libphonon - en to ru translation catalogue (25 entries)

en: <html>The audio playback device <b>%1</b> does not work.<br/>Falling back to <b>%2</b>.</html>
ru: <html>Устройство воспроизведения звука <b>%1</b> не работает.<br/>Будет использоваться <b>%2</b>.</html>

en: <html>Switching to the audio playback device <b>%1</b><br/>which just became available and has higher preference.</html>
ru: <html>Выполнено переключение на только что подключенное устройство <b>%1</b>,<br/>имеющее больший приоритет чем текущее.</html>

en: Revert back to device '%1'
ru: Вернуться на «%1»

en: <html>Switching to the audio playback device <b>%1</b><br/>which has higher preference or is specifically configured for this stream.</html>
ru: <html>Выполнено переключение на устройство вывода звука <b>%1</b>,<br/>потому что оно имеет больший приоритет чем текущее или специально выбрано для этого звукового потока.</html>

en: Restart Application
ru: Перезапустить приложение

en: You changed the backend of the Phonon multimedia system.
    
    To apply this change you will need to restart '%1'.
ru: Вы изменили движок мультимедийной системы Phonon.
    
    Чтобы изменения вступили в силу, вам необходимо перезапустить «%1».

en: Main Menu
ru: Главное меню

en: Title Menu
ru: Меню заголовка

en: Audio Menu
ru: Меню звука

en: Subtitle Menu
ru: Меню субтитров

en: Chapter Menu
ru: Меню глав

en: Angle Menu
ru: Меню ракурса

en: %0 by %1
ru: %0 от %1

[ctx: Phonon::]
en: Notifications
ru: Системные уведомления

[ctx: Phonon::]
en: Music
ru: Музыка

[ctx: Phonon::]
en: Video
ru: Видео

[ctx: Phonon::]
en: Communication
ru: Общение

[ctx: Phonon::]
en: Games
ru: Игры

[ctx: Phonon::]
en: Accessibility
ru: Специальные возможности

[ctx: Phonon::]
en: Recording
ru: Запись

[ctx: Phonon::]
en: Control
ru: Управление

en: PulseAudio Sound Server
ru: Аудиосервер PulseAudio

en: Volume: %1%
ru: Громкость: %1%

en: Use this slider to adjust the volume. The leftmost position is 0%, the rightmost is %1%
ru: Используйте ползунок для регулировки громкости. Крайняя левая позиция - 0%, крайняя правая - %1%

en: Muted
ru: Звук выключен
