kcmnotify - en to ru translation catalogue (12 entries)

en: <h1>System Notifications</h1>KDE allows for a great deal of control over how you will be notified when certain events occur. There are several choices as to how you are notified:<ul><li>As the application was originally designed.</li><li>With a beep or other noise.</li><li>Via a popup dialog box with additional information.</li><li>By recording the event in a logfile without any additional visual or audible alert.</li></ul>
ru: <h1>Системные уведомления</h1>В этом модуле вы можете задать, как KDE будет извещать вас об определённых событиях в системе. Есть несколько способов сообщений о событиях:<ul><li>Определяется самим приложением.</li><li>Звуковой сигнал</li>.<li>Всплывающее окно с дополнительной информацией.</li><li>Запись в журнал событий без дополнительного аудиовизуального сопровождения.</li></ul>

en: Event source:
ru: Источник события:

en: &Applications
ru: П&риложения

en: &Player Settings
ru: &Параметры проигрывателя

en: System Notification Control Panel Module
ru: Модуль настройки системных уведомлений

en: (c) 2002-2006 KDE Team
ru: © Команда KDE, 2002-2006

en: Original implementation
ru: Определяется приложением

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, cbSoundSystem)
en: Use the &KDE sound system
ru: Применять звуковую систему &KDE

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbVolume)
en: Force &Volume:
ru: Установить &громкость:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, cbExternal)
en: &Use an external player
ru: Использовать &другой проигрыватель

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: &Player:
ru: &Проигрыватель:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, cbNone)
en: &No audio output
ru: &Выключить звук
