kppp - en to ro translation catalogue (398 entries)

en: &Edit...
ro: &Modificare...

en: Allows you to modify the selected account
ro: Vă permite să modificați contul ales

en: &New...
ro: &Nou...

en: Create a new dialup connection
    to the Internet
ro: Creează o nouă conexiune
    <i>dialup</i> pentru Internet

en: Co&py
ro: Co&piază

en: Makes a copy of the selected account. All
    settings of the selected account are copied
    to a new account that you can modify to fit your
    needs
ro: Face o copie a contului ales. Toate
    setările contului ales sînt copiate
    în contul nou, pe care îl puteți modifica
    astfel încît să corespundă nevoilor
    dumneavoastră.

en: De&lete
ro: Ș&terge

en: <p>Deletes the selected account
    
    <font color="red"><b>Use with care!</b></font>
ro: <p>Șterge contul ales
    
    <font color="red"><b>Utilizați cu grijă!</b></font>

en: Phone costs:
ro: Costul telefonului:

en: <p>This shows the accumulated phone costs
    for the selected account.
    
    <b>Important</b>: If you have more than one 
    account - beware, this is <b>NOT</b> the sum 
    of the phone costs of all your accounts!
ro: <p>Afișează costurile de telefon acumulate
    pentru contul ales.
    
    <b>Important</b>: Dacă aveți mai multe conturi
    - atenție, aceasta <b>NU</b> este suma costurilor
    telefonice pentru toate conturile dumneavoastră!

en: Volume:
ro: Volum:

en: <p>This shows the number of bytes transferred
    for the selected account (not for all of your
    accounts. You can select what to display in
    the accounting dialog.
    
    <a href="#volaccounting">More on volume accounting</a>
ro: <p>Afișează numărul de octeți transferați
    pentru contul ales (nu pentru toate
    conturile dumneavoastră). Puteți selecta ceea
    ce doriți în dialogul de contorizare.
    
    <a href="#volaccounting">Mai multe detalii despre
    volumul contorizării</a>

en: &Reset...
ro: &Reinițializare...

en: &View Logs
ro: &Vizualizează jurnalurile

en: Maximum number of accounts reached.
ro: Numărul maxim de conturi a fost atins.

en: Do you want to use the wizard to create the new account or the standard, dialog-based setup?
    The wizard is easier and sufficient in most cases. If you need very special settings, you might want to try the standard, dialog-based setup.
ro: Doriți să utilizez expertul pentru a crea un cont nou sau
    metoda standard, bazată pe dialogul de configurare?
    Expertul este ușor și suficient în cele mai multe cazuri.
    Dacă doriți setări foarte speciale, ar trebui să încercați
    configurarea bazată pe dialogul standard de configurare.

en: Create New Account
ro: Creează cont nou

en: &Wizard
ro: &Expert

en: &Manual Setup
ro: Configurare &manuală

en: No account selected.
ro: Niciun cont ales.

en: Are you sure you want to delete
    the account "%1"?
ro: Sigur ștergeți
    contul „%1”?

en: Confirm
ro: Confirmă

en: Delete
ro: Șterge

en: New Account
ro: Cont nou

en: Edit Account:
ro: Modificare cont:

en: Dial
ro: Formează

en: Dial Setup
ro: Configurare apel

en: IP Setup
ro: Configurare IP

en: Gateway Setup
ro: Configurare gateway

en: DNS Servers
ro: Servere DNS

en: Login Script
ro: Script de autentificare

en: Edit Login Script
ro: Redactează scriptul de autentificare

en: Execute
ro: Execută

en: Execute Programs
ro: Execută programe

en: Accounting
ro: Contabilitate

en: You must enter a unique
    account name
ro: Trebuie să introduceți un nume
    unic pentru cont

en: Login script has unbalanced loop Start/End
ro: Script de conectare cu bucle Start/End incomplete

en: Byte
ro: Octet

en: KiB
ro: KiO

en: MiB
ro: MiO

en: GiB
ro: GiO

en: Reset Accounting
ro: Reinițializează contabilitatea

en: What to Reset
ro: Ce să resetez...

en: Reset the accumulated p&hone costs
ro: Resetează costuri &telefonice acumulate

en: Check this to set the phone costs
    to zero. Typically you will want to
    do this once a month.
ro: Selectați opțiunea pentru a stabili costurile
    telefonice la zero. De obicei 
    e nevoie să faceți acest lucru odată pe lună.

en: Reset &volume accounting
ro: Resetează contorul de tr&afic

en: Check this to set the volume accounting
    to zero. Typically you will want to do this
    once a month.
ro: Selectați opțiunea pentru a stabili volumul
    de trafic la zero. De obicei 
    e nevoie să faceți acest lucru odată pe lună.

en: &Enable accounting
ro: Activ&ează contabilitatea

en: Check for rule updates
ro: Verifică dacă există reguli de tarifare actualizate

en: Selected:
ro: Selectat:

en: Volume accounting:
ro: Contabilitate volum:

en: No Accounting
ro: Fără contabilitate

en: Bytes In
ro: Octeți intrare

en: Bytes Out
ro: Octeți ieșire

en: Bytes In & Out
ro: Octeți transmiși și recepționați

en: Available Rules
ro: Reguli disponibile

en: (none)
ro: (nici unul)

en: Connecting to:
ro: Conectare la:

en: Unable to create modem lock file.
ro: Imposibil de creat fișierul de blocare a modemului.

en: Looking for modem...
ro: Căutare modem...

en: &Log
ro: &Jurnal

en: Connecting to: %1
ro: Conectare la: %1

en: Running pre-startup command...
ro: Execut comenzile de pre-conectare...

en: Modem device is locked.
ro: Dispozitivul modemului este blocat.

en: Initializing modem...
ro: Inițializare modem...

en: Setting
ro: Configurare

en: Setting speaker volume...
ro: Stabilire volum difuzor...

en: Turning off dial tone waiting...
ro: Dezactivez așteptarea tonului...

en: Waiting for callback...
ro: Așteptare retroapel...

en: Dialing %1
ro: Formare %1

en: Line busy. Hanging up...
ro: Linie ocupată. Se pune receptorul...

en: Line busy. Waiting: %1 seconds
ro: Linie ocupată. Se așteaptă: %1 secunde

en: No Dial Tone
ro: Nu este ton de apel

en: No carrier. Waiting: %1 seconds
ro: Nu este purtătoare. Se așteaptă: %1 secunde

en: No Carrier
ro: Nu este purtătoare

en: Digital Line Protection Detected.
ro: Am detectat protecția de linie digitală.

en: A Digital Line Protection (DLP) error response has been detected.
    Please disconnect the phone line.
    
    Do NOT connect this modem to a digital phone line or the modem could get permanently damaged
ro: A fost detectat un răspuns de eroare "Protecți de Linie Digitală" (Digital Line Protection - DLP).
    Vă rog să deconectați linia telefonului.
    
    NU conectați acest modem la o linie digitală de telefon ori modemul va fi defectat definitiv.

en: Scanning %1
ro: Scanare %1

en: Saving %1
ro: Salvare %1

en: Sending %1
ro: Expediere %1

en: Expecting %1
ro: Așteptare %1

en: Pause %1 seconds
ro: Întrerupe %1 secunde

en: Timeout %1 seconds
ro: Temporizare %1 secunde

en: Hangup
ro: Pune receptorul

en: Answer
ro: Răspunde

en: Password %1
ro: Parolă %1

en: Prompting %1
ro: Afișez prompt %1

en: PW Prompt %1
ro: Prompt parolă %1

en: Loop Start %1
ro: Început de buclă %1

en: ERROR: Nested too deep, ignored.
ro: EROARE: Imbricare prea adîncă. Ignor.

en: Loops nested too deeply.
ro: Bucle imbricate prea adînc.

en: Loop End %1
ro: Sfîrșit buclă %1

en: LoopEnd without matching Start. Line: %1
ro: Bucla cu END fară START. Linia: %1

en: Starting pppd...
ro: Pornire pppd...

en: Scan Var: %1
ro: Scanez variabile: %1

en: Found: %1
ro: Găsit: %1

en: Looping: %1
ro: Bucla: %1

en: One moment please...
ro: O clipă, vă rog...

en: Script timed out.
ro: Scriptul a expirat.

en: Scanning: %1
ro: Scanare: %1

en: Expecting: %1
ro: Așteptare: %1

en: Logging on to network...
ro: Autentificare în rețea...

en: Running startup command...
ro: Rulare comandă de pornire...

en: Done
ro: Gata

en: None
ro: Niciuna

en: Hardware [CRTSCTS]
ro: Echipament [CRTSCTS]

en: pppd command + command-line arguments exceed 2024 characters in length.
ro: pppd împreună cu argumentele liniei de comandă depășesc 2024 de
    caractere.

en: Connected at:
ro: Conectat la:

en: Time connected:
ro: Durata conexiunii:

en: Session bill:
ro: Factura sesiunii:

en: Total bill:
ro: Factura totală:

en: &Disconnect
ro: &Deconectează

en: De&tails
ro: De&talii

en: Connection: %1
    Connected at: %2
    Time connected: %3
ro: Conexiune: %1
    Conectat la: %2
    Durata conexiunii: %3

en: 
    Session Bill: %1
    Total Bill: %2
ro: 
    Factura sesiunii: %1
    Factura totală: %2

en: Login Script Debug Window
ro: Fereastra pentru depanarea scripturilor

en: &Close
ro: În&chide

en: Details
ro: Detalii

en: Disconnect
ro: Deconectează

en: Connection &name:
ro: De&numirea conexiunii:

en: Type in a unique name for this connection
ro: Introduceți o denumire unică pentru această conexiune

en: P&hone number:
ro: Nu&măr de telefon:

en: &Add...
ro: &Adăugare...

en: &Remove
ro: &Elimină

en: <p>Specifies the phone numbers to dial. You
    can supply multiple numbers here, simply
    click on "Add". You can arrange the
    order the numbers are tried by using the
    arrow buttons.
    
    When a number is busy or fails, <i>kppp</i> will 
    try the next number and so on
ro: <p>Specifică numărul de telefon
    ce va fi format. Puteți scrie mai
    multe numere, apăsînd pe butonul "Adaugă".
    Puteți aranja ordinea în care numerele
    sînt încercate folosind tastele cursor.
    
    Cînd un număr e ocupat sau eșuează,
    <i>kppp</i> va încerca următorul număr, ș.a.m.d.

en: A&uthentication:
ro: A&utentificare:

en: Script-based
ro: Bazată pe script

en: Terminal-based
ro: Bazată pe terminal

en: Store &password
ro: Salvează &parola

en: <p>When this is turned on, your ISP password
    will be saved in <i>kppp</i>'s config file, so
    you do not need to type it in every time.
    
    <b><font color="red">Warning:</font> your password will be stored as
    plain text in the config file, which is
    readable only to you. Make sure nobody
    gains access to this file!
ro: Cînd opțiunea este activată, parola pentru
    ISP-istul dumneavoastră va fi salvată
    în fișierul de configurare <i>kppp</i>,
    astfel încît nu trebuie să o scrieți de
    fiecare dată.
    
    <b>Atenție:</b> parola va fi salvată ca text
    obișnuit în fișierul de configurare, ce poate
    fi citit numai de dumneavoastră. Asigurați-vă
    că nimeni nu are acces la acest fișier!

en: &Callback type:
ro: Tip apelare inversă (&callback):

en: Administrator-defined
ro: Definit de administrator

en: User-defined
ro: Definit de utilizator

en: Callback type
ro: Tip retroapel

en: Call&back number:
ro: Număr de call&back:

en: Callback phone number
ro: Număr de telefon pentru retroapel

en: Customize &pppd Arguments...
ro: Personalizare argumente &pppd...

en: Here you can select commands to run at certain stages of the
    connection. The commands are run with your real user id, so
    you cannot run any commands here requiring root permissions
    (unless, of course, you are root).
    
    Be sure to supply the whole path to the program otherwise
    kppp might be unable to find it.
ro: Aici puteți selecta comenzi ce vor
    fi executate la diferite stadii ale
    conectării. Comenzile sînt rulate sub
    drepturile dumneavoastră, astfel încît
    nu veți putea executa programe ce necesită
    drepturi de root (cu excepția cazului în
    care sînteți root).
    
    Asigurați-vă că ați dat întreaga cale către
    program, altfel KPPP nu îl va putea găsi.

en: &Before connect:
ro: Înainte de &conectare:

en: Allows you to run a program <b>before</b> a connection
    is established. It is called immediately before
    dialing has begun.
    
    This might be useful, e.g. to stop HylaFAX blocking the
    modem.
ro: Vă permite să rulați un program <b>înainte</b>
    de a fi stabilită conexiunea. El este executat
    imediat înainte de a începe apelarea.
    
    Poate fi foarte util cînd vreți să opriți
    programul HylaFAX, ca să elibereze modemul.

en: &Upon connect:
ro: &La conectare:

en: Allows you to run a program <b>after</b> a connection
    is established. When your program is called, all
    preparations for an Internet connection are finished.
    
    Very useful for fetching mail and news
ro: Vă permite să rulați un program <b>după</b>
    ce a fost stabilită conexiunea. Cînd programul
    dumneavoastră este apelat, toate pregătirile
    pentru conexiunea Internet sînt deja terminate.
    
    Foarte util cînd vreți să vă luați numai
    e-mail-urile și știrile.

en: Before &disconnect:
ro: Înainte de &deconectare:

en: Allows you to run a program <b>before</b> a connection
    is closed. The connection will stay open until
    the program exits.
ro: Vă permite să rulați un program <b>înainte</b>
    de a închide conexiunea. Ea va rămîne deschisă pînă
    cînd se termină programul.

en: U&pon disconnect:
ro: &La deconectare:

en: Allows you to run a program <b>after</b> a connection
    has been closed.
ro: Vă permite să rulați un program <b>după</b>
    ce a fost închisă conexiunea.

en: C&onfiguration
ro: C&onfigurare

en: Dynamic IP address
ro: Adresă IP dinamică

en: Select this option when your computer gets an
    internet address (IP) every time a
    connection is made.
    
    Almost every Internet Service Provider uses
    this method, so this should be turned on.
ro: Selectați această opțiune cînd calculatorul
    dumneavoastră primește o adresă IP
    de fiecare dată cînd faceți o conexiune.
    
    Aproape toți ISP-iștii utilizează această
    metodă, astfel încît ar trebui activată.

en: Static IP address
ro: Adresă IP statică

en: &IP address:
ro: Adresă &IP:

en: If your computer has a permanent internet
    address, you must supply your IP address here.
ro: În cazul în care calculatorul dumneavoastră
    are o adresă Internet permanentă, trebuie să
    o specificați aici.

en: &Subnet mask:
ro: Mască &subrețea:

en: <p>If your computer has a static Internet address,
    you must supply a network mask here. In almost
    all cases this netmask will be <b>255.255.255.0</b>,
    but your mileage may vary.
    
    If unsure, contact your Internet Service Provider
ro: <p>În cazul în care calculatorul dumneavoastră
    are o adresă de Internet statică, trebuie să
    specificați aici masca de rețea. În cele mai multe
    cazuri aceasta va fi <b>255.255.255.0</b>, dar pot
    fi și alte variante.
    
    Dacă nu sînteți sigur contactați ISP-istul
    dumneavoastră.

en: &Auto-configure hostname from this IP
ro: Configurează &automat numele sistemului pentru acest IP

en: <p>Whenever you connect, this reconfigures
    your hostname to match the IP address you
    got from the PPP server. This may be useful
    if you need to use a protocol which depends
    on this information, but it can also cause several
    <a href="kppp-7.html#autohostname">problems</a>.
    
    Do not enable this unless you really need it.
ro: <p>Ori de cîte ori vă conectați, această
    opțiune reconfigurează numele mașinii
    dumneavoastră pentru a se potrivi cu adresa
    IP pe care o primiți de la server-ul PPP.
    Acest lucru poate fi util dacă utilizați
    un protocol care depinde de aceste informații,
    dar poate de asemenea să vă cauzeze multe <a href="kppp-7.html#autohostname">probleme</a>.
    
    Nu activați opțiunea decît dacă aveți într-adevăr nevoie.

en: Warning
ro: Avertisment

en: Domain &name:
ro: &Nume domeniu:

en: If you enter a domain name here, this domain
    name is used for your computer while you are
    connected. When the connection is closed, the
    original domain name of your computer is
    restored.
    
    If you leave this field blank, no changes are
    made to the domain name.
ro: Dacă introduceți un nume de domeniu aici,
    acest nume va fi folosit pentru calculatorul
    dumneavoastră cînd sînteți conectat. Cînd
    conexiunea va fi închisă, numele original
    de domeniu al calculatorului va fi refăcut.
    
    Dacă lăsați acest cîmp necompletat, nu se vor face
    modificări asupra numelui de domeniu.

en: C&onfiguration:
ro: C&onfigurare:

en: Automatic
ro: Automat

en: DNS &IP address:
ro: Adresă &IP DNS:

en: <p>Allows you to specify a new DNS server to be
    used while you are connected. When the
    connection is closed, this DNS entry will be
    removed again.
    
    To add a DNS server, type in the IP address of
    the DNS server here and click on <b>Add</b>
ro: <p>Vă permite să specificați un nou server
    DNS ce va fi utilizat cînd vă conectați.
    Cînd conexiunea se închide, această înregistrare
    DNS va fi ștearsă.
    
    Pentru a adăuga un server DNS scrieți aici
    adresa IP a serverului DNS și apăsați <b>Adaugă</b>.

en: &Add
ro: &Adaugă

en: Click this button to add the DNS server
    specified in the field above. The entry
    will then be added to the list below
ro: Apăsați acest buton pentru a adăuga
    serverul DNS specificat în cîmpul de
    mai sus. Înregistrarea va fi adăugată
    la lista de jos.

en: Click this button to remove the selected DNS
    server entry from the list below
ro: Apăsați acest buton pentru a șterge
    înregistrarea de server DNS din lista
    de mai jos.

en: DNS address &list:
ro: &Lista de adrese DNS:

en: <p>This shows all defined DNS servers to use
    while you are connected. Use the <b>Add</b> and
    <b>Remove</b> buttons to modify the list
ro: <p>Afișează toate serverele DNS utilizate
    cînd sînteți conectat. Utilizați butoanele
    <b>Adaugă</b> și <b>Șterge</b> pentru a modifica
    lista.

en: &Disable existing DNS servers during connection
ro: Pe durata conexiunii &dezactivează serverele DNS existente

en: <p>When this option is selected, all DNS
    servers specified in <tt>/etc/resolv.conf</tt> are
    temporary disabled while the dialup connection
    is established. After the connection is
    closed, the servers will be re-enabled
    
    Typically, there is no reason to use this
    option, but it may become useful under 
    some circumstances.
ro: <p>Cînd este aleasă această opțiune,
    toate serverele DNS specificate în
    <i>/etc/resolv.conf</i> sînt dezactivate
    temporar la stabilirea conexiunii
    <i>dialup</i>. După ce conexiunea este închisă
    serverele DNS vor fi reactivate.
    
    În mod normal nu există niciun motiv pentru a utiliza
    această opțiune, dar poate deveni utilă în anumite
    situații.

en: Default gateway
ro: Pasarela implicită

en: This makes the PPP peer computer (the computer
    you are connected to with your modem) to act as
    a gateway. Your computer will send all packets not
    going to a computer inside your local net to this
    computer, which will route these packets.
    
    This is the default for most ISPs, so you should
    probably leave this option on.
ro: Determină calculatorul distant PPP (cel
    la care sînteți conectat prin modem) să se
    comporte ca o pasarelă. Calculatorul dumneavoastră
    va trimite toate pachetele (ce nu sînt adresate rețelei
    dumneavoastră) către acest calculator și acesta le va
    ruta.
    
    Acest lucru este implicit pentru mulți ISP-iști,
    astfel încît ar trebui să lăsați activată această
    opțiune.

en: Static gateway
ro: Pasarelă statică

en: <p>Allows you to specify which computer you want
    to use as gateway (see <i>Default Gateway</i> above)
ro: <p>Vă permite să specificați calculatorul
    pe care doriți să îl utilizați ca
    pasarelă (vedeți <i>Pasarela implicită<i>
    de mai sus).

en: Gateway &IP address:
ro: Adresa &IP pasarelă:

en: &Assign the default route to this gateway
ro: &Atribuie acestui gateway ruta implicită

en: If this option is enabled, all packets not
    going to the local net are routed through
    the PPP connection.
    
    Normally, you should turn this on
ro: Dacă această opțiune este activată,
    toate pachetele ce nu sînt destinate
    rețelei locale sînt rutate prin conexiunea
    PPP.
    
    În mod normal ar trebui să activați această opțiune.

en: &Insert
ro: &Inserează

en: Add Phone Number
ro: Adaugă număr de telefon

en: Enter a phone number:
ro: Introduceți un număr de telefon:

en: pppd version:
ro: Versiunea pppd:

en: pppd &timeout:
ro: &Temporizare "pppd":

en: <i>kppp</i> will wait this number of seconds
    to see if a PPP connection is established.
    If no connection is made in this time frame,
    <i>kppp</i> will give up and kill pppd.
ro: <i>KPPP</i> va aștepta acest număr de
    secunde pentru a verifica dacă este
    stabilită o conexiune PPP. Dacă nu este
    făcută conexiunea în acest interval de timp,
    <i>KPPP</i> va renunța și va omorî procesul
    "pppd".

en: Doc&k into panel on connect
ro: An&dochează în panou la conectare

en: <p>After a connection is established, the
    window is minimized and a small icon
    in the KDE panel represents this window.
    
    Clicking on this icon will restore the
    window to its original location and
    size.
ro: <p>După ce s-a stabilit conexiunea, fereastra
    este minimizată și va fi reprezentată de
    o iconiță mică inserată în panou.
    
    Dacă dați clic pe această iconiță,
    ferestra va fi reafișată la poziția și mărimea
    ei originală.

en: A&utomatic redial on disconnect
ro: Reapelare a&utomată la deconectare

en: <p>When a connection is established and
    it somehow gets disconnected, <i>kppp</i>
    will try to reconnect to the same account.
    
    See <a href="#redial">here</a> for more on this topic.
ro: <p>Cînd este stabilită o conexiune și
    sînteți deconectat dintr-un motiv, <i>KPPP</i>
    va încerca să vă reconecteze pe același cont.
    
    Citiți <a href="#redial">aici</a> pentru mai multe detalii.

en: Automatic redial on NO &CARRIER
ro: &Reapelează automat la lipsă purtătoare

en: <p>When dialing if modem returns NO CARRIER
    the program will make a new attempt to redial
    instead of waiting for user to click <CANCEL>
    button.
ro: <p>La formarea numărului, dacă modemul 
    generează eroarea "lipsă de purtătoare",
     programul va încerca să formeze numărul 
    din nou în loc să aștepte utilizatorul să apese 
    pe butonul "Renunță".

en: &Show clock on caption
ro: Afișează &ceas în bara de titlu

en: When this option is checked, the window
    title shows the time since a connection
    was established. Very useful, so you 
    should turn this on
ro: Cînd această opțiune este activată,
    titlul ferestrei afișează timpul scurs
    de cînd a fost stabilită conexiunea.
    Foarte util, astfel că ar trebui
    să activați opțiunea.

en: Disco&nnect on X server shutdown
ro: Deco&nectează la oprirea serverului X

en: <p>Checking this option will close any
    open connection when the X-server is
    shut down. You should enable this option
    unless you know what you are doing.
    
    See <a href="#disxserver">here</a> for more on this.
ro: <p>Dacă selectați opțiunea, orice
    conexiune se va fi închisă la oprirea serverului X.
    Ar trebui să activați această opțiune dacă nu știți
    într-adevăr ce să faceți.
    
    Citiți <a href="#disxserver">aici</a> pentru mai multe detalii.

en: &Quit on disconnect
ro: Ieși&re la deconectare

en: When this option is turned on, <i>kppp</i>
    will be closed when you disconnect
ro: Cînd opțiunea este activată, <i>KPPP</i>
    va fi închis la deconectare.

en: Minimi&ze window on connect
ro: Minimi&zează fereastra la conectare

en: Iconifies <i>kppp</i>'s window when a
    connection is established
ro: Iconifică fereastra <i>KPPP</i> după
    ce s-a stabilit conexiunea.

en: Modem &name:
ro: De&numire modem:

en: Type in a unique name for this modem
ro: Tastați o denumire unică pentru acest modem

en: Modem de&vice:
ro: Di&spozitiv modem:

en: This specifies the serial port your modem is attached 
    to. On Linux/x86, typically this is either /dev/ttyS0 
    (COM1 under DOS) or /dev/ttyS1 (COM2 under DOS).
    
    If you have an internal ISDN card with AT command
    emulation (most cards under Linux support this), you
    should select one of the /dev/ttyIx devices.
ro: Acesta specifică portul serial la care este
    atașat modemul dumneavoastră. Sub Linux/x86,
    în mod tipic acesta poate fi /dev/ttyS0 (COM1
    sub DOS) sau /dev/ttyS1 (COM2 sub DOS).
    
    Dacă aveți un card ISDN intern cu emulare de
    comenzi AT (multe carduri sub Linux suportă acest
    lucru), ar trebui să selectați unul din
    dispozitivele /dev/ttyIx.

en: &Flow control:
ro: Controlul &fluxului:

en: Software [XON/XOFF]
ro: Program [XON/XOFF]

en: <p>Specifies how the serial port and modem
    communicate. You should not change this unless
    you know what you are doing.
    
    <b>Default</b>: CRTSCTS
ro: <p>Specifică cum comunică portul serial și
    modemul. Nu schimbați valorile, dacă nu știți
    cu adevărat ceea ce vreți să faceți.
    
    <b>Implicit</b>: CRTSCTS

en: &Line termination:
ro: Terminație &linie:

en: <p>Specifies how AT commands are sent to your
    modem. Most modems will work fine with the
    default <i>CR/LF</i>. If your modem does not react
    to the init string, you should try different
    settings here
    
    <b>Default</b>: CR/LF
ro: <p>Specifică cum sînt trimise comenzile AT
    către modemul dumneavoastră. Multe modemuri
    lucrează bine cu caracterul implicit <i>CR/LF</i>.
    Dacă modemul dumneavoastră nu reacționează la comanda
    de inițializare, ar trebui aici să încercați
    diferite setări.
    
    <b>Implicit</b>: CR/LF

en: Co&nnection speed:
ro: Viteză co&nexiune:

en: Specifies the speed your modem and the serial
    port talk to each other. You should begin with
    at least 115200 bits/sec (or more if you know
    that your serial port supports higher speeds).
    If you have connection problems, try to reduce
    this value.
ro: Specifică viteza la care comunică modemul și
    portul serial între ele. Ar trebui să începeți
    cu 38400 biți/sec implicit. Dacă totul merge bine
    puteți încerca să creșteți această valoare, dar nu
    mai mult de 115200 biți/sec (în cazul că știți că
    portul serial suportă mai mult, puteți încerca mai
    sus). Dacă aveți probleme de conectare, încercați să reduceți această valoare.

en: &Use lock file
ro: &Utilizează fișier de blocare

en: <p>To prevent other programs from accessing the
    modem while a connection is established, a
    file can be created to indicate that the modem
    is in use. On Linux an example file would be
    <tt>/var/lock/LCK..ttyS1</tt>
    Here you can select whether this locking will
    be done.
    
    <b>Default</b>: On
ro: <p>Pentru a opri alte programe să acceseze
    modemul în timp ce a fost stabilită o conexiune,
    se poate crea un fișier pentru a indica faptul că
    modemul este utilizat. Sub Linux, de exemplu,
    fișierul va fi în <tt>/var/lock/LCK..ttyS1</tt>.
    Aici puteți selecta dacă va fi utilizată această
    metodă de blocare.
    
    <b>Implicit</b>: Activată

en: Modem &timeout:
ro: &Temporizare modem:

en: This specifies how long <i>kppp</i> waits for a
    <i>CONNECT</i> response from your modem. The
    recommended value is 30 seconds.
ro: Aceasta specifică cît de mult așteaptă <i>KPPP</i>
    un răspuns <i>CONNECT</i> de la modemul dumneavoastră.
    Valoarea recomandată este de 30 secunde.

en: &Wait for dial tone before dialing
ro: &Așteaptă ton înainte de apelare

en: <p>Normally the modem waits for a dial tone
    from your phone line, indicating that it can
    start to dial a number. If your modem does not
    recognize this sound, or your local phone system
    does not emit such a tone, uncheck this option
    
    <b>Default:</b>: On
ro: În mod normal modemul așteaptă venirea tonului
    indicîndu-i-se că poate începe formarea numărului.
    Dacă modemul nu recunoaște acest sunet sau sistemul
    dumneavoastră telefonic local nu emite un astfel de
    ton, deselectați această opțiune.
    
    <b>Implicit:</b>: Activat

en: B&usy wait:
ro: Pentru &ocupat așteaptă:

en: Specifies the number of seconds to wait before
    redial if all dialed numbers are busy. This is
    necessary because some modems get stuck if the
    same number is busy too often.
    
    The default is 0 seconds, you should not change
    this unless you need to.
ro: Specifică numărul de secunde de așteptat înainte
    de a se reforma numărul dacă toate numerele formate
    sînt ocupate. Acest lucru este necesar deoarece unele
    modemuri lucrează anormal dacă același număr sună
    ocupat de multe ori.
    
    Implicit este de 0 secunde. Ar trebui să nu schimbați
    valoarea dacă nu este neapărat necesar.

en: Modem &volume:
ro: &Volum modem:

en: Most modems have a speaker which makes
    a lot of noise when dialing. Here you can
    either turn this completely off or select a
    lower volume.
    
    If this does not work for your modem,
    you must modify the modem volume command.
ro: Multe modemuri au un difuzor care face mult
    zgomot cînd formați numere. Aici puteți dezactiva
    sunetul sau să selectați o valoare mai mică a volumului.
    
    Dacă acest lucru nu merge pentru dumneavoastră,
    trebuie să modificați comanda de volum pentru modem.

en: Modem asserts CD line
ro: Modemul verifică semnalul CD

en: This controls how <i>kppp</i> detects that the modem
    is not responding. Unless you are having
    problems with this, do not modify this setting.
    
    <b>Default</b>: Off
ro: Aceasta controlează cum detectează <i>KPPP</i>
    că modemul nu răspunde. Nu modificați această
    configurare dacă nu aveți probleme cu ea.
    (CD = detecție purtătoare)
    
    <b>Implicit</b>: Dezactivat

en: Mod&em Commands...
ro: Comenzi mod&em...

en: Allows you to change the AT command for
    your modem.
ro: Vă permite să schimbați comenzile AT
    pentru modemul dumneavoastră.

en: &Query Modem...
ro: Inte&rogare modem...

en: Most modems support the ATI command set to
    find out vendor and revision of your modem.
    
    Press this button to query your modem for
    this information. It can be useful to help
    you set up the modem
ro: Multe modemuri suportă setul de comenzi ATI
    pentru a găsi numele fabricantului și versiunea.
    
    Apăsați acest buton pentru a interoga modemul
    despre aceste informații. Vă pot ajuta să
    stabiliți corect modemul dumneavoastră.

en: Opens the built-in terminal program. You
    can use this if you want to play around
    with your modem's AT command set
ro: Deschide un program intern de terminal.
    Îl puteți utiliza pentru a verifica cum
    reacționează modemul la diferite comenzi
    din setul AT.

en: &Enable throughput graph
ro: &Activează graficul vitezei de transfer

en: Graph Colors
ro: Culori grafic

en: Bac&kground:
ro: &Fundal:

en: I&nput bytes:
ro: Octeți i&ntrat:

en: O&utput bytes:
ro: O&cteți ieșit:

en: C&onnect to:
ro: C&onectează la:

en: Use &modem:
ro: Utilizează &modem:

en: &Login ID:
ro: I&dentificator:

en: <p>Type in the username that you got from your
    ISP. This is especially important for PAP
    and CHAP. You may omit this when you use
    terminal-based or script-based authentication.
    
    <b>Important</b>: case is important here:
    <i>myusername</i> is not the same as <i>MyUserName</i>.
ro: <p>Scrieți aici numele de cont pe care
    l-ați procurat de la ISP-istul dumneavoastră.
    Acesta este, în special, important pentru PAP
    și CHAP. Le puteți omite cînd utilizați o
    autentificare bazată pe terminal sau script.
    
    <b>Important</b>: majusculele contează aici:
    <i>numelemeu</i> nu este totuna cu <i>NumeleMeu</i>.

en: &Password:
ro: &Parolă:

en: <p>Type in the password that you got from your
    ISP. This is especially important for PAP
    and CHAP. You may omit this when you use
    terminal-based or script-based authentication.
    
    <b>Important</b>: case is important here:
    <i>mypassword</i> is not the same as <i>MyPassword</i>.
ro: <p>Scrieți parola pe care ați procurat-o
    de la ISP-istul dumneavoastră. Este, în special,
    importantă pentru PAP și CHAP. O puteți omite cînd
    utilizați autentificare bazată pe terminal sau
    script.
    
    <b>Important</b>: majusculele contează aici:
    <i>parolamea</i> nu este totuna cu <i>ParolaMea</i>.

en: Show lo&g window
ro: Ara&tă fereastra jurnalului

en: <p>This controls whether a log window is shown.
    A log window shows the communication between
    <i>kppp</i> and your modem. This will help you
    in tracking down problems.
    
    Turn it off if <i>kppp</i> routinely connects without
    problems
ro: <p>Aceasta controlează dacă este sau nu
    afișată fereastra jurnal. O fereastră jurnal
    arată comunicația dintre <i>KPPP</i> și modemul
    dumneavoastră. Vă ajută să urmăriți comunicația
    și dacă aveți probleme cu conectarea.
    
    Dezactivați-o dacă în mod curent <i>KPPP</i>
    se conectează fără probleme.

en: Co&nfigure...
ro: Co&nfigurare...

en: &Connect
ro: &Conectează

en: No such Modem:
    %1
    Falling back to default
ro: Acest modem nu există:
    %1
    Îl utilizez pe cel implicit

en: No such Account:
    %1
ro: Acest cont nu există:
    %1

en: KPPP Configuration
ro: Configurare KPPP

en: &Accounts
ro: &Conturi

en: Account Setup
ro: Configurare cont

en: &Modems
ro: &Modemuri

en: Modems Setup
ro: Configurare modem

en: &Graph
ro: &Grafic

en: Throughput Graph
ro: Grafic viteză de transfer

en: M&isc
ro: D&iverse

en: Miscellaneous Settings
ro: Diverse configurări

en: Timeout expired while waiting for the PPP interface to come up.
ro: A expirat temporizarea pentru pornirea interfeței PPP.

en: <p>The pppd daemon died unexpectedly!</p>
ro: <p>Demonul pppd a murit pe neașteptate!</p>

en: <p>Exit status: %1
ro: <p>Stare ieșire: %1

en: </p><p>See 'man pppd' for an explanation of the error codes or take a look at the kppp FAQ on   <a href="%1">%1</a></p>
ro: </p><p>Vedeți „man pppd” pentru o explicație a codurilor de eroare sau aruncați o privire asupra întrebărilor frecvente kppp la  <a href="%1">%1</a></p>

en: Error
ro: Eroare

en: &Details
ro: &Detalii

en: kppp's helper process just died.
    Since further execution would be pointless, kppp will shut down now.
ro: Procesul ajutător pentru KPPP s-a terminat neașteptat.
    Deoarece alte acțiuni nu au rost, voi opri KPPP chiar acum.

en: Cannot find the PPP daemon!
    Make sure that pppd is installed and that you have entered the correct path.
ro: Nu găsesc fișierul executabil "pppd".
    Verificați dacă "pppd" este instalat și dacă
    ați introdus calea corectă pentru program.

en: kppp cannot execute:
     %1
    Please make sure that you have given kppp setuid permission and that pppd is executable.
ro: Nu pot executa:
     %1
    Verificați dacă aveți activată permisiunea SETUID
    pentru "kppp" și dacă "pppd" este executabil.

en: kppp can not find:
     %1
    Please make sure you have setup your modem device properly and/or adjust the location of the modem device on the modem tab of the setup dialog.
ro: Nu am găsit:
     %1
    Verificați dacă ați configurat modemul și/sau stabilit calea
    către dispozitivul modem în subfereastra "Modem" a dialogului
    de configurare.

en: You have selected the authentication method PAP or CHAP. This requires that you supply a username and a password.
ro: Ați ales ca metodă de autentificare PAP sau CHAP. Aceasta necesită pentru logare furnizarea unui nume și a unei parole.

en: Cannot create PAP/CHAP authentication
    file "%1"
ro: Nu pot crea fișierul de autentificare
    PAP/CHAP "%1"

en: You must specify a telephone number.
ro: Trebuie să specificați un număr de telefon.

en: Disconnecting...
ro: Deconectare...

en: Executing command before disconnection.
ro: Executare comandă înainte de deconectare.

en: Announcing disconnection.
ro: Anunțare deconectare.

en: Exiting kPPP will close your PPP Session.
ro: Ieșirea din kPPP va închide sesiunea PPP.

en: Quit kPPP?
ro: Ieșiți din kPPP?

en: Can not load the accounting ruleset "%1".
ro: Nu pot încărca fișierul de tarife telefonice "%1".

en: Recent Changes in KPPP
ro: Modificări recente în KPPP

en: Do not show this hint again
ro: Nu mai afișa acest indiciu

en: This is an example of <b>QuickHelp</b>.
    This window will stay open until you
    click a mouse button or a press a key.
ro: Acesta este un exemplu pentru <b>Ajutor rapid</b>.
    Această fereastră va sta deschisă pînă cînd veți
    da un clic sau veți apăsa o tastă.

en: Login Terminal Window
ro: Fereastră terminal logare

en: A dialer and front-end to pppd
ro: Un apelant și interfață la pppd

en: (c) 1999-2002, The KPPP Developers
ro: (c) 1999-2002, Dezvoltatorii KPPP

en: Current maintainer
ro: Responsabil actual

en: Original author
ro: Autor original

en: Connect using 'account_name'
ro: Conectează utilizînd „denumire_cont”

en: Connect using 'modem_name'
ro: Conectează utilizînd „denumire_modem”

en: Terminate an existing connection
ro: Termină o conexiune existentă

en: Quit after end of connection
ro: Ieși după sfîrșitul conexiunii

en: Check syntax of rule_file
ro: Verifică sintaxa fișierului de reguli

en: Enable test-mode
ro: Activează modul test

en: Use the specified device
ro: Utilizează dispozitivul specificat

en: kppp can not create or read from
    %1.
ro: kppp nu poate crea sau citi din
    %1.

en: kppp has detected a %1 file.
    Another instance of kppp seems to be running under process-ID %2.
    Please click Exit, make sure that you are not running another kppp, delete the pid file, and restart kppp.
    Alternatively, if you have determined that there is no other kppp running, please click Continue to begin.
ro: Am detectat un fișier %1.
    Se pare că rulează altă instanță a KPPP cu numărul de proces: %2.
    Dați clic pe "Ieșire", asigurați-vă că nu rulați încă un KPPP, ștergeți fișierul cu PID-ul de mai sus și restartați KPPP.
    Dacă ați determinat că totuși KPPP nu rulează, apăsați butonul "Continuă".

en: Exit
ro: Ieșire

en: Kppp Mini-Terminal
ro: Miniterminal Kppp

en: &Reset Modem
ro: &Reinițializare modem

en: MiniTerm - A terminal emulation for KPPP
    
    (c) 1997 Bernd Johannes Wuebben <wuebben@kde.org>
    (c) 1998 Harri Porten <porten@kde.org>
    (c) 1998 Mario Weilguni <mweilguni@kde.org>
    
    This program is published under the GNU GPL
    (GNU General Public License)
ro: MiniTerm - Un emulator de terminal pentru KPPP
    
    (c) 1997 Bernd Johannes Wuebben <wuebben@kde.org>
    (c) 1998 Harri Porten <porten@kde.org>
    (c) 1998 Mario Weilguni <mweilguni@kde.org>
    
    Acest program este distribuit sub GNU GPL
    (Licența Publică Generală GNU)

en: &File
ro: &Fișier

en: Close MiniTerm
ro: Închide MiniTerm

en: Reset Modem
ro: Reinițializează modemul

en: Help
ro: Ajutor

en: Initializing Modem
ro: Inițializare modem

en: Modem Ready
ro: Modem pregătit

en: Hanging up...
ro: Pun receptorul...

en: Resetting Modem
ro: Reinițializare modem

en: Unable to open modem.
ro: Imposibil de deschis modemul.

en: Unable to detect state of CD line.
ro: Nu pot detecta starea semnalului CD.

en: The modem is not ready.
ro: Modemul nu este gata.

en: The modem is busy.
ro: Modemul este ocupat.

en: Modem Ready.
ro: Modem pregătit.

en: Can not restore tty settings: tcsetattr()
ro: Configurările tty nu pot fi restabilite: tcsetattr()

en: The modem does not respond.
ro: Modemul nu răspunde.

en: Unknown speed
ro: Viteză necunoscută

en: Edit Modem Commands
ro: Redactează comenzile modemului

en: Pre-init delay (sec/100):
ro: Întîrzierea inițială (sec/100):

en: Initialization string %1:
ro: Șir de inițializare %1:

en: Post-init delay (sec/100):
ro: Întîrzierea finală (sec/100):

en: Dialing speed (sec/100):
ro: Viteza de tastare (sec/100):

en: Init &response:
ro: &Răspuns la inițializare:

en: No di&al tone detection:
ro: Detecție lipsă &ton:

en: Dial &string:
ro: &Secvența de apel:

en: Co&nnect response:
ro: Răsp&uns la conectare:

en: Busy response:
ro: Răspuns la ocupat:

en: No carr&ier response:
ro: Răspuns la l&ipsă purtătoare:

en: No dial tone response:
ro: Răspuns la lipsă ton:

en: &Hangup string:
ro: Secvența de &deconectare:

en: Hangup response:
ro: Răspuns la deconectare:

en: Answ&er string:
ro: Sec&vența pentru răspuns:

en: Ring response:
ro: Răspuns la sonerie:

en: Ans&wer response:
ro: Răspuns la co&nectare:

en: DLP response:
ro: Răspuns DLP:

en: Escape strin&g:
ro: Secvența "&Escape":

en: Escape response:
ro: Răspuns la "Escape":

en: Guard time (sec/50):
ro: Timp de gardă (sec/50):

en: Volume off/low/high:
ro: Volum fără/mic/mare:

en: Select Modem Type
ro: Alegeți tipul modemului

en: Hayes(tm) compatible modem
ro: Modem compatibil Hayes(tm)

en: ATI Query
ro: Interogare ATI

en: Modem query timed out.
ro: Interogarea modemului a expirat.

en: Modem Query Results
ro: Rezultate interogare modem

en: Maximum number of modems reached.
ro: A fost atins numărul maxim de modemuri.

en: No modem selected.
ro: Niciun modem ales.

en: Are you sure you want to delete
    the modem "%1"?
ro: Sigur doriți să ștergeți
    modemul „%1”?

en: New Modem
ro: Modem nou

en: Edit Modem:
ro: Redactează modem:

en: &Device
ro: &Dispozitiv

en: Serial Device
ro: Dispozitiv serial

en: Modem Settings
ro: Configurări modem

en: You must enter a unique
    modem name
ro: Trebuie să introduceți un nume
    unic de modem.

en: Customize pppd Arguments
ro: Personalizează argumentele pppd

en: The application-specific config file could not be opened in either read-write or read-only mode.
    The superuser might have to change its ownership by issuing the following command in your home directory:
    chown {YourUsername} .kde/share/config/kppprc
ro: Nu pot deschide fișierul de configurare al KPPP în niciun mod: scriere sau numai-citire.
    Rugați administratorul să schimbe proprietarul executînd următoarea comandă în directorul dumneavoastră personal:
    chown {NumeleDvDeCont} .kde/share/config/kppprc

en: %1_copy
ro: %1_copie

en: Cannot open any of the following logfiles:
ro: Nu pot deschide niciunul din următoarele fișierele jurnal:

en: You have launched pppd before the remote server was ready to establish a PPP connection.
    Please use the terminal-based login to verify
ro: Ați lansat "pppd" înainte ca serverul distant să
    fie pregătit să stabilească conexiunea PPP.
    Vă rog să utilizați o logare bazată pe terminal
    pentru a verifica.

en: You have not started the PPP software on the peer system.
ro: Nu ați pornit programul PPP pe sistemul-partener.

en: Check that you supplied the correct username and password.
ro: Verificați dacă ați introdus corect numele de cont și parola.

en: You should not pass 'lock' as an argument to pppd. Check /etc/ppp/options and ~/.ppprc
ro: Nu ar trebui să dați „lock” ca argument pentru pppd. Verificați /etc/ppp/options și ~/.ppprc

en: The remote system does not seem to answer to
    configuration request. Contact your provider.
ro: Se pare că sistemul distant nu răspunde la cererea
    de configurare. Contactați ISP-istul dumneavoastră.

en: You have passed an invalid option to pppd. See 'man pppd' for a complete list of valid arguments.
ro: Ați pasat o opțiune eronată către "pppd". Dați comanda 'man pppd' pentru a citi lista de argumente valide.

en: Notice that the remote system has sent the following message:
    "%1"
    This may give you a hint why the connection has failed.
ro: Rețineți că sistemul distant a trimis următorul mesaj:
    „%1”
    Aceasta vă poate da un indiciu despre motivul eșuării conexiunii.

en: Unable to provide help.
ro: Imposibil de furnizat ajutor.

en: KPPP could not prepare a PPP log. It is very likely that pppd was started without the "debug" option.
    Without this option it is difficult to find out PPP problems, so in general the debug option should be used.
    Enable debug now, and restart pppd?
ro: KPPP nu a putut pregăti un jurnal PPP. Este foarte probabil că pppd a fost pornit fără opțiunea „debug”.
    Fără această opțiune este dificil de găsit problemele PPP, de aceea opțiunea de depanare ar trebui utilizată în general.
    Activați depanarea acum și reporniți pppd?

en: Restart pppd
ro: Repornește pppd

en: Do Not Restart
ro: Nu reporni

en: The "debug" option has been added. You should now try to reconnect. If that fails again, you will get a PPP log that may help you to track down the connection problem.
ro: A fost adăugată opțiunea „debug”. Ar trebui să încercați să vă reconectați. Dacă eșuează din nou, veți avea la dispoziție un jurnal PPP care vă poate  ajuta să găsiți problema de conectare.

en: PPP Log
ro: Jurnalul PPP

en: Write to File
ro: Scrie în fișier

en: kppp's diagnosis (just guessing):
ro: Diagnoză KPPP (presupuneri):

en: The PPP log has been saved
    as "%1".
    
    If you want to send a bug report, or have
    problems connecting to the Internet, please
    attach this file. It will help the maintainers
    to find the bug and to improve KPPP
ro: Jurnalul PPP a fost salvat
    ca „%1”.
    
    Dacă doriți să raportați o defecțiune sau
    aveți probleme cu conectarea la Internet,
    atașați acest fișier. Acesta va ajuta dezvoltatorii
    să găsească eroarea și să îmbunătățească KPPP

en: kppp Statistics
ro: Statistici kppp

en: Statistics
ro: Statistici

en: Local Addr:
ro: Adresă locală:

en: Remote Addr:
ro: Adresă distantă:

en: bytes in
ro: octeți intrat

en: bytes out
ro: octeți ieșit

en: packets in
ro: pachete intrat

en: packets out
ro: pachete ieșit

en: vjcomp in
ro: vjcomp recepționate

en: vjcomp out
ro: vjcomp transmise

en: vjunc in
ro: vjunc recepționate

en: vjunc out
ro: vjunc transmise

en: unavailable
ro: indisponibil

en: You will be asked a few questions on information
    which is needed to establish an Internet connection
    with your Internet Service Provider (ISP).
    
    Make sure you have the registration form from your
    ISP handy. If you have any problems, try the online
    help first. If any information is missing, contact
    your ISP.
ro: Vă voi pune cîteva întrebări pentru a afla
    informațiile necesare pentru a stabili conexiunea
    cu furnizorul dumneavoastră de Internet (ISP).
    
    Asigurați-vă că aveți alături formularul de
    înregistrare ce va fost dat. Dacă aveți probleme
    citiți mai întîi documentația KPPP. Dacă vă lipsesc
    unele informații cerute, contactați furnizorul
    dumneavoastră.

en: Select the location where you plan to use this
    account from the list below. If your country or
    location is not listed, you have to create the
    account with the normal, dialog based setup.
    
    If you click "Cancel", the dialog based setup
    will start.
ro: Selectați locația de unde plănuiți să utilizați
    acest cont, folosind lista de mai jos. Dacă țara
    dumneavoastră nu este listată trebuie să creați
    manual acest cont folosind dialogul clasic de
    configurare.
    
    Dacă apăsați „Renunță” va fi pornit dialogul
    de configurare clasic.

en: Select your Internet Service Provider (ISP) from
    the list below. If the ISP is not in this list,
    you have to click on "Cancel" and create this
    account using the normal, dialog-based setup.
    
    Click on "Next" when you have finished your
    selection.
ro: Selectați ISP-istul dumneavoastră din lista
    de mai jos. Dacă nu este în listă trebuie să
    apăsați „Renunță” și să creați acest cont
    utilizînd dialogul de configurare clasic.
    
    Apăsați pe butonul „Următor” cînd ați terminat
    de făcut selecția dumneavoastră.

en: To log on to your ISP, kppp needs the username
    and the password you got from your ISP. Type
    in this information in the fields below.
    
    Word case is important here.
ro: Pentru a vă loga la ISP-istul dumneavoastră, KPPP
    are nevoie de numele de utilizator și parola ce v-au
    fost date. Scrieți aceste informații în cîmpurile
    de mai jos.
    
    Majusculele contează aici.

en: Username:
ro: Utilizator:

en: Password:
ro: Parolă:

en: If you need a special dial prefix (e.g. if you
    are using a telephone switch) you can specify
    it here. This prefix is dialed just before the
    phone number.
    
    If you have a telephone switch, you probably need
    to write "0" or "0," here.
ro: Dacă aveți nevoie de un prefix special (de
    exemplu folosiți o centrală de inteprindere)
    puteți specifica aceasta aici. Acest prefix este
    format înaintea numărului de telefon.
    
    În general, la centralele de inteprindere este nevoie
    să formați „0” sau „0,” pentru a obține ton de
    exterior.

en: Dial prefix:
ro: Prefix de apelare:

en: Finished!
    
    A new account has been created. Click "Finish" to
    go back to the setup dialog. If you want to
    check the settings of the newly created account,
    you can use "Edit" in the setup dialog.
ro: Gata!
    
    A fost creat un nou cont. Apăsați pe „Termină” pentru
    a vă întoarce la dialogul de configurare. Dacă doriți
    să verificați configurările contului nou creat,
    puteți utiliza „Modifică” în dialogul de configurare.

en: kppp: no rulefile specified
ro: KPPP: Nu ați ales niciun tarif.

en: kppp: rulefile "%s" not found
ro: KPPP: Nu am găsit fișierul de tarife „%s”

en: kppp: rulefiles must have the extension ".rst"
ro: KPPP: Fișierele de tarife trebuie să aibă extensia „.rst”

en: kppp: error parsing the ruleset
ro: KPPP: Eroare la analiza fișierului de tarife

en: kppp: parse error in line %d
ro: KPPP: Eroare de analiză la linia %d

en: kppp: rulefile does not contain a default rule
ro: KPPP: Fișierul de tarife nu conține un tarif implicit

en: kppp: rulefile does not contain a "name=..." line
ro: KPPP: Fișierul de tarife nu conține o linie „name=...”

en: kppp: rulefile is ok
ro: KPPP: Fișierul de tarife este corect

en: You are not allowed to dial out with kppp.
    Contact your system administrator.
ro: Nu vă este permis să apelați cu kppp.
    Contactați administratorul de sistem.

en: Cannot find the PPP daemon.
    Make sure that pppd is installed.
ro: Demonul PPP nu poate fi găsit.
    Asigurați-vă că pppd este instalat.

en: You do not have the permission to start pppd.
    Contact your system administrator and ask to get access to pppd.
ro: Nu aveți permisiuni suficiente pentru a porni pppd.
    Contactați administratorul de sistem și cereți acces la pppd.

en: You do not have sufficient permission to run:
    %1
    Please make sure that kppp is owned by root and has the SUID bit set.
ro: Nu aveți permisiuni suficiente pentru a rula:
    %1
    Asigurați-vă că kppp e deținut de „root” și are bitul SUID stabilit.

en: %1 is missing or can not be read.
    Ask your system administrator to create this file (can be empty) with appropriate read and write permissions.
ro: %1 lipsește sau nu poate fi citit.
    Cereți administratorului de sistem să creeze acest fișier (poate fi și gol) cu permisiunile de citire și scriere corespunzătoare.
