kdeqt - en to ro translation catalogue (1803 entries)

note: i18n: file: gui/dialogs/qpagesetupwidget.ui:13 i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, QPageSetupWidget) i18n: file: gui/dialogs/qprintwidget.ui:13 i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, QPrintWidget) i18n: file: gui/dialogs/qprintpropertieswidget.ui:13 i18n: ectx: propert
en: Form
ro: Formular

note: i18n: file: gui/dialogs/qpagesetupwidget.ui:42 i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Paper
ro: Hîrtie

note: i18n: file: gui/dialogs/qpagesetupwidget.ui:48 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, pageSizeLabel)
en: Page size:
ro: Dimensiune pagină:

note: i18n: file: gui/dialogs/qpagesetupwidget.ui:61 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, widthLabel)
en: Width:
ro: Lățime:

note: i18n: file: gui/dialogs/qpagesetupwidget.ui:80 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, heightLabel)
en: Height:
ro: Înălțime:

note: i18n: file: gui/dialogs/qpagesetupwidget.ui:99 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, paperSourceLabel)
en: Paper source:
ro: Sursă hîrtie:

note: i18n: file: gui/dialogs/qpagesetupwidget.ui:128 i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Orientation
ro: Orientare

note: i18n: file: gui/dialogs/qpagesetupwidget.ui:134 i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, portrait)
en: Portrait
ro: Portret

note: i18n: file: gui/dialogs/qpagesetupwidget.ui:144 i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, landscape)
en: Landscape
ro: Peisaj

note: i18n: file: gui/dialogs/qpagesetupwidget.ui:151 i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, reverseLandscape)
en: Reverse landscape
ro: Peisaj invers

note: i18n: file: gui/dialogs/qpagesetupwidget.ui:158 i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, reversePortrait)
en: Reverse portrait
ro: Portret invers

note: i18n: file: gui/dialogs/qpagesetupwidget.ui:184 i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Margins
ro: Margini

note: i18n: file: gui/dialogs/qpagesetupwidget.ui:192 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, topMargin) i18n: file: gui/dialogs/qpagesetupwidget.ui:195 i18n: ectx: property (accessibleName), widget (QDoubleSpinBox, topMargin)
en: top margin
ro: marginea de sus

note: i18n: file: gui/dialogs/qpagesetupwidget.ui:223 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, leftMargin) i18n: file: gui/dialogs/qpagesetupwidget.ui:226 i18n: ectx: property (accessibleName), widget (QDoubleSpinBox, leftMargin)
en: left margin
ro: marginea stîngă

note: i18n: file: gui/dialogs/qpagesetupwidget.ui:255 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, rightMargin) i18n: file: gui/dialogs/qpagesetupwidget.ui:258 i18n: ectx: property (accessibleName), widget (QDoubleSpinBox, rightMargin)
en: right margin
ro: marginea dreaptă

note: i18n: file: gui/dialogs/qpagesetupwidget.ui:286 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, bottomMargin) i18n: file: gui/dialogs/qpagesetupwidget.ui:289 i18n: ectx: property (accessibleName), widget (QDoubleSpinBox, bottomMargin)
en: bottom margin
ro: marginea de jos

note: i18n: file: gui/dialogs/qprintwidget.ui:22 i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, printerGroup)
en: Printer
ro: Imprimantă

note: i18n: file: gui/dialogs/qprintwidget.ui:28 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: &Name:
ro: De&numire:

note: i18n: file: gui/dialogs/qprintwidget.ui:54 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, properties)
en: P&roperties
ro: P&roprietăți

note: i18n: file: gui/dialogs/qprintwidget.ui:61 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Location:
ro: Amplasare:

note: i18n: file: gui/dialogs/qprintwidget.ui:71 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, preview)
en: Preview
ro: Previzualizare

note: i18n: file: gui/dialogs/qprintwidget.ui:78 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Type:
ro: Tip:

note: i18n: file: gui/dialogs/qprintwidget.ui:88 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lOutput)
en: Output &file:
ro: &Fișier de ieșire:

note: i18n: file: gui/dialogs/qprintpropertieswidget.ui:34 i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabPage)
en: Page
ro: Pagină

note: i18n: file: gui/dialogs/qprintpropertieswidget.ui:44 i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, cupsPropertiesPage)
en: Advanced
ro: Avansat

note: i18n: file: gui/dialogs/qprintsettingsoutput.ui:27 i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, copiesTab)
en: Copies
ro: Cópii

note: i18n: file: gui/dialogs/qprintsettingsoutput.ui:39 i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbPrintRange)
en: Print range
ro: Interval de imprimare

note: i18n: file: gui/dialogs/qprintsettingsoutput.ui:51 i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, printAll)
en: Print all
ro: Tipărește toate

note: i18n: file: gui/dialogs/qprintsettingsoutput.ui:69 i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, printRange)
en: Pages from
ro: Pagini de la

note: i18n: file: gui/dialogs/qprintsettingsoutput.ui:89 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: to
ro: pînă la

note: i18n: file: gui/dialogs/qprintsettingsoutput.ui:124 i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, printCurrentPage)
en: Current Page
ro: Pagina curentă

note: i18n: file: gui/dialogs/qprintsettingsoutput.ui:131 i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, printSelection)
en: Selection
ro: Selecție

note: i18n: file: gui/dialogs/qprintsettingsoutput.ui:154 i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Output Settings
ro: Configurări ieșire

note: i18n: file: gui/dialogs/qprintsettingsoutput.ui:160 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Copies:
ro: Cópii:

note: i18n: file: gui/dialogs/qprintsettingsoutput.ui:193 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, collate)
en: Collate
ro: Colaționate

note: i18n: file: gui/dialogs/qprintsettingsoutput.ui:210 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, reverse)
en: Reverse
ro: Invers

note: i18n: file: gui/dialogs/qprintsettingsoutput.ui:234 i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, optionsTab)
en: Options
ro: Opțiuni

note: i18n: file: gui/dialogs/qprintsettingsoutput.ui:240 i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, colorMode)
en: Color Mode
ro: Regim color

note: i18n: file: gui/dialogs/qprintsettingsoutput.ui:269 i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, grayscale)
en: Grayscale
ro: Nuanțe de gri

note: i18n: file: gui/dialogs/qprintsettingsoutput.ui:279 i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, duplex)
en: Duplex Printing
ro: Tipărire duplex

note: i18n: file: gui/dialogs/qprintsettingsoutput.ui:285 i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, noDuplex)
en: None
ro: Niciunul

note: i18n: file: gui/dialogs/qprintsettingsoutput.ui:295 i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, duplexLong)
en: Long side
ro: Pe lungime

note: i18n: file: gui/dialogs/qprintsettingsoutput.ui:302 i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, duplexShort)
en: Short side
ro: Pe lățime

[ctx: QXml]
en: no error occurred
ro: nu au apărut erori

[ctx: QXml]
en: error triggered by consumer
ro: eroare declanșată de consumator

[ctx: QXml]
en: unexpected end of file
ro: sfîrșit neașteptat de fișier

[ctx: QXml]
en: more than one document type definition
ro: mai mult de un DTD

[ctx: QXml]
en: error occurred while parsing element
ro: a apărut o eroare la analiza elementului

[ctx: QXml]
en: tag mismatch
ro: tag nepotrivit

[ctx: QXml]
en: error occurred while parsing content
ro: a apărut o eroare la analiza conținutului

[ctx: QXml]
en: unexpected character
ro: caracter neașteptat

[ctx: QXml]
en: invalid name for processing instruction
ro: nume necorespunzător pentru procesarea instrucțiunii

[ctx: QXml]
en: version expected while reading the XML declaration
ro: se așteaptă versiunea la citirea declarației XML

[ctx: QXml]
en: wrong value for standalone declaration
ro: valoare greșită pentru declarația de sine stătătoare

[ctx: QXml]
en: encoding declaration or standalone declaration expected while reading the XML declaration
ro: se așteaptă o declarație de codare sau o declarație de sine stătătoare la citirea declarației XML

[ctx: QXml]
en: standalone declaration expected while reading the XML declaration
ro: se așteaptă o declarație de sine stătătoare la citirea declarației XML

[ctx: QXml]
en: error occurred while parsing document type definition
ro: a apărut o eroare la analiza DTD-ului (Document Type Definition)

[ctx: QXml]
en: letter is expected
ro: este așteptată o literă

[ctx: QXml]
en: error occurred while parsing comment
ro: a apărut o eroare la analiza comentariului

[ctx: QXml]
en: error occurred while parsing reference
ro: a apărut o eroare la analiza referinței

[ctx: QXml]
en: internal general entity reference not allowed in DTD
ro: referința la entitatea generală internă nu este permisă în DTD

[ctx: QXml]
en: external parsed general entity reference not allowed in attribute value
ro: referința la entitatea generală analizată nu este permisă în valoarea atributului

[ctx: QXml]
en: external parsed general entity reference not allowed in DTD
ro: referința la entitatea generală analizată nu este permisă în DTD

[ctx: QXml]
en: unparsed entity reference in wrong context
ro: referință la entitate neanalizată într-un context greșit

[ctx: QXml]
en: recursive entities
ro: entități recursive

[ctx: QXml]
en: error in the text declaration of an external entity
ro: eroare în declarația text a unei entități externe

en: Cannot assign to non-existent property "%1"
ro: Nu se poate atribui o proprietate inexistentă „%1”

en: GestureArea: nested objects not allowed
ro: ZonăGesturi: obiectele imbricate nu sînt permise

en: GestureArea: syntax error
ro: ZonăGesturi: eroare de sintaxă

en: GestureArea: script expected
ro: ZonăGesturi: se aștepta un script

[ctx: QIBaseResult]
en: Unable to create BLOB
ro: Imposibil de creat BLOB

[ctx: QIBaseResult]
en: Unable to write BLOB
ro: Imposibil de scris BLOB

[ctx: QIBaseResult]
en: Unable to open BLOB
ro: Imposibil de deschis BLOB

[ctx: QIBaseResult]
en: Unable to read BLOB
ro: Imposibil de citit BLOB

[ctx: QIBaseResult]
en: Could not find array
ro: Nu s-a putut găsi tabloul

[ctx: QIBaseResult]
en: Could not get array data
ro: Nu s-au putut prelua datele tabloului

[ctx: QIBaseResult]
en: Could not get query info
ro: Nu s-au putut obține informații despre interogare

[ctx: QIBaseResult]
en: Could not start transaction
ro: Nu s-a putut începe tranzacția

[ctx: QIBaseResult]
en: Unable to commit transaction
ro: Imposibil de comis tranzacția

[ctx: QIBaseResult]
en: Could not allocate statement
ro: Imposibil de alocat declarația

[ctx: QIBaseResult]
en: Could not prepare statement
ro: Imposibil de pregătit declarația

[ctx: QIBaseResult]
en: Could not describe input statement
ro: Imposibil de descris declarația de intrare

[ctx: QIBaseResult]
en: Could not describe statement
ro: Imposibil de descris declarația

[ctx: QIBaseResult]
en: Unable to close statement
ro: Imposibil de închis declarația

[ctx: QIBaseResult]
en: Unable to execute query
ro: Imposibil de executat interogarea

[ctx: QIBaseResult]
en: Could not fetch next item
ro: Nu s-a putut prelua următorul element

[ctx: QIBaseResult]
en: Could not get statement info
ro: Nu s-a putut obține informația declarației

[ctx: QIBaseDriver]
en: Error opening database
ro: Eroare la deschiderea bazei de date

[ctx: QIBaseDriver]
en: Could not start transaction
ro: Nu s-a putut începe tranzacția

[ctx: QIBaseDriver]
en: Unable to commit transaction
ro: Imposibil de comis tranzacția

[ctx: QIBaseDriver]
en: Unable to rollback transaction
ro: Imposibil de anulat tranzacția

[ctx: QODBCResult]
en: QODBCResult::reset: Unable to set 'SQL_CURSOR_STATIC' as statement attribute. Please check your ODBC driver configuration
ro: QODBCResult::reset: Imposibil de stabilit 'SQL_CURSOR_STATIC' ca declarație atribut. Verificați configurația driverului dumneavoastră ODBC

[ctx: QODBCResult]
en: Unable to execute statement
ro: Imposibil de executat declarația

[ctx: QODBCResult]
en: Unable to fetch
ro: Imposibil de preluat

[ctx: QODBCResult]
en: Unable to fetch next
ro: Imposibil de preluat următoarea

[ctx: QODBCResult]
en: Unable to fetch first
ro: Imposibil de preluat prima

[ctx: QODBCResult]
en: Unable to fetch previous
ro: Imposibil de preluat anterioară

[ctx: QODBCResult]
en: Unable to fetch last
ro: Imposibil de preluat ultima

[ctx: QODBCResult]
en: Unable to prepare statement
ro: Imposibil de pregătit declarația

[ctx: QODBCResult]
en: Unable to bind variable
ro: Imposibil de legat variabila

en: Unable to connect
ro: Imposibil de conectat

en: Unable to connect - Driver doesn't support all functionality required
ro: Imposibil de conectat - Driver-ul nu suportă toate funcțiile necesare

en: Unable to disable autocommit
ro: Imposibil de dezactivat auto-comiterea

en: Unable to commit transaction
ro: Imposibil de comis tranzacția

en: Unable to rollback transaction
ro: Imposibil de anulat tranzacția

en: Unable to enable autocommit
ro: Imposibil de activat auto-comiterea

[ctx: QSymSQLResult]
en: Error retrieving column count
ro: Eroare la obținerea numărului de coloane

[ctx: QSymSQLResult]
en: Error retrieving column name
ro: Eroare la obținerea numelui coloanei

[ctx: QSymSQLResult]
en: Error retrieving column type
ro: Eroare la obținerea tipului coloanei

[ctx: QSymSQLResult]
en: Unable to fetch row
ro: Nu s-a putut aduce rîndul

[ctx: QSymSQLResult]
en: Unable to execute statement
ro: Nu s-a putut executa declarația

[ctx: QSymSQLResult]
en: Statement is not prepared
ro: Declarația nu este pregătită

[ctx: QSymSQLResult]
en: Unable to reset statement
ro: Nu s-a putut reinițializa declarația

[ctx: QSymSQLResult]
en: Unable to bind parameters
ro: Nu s-a putut lega parametrii

[ctx: QSymSQLResult]
en: Parameter count mismatch
ro: Numărul parametrilor nu se potrivește

en: Invalid option:
ro: Opțiune nevalidă:

en: Error opening database
ro: Eroare la deschiderea bazei de date

en: POLICY_DB_DEFAULT must be defined before any other POLICY definitions can be used
ro: POLICY_DB_DEFAULT trebuie definit înaintea ca oricare definiție POLICY să poată fi utilizată

en: Unable to begin transaction
ro: Imposibil de început tranzacția

[ctx: QSQLite2Result]
en: Unable to fetch results
ro: Imposibil de preluat rezultatele

[ctx: QSQLite2Result]
en: Unable to execute statement
ro: Imposibil de executat declarația

[ctx: QDB2Result]
en: Unable to execute statement
ro: Imposibil de executat declarația

[ctx: QDB2Result]
en: Unable to prepare statement
ro: Imposibil de pregătit declarația

[ctx: QDB2Result]
en: Unable to bind variable
ro: Imposibil de legat variabila

[ctx: QDB2Result]
en: Unable to fetch record %1
ro: Imposibil de preluat înregistrarea %1

[ctx: QDB2Result]
en: Unable to fetch next
ro: Imposibil de preluat următoarea

[ctx: QDB2Result]
en: Unable to fetch first
ro: Imposibil de preluat prima

en: Unable to set autocommit
ro: Imposibil de stabilit auto-comiterea

[ctx: QMYSQLResult]
en: Unable to fetch data
ro: Imposibil de preluat date

[ctx: QMYSQLResult]
en: Unable to execute query
ro: Imposibil de executat interogarea

[ctx: QMYSQLResult]
en: Unable to store result
ro: Imposibil de stocat rezultatul

[ctx: QMYSQLResult]
en: Unable to execute next query
ro: Imposibil de executat interogarea următoare

[ctx: QMYSQLResult]
en: Unable to store next result
ro: Imposibil de stocat următorul rezultat

[ctx: QMYSQLResult]
en: Unable to prepare statement
ro: Imposibil de pregătit declarația

[ctx: QMYSQLResult]
en: Unable to reset statement
ro: Imposibil de reinițializat declarația

[ctx: QMYSQLResult]
en: Unable to bind value
ro: Imposibil de legat valoarea

[ctx: QMYSQLResult]
en: Unable to execute statement
ro: Imposibil de executat declarația

[ctx: QMYSQLResult]
en: Unable to bind outvalues
ro: Imposibil de legat valorile de tip out

[ctx: QMYSQLResult]
en: Unable to store statement results
ro: Imposibil de stocat rezultatele declarației

en: Unable to open database '
ro: Imposibil de deschis baza de date '

[ctx: QSQLiteResult]
en: Unable to fetch row
ro: Imposibil de preluat rîndul

[ctx: QSQLiteResult]
en: No query
ro: Nici o interogare

[ctx: QSQLiteResult]
en: Unable to execute statement
ro: Imposibil de executat declarația

[ctx: QSQLiteResult]
en: Unable to execute multiple statements at a time
ro: Imposibil de executat mai multe declarații deodată

[ctx: QSQLiteResult]
en: Unable to reset statement
ro: Imposibil de reinițializat declarația

[ctx: QSQLiteResult]
en: Unable to bind parameters
ro: Imposibil de legat parametrii

[ctx: QSQLiteResult]
en: Parameter count mismatch
ro: Numărul parametrilor nu se potrivește

en: Error closing database
ro: Eroare la închiderea bazei de date

en: Unable to open connection
ro: Imposibil de deschis conexiunea

en: Unable to use database
ro: Imposibil de utilizat baza de date

[ctx: QPSQLResult]
en: Unable to create query
ro: Imposibil de creat interogarea

[ctx: QPSQLResult]
en: Unable to prepare statement
ro: Imposibil de pregătit declarația

en: Could not begin transaction
ro: Nu s-a putut iniția tranzacția

en: Could not commit transaction
ro: Nu s-a putut comite tranzacția

en: Could not rollback transaction
ro: Nu s-a putut anula tranzacția

en: Unable to subscribe
ro: Imposibil de abonat

en: Unable to unsubscribe
ro: Imposibil de dezabonat

[ctx: QOCIResult]
en: Unable to bind column for batch execute
ro: Imposibil de asociat coloana pentru execuția în serie

[ctx: QOCIResult]
en: Unable to execute batch statement
ro: Imposibil de executat declarațiile în serie

[ctx: QOCIResult]
en: Unable to goto next
ro: Imposibil de mers la următoarea

[ctx: QOCIResult]
en: Unable to alloc statement
ro: Imposibil de alocat declarația

[ctx: QOCIResult]
en: Unable to prepare statement
ro: Imposibil de pregătit declarația

[ctx: QOCIResult]
en: Unable to get statement type
ro: Imposibil de obținut tipul declarației

[ctx: QOCIResult]
en: Unable to bind value
ro: Imposibil de legat valoarea

[ctx: QOCIResult]
en: Unable to execute statement
ro: Imposibil de executat declarația

[ctx: QOCIDriver]
en: Unable to initialize
ro: Imposibil de inițializat

en: Unable to logon
ro: Imposibil de autentificat

[ctx: QOCIDriver]
en: Unable to begin transaction
ro: Imposibil de început tranzacția

[ctx: QOCIDriver]
en: Unable to commit transaction
ro: Imposibil de comis tranzacția

[ctx: QOCIDriver]
en: Unable to rollback transaction
ro: Imposibil de anulat tranzacția

en: Invalid empty URL
ro: URI gol nevalid

en: createObject: value is not an object
ro: creareObiect: valoarea nu este un obiect

en: Invalid property assignment: "%1" is a read-only property
ro: Atribuire a proprietății nevalidă: „%1” este o proprietate doar-citire

en: Invalid property assignment: unknown enumeration
ro: Atribuire a proprietății nevalidă: enumerare necunoscută

en: Invalid property assignment: string expected
ro: Atribuire a proprietății nevalidă: se aștepta un șir

en: Invalid property assignment: url expected
ro: Atribuire a proprietății nevalidă: se aștepta un url

en: Invalid property assignment: unsigned int expected
ro: Atribuire a proprietății nevalidă: se aștepta un întreg fără semn

en: Invalid property assignment: int expected
ro: Atribuire a proprietății nevalidă: se aștepta un întreg

en: Invalid property assignment: number expected
ro: Atribuire a proprietății nevalidă: se aștepta un număr

en: Invalid property assignment: color expected
ro: Atribuire a proprietății nevalidă: se aștepta o culoare

en: Invalid property assignment: date expected
ro: Atribuire a proprietății nevalidă: se aștepta o dată

en: Invalid property assignment: time expected
ro: Atribuire a proprietății nevalidă: se aștepta un timp

en: Invalid property assignment: datetime expected
ro: Atribuire a proprietății nevalidă: se aștepta o dată-timp

en: Invalid property assignment: point expected
ro: Atribuire a proprietății nevalidă: se aștepta un punct

en: Invalid property assignment: size expected
ro: Atribuire a proprietății nevalidă: se aștepta o dimensiune

en: Invalid property assignment: rect expected
ro: Atribuire a proprietății nevalidă: se aștepta un dreptunghi

en: Invalid property assignment: boolean expected
ro: Atribuire a proprietății nevalidă: se aștepta o valoare logică

en: Invalid property assignment: 3D vector expected
ro: Atribuire a proprietății nevalidă: se aștepta un vector 3D

en: Invalid property assignment: unsupported type "%1"
ro: Atribuire a proprietății nevalidă: tip nesuportat „%1”

en: Element is not creatable.
ro: Elementul nu se poate crea.

en: Component elements may not contain properties other than id
ro: Elementele componente nu pot conține proprietăți altele decît identificator

en: Invalid component id specification
ro: Specificare identificator componentă nevalid

en: id is not unique
ro: identificatorul nu este unic

en: Invalid component body specification
ro: Specificare corp componentă nevalid

en: Component objects cannot declare new properties.
ro: Obiectele componentei nu pot declara proprietăți noi.

en: Component objects cannot declare new signals.
ro: Obiectele componentei nu pot declara semnale noi.

en: Component objects cannot declare new functions.
ro: Obiectele componentei nu pot declara funcții noi.

en: Cannot create empty component specification
ro: Nu poate fi creată o specificație de componentă goală

en: "%1.%2" is not available in %3 %4.%5.
ro: "%1.%2" nu este disponibil în %3 %4.%5.

en: "%1.%2" is not available due to component versioning.
ro: "%1.%2" nu este disponibil datorită versiunii componentelor.

en: Incorrectly specified signal assignment
ro: Atribuire a semnalului specificată incorect

en: Cannot assign a value to a signal (expecting a script to be run)
ro: Nu se poate atribui o valoare la un semnal (se aștepta un script pentru a fi rulat)

en: Empty signal assignment
ro: Atribuire a semnalului goală

en: Empty property assignment
ro: Atribuire a proprietății goală

en: Attached properties cannot be used here
ro: Proprietățile atașate nu pot fi folosite aici

en: Non-existent attached object
ro: Obiect atașat inexistent

en: Invalid attached object assignment
ro: Atribuire a obiectului atașat nevalidă

en: Cannot assign to non-existent default property
ro: Nu se poate atribui o proprietate implicită inexistentă

en: Invalid use of namespace
ro: Utilizarea domeniului de nume nevalidă

en: Not an attached property name
ro: Nu este un nume de proprietate atașată

en: Invalid use of id property
ro: Folosire necorespunzătoare a identificatorului proprietății

en: Property has already been assigned a value
ro: Proprietății i-a fost deja alocată o valoare

en: Invalid grouped property access
ro: Acces necorespunzător a proprietăților grupate

en: Cannot assign a value directly to a grouped property
ro: Nu se poate atribui direct o valoare unor proprietăți grupate

en: Invalid property use
ro: Utilizarea proprietății nevalidă

en: Property assignment expected
ro: Se aștepta atribuirea proprietății

en: Single property assignment expected
ro: Se aștepta atribuirea unei singure proprietăți

en: Unexpected object assignment
ro: Atribuire de obiect neașteptată

en: Cannot assign object to list
ro: Nu se poate atribui obiectul la listă

en: Can only assign one binding to lists
ro: Se poate atribui doar o asociere la liste

en: Cannot assign primitives to lists
ro: Nu se pot atribui primitive la liste

en: Cannot assign multiple values to a script property
ro: Nu se pot atribui valori multiple la o proprietate de script

en: Invalid property assignment: script expected
ro: Atribuire a proprietății necorespunzătoare: se aștepta un script

en: Cannot assign multiple values to a singular property
ro: Nu se pot atribui valori multiple la o proprietate unică

en: Cannot assign object to property
ro: Nu se poate atribui obiectul la proprietate

en: "%1" cannot operate on "%2"
ro: „%1” nu poate să-l folosească pe „%2”

en: Duplicate default property
ro: Duplicare a proprietății implicite

en: Duplicate property name
ro: Duplicare a numelui proprietății

en: Property names cannot begin with an upper case letter
ro: Numele proprietăților nu pot începe cu o majusculă

en: Illegal property name
ro: Nume proprietate ilegal

en: Duplicate signal name
ro: Duplicare a numelui semnalului

en: Signal names cannot begin with an upper case letter
ro: Numele semnalelor nu pot începe cu o majusculă

en: Illegal signal name
ro: Nume semnal ilegal

en: Duplicate method name
ro: Duplicare a numelui metodei

en: Method names cannot begin with an upper case letter
ro: Numele metodelor nu pot începe cu o majusculă

en: Illegal method name
ro: Nume metodă ilegal

en: Property value set multiple times
ro: Valoarea proprietății este stabilită de mai multe ori

en: Invalid property nesting
ro: Imbricare de proprietăți nevalidă

en: Cannot override FINAL property
ro: Nu se poate suprascrie proprietatea FINAL

en: Invalid property type
ro: Tipul proprietății nevalid

en: Invalid empty ID
ro: ID gol nevalid

en: IDs cannot start with an uppercase letter
ro: Identificatorii nu pot începe cu o majusculă

en: IDs must start with a letter or underscore
ro: Identificatorii trebuie să înceapă cu o literă sau cu linie de subliniere

en: IDs must contain only letters, numbers, and underscores
ro: Identificatorii trebuie să conțină doar litere, numere și linii de subliniere

en: ID illegally masks global JavaScript property
ro: Identificatorul maschează ilegal o proprietate JavaScript globală

en: No property alias location
ro: Niciun alias de amplasare a proprietății

en: Invalid alias location
ro: Alias de amplasare nevalid

en: Invalid alias reference. An alias reference must be specified as <id>, <id>.<property> or <id>.<value property>.<property>
ro: Alias de referință nevalid. Un alias de referință trebuie să fie specificat ca <id>, <id>.<property> sau <id>.<value property>.<property>

en: Invalid alias reference. Unable to find id "%1"
ro: Alias de referință nevalid. Nu poate fi găsit identificatorul „%1”

en: Alias property exceeds alias bounds
ro: Proprietatea alias depășește limitele alias

en: Binding loop detected for property "%1"
ro: Buclă asociere detectată pentru proprietatea „%1”

[ctx: QDeclarativeParser]
en: Syntax error
ro: Eroare sintaxă

[ctx: QDeclarativeParser]
en: Unexpected token `%1'
ro: Jeton neașteptat „%1”

[ctx: QDeclarativeParser]
en: Expected token `%1'
ro: Se aștepta jetonul „%1”

[ctx: QDeclarativeParser]
en: Illegal unicode escape sequence
ro: Secvență evadare unicode ilegală

[ctx: QDeclarativeParser]
en: Illegal character
ro: Caracter ilegal

[ctx: QDeclarativeParser]
en: Unclosed string at end of line
ro: Șir neînchis la sfîrșitul liniei

[ctx: QDeclarativeParser]
en: Illegal escape sequence
ro: Secvență evadare ilegală

[ctx: QDeclarativeParser]
en: Unclosed comment at end of file
ro: Comentariu neînchis la sfîrșitul fișierului

[ctx: QDeclarativeParser]
en: Illegal syntax for exponential number
ro: Sintaxă ilegală pentru numărul exponențial

[ctx: QDeclarativeParser]
en: Identifier cannot start with numeric literal
ro: Identificatorul nu poate începe cu un text numeric

[ctx: QDeclarativeParser]
en: Unterminated regular expression literal
ro: Expresie text regulară neterminată

[ctx: QDeclarativeParser]
en: Invalid regular expression flag '%0'
ro: Indicator expresie regulară nevalid „%0”

[ctx: QDeclarativeParser]
en: Unterminated regular expression backslash sequence
ro: Secvență backslash a expresiei regulare neterminate

[ctx: QDeclarativeParser]
en: Unterminated regular expression class
ro: Clasă expresie regulară neterminată

[ctx: QDeclarativeCompiledBindings]
en: Binding loop detected for property "%1"
ro: Buclă asociere detectată pentru proprietatea „%1”

en: Script %1 unavailable
ro: Script %1 nedisponibil

en: Type %1 unavailable
ro: Tip %1 nedisponibil

en: Namespace %1 cannot be used as a type
ro: Numele de domeniu %1 nu poate fi folosit ca un tip

en: plugin cannot be loaded for module "%1": %2
ro: modulul nu poate fi încărcat pentru extensia „%1”: %2

en: module "%1" plugin "%2" not found
ro: modulul „%1” cu extensia „%2” nu a fost găsit

en: module "%1" version %2.%3 is not installed
ro: modulul „%1” cu versiunea %2.%3 nu este instalat

en: module "%1" is not installed
ro: modulul „%1” nu este instalat

en: "%1": no such directory
ro: „%1”: nu există acest dosar

en: import "%1" has no qmldir and no namespace
ro: importul „%1” nu are niciun qmldir și niciun nume de domeniu

en: - %1 is not a namespace
ro: - %1 nu este un nume de domeniu

en: - nested namespaces not allowed
ro: - nume de domeniu imbricate nu sînt permise

en: local directory
ro: dosar local

en: is ambiguous. Found in %1 and in %2
ro: este ambiguu. S-a găsit în %1 și în %2

en: is ambiguous. Found in %1 in version %2.%3 and %4.%5
ro: este ambiguu. S-a găsit în %1 în versiunea %2.%3 și %4.%5

en: is instantiated recursively
ro: este creat recursiv

en: is not a type
ro: nu este un tip

en: File name case mismatch for "%1"
ro: Majuscule nepotrivite în numele fișierului „%1”

en: executeSql called outside transaction()
ro: executeSql apelat în afara lui transaction()

en: Read-only Transaction
ro: Tranzacție doar-în-citire

en: Version mismatch: expected %1, found %2
ro: Nepotrivire de versiune: se aștepta %1, s-a găsit %2

en: SQL transaction failed
ro: Tranzacția SQL a eșuat

en: transaction: missing callback
ro: tranzacție: lipsește retroapel

en: SQL: database version mismatch
ro: SQL: nepotrivire la versiunea bazei de date

[ctx: QDeclarativeVME]
en: Unable to create object of type %1
ro: Imposibil de creat obiectul de tipul %1

[ctx: QDeclarativeVME]
en: Cannot assign value %1 to property %2
ro: Nu se poate atribui valoarea %1 proprietății %2

[ctx: QDeclarativeVME]
en: Cannot assign object type %1 with no default method
ro: Nu se poate atribui tipul obiect %1 cu nicio metodă implicită

[ctx: QDeclarativeVME]
en: Cannot connect mismatched signal/slot %1 %vs. %2
ro: Nu se poate conecta semnalul/slotul nepotrivit %1 %vs. %2

[ctx: QDeclarativeVME]
en: Cannot assign an object to signal property %1
ro: Nu se poate atribui un obiect la proprietatea semnalului %1

[ctx: QDeclarativeVME]
en: Cannot assign object to list
ro: Nu se poate atribui obiectul la listă

[ctx: QDeclarativeVME]
en: Cannot assign object to interface property
ro: Nu se poate atribui obiectul la interfața de proprietăți

[ctx: QDeclarativeVME]
en: Unable to create attached object
ro: Imposibil de creat obiectul atașat

[ctx: QDeclarativeVME]
en: Cannot set properties on %1 as it is null
ro: Nu se pot stabili proprietățile la %1 pentru că este null

[ctx: QDeclarativeParser]
en: Property value set multiple times
ro: Valoarea proprietății este stabilită de mai multe ori

[ctx: QDeclarativeParser]
en: Expected type name
ro: Se aștepta numele tipului

[ctx: QDeclarativeParser]
en: Invalid import qualifier ID
ro: Specificator de identificare a importului nevalid

[ctx: QDeclarativeParser]
en: Reserved name "Qt" cannot be used as an qualifier
ro: Numele „Qt” inversat nu poate fi folosit ca un specificator

[ctx: QDeclarativeParser]
en: Script import qualifiers must be unique.
ro: Specificatorii de importare script trebuie să fie unici.

[ctx: QDeclarativeParser]
en: Script import requires a qualifier
ro: Importul de script necesită un specificator

[ctx: QDeclarativeParser]
en: Library import requires a version
ro: Importul de bibliotecă necesită o versiune

[ctx: QDeclarativeParser]
en: Expected parameter type
ro: Se aștepta tipul parametrului

[ctx: QDeclarativeParser]
en: Invalid property type modifier
ro: Modificator de tip proprietate nevalid

[ctx: QDeclarativeParser]
en: Unexpected property type modifier
ro: Modificator de tip proprietate neașteptat

[ctx: QDeclarativeParser]
en: Expected property type
ro: Se aștepta tipul proprietății

[ctx: QDeclarativeParser]
en: Readonly not yet supported
ro: Doar-citire nu este încă suportată

[ctx: QDeclarativeParser]
en: JavaScript declaration outside Script element
ro: Declarație JavaScript în afara elementului Script

en: Could not load cursor delegate
ro: Nu s-a putut încărca cursorul delegat

en: Could not instantiate cursor delegate
ro: Nu s-a putut crea cursorul delegat

en: front is a write-once property
ro: față este o proprietate de scriere-odată

en: back is a write-once property
ro: spate este o proprietate de scriere-odată

[ctx: QDeclarativeAnimatedImage]
en: Qt was built without support for QMovie
ro: Qt a fost construit fără suport pentru QMovie

en: KeyNavigation is only available via attached properties
ro: NavigareTaste este disponibilă doar prin intermediul proprietăților atașate

en: Keys is only available via attached properties
ro: Tastele sînt disponibile doar prin intermediul proprietăților atașate

en: LayoutMirroring is only available via attached properties
ro: OglindireAranjament este disponibilă doar prin intermediul proprietăților atașate

en: Loader does not support loading non-visual elements.
ro: Încărcătorul nu suportă încărcarea elementelor non-vizuale.

en: LayoutDirection attached property only works with Items
ro: Proprietatea atașată LayoutDirection funcționează doar cu Items

en: Delegate component must be Item type.
ro: Componenta delegată trebuie să fie de tip element.

en: Possible anchor loop detected on fill.
ro: Buclă de ancoră posibilă detectată la umplere.

en: Possible anchor loop detected on centerIn.
ro: Buclă de ancoră posibilă detectată la centrare.

en: Cannot anchor to an item that isn't a parent or sibling.
ro: Nu se poate ancora la un element care nu este un părinte sau frate.

en: Possible anchor loop detected on vertical anchor.
ro: Buclă de ancoră posibilă detectată la ancora verticală.

en: Possible anchor loop detected on horizontal anchor.
ro: Buclă de ancoră posibilă detectată la ancora orizontală.

en: Cannot specify left, right, and hcenter anchors.
ro: Nu se pot specifica ancorele din stînga, dreapta și centrate orizontal.

en: Cannot anchor to a null item.
ro: Nu se poate ancora la un element null.

en: Cannot anchor a horizontal edge to a vertical edge.
ro: Nu se poate ancora o margine orizontală la una verticală.

en: Cannot anchor item to self.
ro: Nu se poate ancora un element la sine însuși.

en: Cannot specify top, bottom, and vcenter anchors.
ro: Nu se pot specifica ancorele de sus, jos și centrate vertical.

en: Baseline anchor cannot be used in conjunction with top, bottom, or vcenter anchors.
ro: Ancora liniei de bază nu poate fi folosită împreună cu ancorele de sus, jos și centrate vertical.

en: Cannot anchor a vertical edge to a horizontal edge.
ro: Nu se poate ancora o margine verticală la una orizontală.

en: Cannot change the animation assigned to a Behavior.
ro: Nu se poate schimba animația atribuită la un Comportament.

en: Error decoding: %1: %2
ro: Eroare la decodare: %1: %2

en: Failed to get image from provider: %1
ro: Eșec la obținerea imaginii de la furnizor: %1

en: Cannot open: %1
ro: Nu se poate deschide: %1

en: Cannot animate non-existent property "%1"
ro: Nu se poate anima proprietatea inexistentă „%1”

en: Cannot animate read-only property "%1"
ro: Nu se poate anima proprietatea doar-în-citire „%1”

en: Cannot set a duration of < 0
ro: Nu se poate stabili o durată < 0

en: Unable to preserve appearance under complex transform
ro: Imposibil de păstrat aspectul sub o transformare complexă

en: Unable to preserve appearance under non-uniform scale
ro: Imposibil de păstrat aspectul sub o scalare neuniformă

en: Unable to preserve appearance under scale of 0
ro: Imposibil de păstrat aspectul sub scala 0

en: remove: index %1 out of range
ro: eliminare: index %1 în afara intervalului

en: insert: value is not an object
ro: inserare: valoarea nu este un obiect

en: insert: index %1 out of range
ro: inserare: index %1 în afara intervalului

en: move: out of range
ro: mutare: în afara intervalului

en: append: value is not an object
ro: adăugare: valoarea nu este un obiect

en: set: value is not an object
ro: stabilire: valoarea nu este un obiect

en: set: index %1 out of range
ro: stabilire: index %1 în afara intervalului

en: ListElement: cannot contain nested elements
ro: ListElement: nu poate conține elemente imbricate

en: ListElement: cannot use reserved "id" property
ro: ListElement: nu se poate folosi proprietatea rezervată „id”

en: ListElement: cannot use script for property value
ro: ListElement: nu se poate folosi scriptul pentru valoarea proprietății

en: ListModel: undefined property '%1'
ro: ListModel: proprietate nedefinită „%1”

en: "%1" duplicates a previous role name and will be disabled.
ro: „%1” duplică un nume de rol precedent și va fi dezactivat.

[ctx: QDeclarativeXmlRoleList]
en: An XmlListModel query must start with '/' or "//"
ro: O interogare XmlListModel trebuie să înceapă cu '/' sau „//”

en: invalid query: "%1"
ro: Interogare nevalidă: „%1”

en: PropertyChanges does not support creating state-specific objects.
ro: PropertyChanges nu suportă crearea de obiecte de statut-specific.

en: Cannot assign to read-only property "%1"
ro: Nu se poate atribui la proprietatea doar-în-citire „%1”

en: Application is an abstract class
ro: Application este o clasă abstractă

en: Animation is an abstract class
ro: Animation este o clasă abstractă

[ctx: QDeclarativeXmlListModel]
en: Qt was built without support for xmlpatterns
ro: Qt a fost construit fără suportul pentru xmlpatterns

en: Connections: nested objects not allowed
ro: Conexiuni: obiecte imbricate nu sînt permise

en: Connections: syntax error
ro: Conexiuni: eroare de sintaxă

en: Connections: script expected
ro: Conexiuni: se aștepta un script

[ctx: Debugger::JSAgentWatchData]
en: [Array of length %1]
ro: [Tablou de lungime %1]

en: Activate
ro: Activare

en: Activates the program's main window
ro: Activează fereastra principală a programului

en: Go Back
ro:  Înapoi

en: < &Back
ro: < Î&napoi

en: Continue
ro: Continuă

en: &Next
ro: &Următor

en: &Next >
ro: &Următor >

en: Commit
ro: Comite

en: Done
ro: Gata

en: &Finish
ro: &Finalizează

en: Cancel
ro: Renunță

en: Help
ro: Ajutor

en: &Help
ro: &Ajutor

[ctx: QPrintPreviewDialog]
en: Page Setup
ro: Configurări pagină

[ctx: QPrintDialog]
en: Print
ro: Tipărește

en: &Options >>
ro: &Opțiuni >>

en: &Print
ro: &Tipărește

en: &Options <<
ro: &Opțiuni <<

en: Print to File (PDF)
ro: Tipărire în fișier (PDF)

en: Print to File (Postscript)
ro: Tipărire în fișier (Postscript)

en: Local file
ro: Fișier local

en: Write %1 file
ro: Scrie fișierul %1

en: Print To File ...
ro: Tipărire în fișier ...

en: %1 is a directory.
    Please choose a different file name.
ro: %1 este un dosar.
    Alegeți un nume de fișier diferit.

en: File %1 is not writable.
    Please choose a different file name.
ro: Fișierul %1 este blocat la scriere.
    Alegeți un nume de fișier diferit.

en: %1 already exists.
    Do you want to overwrite it?
ro: %1 există deja.
    Vreți să-l suprascrieți?

[ctx: QPPDOptionsModel]
en: Name
ro: Denumire

[ctx: QPPDOptionsModel]
en: Value
ro: Valoare

en: Show Details...
ro: Afișează detalii...

en: Hide Details...
ro: Ascunde detalii...

[ctx: QMessageBox]
en: Help
ro: Ajutor

en: <h3>About Qt</h3><p>This program uses Qt version %1.</p>
ro: <h3>Despre QT</h3><p>Acest program folosește Qt versiunea %1.</p>

en: About Qt
ro: Despre Qt

en: %1 TB
ro: %1 TO

en: %1 GB
ro: %1 GO

en: %1 MB
ro: %1 MO

en: %1 KB
ro: %1 KO

en: %1 bytes
ro: %1 octeți

en: Invalid filename
ro: Denumire nevalidă

en: <b>The name "%1" can not be used.</b><p>Try using another name, with fewer characters or no punctuations marks.
ro: <b>Numele „%1” nu poate fi folosit.</b><p>Încercați folosirea altui nume, cu mai puține caractere sau fără semne de punctuație.

en: Name
ro: Denumire

en: Size
ro: Mărime

[ctx: Match OS X Finder]
en: Kind
ro: Gen

[ctx: All other platforms]
en: Type
ro: Tip

en: Date Modified
ro: Data modificării

en: What's This?
ro: Ce înseamnă aceasta?

[ctx: QPrintPreviewDialog]
en: Print Preview
ro: Previzualizare tipărire

[ctx: QPrintPreviewDialog]
en: Next page
ro: Pagina următoare

[ctx: QPrintPreviewDialog]
en: Previous page
ro: Pagina precedentă

[ctx: QPrintPreviewDialog]
en: First page
ro: Prima pagină

[ctx: QPrintPreviewDialog]
en: Last page
ro: Ultima pagină

[ctx: QPrintPreviewDialog]
en: Fit width
ro: Potrivire lățime

[ctx: QPrintPreviewDialog]
en: Fit page
ro: Potrivire pagină

[ctx: QPrintPreviewDialog]
en: Zoom in
ro: Apropiere

[ctx: QPrintPreviewDialog]
en: Zoom out
ro: Îndepărtare

[ctx: QPrintPreviewDialog]
en: Portrait
ro: Portret

[ctx: QPrintPreviewDialog]
en: Landscape
ro: Peisaj

[ctx: QPrintPreviewDialog]
en: Show single page
ro: Afișează cîte o pagină

[ctx: QPrintPreviewDialog]
en: Show facing pages
ro: Afișează paginile alăturate

[ctx: QPrintPreviewDialog]
en: Show overview of all pages
ro: Afișează sumarul tuturor paginilor

[ctx: QPrintPreviewDialog]
en: Print
ro: Imprimare

[ctx: QPrintPreviewDialog]
en: Page setup
ro: Configurări pagină

[ctx: QPrintPreviewDialog]
en: Close
ro: Închide

[ctx: QPrintPreviewDialog]
en: Export to PDF
ro: Exportă în PDF

[ctx: QPrintPreviewDialog]
en: Export to PostScript
ro: Exportă în PostScript

en: Select Font
ro: Selectare font

en: Font st&yle
ro: &Stil font

en: &Size
ro: &Mărime

en: Effects
ro: Efecte

en: Stri&keout
ro: &Tăiat

en: &Underline
ro: S&ubliniat

en: Sample
ro: Eșantion

en: Wr&iting System
ro: S&istem de scriere

en: File exists
ro: Fișierul există

en: <qt>Do you want to overwrite it?</qt>
ro: <qt>Doriți să-l suprascrieți?</qt>

en: A4 (210 x 297 mm, 8.26 x 11.7 inches)
ro: A4 (210 x 297 mm, 8.26 x 11.7 țoli)

en: B5 (176 x 250 mm, 6.93 x 9.84 inches)
ro: B5 (176 x 250 mm, 6.93 x 9.84 țoli)

en: Executive (7.5 x 10 inches, 191 x 254 mm)
ro: Executiv (7.5 x 10 țoli, 191 x 254 mm)

en: Folio (210 x 330 mm)
ro: Foaie îndoită (210 x 330 mm)

en: Ledger (432 x 279 mm)
ro: Registru (432 x 279 mm)

en: Legal (8.5 x 14 inches, 216 x 356 mm)
ro: Legal (8.5 x 14 țoli, 216 x 356 mm)

en: Letter (8.5 x 11 inches, 216 x 279 mm)
ro: Scrisoare (8.5 x 11 țoli, 216 x 279 mm)

en: US Common #10 Envelope (105 x 241 mm)
ro: Plic comun US #10 (105 x 241 mm)

en: Print selection
ro: Tipărește selecția

en: Print current page
ro: Imprimă pagina curentă

en: Executive
ro: Executiv

en: Folio
ro: Foaie îndoită

en: Ledger
ro: Registru

en: Letter
ro: Scrisoare

en: US Common #10 Envelope
ro: Plic comun US #10

en: Custom
ro: Personalizat

en: Centimeters (cm)
ro: Centimetri (cm)

en: Millimeters (mm)
ro: Milimetri (mm)

en: Inches (in)
ro: Țoli (in)

en: Points (pt)
ro: Puncte (pt)

en: Enter a value:
ro: Introduceți o valoare:

en: Print
ro: Tipărește

en: The 'From' value cannot be greater than the 'To' value.
ro: Valoarea „De la” nu poate fi mai mare decît valoarea „Pînă la”.

en: Remove
ro: Elimină

en: locally connected
ro: conectat local

en: Aliases: %1
ro: Aliasuri: %1

en: unknown
ro: necunoscut

en: <empty>
ro: <gol>

en: Undo %1
ro: Desfă %1

[ctx: Default text for undo action]
en: Undo
ro: Desfă

en: Redo %1
ro: Refă %1

[ctx: Default text for redo action]
en: Redo
ro: Refă

en: Home
ro: Acasă

[ctx: QFileDialog]
en: My Computer
ro: Computerul meu

en: %1 byte(s)
ro: %1 octet(i)

en: False
ro: Fals

en: True
ro: Adevărat

[ctx: QFileDialog]
en: Drive
ro: Unitate

[ctx: QFileDialog]
en: File
ro: Fișier

[ctx: Match Windows Explorer]
en: File Folder
ro: Dosar fișier

[ctx: All other platforms]
en: Folder
ro: Dosar

[ctx: All other platforms]
en: Shortcut
ro: Scurtătură

[ctx: QFileDialog]
en: Unknown
ro: Necunoscut

en: Minimize
ro: Minimizează

en: Maximize
ro: Maximizează

en: Unshade
ro: Luminează

en: Shade
ro: Estompează

en: Restore Down
ro: Restaurează în jos

en: Restore
ro: Restaurează

en: Close
ro: Închide

en: Menu
ro: Meniu

en: &Restore
ro: &Restaurează

en: &Move
ro: &Mută

en: Mi&nimize
ro: M&inimizează

en: Ma&ximize
ro: Ma&ximizează

en: Stay on &Top
ro: Înt&otdeauna în față

en: &Close
ro: În&chide

en: &Select All
ro: &Selectează tot

en: &Step up
ro: Pășește &Sus

en: Step &down
ro: Pășește &Jos

[ctx: QMenuBar]
en: Corner Toolbar
ro: Bara de unelte din colț

en: (Untitled)
ro: (Neintitulat)

en: Actions
ro: Acțiunui

en: Scroll here
ro: Derulează aici

en: Left edge
ro: Marginea stîngă

en: Top
ro: Sus

en: Right edge
ro: Marginea dreaptă

en: Bottom
ro: Jos

en: Page up
ro: Page Up

en: Scroll left
ro: Derulare la stînga

en: Scroll up
ro: Derulare în sus

en: Scroll right
ro: Derulare la dreapta

en: Scroll down
ro: Derulare în jos

en: Close Tab
ro: Închide fila

en: &Undo
ro: &Desfă

en: &Redo
ro: &Refă

en: Cu&t
ro: &Taie

en: &Copy
ro: &Copiază

en: &Paste
ro: &Lipește

en: Delete
ro: Șterge

en: Select All
ro: Selectează tot

[ctx: QDialogButtonBox]
en: &Save
ro: &Salvează

[ctx: QDialogButtonBox]
en: Save
ro: Salvează

[ctx: QDialogButtonBox]
en: Open
ro: Deschide

[ctx: QDialogButtonBox]
en: &Cancel
ro: &Renunță

[ctx: QDialogButtonBox]
en: Cancel
ro: Renunță

[ctx: QDialogButtonBox]
en: &Close
ro: În&chide

[ctx: QDialogButtonBox]
en: Close
ro: Închide

[ctx: QDialogButtonBox]
en: Apply
ro: Aplică

[ctx: QDialogButtonBox]
en: Reset
ro: Restabilește

[ctx: QDialogButtonBox]
en: Help
ro: Ajutor

[ctx: QDialogButtonBox]
en: Don't Save
ro: Nu salva

[ctx: QDialogButtonBox]
en: Close without Saving
ro: Închide fără a salva

[ctx: QDialogButtonBox]
en: Discard
ro: Elimină

[ctx: QDialogButtonBox]
en: &Yes
ro: &Da

[ctx: QDialogButtonBox]
en: Yes to &All
ro: Da la &toate

[ctx: QDialogButtonBox]
en: &No
ro: &Nu

[ctx: QDialogButtonBox]
en: N&o to All
ro: N&u la toate

[ctx: QDialogButtonBox]
en: Save All
ro: Salvează toate

[ctx: QDialogButtonBox]
en: Abort
ro: Anulare

[ctx: QDialogButtonBox]
en: Retry
ro: Reîncercare

[ctx: QDialogButtonBox]
en: Ignore
ro: Ignorare

[ctx: QDialogButtonBox]
en: Restore Defaults
ro: Restabilire implicite

en: Sh&ade
ro: E&stompează

en: &Unshade
ro: &Luminează

[ctx: Translate this string to the string 'LTR' in left-to-right languages or to 'RTL' in right-to-left languages (such as Hebrew and Arabic) to get proper widget layout.]
en: QT_LAYOUT_DIRECTION
ro: LTR

[ctx: MAC_APPLICATION_MENU]
en: Services
ro: Servicii

[ctx: MAC_APPLICATION_MENU]
en: Hide %1
ro: Ascunde %1

[ctx: MAC_APPLICATION_MENU]
en: Hide Others
ro: Ascunde celelalte

[ctx: MAC_APPLICATION_MENU]
en: Show All
ro: Arată toate

[ctx: MAC_APPLICATION_MENU]
en: Preferences...
ro: Preferințe...

[ctx: MAC_APPLICATION_MENU]
en: Quit %1
ro: Ieșire %1

[ctx: MAC_APPLICATION_MENU]
en: About %1
ro: Despre %1

en: Exit
ro: Ieșire

[ctx: QShortcut]
en: Space
ro: Spațiu

[ctx: QShortcut]
en: Backtab
ro: Tab înapoi

[ctx: QShortcut]
en: Return
ro: Retur

[ctx: QShortcut]
en: Pause
ro: Pauză

[ctx: QShortcut]
en: Home
ro: Acasă

[ctx: QShortcut]
en: Left
ro: Stînga

[ctx: QShortcut]
en: Up
ro: Sus

[ctx: QShortcut]
en: Right
ro: Dreapta

[ctx: QShortcut]
en: Down
ro: Jos

[ctx: QShortcut]
en: Menu
ro: Meniu

[ctx: QShortcut]
en: Help
ro: Ajutor

[ctx: QShortcut]
en: Back
ro: Înapoi

[ctx: QShortcut]
en: Forward
ro: Înainte

[ctx: QShortcut]
en: Stop
ro: Oprire

[ctx: QShortcut]
en: Refresh
ro: Reîmprospătare

[ctx: QShortcut]
en: Volume Down
ro: Volum Micșorare

[ctx: QShortcut]
en: Volume Mute
ro: Volum Muțire

[ctx: QShortcut]
en: Volume Up
ro: Volum Mărire

[ctx: QShortcut]
en: Bass Boost
ro: Bas Amplificare

[ctx: QShortcut]
en: Bass Up
ro: Bas Mărire

[ctx: QShortcut]
en: Bass Down
ro: Bas Micșorare

[ctx: QShortcut]
en: Treble Up
ro: Înalte Mărire

[ctx: QShortcut]
en: Treble Down
ro: Înalte Micșorare

[ctx: QShortcut]
en: Media Play
ro: Media Redare

[ctx: QShortcut]
en: Media Stop
ro: Media Oprire

[ctx: QShortcut]
en: Media Previous
ro: Media Precedentul

[ctx: QShortcut]
en: Media Next
ro: Media Următorul

[ctx: QShortcut]
en: Media Record
ro: Media Înregistrare

[ctx: QShortcut]
en: Media Pause
ro: Pauză Media

[ctx: QShortcut]
en: Toggle Media Play/Pause
ro: Comută între redare/pauză media

[ctx: QShortcut]
en: Home Page
ro: Pagină de pornire

[ctx: QShortcut]
en: Favorites
ro: Favorite

[ctx: QShortcut]
en: Search
ro: Căutare

[ctx: QShortcut]
en: Standby
ro: Stare de veghe

[ctx: QShortcut]
en: Open URL
ro: Deschide URL

[ctx: QShortcut]
en: Launch Mail
ro: Lansare Poștă

[ctx: QShortcut]
en: Launch Media
ro: Lansare Media

[ctx: QShortcut]
en: Launch (0)
ro: Lansare (0)

[ctx: QShortcut]
en: Launch (1)
ro: Lansare (1)

[ctx: QShortcut]
en: Launch (2)
ro: Lansare (2)

[ctx: QShortcut]
en: Launch (3)
ro: Lansare (3)

[ctx: QShortcut]
en: Launch (4)
ro: Lansare (4)

[ctx: QShortcut]
en: Launch (5)
ro: Lansare (5)

[ctx: QShortcut]
en: Launch (6)
ro: Lansare (6)

[ctx: QShortcut]
en: Launch (7)
ro: Lansare (7)

[ctx: QShortcut]
en: Launch (8)
ro: Lansare (7)

[ctx: QShortcut]
en: Launch (9)
ro: Lansare (8)

[ctx: QShortcut]
en: Launch (A)
ro: Lansare (A)

[ctx: QShortcut]
en: Launch (B)
ro: Lansare (B)

[ctx: QShortcut]
en: Launch (C)
ro: Lansare (C)

[ctx: QShortcut]
en: Launch (D)
ro: Lansare (D)

[ctx: QShortcut]
en: Launch (E)
ro: Lansare (E)

[ctx: QShortcut]
en: Launch (F)
ro: Lansare (F)

[ctx: QShortcut]
en: Monitor Brightness Up
ro: Mărire Luminozitate Monitor

[ctx: QShortcut]
en: Monitor Brightness Down
ro: Micșorare Luminozitate Monitor

[ctx: QShortcut]
en: Keyboard Light On/Off
ro: Aprinde/Stinge Lumină Tastatură

[ctx: QShortcut]
en: Keyboard Brightness Up
ro: Mărire Luminozitate Tastatură

[ctx: QShortcut]
en: Keyboard Brightness Down
ro: Micșorare Luminozitate Tastatură

[ctx: QShortcut]
en: Power Off
ro: Oprire alimentare

[ctx: QShortcut]
en: Wake Up
ro: Trezire

[ctx: QShortcut]
en: Eject
ro: Scoate

[ctx: QShortcut]
en: Screensaver
ro: Protecție de ecran

[ctx: QShortcut]
en: Sleep
ro: Adormire

[ctx: QShortcut]
en: LightBulb
ro: Bec

[ctx: QShortcut]
en: Shop
ro: Cumpără

[ctx: QShortcut]
en: History
ro: Istoric

[ctx: QShortcut]
en: Add Favorite
ro: Adaugă la Favorite

[ctx: QShortcut]
en: Hot Links
ro: Legături fierbinți

[ctx: QShortcut]
en: Adjust Brightness
ro: Ajustează Luminozitatea

[ctx: QShortcut]
en: Finance
ro: Finanță

[ctx: QShortcut]
en: Community
ro: Comunitate

[ctx: QShortcut]
en: Audio Rewind
ro: Derulare Audio Înapoi

[ctx: QShortcut]
en: Back Forward
ro: Înainte cu spatele

[ctx: QShortcut]
en: Application Left
ro: Stînga Aplicației

[ctx: QShortcut]
en: Application Right
ro: Dreapta Aplicației

[ctx: QShortcut]
en: Book
ro: Carte

[ctx: QShortcut]
en: Clear
ro: Curăță

[ctx: QShortcut]
en: Clear Grab
ro: Curăță captura

[ctx: QShortcut]
en: Close
ro: Închide

[ctx: QShortcut]
en: Copy
ro: Copiază

[ctx: QShortcut]
en: Cut
ro: Taie

[ctx: QShortcut]
en: Display
ro: Afișează

[ctx: QShortcut]
en: Documents
ro: Documente

[ctx: QShortcut]
en: Spreadsheet
ro: Foaie de calcul

[ctx: QShortcut]
en: Browser
ro: Navigator

[ctx: QShortcut]
en: Game
ro: Joc

[ctx: QShortcut]
en: Go
ro: Du-te

[ctx: QShortcut]
en: Logoff
ro: Dezautentificare

[ctx: QShortcut]
en: Market
ro: Magazin

[ctx: QShortcut]
en: Meeting
ro: Întîlnire

[ctx: QShortcut]
en: Keyboard Menu
ro: Meniu Tastatură

[ctx: QShortcut]
en: Menu PB
ro: Meniu PB

[ctx: QShortcut]
en: My Sites
ro: Siturile Mele

[ctx: QShortcut]
en: News
ro: Știri

[ctx: QShortcut]
en: Home Office
ro: Office de acasă

[ctx: QShortcut]
en: Option
ro: Opțiune

[ctx: QShortcut]
en: Paste
ro: Lipește

[ctx: QShortcut]
en: Phone
ro: Apelează

[ctx: QShortcut]
en: Reply
ro: Răspunde

[ctx: QShortcut]
en: Reload
ro: Reîncarcă

[ctx: QShortcut]
en: Rotate Windows
ro: Rotește Ferestrele

[ctx: QShortcut]
en: Rotation PB
ro: Rotație PB

[ctx: QShortcut]
en: Rotation KB
ro: Rotație KB

[ctx: QShortcut]
en: Save
ro: Salvează

[ctx: QShortcut]
en: Send
ro: Trimite

[ctx: QShortcut]
en: Spellchecker
ro: Verificare Ortografică

[ctx: QShortcut]
en: Split Screen
ro: Împarte ecranul

[ctx: QShortcut]
en: Support
ro: Suport

[ctx: QShortcut]
en: Task Panel
ro: Panou de Procese

[ctx: QShortcut]
en: Tools
ro: Unelte

[ctx: QShortcut]
en: Travel
ro: Călătorește

[ctx: QShortcut]
en: Word Processor
ro: Procesor Text

[ctx: QShortcut]
en: Zoom In
ro: Apropie

[ctx: QShortcut]
en: Zoom Out
ro: Îndepărtează

[ctx: QShortcut]
en: Away
ro: Departe

[ctx: QShortcut]
en: Messenger
ro: Mesagerie Instantă

[ctx: QShortcut]
en: WebCam
ro: CamerăWeb

[ctx: QShortcut]
en: Mail Forward
ro: Înaintare poștă

[ctx: QShortcut]
en: Pictures
ro: Imagini

[ctx: QShortcut]
en: Music
ro: Muzică

[ctx: QShortcut]
en: Battery
ro: Baterie

[ctx: QShortcut]
en: Wireless
ro: Fără fir

[ctx: QShortcut]
en: Ultra Wide Band
ro: Bandă Ultra Lată

[ctx: QShortcut]
en: Audio Forward
ro: Derulare Audio Înainte

[ctx: QShortcut]
en: Audio Repeat
ro: Repetare Audio

[ctx: QShortcut]
en: Audio Random Play
ro: Redare Audio Aleatorie

[ctx: QShortcut]
en: Subtitle
ro: Subtitrare

[ctx: QShortcut]
en: Audio Cycle Track
ro: Reia Pista Audio

[ctx: QShortcut]
en: Time
ro: Timp

[ctx: QShortcut]
en: Select
ro: Selecție

[ctx: QShortcut]
en: View
ro: Vizualizează

[ctx: QShortcut]
en: Top Menu
ro: Meniul de sus

[ctx: QShortcut]
en: Suspend
ro: Suspendă

[ctx: QShortcut]
en: Hibernate
ro: Hibernează

[ctx: QShortcut]
en: System Request
ro: Cerere de sistem

[ctx: QShortcut]
en: Yes
ro: Da

[ctx: QShortcut]
en: No
ro: Nu

[ctx: QShortcut]
en: Call
ro: Apel

[ctx: QShortcut]
en: Hangup
ro: Agață

[ctx: QShortcut]
en: Toggle Call/Hangup
ro: Comută Apelează/Închide

[ctx: QShortcut]
en: Flip
ro: Răstoarnă

[ctx: QShortcut]
en: Voice Dial
ro: Apelare Vocală

[ctx: QShortcut]
en: Last Number Redial
ro: Reapelează Ultimul Număr

[ctx: QShortcut]
en: Camera Shutter
ro: Obturator Cameră

[ctx: QShortcut]
en: Camera Focus
ro: Focalizare Cameră

[ctx: QShortcut]
en: Eisu toggle
ro: Comutare Eisu

[ctx: QShortcut]
en: Code input
ro: Introducere Cod

[ctx: QShortcut]
en: Multiple Candidate
ro: Candidat Multiplu

[ctx: QShortcut]
en: Previous Candidate
ro: Candidatul Precedent

[ctx: QShortcut]
en: Hangul Start
ro: Hangul Început

[ctx: QShortcut]
en: Hangul End
ro: Hangul Sfîrșit

en: Select
ro: Selectează

en: Copy &Link Location
ro: Copiază adresa &legăturii

[ctx: QUnicodeControlCharacterMenu]
en: LRM Left-to-right mark
ro: LRM marcaj de la stînga-spre-dreapta

[ctx: QUnicodeControlCharacterMenu]
en: RLM Right-to-left mark
ro: RLM marcaj de la dreapta-spre-stînga

[ctx: QUnicodeControlCharacterMenu]
en: ZWJ Zero width joiner
ro: ZWJ Lipire de lățime zero

[ctx: QUnicodeControlCharacterMenu]
en: ZWNJ Zero width non-joiner
ro: ZWNJ Dezlipire de lățime zero

[ctx: QUnicodeControlCharacterMenu]
en: ZWSP Zero width space
ro: ZWSP Spațiu de lățime zero

[ctx: QUnicodeControlCharacterMenu]
en: LRE Start of left-to-right embedding
ro: LRE Începerea incorporării de la stînga-spre-dreapta

[ctx: QUnicodeControlCharacterMenu]
en: RLE Start of right-to-left embedding
ro: RLE Începerea incorporării de la dreapta-spre-stînga

[ctx: QUnicodeControlCharacterMenu]
en: LRO Start of left-to-right override
ro: LRO Începerea suprascrierii de la stînga-spre-dreapta

[ctx: QUnicodeControlCharacterMenu]
en: RLO Start of right-to-left override
ro: RLO Începerea suprascrierii de la dreapta-spre-stînga

[ctx: QUnicodeControlCharacterMenu]
en: PDF Pop directional formatting
ro: PDF Formatare direcțională pop

en: Insert Unicode control character
ro: Inserează caracter de control Unicod

[ctx: QFontDatabase]
en: Bold
ro: Aldin

[ctx: QFontDatabase]
en: Demi Bold
ro: Semi-aldin

[ctx: QFontDatabase]
en: Black
ro: Negru

[ctx: QFontDatabase]
en: Demi
ro: Semi

[ctx: QFontDatabase]
en: Light
ro: Luminos

[ctx: QFontDatabase]
en: Italic
ro: Cursiv

[ctx: QFontDatabase]
en: Oblique
ro: Oblic

[ctx: QFontDatabase]
en: Any
ro: Oricare

[ctx: QFontDatabase]
en: Greek
ro: Grecesc

[ctx: QFontDatabase]
en: Cyrillic
ro: Chirilic

[ctx: QFontDatabase]
en: Armenian
ro: Armean

[ctx: QFontDatabase]
en: Hebrew
ro: Ebraic

[ctx: QFontDatabase]
en: Arabic
ro: Arab

[ctx: QFontDatabase]
en: Syriac
ro: Sirian

[ctx: QFontDatabase]
en: Bengali
ro: Bengalez

[ctx: QFontDatabase]
en: Thai
ro: Tailandez

[ctx: QFontDatabase]
en: Simplified Chinese
ro: Chinez simplificat

[ctx: QFontDatabase]
en: Traditional Chinese
ro: Chinez tradițional

[ctx: QFontDatabase]
en: Japanese
ro: Japonez

[ctx: QFontDatabase]
en: Korean
ro: Coreean

[ctx: QFontDatabase]
en: Vietnamese
ro: Vietnamez

[ctx: QFontDatabase]
en: Symbol
ro: Simbol

en: XIM input method
ro: Metodă de intrare XIM

en: Windows input method
ro: Metodă de intrare Windows

en: Mac OS X input method
ro: Metodă de intrare Mac OS X

en: S60 FEP input method
ro: Metodă de intrare S60 FEP

en: New
ro: Nou

en: Toggle Breakpoint
ro: Comută Punctul de Oprire

en: Disable Breakpoint
ro: Dezactivează Punctul de Oprire

en: Enable Breakpoint
ro: Activează Punctul de Oprire

en: Breakpoint Condition:
ro: Condiția Punctului de Oprire:

en: Loaded Scripts
ro: Scripturi Încărcate

en: Breakpoints
ro: Puncte de Oprire

en: Stack
ro: Stivă

en: Locals
ro: Locale

en: Console
ro: Consolă

en: Debug Output
ro: Ieșire de Depanare

en: Error Log
ro: Jurnal Eroare

en: Search
ro: Căutare

en: View
ro: Vizualizează

en: Qt Script Debugger
ro: Depanator Qt de Script

[ctx: QScriptBreakpointsModel]
en: Location
ro: Amplasare

[ctx: QScriptBreakpointsModel]
en: Condition
ro: Condiție

[ctx: QScriptBreakpointsModel]
en: Ignore-count
ro: Ignorare-numărare

[ctx: QScriptBreakpointsModel]
en: Single-shot
ro: Activare-unică

[ctx: QScriptBreakpointsModel]
en: Hit-count
ro: Contor acces

en: Previous
ro: Precedentul

en: Next
ro: Următorul

en: Case Sensitive
ro: Sensibil la Majuscule

en: Whole words
ro: Cuvinte întregi

en: <img src=":/qt/scripttools/debugging/images/wrap.png">&nbsp;Search wrapped
ro: <img src=":/qt/scripttools/debugging/images/wrap.png">&nbsp;Căutarea s-a reluat

en: Go to Line
ro: Du-te la linia

en: Line:
ro: Linie:

en: Interrupt
ro: Întrerupere

en: Step Into
ro: Pășește în

en: Step Over
ro: Pășește peste

en: Step Out
ro: Pășește în afară

en: Run to Cursor
ro: Rulează pînă la Cursor

en: Run to New Script
ro: Rulează pînă la Scriptul Nou

en: Clear Debug Output
ro: Curăță Ieșirea de Depanare

en: Clear Error Log
ro: Curăță Jurnalul Eroare

en: Clear Console
ro: Curăță Consola

en: &Find in Script...
ro: &Găsește în Script...

en: Find &Next
ro: Caută &următorul

en: Find &Previous
ro: Caută &precedentul

en: Debug
ro: Depanare

[ctx: QScriptDebuggerLocalsModel]
en: Name
ro: Denumire

[ctx: QScriptDebuggerLocalsModel]
en: Value
ro: Valoare

[ctx: QScriptDebuggerStackModel]
en: Level
ro: Nivel

[ctx: QScriptDebuggerStackModel]
en: Name
ro: Denumire

[ctx: QScriptDebuggerStackModel]
en: Location
ro: Amplasare

[ctx: QNetworkAccessFileBackend]
en: Request for opening non-local file %1
ro: Cerere pentru deschiderea unui fișier nelocal %1

[ctx: QNetworkAccessFileBackend]
en: Error opening %1: %2
ro: Eroare la deschiderea %1: %2

[ctx: QNetworkAccessFileBackend]
en: Write error writing to %1: %2
ro: Eroare de scriere în %1: %2

[ctx: QNetworkAccessFileBackend]
en: Cannot open %1: Path is a directory
ro: Nu se poate deschide %1: Calea este un dosar

[ctx: QNetworkAccessFileBackend]
en: Read error reading from %1: %2
ro: Eroare de citire din %1: %2

[ctx: QNetworkAccessCacheBackend]
en: Error opening %1
ro: Eroare la deschiderea lui %1

[ctx: QNetworkAccessDataBackend]
en: Invalid URI: %1
ro: URI nevalid: %1

[ctx: QNetworkReply]
en: Protocol "%1" is unknown
ro: Protocolul „%1” este necunoscut

[ctx: QNetworkReply]
en: Network session error.
ro: Eroare sesiune rețea.

[ctx: QNetworkReply]
en: backend start error.
ro: eroare la pornirea backendului

en: Temporary network failure.
ro: Eșec de rețea temporar.

en: Operation canceled
ro: Operație anulată

[ctx: QNetworkAccessManager]
en: Network access is disabled.
ro: Accesul la rețea este dezactivat.

en: No suitable proxy found
ro: Nu s-a găsit niciun proxy potrivit

en: Cannot open %1: is a directory
ro: Imposibil de deschis %1: este un director

en: Logging in to %1 failed: authentication required
ro: Autentificarea la %1 a eșuat: autentificare necesară

en: Error while downloading %1: %2
ro: Eroare la descărcarea %1: %2

en: Error while uploading %1: %2
ro: Eroare la încărcarea %1: %2

[ctx: QNetworkAccessDebugPipeBackend]
en: Write error writing to %1: %2
ro: Eroare la scrierea în %1: %2

en: Socket error on %1: %2
ro: Eroare pe soclu la %1: %2

en: Remote host closed the connection prematurely on %1
ro: Gazda distantă a închis conexiunea prematur la %1

en: Connection to proxy refused
ro: Conexiunea la proxy refuzată

en: Connection to proxy closed prematurely
ro: Conexiunea la proxy închisă prematur

en: Proxy host not found
ro: Nu s-a găsit gazda proxy

en: Connection to proxy timed out
ro: Conexiunea la proxy a expirat

en: Proxy authentication failed
ro: Autentificarea la proxy a eșuat

en: Proxy authentication failed: %1
ro: Autentificarea la proxy a eșuat: %1

en: SOCKS version 5 protocol error
ro: Eroare de protocol SOCKS versiunea 5

en: Host not found
ro: Nu am găsit gazda

en: General SOCKSv5 server failure
ro: Eșec general la serverul SOCKSv5

en: Connection not allowed by SOCKSv5 server
ro: Conexiunea nu este permisă de serverul SOCKSv5

en: Network unreachable
ro: Rețea inaccesibilă

en: Connection refused
ro: Conexiune refuzată

en: TTL expired
ro: TTL a expirat

en: SOCKSv5 command not supported
ro: Comandă SOCKSv5 nesuportată

en: Address type not supported
ro: Tip de adresă nesuportat

en: Unknown SOCKSv5 proxy error code 0x%1
ro: Cod de eroare la proxy SOCKSv5 necunoscut 0x%1

[ctx: QSocks5SocketEngine]
en: Network operation timed out
ro: Operația de rețea a expirat

en: Unable to initialize non-blocking socket
ro: Imposibil de inițializat soclul fără blocare

en: Unable to initialize broadcast socket
ro: Imposibil de inițializat soclul de difuzare

en: Attempt to use IPv6 socket on a platform with no IPv6 support
ro: Încercare de a folosi soclu IPv6 pe o platformă fără suport IPv6

en: The remote host closed the connection
ro: Gazda distantă a închis conexiunea

en: Network operation timed out
ro: Operația de rețea a expirat

en: Out of resources
ro: Nu mai sînt resurse

en: Unsupported socket operation
ro: Operația pe soclu nesuportată

en: Protocol type not supported
ro: Tipul de protocol nu este suportat

en: Invalid socket descriptor
ro: Descriptor de soclu nevalid

en: Host unreachable
ro: Gazdă inaccesibilă

en: Permission denied
ro: Permisiune refuzată

en: Connection timed out
ro: Conexiunea a expirat

en: The bound address is already in use
ro: Adresa mărginită este deja utilizată

en: The address is not available
ro: Adresa nu este disponibilă

en: The address is protected
ro: Adresa este protejată

en: Datagram was too large to send
ro: Datagrama era prea mare pentru a fi trimisă

en: Unable to send a message
ro: Imposibil de expediat un mesaj

en: Unable to receive a message
ro: Imposibil de recepționat un mesaj

en: Unable to write
ro: Imposibil de scris

en: Network error
ro: Eroare rețea

en: Another socket is already listening on the same port
ro: Un alt soclu ascultă deja pe același port

en: Operation on non-socket
ro: Operație efectuată pe un non-soclu

en: The proxy type is invalid for this operation
ro: Tipul de proxy este nevalid pentru această operație

en: Unknown error
ro: Eroare necunoscută

en: This platform does not support IPv6
ro: Această platformă nu suportă IPv6

en: Operation on socket is not supported
ro: Operația pe soclu nu este suportată

en: Socket operation timed out
ro: Operația pe soclu a expirat

en: Socket is not connected
ro: Soclul nu este conectat

en: The address is invalid for this operation
ro: Adresa este nevalidă pentru această operație

en: The specified network session is not opened
ro: Sesiunea de rețea specificată nu este deschisă

en: No error
ro: Nicio eroare

en: The issuer certificate could not be found
ro: Emitentul certificatului nu poate fi găsit

en: The certificate signature could not be decrypted
ro: Semnătura certificatului nu poate fi decriptată

en: The public key in the certificate could not be read
ro: Cheia publică din certificat nu poate fi citită

en: The signature of the certificate is invalid
ro: Semnătura certificatului este nevalidă

en: The certificate is not yet valid
ro: Certificatul nu este încă valid

en: The certificate has expired
ro: Certificatul a expirat

en: The certificate's notBefore field contains an invalid time
ro: Cîmpul nuÎnainte al certificatului conține un timp nevalid

en: The certificate's notAfter field contains an invalid time
ro: Cîmpul nuDupă al certificatului conține un timp nevalid

en: The certificate is self-signed, and untrusted
ro: Certificatul este auto-semnat și de neîncredere

en: The root certificate of the certificate chain is self-signed, and untrusted
ro: Certificatul rădăcină al înlănțuirii de certificate este auto-semnat și de neîncredere

en: The issuer certificate of a locally looked up certificate could not be found
ro: Certificatul emitent al unui certificat căutat local nu poate fi găsit

en: No certificates could be verified
ro: Niciun certificat nu a putut fi verificat

en: One of the CA certificates is invalid
ro: Unul din certificatele CA este nevalid

en: The basicConstraints path length parameter has been exceeded
ro: Lungimea parametrului căii constrîngeriDeBază a fost depășit

en: The supplied certificate is unsuitable for this purpose
ro: Certificatul furnizat este nepotrivit pentru acest scop

en: The root CA certificate is not trusted for this purpose
ro: Certificatul CA rădăcină nu este de încredere pentru acest scop

en: The root CA certificate is marked to reject the specified purpose
ro: Certificatul CA rădăcină este marcat ca să refuze scopul specificat

en: The current candidate issuer certificate was rejected because its subject name did not match the issuer name of the current certificate
ro: Candidatul curent de certificat emitent a fost refuzat pentru că numele subiectului lui nu se potrivea cu numele emitentului al certificatului curent

en: The current candidate issuer certificate was rejected because its issuer name and serial number was present and did not match the authority key identifier of the current certificate
ro: Candidatul curent de certificat emitent a fost refuzat pentru că numele emitentului lui și numărul serial au fost prezente și nu se potriveau cu identificatorul cheie al autorității, al certificatului curent

en: The peer did not present any certificate
ro: Partenerul nu a prezentat niciun certificat

en: The host name did not match any of the valid hosts for this certificate
ro: Numele gazdei nu se potrivea cu niciunul dintre gazdele valide pentru acest certificat

en: The peer certificate is blacklisted
ro: Certificatul partener este pe lista neagră

en: Error creating SSL context (%1)
ro: Eroare la crearea contextului SSL (%1)

en: Invalid or empty cipher list (%1)
ro: Listă cifru nevalidă sau goală (%1)

en: Cannot provide a certificate with no key, %1
ro: Nu se poate furniza un certificat cu nicio cheie, %1

en: Error loading local certificate, %1
ro: Eroare la încărcarea certificatului local, %1

en: Error loading private key, %1
ro: Eroare la încărcarea cheii private, %1

en: Private key does not certify public key, %1
ro: Cheia privată nu certifică cheia publică, %1

en: Error creating SSL session, %1
ro: Eroare la crearea sesiunii SSL, %1

en: Error creating SSL session: %1
ro: Eroare la crearea sesiunii SSL: %1

en: Unable to write data: %1
ro: Imposibil de scris datele: %1

en: Unable to decrypt data: %1
ro: Imposibil de decriptat datele: %1

en: The TLS/SSL connection has been closed
ro: Conexiunea TLS/SSL a fost închisă

en: Error while reading: %1
ro: Eroare la citire: %1

en: Error during SSL handshake: %1
ro: Eroare în timpul negocierii SSL: %1

[ctx: QHostInfoAgent]
en: No host name given
ro: Nu s-a dat niciun nume de gazdă

[ctx: QHostInfoAgent]
en: Invalid hostname
ro: Nume-gazdă nevalid

en: Unknown address type
ro: Tip de adresă necunoscut

[ctx: QHostInfo]
en: No host name given
ro: Nu s-a dat niciun nume de gazdă

en: Unknown error (%1)
ro: Eroare necunoscută (%1)

en: No host name given
ro: Nu s-a dat niciun nume de gazdă

en: Invalid hostname
ro: Nume-gazdă nevalid

en: Invalid configuration.
ro: Configurație nevalidă.

en: Extra content at end of document.
ro: Conținut în plus la sfîrșitul documentului.

en: Invalid entity value.
ro: Valoare a entității nevalidă.

en: Invalid XML character.
ro: Caracter XML nevalid.

en: Sequence ']]>' not allowed in content.
ro: Secvența „]]>” nu este permisă în conținut.

en: Encountered incorrectly encoded content.
ro: A fost întîlnit conținut codat greșit.

en: Namespace prefix '%1' not declared
ro: Prefixul „%1” al domeniului de nume nu este declarat

en: Illegal namespace declaration.
ro: Declarație ilegală a domeniului de nume.

en: Attribute redefined.
ro: Atribut redefinit.

en: Unexpected character '%1' in public id literal.
ro: Caracterul „%1” neașteptat în identificatorul literal public.

en: Invalid XML version string.
ro: Șir de versiune XML nevalid.

en: Unsupported XML version.
ro: Versiune XML nesuportată.

en: The standalone pseudo attribute must appear after the encoding.
ro: Pseudo atributul de sine stătător trebuie să apară după codare.

en: %1 is an invalid encoding name.
ro: %1 este o denumire de codare nevalidă.

en: Encoding %1 is unsupported
ro: Codarea %1 nu este suportată

en: Standalone accepts only yes or no.
ro: De sine stătător acceptă doar da și nu.

en: Invalid attribute in XML declaration.
ro: Atribut nevalid în declarația XML.

en: Premature end of document.
ro: Sfîrșit prematur de document.

en: Invalid document.
ro: Document nevalid.

en: Expected
ro: Așteptat

en: , but got '
ro: , dar s-a obținut „

en: Unexpected '
ro: Neașteptat ”

en: Expected character data.
ro: Se așteptau date caracter.

[ctx: QIODevice]
en: Permission denied
ro: Permisiune refuzată

[ctx: QIODevice]
en: Too many open files
ro: Prea multe fișiere deschise

[ctx: QIODevice]
en: No such file or directory
ro: Nu există astfel de fișier sau director

[ctx: QIODevice]
en: No space left on device
ro: Nu mai este loc pe dispozitiv

en: Missing initial state in compound state '%1'
ro: Lipsește starea inițială în starea compusă „%1”

en: Missing default state in history state '%1'
ro: Lipsește starea implicită în starea istoricului „%1”

en: No common ancestor for targets and source of transition from state '%1'
ro: Niciun înaintaș comun pentru țintele și sursa tranziției din starea „%1”

en: %1: already exists
ro: %1: există deja

en: %1: doesn't exists
ro: %1: nu există

en: %1: invalid size
ro: %1: mărime nevalidă

en: %1: out of resources
ro: %1: nu mai sînt resurse

en: %1: permission denied
ro: %1: permisiune refuzată

en: %1: unknown error %2
ro: %1: eroare necunoscută %2

en: %1: key is empty
ro: %1: cheia este goală

en: %1: unable to set key on lock
ro: %1: imposibil de stabilit tasta pe blocare

en: %1: create size is less then 0
ro: %1: dimensiunea creată este mai mică de 0

en: %1: unable to lock
ro: %1: imposibil de blocat

en: %1: unable to unlock
ro: %1: imposibil de deblocat

[ctx: QSystemSemaphore]
en: %1: already exists
ro: %1: există deja

[ctx: QSystemSemaphore]
en: %1: does not exist
ro: %1: nu există

[ctx: QSystemSemaphore]
en: %1: out of resources
ro: %1: nu mai sînt resurse

[ctx: QSystemSemaphore]
en: %1: permission denied
ro: %1: permisiune refuzată

[ctx: QSystemSemaphore]
en: %1: unknown error %2
ro: %1: eroare necunoscută %2

[ctx: QSystemSemaphore]
en: %1: name error
ro: %1: eroare nume

[ctx: QSystemSemaphore]
en: %1: key is empty
ro: %1: cheia este goală

[ctx: QSystemSemaphore]
en: %1: unable to make key
ro: %1: imposibil de făcut cheia

[ctx: QSystemSemaphore]
en: %1: ftok failed
ro: %1: ftok a eșuat

en: %1: doesn't exist
ro: %1: nu există

en: %1: size query failed
ro: %1: interogarea de dimensiune a eșuat

en: %1: UNIX key file doesn't exist
ro: %1: fișierul cheie UNIX nu există

en: %1: ftok failed
ro: %1: ftok a eșuat

en: %1: unable to make key
ro: %1: imposibil de făcut cheia

en: %1: system-imposed size restrictions
ro: %1: restricții de dimensiune impuse de sistem

en: %1: bad name
ro: %1: nume incorect

en: %1: not attached
ro: %1: neatașat

en: Cannot load library %1: %2
ro: Biblioteca %1 nu poate fi încărcată: %2

en: Cannot unload library %1: %2
ro: Biblioteca %1 nu poate fi descărcată: %2

en: Cannot resolve symbol "%1" in %2: %3
ro: Simbolul „%1” nu poate fi rezolvat în %2: %3

en: The plugin was not loaded.
ro: Modulul nu a fost încărcat.

en: The shared library was not found.
ro: Biblioteca partajată nu a fost găsită.

en: Plugin verification data mismatch in '%1'
ro: Datele de verificare ale modulului nu se potrivesc în „%1”

en: The file '%1' is not a valid Qt plugin.
ro: Fișierul „%1” nu este un modul Qt valid.

en: The plugin '%1' uses incompatible Qt library. (%2.%3.%4) [%5]
ro: Modulul „%1” folosește o bibliotecă QT incompatibilă. (%2.%3.%4) [%5]

en: The plugin '%1' uses incompatible Qt library. Expected build key "%2", got "%3"
ro: Modulul „%1” folosește o bibliotecă QT incompatibilă. Se aștepta cheia de construire „%2”, dar s-a obținut „%3”

en: The plugin '%1' uses incompatible Qt library. (Cannot mix debug and release libraries.)
ro: Modulul „%1” folosește o bibliotecă QT incompatibilă. (Bibliotecile de depanare și lansare nu pot fi combinate)

en: '%1' is not an ELF object (%2)
ro: „%1”: nu este un obiect ELF (%2)

en: '%1' is not an ELF object
ro: „%1”: nu este un obiect ELF

en: '%1' is an invalid ELF object (%2)
ro: „%1”: este un obiect ELF invalid (%2)

en: Error reading from process
ro: Eroare la citirea din proces

en: Error writing to process
ro: Eroare la scrierea în proces

en: Process crashed
ro: Procesul a eșuat

en: No program defined
ro: Niciun program definit

en: Could not open input redirection for reading
ro: Redirectarea de intrare nu poate fi deschisă pentru citire

en: Could not open output redirection for writing
ro: Redirectarea de ieșire nu poate fi deschisă pentru citire

en: Resource error (fork failure): %1
ro: Eroare resursă (clonare eșuată): %1

en: Process operation timed out
ro: Operația procesului a expirat

en: Destination file exists
ro: Fișierul-destinație există

en: Will not rename sequential file using block copy
ro: Nu se va redenumi fișierul secvențial folosind copiere în bloc

en: Cannot remove source file
ro: Fișierul-sursă nu poate fi eliminat

en: Cannot open %1 for input
ro: Imposibil de deschis %1 pentru intrare

en: Cannot open for output
ro: Imposibil de deschis pentru ieșire

en: Failure to write block
ro: Eșec la scrierea blocului

en: Cannot create %1 for output
ro: Imposibil de creat %1 pentru ieșire

en: No file engine available or engine does not support UnMapExtension
ro: Nu există un motor de sistem de fișiere sau motorul nu admite UnMapExtension

en: Process failed to start: %1
ro: Pornirea procesului a eșuat: %1

[ctx: QRegExp]
en: no error occurred
ro: nu au intervenit erori

[ctx: QRegExp]
en: disabled feature used
ro: funcționalitate dezactivată utilizată

[ctx: QRegExp]
en: bad char class syntax
ro: Sintaxă de clasă caracter eronată

[ctx: QRegExp]
en: bad lookahead syntax
ro: Sintaxă privit-înainte eronată

[ctx: QRegExp]
en: lookbehinds not supported, see QTBUG-2371
ro: privitul-înapoi înapoi nu este admis, vezi QTBUG-2371

[ctx: QRegExp]
en: bad repetition syntax
ro: Sintaxă de repetiție eronată

[ctx: QRegExp]
en: invalid octal value
ro: valoare octală nevalidă

[ctx: QRegExp]
en: missing left delim
ro: Lipsește delimitatorul stîng

[ctx: QRegExp]
en: unexpected end
ro: sfîrșit neașteptat

[ctx: QRegExp]
en: met internal limit
ro: limită internă atinsă

[ctx: QRegExp]
en: invalid interval
ro: interval nevalid

[ctx: QRegExp]
en: invalid category
ro: categorie nevalidă

en: System
ro: Sistem

en: Restore up
ro: Restaurează în sus

en: Restore down
ro: Restaurează în jos

en: Contains commands to manipulate the window
ro: Conține comenzi pentru manipularea ferestrei

en: Puts a minimized window back to normal
ro: Pune o fereastră minimizată înapoi la normal

en: Moves the window out of the way
ro: Mută fereastra deoparte

en: Puts a maximized window back to normal
ro: Pune o fereastră maximizată înapoi la normal

en: Makes the window full screen
ro: Pune fereastra pe ecran complet

en: Closes the window
ro: Închide fereastra

en: Displays the name of the window and contains controls to manipulate it
ro: Afișează numele ferestrei și conține controalele pentru manipularea ei

en: More
ro: Mai mult

en: Less
ro: Mai puțin

en: Line up
ro: Aliniază

en: Position
ro: Poziție

en: Line down
ro: Linie în jos

en: SpeedoMeter
ro: VitezoMetru

en: SliderHandle
ro: MînerGlisor

en: Scroll Left
ro: Defilează la stînga

en: Scroll Right
ro: Defilează la dreapta

en: Press
ro: Apasă

en: Close the tab
ro: Închide fila

en: Activate the tab
ro: Activează fila

en: Open
ro: Deschide

en: Uncheck
ro: Debifează

en: Check
ro: Bifează

en: Toggle
ro: Comută

en: Execute
ro: Execută

en: Dock
ro: Andochează

en: Float
ro: Virgulă mobilă

en: Could not read image data
ro: Nu s-au putut citi datele imaginii

en: Sequential device (eg socket) for image read not supported
ro: Un dispozitiv secvențial (de exemplu socket) pentru citirea imaginii nu este admis

en: Seek file/device for image read failed
ro: Derularea fișierului/dispozitivului pentru citirea imaginii a eșuat

en: Image mHeader read failed
ro: Citirea antetului mHeader a imaginii a eșuat

en: Image type not supported
ro: Tipul de imagine nu este admis

en: Image depth not valid
ro: Adîncimea imaginii nu este validă

en: Could not seek to image read footer
ro: Nu s-a putut derula la capătul de citire a imaginii

en: Could not read footer
ro: Nu s-a putut citi capătul imaginii

en: Image type (non-TrueVision 2.0) not supported
ro: Tipul de imagine (altul decît TrueVision 2.0) nu este admis

en: Could not reset to start position
ro: Nu s-a putut reseta la poziția de pornire

en: Select IM
ro: Selectează IM

en: Multiple input method switcher
ro: Comutator metode de intrare multiple

en: Multiple input method switcher that uses the context menu of the text widgets
ro: Comutator metode de intrare multiple care folosește meniul contextual al controalelor text

en: Zoom to &100%
ro: Scalează la &100%

en: Zoom In
ro: Apropie

en: Zoom Out
ro: Depărtează

en: Items
ro: Elemente

en: Inspector Mode
ro: Regim inspector

en: Play/Pause Animations
ro: Redă/Suspendă animațiile

en: Select (Marquee)
ro: Selectează (Marquee)

en: Zoom
ro: Apropiere

en: Color Picker
ro: Selector de culori

en: Apply Changes to QML Viewer
ro: Aplică modificările vizualizatorului QML

en: Apply Changes to Document
ro: Aplică schimbările documentului

en: Tools
ro: Unelte

en: Copy Color
ro: Copiază culoarea

en: Unknown session error.
ro: Eroare de sesiune necunoscută.

en: The session was aborted by the user or system.
ro: Sesiunea a fost abandonată de utilizator sau de sistem.

en: The requested operation is not supported by the system.
ro: Operația cerută nu este suportată de sistem.

en: The specified configuration cannot be used.
ro: Configurația specificată nu poate fi folosită.

en: Roaming was aborted or is not possible.
ro: Roaming-ul a fost abandonat sau nu este posibil.

en: Roaming error
ro: Eroare roaming

en: Session aborted by user or system
ro: Sesiune abandonată de utilizator sau de sistem

en: Unidentified Error
ro: Eroare neidentificată

en: Apply
ro: Aplică

en: Defaults
ro: Implicite

en: &Cancel
ro: &Renunță

en: Insert
ro: Inserează

en: Update
ro: Actualizează

[ctx: QSql]
en: Delete
ro: Șterge

[ctx: QSql]
en: Delete this record?
ro: Ștergeți această înregistrare?

[ctx: QSql]
en: Yes
ro: Da

[ctx: QSql]
en: No
ro: Nu

[ctx: QSql]
en: Insert
ro: Inserează

[ctx: QSql]
en: Update
ro: Actualizează

[ctx: QSql]
en: Save edits?
ro: Salvați editările?

[ctx: QSql]
en: Cancel
ro: Renunță

[ctx: QSql]
en: Confirm
ro: Confirmă

[ctx: QSql]
en: Cancel your edits?
ro: Vă anulați editările?

en: More...
ro: Mai mult...

en: Customize...
ro: Personalizează...

en: Operation stopped by the user
ro: Operație întreruptă de utilizator

en: Clear
ro: Curăță

en: %1, %2 not defined
ro: %1, %2 nu este definit

en: Ambiguous %1 not handled
ro: Valoarea ambiguă %1 nu a fost tratată

en: JavaScript Alert - %1
ro: Alertă JavaScript - %1

en: JavaScript Confirm - %1
ro: Confirmare JavaScript - %1

en: JavaScript Prompt - %1
ro: Solicitare JavaScript - %1

en: JavaScript Problem - %1
ro: Problemă JavaScript - %1

en: The script on this page appears to have a problem. Do you want to stop the script?
ro: Scriptul din această pagină pare să aibă o problemă. Doriți să opriți scriptul?

en: Move the cursor to the next character
ro: Mută cursorul la caracterul următor

en: Move the cursor to the previous character
ro: Mută cursorul la caracterul precedent

en: Move the cursor to the next word
ro: Mută cursorul la cuvîntul următor

en: Move the cursor to the previous word
ro: Mută cursorul la cuvîntul precedent

en: Move the cursor to the next line
ro: Mută cursorul la linia următoare

en: Move the cursor to the previous line
ro: Mută cursorul la linia precedentă

en: Move the cursor to the start of the line
ro: Mută cursorul la începutul liniei

en: Move the cursor to the end of the line
ro: Mută cursorul la capătul liniei

en: Move the cursor to the start of the block
ro: Mută cursorul la începutul blocului

en: Move the cursor to the end of the block
ro: Mută cursorul la sfîrșitul blocului

en: Move the cursor to the start of the document
ro: Mută cursorul la începutul documentului

en: Move the cursor to the end of the document
ro: Mută cursorul la sfîrșitul documentului

en: Select to the next character
ro: Selectează pînă la caracterul următor

en: Select to the previous character
ro: Selectează pînă la caracterul precedent

en: Select to the next word
ro: Selectează pînă la cuvîntul următor

en: Select to the previous word
ro: Selectează pînă la cuvîntul precedent

en: Select to the next line
ro: Selectează pînă la linia următoare

en: Select to the previous line
ro: Selectează pînă la linia precedentă

en: Select to the start of the line
ro: Selectează pînă la începutul liniei

en: Select to the end of the line
ro: Selectează pînă la capătul liniei

en: Select to the start of the block
ro: Selectează pînă la începutul blocului

en: Select to the end of the block
ro: Selectează pînă la sfîrșitul blocului

en: Select to the start of the document
ro: Selectează pînă la începutul documentului

en: Select to the end of the document
ro: Selectează pînă la sfîrșitul documentului

en: Delete to the start of the word
ro: Șterge pînă la începutul cuvîntului

en: Delete to the end of the word
ro: Șterge pînă la sfîrșitul cuvîntului

en: Insert a new paragraph
ro: Inserează un paragraf nou

en: Insert a new line
ro: Inserează o linie nouă

en: Paste and Match Style
ro: Stil lipește și potrivește

en: Remove formatting
ro: Elimină formatarea

en: Strikethrough
ro: Tăiat

en: Subscript
ro: Indice jos

en: Superscript
ro: Indice sus

en: Insert Bulleted List
ro: Inserează listă cu buline

en: Insert Numbered List
ro: Inserează listă numeroatată

en: Indent
ro: Indentare

en: Outdent
ro: Indentare exterioară

en: Center
ro: Centru

en: Justify
ro: Potrivire

en: Align Left
ro: Aliniază la stînga

en: Align Right
ro: Aliniază la dreapta

[ctx: QWebPage]
en: Web Inspector - %2
ro: Inspector web - %2

[ctx: Submit (input element) alt text for <input> elements with no alt, title, or value]
en: Submit
ro: Trimite

[ctx: default label for Reset buttons in forms on web pages]
en: Reset
ro: Restaurează

[ctx: text that appears at the start of nearly-obsolete web pages in the form of a 'searchable index']
en: This is a searchable index. Enter search keywords:
ro: Acesta este un index de căutare. Introduceți cuvintele-cheie de căutat:

[ctx: default label for Submit buttons in forms on web pages]
en: Submit
ro: Trimite

[ctx: title for file button used in HTML forms]
en: Choose File
ro: Alegeți fișierul

[ctx: text to display in file button used in HTML forms when no file is selected]
en: No file selected
ro: Nici un fișier selectat

[ctx: text to display in <details> tag when it has no <summary> child]
en: Details
ro: Detalii

[ctx: Open in New Window context menu item]
en: Open in New Window
ro: Deschide în fereastră nouă

[ctx: Download Linked File context menu item]
en: Save Link...
ro: Salvare legătură...

[ctx: Copy Link context menu item]
en: Copy Link
ro: Copiază legătura

[ctx: Open Image in New Window context menu item]
en: Open Image
ro: Deschidere imagine

[ctx: Download Image context menu item]
en: Save Image
ro: Salvare imagine

[ctx: Copy Link context menu item]
en: Copy Image
ro: Copiere imagine

[ctx: Copy Image Address menu item]
en: Copy Image Address
ro: Copiere adresă imagine

[ctx: Open Video in New Window]
en: Open Video
ro: Deschide video

[ctx: Open Audio in New Window]
en: Open Audio
ro: Deschide audio

[ctx: Copy Video Link Location]
en: Copy Video
ro: Copiere video

[ctx: Copy Audio Link Location]
en: Copy Audio
ro: Copiere audio

[ctx: Toggle Media Controls]
en: Toggle Controls
ro: Comută controale

[ctx: Toggle Media Loop Playback]
en: Toggle Loop
ro: Comută bucla

[ctx: Switch Video to Fullscreen]
en: Enter Fullscreen
ro: Intră în ecran complet

[ctx: Play]
en: Play
ro: Redă

[ctx: Pause]
en: Pause
ro: Pauză

[ctx: Mute]
en: Mute
ro: Muțește

[ctx: Open Frame in New Window context menu item]
en: Open Frame
ro: Deschidere cadru

[ctx: Copy context menu item]
en: Copy
ro: Copiază

[ctx: Back context menu item]
en: Go Back
ro: Înapoi

[ctx: Forward context menu item]
en: Go Forward
ro: Înainte

[ctx: Stop context menu item]
en: Stop
ro: Oprește

[ctx: Reload context menu item]
en: Reload
ro: Reîncarcă

[ctx: Cut context menu item]
en: Cut
ro: Taie

[ctx: Paste context menu item]
en: Paste
ro: Lipește

[ctx: Select All context menu item]
en: Select All
ro: Selectează tot

[ctx: No Guesses Found context menu item]
en: No Guesses Found
ro: Nicio potrivire găsită

[ctx: Ignore Spelling context menu item]
en: Ignore
ro: Ignoră

[ctx: Learn Spelling context menu item]
en: Add To Dictionary
ro: Adaugă la dicționar

[ctx: Search The Web context menu item]
en: Search The Web
ro: Caută pe Internet

[ctx: Look Up in Dictionary context menu item]
en: Look Up In Dictionary
ro: Caută în dicționar

[ctx: Open Link context menu item]
en: Open Link
ro: Deschide legătură

[ctx: Ignore Grammar context menu item]
en: Ignore
ro: Ignoră

[ctx: Spelling and Grammar context sub-menu item]
en: Spelling
ro: Ortografie

[ctx: menu item title]
en: Show Spelling and Grammar
ro: Arată ortografia și gramatica

[ctx: menu item title]
en: Hide Spelling and Grammar
ro: Ascunde ortografia și gramatica

[ctx: Check spelling context menu item]
en: Check Spelling
ro: Verificare ortografie

[ctx: Check spelling while typing context menu item]
en: Check Spelling While Typing
ro: Verificare ortografie la tastare

[ctx: Check grammar with spelling context menu item]
en: Check Grammar With Spelling
ro: Verificare gramatică cu ortografie

[ctx: Font context sub-menu item]
en: Fonts
ro: Fonturi

[ctx: Bold context menu item]
en: Bold
ro: Aldin

[ctx: Italic context menu item]
en: Italic
ro: Cursiv

[ctx: Underline context menu item]
en: Underline
ro: Subliniat

[ctx: Outline context menu item]
en: Outline
ro: Conturat

[ctx: Writing direction context sub-menu item]
en: Direction
ro: Direcție

[ctx: Text direction context sub-menu item]
en: Text Direction
ro: Direcție text

[ctx: Default writing direction context menu item]
en: Default
ro: Implicit

[ctx: Left to Right context menu item]
en: Left to Right
ro: De la stînga la dreapta

[ctx: Right to Left context menu item]
en: Right to Left
ro: De la dreapta la stînga

[ctx: Inspect Element context menu item]
en: Inspect
ro: Inspectează

[ctx: Label for only item in menu that appears when clicking on the search field image, when no searches have been performed]
en: No recent searches
ro: Nu sînt căutări recente

[ctx: label for first item in the menu that appears when clicking on the search field image, used as embedded menu title]
en: Recent searches
ro: Căutări recente

[ctx: menu item in Recent Searches menu that empties menu's contents]
en: Clear recent searches
ro: Curăță căutări recente

[ctx: Label text to be used when a plug-in is missing]
en: Missing Plug-in
ro: Modul lipsă

[ctx: Unknown filesize FTP directory listing item]
en: Unknown
ro: Necunoscută

[ctx: Title string for images]
en: %1 (%2x%3 pixels)
ro: %1 (%2x%3 pixeli)

[ctx: Media controller status message when the media is loading]
en: Loading...
ro: Se încarcă...

[ctx: Media controller status message when watching a live broadcast]
en: Live Broadcast
ro: Difuzare în direct

[ctx: Media controller element]
en: Audio Element
ro: Element audio

[ctx: Media controller element]
en: Video Element
ro: Element video

[ctx: Media controller element]
en: Mute Button
ro: Buton muțire

[ctx: Media controller element]
en: Unmute Button
ro: Buton sonorizare

[ctx: Media controller element]
en: Play Button
ro: Buton redare

[ctx: Media controller element]
en: Pause Button
ro: Buton pauză

[ctx: Media controller element]
en: Slider
ro: Glisor

[ctx: Media controller element]
en: Slider Thumb
ro: Bară glisor

[ctx: Media controller element]
en: Rewind Button
ro: Buton revenire

[ctx: Media controller element]
en: Return to Real-time Button
ro: Buton întoarcere la timp-real

[ctx: Media controller element]
en: Elapsed Time
ro: Timp scurs

[ctx: Media controller element]
en: Remaining Time
ro: Timp rămas

[ctx: Media controller element]
en: Status Display
ro: Afișare stare

[ctx: Media controller element]
en: Fullscreen Button
ro: Buton ecran complet

[ctx: Media controller element]
en: Seek Forward Button
ro: Buton căutare înainte

[ctx: Media controller element]
en: Seek Back Button
ro: Buton căutare înapoi

[ctx: Media controller element]
en: Audio element playback controls and status display
ro: Element audio cu controale redare și afișare stare

[ctx: Media controller element]
en: Video element playback controls and status display
ro: Element video cu controale redare și afișare stare

[ctx: Media controller element]
en: Mute audio tracks
ro: Muțire piste audio

[ctx: Media controller element]
en: Unmute audio tracks
ro: Sonorizare piste audio

[ctx: Media controller element]
en: Begin playback
ro: Pornire redare

[ctx: Media controller element]
en: Pause playback
ro: Pauză la redare

[ctx: Media controller element]
en: Movie time scrubber
ro: Periere scurs de film

[ctx: Media controller element]
en: Movie time scrubber thumb
ro: Bară periere timp scurs de film

[ctx: Media controller element]
en: Rewind movie
ro: Derulare film

[ctx: Media controller element]
en: Return streaming movie to real-time
ro: Pune fluxul de film la timp-real

[ctx: Media controller element]
en: Current movie time
ro: Timpul curent al filmului

[ctx: Media controller element]
en: Remaining movie time
ro: Timpul rămas al filmului

[ctx: Media controller element]
en: Current movie status
ro: Stare film curentă

[ctx: Media controller element]
en: Play movie in full-screen mode
ro: Redare film în mod ecran-complet

[ctx: Media controller element]
en: Seek quickly back
ro: Caută repede înapoi

[ctx: Media controller element]
en: Seek quickly forward
ro: Caută repede înainte

[ctx: Media time description]
en: Indefinite time
ro: Timp indefinit

[ctx: Media time description]
en: %1 days %2 hours %3 minutes %4 seconds
ro: %1 zile %2 ore %3 minute %4 secunde

[ctx: Media time description]
en: %1 hours %2 minutes %3 seconds
ro: %1 ore %2 minute %3 secunde

[ctx: Media time description]
en: %1 minutes %2 seconds
ro: %1 minute %2 secunde

[ctx: Media time description]
en: %1 seconds
ro: %1 secunde

[ctx: QWebPage]
en: Redirection limit reached
ro: S-a ajuns la pragul limită a redirectărilor

[ctx: QWebPage]
en: Scroll here
ro: Derulează aici

[ctx: QWebPage]
en: Left edge
ro: Marginea stîngă

[ctx: QWebPage]
en: Top
ro: Sus

[ctx: QWebPage]
en: Right edge
ro: Marginea dreaptă

[ctx: QWebPage]
en: Bottom
ro: Jos

[ctx: QWebPage]
en: Page left
ro: O pagină la stînga

[ctx: QWebPage]
en: Page up
ro: O pagină în sus

[ctx: QWebPage]
en: Page right
ro: O pagină la dreapta

[ctx: QWebPage]
en: Page down
ro: O pagină în jos

[ctx: QWebPage]
en: Scroll left
ro: Derulare la stînga

[ctx: QWebPage]
en: Scroll up
ro: Derulare în sus

[ctx: QWebPage]
en: Scroll right
ro: Derulare la dreapta

[ctx: QWebPage]
en: Scroll down
ro: Derulare în jos

en: Cannot start playback. 
    
    Check your GStreamer installation and make sure you 
    have libgstreamer-plugins-base installed.
ro: Redarea nu poate fi pornită. 
    
    Verificați instalarea lui GStreamer și asigurați-vă că 
    aveți libgstreamer-plugins-base instalat.

en: Missing codec helper script assistant.
ro: Lipsește scriptul asistent de îmbunătățire pentru codec.

en: Plugin codec installation failed for codec: %0
ro: Instalarea de modul codec a eșuat pentru codecul: %0

en: A required codec is missing. You need to install the following codec(s) to play this content: %0
ro: Un codec necesar lipsește. Trebuie să instalați următoarele codec(uri) pentru redarea acestui conținut: %0

en: Could not open media source.
ro: Sursa media nu poate fi deschisă.

en: Invalid source type.
ro: Tip sursă invalid.

en: Could not locate media source.
ro: Nu se poate localiza sursa media.

en: Could not open audio device. The device is already in use.
ro: Nu se poate deschide dispozitivul audio. Dispozitivul este folosit deja.

en: Could not decode media source.
ro: Nu se poate decoda sursa media.

en: Warning: You do not seem to have the package gstreamer0.10-plugins-good installed.
              Some video features have been disabled.
ro: Avertisment: Se pare că nu aveți pachetul gstreamer0.10-plugins-good instalat.
              Unele funcționalități video au fost dezactivate.

en: Warning: You do not seem to have the base GStreamer plugins installed.
              All audio and video support has been disabled
ro: Avertisment: Se pare că nu aveți modulele de bază GStreamer instalate.
              Tot suportul audio și video a fost dezactivat

en: Pause failed
ro: Punerea în pauză a eșuat

en: Seek failed
ro: Derularea a eșuat

en: Getting position failed
ro: Obținerea poziției a eșuat

en: Opening clip failed
ro: Deschiderea clipului a eșuat

en: Enabled
ro: Activat

en: Level (%)
ro: Nivel (%)

en: Decay HF ratio (%)
ro: Raport cădere HF (%)

en: Decay time (ms)
ro: Timp cădere (ms)

en: Density (%)
ro: Densitate (%)

en: Diffusion (%)
ro: Difuzie (%)

en: Reflections delay (ms)
ro: Întîrziere reflexii (ms)

en: Reflections level (mB)
ro: Nivel reflexii (mB)

en: Reverb delay (ms)
ro: Întîrziere ecou (ms)

en: Reverb level (mB)
ro: Nivel ecou (mB)

en: Room HF level
ro: Nivel HF cameră

en: Room level (mB)
ro: Nivel cameră (mB)

en: Not ready to play
ro: Nu sînt gata pentru redare

en: Error opening file
ro: Eroare la deschiderea fișierului

en: Error opening URL
ro: Eroare la deschiderea URL-ului

en: Error opening resource
ro: Eroare la deschiderea resursei

en: Error opening source: resource not opened
ro: Eroare la deschiderea sursei: resursa nu s-a deschis

en: Setting volume failed
ro: Stabilirea volumului a eșuat

en: Loading clip failed
ro: Încărcarea clipului a eșuat

en: Playback complete
ro: Redare încheiată

en: Download error
ro: Eroare la descărcare

en: Not found
ro: Nu a fost găsită

en: Out of memory
ro: Memorie insuficientă

en: Not supported
ro: Nu este suportat

en: Overflow
ro: Supraplin

en: Underflow
ro: Subplin

en: Already exists
ro: Există deja

en: Path not found
ro: Calea nu a fost găsită

en: In use
ro: În uz

en: Not ready
ro: Nu este gata

en: Access denied
ro: Acces refuzat

en: Could not connect
ro: Nu mă pot conecta

en: Disconnected
ro: Deconectat

en: Insufficient bandwidth
ro: Lățime de bandă insuficientă

en: Network unavailable
ro: Rețea indisponibilă

en: Network communication error
ro: Eroare de comunicație pe rețea

en: Streaming not supported
ro: Streaming-ul nu este suportat

en: Server alert
ro: Alertă de server

en: Invalid protocol
ro: Protocol nevalid

en: Invalid URL
ro: URL nevalid

en: Multicast error
ro: Eroare multicast

en: Proxy server error
ro: Eroare server proxy

en: Proxy server not supported
ro: Server proxy nu este suportat

en: Audio output error
ro: Eroare ieșire audio

en: Video output error
ro: Eroare ieșire video

en: Decoder error
ro: Eroare decodor

en: Audio or video components could not be played
ro: Componentele audio sau video nu au putut fi redate

en: DRM error
ro: Eroare DRM

[ctx: Phonon::MMF]
en: Audio Output
ro: Ieșire audio

[ctx: Phonon::MMF]
en: The audio output device
ro: Dispozitivul de ieșire audio

en: Video display error
ro: Eroare afișare video

en: Error opening source: type not supported
ro: Eroare la deschiderea sursei: tipul nu este suportat

en: Error opening source: resource is compressed
ro: Eroare la deschiderea sursei: resursa este compresată

en: Error opening source: resource not valid
ro: Eroare la deschiderea sursei: resursa nu este validă

en: Error opening source: media type could not be determined
ro: Eroare la deschiderea sursei: tipul mediului nu a putut fi determinat

en: Failed to set requested IAP
ro: Nu s-a putut seta IAP-ul cerut

en: Volume: %1%
ro: Volum: %1%

en: Use this slider to adjust the volume. The leftmost position is 0%. The rightmost is %1%
ro: Folosiți acest glisor pentru a ajusta volumul. Cea mai la stînga poziție e 0%. Cea mai la dreapta e %1%

en: Muted
ro: Muțit

en: PulseAudio Sound Server
ro: Server sunet PulseAudio

en: <html>The audio playback device <b>%1</b> does not work.<br/>Falling back to <b>%2</b>.</html>
ro: <html>Dispozitivul de redare a sunetului <b>%1</b> nu funcționează.<br/>Revenire la <b>%2</b>.</html>

en: <html>Switching to the audio playback device <b>%1</b><br/>which just became available and has higher preference.</html>
ro: <html>Comutare la dispozitivul de redare a sunetului <b>%1</b><br/>care tocmai a devenit disponibil și are o preferință mai mare.</html>

en: Revert back to device '%1'
ro: Revenire la dispozitivul „%1”

en: <html>Switching to the audio playback device <b>%1</b><br/>which has higher preference or is specifically configured for this stream.</html>
ro: <html>Comutare la dispozitivul de redare a sunetului <b>%1</b><br/>care are o preferință mai mare sau a fost configurat explicit pentru acest flux.</html>

[ctx: Phonon::]
en: Notifications
ro: Notificări

[ctx: Phonon::]
en: Music
ro: Muzică

[ctx: Phonon::]
en: Communication
ro: Comunicații

[ctx: Phonon::]
en: Games
ro: Jocuri

[ctx: Phonon::]
en: Accessibility
ro: Accesibilitate

en: Element %1 is not allowed at this location.
ro: Elementul %1 nu este permis la această locație.

en: Text nodes are not allowed at this location.
ro: Nodurile text nu sunt permise la această locație.

en: Parse error: %1
ro: Eroare de parcurgere: %1

en: The value of the XSL-T version attribute must be a value of type %1, which %2 isn't.
ro: Valoarea atributului versiune de XSL-T trebuie să fie o valoare de tipul %1, ceea ce %2 nu este.

en: Running an XSL-T 1.0 stylesheet with a 2.0 processor.
ro: Se rulează o foaie de stil XSL-T 1.0 cu un procesor 2.0.

en: Unknown XSL-T attribute %1.
ro: Un atribut XSL-T %1 necunoscut.

en: Attribute %1 and %2 are mutually exclusive.
ro: Atributele %1 și %2 se exclud reciproc.

en: In a simplified stylesheet module, attribute %1 must be present.
ro: Într-un modul de foaie de stil simplificată, atributul %1 trebuie să fie present.

en: If element %1 has no attribute %2, it cannot have attribute %3 or %4.
ro: Dacă elementul %1 nu are niciun atribut %2, nu poate avea atributul %3 sau %4.

en: Element %1 must have at least one of the attributes %2 or %3.
ro: Elementul %1 trebuie sa aibă cel puțin unul din atributele %2 sau %3.

en: At least one mode must be specified in the %1-attribute on element %2.
ro: Cel puțin un mod trebuie să fie specificat în atributul-%1 din elementul %2.

en: Element %1 must come last.
ro: Elementul %1 trebuie să vină la urmă

en: At least one %1-element must occur before %2.
ro: Cel puțin un element-%1 trebuie să apară înainte de %2.

en: Only one %1-element can appear.
ro: Doar un element-%1 poate să apară.

en: At least one %1-element must occur inside %2.
ro: Cel puțin un element-%1 trebuie să apară în interiorul lui %2.

en: When attribute %1 is present on %2, a sequence constructor cannot be used.
ro: Cînd atributul %1 este prezent în %2, un constructor secvență nu poate fi folosit.

en: Element %1 must have either a %2-attribute or a sequence constructor.
ro: Elementul %1 trebuie să aibă fie un atribut-%2 sau un constructor secvență.

en: When a parameter is required, a default value cannot be supplied through a %1-attribute or a sequence constructor.
ro: Cînd un parametru este necesar, o valoare implicită nu poate fi furnizată printr-un atribut-%1 sau un constructor secvență.

en: Element %1 cannot have children.
ro: Elementul %1 nu poate avea copii.

en: Element %1 cannot have a sequence constructor.
ro: Elementul %1 nu poate avea un constructor secvență.

en: The attribute %1 cannot appear on %2, when it is a child of %3.
ro: Atributul %1 nu poate apărea în %2, cînd este un copil al lui %3.

en: A parameter in a function cannot be declared to be a tunnel.
ro: Un parametru într-o funcție nu poate fi declarată ca să fie un tunel.

en: This processor is not Schema-aware and therefore %1 cannot be used.
ro: Acest procesor nu este poate folosi o Schemă și de aceea %1 nu poate fi folosit.

en: Top level stylesheet elements must be in a non-null namespace, which %1 isn't.
ro: Elementele foi de stil din nivelul de vîrf trebuie să fie într-un nume de domeniu ne-null, ceea ce %1 nu este.

en: The value for attribute %1 on element %2 must either be %3 or %4, not %5.
ro: Valoarea atributului %1 din elementul %2 trebuie să fie ori %3 ori %4, nu %5.

en: Attribute %1 cannot have the value %2.
ro: Atributul %1 nu poate avea valoarea %2.

en: The attribute %1 can only appear on the first %2 element.
ro: Atributul %1 poate apărea doar în primul element %2.

en: At least one %1 element must appear as child of %2.
ro: Cel puțin un element %1 trebuie să apară ca copil al lui %2.

en: The variable %1 is unused
ro: Variabila %1 este nefolosită

en: Attribute %1 cannot appear on the element %2. Only the standard attributes can appear.
ro: Atributul %1 nu poate apărea în elementul %2. Doar atributele standard pot apărea.

en: Attribute %1 cannot appear on the element %2. Only %3 is allowed, and the standard attributes.
ro: Atributul %1 nu poate apărea în elementul %2. Doar %3 este permis și atributele standard.

en: Attribute %1 cannot appear on the element %2. Allowed is %3, %4, and the standard attributes.
ro: Atributul %1 nu poate apărea în elementul %2. Permise sunt %3, %4 și atributele standard.

en: Attribute %1 cannot appear on the element %2. Allowed is %3, and the standard attributes.
ro: Atributul %1 nu poate apărea în elementul %2. Permise este %3 și atributele standard.

en: XSL-T attributes on XSL-T elements must be in the null namespace, not in the XSL-T namespace which %1 is.
ro: Atributele XSL-T din elementele XSL-T trebuie să fie în spațiul de nume null, nu în spațiul de nume XSL-T așa cum este %1.

en: The attribute %1 must appear on element %2.
ro: Atributul %1 trebuie să apară în elementul %2.

en: The element with local name %1 does not exist in XSL-T.
ro: Elementul cu numele local %1 nu există în XSL-T.

en: W3C XML Schema identity constraint selector
ro: Selector de constrîngere identitate de Schemă W3C XML

en: W3C XML Schema identity constraint field
ro: Cîmp de constrîngere identitate de Schemă W3C XML

en: A construct was encountered which is disallowed in the current language(%1).
ro: A  fost întîlnită o construcție care nu este permisă în limbajul curent(%1).

en: %1 is an unknown schema type.
ro: %1 este un tip de schemă necunoscut.

en: A template with name %1 has already been declared.
ro: Un șablon cu numele %1 a fost deja declarat.

en: %1 is not a valid numeric literal.
ro: %1 nu este literal numeric valid.

en: Only one %1 declaration can occur in the query prolog.
ro: Doar o declarație %1 poate apare în prologul de interogare.

en: The initialization of variable %1 depends on itself
ro: Inițializarea variabilei %1 depinde de ea însăși

en: No variable with name %1 exists
ro: Nu există nicio variabilă cu denumirea %1

en: Version %1 is not supported. The supported XQuery version is 1.0.
ro: Versiunea %1 nu este suportată. Versiunea de XQuery suportată este 1.0.

en: The encoding %1 is invalid. It must contain Latin characters only, must not contain whitespace, and must match the regular expression %2.
ro: Codarea %1 nu este validă. Trebuie să conțină doar caractere Latine, nu trebuie să conțină spații-albe și trebuie să se potrivească cu expresia regulară %2.

en: No function with signature %1 is available
ro: Nicio funcție cu semnătura %1 nu este disponibilă

en: A default namespace declaration must occur before function, variable, and option declarations.
ro: O declarație a unui nume de domeniu implicit trebuie să apară înainte de funcție, variabilă și declarații de opțiuni.

en: Namespace declarations must occur before function, variable, and option declarations.
ro: Declarațiile numelor de domeniu trebuie să apară înainte de funcție, variabilă și declarații de opțiuni.

en: Module imports must occur before function, variable, and option declarations.
ro: Importurile de module trebuie să apară înainte de funcție, variabilă și declarațiile de opțiuni.

en: The keyword %1 cannot occur with any other mode name.
ro: Cuvîntul cheie %1 nu poate apare cu niciun alt nume de mod.

en: The value of attribute %1 must be of type %2, which %3 isn't.
ro: Valoarea atributului %1 trebuie să fie de tipul %2, ceea ce %3 nu este.

en: It is not possible to redeclare prefix %1.
ro: Nu este posibil să se redeclare prefixul %1.

en: The prefix %1 cannot be bound. By default, it is already bound to the namespace %2.
ro: Prefixul %1 nu poate fi asociat. În mod implicit el este deja asociat la numele de domeniu %2.

en: Prefix %1 is already declared in the prolog.
ro: Prefixul %1 este deja declarat în prolog.

en: The name of an option must have a prefix. There is no default namespace for options.
ro: Numele unei opțiuni trebuie să aibă un prefix. Nu există niciun nume de domeniu implicit pentru opțiuni.

en: The Schema Import feature is not supported, and therefore %1 declarations cannot occur.
ro: Funcționalitatea de Import de Schemă nu este suportată și de aceea declarațiile %1 nu pot apărea.

en: The target namespace of a %1 cannot be empty.
ro: Numele de domeniu țintă a lui %1 nu poate fi gol.

en: The module import feature is not supported
ro: Funcționalitatea de import de modul nu este suportată.

en: A variable with name %1 has already been declared.
ro: O variabilă cu numele %1 a fost deja declarată.

en: No value is available for the external variable with name %1.
ro: Nu este disponibilă nicio valoare pentru variabila externă cu numele %1.

en: A stylesheet function must have a prefixed name.
ro: O funcție pentru foaie de stil trebuie să aibă un nume prefxat.

en: The namespace for a user defined function cannot be empty (try the predefined prefix %1, which exists for cases like this)
ro: Numele de domeniu pentru o funcție definită de utilizator nu poate fi goală (încercați prefixul predefinit %1, care există pentru astfel de cazuri)

en: The namespace %1 is reserved; therefore user defined functions may not use it. Try the predefined prefix %2, which exists for these cases.
ro: Numele de domeniu %1 este rezervat; de aceea funcțiile definite de utilizator nu-l pot folosi. Încercați prefixul predefinit %2, care există pentru aceste cazuri.

en: The namespace of a user defined function in a library module must be equivalent to the module namespace. In other words, it should be %1 instead of %2
ro: Numele de domeniu a unei funcții definite de utilizator într-un modul bibliotecă trebuie să fie echivalent cu numele de domeniu al modulului. Altfel spus, ar trebui să fie %1 în loc de %2

en: A function already exists with the signature %1.
ro: Există deja o funcție cu semnătura %1.

en: No external functions are supported. All supported functions can be used directly, without first declaring them as external
ro: Nu este suportată nicio funcție externă. Toate funcțiile suportate pot fi folosite direct, fără a le declara mai întîi ca externe.

en: An argument with name %1 has already been declared. Every argument name must be unique.
ro: Un argument cu numele %1 a fost deja declarat. Fiecare nume de argument trebuie să fie unic.

en: When function %1 is used for matching inside a pattern, the argument must be a variable reference or a string literal.
ro: Cînd funcția %1 este folosită pentru potrivire în interiorul unui model, argumentul trebuie să fie o referință de variabilă sau un șir literal.

en: In an XSL-T pattern, the first argument to function %1 must be a string literal, when used for matching.
ro: Într-un model XSL-T, primul argument la funcția %1 trebuie să fie un șir literal cînd este folosit pentru potrivire.

en: In an XSL-T pattern, the first argument to function %1 must be a literal or a variable reference, when used for matching.
ro: Într-un model XSL-T, primul argument la funcția %1 trebuie să fie un literal sau o referință de variabilă cînd este folosit pentru potrivire.

en: In an XSL-T pattern, function %1 cannot have a third argument.
ro: Într-un model XSL-T, funcția %1 nu poate avea un al treilea argument.

en: In an XSL-T pattern, only function %1 and %2, not %3, can be used for matching.
ro: Într-un model XSL-T, doar funcțiile %1 și %2, nu %3, pot fi folosite pentru potrivire.

en: In an XSL-T pattern, axis %1 cannot be used, only axis %2 or %3 can.
ro: Într-un model XSL-T, axa %1 nu poate fi folosită, doar axele %2 sau %3 pot.

en: %1 is an invalid template mode name.
ro: %1 este un nume de mod de șablon nevalid.

en: The name of a variable bound in a for-expression must be different from the positional variable. Hence, the two variables named %1 collide.
ro: Numele unei variabile asociate într-o expresie-for trebuie să fie diferit de variabila de poziție. De aceea, cele două variabile denumite %1 sunt în coliziune.

en: The Schema Validation Feature is not supported. Hence, %1-expressions may not be used.
ro: Funcționalitatea de Validare a Schemei nu este suportata. De aceea, %1-expresii nu pot fi folosite.

en: None of the pragma expressions are supported. Therefore, a fallback expression must be present
ro: Niciuna din expresiile pragma nu sunt suportate. De aceea, o expresie de rezervă trebuie să fie prezentă.

en: Each name of a template parameter must be unique; %1 is duplicated.
ro: Fiecare nume a unui parametru șablon trebuie să fie unic, %1 este duplicat.

en: The %1-axis is unsupported in XQuery
ro: Axa-%1 nu este suportată în XQuery

en: No function with name %1 is available.
ro: Nicio funcție cu numele %1 nu este disponibilă.

en: The namespace URI cannot be the empty string when binding to a prefix, %1.
ro: URI-ul numelui de domeniu nu poate fi șirul gol cînd se asociază la un prefix, %1.

en: %1 is an invalid namespace URI.
ro: %1 este un URI de nume de domeniu nevalid

en: It is not possible to bind to the prefix %1
ro: Nu este posibil de legat la prefixul %1

en: Namespace %1 can only be bound to %2 (and it is, in either case, pre-declared).
ro: Numele de domeniu %1 poate doar să fie legat la %2 (și este, în ambele cazuri, pre- declarat).

en: Prefix %1 can only be bound to %2 (and it is, in either case, pre-declared).
ro: Prefixul %1 poate fi legat doar la %2 (și este, în ambele cazuri, pre-declarat).

en: Two namespace declaration attributes have the same name: %1.
ro: Două atribute declarații de nume de domeniu au același nume: %1.

en: The namespace URI must be a constant and cannot use enclosed expressions.
ro: URI-u numelui de domeniu trebuie să fie o constantă și nu poate folosi expresii înglobate.

en: An attribute with name %1 has already appeared on this element.
ro: Un atribut cu numele %1 a apărut deja în acest element.

en: A direct element constructor is not well-formed. %1 is ended with %2.
ro: Un constructor de element  direct nu este bine format. %1 se termină cu %2.

en: The name %1 does not refer to any schema type.
ro: Numele %1 nu se referă la niciun tip de schemă.

en: %1 is an complex type. Casting to complex types is not possible. However, casting to atomic types such as %2 works.
ro: %1 este un tip complex. Conversia în tipuri complexe nu este posibilă. Totuși, conversia în tipuri atomice cum este %2 funcționează.

en: %1 is not an atomic type. Casting is only possible to atomic types.
ro: %1 nu este un tip atomic. Conversia este posibilă doar în tipuri atomice.

en: %1 is not a valid name for a processing-instruction.
ro: %1 este un nume necorespunzător pentru instrucțiune de procesare.

en: %1 is not in the in-scope attribute declarations. Note that the schema import feature is not supported.
ro: %1 nu este în interiorul domeniului de declarații ale atributelor. A se observa că funcționalitatea de importare a schemei nu este suportată.

en: The name of an extension expression must be in a namespace.
ro: Numele unei expresii extensie trebuie să fie într-un nume de domeniu.

en: Can not process unknown element %1, expected elements are: %2.
ro: Nu se poate procesa elementul necunoscut %1, elementele așteptate sînt: %2.

en: Element %1 is not allowed in this scope, possible elements are: %2.
ro: Elementul %1 nu este permis în acest domeniu, elementele posibile sînt: %2.

en: Child element is missing in that scope, possible child elements are: %1.
ro: Elementul copil lipsește în acel domeniu, elementele copil posibile sînt: %1.

en: Document is not a XML schema.
ro: Documentul nu este o schemă XML.

en: %1 attribute of %2 element contains invalid content: {%3} is not a value of type %4.
ro: Atributul %1 al elementului %2 are conținut nevalid: {%3} nu este o valoare de tipul %4.

en: %1 attribute of %2 element contains invalid content: {%3}.
ro: Atributul %1 al elementului %2 are conținut nevalid: {%3}.

en: Target namespace %1 of included schema is different from the target namespace %2 as defined by the including schema.
ro: Numele de domeniu țintă %1 din schema inclusă este diferit decît numele de domeniu țintă %2 așa cum este definit de schema inclusă.

en: Target namespace %1 of imported schema is different from the target namespace %2 as defined by the importing schema.
ro: Numele de domeniu țintă %1 al schemei importate este diferit de numele de domeniu țintă %2 așa cum este definit de schema inclusă.

en: %1 element is not allowed to have the same %2 attribute value as the target namespace %3.
ro: Elementul %1 nu este permis să aibă aceeași valoare atribut %2 ca numele de domeniu țintă %3.

en: %1 element without %2 attribute is not allowed inside schema without target namespace.
ro: Elementul %1 fără atributul %2 nu este permis în interiorul schemei fără un nume de domeniu țintă.

en: %1 element is not allowed inside %2 element if %3 attribute is present.
ro: Elementul %1 nu este permis în interiorul elementului %2 dacă atributul %3 este prezent.

en: %1 element has neither %2 attribute nor %3 child element.
ro: Elementul %1 nu are nici atributul %2 și nici elementul copil %3.

en: %1 element with %2 child element must not have a %3 attribute.
ro: Elementul %1 cu elementul copil %2 nu trebuie să aibă un atribut %3.

en: %1 attribute of %2 element must be %3 or %4.
ro: Atributul %1 al elementului %2 trebuie să fie %3 sau %4.

en: %1 attribute of %2 element must have a value of %3.
ro: Atributul %1 al elementului %2 trebuie să aibă o valoare de %3.

en: %1 attribute of %2 element must have a value of %3 or %4.
ro: Atributul %1 al elementului %2 trebuie să aibă o valoare de %3 sau %4.

en: %1 element must not have %2 and %3 attribute together.
ro: Elementul %1 nu trebuie să aibă atributul %2 și %3 împreună.

en: Content of %1 attribute of %2 element must not be from namespace %3.
ro: Conținutul atributului %1 al elementului %2 nu trebuie să fie din numele de domeniu %3.

en: %1 attribute of %2 element must not be %3.
ro: Atributul %1 al elementului %2 nu trebuie să fie %3.

en: %1 attribute of %2 element must have the value %3 because the %4 attribute is set.
ro: Atributul %1 al elementului %2 trebuie să aibă valoarea %3 pentru că atributul %4 este stabilit.

en: Specifying use='prohibited' inside an attribute group has no effect.
ro: Specificarea lui use='prohibited' în interiorul unui grup atribut nu are niciun efect.

en: %1 element must have either %2 or %3 attribute.
ro: Elementul %1 trebuie să aibă ori atributul %2 ori %3.

en: %1 element must have either %2 attribute or %3 or %4 as child element.
ro: Elementul %1 trebuie să aibă ori atributul %2 ori %3 ori %4 ca elemente copil.

en: %1 element requires either %2 or %3 attribute.
ro: Elementul %1 necesită ori atributul %2 ori %3.

en: Text or entity references not allowed inside %1 element
ro: Referințele la text sau entități nu sînt permise în interiorul elementului %1

en: %1 attribute of %2 element must contain %3, %4 or a list of URIs.
ro: Atributul %1 al elementului %2 trebuie să conțină %3, %4 sau o listă de URI-uri.

en: %1 element is not allowed in this context.
ro: Elementul %1 nu este permis în acest context.

en: %1 attribute of %2 element has larger value than %3 attribute.
ro: Atributul %1 al elementului %2 are valoare mai mare decît atributul %3.

en: Prefix of qualified name %1 is not defined.
ro: Prefixul numelui calificat %1 nu este definit.

en: %1 attribute of %2 element must either contain %3 or the other values.
ro: Atributul %1 al elementului %2 trebuie să conțină fie %3 fie alte valori.

en: Component with ID %1 has been defined previously.
ro: Componenta cu ID %1 a fost definită anterior.

en: Element %1 already defined.
ro: Elementul %1 este deja definit.

en: Attribute %1 already defined.
ro: Atributul %1 este deja definit.

en: Type %1 already defined.
ro: Tipul %1 este deja definit.

en: Attribute group %1 already defined.
ro: Grupul de atribute %1 este deja definit.

en: Element group %1 already defined.
ro: Grupul de elemente %1 este deja definit.

en: Notation %1 already defined.
ro: Notația %1 este deja definită.

en: Identity constraint %1 already defined.
ro: Constrîngerea de identitate %1 este deja definită.

en: Duplicated facets in simple type %1.
ro: Fațete duplicat în tipul simplu %1.

en: Empty particle cannot be derived from non-empty particle.
ro: O particulă goală nu poate fi derivată dintr-o particulă care nu este goală.

en: Derived particle is missing element %1.
ro: Particulei derivate îi lipsește elementul %1.

en: Derived element %1 is missing value constraint as defined in base particle.
ro: Elementului derivat %1 îi lipsește constrîngerea de valoare cum este definit în particula de bază.

en: Derived element %1 has weaker value constraint than base particle.
ro: Elementul derivat %1 are o constrîngere de valoare mai slabă decît particula de bază.

en: Fixed value constraint of element %1 differs from value constraint in base particle.
ro: Constrîngerea fixă a valorii elementului %1 diferă de constrîngerea valorii în particula de bază.

en: Derived element %1 cannot be nillable as base element is not nillable.
ro: Elementul derivat %1 nu poate fi făcut null pentru că nici elementul de bază nu poate.

en: Block constraints of derived element %1 must not be more weaker than in the base element.
ro: Constrîngerile de bloc a elementului derivat %1 nu trebuie să fie mai slab decît în elementul de bază.

en: Simple type of derived element %1 cannot be validly derived from base element.
ro: Tipul simplu a elementului derivat %1 nu poate fi derivat în mod valid din elementul de bază.

en: Complex type of derived element %1 cannot be validly derived from base element.
ro: Tipul complex al elementului derivat %1 nu poate fi derivat în mod valid din elementul de bază.

en: Element %1 is missing in derived particle.
ro: Elementul %1 lipsește în particula derivată.

en: Element %1 does not match namespace constraint of wildcard in base particle.
ro: Elementul %1 nu se potrivește cu constrîngerea numelui de domeniu a metacaracterului în particula de bază.

en: Wildcard in derived particle is not a valid subset of wildcard in base particle.
ro: Metacaracterul în particula derivată nu este un subset valid de metacaracter în particula de bază.

en: processContent of wildcard in derived particle is weaker than wildcard in base particle.
ro: processContent a metacaracterului în particula derivată este mai slab decît metacaracterul în particula de bază.

en: Derived particle allows content that is not allowed in the base particle.
ro: Particula derivată permite conținut care nu este permis în particula de bază.

en: Base attribute %1 is required but derived attribute is not.
ro: Atributul de bază %1 este necesar, dar atributul derivat nu este.

en: Type of derived attribute %1 cannot be validly derived from type of base attribute.
ro: Tipul atributului derivat %1 nu poate fi derivat în mod valid din tipul atributului de bază.

en: Value constraint of derived attribute %1 does not match value constraint of base attribute.
ro: Constrîngerea de valoare a atributului derivat %1 nu se potrivește cu constrîngerea de valoare a atributului de bază.

en: Derived attribute %1 does not exist in the base definition.
ro: Atributul derivat %1 nu există în definiția de bază.

en: Derived attribute %1 does not match the wildcard in the base definition.
ro: Atributul derivat %1 nu se potrivește cu metacaracterul din definiția de bază.

en: Base attribute %1 is required but missing in derived definition.
ro: Atributul de bază %1 este necesar, dar lipsește în definițiile derivate.

en: Derived definition contains an %1 element that does not exists in the base definition
ro: Definițiile derivate conțin un element %1 care nu există în definiția de bază.

en: Derived wildcard is not a subset of the base wildcard.
ro: Metacaracterul derivat nu este un subset al metacaracterului de bază.

en: %1 of derived wildcard is not a valid restriction of %2 of base wildcard
ro: %1 al metacaracterului derivat nu este o restricție validă a %2 al metacaracterului de bază.

en: Attribute %1 from base type is missing in derived type.
ro: Atributul %1 din tipul de bază lipsește în tipul derivat.

en: Type of derived attribute %1 differs from type of base attribute.
ro: Tipul atributului derivat %1 diferă de tipul atributului de bază.

en: Base definition contains an %1 element that is missing in the derived definition
ro: Definiția de bază conține un element %1 care lipsește în definiția derivată.

en: %1 references unknown %2 or %3 element %4.
ro: %1 are referințe la elementele %2 sau %3 necunoscute %4.

en: %1 references identity constraint %2 that is no %3 or %4 element.
ro: %1 are referință la constrîngerea de identitate %2 care nu este niciunul din elementele %3 sau %4.

en: %1 has a different number of fields from the identity constraint %2 that it references.
ro: %1 are un număr diferit de cîmpuri din constrîngerea de identitate %2 la care are referință.

en: Base type %1 of %2 element cannot be resolved.
ro: Tipul de bază %1 al elementului %2 nu poate fi rezolvat.

en: Item type %1 of %2 element cannot be resolved.
ro: Tipul de element %1 al elementului %2 nu poate fi rezolvat.

en: Member type %1 of %2 element cannot be resolved.
ro: Tipul de membru %1 al elementului %2 nu poate fi rezolvat.

en: Type %1 of %2 element cannot be resolved.
ro: Tipul %1 al elementului %2 nu poate fi rezolvat.

en: Base type %1 of complex type cannot be resolved.
ro: Tipul de bază %1 al tipului complex nu poate fi rezolvat.

en: %1 cannot have complex base type that has a %2.
ro: %1 nu poate avea tip de bază complex care are un %2.

en: Content model of complex type %1 contains %2 element, so it cannot be derived by extension from a non-empty type.
ro: Modelul conținutului al tipului complex %1 conține elementul %2 deci nu poate fi derivat prin extensie dintr-un tip care nu este gol.

en: Complex type %1 cannot be derived by extension from %2 as the latter contains %3 element in its content model.
ro: Tipul complex %1 nu poate fi derivat prin extensie din %2 deoarece ultimul conține elementul %3 în modelul conținutului său.

en: Type of %1 element must be a simple type, %2 is not.
ro: Tipul elementului %1 trebuie să fie un tip simplu, %2 nu este.

en: Substitution group %1 of %2 element cannot be resolved.
ro: Grupul de substituire %1 al elementului %2 nu poate fi rezolvat.

en: Substitution group %1 has circular definition.
ro: Grupul de substituire %1 are o definiție circulară.

en: Duplicated element names %1 in %2 element.
ro: Numele de element %1 este duplicat  în elementul %2.

en: Reference %1 of %2 element cannot be resolved.
ro: Referința %1 a elementului %2 nu poate fi rezolvată.

en: Circular group reference for %1.
ro: Referință de grup circulară pentru %1.

en: %1 element is not allowed in this scope
ro: Elementul %1 nu este permis în acest domeniu

en: %1 element cannot have %2 attribute with value other than %3.
ro: Elementul %1 nu poate avea atributul %2 cu valoare alta decît %3.

en: %1 element cannot have %2 attribute with value other than %3 or %4.
ro: Elementul %1 nu poate avea atributul %2 cu valoare alta decît %3 sau %4.

en: %1 or %2 attribute of reference %3 does not match with the attribute declaration %4.
ro: Atributul %1 sau %2 cu referință la %3 nu se potrivește cu declarația de atribut %4.

en: Attribute group %1 has circular reference.
ro: Grupul de atribute %1 are referință circulară.

en: %1 attribute in %2 must have %3 use like in base type %4.
ro: Atributul %1 în %2 trebuie să aibă utilizare %3 ca și în tipul de bază %4.

en: Attribute wildcard of %1 is not a valid restriction of attribute wildcard of base type %2.
ro: Metacaracterul atribut al lui %1 nu este o restricție validă a metacaracterului atribut al tipului de bază %2.

en: %1 has attribute wildcard but its base type %2 has not.
ro: %1 are metacaracter atribut, dar tipul lui de bază %2 nu are.

en: Union of attribute wildcard of type %1 and attribute wildcard of its base type %2 is not expressible.
ro: Uniunea de metacaracter atribut de tipul %1 și metacaracter atribut cu tipul de bază %2 nu poate fi exprimat.

en: Enumeration facet contains invalid content: {%1} is not a value of type %2.
ro: Enumerarea fațetelor are conținut nevalid: {%1} nu este o valoare de tipul %2.

en: Namespace prefix of qualified name %1 is not defined.
ro: Prefixul numelui de domeniu al numelui calificat %1 nu este definit.

en: %1 element %2 is not a valid restriction of the %3 element it redefines: %4.
ro: Elementul %1 %2 nu este o restricție validă a elementului %3 pe care îl redefinește: %4.

en: %1 has inheritance loop in its base type %2.
ro: %1 are bucla de moștenire în tipul ei de bază %2.

en: Circular inheritance of base type %1.
ro: Moștenire circulară a tipului de bază %1.

en: Circular inheritance of union %1.
ro: Moștenire circulară a uniunii %1.

en: %1 is not allowed to derive from %2 by restriction as the latter defines it as final.
ro: %1 nu este permis să deriveze din %2 prin restricție așa cum ultimul îl definește ca final.

en: %1 is not allowed to derive from %2 by extension as the latter defines it as final.
ro: %1 nu este permis să deriveze din %2 prin extensie așa cum ultimul îl definește ca final.

en: Base type of simple type %1 cannot be complex type %2.
ro: Tipul de bază a tipului simplu %1 nu poate fi tip complex %2.

en: Simple type %1 cannot have direct base type %2.
ro: Tipul simplu %1 nu poate avea tip de bază direct %2.

en: Simple type %1 is not allowed to have base type %2.
ro: Tipul simplu %1 nu este permis să aibă tipul de bază %2.

en: Simple type %1 can only have simple atomic type as base type.
ro: Tipul simplu %1 poate avea doar tip atomic simplu ca tip de bază.

en: Simple type %1 cannot derive from %2 as the latter defines restriction as final.
ro: Tipul simplu %1 nu poate fi derivat din %2 pentru că ultimul definește restricția de final.

en: Variety of item type of %1 must be either atomic or union.
ro: Varietatea de tip de element a lui %1 trebuie să fie ori atomică ori uniune.

en: Variety of member types of %1 must be atomic.
ro: Varietatea de tipuri membre a lui %1 trebuie să fie atomică.

en: %1 is not allowed to derive from %2 by list as the latter defines it as final.
ro: %1 nu este permis să deriveze din %2 prin listă pentru că ultimul îl definește ca final.

en: Simple type %1 is only allowed to have %2 facet.
ro: Tipului simplu %1 îi este permis doar să aibă %2 fațetă.

en: Base type of simple type %1 must have variety of type list.
ro: Tipul de bază a tipului simplu %1 trebuie să aibă  o varietate de listă de tipuri.

en: Base type of simple type %1 has defined derivation by restriction as final.
ro: Tipul de bază al tipului simplu %1 are definită derivarea prin restricție ca final.

en: Item type of base type does not match item type of %1.
ro: Tipul de element al tipului de bază nu se potrivește cu tipul elementului %1.

en: Simple type %1 contains not allowed facet type %2.
ro: Tipul simplu %1 conține un tip de fațetă nepermis %2.

en: %1 is not allowed to derive from %2 by union as the latter defines it as final.
ro: %1 nu este permis să deriveze din %2 prin uniune pentru că ultimul îl definește ca final.

en: %1 is not allowed to have any facets.
ro: %1 nu este permis de a avea vreo fațetă.

en: Base type %1 of simple type %2 must have variety of union.
ro: Tipul de bază %1 al tipului simplu %2 trebuie să aibă varietate de uniune.

en: Base type %1 of simple type %2 is not allowed to have restriction in %3 attribute.
ro: Tipul de bază %1 al tipului simplu %2 nu este permis să aibă restricție în atributul %3.

en: Member type %1 cannot be derived from member type %2 of %3's base type %4.
ro: Tipul membru %1 nu poate fi derivat din tipul membru %2 al tipului de bază %4 al lui %3.

en: Derivation method of %1 must be extension because the base type %2 is a simple type.
ro: Metoda de derivare a lui %1 trebuie să fie extensie pentru că tipul de baza %2 este un tip simplu.

en: Complex type %1 has duplicated element %2 in its content model.
ro: Tipul complex %1 are un element duplicat %2 în modelul conținut de el.

en: Complex type %1 has non-deterministic content.
ro: Tipul complex %1 are conținut non-determinist.

en: Attributes of complex type %1 are not a valid extension of the attributes of base type %2: %3.
ro: Atributele tipului complex %1 nu sunt o extensie validă a atributelor tipului de bază %2: %3.

en: Content model of complex type %1 is not a valid extension of content model of %2.
ro: Modelul conținutului tipului complex %1 nu este o extensie validă a modelului conținutului lui %2.

en: Complex type %1 must have simple content.
ro: Tipul complex %1 trebuie să aibă un conținut simplu.

en: Complex type %1 must have the same simple type as its base class %2.
ro: Tipul complex %1 trebuie să aibă același tip simplu ca și clasa lui de bază %2.

en: Complex type %1 cannot be derived from base type %2%3.
ro: Tipul complex %1 nu poate fi derivat din tipul de bază %2%3.

en: Attributes of complex type %1 are not a valid restriction from the attributes of base type %2: %3.
ro: Atributele tipului complex %1 nu sunt o restricție validă din atributele tipului de bază %2: %3.

en: Complex type %1 with simple content cannot be derived from complex base type %2.
ro: Tipul complex %1 cu conținut simplu nu poate fi derivat din tipul de bază complex %2.

en: Item type of simple type %1 cannot be a complex type.
ro: Tipul elementului de tip simplu %1 nu poate fi un tip complex.

en: Member type of simple type %1 cannot be a complex type.
ro: Tipul membru al tipului simplu %1 nu poate fi un tip complex.

en: %1 is not allowed to have a member type with the same name as itself.
ro: %1 nu este permis să aibă un tip membru cu același nume ca el însuși.

en: %1 facet collides with %2 facet.
ro: Fațeta %1 este în coliziune cu fațeta %2.

en: %1 facet must have the same value as %2 facet of base type.
ro: Fațeta %1 trebuie să aibă aceeași valoare ca fațeta %2 a tipului de bază.

en: %1 facet must be equal or greater than %2 facet of base type.
ro: Fațeta %1 trebuie să fie egală sau mai mare decît fațeta %2 a tipului de bază.

en: %1 facet must be less than or equal to %2 facet of base type.
ro: Fațeta %1 trebuie să fie mai mică decît sau egală cu fațeta %2 a tipului de bază.

en: %1 facet contains invalid regular expression
ro: Fațeta %1 conține expresii regulare nevalide.

en: Unknown notation %1 used in %2 facet.
ro: Notație necunoscută %1 folosită în fațeta %2.

en: %1 facet contains invalid value %2: %3.
ro: Fațeta %1 conține valoarea nevalidă %2: %3.

en: %1 facet cannot be %2 or %3 if %4 facet of base type is %5.
ro: Fațeta %1 nu poate fi %2 sau %3 dacă fațeta %4 a tipului de bază este %5.

en: %1 facet cannot be %2 if %3 facet of base type is %4.
ro: Fațeta %1 nu poate fi %2 dacă fațeta %3 a tipului de bază este %4.

en: %1 facet must be less than or equal to %2 facet.
ro: Fațeta %1 trebuie să fie mai mică decît sau egală cu fațeta %2.

en: %1 facet must be less than %2 facet of base type.
ro: Fațeta %1 trebuie să fie mai mică decît fațeta %2 a tipului de bază.

en: %1 facet and %2 facet cannot appear together.
ro: Fațeta %1 și fațeta %2 nu pot apărea împreună.

en: %1 facet must be greater than %2 facet of base type.
ro: Fațeta %1 trebuie să fie mai mare decît fațeta %2 a tipului de bază.

en: %1 facet must be less than %2 facet.
ro: Fațeta %1 trebuie să fie mai mică decît fațeta %2.

en: %1 facet must be greater than or equal to %2 facet of base type.
ro: Fațeta %1 trebuie să fie mai mare decît sau egală cu fațeta %2 a tipului de bază.

en: Simple type contains not allowed facet %1.
ro: Tipul simplu conține fațeta nepermisă %1.

en: %1, %2, %3, %4, %5 and %6 facets are not allowed when derived by list.
ro: Fațetele %1, %2, %3, %4, %5 și %6 nu sunt permise cînd sînt derivate cu listă.

en: Only %1 and %2 facets are allowed when derived by union.
ro: Doar fațetele %1 și %2 sunt permise cînd sînt derivate cu uniune.

en: %1 contains %2 facet with invalid data: %3.
ro: %1 conține fațeta %2 cu data nevalidă: %3.

en: Attribute group %1 contains attribute %2 twice.
ro: Grupul de atribute %1 conține atributul %2 de două ori.

en: Attribute group %1 contains two different attributes that both have types derived from %2.
ro: Grupul de atribute %1 conține două atribute diferite care au amîndouă tipuri derivate din %2.

en: Attribute group %1 contains attribute %2 that has value constraint but type that inherits from %3.
ro: Grupul de atribute %1 conține atributul %2 care are constrîngere de valoare, dar tip care este moștenit din %3.

en: Complex type %1 contains attribute %2 twice.
ro: Tipul complex %1 conține atributul %2 de două ori.

en: Complex type %1 contains two different attributes that both have types derived from %2.
ro: Tipul complex %1 conține 2 atribute diferite care au amîndouă tipuri derivate din %2.

en: Complex type %1 contains attribute %2 that has value constraint but type that inherits from %3.
ro: Tipul complex %1 conține atributul %2 care are constrîngere de valoare dar tip care este moștenit din %3.

en: Element %1 is not allowed to have a value constraint if its base type is complex.
ro: Elementul %1 nu este permis să aibă o constrîngere de valoare dacă tipul lui de bază este complex.

en: Element %1 is not allowed to have a value constraint if its type is derived from %2.
ro: Elementul %1 nu este permis să aibă o constrîngere de valoare dacă tipul lui este derivat din %2.

en: Value constraint of element %1 is not of elements type: %2.
ro: Constrîngerea de valoare a elementului %1 nu este de tipul elementelor: %2.

en: Element %1 is not allowed to have substitution group affiliation as it is no global element.
ro: Elementului %1 nu-i este permis să aibă afiliere la grup substituit pentru că nu este element global.

en: Type of element %1 cannot be derived from type of substitution group affiliation.
ro: Tipul elementului %1 nu poate fi derivat din tipul afilierii la grup substituit.

en: Value constraint of attribute %1 is not of attributes type: %2.
ro: Constrîngerea de valoare a atributului %1 nu este de tip de atribute: %2.

en: Attribute %1 has value constraint but has type derived from %2.
ro: Atributul %1 are constrîngere de valoare, dar are tip derivat din %2.

en: %1 attribute in derived complex type must be %2 like in base type.
ro: Atributul %1 din tipul complex derivat trebuie să fie %2 ca și în tipul de bază.

en: Attribute %1 in derived complex type must have %2 value constraint like in base type.
ro: Atributul %1 din tipul complex derivat trebuie să aibă constrîngerea de valoare %2 ca în tipul de bază.

en: Attribute %1 in derived complex type must have the same %2 value constraint like in base type.
ro: Atributul %1 din tipul complex derivat trebuie să aibă aceeași constrîngere de valoare %2 ca în tipul de bază.

en: Attribute %1 in derived complex type must have %2 value constraint.
ro: Atributul %1 în tipul complex derivat trebuie să aibă constrîngerea de valoare %2.

en: processContent of base wildcard must be weaker than derived wildcard.
ro: processContent a metacaracterului de bază trebuie să fie mai slab decît metacaracterul derivat.

en: Element %1 exists twice with different types.
ro: Elementul %1 există de două ori cu tipuri diferite.

en: Particle contains non-deterministic wildcards.
ro: Particula conține metacaractere non-deterministe.

en: %1 is not valid according to %2.
ro: %1 nu este valid, potrivit lui %2.

en: String content does not match the length facet.
ro: Conținutul șirului nu se potrivește cu lungimea fațetei.

en: String content does not match the minLength facet.
ro: Conținutul șirului nu se potrivește cu fațeta minLength.

en: String content does not match the maxLength facet.
ro: Conținutul șirului nu se potrivește cu fațeta maxLength.

en: String content does not match pattern facet.
ro: Conținutul șirului nu se potrivește cu fațeta model.

en: String content is not listed in the enumeration facet.
ro: Conținutul șirului nu este listat în fațeta de enumerare.

en: Signed integer content does not match the maxInclusive facet.
ro: Întregul cu semn din conținut nu se potrivește cu fațeta maxInclusive.

en: Signed integer content does not match the maxExclusive facet.
ro: Întregul cu semn din conținut nu se potrivește cu fațeta maxExclusive.

en: Signed integer content does not match the minInclusive facet.
ro: Întregul cu semn din conținut nu se potrivește cu fațeta minInclusive.

en: Signed integer content does not match the minExclusive facet.
ro: Întregul cu semn din conținut nu se potrivește cu fațeta minExclusive.

en: Signed integer content is not listed in the enumeration facet.
ro: Întregul cu semn din conținut nu este listat în fațeta de enumerare.

en: Signed integer content does not match pattern facet.
ro: Întregul cu semn din conținut nu se potrivește cu fațeta model.

en: Signed integer content does not match in the totalDigits facet.
ro: Întregul cu semn din conținut nu se potrivește în fațeta totalDigits.

en: Unsigned integer content does not match the maxInclusive facet.
ro: Întregul fără semn din conținut nu se potrivește cu fațeta maxInclusive.

en: Unsigned integer content does not match the maxExclusive facet.
ro: Întregul fără semn din conținut nu se potrivește cu fațeta maxExclusive.

en: Unsigned integer content does not match the minInclusive facet.
ro: Întregul fără semn din conținut nu se potrivește cu fațeta minInclusive.

en: Unsigned integer content does not match the minExclusive facet.
ro: Întregul fără semn din conținut nu se potrivește cu fațeta minExclusive.

en: Unsigned integer content is not listed in the enumeration facet.
ro: Întregul fără semn din conținut nu este listat în fațeta de enumerare.

en: Unsigned integer content does not match pattern facet.
ro: Întregul fără semn din conținut nu se potrivește cu fațeta model.

en: Unsigned integer content does not match in the totalDigits facet.
ro: Întregul fără semn din conținut nu se potrivește în fațeta totalDigits.

en: Double content does not match the maxInclusive facet.
ro: Conținutul dublu nu se potrivește cu fațeta maxInclusive.

en: Double content does not match the maxExclusive facet.
ro: Conținutul dublu nu se potrivește cu fațeta maxExclusive.

en: Double content does not match the minInclusive facet.
ro: Conținutul dublu nu se potrivește cu fațeta minInclusive.

en: Double content does not match the minExclusive facet.
ro: Conținutul dublu nu se potrivește cu fațeta minExclusive.

en: Double content is not listed in the enumeration facet.
ro: Conținutul dublu nu este listat în fațeta de enumerare.

en: Double content does not match pattern facet.
ro: Conținutul dublu nu se potrivește cu fațeta model.

en: Decimal content does not match in the fractionDigits facet.
ro: Conținutul decimal nu se potrivește în fațeta fractionDigits.

en: Decimal content does not match in the totalDigits facet.
ro: Conținutul decimal nu se potrivește în fațeta totalDigits.

en: Date time content does not match the maxInclusive facet.
ro: Data și timpul din conținut nu se potrivesc cu fațeta maxInclusive.

en: Date time content does not match the maxExclusive facet.
ro: Data și timpul din conținut nu se potrivesc cu fațeta maxExclusive.

en: Date time content does not match the minInclusive facet.
ro: Data și timpul din conținut nu se potrivesc cu fațeta minInclusive.

en: Date time content does not match the minExclusive facet.
ro: Data și timpul din conținut nu se potrivesc cu fațeta minExclusive.

en: Date time content is not listed in the enumeration facet.
ro: Data și timpul din conținut nu sînt listate în fațeta de enumerare.

en: Date time content does not match pattern facet.
ro: Data și timpul din conținut nu se potriveșc cu fațeta model.

en: Duration content does not match the maxInclusive facet.
ro: Durata din conținut nu se potrivește cu fațeta maxInclusive.

en: Duration content does not match the maxExclusive facet.
ro: Durata din conținut nu se potrivește cu fațeta maxExclusive.

en: Duration content does not match the minInclusive facet.
ro: Durata din conținut nu se potrivește cu fațeta minInclusive.

en: Duration content does not match the minExclusive facet.
ro: Durata din conținut nu se potrivește cu fațeta minExclusive.

en: Duration content is not listed in the enumeration facet.
ro: Durata din conținut nu este listat în fațeta de enumerare.

en: Duration content does not match pattern facet.
ro: Durata din conținut nu se potrivește cu fațeta model.

en: Boolean content does not match pattern facet.
ro: Conținutul Boolean nu se potrivește cu fațeta model.

en: Binary content does not match the length facet.
ro: Conținutul binar nu se potrivește cu fațeta lungime.

en: Binary content does not match the minLength facet.
ro: Conținutul binar nu se potrivește cu fațeta minLength.

en: Binary content does not match the maxLength facet.
ro: Conținutul binar nu se potrivește cu fațeta maxLength.

en: Binary content is not listed in the enumeration facet.
ro: Conținutul binar nu este listat în fațeta de enumerare.

en: Invalid QName content: %1.
ro: Conținut QName nevalid: %1.

en: QName content is not listed in the enumeration facet.
ro: Conținutul QName nu este listat în fațeta de enumerare.

en: QName content does not match pattern facet.
ro: Conținutul QName nu se potrivește cu fațeta model.

en: Notation content is not listed in the enumeration facet.
ro: Notația din conținut nu este listat în fațeta de enumerare.

en: List content does not match length facet.
ro: Lista din conținut nu se potrivește cu fațeta lungime.

en: List content does not match minLength facet.
ro: Lista din conținut nu se potrivește cu fațeta minLength.

en: List content does not match maxLength facet.
ro: Lista din conținut nu se potrivește cu fațeta maxLength.

en: List content is not listed in the enumeration facet.
ro: Lista din conținut nu este listat în fațeta de enumerare.

en: List content does not match pattern facet.
ro: Lista din conținut nu se potrivește cu fațeta model.

en: Union content is not listed in the enumeration facet.
ro: Uniunea din conținut nu este listată în fațeta de enumerare.

en: Union content does not match pattern facet.
ro: Uniunea din conținut nu se potrivește cu fațeta model.

en: Data of type %1 are not allowed to be empty.
ro: Datele de tipul %1 nu sunt permise să fie goale.

en: Element %1 is missing child element.
ro: Elementului %1 îi lipsește elementul copil.

en: There is one IDREF value with no corresponding ID: %1.
ro: Este doar o valoare IDREF cu niciun ID corespondent: %1.

en: Loaded schema file is invalid.
ro: Fișierul schemă încărcat nu este valid.

en: %1 contains invalid data.
ro: %1 conține date nevalide.

en: xsi:schemaLocation namespace %1 has already appeared earlier in the instance document.
ro: Numele de domeniu xsi:schemaLocation  %1 a apărut deja mai devreme în documentul deschis.

en: xsi:noNamespaceSchemaLocation cannot appear after the first no-namespace element or attribute.
ro: xsi:noNamespaceSchemaLocation nu poate apărea după primul element sau atribut non-spațiu de nume

en: No schema defined for validation.
ro: Nicio schema definită pentru validare.

en: No definition for element %1 available.
ro: Nicio definiție disponibilă pentru elementul %1.

en: Specified type %1 is not known to the schema.
ro: Tipul specificat %1 nu este cunoscut de schemă.

en: Element %1 is not defined in this scope.
ro: Elementul %1 nu este definit în acest domeniu.

en: Declaration for element %1 does not exist.
ro: Declarația pentru elementul %1 nu există.

en: Element %1 contains invalid content.
ro: Elementul %1 are conținut nevalid.

en: Element %1 is declared as abstract.
ro: Elementul %1 este declarat ca abstract.

en: Element %1 is not nillable.
ro: Elementul %1 nu poate fi făcut null.

en: Attribute %1 contains invalid data: %2
ro: Atributul %1 conține date nevalide: %2.

en: Element contains content although it is nillable.
ro: Elementul are conținut deși poate fi făcut null.

en: Fixed value constraint not allowed if element is nillable.
ro: Constrîngerea de valoare fixă nu este permisă dacă elementul poate fi făcut null.

en: Specified type %1 is not validly substitutable with element type %2.
ro: Tipul specificat %1 nu este substituibil în mod valid cu tipul de element %2.

en: Complex type %1 is not allowed to be abstract.
ro: Tipul complex %1 nu este permis să fie abstract.

en: Element %1 contains not allowed attributes.
ro: Elementul %1 conține atribute nepermise.

en: Element %1 contains not allowed child element.
ro: Elementul %1 conține un element copil nepermis.

en: Content of element %1 does not match its type definition: %2.
ro: Conținutul elementului %1 nu se potrivește cu definiția tipului său: %2.

en: Content of element %1 does not match defined value constraint.
ro: Conținutul elementului %1 nu se potrivește cu definiția constrîngerii de valoare.

en: Element %1 contains not allowed child content.
ro: Elementul „%1” are conținut nepermis copiilor.

en: Element %1 contains not allowed text content.
ro: Elementul %1 are conținut text nepermis.

en: Element %1 cannot contain other elements, as it has fixed content.
ro: Elementul %1 nu poate conține alte elemente, deoarece are un conținut fix.

en: Element %1 is missing required attribute %2.
ro: Elementului %1 îi lipsește atributul necesar %2.

en: Attribute %1 does not match the attribute wildcard.
ro: Atributul %1 nu se potrivește cu metacaracterul atribut.

en: Declaration for attribute %1 does not exist.
ro: Declarația pentru atributul %1 nu există.

en: Element %1 contains two attributes of type %2.
ro: Elementul %1 conține două atribute de tip %2.

en: Attribute %1 contains invalid content.
ro: Atributul %1 are conținut nevalid.

en: Element %1 contains unknown attribute %2.
ro: Elementul %1 conține atributul necunoscut %2.

en: Content of attribute %1 does not match its type definition: %2.
ro: Conținutul atributului %1 nu se potrivește cu definiția tipului său: %2.

en: Content of attribute %1 does not match defined value constraint.
ro: Conținutul atributului %1 nu se potrivește cu constrîngerea de valoare definită.

en: Non-unique value found for constraint %1.
ro: S-a găsit o valoare neunică pentru constrîngerea %1.

en: Key constraint %1 contains absent fields.
ro: Constrîngerea cheii %1 conține cîmpuri absente.

en: Key constraint %1 contains references nillable element %2.
ro: Constrîngerea cheii %1 conține referințe la elementul care poate fi făcut null %2.

en: No referenced value found for key reference %1.
ro: Nicio valoare cu referință nu s-a găsit pentru referința cheii %1.

en: More than one value found for field %1.
ro: Mai mult de o valoare au fost găsite pentru cîmpul %1.

en: Field %1 has no simple type.
ro: Cîmpul %1 nu are niciun tip simplu.

en: ID value '%1' is not unique.
ro: Valoarea ID „%1” nu este unică.

en: '%1' attribute contains invalid QName content: %2.
ro: Atributul „%1” are conținut QName nevalid: %2.

en: A zone offset must be in the range %1..%2 inclusive. %3 is out of range.
ro: Un decalaj de zonă trebuie să fie în intervalul %1..%2 inclusiv. %3 este în afara intervalului.

en: %1 is not a whole number of minutes.
ro: %1 nu este un număr întreg de minute.

en: %1 is an invalid %2
ro: %1 este un %2 nevalid

en: If the first argument is the empty sequence or a zero-length string (no namespace), a prefix cannot be specified. Prefix %1 was specified.
ro: Dacă primul argument este secvența goală sau un șir de lungime-zero (niciun nume de domeniu), un prefix nu poate fi specificat. Prefixul %1 a fost specificat.

en: It will not be possible to retrieve %1.
ro: Nu va fi posibil de a obține pe %1.

en: The default collection is undefined
ro: Colecția implicită este nedefinită

en: %1 cannot be retrieved
ro: %1 nu poate fi obținut

en: The first argument to %1 cannot be of type %2.
ro: Primul argument la %1 nu poate fi de tipul %2.

en: %1 must be followed by %2 or %3, not at the end of the replacement string.
ro: %1 trebuie să fie urmat de %2 sau %3, nu la sfîrșitul șirului înlocuitor.

en: In the replacement string, %1 must be followed by at least one digit when not escaped.
ro: În șirul înlocuitor, %1 trebuie să fie urmat de cel puțin un digit cînd  nu este făcut „escape”.

en: In the replacement string, %1 can only be used to escape itself or %2, not %3
ro: În șirul înlocuitor, %1 poate fi folosit doar pentru a face „escape” pe sine însuși sau pe %2 și nu pe %3.

en: The first argument to %1 cannot be of type %2. It must be a numeric type, xs:yearMonthDuration or xs:dayTimeDuration.
ro: Primul argument la %1 nu poate fi de tip %2. Trebuie să fie un tip numeric, xsyearMonthDuration osau xs:dayTimeDuration.

en: The first argument to %1 cannot be of type %2. It must be of type %3, %4, or %5.
ro: Primul argument la %1 nu poate fi de tip %2. Trebuie să fie de tip %3, %4 sau %5.

en: The second argument to %1 cannot be of type %2. It must be of type %3, %4, or %5.
ro: Al doilea argument la %1 nu poate fi de tipul %2. Trebuie să fie de tipul %3, %4 sau %5.

en: %1 is not a valid XML 1.0 character.
ro: %1 nu este un caracter XML 1.0 valid.

en: The URI cannot have a fragment
ro: URI-ul nu poate avea un fragment

en: The root node of the second argument to function %1 must be a document node. %2 is not a document node.
ro: Nodul rădăcină al celui de al doilea argument la funcția %1 trebuie să fie un nod document. %2 nu este un nod document.

en: If both values have zone offsets, they must have the same zone offset. %1 and %2 are not the same.
ro: Dacă ambele valori au decalaje de zone, ele trebuie să aibă același decalaj de zonă. %1 și %2 nu sunt la fel.

en: %1 was called.
ro: %1 a fost apelat.

en: %1 matches newline characters
ro: %1 se potrivește cu caracterele linie-nouă

en: %1 and %2 match the start and end of a line.
ro: %1 și %2 se potrivesc cu începutul și sfîrșitul unei linii.

en: Matches are case insensitive
ro: Potrivirile sunt sensibile la majuscule

en: Whitespace characters are removed, except when they appear in character classes
ro: Caracterele spații albe sunt eliminate, exceptînd atunci cînd apar în clasele caracter

en: %1 is an invalid regular expression pattern: %2
ro: %1 este un model nevalid de expresie regulară: %2

en: %1 is an invalid flag for regular expressions. Valid flags are:
ro: %1 este un fanion nevalid pentru expresii regulare. Fanioane valide sunt:

en: The normalization form %1 is unsupported. The supported forms are %2, %3, %4, and %5, and none, i.e. the empty string (no normalization).
ro: Forma de normalizare %1 nu este suportată. Formele suportate sunt %2, %3, %4 și %5 și niciuna, de ex. șirul gol (nicio normalizare).

en: empty
ro: gol

en: zero or one
ro: zero sau unu

en: exactly one
ro: exact unu

en: one or more
ro: unu sau mai multe

en: zero or more
ro: zero sau mai multe

en: Required type is %1, but %2 was found.
ro: Tipul necesar este %1, dar a fost găsit %2.

en: Promoting %1 to %2 may cause loss of precision.
ro: Conversia lui %1 în %2 poate cauza pierderea preciziei.

en: The focus is undefined.
ro: Focalizarea este nedefinită.

en: The item %1 did not match the required type %2.
ro: Elementul %1 nu s-a potrivit cu tipul necesar %2.

en: Required cardinality is %1; got cardinality %2.
ro: Cardinalitate necesară este %1; s-a primit cardinalitatea %2.

en: Year %1 is invalid because it begins with %2.
ro: Anul %1 nu este valid deoarece începe cu %2.

en: Day %1 is outside the range %2..%3.
ro: Ziua %1 este în afara razei %2..%3.

en: Month %1 is outside the range %2..%3.
ro: Luna %1 este în afara razei %2..%3.

en: Overflow: Can't represent date %1.
ro: Depășire: Nu se poate reprezenta data %1.

en: Day %1 is invalid for month %2.
ro: Ziua %1 nu este validă pentru luna %2.

en: Time 24:%1:%2.%3 is invalid. Hour is 24, but minutes, seconds, and milliseconds are not all 0;
ro: Timpul 24:%1:%2.%3 este nevalid. Ora este 24, dar minutele secundele și milisecundele nu sunt toate 0;

en: Time %1:%2:%3.%4 is invalid.
ro: Ora %1:%2:%3.%4 nu este validă.

en: Overflow: Date can't be represented.
ro: Depășire: Data nu poate fi reprezentată

en: At least one component must be present.
ro: Trebuie să fie prezentă cel puțin o componentă.

en: At least one time component must appear after the %1-delimiter.
ro: Trebuie să apară cel puțin o componentă de timp după delimitatorul-%1.

en: Effective Boolean Value cannot be calculated for a sequence containing two or more atomic values.
ro: Valoarea Boolean Efectivă nu poate fi calculată pentru o secvență conținînd două sau mai multe valori atomice.

en: A value of type %1 cannot have an Effective Boolean Value.
ro: O valoare de tip %1 nu poate avea o Valoare Boolean Efectivă.

en: Integer division (%1) by zero (%2) is undefined.
ro: Împărțire întreagă (%1) cu zero (%2) este nedefinită.

en: Division (%1) by zero (%2) is undefined.
ro: Împărțirea (%1) la zero (%2) nu este definită.

en: Modulus division (%1) by zero (%2) is undefined.
ro: Modulul împărțirii (%1) cu zero (%2) este nedefinit.

en: Dividing a value of type %1 by %2 (not-a-number) is not allowed.
ro: Împărțirea unei valori de tip %1 cu %2 (nu-e-număr) nu este permisă.

en: Dividing a value of type %1 by %2 or %3 (plus or minus zero) is not allowed.
ro: Împărțirea unei valori de tip %1 cu %2 sau %3 (plus or minus zero) nu este permisă.

en: Multiplication of a value of type %1 by %2 or %3 (plus or minus infinity) is not allowed.
ro: Multiplicarea unei valori de tip %1 cu %2 sau %3 (plus or minus infinit) nu este permisă.

en: No operand in an integer division, %1, can be %2.
ro: Niciun operand într-o împărțire întreagă, %1, poate fi %2.

en: The first operand in an integer division, %1, cannot be infinity (%2).
ro: Primul operand într-o împărțire întreagă, %1, nu poate fi infinit (%2).

en: The second operand in a division, %1, cannot be zero (%2).
ro: Al doilea operand într-o împărțire, %1, nu poate fi zero (%2).

en: A value of type %1 must contain an even number of digits. The value %2 does not.
ro: O valoare de tip %1 trebuie să conțină un număr par de digiți. Valoarea %2 nu conține.

en: %1 is not valid as a value of type %2.
ro: %1 nu este valid ca o valoare de tip %2.

en: It's not possible to add attributes after any other kind of node.
ro: Nu este posibil de adăugat atribute după orice alt tip de nod.

en: An attribute by name %1 has already been created.
ro: Un atribut cu numele %1 a fost creat deja.

en: %1 is an unsupported encoding.
ro: %1 este o codare nesuportată.

en: %1 contains octets which are disallowed in the requested encoding %2.
ro: %1 conține octeți care nu sunt admiși în codarea cerută %2.

en: The codepoint %1, occurring in %2 using encoding %3, is an invalid XML character.
ro: Punctul de cod %1, care apare în %2 folosind codarea %3, este un caracter XML nevalid.

en: An %1-attribute with value %2 has already been declared.
ro: Un atribut-%1 cu valoarea %2 a fost deja declarat.

en: An %1-attribute must have a valid %2 as value, which %3 isn't.
ro: Un atribut-%1 trebuie să aibă un %2 valid ca valoare, ceea ce %3 nu este

en: Network timeout.
ro: Temporizare rețea.

en: Warning in %1, at line %2, column %3: %4
ro: Avertisment în %1, la linia %2, coloana %3: %4

en: Warning in %1: %2
ro: Avertisment în %1: %2

en: Unknown location
ro: Amplasare necunoscută

en: Error %1 in %2, at line %3, column %4: %5
ro: Eroare %1 în %2, la linia %3, coloana %4: %5

en: Error %1 in %2: %3
ro: Eroare %1 în %2: %3

en: Element %1 can't be serialized because it appears outside the document element.
ro: Elementul %1 nu poate fi serializat pentru că apare în afara elementului document.

en: Attribute %1 can't be serialized because it appears at the top level.
ro: Atributul %1 nu poate fi serializat pentru că apare în nivelul din vîrf.

en: No namespace binding exists for the prefix %1
ro: Nicio asociere de nume de domeniu există pentru prefixul %1

en: The data of a processing instruction cannot contain the string %1
ro: Data unei instrucțiuni de procesare nu poate conține șirul %1

en: The last step in a path must contain either nodes or atomic values. It cannot be a mixture between the two.
ro: Ultimul pas într-o cale trebuie să conțină ori noduri ori valori atomice. Nu poate fi o combinație între cele două.

en: A library module cannot be evaluated directly. It must be imported from a main module.
ro: O bibliotecă modul nu poate fi evaluată direct. Trebuie să fie importată dintr-un modul principal.

en: No template by name %1 exists.
ro: Nu există niciun șablon cu denumirea %1.

en: A comment cannot contain %1
ro: Un comentariu nu poate conține %1

en: A comment cannot end with a %1.
ro: Un comentariu nu se poate termina cu un %1.

en: The namespace URI in the name for a computed attribute cannot be %1.
ro: URI-ul numelui de domeniu în numele pentru un atribut procesat nu poate fi %1.

en: The name for a computed attribute cannot have the namespace URI %1 with the local name %2.
ro: Numele pentru un atribut procesat nu poate avea URI-ul numelui de domeniu %1 cu numele local %2.

en: In a namespace constructor, the value for a namespace cannot be an empty string.
ro: Într-un constructor de domeniu de nume, valoarea domeniului de nume nu poate fi un șir gol.

en: The prefix must be a valid %1, which %2 is not.
ro: Prefixul trebuie să fie un %1 valid, ceea ce %2 nu este.

en: The prefix %1 cannot be bound.
ro: Prefixul %1 nu poate fi asociat.

en: Only the prefix %1 can be bound to %2 and vice versa.
ro: Doar prefixul %1 poate fi asociat la %2 și vice-versa.

en: Type error in cast, expected %1, received %2.
ro: Eroare de tip în conversie, se aștepta %1, s-a primit %2.

en: When casting to %1 or types derived from it, the source value must be of the same type, or it must be a string literal. Type %2 is not allowed.
ro: Cînd se face conversia la %1 sau tipurile derivate din acesta, valoarea sursă trebuie să fie de același tip sau trebuie să fie un șir literal. Tipul %2 nu este permis.

en: A value of type %1 cannot be a predicate. A predicate must have either a numeric type or an Effective Boolean Value type.
ro: O valoare de tipul %1 nu poate fi un predicat. Un predicat trebuie să aibă ori un tip numeric ori un tip Valoare Boolean Efectivă.

en: A positional predicate must evaluate to a single numeric value.
ro: Un predicat positional trebuie evaluat la o singură valoare numerică.

en: No comparisons can be done involving the type %1.
ro: Nu poate fi făcută nicio comparație folosind tipul %1.

en: Operator %1 is not available between atomic values of type %2 and %3.
ro: Operatorul %1 nu este disponibil între valorile atomice de tipul %2 și %3.

en: Ambiguous rule match.
ro: Potrivire de regulă ambiguă.

en: An attribute node cannot be a child of a document node. Therefore, the attribute %1 is out of place.
ro: Un nod atribut nu poate fi un copil a unui nod document. De aceea, atributul %1 nu poate fi în acest loc.

en: No casting is possible with %1 as the target type.
ro: Nicio conversie nu este posibilă cu %1 ca tip destinație.

en: It is not possible to cast from %1 to %2.
ro: Nu este posibil de convertit din %1 în %2.

en: Casting to %1 is not possible because it is an abstract type, and can therefore never be instantiated.
ro: Conversia în %1 nu este posibilă pentru că este un tip abstract și de aceea nu poate fi niciodată creat.

en: It's not possible to cast the value %1 of type %2 to %3
ro: Nu este posibil de convertit valoarea %1 de tipul %2 în %3

en: Failure when casting from %1 to %2: %3
ro: Eșec la convertirea din %1 în %2: %3

en: Operator %1 cannot be used on type %2.
ro: Operatorul %1 nu poate fi folosit pe tipul %2.

en: Operator %1 cannot be used on atomic values of type %2 and %3.
ro: Operatorul %1 nu poate fi folosit pe valori atomice de tip %2 și %3.

en: Circularity detected
ro: S-a detectat o buclă circulară

en: The parameter %1 is passed, but no corresponding %2 exists.
ro: Parametrul %1 este dat, dar nu există niciun corespondent %2.

en: The parameter %1 is required, but no corresponding %2 is supplied.
ro: Parametrul %1 este necesar, dar nu este furnizat niciun corespondent %2.
