kcmhtmlsearch - en to ru translation catalogue (21 entries)

en: The fulltext search feature makes use of the ht://dig HTML search engine. You can get ht://dig at the
ru: Для полнотекстового поиска по HTML-документам необходим ht://dig. Вы можете найти его на

en: Information about where to get the ht://dig package.
ru: Информация о расположении пакета ht://dig.

en: ht://dig home page
ru: Сайт ht://dig

en: Program Locations
ru: Расположение программ

en: Enter the path to your htdig program here, e.g. /usr/local/bin/htdig
ru: Введите путь к программе htdig (например, /usr/local/bin/htdig)

en: Enter the path to your htsearch program here, e.g. /usr/local/bin/htsearch
ru: Введите путь к программе htsearch (например, /usr/local/bin/htsearch)

en: Enter the path to your htmerge program here, e.g. /usr/local/bin/htmerge
ru: Введите путь к программе htmerge (например, /usr/local/bin/htmerge)

en: Scope
ru: Диапазон

en: Here you can select which parts of the documentation should be included in the fulltext search index. Available options are the KDE Help pages, the installed man pages, and the installed info pages. You can select any number of these.
ru: Выберите части документации, по которым будет создан индекс. Можно проиндексировать справку KDE, установленные страницы руководств (man) и информационные страницы.

en: &KDE help
ru: Документация по &KDE

en: Additional Search Paths
ru: Дополнительные пути для поиска

en: Here you can add additional paths to search for documentation. To add a path, click on the <em>Add...</em> button and select the folder from where additional documentation should be searched. You can remove folders by clicking on the <em>Delete</em> button.
ru: Здесь вы можете указать дополнительные пути для поиска документации. Для добавления пути нажмите кнопку <em>Добавить...</em> и укажите каталог, содержащий дополнительную документацию. Вы можете удалить каталоги из списка, нажав кнопку <em>Удалить</em>.

en: Add...
ru: Добавить...

en: Delete
ru: Удалить

en: Language Settings
ru: Установки языка

en: Here you can select the language you want to create the index for.
ru: Выберите язык, для которого будет создаваться индекс.

en: &Language
ru: &Язык

en: Generate Index...
ru: Создать индекс...

en: Click this button to generate the index for the fulltext search.
ru: Нажмите на кнопку для создания полнотекстового индекса.

en: without name
ru: без имени

en: <h1>Help Index</h1> This configuration module lets you configure the ht://dig engine which can be used for fulltext search in the KDE documentation as well as other system documentation like man and info pages.
ru: <h1>Индекс</h1> В данном модуле вы можете настроить ht://dig, утилиту полнотекстового поиска в документации по KDE, а также в другой документации по системе, например в man- и info-страницах.
