khelpcenter - en to ru translation catalogue (125 entries)

en: KDE Help Center
ru: Центр справки KDE

en: The KDE Help Center
ru: Центр справки KDE

en: (c) 1999-2011, The KHelpCenter developers
ru: © Разработчики KHelpCenter, 1999-2011

en: Original Author
ru: Первоначальный автор

en: Info page support
ru: Поддержка страниц info

en: URL to display
ru: Показать URL

en: Top-Level Documentation
ru: Документация верхнего уровня

[ctx: Describes documentation entries that are in English]
en: English
ru: Английский

en: Font Configuration
ru: Настройка шрифтов

en: Sizes
ru: Размеры

[ctx: The smallest size a will have]
en: M&inimum font size:
ru: &Минимальный размер шрифта:

[ctx: The normal size a font will have]
en: M&edium font size:
ru: С&редний размер шрифта:

en: Fonts
ru: Шрифты

en: S&tandard font:
ru: С&тандартный шрифт:

en: F&ixed font:
ru: &Фиксированный шрифт:

en: S&erif font:
ru: Шрифт с &засечками:

en: S&ans serif font:
ru: Шрифт &без засечек:

en: &Italic font:
ru: &Курсив:

en: &Fantasy font:
ru: Шрифт &Fantasy:

en: Encoding
ru: Кодировка

en: &Default encoding:
ru: Кодировка по &умолчанию:

en: Use Language Encoding
ru: Использовать кодировку языка

en: &Font size adjustment:
ru: &Настройка размера шрифта:

en: By Topic
ru: По теме

en: Alphabetically
ru: По алфавиту

en: Rebuilding glossary cache...
ru: Повторное создание кэша...

en: Rebuilding cache... done.
ru: Повторное создание кэша... готово.

en: Error
ru: Ошибка

en: Unable to show selected glossary entry: unable to open file 'glossary.html.in'!
ru: Невозможно показать выбранную запись глоссария: не удаётся открыть файл «glossary.html.in»!

en: See also:
ru: См. также:

en: KDE Glossary
ru: Глоссарий KDE

en: The fulltext search feature makes use of the ht://dig HTML search engine.
ru: Функция полнотекстового поиска обеспечивается поисковой системой ht//dig.

en: Information about where to get the ht://dig package.
ru: Информация о получении пакета ht://dig.

en: You can get ht://dig at the ht://dig home page
ru: Пакет ht//dig можно получить по адресу

en: Program Locations
ru: Расположение программ

en: Enter the URL of the htsearch CGI program.
ru: Укажите URL CGI-программы htsearch

en: Indexer:
ru: Индексатор:

en: Enter the path to your htdig indexer program here.
ru: Укажите путь к программе индексирования htdig.

en: htdig database:
ru: База данных htdig:

en: Enter the path to the htdig database folder.
ru: Укажите путь к папке базы данных htdig.

en: By Category
ru: По категории

en: Change Index Folder
ru: Изменить папку индексов

en: Index folder:
ru: Папка индекса:

en: Build Search Indices
ru: Создать индексы поиска

en: Index creation log:
ru: Журнал создания индекса:

[ctx: Label for button to close search index progress dialog after successful completion]
en: Close
ru: Закрыть

en: Index creation finished.
ru: Создание индекса завершено.

[ctx: Label for stopping search index generation before completion]
en: Stop
ru: Остановить

en: Details &lt;&lt;
ru: Сведения &lt;&lt;

en: Details &gt;&gt;
ru: Сведения &gt;&gt;

en: Build Search Index
ru: Создать индекс поиска

en: Build Index
ru: Создать индекс

en: To be able to search a document, a search
    index needs to exist. The status column of the list below shows whether an index
    for a document exists.
ru: Для обеспечения возможности поиска должен существовать
    индекс для файлов соответствующего типа. Столбец состояния
    ниже показывает, существует ли индекс для документа.

en: To create an index, check the box in the list and press the
    "Build Index" button.
ru: Для создания индекса отметьте переключатель в списке и
    нажмите кнопку «Создать индекс».

en: Search Scope
ru: Область поиска

en: Status
ru: Состояние

en: Change...
ru: Изменить...

en: <qt>The folder <b>%1</b> does not exist; unable to create index.</qt>
ru: <qt>Папка <b>%1</b> не существует. Не удаётся создать индекс.</qt>

[ctx: Describes the status of a documentation index that is present]
en: OK
ru: ОК

[ctx: Describes the status of a documentation index that is missing]
en: Missing
ru: Отсутствует

[ctx: Generic prefix label for error messages when creating documentation index, first arg is the document's identifier, second is the document's name]
en: Document '%1' (%2):
ru: Документ «%1» (%2):

en: No document type.
ru: Нет типа документа.

en: No search handler available for document type '%1'.
ru: Нет доступного обработчика поиска для документа типа «%1».

en: No indexing command specified for document type '%1'.
ru: Команда индексирования не указана для документов типа «%1».

en: Failed to build index.
ru: Ошибка создания индекса.

en: Error executing indexing build command:
    %1
ru: Ошибка выполнения команды построения индексов:
    %1

en: Unable to start command '%1'.
ru: Не удаётся запустить команду «%1».

en: KHelpCenter Index Builder
ru: Индексатор KHelpCenter

en: (c) 2003, The KHelpCenter developers
ru: © Разработчики KHelpCenter, 2003

en: Document to be indexed
ru: Документ для индексирования

en: Index directory
ru: Каталог индекса

note: i18n: ectx: label, entry, group (Search)
en: Path to index directory.
ru: Путь к каталогу индексов.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Search)
en: Path to directory containing search indices.
ru: Путь к каталогу, содержащему индексы поиска.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Layout)
en: Currently visible navigator tab
ru: Видимая сейчас панель навигатора

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
ru: &Правка

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
ru: &Вид

note: i18n: ectx: Menu (go)
en: &Go
ru: Пере&ход

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
ru: Основная панель инструментов

en: Search Error Log
ru: Журнал ошибок поиска

en: Preparing Index
ru: Подготовка индекса

en: Ready
ru: Готово

en: Previous Page
ru: Предыдущая страница

en: Moves to the previous page of the document
ru: Переходит к предыдущей странице документа

en: Next Page
ru: Следующая страница

en: Moves to the next page of the document
ru: Переходит к следующей странице документа

en: Table of &Contents
ru: &Содержание

en: Table of contents
ru: Содержание

en: Go back to the table of contents
ru: Вернуться к содержанию

en: &Last Search Result
ru: Результат пос&леднего поиска

en: Configure Fonts...
ru: Настроить шрифты...

en: Increase Font Sizes
ru: Увеличить шрифт

en: Decrease Font Sizes
ru: Уменьшить шрифт

en: &Search
ru: &Поиск

en: &Contents
ru: &Содержание

en: Search Options
ru: Условия поиска

en: G&lossary
ru: &Глоссарий

en: Start Page
ru: Начальная страница

en: Unable to run search program.
ru: Не удаётся запустить поиск.

en: A search index does not yet exist. Do you want to create the index now?
ru: Индекс поиска не существует. Создать его?

en: Create
ru: Создать

en: Do Not Create
ru: Не создавать

en: Error: No document type specified.
ru: Ошибка: Тип документа не указан.

en: Error: No search handler for document type '%1'.
ru: Ошибка: Нет обработчика поиска для документа типа «%1».

en: Unable to initialize SearchHandler from file '%1'.
ru: Не удаётся инициализировать SearchHandler из файла «%1».

en: No valid search handler found.
ru: Не найден обработчик поиска.

en: Search Results for '%1':
ru: Результаты поиска «%1»:

en: Search Results
ru: Результаты поиска

en: Error executing search command '%1'.
ru: Ошибка выполнения команды поиска «%1».

en: Error: %1
ru: Ошибка: %1

en: '%1' not found, check your installation
ru: «%1» не найден, проверьте правильность установки

en: '%1' not found, install the package containing it
ru: «%1» не найден, установите пакет, содержащий его

en: No search command or URL specified.
ru: Не указана команда поиска или URL.

en: and
ru: и

en: or
ru: или

en: &Method:
ru: &Метод:

en: Max. &results:
ru: Показать не &более:

en: &Scope selection:
ru: Выбор &разделов:

en: Scope
ru: Область

en: Build Search &Index...
ru: Создать &индекс поиска...

[ctx: Label for searching documentation using custom (user defined) scope]
en: Custom
ru: Выборочно

[ctx: Label for searching documentation using default search scope]
en: Default
ru: По умолчанию

[ctx: Label for searching documentation in all subsections]
en: All
ru: Все

[ctx: Label for scope that deselects all search subsections]
en: None
ru: Ни одного

[ctx: Label for Unknown search scope, that should never appear]
en: unknown
ru: Неизвестно

en: Copy Link Address
ru: Скопировать ссылку
