kde-menu - en to ru translation catalogue (14 entries)

en: Menu item '%1' could not be highlighted.
ru: Элемент меню «%1» не может быть выделен.

en: KDE Menu query tool.
    This tool can be used to find in which menu a specific application is shown.
    The --highlight option can be used to visually indicate to the user where
    in the KDE menu a specific application is located.
ru: Программа для поиска в меню KDE.
    Она может быть использована для определения, в каком меню содержится указанное приложение.
    Параметр --highlight может быть использован для выделения пункта меню, содержащего конкретное приложение.

en: (c) 2003 Waldo Bastian
ru: © Waldo Bastian, 2003

en: Author
ru: Автор

en: Output data in UTF-8 instead of local encoding
ru: Выводить данные в UTF-8 вместо кодировки по умолчанию

en: Print menu-id of the menu that contains
    the application
ru: Вывести идентификатор меню, содержащего приложение

en: Print menu name (caption) of the menu that
    contains the application
ru: Вывести заголовок меню, содержащего приложение

en: Highlight the entry in the menu
ru: Выделить элемент меню

en: Do not check if sycoca database is up to date
ru: Не проверять, актуальна ли база sycoca

en: The id of the menu entry to locate
ru: Идентификатор элемента меню

en: You must specify an application-id such as 'kde4-konsole.desktop'
ru: Вы должны указать application-id, например, «kde4-konsole.desktop»

en: You must specify at least one of --print-menu-id, --print-menu-name or --highlight
ru: Вы должны указать хотя бы один параметр из --print-menu-id,  --print-menu-name или --highlight

en: No menu item '%1'.
ru: Не найден элемент меню «%1».

en: Menu item '%1' not found in menu.
ru: Элемент «%1» не найден в меню.
