Not Disturb
ro: Nu deranjați

en: Select Resource
ro: Alegeți resursa

en: Automatic (best/default resource)
ro: Automat (resursa cea mai bună/implicită)

en: Test action
ro: Acțiune de test

en: Jingle Audio call
ro: Apel audio Jingle

en: Jingle Video call
ro: Apel video Jingle

en: The original message is : <i>" %1 "</i><br />
ro: Mesajul original este: <i>„%1”</i><br />

en: <qt><i>%1</i> has invited you to join the conference <b>%2</b><br />%3<br />If you want to accept and join, just <b>enter your nickname</b> and press OK.<br />If you want to decline, press Cancel.</qt>
ro: <qt><i>%1</i> v-a invitat să vă alăturați la conferința <b>%2</b><br />%3<br />Dacă doriți să acceptați și să vă alăturați, <b>introduceți-vă porecla</b> și apăsați OK<br />Dacă doriți să refuzați, apăsați pe Renunță.</qt>

en: Invited to a conference - Jabber Plugin
ro: Invitat la o conferință - Modul Jabber

en: Message has been displayed
ro: Mesajul a fost afișat

en: Message has been delivered
ro: Mesajul a fost livrat

en: Message stored on the server, contact offline
ro: Mesajul a fost stocat pe server, contactul este deconectat

en: %1 has ended his/her participation in the chat session.
ro: %1 și-a încheiat participarea în sesiunea de discuții.

en: Your message could not be delivered: "%1", Reason: "%2"
ro: Mesajul dumneavostră nu a putut fi livrat: „%1”, motiv: „%2”

en: Do you also want to remove user %1's authorization to see your status?
ro: Doriți să eliminați și autorizarea utilizatorului %1 să vă vadă starea?

en: Jabber Resource Selector
ro: Selector de resurse Jabber

en: You have been invited to %1
ro: Ați fost invitat la %1

en: Change nickname
ro: Schimbă porecla

en: Change nickname - Jabber Plugin
ro: Schimbă porecla - Modul Jabber

en: Please enter the new nickname you want to have in the room <i>%1</i>
ro: Introduceți noua poreclă pe care o doriți în camera <i>%1</i>

en: Free for Chat
ro: Gata de discuții

en: Do not Disturb
ro: Nu deranjați

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, cb_type)
en: Subscription
ro: Abonare

en: Authorization Status
ro: Starea autorizării

en: Available Resources
ro: Resurse disponibile

en: Jabber ID
ro: ID Jabber

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Birthday
ro: Zi de naștere

en: Timezone
ro: Fus orar

en: Homepage
ro: Pagină WEB

en: Company name
ro: Denumire companie

en: Company Departement
ro: Departament companie

en: Company Position
ro: Funcție companie

en: Company Role
ro: Rol companie

en: Work Street
ro: Stradă serviciu

en: Work Extra Address
ro: Adresă suplimentară serviciu

en: Work PO Box
ro: Căsuță poștală serviciu

en: Work City
ro: Oraș serviciu

en: Work Postal Code
ro: Cod poștal serviciu

en: Work Country
ro: Țară serviciu

en: Work Email Address
ro: Adresă e-mail serviciu

en: Home Street
ro: Stradă domiciliu

en: Home Extra Address
ro: Adresă suplimentară domiciliu

en: Home PO Box
ro: Căsuță poștală domiciliu

en: Home City
ro: Oraș domiciliu

en: Home Postal Code
ro: Cod poștal domiciliu

en: Home Country
ro: Țară domiciliu

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_9)
en: About
ro: Despre

en: Choose an account to handle the URL %1
ro: Alegeți un cont pentru a manipula URL-ul %1

en: Do you want to add '%1' to your contact list?
ro: Doriți să adăugați pe „%1” la lista de contacte?

en: Do Not Add
ro: Nu adăuga

en: Do you want to remove '%1' from your contact list?
ro: Doriți să eliminați pe „%1” din lista de contacte?

en: Do Not Remove
ro: Nu elimina

en: Please enter your nickname for the room %1
ro: Introduceți porecla pentru camera %1

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QMainWindow, jingleCallsGui)
en: Main Window
ro: Fereastra principală

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QToolBar, toolBar)
en: Toolbar
ro: Bara de unelte

en: Choose the contents you want to accept:
ro: Alegeți conținutul pe care doriți să-l acceptați:

en: New Jingle session from %1
ro: Sesiune Jingle nouă de la %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, AcceptButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, acceptButton)
en: Accept
ro: Acceptă

en: None
ro: Nimic

en: Afraid
ro: Fricos

en: Amazed
ro: Uimit

en: Angry
ro: Supărat

en: Annoyed
ro: Enervat

en: Anxious
ro: Nerăbdător

en: Aroused
ro: Deșteptat

en: Ashamed
ro: Rușinat

en: Bored
ro: Plictisit

en: Brave
ro: Viteaz

en: Cold
ro: Rece

en: Confused
ro: Confuz

en: Contented
ro: Mulțumit

en: Cranky
ro: Capricios

en: Curious
ro: Curios

en: Depressed
ro: Deprimat

en: Disappointed
ro: Dezamăgit

en: Disgusted
ro: Dezgustat

en: Distracted
ro: Zăpăcit

en: Embarrassed
ro: Jenat

en: Excited
ro: Agitat

en: Flirtatious
ro: Cochet

en: Frustrated
ro: Frustrat

en: Grumpy
ro: Țîfnos

en: Guilty
ro: Vinovat

en: Happy
ro: Fericit

en: Hot
ro: Fierbinte

en: Humbled
ro: Umil

en: Humiliated
ro: Umilit

en: Hungry
ro: Flămînd

en: Hurt
ro: Rănit

en: Impressed
ro: Impresionat

en: In awe
ro: Evlavios

en: In love
ro: Îndrăgostit

en: Indignant
ro: Revoltat

en: Interested
ro: Interesat

en: Intoxicated
ro: Intoxicat

en: Invincible
ro: Invincibil

en: Jealous
ro: Gelos

en: Lonely
ro: Singur

en: Mean
ro: Răutăcios

en: Moody
ro: Cu toane

en: Nervous
ro: Agitat

en: Neutral
ro: Neutru

en: Offended
ro: Ofensat

en: Playful
ro: Jucăuș

en: Proud
ro: Mîndru

en: Relieved
ro: Ușurat

en: Remorseful
ro: Am remușcări

en: Restless
ro: Neliniștit

en: Sad
ro: Trist

en: Serious
ro: Serios

en: Shocked
ro: Șocat

en: Shy
ro: Timid

en: Sick
ro: Bolnav

en: Sleepy
ro: Somnoros

en: Stressed
ro: Stresat

en: Surprised
ro: Surprins

en: Thirsty
ro: Setos

en: Worried
ro: Îngrijorat

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, dlgAddContact)
en: Add Contacts
ro: Adaugă contacte

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, lblID) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineEdit, addID)
en: The Jabber ID for the account you would like to add.
ro: Identificatorul Jabber pentru contul pe care doriți să-l adăugați.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel1_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblID)
en: &Jabber ID:
ro: ID &Jabber:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: <i>(for example: joe@jabber.org)</i>
ro: <i>(de exemplu: mihai@jabber.md)</i>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mRefresh)
en: Refresh
ro: Reîmprospătare

en: Execute command
ro: Execută comanda

en: Command executing
ro: Executare comandă

en: Finish
ro: Finalizează

en: Next
ro: Următor

en: Previous
ro: Anterior

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Current password:
ro: Parola curentă:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: New password:
ro: Parola nouă:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblStatus)
en: Please enter your current password first
    and then your new password twice.
ro: Introduceți mai întîi parola curentă
    apoi de două ori noua parolă.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pbQuery)
en: &Query
ro: &Interogare

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tblChatRoomsList) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, tblChatRoomsList)
en: Chatroom Name
ro: Denumirea camerei de discuții

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tblChatRoomsList) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, tblChatRoomsList)
en: Chatroom Description
ro: Descrierea camerei de discuții

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Room:
ro: Cameră:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, dlgRegister)
en: Register with Jabber Service
ro: Înregistrare în serviciul Jabber

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, grpForm)
en: Registration Form
ro: Formular de înregistrare

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblWait)
en: Please wait while querying the server...
ro: Așteptați cît interoghez serverul...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnRegister)
en: &Execute
ro: &Execută

en: Change Jabber Password
ro: Schimbă parola Jabber

en: You entered your current password incorrectly.
ro: Ați introdus greșit parola curentă.

en: Password Incorrect
ro: Parolă greșită

en: Your new passwords do not match. Please enter them again.
ro: Parolele noi nu se potrivesc. Introduceți-le din nou.

en: For security reasons, you are not allowed to set an empty password.
ro: Din motive de securitate, nu se permite să trimiteți o parolă goală.

en: Your account needs to be connected before the password can be changed. Do you want to try to connect now?
ro: Contul dumneavoastră trebuie să fie conectat înainte de a putea schimba parola. Doriți să încercați să vă conectați acum?

en: Jabber Password Change
ro: Schimbare parolă Jabber

en: Your password has been changed successfully. Please note that the change may not be instantaneous. If you have problems logging in with your new password, please contact the administrator.
ro: Parola a fost schimbată cu succes. Rețineți că modificarea poate să nu fie instantanee. Dacă întîmpinați dificultăți la autentificarea cu noua parolă, contactați administratorul.

en: Your password could not be changed. Either your server does not support this feature or the administrator does not allow you to change your password.
ro: Parola dumneavoastră nu a putut fi modificată. Fie serverul nu susține această posibilitate, fie administratorul nu vă permite să vă schimbați parola.

en: Join Jabber Groupchat
ro: Alăturare la grup de discuții Jabber

en: Join
ro: Alătură

en: Unable to retrieve the list of chat rooms.
ro: Imposibil de obținut lista camerelor de discuții.

en: List Chatrooms
ro: Afișează camerele de discuții

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, DlgJabberChooseServer)
en: Choose Server - Jabber
ro: Alegere server - Jabber

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, DlgJabberEditAccountWidget)
en: Account Preferences - Jabber
ro: Preferințe cont - Jabber

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, basicSetupTab) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_connection)
en: &Basic Setup
ro: Configurare de &bază

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, TextLabel1_3) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, mID)
en: The Jabber ID for the account you would like to use.
ro: Identificatorul Jabber pentru contul pe care doriți să-l utilizați.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, mAutoConnect) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, cbAutoConnect)
en: Check to disable automatic connection.  If checked, you can connect manually to this account, using the icon at the bottom of the main Kopete window
ro: Bifați pentru a dezactiva conectarea automată. Dacă este bifat, vă puteți conecta manual la acest cont utilizînd pictograma din partea de jos a ferestrei principale Kopete

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblRegistration)
en: To connect to the Jabber network, you will need an account on a Jabber server.  If you do not yet have an account, please click the button to create one.
ro: Pentru a vă conecta la rețeaua Jabber, veți avea nevoie de un cont pe un server Jabber. Dacă nu aveți un cont, apăsați pe buton pentru a crea unul.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, changePasswordGroupBox)
en: Change Password
ro: Modifică parola

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnChangePassword)
en: Change &Your Password...
ro: M&odificați parola...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, tlChangePwSuccess)
en: If you have an existing Jabber account and would like to change its password, you can use this button to enter a new password.
ro: Dacă aveți un cont Jabber și doriți să-i schimbați parola, puteți utiliza acest buton pentru a introduce o nouă parolă.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, TabPage) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Co&nnection
ro: Co&nexiune

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbAllowPlainTextPassword)
en: Allow plain-te&xt password authentication
ro: Permite autentificarea cu parolă în te&xt clar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, optionOverrideServer) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbCustomServer) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbOverrideHost)
en: &Override default server information
ro: Suprascrie inf&ormațiile implicite despre server

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, labelServer) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, mServer)
en: The IP address or hostname of the server you would like to connect to (for example jabber.org).
ro: Adresa IP sau numele de gazdă al serverului la care doriți să vă conectați (de exemplu jabber.org).

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_5)
en: Location Settings
ro: Configurări amplasare

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, TextLabel3_3) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, mResource) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, TextLabel3_3_2)
en: The resource name you would like to use on the Jabber network.
ro: Numele resursei pe care doriți să o utilizați în rețeaua Jabber.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, TextLabel3_3) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, mResource) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, TextLabel3_3_2)
en: The resource name you would like to use on the Jabber network.  Jabber allows you to sign on with the same account from multiple locations with different resource names, so you may wish to enter 'Home' or 'Work' here, for example.
ro: Numele resursei pe care doriți să o utilizați în rețeaua Jabber. Protocolul Jabber vă permite să vă autentificați cu același cont din mai multe locații cu denumiri de resurse diferite, deci ați putea dori să introduceți aici „Acasă” sau „Serviciu”, de exemplu.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel3_3)
en: R&esource:
ro: R&esursă:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel3_3_2)
en: P&riority:
ro: Prio&ritate:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, mPriority) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, mPriority)
en: <qt>Each resource can have different <b>priority </b> levels. The messages will be sent to the resource which has the highest priority level.
    
    If two resources have the same priority, the messages will be sent to the one most recently connected.</qt>
ro: <qt>Fiecare resursă poate avea un nivel de <b>prioritate</b> diferit. Mesajele vor fi expediate către resursa ce are cel mai înalt nivel de prioritate.
    
    Dacă două resurse au aceeași prioritate, mesajele vor fi expediate către cea conectată mai recent.</qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mergeMessages)
en: Merge all messages from all resources to one window/tab
ro: Fuzionează toate mesajele din toate resursele într-o singură fereastră/filă

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, TabPage)
en: Fi&le Transfer
ro: Transfer de &fișiere

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_6)
en: File Transfer Settings
ro: Configurări transfer de fișiere

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Public &IP address:
ro: Adresă &IP publică:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Network
ro: Rețea

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoDetectIPBox)
en: Auto-detect external IP address
ro: Detectează automat adresa IP externă

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: First port to use:
ro: Primul port de utilizat:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Media
ro: Mediu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Microphone to use:
ro: Microfon de utilizat:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Audio output:
ro: Ieșire audio:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, privacyTab) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, TabPage)
en: Pri&vacy
ro: In&timitate

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_7)
en: General Privacy
ro: Intimitate generală

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, cbHideSystemInfo)
en: By default, Kopete gives the other users some info about your system and the client. Checking this box will hide that information.
ro: Implicit, Kopete oferă celorlalți utilizatori cîteva informații privind sistemul și clientul dumneavoastră. Bifarea acestei opțiuni va ascunde acele informații.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbHideSystemInfo)
en: &Hide system and client info
ro: &Ascunte informații despre sistem și client

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, cbSendEvents)
en: Check this box if you always want to send notifications to your contacts.
ro: Bifați această opțiune dacă doriți să trimiteți întotdeauna notificații către contactele dumneavoastră.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbSendEvents)
en: Always send not&ifications
ro: Trimite not&ificări întotdeauna

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, cbSendDeliveredEvent)
en: <qt>Check this box to send the <b>Delivered notification</b> to your contacts : when a message is delivered to Kopete, Kopete can notify your contact that it has received the message.</qt>
ro: <qt>Bifați această opțiune pentru a trimite <b>Notificarea de livrare</b> către contactele dumneavoastră: cînd un mesaj este livrat către Kopete, acesta poate notifica contactul că mesajul a fost primit.</qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbSendDeliveredEvent)
en: Alwa&ys send delivered notifications
ro: Trimite notificări de li&vrare întotdeauna

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, cbSendDisplayedEvent)
en: <qt>Check this box to send the <b>Displayed notification</b> to your contacts : when a message is displayed in Kopete, Kopete can notify your contact that it has displayed the message.</qt>
ro: <qt>Bifați această opțiune pentru a trimite <b>Notificarea de afișare</b> către contactele dumneavoastră: cînd un mesaj este afișat în Kopete, acesta poate notifica contactul că mesajul a fost afișat.</qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbSendDisplayedEvent)
en: Al&ways send displayed notifications
ro: Trimite notificări de a&fișare întotdeauna

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, cbSendComposingEvent)
en: <qt>Check this box to send the <b>Typing notification</b> to your contacts : when you are composing a message, you might want your contact to know that you are typing so that he/she knows you are answering.</qt>
ro: <qt>Bifați această opțiune pentru a trimite <b>Notificarea de tastare</b> către contactele dumneavoastră: cînd scrieți un mesaj, ați putea dori să înștiințați contactul că scrieți pentru ca acesta să știe că răspundeți.</qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbSendComposingEvent)
en: Always send &typing notifications
ro: Trimite notificări de &tastare întotdeauna

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbSendGoneEvent)
en: Always send &gone notifications (closing the window)
ro: Trimite notificări de &plecare întotdeauna (închizînd fereastra)

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, privacyListsButton)
en: Privacy Lists
ro: Liste de intimitate

en: Unable to retrieve registration form.
    Reason: "%1"
ro: Imposibil de obținut formularul de înregistrare.
    Motiv: „%1”

en: Registration sent successfully.
ro: Înregistrare expediată cu succes.

en: Jabber Registration
ro: Înregistrare Jabber

en: The server rejected the registration form.
    Reason: "%1"
ro: Serverul a respins formularul de înregistrare.
    Motiv: „%1”

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, DlgJabberRegisterAccount)
en: Register Account - Jabber
ro: Înregistrare cont - Jabber

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, btnChooseServer)
en: C&hoose...
ro: &Alege...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblJID)
en: Desired Jabber &ID:
ro: &Identificator Jabber dorit:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblPassword)
en: Pass&word:
ro: &Parolă:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblPasswordVerify)
en: &Repeat password:
ro: &Repetați parola:

en: Services
ro: Servicii

en: Register...
ro: Înregistrare...

en: Search...
ro: Căutare...

en: Execute...
ro: Executare...

en: Jabber vCard
ro: vCard Jabber

en: &Save User Info
ro: &Salvează informații utilizator

en: Fetch vCard
ro: Preia vCard

en: Saving vCard to server...
ro: Salvare vCard pe server...

en: vCard successfully saved.
ro: vCard salvat cu succes.

en: Error: Unable to save vCard.
ro: Eroare: Imposibil de salvat vCard-ul.

en: Fetching contact vCard...
ro: Preluare vCard contact...

en: vCard successfully retrieved.
ro: vCard preluat cu succes.

en: No vCard available.
ro: Niciun vCard disponibil.

en: Error: vCard could not be fetched correctly.
    Check connectivity with the Jabber server.
ro: Eroare: vCard-ul nu a putut fi preluat corect.
    Verificați conectivitatea cu serverul Jabber.

en: <qt>An error occurred when trying to change the photo.<br />Make sure that you have selected a valid image file</qt>
ro: <qt>A intervenit o eroare la încercarea de a schimba fotografia.<br />Asigurați-vă că ați ales o imagine validă</qt>

en: Register
ro: Înregistrează

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Search
ro: Caută

en: Please wait while retrieving search form...
ro: Așteptați să obțin formularul de căutare...

en: Unable to retrieve search form.
ro: Imposibil de obținut formularul de căutare.

en: The Jabber server rejected the search.
ro: Serverul Jabber a respins căutarea.

en: Jabber Search
ro: Căutare Jabber

en: Nickname
ro: Poreclă

[ctx: First name]
en: First
ro: Prenume

[ctx: Last name]
en: Last
ro: Nume

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, dynamicForm)
en: Search For
ro: Caută după

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Node:
ro: Nod:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnQuery)
en: &Query Server
ro: &Interoghează serverul

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, trServices)
en: Node
ro: Nod

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblName)
en: Full name:
ro: Nume deplin:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblJID)
en: Jabber ID:
ro: Identificator Jabber:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel8) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblHomepage)
en: Homepage:
ro: Pagină WEB:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, birthdayLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblBirthday)
en: Birthday:
ro: Zi de naștere:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblTimezone)
en: Timezone:
ro: Fus orar:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnSelectPhoto)
en: &Select Photo...
ro: &Alege fotografia...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnClearPhoto)
en: Clear Pho&to
ro: Curăță fo&tografia

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: &Home Address
ro: &Adresa de acasă

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblStreet) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblStreet_2)
en: Street:
ro: Stradă:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblPOBox) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblPOBox_2)
en: PO box:
ro: Căsuță poștală:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblState) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblState_2)
en: Postal code:
ro: Cod poștal:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel9) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblCountry) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblCountry_2)
en: Country:
ro: Țară:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: &Work Address
ro: Adresă &serviciu

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Wor&k Information
ro: Informații ser&viciu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblCompany)
en: Company:
ro: Firmă:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblDepartment)
en: Department:
ro: Departament:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel7) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblPosition)
en: Position:
ro: Funcție:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblRole)
en: Role:
ro: Rol:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Phone &Numbers
ro: &Numere de telefon

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblPhoneHome) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel5)
en: Home:
ro: Domiciliu:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblPhoneWork) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel6)
en: Work:
ro: Serviciu:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblPhoneCell)
en: Cell:
ro: Celular:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: A&bout
ro: &Despre

en: Loading instructions from gateway...
ro: Încărcare instrucțiuni de pe gateway...

en: Connect to the Jabber network and try again.
ro: Conectați-vă la rețeaua Jabber și reîncercați.

en: An error occurred while loading instructions from the gateway.
ro: A intervenit o eroare la încărcarea instrucțiunilor de pe gateway.

en: Choose Jabber Server
ro: Alegeți serverul Jabber

en: Retrieving server list...
ro: Obțin lista serverelor...

en: Could not retrieve server list.
ro: Nu pot obține lista serverelor.

en: Could not parse the server list.
ro: Nu pot parcurge lista serverelor.

en: The changes you just made will take effect next time you log in with Jabber.
ro: Modificările pe care le-ați făcut adineaori vor intra în vigoare la următoarea autentificare în Jabber.

en: The Jabber ID you have chosen is invalid. Please make sure it is in the form user@server.com, like an email address.
ro: Identificatorul Jabber ales nu este valid. Asigurați-vă că acesta este în forma utilizator@server.com, ca o adresă de poștă electronică.

en: Invalid Jabber ID
ro: Id. Jabber nevalid

en: Register New Jabber Account
ro: Înregistrează cont Jabber nou

en: Connecting to server...
ro: Conectare la server...

en: Protocol error.
ro: Eroare de protocol.

en: Connected successfully, registering new account...
ro: Conectare reușită, înregistrez noul cont...

en: Registration successful.
ro: Înregistrare reușită.

en: Registration failed.
ro: Înregistrare eșuată.

en: Unable to create an account on the server. The Jabber ID is probably already in use.
ro: Imposibil de creat un cont pe server. Probabil identificatorul Jabber este utilizat deja.

en: Jabber Account Registration
ro: Înregistrare cont Jabber

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gb_settings)
en: Settings
ro: Configurări

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Default list (all sessions):
ro: Lista implicită (toate sesiunile):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Active list (current session):
ro: Lista activă  (sesiunea curentă):

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gb_listSettings)
en: List Editor
ro: Editor liste

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: List:
ro: Listă:

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, pb_newList)
en: New List...
ro: Listă nouă...

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, pb_deleteList)
en: Delete List
ro: Șterge lista

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ck_autoActivate)
en: Automatically activate this list on connect
ro: Activează automat această listă la conectare

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gb_rules)
en: Rules
ro: Reguli

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, pb_apply)
en: Apply
ro: Aplică

en: %1: Privacy Lists
ro: %1: Liste de intimitate

en: <None>
ro: <Niciuna>

en: There was an error changing the list.
ro: A avut loc o eroare la schimbarea listei.

en: Error
ro: Eroare

en: There was an error processing your request.
ro: A intervenit o eroare la procesarea cererii.

en: New List
ro: Listă nouă

en: Enter the name of the new list:
ro: Introduceți denumirea noii liste:

en: A list with this name already exists.
ro: O listă cu această denumire există deja.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, PrivacyRule)
en: Edit Privacy Rule
ro: Editează regula de intimitate

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Then:
ro: Atunci:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ck_messages)
en: Messages
ro: Mesaje

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ck_queries)
en: Queries
ro: Interogări

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ck_presenceOut)
en: Outgoing presence
ro: Prezență la ieșire

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ck_presenceIn)
en: Incoming presence
ro: Prezență la intrare

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, cb_action)
en: Deny
ro: Interzice

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, cb_action)
en: Allow
ro: Permite

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: If:
ro: Dacă:

en: Edit Privacy List Rule
ro: Editează lista regulilor de intimitate

en: From
ro: De la

en: To
ro: La

en: &Change Status Message
ro: S&chimbă mesajul de stare

en: Meanwhile Plugin: Message from server
ro: Modul Meanwhile: Mesaj de la server

en: <qt>You must enter a valid screen name.</qt>
ro: <qt>Trebuie să introduceți un nume de ecran valid.</qt>

en: Meanwhile Plugin
ro: Modul Meanwhile

en: <qt>You must deselect password remembering or enter a valid password.</qt>
ro: <qt>Trebuie să deselectați memorarea parolei sau să introduceți o parolă validă.</qt>

en: <qt>You must enter the server's hostname/ip address.</qt>
ro: <qt>Trebuie să introduceți adresa IP sau numele de gazdăal serverului.</qt>

en: <qt>0 is not a valid port number.</qt>
ro: <qt>0 nu este un număr de port valid.</qt>

en: Could not connect to server
ro: Nu m-am putut conecta la server

en: Could not connect to redirected server
ro: Nu m-am putut conecta la serverul redirecționat

en: Meanwhile Plugin: Conference invitation
ro: Modul Meanwhile: Invitație la conferință

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, MeanwhileAddUI)
en: Add Sametime Contact
ro: Adaugă contact Sametime

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel1) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel1) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, contactID) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, contactID)
en: The user ID of the contact you would like to add.
ro: Identificatorul de utilizator al contactului pe care doriți să-l adăugați.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, btnFindUser) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, btnFindUser)
en: Find User ID
ro: Găsește id. utilizatorului

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnFindUser)
en: &Find
ro: C&aută

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_2)
en: <i>(for example: johndoe)</i>
ro: <i>(de exemplu: ionpopescu)</i>

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, MeanwhileEditAccount)
en: Edit Meanwhile Account
ro: Editează contul Meanwhile

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label1) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label1) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, mScreenName) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, mScreenName)
en: Your Sametime user ID
ro: Id. utilizatorului dumneavoastră Sametime

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label1)
en: Meanwhile &username:
ro: &Utilizator Meanwhile:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Connection
ro: Conexiune

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, lblServer) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, lblServer) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, mServerName) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, mServerName)
en: The IP address or hostname of the Sametime server you wish to connect to.
ro: Adresa IP sau numele de gazdă al serverului Sametime la care doriți să vă conectați.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, lblPort) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, mServerPort)
en: The port on the Sametime server that you would like to connect to.
ro: Portul serverului Sametime la care doriți să vă conectați.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, lblPort) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, mServerPort)
en: The port on the Sametime server that you would like to connect to.  Usually this is 1533.
ro: Portul serverului Sametime la care doriți să vă conectați. De obicei este 1533.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox5)
en: Client Identifier
ro: Identificator client

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkCustomClientID)
en: Use custom client identifier
ro: Utilizează idebtificator de client personalizat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblClientIdentifier)
en: Client identifier:
ro: Identificator client:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblClientVersion)
en: Client version (major.minor):
ro: Versiune client (majoră.minoră):

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, btnServerDefaults) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, btnServerDefaults)
en: Restore the server and port values to their defaults.
ro: Restabilește serverul și portul la valorile implicite.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnServerDefaults)
en: Restore &Defaults
ro: Restabilire &implicite

en: Visit the Kopete website at <a href="http://kopete.kde.org">http://kopete.kde.org</a>
ro: Vizitați situl Kopete la <a href="http://kopete.kde.org">http://kopete.kde.org</a>

en: Join Chat...
ro: Alăturare la discuție...

en: In&visible
ro: In&vizibil

en: Editing your user info is not possible because you are not connected.
ro: Editarea informațiilor despre utilizator nu este posibilă deoarece nu sînteți conectat.

en: Unable to edit user info
ro: Imposibil de editat informațiile despre utilizator

en: Joining an AIM chat room is not possible because you are not connected.
ro: Alăturarea la o cameră de discuții AIM nu este posibilă deoarece nu sînteți conectat.

en: Unable to Join AIM Chat Room
ro: Imposibil de alăturat la camera de discuții AIM

en: &Warn User
ro: Atenționea&ză utilizatorul

en: Always &Visible To
ro: Întotdeauna &vizibil pentru

en: Always &Invisible To
ro: Întotdeauna &invizibil pentru

en: Warn User %1?
ro: Atenționați utilizatorul %1?

en: Warn Anonymously
ro: Atenționează în mod anonim

en: Warn
ro: Atenționează

en: Join AIM Chat Room
ro: Alăturare la camera de discuții AIM

en: Unable to connect to the chat room %1 because the account for %2 is not connected.
ro: Imposibil de conectat la camera de discuții %1 deoarece contul pentru %2 nu este conectat.

en: User Profile
ro: Profilul utilizatorului

en: Connecting...
ro: Conectez...

en: Waiting for Authorization
ro: Aștept autorizarea

en: &Do Not Disturb
ro: Nu &deranjați

en: O&ccupied
ro: O&cupat

en: Occupied
ro: Ocupat

en: Not Available
ro: Indisponibil

en: Not A&vailable
ro: Indi&sponibil

en: &Free for Chat
ro: &Gata de dicuții

en: Mobile
ro: Mobil

en: User Information on %1
ro: Informații despre utilizator %1

en: &Save Profile
ro: &Salvează profilul

en: Requesting User Profile, please wait...
ro: Obținere profil utilizator, așteptați...

en: <html><body><I>No user information provided</I></body></html>
ro: <html><body><I>Nicio informație despre utilizator furnizată</I></body></html>

en: You need to be connected to be able to add contacts.
    Connect to the AIM network and try again.
ro: Trebuie să fiți conectat pentru a putea adăuga contacte.
    Conectați-vă la rețeaua AIM și reîncercați.

en: ICQ Plugin
ro: Modul ICQ

en: You must enter a valid ICQ number.
ro: Trebuie să introduceți un număr ICQ valid.

en: You must enter a valid AOL screen name.
ro: Trebuie să introduceți un nume afișat AOL valid.

en: No Screen Name
ro: Niciun nume afișat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, aimRadioButton)
en: AOL screen name:
ro: Nume de ecran AOL:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, icqRadioButton)
en: ICQ number:
ro: Număr ICQ:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, aimEditAccountUI)
en: Account Preferences - AIM
ro: Preferințe cont - AIM

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, lblAccountId) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, edtAccountId)
en: The screen name of your AIM account.
ro: Numele afișat pentru contul dumneavoastră AIM.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, lblAccountId) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, edtAccountId)
en: The screen name of your AIM account.  This should be in the form of an alphanumeric string (spaces allowed, not case sensitive).
ro: Numele afișat pentru contul dumneavoastră AIM. Trebuie să fie în forma unui șir alfanumeric (spații permise, insensibil la registru).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblAccountId)
en: AIM &screen name:
ro: Nu&me afișat AIM:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, accountPreferencesTab) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, TabPage)
en: Accou&nt Preferences
ro: Preferi&nțe cont

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, lblServer) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, edtServerAddress)
en: The IP address or hostmask of the AIM server you wish to connect to.
ro: Adresa IP sau masca de gazdă a serverului AIM la care doriți să vă conectați.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, lblServer) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, edtServerAddress)
en: The IP address or hostmask of the AIM server you wish to connect to.  Normally you will want the default (login.oscar.aol.com).
ro: Adresa IP sau masca de gazdă a serverului AIM la care doriți să vă conectați. De obicei veți dori valorile implicite (login.oscar.aol.com).

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, lblPort) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, sbxServerPort)
en: The port on the AIM server that you would like to connect to.
ro: Portul serverului AIM la care doriți să vă conectați.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, lblPort) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, sbxServerPort)
en: The port on the AIM server that you would like to connect to.  Normally this is 5190.
ro: Portul serverului AIM la care doriți să vă conectați. De obicei este 5190.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Direct Connect Options
ro: Opțiuni conexiune directă

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, lblPort)
en: The ports to use for direct connections.
ro: Porturile de utilizat pentru conexiuni directe.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblPort)
en: Po&rt range:
ro: Rază de po&rturi:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, sbxFirstPort)
en: The start of the port range.
ro: Începutul domeniului de porturi.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, sbxFirstPort)
en: The start of the port range. Normally this is 5190.
ro: Începutul domeniului de porturi. De obicei este 5190.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, sbxLastPort)
en: The end of the port range.
ro: Sfîrșitul domeniului de porturi.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, sbxLastPort)
en: The end of the port range. Normally this is 5199.
ro: Sfîrșitul domeniului de porturi. De obicei este 5199.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkFileProxy)
en: Use AOL proxy server instead of direct connections. If you are behind a router that you do not control, you will probably want this.
ro: Utilizează serverul proxy AOL în loc de conexiuni directe. Dacă sînteți în spatele unui ruter pe care nu-l controlați, veți dori să activați această opțiune.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkFileProxy)
en: &Use proxy instead
ro: &Utilizează proxy în schimb

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, lblTimeout) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, sbxTimeout)
en: Timeout for direct connections.
ro: Temporizare pentru conexiuni directe.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, lblTimeout) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, sbxTimeout)
en: The number of seconds to wait for a connection to succeed before trying a different method.
ro: Numărul de secunde cît se așteaptă pentru ca o conexiune să reușească înainte de a încerca altă metodă.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblTimeout)
en: T&imeout (secs):
ro: Tempor&izare (sec):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Default to the following &encoding for messages:
ro: Codar&ea implicită pentru mesaje:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Visibility Settings
ro: Configurări vizibilitate

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbAllowPerimtList)
en: Allow only from visible list
ro: Permite numai din lista vizibilă

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbAllowMyContacts)
en: Allow only contact list's users
ro: Permite numai utilizatorii listei de contacte

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbAllowAll)
en: Allow all users
ro: Permite toți utilizatorii

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbBlockAll)
en: Block all users
ro: Blochează toți utilizatorii

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbBlockAIM)
en: Block AIM users
ro: Blochează utilizatorii AIM

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbBlockDenyList)
en: Block only from invisible list
ro: Blochează numai din lista invizibilă

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, visibleTab)
en: Visible
ro: Vizibil

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Always visible:
ro: Întotdeauna vizibil:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_4)
en: Contact to add:
ro: Contact de adăugat:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: Always invisible:
ro: Întotdeauna invizibil:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblScreenName)
en: Screen name:
ro: Nume de ecran:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblWarnLevel)
en: Warning level:
ro: Nivel de avertizare:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblIdleTime)
en: Idle minutes:
ro: Minute de inactivitate:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblOnlineSince)
en: Online since:
ro: Conectat de la:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblAwayMessage)
en: Away message:
ro: Mesaj la plecare:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Profile:
ro: Profil:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Please enter the name of the chat room you wish to join.
ro: Introduceți denumirea camerei de discuții la care vă alăturați.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Room &name:
ro: De&numirea camerei:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: E&xchange:
ro: Inter&schim

en: &Ignore
ro: &Ignoră

en: Select Encoding...
ro: Alegere codare...

note: i18n( "Send &SMS..." ), 0, 0, this, SLOT(slotSendSMS()), this, "ICQAccount::mActionSendSMS") );
en: Set Xtraz Status
ro: Stabilește starea Xtraz

en: Set Status...
ro: Stabilire stare...

en: User %1 is reading your status message
ro: Utilizatorul %1 vă citește mesajul de stare

en: Request Authorization
ro: Cere autorizare

en: Reason for requesting authorization:
ro: Motiv pentru cererea autorizării:

en: Please authorize me so I can add you to my contact list
ro: Autorizează-mă ca să te pot adăuga la lista mea de contacte

en: User %1 has granted your authorization request.
    Reason: %2
ro: Utilizatorul %1 a acceptat cererea de autorizare.
    Motiv: %2

en: User %1 has rejected the authorization request.
    Reason: %2
ro: Utilizatorul %1 a respins cererea de autorizare.
    Motiv: %2

en: RTF-Messages
ro: Mesaje RTF

en: <qt>You must be logged on to ICQ before you can send a message to a user.</qt>
ro: <qt>Trebuie să fiți autentificat în ICQ înainte de a putea expedia mesaje unui utilizator.</qt>

en: Not Signed On
ro: Neconectat

en: &Request Authorization
ro: Ce&re autorizare

en: &Grant Authorization
ro: A&utorizează

en: You must be online to add a contact.
ro: Trebuie să fiți conectat pentru a adăuga un contact.

en: '%1'
ro: „%1”

en: '%1' (%2)
ro: „%1” (%2)

en: Do you want to add %1 to your contact list?
ro: Doriți să adăugați pe %1 la lista de contacte?

en: IP Address
ro: Adresă IP

en: Ascension Island
ro: Insula Ascension

en: British Virgin Islands
ro: Insulele Virgine Britanice

en: Canary Islands
ro: Insulele Canare

en: Cocos-Keeling Islands
ro: Insulele Cocos-Keeling

en: Cocos (Keeling) Islands
ro: Insulele Cocos (Keeling)

en: French Antilles
ro: Antilele Franceze

en: Antilles
ro: Antile

en: French Guiana
ro: Guyana Franceză

en: Mayotte Island
ro: Insula Mayotte

en: Reunion Island
ro: Insula Reunion

en: Tinian Island
ro: Insula Tinian

en: Wales
ro: Țara Galilor

en: Scotland
ro: Scoția

en: Yugoslavia - Serbia
ro: Iugoslavia - Serbia

en: Yugoslavia - Montenegro
ro: Iugoslavia - Muntenegru

en: Yugoslavia
ro: Iugoslavia

en: Congo, Democratic Republic of (Zaire)
ro: Congo (Republica Democrată)

note: i18n("Catalan") i18n("Chinese") i18n("Croatian") i18n("Czech") i18n("Danish") i18n("Dutch") i18n("English") i18n("Esperanto") i18n("Estonian")
en: Farsi
ro: Farsă

note: i18n("Chamorro") i18n("Mongolian")
en: Mandarin
ro: Mandarină

en: Taiwanese
ro: Taiwaneză

note: i18n("Macedonian") i18n("Sindhi") i18n("Welsh") i18n("Azerbaijani") i18n("Kurdish") i18n("Gujarati") i18n("Tamil")
en: Belorussian
ro: Bielorusă

en: euc-JP Japanese
ro: euc-JP Japoneză

en: euc-KR Korean
ro: euc-KR Coreeană

en: GB-2312 Chinese
ro: GB-2312 Chineză

en: GBK Chinese
ro: GBK Chineză

en: GB18030 Chinese
ro: GB18030 Chineză

en: JIS Japanese
ro: JIS Japoneză

en: Shift-JIS Japanese
ro: Shift-JIS Japoneză

en: KOI8-R Russian
ro: KOI8-R Rusă

en: KOI8-U Ukrainian
ro: KOI8-U Ucrainiană

en: ISO-8859-1 Western
ro: ISO-8859-1 Vestică

en: ISO-8859-2 Central European
ro: ISO-8859-2 Central-europeană

en: ISO-8859-3 Central European
ro: ISO-8859-3 Central-europeană

en: ISO-8859-4 Baltic
ro: ISO-8859-4 Baltică

en: ISO-8859-5 Cyrillic
ro: ISO-8859-5 Chirilică

en: ISO-8859-6 Arabic
ro: ISO-8859-6 Arabă

en: ISO-8859-7 Greek
ro: ISO-8859-7 Greacă

en: ISO-8859-8 Hebrew, visually ordered
ro: ISO-8859-8 Ebraică, ordonată vizual

en: ISO-8859-8-I Hebrew, logically ordered
ro: ISO-8859-8-I Ebraică, ordonată logic

en: ISO-8859-9 Turkish
ro: ISO-8859-9 Turcă

en: ISO-8859-15 Western
ro: ISO-8859-15 Vestică

en: Windows-1250 Central European
ro: Windows-1250 Central-europeană

en: Windows-1251 Cyrillic
ro: Windows-1251 Chirilică

en: Windows-1252 Western
ro: Windows-1252 Vestică

en: Windows-1253 Greek
ro: Windows-1253 Greacă

en: Windows-1254 Turkish
ro: Windows-1254 Turcă

en: Windows-1255 Hebrew
ro: Windows-1255 Ebraică

en: Windows-1256 Arabic
ro: Windows-1256 Arabă

en: Windows-1257 Baltic
ro: Windows-1257 Baltică

en: Windows-1258 Viet Nam
ro: Windows-1258 Vietnam

en: TIS-620 Thai
ro: TIS-620 Tailandeză

en: UTF-8 Unicode
ro: UTF-8 Unicod

en: UTF-16 Unicode
ro: UTF-16 Unicod

en: Single
ro: Singur(ă)

en: Long term relationship
ro: Relație de lungă durată

en: Engaged
ro: Logodit(ă)

en: Married
ro: Căsătorit(ă)

en: Divorced
ro: Divorțat(ă)

en: Separated
ro: Depărțit(ă)

en: Widowed
ro: Văduv(ă)

en: Art
ro: Artă

en: Cars
ro: Mașini

en: Celebrity Fans
ro: Fanii celebrităților

en: Collections
ro: Colecții

en: Computers
ro: Calculatoare

en: Culture
ro: Cultură

en: Games
ro: Jocuri

en: Hobbies
ro: Pasiuni

en: ICQ - Help
ro: ICQ - Ajutor

en: Lifestyle
ro: Stil de viață

en: Movies and TV
ro: Filme și TV

en: Music
ro: Muzică

en: Pets and Animals
ro: Animale

en: Religion
ro: Religie

en: Science
ro: Știință

en: Skills
ro: Aptitudini

en: Sports
ro: Sporturi

en: Web Design
ro: Design web

en: Ecology
ro: Ecologie

en: News and Media
ro: Știri și media

en: Government
ro: Guvernare

en: Business
ro: Afaceri

en: Mystics
ro: Mistică

en: Travel
ro: Călătorii

en: Astronomy
ro: Astronomie

en: Space
ro: Spațiu

en: Clothing
ro: Îmbrăcăminte

en: Parties
ro: Petreceri

en: Women
ro: Femei

en: Social science
ro: Științe sociale

en: Finance and Corporate
ro: Finanțe și corporații

en: Entertainment
ro: Distracții

en: Consumer Electronics
ro: Electrocasnice

en: Retail Stores
ro: Magazine de comerț

en: Health and Beauty
ro: Sănătate și frumusețe

en: Household Products
ro: Produse de gospodărie

en: Business Services
ro: Servicii de afaceri

en: Audio and Visual
ro: Audiovizual

en: Sporting and Athletic
ro: Sport și atletism

en: Publishing
ro: Edituri

en: Administrative
ro: Administrativ

en: Art/Entertainment
ro: Artă/divertisment

en: College Student
ro: Student de colegiu

en: Community & Social
ro: Comunitate și social

en: Education
ro: Educație

en: Engineering
ro: Inginerie

en: Financial Services
ro: Servicii financiare

en: High School Student
ro: Elev de liceu

en: Home
ro: Acasă

en: ICQ - Providing Help
ro: ICQ - Oferire ajutor

en: Law
ro: Drept

en: Manufacturing
ro: Producție

en: Medical/Health
ro: Medicină/sănătate

en: Military
ro: Militar

en: Non-Government Organization
ro: ONG

en: Other Services
ro: Alte servicii

en: Professional
ro: Profesional

en: Retail
ro: Comerț

en: Retired
ro: Pensionat

en: Science & Research
ro: Știință și cercetare

en: Technical
ro: Tehnic

en: University Student
ro: Student universitar

en: Web Building
ro: Construire web

en: Charity Org.
ro: Org. de caritate

en: Club/Social Org.
ro: Club/org. socială

en: Community Org.
ro: Org. comunitară

en: Cultural Org.
ro: Org. culturală

en: Fan Clubs
ro: Cluburi de fani

en: Fraternity/Sorority
ro: Fraternitate/sororitate

en: International Org.
ro: Org. internațională

en: Nature and Environment Org.
ro: Org. de natură și mediu

en: Other
ro: Alta

en: Professional Org.
ro: Org. profesională

en: Scientific/Technical Org.
ro: Org. științifică/tehnică

en: Self Improvement Group
ro: Grup de autoperfecționare

en: Spiritual/Religious Org.
ro: Org. spirituală/religioasă

en: Sports Org.
ro: Org. de sport

en: Support Org.
ro: Org. de asistență

en: Trade and Business Org.
ro: Org. de comerț și afaceri

en: Union
ro: Uniune

en: Voluntary Org.
ro: Org. voluntară

en: Elementary School
ro: Școală primară

en: High School
ro: Liceu

en: College
ro: Colegiu

en: University
ro: Universitate

en: Past Work Place
ro: Fostul loc de muncă

en: Past Organization
ro: Fosta organizație

en: &Fetch Again
ro: &Preia din nou

en: '%2' Message for %1
ro: „%2” mesaj pentru %1

en: Fetching '%2' Message for %1...
ro: Preluare mesaj „%2” pentru %1...

[ctx: @item icq xtraz status]
en: angry
ro: furios

[ctx: @item icq xtraz status]
en: bath
ro: baie

[ctx: @item icq xtraz status]
en: tired
ro: obosit

[ctx: @item icq xtraz status]
en: party
ro: petrecere

[ctx: @item icq xtraz status]
en: beer
ro: bere

[ctx: @item icq xtraz status]
en: thinking
ro: mă gîndesc

[ctx: @item icq xtraz status]
en: eating
ro: mănînc

[ctx: @item icq xtraz status]
en: watching tv
ro: privesc televizorul

[ctx: @item icq xtraz status]
en: meeting
ro: întrevedere

[ctx: @item icq xtraz status]
en: coffee
ro: cafea

[ctx: @item icq xtraz status]
en: music
ro: muzică

[ctx: @item icq xtraz status]
en: business
ro: afaceri

[ctx: @item icq xtraz status, taking pictures with camera]
en: shooting
ro: fotografiez

[ctx: @item icq xtraz status]
en: having fun
ro: mă distrez

[ctx: @item icq xtraz status]
en: phone
ro: telefon

[ctx: @item icq xtraz status]
en: gaming
ro: mă joc

[ctx: @item icq xtraz status]
en: studying
ro: studiez

[ctx: @item icq xtraz status]
en: shopping
ro: fac cumpărături

[ctx: @item icq xtraz status]
en: sick
ro: bolnav

[ctx: @item icq xtraz status]
en: sleeping
ro: dorm

[ctx: @item icq xtraz status, water sport]
en: surfing
ro: fac surf

[ctx: @item icq xtraz status, browsing the Internet]
en: browsing
ro: navighez

[ctx: @item icq xtraz status]
en: working
ro: lucrez

[ctx: @item icq xtraz status]
en: typing
ro: tastez

[ctx: @item icq xtraz status]
en: cooking
ro: gătesc

[ctx: @item icq xtraz status]
en: smoking
ro: fumez

[ctx: @item icq xtraz status]
en: i am high
ro: sînt drogat

[ctx: @item icq xtraz status]
en: to be or not to be
ro: a fi sau a nu fi

[ctx: @item icq xtraz status]
en: love
ro: iubesc

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Alternatively, you can search the ICQ Whitepages :
ro: Alternativ, puteți căuta în paginile albe ICQ:

en: Authorization Reply
ro: Răspuns autorizare

en: <b>%1</b> requested authorization to add you to his/her contact list.
ro: <b>%1</b> a cerut autorizare pentru a vă adăuga în lista sa de contacte.

en: Authorization reply to <b>%1</b>.
ro: Răspuns de autorizare pentru <b>%1</b>.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ICQAuthReplyUI)
en: ICQ Authorization Reply
ro: Răspuns autorizare ICQ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblUserReq)
en: %1 requested authorization to add you to his/her contact list.
ro: %1 a cerut autorizare pentru a vă adăuga în lista sa de contacte.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblReqReason)
en: Request Reason:
ro: Motivul cererii:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblRequestReason)
en: Some reason...
ro: Dintr-un motiv...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbGrant)
en: &Grant authorization
ro: &Acordă autorizarea

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbDecline)
en: &Decline authorization
ro: &Refuză autorizarea

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblReason)
en: Reason:
ro: Motiv:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblStatus)
en: Please enter your current password first
    and then your new password twice.
    Password have to be between 6-8 characters long.
ro: Introduceți mai întîi parola curentă
    apoi de două ori noua parolă.
    Parola trebuie să aibă între 6-8 caractere.

en: Change ICQ Password
ro: Schimbă parola ICQ

en: ICQ Password Change
ro: Modificare parolă ICQ

en: Your new password must be between 6-8 characters long.
ro: Noua parolă trebuie să aibă între 6 și 8 caractere.

en: Your password could not be changed.
ro: Parola nu a putut fi schimbată.

en: Your password has been changed successfully.
ro: Parola a fost schimbată cu succes.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ICQEditAccountUI)
en: Account Preferences - ICQ
ro: Preferințe cont - ICQ

[ctx: @title:tab]
note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: &Basic Setup
ro: Configurare de &bază

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Account Preferences
ro: Preferințe cont

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, lblAccountId) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, edtAccountId)
en: The user ID of your ICQ account.
ro: Id. de utilizator pentru contul dumneavostră ICQ.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, lblAccountId) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, edtAccountId)
en: The user ID of your ICQ account.  This should be in the form of a number (no decimals, no spaces).
ro: Identificatorul de utilizator al contului ICQ. Trebuie să fie în forma unui număr (fără zecimale, fără spații).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6)
en: To connect to the ICQ network, you will need an ICQ account.<br><br>
    If you do not currently have an ICQ account, please click the button to create one.
ro: Pentru a vă conecta la rețeaua ICQ, veți avea nevoie de un cont ICQ.<br><br>
    Dacă nu aveți un cont ICQ, apăsați pe buton pentru a crea unul.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, changePasswordGroupBox)
en: Change password
ro: Modifică parola

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: If you have an existing ICQ account and would like to change its password, you can use this button to enter a new password.
ro: Dacă aveți un cont ICQ și doriți să-i schimbați parola, puteți utiliza acest buton pentru a introduce o nouă parolă.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonChangePassword)
en: Change Your Password...
ro: Modificați parola...

[ctx: @title:tab]
note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Accou&nt Preferences
ro: Preferi&nțe cont

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Privacy Options
ro: Opțiuni intimitate

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkRequireAuth)
en: Enable the authorization requirement, which will not allow users to add you to their contact list without authorization from you.
ro: Activați necesitatea autorizării, care nu va permite utilizatorilor să vă adauge în lista lor de contacte fără autorizarea dumneavoastră.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkRequireAuth)
en: Enable the authorization requirement, which will not allow users to add you to their contact list without authorization from you.  Check this box, and you will have to confirm any users who add you to their list before they may see your online status.
ro: Activați necesitatea autorizării, care nu va permite utilizatorilor să vă adauge în lista lor de contacte fără autorizarea dumneavoastră. Bifați această opțiune și va trebui să confirmați orice utilizator care vă adaugă în lista sa de contacte înainte ca acesta să vă poată vedea starea conectării.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkRequireAuth)
en: &Require authorization before someone can add you to their contact list
ro: Ce&re autorizare înainte ca cineva să vă poată adăuga în lista sa de contacte

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkHideIP)
en: Check this to hide your IP address from people when they view your user info
ro: Bifați această opțiune pentru a vă ascunde adresa IP de la persoanele care vă vizualizează informațiile despre utilizator

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkHideIP)
en: Hide &IP address
ro: Ascunde adresa &IP

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkWebAware)
en: Make my status available via &ICQ's unified messaging center
ro: Fă-mi starea disponibilă prin centrul unificat de mesaje &ICQ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, lblServer) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, edtServerAddress)
en: The IP address or hostmask of the ICQ server you wish to connect to.
ro: Adresa IP sau masca de gazdă a serverului ICQ la care doriți să vă conectați.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, lblServerPort) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, edtServerPort)
en: The port on the ICQ server that you would like to connect to.
ro: Portul serverului ICQ la care doriți să vă conectați.

[ctx: @title:tab]
note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabVisible)
en: Visible
ro: Vizibil

[ctx: @title:tab]
note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabInvisible)
en: Invisible
ro: Invizibil

[ctx: @title:tab]
note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabIgnore)
en: Ignore
ro: Ignoră

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_3)
en: Ignore:
ro: Ignoră:

en: <qt>You must enter a valid ICQ No.</qt>
ro: <qt>Trebuie să introduceți un număr ICQ valid.</qt>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Personal Information
ro: Informații personale

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, nickNameLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: &Nickname:
ro: &Poreclă:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, firstNameLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: &First name:
ro: &Nume:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lastNameLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: &Last name:
ro: &Prenume:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6)
en: Gen&der:
ro: &Gen:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, maritalLabel)
en: Marital status:
ro: Stare civilă:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel7)
en: &Timezone:
ro: &Fus orar:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, birthdayDayLabel)
en: Day:
ro: Ziua:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, birthdayMonthLabel)
en: Month:
ro: Luna:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, birthdayYearLabel)
en: Year:
ro: Anul:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel10)
en: A&ge:
ro: &Vîrstă:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Spoken Languages
ro: Limbi vorbite

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, language1Label)
en: First:
ro: Prima:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, language2Label)
en: Second:
ro: A doua:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, language3Label)
en: Third:
ro: A treia:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Location && Contact Information
ro: Informații locație și contact

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: &Address:
ro: &Adresă:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel10)
en: &City:
ro: &Oraș:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: &State:
ro: &Stat:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel8)
en: Countr&y:
ro: Ța&ră:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: &Phone:
ro: Tele&fon:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6_2)
en: Ce&ll:
ro: Mo&bil:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel10_2)
en: &Homepage:
ro: Pagină &web:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Origin
ro: Origine

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblState)
en: State:
ro: Stat:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Interests
ro: Interese

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Organization Type
ro: Tip organizație

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Email Addresses
ro: Adrese e-mail

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, sendInfoCheck)
en: Send updates and ICQ promotional info to my primary email
ro: Trimite actualizări și informații promoționale ICQ la contul meu de poștă primar

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabWhitepages)
en: ICQ Whitepages Search
ro: Căutare pagini albe ICQ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel9) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6)
en: &Email:
ro: &E-mail:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel8)
en: &Gender:
ro: &Gen:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel9)
en: Lan&guage:
ro: Lim&bă:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel11)
en: C&ountry:
ro: Ța&ră:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, onlyOnline)
en: Only search for online contacts
ro: Caută numei contacte conectate

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabUIN)
en: UIN Search
ro: Căutare UIN

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KPushButton, searchButton)
en: Search the ICQ Whitepages with your search criteria
ro: Caută paginile albe ICQ cu criteriul de căutare

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KPushButton, clearButton)
en: Clears both search fields and results
ro: Curăță cîmpurile căutării și rezultatelor

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KPushButton, stopButton)
en: Stops the search
ro: Oprește căutarea

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, stopButton)
en: Stop
ro: Oprește

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KPushButton, userInfoButton)
en: Show information about the selected contact
ro: Arată informații despre contactul ales

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, userInfoButton)
en: User Info
ro: Informații utilizator

en: ICQ User Search
ro: Căutare utilizatori ICQ

en: Add the selected user to your contact list
ro: Adaugă utilizatorul ales la lista de contacte

en: Requires Authorization
ro: Necesită autorizare

en: You must be online to search the ICQ Whitepages.
ro: Trebuie să fiți conectat pentru a căuta în paginile albe ICQ.

en: You must enter a valid UIN.
ro: Trebuie să introduceți un UIN valid.

en: You must enter search criteria.
ro: Trebuie să introduceți criteriul de căutare.

en: You must be online to display user info.
ro: Trebuie să fiți conectat pentru a afișa informațiile despre utilizator.

en: Yes
ro: Da

en: No
ro: Nu

en: ICQ User Information
ro: Informații utilizator ICQ

en: General ICQ Information
ro: Informație generală ICQ

en: Home Info
ro: Informații domiciliu

en: Home Information
ro: Informații domiciliu

en: Work Info
ro: Informații serviciu

en: Work Information
ro: Informații serviciu

en: Other Info
ro: Alte informații

en: Other ICQ Information
ro: Alte informații ICQ

en: Interest Info
ro: Informații interese

en: Interest Information
ro: Informații despre interese

en: Org & Aff Info
ro: Inf. organizație și afiliere

en: Organization & Affiliation Information
ro: Informații despre organizație și afiliere

[ctx: Primary email address]
en: Primary
ro: Primară

[ctx: Other email address]
en: More
ro: Mai multe

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Address:
ro: Adresă:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Personal Work Information
ro: Informații personale de serviciu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, occupationLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblOccupation)
en: Occupation:
ro: Ocupație:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel10)
en: Phone:
ro: Telefon:

en: Xtraz Status Editor
ro: Editor de stări Xtraz

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Icon:
ro: Pictogramă:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkAppend)
en: Append to menu
ro: Adaugă la meniu

en: file is empty:
ro: fișierul este gol:

en: Bad Request
ro: Cerere eronată

en: Request Timed Out
ro: Cererea a expirat

en: Acceptance Period Timed Out
ro: Perioada de acceptare a expirat

en: Unknown Error:
ro: Eroare necunoscută:

en: missing IP or port
ro: lipsește IP sau port

en: Timeout
ro: Expirat

en: Adding contacts
ro: Adăugare contacte

en: Adding contacts to ICQ server list.
ro: Adăugare contacte la lista de pe serverul ICQ.

en: Adding contacts to AIM server list.
ro: Adăugare contacte la lista de pe serverul AIM.

[ctx: %1 out of %2 contacts have been added]
en: %1 out of %2 added.
ro: %1 din %2 adăugate.

en: Chat Room Invitation
ro: Invitație la cameră de discuții

en: There was an error in the protocol handling; it was not fatal, so you will not be disconnected.
ro: A avut loc o eroare în manipularea protocolului; aceasta nu a fost fatală, deci nu veți fi deconectat.

en: There was an error in the protocol handling; automatic reconnection occurring.
ro: A avut loc o eroare în manipularea protocolului; intervine reconectarea automată.

[ctx: AIM user id]
en: screen name
ro: nume de ecran

en: You have logged in more than once with the same %1, account %2 is now disconnected.
ro: V-ați autentificat mai mult decît o dată cu același %1, contul %2 este deconectat acum.

en: Sign on failed because either your %1 or password are invalid. Please check your settings for account %2.
ro: Autentificarea a eșuat pentru că %1 sau parola sînt nevalide. Verificați configurările pentru contul %2.

en: The %1 service is temporarily unavailable. Please try again later.
ro: Serviciul %1 este temporar indisponibil. Reveniți mai tîrziu.

en: Could not sign on to %1 with account %2 because the password was incorrect.
ro: Imposibil de autentificat în %1 cu contul %2 deoarece parola este greșită.

en: Could not sign on to %1 with nonexistent account %2.
ro: Imposibil de autentificat în %1 cu contul inexistent %2.

en: Sign on to %1 failed because your account %2 expired.
ro: Autentificarea în %1 a eșuat deoarece contul %2 a expirat.

en: Sign on to %1 failed because your account %2 is currently suspended.
ro: Autentificarea în %1 a eșuat deoarece contul %2 este suspendat.

en: Could not sign on to %1 as there are too many clients from the same computer.
ro: Nu m-am putut autentifica în %1 întrucît sînt prea mulți clienți de la același calculator.

en: Account %1 was blocked on the %2 server for sending messages too quickly. Wait ten minutes and try again. If you continue to try, you will need to wait even longer.
ro: Contul %1 a fost blocat pe serverul %2 pentru expedierea prea rapidă a mesajelor. Așteptați zece minute și reîncercați. Dacă continuați să încercați, va trebui să așteptați și mai mult.

en: Account %1 was blocked on the %2 server for reconnecting too quickly. Wait ten minutes and try again. If you continue to try, you will need to wait even longer.
ro: Contul %1 a fost blocat pe serverul %2 pentru reconectare prea rapidă . Așteptați zece minute și reîncercați. Dacă continuați să încercați, va trebui să așteptați și mai mult.

en: Sign on to %1 with your account %2 failed.
ro: Autentificarea în %1 cu contul %2 a eșuat.

en: The %1 server thinks the client you are using is too old. Please report this as a bug at http://bugs.kde.org
ro: Serverul %1 crede că clientul pe care-l utilizați este prea vechi. Raportați acest incident la http://bugs.kde.org

en: Account %1 was disabled on the %2 server because of your age (under than 13).
ro: Contul %1 a fost dezactivat pe serverul %2 din cauza vîrstei tale (sub 13 ani).

en: Buddy icons
ro: Pictograme amici

en: Group chat
ro: Discuție în grup

en: Voice chat
ro: Discuții voce

en: Send buddy list
ro: Trimite lista amicilor

en: The user %1 requires authorization before being added to a contact list. Do you want to send an authorization request?
    
    Reason for requesting authorization:
ro: Utilizatorul %1 necesită autorizare înainte de a fi adăugat într-o listă de contacte. Trimiteți o cerere de autorizare?
    
    Motivul pentru cererea autorizării:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Use this &encoding when chatting with this contact:
ro: Utiliz&ează această codare la discuția cu acest contact:

en: Select Encoding
ro: Alegeți codarea

en: Default
ro: Implicită

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: The following contacts are not on your contact list. Would you like to add them?
ro: Următoarele contacte nu sînt în lista dumneavoastră. Doriți să le adăugați?

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, doNotShowAgain)
en: Do &not ask again
ro: &Nu întreba din nou

en: Add Contacts to Server List
ro: Adaugă contactele în lista de pe server

en: Do &Not Add
ro: &Nu adăuga

en: Client Features
ro: Caracteristici client

en: Contact Encoding
ro: Codare contact

en: Member Since
ro: Membru de la

en: Protocol Version
ro: Versiune protocol

en: Show my own video...
ro: Afișează-mi propriul video...

en: View Contact's Webcam
ro: Vezi camera web a contactului

en: Send Webcam
ro: Trimite cameră web

en: Country
ro: Țară

en: State
ro: Stat

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Home Address
ro: Adresa de acasă

en: Zipcode
ro: Cod ZIP

en: Age
ro: Vîrstă

en: There was an error while connecting to the QQ server.
    Error message:
ro: A avut loc o eroare în timpul conectării la serverul QQ.
    Mesajul erorii:

en: Unable to lookup %1
ro: Imposobil de cercetat %1

en: QQ vCard
ro: vCard QQ

en: WARNING: This vCard may be out-of-date.
ro: ATENȚIE: Acest vCard poate fi învechit.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: &Contact name:
ro: Nume &contact:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, QQEditAccountUI)
en: Account Preferences - QQ
ro: Preferințe cont - QQ

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_autologin)
en: If you check this checkbox, the account will not be connected when you press the "Connect All" button, or at startup when automatic connection at startup is enabled.
ro: Dacă marcați această opțiune, contul nu va fi conectat cînd apăsați butonul „Conectează toate”, sau la pornire cînd este activată conectarea automată la pornire.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonVCard)
en: View && Update my vCard
ro: Vizualizează și actualizează vCardul meu

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, m_serverPort) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, m_serverPort) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, m_serverName) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, m_serverName) i18n: ectx: property (toolTip), widget
en: Only modify these values if you want to use a special IM proxy server, like SIMP
ro: Modificați aceste valori numai dacă doriți să utilizați un server proxy MI special, cum ar fi SIMP

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, global_settings_page)
en: Global QQ Options
ro: Opțiuni QQ globale

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3)
en: <qt><b>Note:</b> These settings are applicable to all QQ accounts
ro: <qt><b>Rețineți:</b> Aceste configurări se aplică la toate conturile QQ

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, NotifyNewChat)
en: This option will notify you when a contact starts typing their message, before the message is sent or finished.
ro: Această opțiune vă va notifica cînd un contact începe să-și tasteze mesajul, înainte ca mesajul să fie expediat sau încheiat.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, NotifyNewChat)
en: Au&tomatically open a chat window when someone starts a conversation
ro: Deschide automat o fereastră de discuții cînd cineva începe o conversație

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_4)
en: Download the QQ picture:
ro: Descarcă imaginea QQ:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, DownloadPicture)
en: Only Manually
ro: Doar manual

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, DownloadPicture)
en: When a Chat is Open (default)
ro: Cînd este deschisă o discuție (implicit)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, DownloadPicture)
en: Automatically (read help)
ro: Automat (citiți ajutorul)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, useCustomEmoticons)
en: &Download and show custom emoticons
ro: &Descarcă și arată emoticoni personalizați

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, exportEmoticons)
en: Export all the emoticon themes as custom emoticons (only works for emoticons in the PNG format).
ro: Exportă toate tematicile de emoticoni ca emoticoni personalizați (funcționează numai pentru emoticoni în format PNG).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, exportEmoticons)
en: E&xport the current emoticon theme to users
ro: E&xportă tematica de emoticoni actuală către utilizatori

en: <qt>You must enter a valid email address.</qt>
ro: <qt>Trebuie să introduceți o adresă de email validă.</qt>

en: QQ Plugin
ro: Modul QQ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Picture
ro: Imagine

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblAge)
en: Age:
ro: Vîrstă:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbGender)
en: N/A
ro: indisp.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblSignature)
en: Signature:
ro: Semnătură:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblZip)
en: Zip code:
ro: Cod ZIP:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Phone Numbers
ro: Numere de telefon

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbZodiac)
en: Rat
ro: Șoarece

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbZodiac)
en: Tiger
ro: Tigru

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbZodiac)
en: Rabbit
ro: Iepure

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbZodiac)
en: Snake
ro: Șarpe

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbZodiac)
en: Horse
ro: Cal

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbZodiac)
en: Ram
ro: Berbec

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbZodiac)
en: Monkey
ro: Maimuță

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbZodiac)
en: Dog
ro: Cîine

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbZodiac)
en: Pig
ro: Porc

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Graduate:
ro: Absolvent:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblZodiac)
en: Zodiac:
ro: Zodie:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbHoroscope)
en: Aries
ro: Berbec

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbHoroscope)
en: Taurus
ro: Taur

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbHoroscope)
en: Gemini
ro: Gemeni

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbHoroscope)
en: Cancer
ro: Rac

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbHoroscope)
en: Leo
ro: Leu

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbHoroscope)
en: Virgo
ro: Fecioară

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbHoroscope)
en: Libra
ro: Balanță

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbHoroscope)
en: Scorpio
ro: Scorpion

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbHoroscope)
en: Sagittarius
ro: Săgetător

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbHoroscope)
en: Aquarius
ro: Vărsător

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbHoroscope)
en: Pisces
ro: Pești

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblHoroscope)
en: Horoscope:
ro: Horoscop:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblIntroduction)
en: Introduction:
ro: Introducere:

en: Webcam for %1
ro: Cameră web pentru %1

en: No webcam image received
ro: Nicio imagine webcam recepționată

en: This version of Skype is too old, consider upgrading
ro: Această versiune de Skype este prea veche, încercați să o actualizați.

en: Skype protocol
ro: Protocolul Skype

en: Chat denied
ro: Discuție refuzată

en: Unknown error
ro: Eroare necunoscută

en: Misc error
ro: Eroare diversă

en: User or phone number does not exist
ro: Utilizatorul sau numărul de telefon nu există

en: User is offline
ro: Utilizatorul este deconectat

en: No proxy found
ro: Nu a fost găsit niciun proxy

en: Session terminated
ro: Sesiune terminată

en: No common codec found
ro: Niciun codec comun găsit

en: Sound I/O error
ro: Eroare I/E de sunet

en: Problem with remote sound device
ro: Problemă cu dispozitivul distant de sunet

en: Call blocked by recipient
ro: Apel blocat de destinatar

en: Recipient not a friend
ro: Destinatarul nu este prieten

en: User not authorized by recipient
ro: Utilizator neautorizat de destinatar

en: Sound recording error
ro: Eroare de înregistrare a sunetului

en: This version of Skype does not support adding users to chat.
ro: Această versiune de Skype nu susține adăugarea utilizatorilor la discuție.

en: Skype Protocol
ro: Protocolul Skype

en: Skype did not accept this application
ro: Skype nu a acceptat această aplicație

en: Please login to Skype first
ro: Autentificați-vă mai întîi în Skype

en: Make Test Call
ro: Fă apel de probă

en: You must connect to Skype first.
ro: Trebuie să vă conectați la Skype mai întîi.

en: Wrong Information
ro: Informații greșite

en: You must write the contact's name.
ro: Trebuie să scrieți numele contactului.

en: This contact already exists in this account.
ro: Acest contact există deja în acest cont.

en: You cannot add yourself as a contact.
ro: Nu vă puteți adăuga pe sine în calitate de contact.

en: Call with %1
ro: Apel cu %1

en: Canceled
ro: Anulat

en: Other person is busy
ro: Cealaltă persoană este ocupată

en: Refused
ro: Refuzat

en: Call Back
ro: Sună înapoi

en: Missed
ro: Nepreluat

en: Resume
ro: Reia

en: On hold (local)
ro: Reținut (local)

en: On hold (remote)
ro: Reținut (distant)

en: On hold
ro: Reținut

en: Hold
ro: Reține

en: In progress
ro: În curs

en: Ringing
ro: Sună

en: Failed
ro: Eșuat

en: Failed (%1)
ro: Eșuat (%1)

en: Skypeout inactive
ro: Skypeout inactiv

en: Call
ro: Apelează

en: Conference Call
ro: Apel-conferință

en: Block contact
ro: Blochează contactul

en: Details for User %1
ro: Detalii pentru utilizatorul %1

en: You can have only one skype account
ro: Puteți avea numai un cont Skype

en: Not in Skype list
ro: Nu este în lista Skype

en: Not authorized
ro: Neautorizat

en: SkypeOut contact
ro: Contact SkypeOut

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, SkypeAddContactBase)
en: Add Skype Contact
ro: Adaugă contact Skype

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Skype name:
ro: Nume Skype:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Sorry, but the search function is not yet implemented.
ro: Scuze, dar funcționalitatea de căutare nu este implementată încă.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, SearchButton)
en: Se&arch
ro: C&aută

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, SkypeCallDialogBase)
en: Skype Call
ro: Apel Skype

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, NameLabel)
en: Name(s) of Participant(s)
ro: Numele participanților

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel2) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel2) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, TimeLabel)
en: Total time elapsed.
ro: Timpul scurs total.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Time:
ro: Timp:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, CreditLabel) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, CreditLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel3) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel3)
en: SkypeOut credits left
ro: Credite SkypeOut rămase

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: SkypeOut credits:
ro: Credite SkypeOut:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, AcceptButton)
en: Accept call
ro: Acceptă apelul

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, AcceptButton)
en: Accept incoming call
ro: Acceptă apelul de intrare

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, HangButton)
en: Finish the call
ro: Încheie apelul

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, HangButton)
en: Terminate the call
ro: Termină apelul

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, HangButton)
en: H&ang up
ro: P&une receptorul

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, HoldButton)
en: Hold the call
ro: Reține apelul

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, HoldButton)
en: H&old
ro: &Reține

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ChatButton)
en: Open chat to the person.
ro: Deschide o discuție cu persoana.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, SkypeDetailsBase)
en: User's Details
ro: Detaliile utilizatorului

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Skype ID:
ro: Id. Skype:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, authorCombo)
en: Authorized
ro: Autorizat

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, authorCombo)
en: Not Authorized
ro: Neautorizat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel7)
en: Is authorized:
ro: Este autorizat:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, excludeCheck)
en: E&xclude from connection
ro: E&xclude din conectare

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox3)
en: Important Note
ro: Observație importantă

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, launchTab)
en: Lau&nch
ro: La&nsează

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, LaunchGroup)
en: Launch Skype
ro: Lansează Skype

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, LaunchNeverRadio)
en: N&ever
ro: &Niciodată

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Command to launch Skype:
ro: Comanda de lansat Skype:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, WaitSpin) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, WaitSpin)
en: trying
ro: încerc

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, AuthorCheck)
en: &Non-standard authorization
ro: Autorizare &nestandardă

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, BusGroup)
en: Bus
ro: Magistrală

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton4)
en: Sessi&on
ro: Sesi&une

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton5) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, TabPage)
en: S&ystem
ro: S&istem

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, activityTab)
en: &Activity
ro: &Activitate

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, HitchCheck)
en: Show all incoming messages
ro: Arată toate mesajele de intrare

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, HitchCheck)
en: Show all incoming &messages
ro: Arată toate &mesajele de intrare

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, MarkCheck)
en: Mar&k as read
ro: Marchează ca &citit

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ScanCheck)
en: Scan f&or unread
ro: Ca&ută după necitite

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, AutoCloseCallCheck)
en: Autoc&lose
ro: În&chide automat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3)
en: Timeout:
ro: Expirare:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, callsTab)
en: &Calls
ro: &Apeluri

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, StartCallCommandCheck)
en: E&xecute before call
ro: E&xecută înainte de apel

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, EndCallCommandCheck)
en: Execute after call
ro: Execută după apel

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, OnlyLastCallCommandCheck)
en: Onl&y for last call
ro: N&umai pentru ultimul apel

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, IncomingCommandCheck)
en: Execute on inco&ming call
ro: &Execută la apel de intrare

en: Could not load service %1.
ro: Serviciul %1 nu a putut fi încărcat.

en: Error Loading Service
ro: Eroare la încărcarea serviciului

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: GSMLib Settings
ro: Configurări GSMLib

en: Could Not Send Message
ro: Mesajul nu a putut fi trimis

en: No provider configured
ro: Niciun furnizor configurat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: SMSClient Settings
ro: Configurări SMSClient

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: SMSClient &program:
ro: &Program SMSClient:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: Pro&vider:
ro: Furni&zor:

en: No provider configured.
ro: Niciun furnizor configurat.

en: No Prefix
ro: Niciun prefix

en: %1 Settings
ro: Configurări %1

en: <qt>SMSSend is a program for sending SMS through gateways on the web. It can be found on <a href="%1">%2</a></qt>
ro: <qt>SMSSend este un program pentru expedierea SMS prin porți  de acces din Internet. Acesta poate fi găsit la <a href="%1">%2</a></qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: SMSSend Options
ro: Opțiuni SMSsend

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: SMSSend prefi&x:
ro: Prefi&x SMSsend:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: Provider Options
ro: Opțiuni furnizor

en: Could not determine which argument should contain the message.
ro: Imposibil de determinat care argument ar trebui să conțină mesajul.

en: Could not determine which argument should contain the number.
ro: Imposibil de determinat care argument ar trebui să conțină numărul.

en: This message is longer than the maximum length (%1). Should it be divided to %2 messages?
ro: Acest mesaj este mai mare decît lungimea maximă (%1). Să fie divizat în %2 mesaje?

en: Message Too Long
ro: Mesaj prea lung

en: Divide
ro: Împarte

en: Do Not Divide
ro: Nu împărți

en: Message too long.
ro: Mesaj prea lung.

en: Something went wrong while sending the message.
ro: Ceva a mers greșit la trimiterea mesajului.

en: &Contact Settings
ro: Configurări &contact

en: User Preferences
ro: Preferințe utilizator

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget)
en: Account Preferences - SMS
ro: Preferințe contact - SMS

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit)
en: A unique name for this SMS account.
ro: O denumire unică pentru acest cont SMS.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: &SMS delivery service:
ro: Serviciu de livrare &SMS:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox)
en: The delivery service that you would like to use.
ro: Serviciul de livrare pe care doriți să-l utilizați.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton)
en: &Description
ro: &Descriere

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton)
en: Description of the SMS delivery service.
ro: Descrierea serviciului de livrare SMS.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton)
en: Description of the SMS delivery service, including download locations.
ro: Descrierea serviciului de livrare SMS, inclusiv locațiile de descărcare.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: To use SMS, you will need an account with a delivery service.
ro: Pentru a utiliza SMS, aveți nevoie de un cont la un serviciu de livrare.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox)
en: Messaging Preferences
ro: Preferințe mesagerie

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: If the message is too &long:
ro: Dacă mesajul este prea &lung:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel) i18n: ectx: property (toolTip), item, widget (QComboBox)
en: What should happen if you type a message that is too long to fit in a single SMS message.
ro: Ce să se întîmple dacă scrieți un mesaj ce este prea lung pentru a încăpea într-un singur mesaj SMS.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox)
en: Prompt (recommended)
ro: Întreabă (recomandat)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox)
en: Break Into Multiple
ro: Desparte în mai multe

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox)
en: Cancel Sending
ro: Renunță la expediere

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox)
en: &Enable phone number internationalization
ro: &Activează internaționalizarea numărului de telefon

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox)
en: Check if you would like to enable phone number internationalization.
ro: Bifați dacă doriți să activați internaționalizarea numărului de telefon.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: Substitute leading &zero with code:
ro: Substituie &zeroul inițial cu codul:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit)
en: The telephone number of the contact you would like to add.
ro: Numărul de telefon al contactului pe care doriți să-l adăugați.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit)
en: The telephone number of the contact you would like to add.  This should be a number with SMS service available.
ro: Numărul de telefon al contactului pe care doriți să-l adăugați. Acesta trebuie să fie un număr cu serviciul SMS disponibil.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: Contact na&me:
ro: Nu&me contact:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: Some One
ro: Cineva

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineEdit)
en: The telephone number of the contact.
ro: Numărul de telefon al contactului.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit)
en: The telephone number of the contact.  This should be a number with SMS service available.
ro: Numărul de telefon al contactului. Acesta trebuie să fie un număr cu serviciul SMS disponibil.

en: Create Directory
ro: Creează director

en: Do Not Create
ro: Nu crea

en: Fix
ro: Repară

en: Do Not Fix
ro: Nu repara

en: Connection to localhost failed.
    Is your samba server running?
ro: Conexiunea la localhost a eșuat.
    Serverul dumneavoastră samba rulează?

en: Still cannot remove it; please fix it manually.
ro: Oricum nu-l pot elimina; reparați manual.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, WPAddContactBase)
en: Add WinPopup Contact
ro: Adaugă contact WinPopup

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, TextLabel2_2) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, TextLabel2_2) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, mHostName) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, mHostName)
en: The hostname to which you want to send WinPopup messages.
ro: Numele gazdei căreia doriți să îi trimiteți mesaje WinPopup.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel2_2)
en: Com&puter hostname:
ro: Nume gazdă al &calculatorului:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, TextLabel1_2) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, TextLabel1_2)
en: The workgroup or domain containing the computer to which you want to send WinPopup messages.
ro: Grupul de lucru sau domeniul conținînd calculatorul spre care doriți să expediați mesaje WinPopup.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel1_2)
en: &Workgroup/domain:
ro: &Grup de lucru/domeniu:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, mHostGroup) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, mHostGroup)
en: The workgroup or domain containing the computer to which you want to send WinPopup messages
ro: Grupul de lucru sau domeniul conținînd calculatorul spre care doriți să expediați mesaje WinPopup

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, WPEditAccountBase)
en: Account Preferences - WinPopup
ro: Preferințe cont - WinPopup

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Basi&c Setup
ro: Configurare de b&ază

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label1) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, mHostName)
en: The hostname under which you want to send WinPopup messages.
ro: Numele de gazdă sub care doriți să expediați mesaje WinPopup.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label1)
en: Hos&tname:
ro: Nume gaz&dă:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KPushButton, doInstallSamba) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KPushButton, doInstallSamba)
en: Install support into Samba to enable this service.
ro: Instalați suportul în Samba pentru a activa acest serviciu.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3)
en: The samba server must be configured and running.
ro: Serverul Samba trebuie să fie configurat și să ruleze.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Protocol Preferences
ro: Preferințe protocol

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6)
en: second(s)
ro: secundă(e)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Host check frequency:
ro: Frecvență verificare gazdă:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Path to 'smbclient' executable:
ro: Calea către executabilul „smbclient”:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: <i>These options apply to all WinPopup accounts.</i>
ro: <i>Aceste opțiuni se aplică la toate conturile WinPopup.</i>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, lblComputerName) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, lblComputerName)
en: The host name of this contact's computer.
ro: Denumirea de gazdă a calculatorului acestui contact.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblComputerName)
en: &Computer name:
ro: Denumire &calculator:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, sComputerName)
en: Computer Name
ro: Denumire calculator

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: Comment:
ro: Comentariu:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, sComment) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, sWorkgroup) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, sOS) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, sServer)
en: Looking
ro: Caut

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel2) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel2)
en: The workgroup or domain containing this contact's computer.
ro: Grupul de lucru sau domeniul conținînd calculatorul acestui contact.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel3) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel3)
en: The operating system running on this contact's computer.
ro: Sistemul de operare ce rulează pe calculatorul acestui contact.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Operating s&ystem:
ro: &Sistem de operare:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel1) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel1)
en: The software running on this contact's computer.
ro: Aplicațiile ce rulează pe calculatorul acestul contact.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Ser&ver software:
ro: Aplicații ser&ver:

en: <qt>You must enter a valid hostname.</qt>
ro: <qt>Trebuie să introduceți un nume de gazdă valid.</qt>

en: <qt>LOCALHOST is not allowed as a contact.</qt>
ro: <qt>LOCALHOST nu este permis în calitate de contact.</qt>

en: <qt>You must enter a valid smbclient path.</qt>
ro: <qt>Trebuie să introduceți o cale smbclient validă.</qt>

en: The Samba configuration file has been modified.
ro: Fișierul de configurare Samba a fost modificat.

en: Configuration Successful
ro: Configurare reușită

en: Updating the Samba configuration file failed.
ro: Actualizarea fișierului de configurare Samba a eșuat.

en: Configuration Failed
ro: Configurare eșuată

en: User Info for %1
ro: Informații utilizator pentru %1

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, WlmAccountPreferences)
en: Account Preferences - Wlm
ro: Preferințe cont - Wlm

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, accountLabel)
en: WLM passport:
ro: Pașaport WLM:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6)
en: To connect to the Microsoft network, you will need a Microsoft Passport.<br><br>If you do not currently have a Passport, please click the button to create one.
ro: Pentru a vă conecta la rețeaua Microsoft, aveți nevoie de un pașaport Microsoft. <br><br>Dacă nu aveți un pașaport, apăsați pe buton pentru a crea unul.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Blocked contacts:
ro: Contacte blocate:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Allowed contacts:
ro: Contacte permise:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /></head><body>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">Italics</span> contacts are not on your contact list.</p></body></html>
ro: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /></head><body>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Contactele <span style=" font-style:italic;">cursive</span> nu sînt în lista de contacte.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_warning)
en: WARNING: You need to be connected to modify this page
ro: ATENȚIE: Trebuie să fiți conectat pentru a modifica această pagină

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Connection Preferences (for advanced users)
ro: Preferințe conexiune (pentru utilizatori avansați)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, optionEnableProxy)
en: Enable Proxy
ro: Activează proxy

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelProxyHost)
en: Host /
ro: Gazdă /

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelProxyUsername)
en: Username:
ro: Utilizator:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: General Options
ro: Opțiuni generale

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_doNotSendEmoticons)
en: Do not send custom emoticons to other contacts
ro: Nu trimite emoticoni personalizați altor contacte

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_doNotRequestEmoticons)
en: Do not show custom emoticons from other contacts
ro: Nu arăta emoticoni personalizați de la alte contacte

en: <qt>You must enter a valid WLM passport.</qt>
ro: <qt>Trebuie să introduceți un pașaport WLM valid.</qt>

en: MSN Plugin
ro: Modul MSN

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: &WLM passport:
ro: Pașaport &WLM:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: <i>(for example: joe@hotmail.com)</i>
ro: <i>(de exemplu: mihai@hotmail.com)</i>

en: WLM Plugin
ro: Modul WLM

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Personal message:
ro: Mesaj personal:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Phones
ro: Telefoane

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel7)
en: Mobile:
ro: Mobil:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_reversed)
en: Show whether you are on the contact list of this user
ro: Arată dacă sînteți în lista de contacte a acestui utilizator

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_reversed)
en: I am on &the contact list of this contact
ro: Sînt în lis&ta de contacte  a acestui contact

en: Open Inbo&x...
ro: Deschide cutia p&oștală...

en: &Change Display Name...
ro: &Schimbare nume afișat...

note: i18n("&Start Chat..."), this); QObject::connect(m_startChatAction, SIGNAL(triggered(bool)), this, SLOT(slotStartChat()));
en: Open MS&N service status site...
ro: Deschide situl de stare al serviciului MS&N...

en: Buddies
ro: Amici

en: Change Display Name - MSN Plugin
ro: Schimbă numele afișat - Modul MSN

en: Enter the new display name by which you want to be visible to your friends on MSN:
ro: Introduceți noul nume afișat cu care doriți să fiți vizibil prietenilor pe MSN:

en: <qt>The display name you entered is too long. Please use a shorter name.
    Your display name has <b>not</b> been changed.</qt>
ro: <qt>Numele afișat introdus este prea lung. Utilizați un nume mai scurt.
    Numele dumneavoastră afișat <b>nu</b> a fost modificat.</qt>

en: You have one unread message in your Hotmail inbox. | You have %1 unread messages in your Hotmail inbox.
ro[0]: Aveți un mesaj necitit în cutia poștală Hotmail.
ro[1]: Aveți %1 mesaje necitite în cutia poștală Hotmail.
ro[2]: Aveți %1 de mesaje necitite în cutia poștală Hotmail.

[ctx: @action]
en: Open Inbox
ro: Deschide cutia poștală

en: Send Nudge
ro: Trimite un ghiont

en: has sent a nudge
ro: a trimis un ghiont

en: has sent you a nudge
ro: v-a trimis un ghiont

en: Send Ink
ro: Trimite cerneală

en: Block Contact
ro: Blocare contact

en: Update Photo
ro: Actializează fotografia

en: &Block custom emoticons
ro: &Blochează emoticoni personalizați

en: <qt>You need to go online to remove a contact from your contact list. This contact will appear again when you reconnect.</qt>
ro: <qt>Trebuie să vă conectați pentru a putea elimina un contact din listă. Acest contact va apărea din nou cînd vă reconectați.</qt>

en: This contact does not have you in his/her list
ro: Acest contact nu vă are în lista sa de contacte

en: This contact is blocked
ro: Acest contact este blocat

en: Be Right Back
ro: Revin imediat

en: Be &Right Back
ro: &Revin imediat

en: On the Phone
ro: La telefon

en: On The &Phone
ro: La &telefon

en: Out to Lunch
ro: Iau prînzul

en: Out To &Lunch
ro: Iau &prînzul

en: &Idle
ro: &Inactiv

[ctx: This is used in the tooltip of a contact]
en: Listening To
ro: Ascultare la

en: File transfer cancelled.
ro: Transfer de fișiere anulat.

en: An error occurred while saving the address book entry.
ro: A intervenit o eroare la salvarea înregistrării în cartea de adrese.

en: The Yahoo Address Book entry could not be saved:
    %1 - %2
ro: Cartea de adrese Yahoo nu a putut fi salvată:
    %1 - %2

en: The Yahoo Address Book entry could not be created:
    %1 - %2
ro: Cartea de adrese Yahoo nu a putut fi creată:
    %1 - %2

en: The Yahoo Address Book entry could not be deleted:
    %1 - %2
ro: Cartea de adrese Yahoo nu a putut fi ștearsă:
    %1 - %2

en: The picture was not successfully uploaded
ro: Încărcarea imaginii nu a reușit

en: Could not open file for writing.
ro: Nu poate fi deschis fișierul pentru scriere.

en: An error occurred while downloading the file.
ro: A intervenit o eroare la descărcarea fișierului.

en: Unable to connect to file transfer server
ro: Imposibil de conectat la serverul de transfer al fișierelor

en: An error occurred while sending the file.
ro: A intervenit o eroare la trimiterea fișierului.

en: An error occurred while sending the message
ro: A intervenit o eroare la trimiterea mesajului

en: The message is empty.
ro: Mesajul este gol.

en: Error opening file: %1
ro: Eroare la deschiderea fișierului: %1

en: An unknown error has occurred.
ro: A intervenit o eroare necunoscută.

en: Webcam connection to the user %1 could not be established.
    
    Please relogin and try again.
ro: Conexiunea prin cameră web la utilizatorul %1 nu a putut fi stabilită.
    
    Reautentificați-vă și reîncercați.

en: An error occurred closing the webcam session.
ro: A intervenit o eroare la închiderea sesiunii camerei web.

en: You tried to close a connection that did not exist.
ro: Ați încercat să închideți o conexiune care nu există.

en: An error occurred while downloading a buddy icon (%1)
ro: A intervenit o eroare la descărcarea pictogramei unui amic (%1)

en: Could not join chat
ro: Nu m-am putut alătura discuției

en: The room is full. Please choose another one.
ro: Camera este plină. Alegeți alta.

en: Invalid user.
ro: Utilizator nevalid.

en: An unknown error occurred while joining the chat room.
ro: A intervenit o eroare necunoscută în timpul alăturării la camera de discuții.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, YahooAddContactBase)
en: Add Yahoo Contact
ro: Adăugare contact Yahoo

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel1) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, contactID)
en: The account name of the Yahoo account you would like to add.
ro: Numele de cont al contului Yahoo pe care doriți să-l adăugați.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel1) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, contactID)
en: The account name of the Yahoo account you would like to add.  This should be in the form of an alphanumeric string (no spaces).
ro: Numele de cont al contului Yahoo pe care doriți să-l adăugați. Trebuie să fie în forma unui șir alfanumeric (fără spații).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label1) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: &Yahoo username:
ro: Nume utilizator &Yahoo:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_2)
en: <i>(for example: joe8752)</i>
ro: <i>(de exemplu: mihai8752)</i>

en: Choose a chat room...
ro: Alege o cameră de discuții...

en: Yahoo Chat rooms
ro: Camere de discuții Yahoo

en: Users: %1 Webcams: %2 Voices: %3
ro: Utilizatori: %1 Camere web: %2 Voci: %3

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, YahooChatSelectorWidgetBase)
en: Choose Chat Room
ro: Alegeți camera de discuții

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Chat rooms:
ro: Camere de discuții:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Categories:
ro: Categorii:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, YahooEditAccountBase)
en: Account Preferences - Yahoo
ro: Preferințe cont - Yahoo

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label1) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, mScreenName)
en: The account name of your Yahoo account.
ro: Numele de cont pentru contul dumneavoastră Yahoo.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label1) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, mScreenName)
en: The account name of your Yahoo account.  This should be in the form of an alphanumeric string (no spaces).
ro: Numele de cont pentru contul dumneavoastră Yahoo. Trebuie să fie în forma unui șir alfanumeric (fără spații).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6)
en: To connect to the Yahoo network, you will need a Yahoo account.<br><br>If you do not currently have a Yahoo account, please click the button to create one.
ro: Pentru a vă conecta la rețeaua Yahoo, veți avea nevoie de un cont Yahoo.<br><br>Dacă nu aveți un cont Yahoo, apăsați pe buton pentru a crea unul.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonRegister)
en: Register &New Account
ro: Înregistrează cont &nou

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, TabPage)
en: Accoun&t Preferences
ro: Preferi&nțe cont

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, optionOverrideServer)
en: O&verride default server information
ro: Suprascrie informațiile implicite despre server

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, lblServer) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, editServerAddress)
en: The IP address or hostmask of the Yahoo server you wish to connect to.
ro: Adresa IP sau masca de gazdă a serverului Yahoo la care doriți să vă conectați.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, lblServer) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, editServerAddress)
en: The IP address or hostmask of the Yahoo server you wish to connect to.  Normally you will want the default (scs.msg.yahoo.com).
ro: Adresa IP sau masca de gazdă a serverului Yahoo la care doriți să vă conectați. De obicei veți dori valorile implicite (scs.msg.yahoo.com).

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, lblPort)
en: The port on the Yahoo server that you would like to connect to.
ro: Portul serverului Yahoo la care doriți să vă conectați.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, lblPort) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, sbxServerPort)
en: The port on the Yahoo server that you would like to connect to.  Normally this is 5050, but Yahoo also allows port 80 in case you are behind a firewall.
ro: Portul de pe serverul Yahoo la care doriți să vă conectați. În mod normal, acesta este 5050, dar Yahoo permite și portul 80 în caz că sînteți în spatele unui paravan.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, sbxServerPort)
en: The port on the Yahoo server that you would like to connect  to.
ro: Portul serverului Yahoo la care doriți să vă conectați.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Buddy Icon
ro: Pictograma amicului

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, optionSendBuddyIcon)
en: Se&nd buddy icon to other users
ro: Tri&mite pictograma de amic celorlalți utilizatori

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonSelectPicture)
en: Select Picture...
ro: Alegere imagine...

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Contact Information
ro: Informații contact

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6_2_2_2)
en: Additional:
ro: Suplimentar:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Location Information
ro: Informații amplasare

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, birthdayLabel_2)
en: Anniversary:
ro: Aniversare:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fullNameLabel_2_2)
en: Second name:
ro: Al doilea nume:

[ctx: Person's name suffix or prefix]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, yahooIdLabel_2)
en: Title:
ro: Titlu:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, YahooInviteListBase)
en: Invite Friends to Conference
ro: Invită prieteni la conferință

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Conference Members
ro: Membri conferință

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btn_Add)
en: Add >>
ro: Adaugă >>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btn_Remove)
en: << Remove
ro: << Elimină

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: Chat Invitation List
ro: Lista de invitații la discuție

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Friend List
ro: Lista de prieteni

en: Invite
ro: Invită

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: Note 4:
ro: Nota 4:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Note 3:
ro: Nota 3:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Note 2:
ro: Nota 2:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Note 1:
ro: Nota 1:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel13)
en: Contact comments:
ro: Comentarii contact:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Show Me As
ro: Arată-mă ca

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioOffline)
en: Off&line
ro: Deco&nectat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioPermOffline)
en: Perma&nently offline
ro: Deconectat perma&nent

en: Yahoo User Information
ro: Informații despre utilizator Yahoo

en: Save and Close
ro: Salvează și închide

en: Merge with existing entry
ro: Combină cu înregistrarea existentă

en: General Yahoo Information
ro: Informație generală Yahoo

en: Other Yahoo Information
ro: Alte informații Yahoo

en: Replace existing entry
ro: Înlocuiește înregistrarea existentă

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Your Account has to be verified due to too many failed login attempts.<br>
ro: Contul dumneavoastră trebuie verificat din cauza numeroaselor tentative de autentificare eșuate.<br>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Please enter the characters shown in the picture:
ro: Introduceți caracterele arătate în imagine:

en: %1 has stopped broadcasting
ro: %1 a întrerupt difuzarea

en: %1 has cancelled viewing permission
ro: %1 a revocat permisiunea de vizualizare

en: %1 has declined permission to view webcam
ro: %1 a refuzat permisiunea de a vizualiza camera web

en: %1 does not have his/her webcam online
ro: %1 nu are camera web conectată

en: Unable to view %1's webcam for an unknown reason
ro: Nu pot vizualiza camera web a lui %1 din motive necunoscute

en: 1 viewer | %1 viewers
ro[0]: 1 vizualizator
ro[1]: %1 vizualizatori
ro[2]: %1 de vizualizatori

en: Open &Address book...
ro: Deschide cartea de &adrese...

en: &Edit my contact details...
ro: &Editează detaliile mele de contact...

en: &Join chat room...
ro: A&lăturare la camera de discuții...

en: Could not log into the Yahoo service: the username specified was invalid.
ro: Nu mă pot autentifica în serviciul Yahoo: utilizatorul specificat nu este valid.

en: You have been logged out of the Yahoo service, possibly due to a duplicate login.
ro: Ați fost aruncat din serviciul Yahoo, probabil din cauza unei duble autentificări.

en: %1 has been disconnected.
    Error message:
    %2 - %3
ro: %1 a fost deconectat.
    Mesajul erorii:
    %2 - %3

en: There was an error while connecting %1 to the Yahoo server.
    Error message:
    %2 - %3
ro: A avut loc o eroare la conectarea %1 la serverul Yahoo.
    Mesajul erorii:
    %2 - %3

en: %1
    
    Reason: %2
ro: %1
    
    Motiv: %2

en: Yahoo Plugin
ro: Modul Yahoo

en: User %1 has granted your authorization request.
ro: Utilizatorul %1 v-a acceptat cererea de autorizare.

en: User %1 has rejected your authorization request.
    %2
ro: Utilizatorul %1 v-a respins cererea de autorizare.
    %2

[ctx: This string is shown when the user is buzzed by a contact]
en: Buzz
ro: Bîzîit

en: %1 has invited you to join a conference with %2.
    
    His/her message: %3
    
    Accept?
ro: %1 v-a invitat să vă alăturați la o conferință cu %2.
    
    Mesajul său: %3
    
    Aceptați?

[ctx: @action]
en: Accept
ro: Acceptă

en: %1 has declined to join the conference: "%2"
ro: %1 a refuzat să se alăture conferinței: „%2”

en: %1 has invited you to view his/her webcam. Accept?
ro: %1 v-a invitat să îi vedeți camera web. Acceptați?

en: Webcam for %1 is not available.
ro: Camera web pentru %1 nu este disponibilă.

en: An error occurred when trying to change the display picture.
ro: A intervenit o eroare la încercarea de a schimba imaginea afișată.

en: %1 wants to view your webcam. Grant access?
ro: %1 vrea să vă vadă camera web. Permiteți accesul?

en: You are now in %1 (%2)
ro: Sînteți acum în %1 (%2)

en: Yahoo Chat:
ro: Discuție Yahoo:

en: Yahoo Chat: %1
ro: Discuție Yahoo: %1

en: Buzz Contact
ro: Bîzîie contactul

en: Show User Info
ro: Arată informații despre utilizator

en: Request Webcam
ro: Cere cameră web

en: Invite to view your Webcam
ro: Invitați să vă vadă camera web

en: Yahoo Display Picture
ro: Imagine afișată Yahoo

en: &Invite others
ro: &Invită pe alții

en: %1|Stealthed
ro: %1|Furișat

en: View &Webcam
ro: Vizualizare cameră &web

en: &Buzz Contact
ro: &Bîzîie contactul

en: &Stealth Setting
ro: &Configurare furiș

en: &Invite to Conference
ro: &Invită la conferință

en: &View Yahoo Profile
ro: &Vezi profil Yahoo

en: Stealth Setting
ro: Configurare furiș

en: Buzz
ro: Bîzîie

en: <qt>You must enter a valid password.</qt>
ro: <qt>Trebuie să introduceți o parolă validă.</qt>

en: Be right back
ro: Revin imediat

en: Not at home
ro: Nu-s acasă

en: Not at my desk
ro: Nu sînt la birou

en: Not in the office
ro: Nu sînt în oficiu

en: On the phone
ro: La telefon

en: On vacation
ro: În concediu

en: Out to lunch
ro: La masă

en: Stepped out
ro: Ieșit

en: Custom
ro: Personalizat

en: Buddy Icon Checksum
ro: Suma de control a pictogramei amicului

en: Buddy Icon Expires
ro: Pictograma amicului expiră

en: Pager number
ro: Numărul paginii

en: Fax number
ro: Număr de fax

en: Additional number
ro: Număr suplimentar

en: Alternative email 1
ro: Email alternativ 1

en: Private Address
ro: Adresă privată

en: Private City
ro: Oraș privat

en: Private State
ro: Stat privat

en: Private ZIP
ro: ZIP privat

en: Private Country
ro: Țară privată

en: Private URL
ro: URL privat

en: Corporation
ro: Corporație

en: Work Address
ro: Adresă serviciu

en: Work State
ro: Stat serviciu

en: Work ZIP
ro: ZIP serviciu

en: Work URL
ro: URL serviciu

en: Anniversary
ro: Aniversare

en: Notes
ro: Observații

en: Additional 1
ro: Suplimentar 1

en: Additional 2
ro: Suplimentar 2

en: Additional 3
ro: Suplimentar 3

en: Additional 4
ro: Suplimentar 4

en: Account Verification - Yahoo
ro: Verificare cont - Yahoo
