kurifilter - en to ru translation catalogue (46 entries)

[ctx: @title:column Name label from web shortcuts column]
en: Name
ru: Название

[ctx: @title:column]
en: Shortcuts
ru: Сокращения

[ctx: @title:column]
en: Preferred
ru: Предпочитаемое

[ctx: @info:tooltip]
en: Check this box to select the highlighted web shortcut as preferred.<nl/>Preferred web shortcuts are used in places where only a few select shortcuts can be shown at one time.
ru: Отметьте этот флажок, чтобы пометить выделенное веб-сокращение как предпочитаемое.<nl/>Предпочитаемые веб-сокращения используются там, где одновременно может показываться только ограниченное число сокращений.

[ctx: @item:inlistbox No default web shortcut]
en: None
ru: Нет

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>In this module you can configure the web shortcuts feature. Web shortcuts allow you to quickly search or lookup words on the Internet. For example, to search for information about the KDE project using the Google engine, you simply type <emphasis>gg:KDE</emphasis> or <emphasis>google:KDE</emphasis>.</para><para>If you select a default search engine, then you can search for normal words or phrases by simply typing them into the input widget of applications that have built-in support for such a feature, e.g Konqueror.</para>
ru: <para>В этом модуле настраиваются веб-сокращения. Они упрощают обращение к поисковым машинам в Интернете. Например, чтобы найти информацию о проекте KDE в Google, достаточно просто ввести <emphasis>gg:KDE</emphasis> или <emphasis>google:KDE</emphasis>.</para><para>Выбрав поисковую систему по умолчанию, вы сможете выполнять поисковые запросы, просто вводя слова или фразы в строке в приложениях с поддержкой этой возможности, например в Konqueror.</para>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, cbEnableShortcuts)
en: <html><head/><body><p>Enable or disable web shortcuts. </p><p>Web shortcuts allow you to quickly access or search for information located online or on your hard drive. </p><p>KDE comes with many predefined Web shortcuts. One such Web shortcut is the Google (TM) search shortcut. To use it, you simply type the keyword 'gg' followed by the keyword delimiter and the search term, e.g. <span style=" font-weight:600;">gg:KDE</span>.</p></body></html>
ru: <html><head/><body><p>Включает или отключает веб-сокращения.</p><p>Они позволяют быстро искать или открывать информацию в Интернете или на локальном диске.</p><p>В KDE есть большой набор предопределённых веб-сокращений. Одно из таких сокращений позволяет обращаться к поисковой системе Google. Использовать его очень просто: введите 'gg', затем разделитель и ваш поисковый запрос. Например: <span style=" font-weight:600;">gg:KDE</span>.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbEnableShortcuts)
en: &Enable Web shortcuts
ru: &Использовать веб-сокращения

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbUseSelectedShortcutsOnly)
en: &Use preferred shortcuts only
ru: Ис&пользовать только предпочитаемые сокращения

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (KLineEdit, searchLineEdit)
en: Search for shortcut
ru: Поиск веб-сокращений

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, pbNew)
en: Add a new Web shortcut
ru: Добавить новое веб-сокращение

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pbNew)
en: &New...
ru: &Добавить...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, pbChange)
en: Modify the highlighted Web shortcut
ru: Изменить выделенное веб-сокращение

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pbChange)
en: Chan&ge...
ru: &Изменить...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, pbDelete)
en: Delete the highlighted Web shortcut
ru: Удалить выделенное веб-сокращение

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pbDelete)
en: De&lete
ru: &Удалить

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, lbDefaultEngine)
en: <qt>
    Select the search engine to use for input boxes that provide automatic lookup services when you type in normal words and phrases instead of a URL. To disable this feature select <b>None</b> from the list.
    </qt>
ru: <qt>
    Выберите поисковую систему, которая будет использоваться автоматически в случаях, когда в поля ввода вместо URL вводятся обычные слова или фразы. Чтобы не использовать эту функцию, выберите в списке <b>Нет</b>.
    </qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lbDefaultEngine)
en: Default Web &shortcut:
ru: Веб-сокращение по &умолчанию:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, cmbDefaultEngine)
en: <html><head/><body><p>Select a default web shortcut. </p><p>This allows applications to automatically convert the typed word or phrase to web shortcut queries when they cannot be filtered into a proper URL. </p><p>To disable this functionality select <span style=" font-weight:600;">None</span> from the list. </p></body></html>
ru: <html><head/><body><p>Выберите веб-сокращение по умолчанию.</p><p>Это позволит приложениям автоматически преобразовывать в поисковый запрос слова или фразу, введённые не в виде URL.</p><p>Для отключения этой функции выберите в списке <span style=" font-weight:600;">Нет</span>. </p></body></html>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, lbDelimiter)
en: Choose the delimiter that separates the keyword from the phrase or word to be searched.
ru: Выберите разделитель, который отделяет ключевое слово от слова или фразы для поиска.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lbDelimiter)
en: &Keyword delimiter:
ru: &Разделитель:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, cmbDelimiter)
en: Choose a delimiter to mark the Web shortcut keyword.
ru: Выберите разделитель для обозначения ключевого слова веб-сокращения.

[ctx: Colon as keyword delimiter]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, cmbDelimiter)
en: Colon
ru: Двоеточие

[ctx: Space as keyword delimiter]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, cmbDelimiter)
en: Space
ru: Пробел

en: No preferred search providers were found.
ru: Предпочтительных поисковых систем не найдено.

en: No search providers were found.
ru: Поисковых систем не найдено.

en: Search F&ilters
ru: &Фильтры поиска

[ctx: @item:inlistbox The default character set]
en: Default
ru: По умолчанию

en: Modify Web Shortcut
ru: Изменение веб-сокращения

en: New Web Shortcut
ru: Создание веб-сокращения

en: The shortcut "%1" is already assigned to "%2". Please choose a different one.
ru: Комбинация клавиш «%1» уже используется для действия «%2». Выберите другую комбинацию клавиш.

[ctx: - web short cut (e.g. gg): what it refers to (e.g. Google)]
en: - %1: "%2"
ru: - %1: «%2»

en: The following shortcuts are already assigned. Please choose different ones.
    %1
ru: Перечисленные ниже комбинации клавиш уже используются. Выберите другие комбинации клавиш.
    %1

en: The Shortcut URL does not contain a \{...} placeholder for the user query.
    This means that the same page is always going to be visited, regardless of the text typed in with the shortcut.
ru: Введённый URL не содержит местозаполнителя \{...} для текста пользователя.
    Это значит, что вы всегда будете попадать на одну страницу, независимо от текста, введённого с сокращением.

en: Keep It
ru: Сохранить

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, lbName)
en: Enter the human-readable name of the search provider here.
ru: Введите здесь удобное для вас название поисковой системы.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lbName)
en: Shortcut &name:
ru: &Имя сокращения:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, lbQuery) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineEdit, leQuery) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, leQuery)
en: <qt>
    Enter the URI that is used to perform a search on the search engine here.<br/>The whole text to be searched for can be specified as \{@} or \{0}.<br/>
    Recommended is \{@}, since it removes all query variables (name=value) from the resulting string, whereas \{0} will be substituted with the unmodified query string.<br/>You can use \{1} ... \{n} to specify certain words from the query and \{name} to specify a value given by 'name=value' in the user query.<br/>In addition it is possible to specify multiple references (names, numbers and strings) at once (\{name1,name2,...,"string"}).<br/>The first matching value (from the left) will be used as the substitution value for the resulting URI.<br/>A quoted string can be used as the default value if nothing matches from the left of the reference list.
    </qt>
ru: <qt>Укажите адрес (URI), который будет использован для поиска. <br/>Текст для поиска будет поставлен вместо \{@} или \{0}. <br/>Рекомендуется использовать подстановку \{@}, поскольку так удаляются все переменные для поиска (name=value) из результирующей строки, в то время как \{0} будет замещён строкой в неизменном виде. <br/>Можно использовать \{1} ... \{n} для ссылки на конкретные слова из поиска и \{name} для задания запроса в виде name=value.
    <br/> Кроме того, можно указывать имена, числа и строки одновременно (\{name1,name2,...,"string"}).
    <br/>Первое совпадающее значение (начиная слева) будет использовано для задания адреса URI.
    <br/>Строку в кавычках можно использовать по умолчанию, если никакие другие варианты из списка не подходят. </qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lbQuery)
en: Shortcut &URL:
ru: &Адрес веб-сокращения:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, cbCharset)
en: Select the character set that will be used to encode your search query.
ru: Укажите кодировку, в которой будет передаваться запрос.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineEdit, leShortcut) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, leShortcut) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, lbShortcut)
en: <qt>
    The shortcuts entered here can be used as a pseudo-URI scheme in KDE. For example, the shortcut <b>av</b> can be used as in <b>av</b>:<b>my search</b>
    </qt>
ru: <qt>
    Введённые здесь сокращения могут быть использованы как псевдо-URI. Например, сокращение <b>av</b> может быть использовано для поиска как <b>av</b>:<b>поисковый запрос</b>
    </qt>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineEdit, leName) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, leName)
en: <html><head/><body><p>Enter the human-readable name of the web shortcut here.</p></body></html>
ru: <html><head/><body><p>Введите здесь понятное имя веб-сокращения.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lbShortcut)
en: &Shortcuts:
ru: &Сокращения:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, lbCharset)
en: Select the character set that will be used to encode your search query
ru: Выберите кодировку символов, которая будет использоваться для запроса

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lbCharset)
en: &Charset:
ru: &Кодировка:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, pbPaste)
en: Insert query placeholder
ru: Вставить шаблон запроса
