kscd - en to ru translation catalogue (61 entries)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_EjectOnFinish)
en: Eject CD when finished playing
ru: Извлечь диск по окончанию проигрывания

en: loop track
ru: дорожки в цикле

en: loop disc
ru: диск в цикле

[ctx: This action allow the user to listen a random track]
en: random
ru: случайный порядок

en: WELCOME!
ru: Добро пожаловать!

en: eject CD
ru: Извлечь диск

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, trackListDlgUI)
en: KsCD - TrackList
ru: Список дорожек

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, albumLbl)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-size:12pt; font-weight:600;">Album</span></p></body></html>
ru: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-size:12pt; font-weight:600;">Альбом</span></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, yearLbl)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">Year</span></p></body></html>
ru: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">Год</span></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, trackTable)
en: Track
ru: Дорожка

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, trackTable)
en: Title
ru: Заголовок

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, trackTable)
en: Length
ru: Длительность

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Text font:
ru: Шрифт текста:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Text color:
ru: Цвет текста:

en: KDE CD player
ru: Проигрыватель аудиодисков для KDE

en: Configure Shortcuts...
ru: Комбинации клавиш...

en: Configure...
ru: Настроить...

en: Download Info
ru: Загрузить сведения

en: Upload Info
ru: Отправить на сервер

en: Play/Pause
ru: Воспроизвести/приостановить

en: Stop
ru: Остановить

[ctx: This action allow user to pass to the following track]
en: Next
ru: Следующая

[ctx: This action allow the user to pass to the preceding track]
en: Previous
ru: Предыдущая

[ctx: This action allow to eject the inserted disc]
en: Eject
ru: Извлечь

en: Volume Up
ru: Громче

en: Volume Down
ru: Тише

[ctx: This action allow the user to listen a random track list]
en: Random
ru: Случайный порядок

en: Repeat Track
ru: Повторять дорожку

en: Repeat Album
ru: Повторять альбом

en: Show Tracklist
ru: Показать список дорожек

en: Mute/Unmute
ru: Выключить или включить звук

en: Minimize
ru: Свернуть

en: No disc
ru: Нет диска

en: Invalid disc
ru: Ошибка чтения диска

[ctx: General option in the configuration dialog]
en: General
ru: Главное

en: Settings
ru: Настройка

en: Appearance
ru: Внешний вид

en: (c) 2001, Dirk Försterling
    (c) 2003, Aaron J. Seigo
ru: © Dirk Försterling, 2001
    © Aaron J. Seigo, 2003

en: Current maintainer, Solid/Phonon Upgrade, QDBus connection
ru: Текущее сопровождение, поддержка Solid/Phonon и QDBus

en: Previous maintainer
ru: Предыдущий сопровождающий

en: Workman library update, CDTEXT, CDDA
ru: Обновление библиотеки Workman, CDTEXT, CDDA

en: Workman library, previous maintainer
ru: Библиотека Workman, бывший ведущий проекта

en: Patches galore
ru: Заплаты galore

en: Workman library
ru: Библиотека Workman

en: UI Work
ru: Улучшение пользовательского интерфейса

en: Special thanks to freedb.org for providing a free CDDB-like CD database
ru: Благодарим freedb.org за свободную базу данных CD

en: Start playing
ru: Воспроизведение

note: i18n: ectx: label, entry (Autoplay), group (General)
en: Start playing when a CD is inserted.
ru: Начинать воспроизведение по вставке диска.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Autoplay), group (General)
en: When this option is selected the CD will start playing automatically upon being inserted into the CD-ROM.
ru: Воспроизводить диск сразу после того, как он будет вставлен в привод.

note: i18n: ectx: label, entry (EjectOnFinish), group (General)
en: Eject CD when playing is finished.
ru: Извлечь диск по окончанию проигрывания.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (EjectOnFinish), group (General)
en: When this option is selected the CD will automatically eject when it is finished.
ru: Извлечь диск после его окончания.

note: i18n: ectx: label, entry (TextColor), group (Appearance)
en: The text color that will be used in the panel.
ru: Цвет текста для панели.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (TextColor), group (Appearance)
en: Change the color of the text in the panel
ru: Изменить цвет текста панели

note: i18n: ectx: label, entry (TextFont), group (Appearance)
en: The font that will be used for the panel.
ru: Шрифт для панели.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (TextFont), group (Appearance)
en: Change the font of the text in the panel
ru: Изменить шрифт для панели

note: i18n: ectx: label, entry (url), group (Appearance)
en: The skin that will be use for the application
ru: Тема оформления приложения

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (url), group (Appearance)
en: Change the skin of the application
ru: Изменить стиль оформления

en: Unknown album
ru: Неизвестный альбом

en: Unknown artist
ru: Неизвестный исполнитель

en: Unknown title
ru: Неизвестное название

en: No Disc
ru: Нет диска
