nepomuk - en to ru translation catalogue (78 entries)

en: Desktop Search Details
ru: Сведения о поисковой системе

en: Refresh
ru: Обновить

en: Files
ru: Файлы

en: Emails
ru: Письма

en: Calculating
ru: Подсчёт

[ctx: @title:window Referring to the folders which will be searched for files to index for desktop search]
en: Advanced File Filtering
ru: Дополнительный фильтр файлов

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Exclude Mime Type
ru: Исключение типов MIME

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Select the mimetypes that should be excluded from indexing
ru: Укажите типы MIME, которые не следует индексировать

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Index Exclude Filters
ru: Фильтры исключения из индекса

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Select expressions to exclude files from indexing by matching their filenames
ru: Выберите маски имён файлов, которые не должны индексироваться:

[ctx: @info:tooltip %1 is the path of the folder in a listview]
en: <filename>%1</filename><nl/> (symbolic links are <emphasis>not</emphasis> indexed for desktop search)
ru: <filename>%1</filename><nl/> (символические ссылки <emphasis>не</emphasis> проиндексированы)

[ctx: @info:tooltip %1 is the path of the folder in a listview]
en: <filename>%1</filename><nl/>(will be indexed for desktop search)
ru: <filename>%1</filename><nl/> (будут проиндексированы)

[ctx: @info:tooltip %1 is the path of the folder in a listview]
en: <filename>%1</filename><nl/> (will <emphasis>not</emphasis> be indexed for desktop search)
ru: <filename>%1</filename><nl/> (<emphasis>не</emphasis> будут проиндексированы)

[ctx: @title:window Referring to the folders which will be searched for files to index for desktop search]
en: Customizing Index Folders
ru: Выбор индексируемых папок

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Select the local folders that contain files to be indexed for fast desktop searches
ru: Выберите локальные папки с файлами для поиска по их содержимому:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_checkShowHiddenFolders)
en: Check to be able to select hidden folders
ru: Установите флажок для включения показа скрытых папок

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_checkShowHiddenFolders)
en: Show hidden folders
ru: Показывать скрытые папки

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Basic Settings
ru: Основные параметры

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Nepomuk Semantic Desktop
ru: Диспетчер семантических связей Nepomuk

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Nepomuk Semantic Desktop enables tagging and rating of files integrated with the Desktop Search.
ru: Nepomuk позволяет устанавливать метки и оценки для файлов в поисковой системе.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_checkEnableNepomuk)
en: Enable Nepomuk Semantic Desktop
ru: Включить службу Nepomuk

note: i18n: ectx: property (text), widget (KUrlLabel, m_buttonDetails)
en: Details...
ru: Сведения...

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Nepomuk Desktop File Indexer
ru: Служба индексирования файлов Nepomuk

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Nepomuk desktop search allows searching for files by content instead of just by name.
ru: Поисковая система Nepomuk позволяет искать файлы на компьютере по содержимому, а не только по имени.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_checkEnableFileIndexer)
en: Enable Nepomuk File Indexer
ru: Включить службу индексирования файлов Nepomuk

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_fileIndexerSuspendResumeButtom) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_emailIndexerSuspendResumeButtom)
en: Suspend
ru: Приостановить

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_emailIndexingBox)
en: PIM Data Indexing
ru: Индексирование личных данных

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12)
en: PIM data indexing allows full text search in events, contacts, email and their attachments.
ru: Индексирование личных данных позволяет использовать полнотекстовый поиск в данных событий, контактов, электронной почте и вложениях.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_checkEnableEmailIndexer)
en: Enable PIM Data Indexer
ru: Включить индексирование личных данных

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_4)
en: Indexing
ru: Индексирование

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_7)
en: File Indexing
ru: Индексирование файлов

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Customize the files and folders to be indexed
ru: Выберите файлы и папки, которые следует индексировать:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_checkboxDocuments)
en: Index Documents
ru: Документы

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_checkboxAudio)
en: Index Audio
ru: Аудиофайлы

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_checkboxImage)
en: Index Images
ru: Изображения

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_checkboxVideo)
en: Index Videos
ru: Видеофайлы

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_checkboxSourceCode)
en: Index Source Code
ru: Файлы исходного кода

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_buttonAdvancedFileIndexing)
en: Advanced
ru: Дополнительно

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_buttonCustomizeIndexFolders)
en: Customize Folders
ru: Индексируемые папки

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: Removable media handling:
ru: Сменные носители:

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, m_comboRemovableMediaHandling)
en: Indexing of files on removable media
ru: Индексирование файлов на внешних носителях информации

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, m_comboRemovableMediaHandling)
en: <para>Nepomuk can index files on removable devices like USB keys or external hard-disks for fast desktop searches.</para>
    <para>By default no files are indexed. Here this behaviour can be changed to one of two options:</para>
    <para><list><item><interface>Index files on all removable devices</interface> - Files on removable media are indexed as soon as the medium is mounted. Caution: this does not include media which have been rejected via the second option.</item>
    <item><interface>Ask individually when newly mounted</interface> - The user will be asked to decide if files on the newly mounted medium should be indexed or not. Once decided Nepomuk will not ask again.</item></list></para>
ru: <para>Nepomuk может индексировать файла на сменных носителях информации, таких как USB-брелки или внешние жёсткие диски, для быстрого поиска.</para>
    <para>По умолчанию файлы на сменных носителях не индексируются. Но есть две другие возможности:</para>
    <para><list><item><interface>Индексировать файлы на всех сменных носителях</interface> — файлы на сменных носителях будут индексироваться сразу после подключения носителя, за исключением тех носителей, индексирование файлов на которых было явно запрещено пользователем в диалоговом окне, описанном ниже (при использовании второй возможности).</item>
    <item><interface>Спрашивать для каждого носителя при его подключении</interface> — пользователь должен будет ответить, нужно ли индексировать файлы на новом подключённом устройстве. Этот вопрос будет задан пользователю только один раз для каждого носителя.</item></list></para>

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_comboRemovableMediaHandling)
en: Ignore all removable media
ru: Не индексировать файлы на сменных носителях

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_comboRemovableMediaHandling)
en: Index files on all removable devices
ru: Индексировать файлы на всех сменных носителях

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_comboRemovableMediaHandling)
en: Ask individually when newly mounted
ru: Спрашивать для каждого носителя при его подключении

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Backup
ru: Резервное копирование

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Automatic Backups
ru: Автоматическое резервное копирование

[ctx: @info]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Nepomuk can perform regular automatic backups of all data that could not be restored otherwise. This includes manually created tags, ratings, but also statistical data.
ru: Nepomuk может периодически выполнять резервное копирование всех своих данных, в том числе созданных пользователем меток, поставленных оценок и статистических данных.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Backup frequency:
ru: Частота резервного копирования:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, m_comboBackupFrequency)
en: How often should a backup of the Nepomuk database be created
ru: Как часто нужно создавать резервную копию базы данных Nepomuk

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Backup Time:
ru: Время резервного копирования:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTimeEdit, m_editBackupTime)
en: When should the backup be created
ru: Когда будет создаваться резервная копия

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Max number of backups:
ru: Макс. количество резервных копий:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, m_spinBackupMax)
en: How many previous backups should be kept
ru: Сколько предыдущих резервных копий нужно оставлять

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_6)
en: Tools
ru: Инструменты

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, m_buttonManualBackup)
en: Manual Backup...
ru: Ручное резервное копирование...

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, m_buttonRestoreBackup)
en: Restore Backup...
ru: Восстановить из резервной копии...

en: Desktop Search Configuration Module
ru: Модуль настройки службы поиска на компьютере

en: Copyright 2007-2010 Sebastian Trüg
ru: © Sebastian Trüg, 2007-2010

[ctx: @item:inlistbox]
en: Disable Automatic Backups
ru: Отключить автоматическое резервное копирование

[ctx: @item:inlistbox]
en: Daily Backup
ru: Ежедневное резервное копирование

[ctx: @item:inlistbox]
en: Weekly Backup
ru: Еженедельное резервное копирование

en: The Nepomuk installation is not complete. No desktop search settings can be provided.
ru: Установка Nepomuk не завершена. Невозможно предоставить настройки поиска.

en: Failed to start the desktop search service (Nepomuk). The settings have been saved and will be used the next time the server is started.
ru: Не удалось запустить службу поиска на компьютере (Nepomuk). Изменения параметров были сохранены и вступят в силу при следующем запуске службы.

en: Desktop search service not running
ru: Служба поиска на компьютере не запущена

[ctx: @info:status]
en: Desktop search services are active
ru: Службы поиска на компьютере активны

[ctx: @info:status]
en: Desktop search services are disabled
ru: Службы поиска на компьютере неактивны

[ctx: @info:status %1 is an error message returned by a dbus interface.]
en: Failed to contact File Indexer service (%1)
ru: Ошибка взаимодействия со службой индексирования файлов (%1)

[ctx: @info:status]
en: File indexing service failed to initialize, most likely due to an installation problem.
ru: Ошибка запуска службы индексирования файлов. Возможно, не установлено необходимое программное обеспечение.

[ctx: @info:status]
en: File indexing service not running.
ru: Служба индексирования файлов не работает.

[ctx: Resumes the Nepomuk file indexing service.]
en: Resume
ru: Возобновить

[ctx: Suspends the Nepomuk file indexing service.]
en: Suspend
ru: Приостановить

[ctx: @info:status %1 is an error message returned by a dbus interface.]
en: Failed to contact PIM Data Indexer service (%1)
ru: Ошибка взаимодействия со службой индексирования личных данных (%1)

[ctx: @info:status]
en: PIM Data Indexing service is suspended
ru: Служба индексирования личных данных приостановлена

[ctx: @info:status]
en: PIM Data indexing service not running.
ru: Служба индексирования личных данных не работает

en: Resume
ru: Возобновить

en: 1 existing backup | %1 existing backups
ru[0]: %1 резервная копия
ru[1]: %1 резервных копии
ru[2]: %1 резервных копий
ru[3]: 1 резервная копия

[ctx: @info %1 is the creation date of a backup formatted vi KLocale::formatDateTime]
en: Oldest: %1
ru: самая старая: %1
