plasmapkg - en to sk translation catalogue (37 entries)

en: Install, list, remove Plasma packages
sk: Nástroj pre inštaláciu, vypísanie a odstránenie balíčkov Plasmy

en: Addon Name
sk: Názov addonu

en: Service Type
sk: Typ služby

en: Path
sk: Cesta

en: Package types that are installable with this tool:
sk: Typy balíčkov, ktoré môžete nainštalovať pomocou tohto nástroja:

en: Built in:
sk: Vstavané:

en: Layout Template
sk: Šablóna rozloženia

en: Theme
sk: Téma

en: Wallpaper Images
sk: Obrázky tapety

en: Wallpaper Plugin
sk: Modul tapiet

en: KWin Effect
sk: Efekt KWin

en: KWin Window Switcher
sk: Prepínač okien KWin

en: KWin Script
sk: KWin skript

en: Provided by plugins:
sk: Poskytované modulmi:

en: Provided by .desktop files:
sk: Poskytované súbormi .desktop:

en: Plasma Package Manager
sk: Správca balíčkov Plasmy

en: Original author
sk: Pôvodný autor

[ctx: Do not translate <path>]
en: Generate a SHA1 hash for the package at <path>
sk: Generovať SHA1 hash pre balíček na <path>

en: For install or remove, operates on packages installed for all users.
sk: Pre inštaláciu alebo odstránenie balíčkov inštalovaných pre všetkých užívateľov.

[ctx: theme, wallpaper, etc. are keywords, but they may be translated, as both versions are recognized by the application (if translated, should be same as messages with 'package type' context below)]
en: The type of package, e.g. theme, wallpaper, plasmoid, dataengine, runner, layout-template, etc.
sk: Typ balíčka, napr. theme, wallpaper, plasmoid, dataengine, runner, layout-template, atď.

[ctx: Do not translate <path>]
en: Install the package at <path>
sk: Nainštaluje balíček z <path>

[ctx: Do not translate <path>]
en: Upgrade the package at <path>
sk: Aktualizuje balíček z <path>

en: List installed packages
sk: Vypíše nainštalované balíčky

en: lists all known Package types that can be installed
sk: Vypíše všetky známe typy balíčkov, ktoré je možné nainštalovať

[ctx: Do not translate <name>]
en: Remove the package named <name>
sk: Odstráni balíček s názvom <name>

en: Absolute path to the package root. If not supplied, then the standard data directories for this KDE session will be searched instead.
sk: Absolútna cesta ku koreňu balíčka. Ak nie je zadaná, budú namiesto toho prehľadané štandardné adresáre dát pre toto sedenie KDE.

en: Failed to generate a Package hash for %1
sk: Zlyhalo generovanie hashu balíčka pre %1

en: SHA1 hash for Package at %1: '%2'
sk: SHA1 hash pre balíček na %1: '%2'

en: Could not find a suitable installer for package of type %1
sk: Nepodarilo sa nájsť vhodný inštalátor pre balíček typu %1

en: Could not load installer for package of type %1. Error reported was: %2
sk: Nepodarilo sa načítať inštalátor pre balíček typu %1. Bola hlásená chyba: %2

[ctx: The user entered conflicting options packageroot and global, this is the error message telling the user he can use only one]
en: The packageroot and global options conflict each other, please select only one.
sk: Možnosti packageroot a global sú navzájom v konflikte. Použite iba jednu z nich.

en: Successfully removed %1
sk: Balíček %1 bol úspešne odstránený.

en: Removal of %1 failed.
sk: Odstránenie balíčka %1 zlyhalo.

en: Plugin %1 is not installed now.
sk: Modul %1 nie je nainštalovaný.

en: Successfully installed %1
sk: Balíček %1 bol úspešne nainštalovaný.

en: Installation of %1 failed.
sk: Inštalácia balíčka %1 zlyhala.

[ctx: No option was given, this is the error message telling the user he needs at least one, do not translate install, remove, upgrade nor list]
en: One of install, remove, upgrade or list is required.
sk: Musíte zadať install, remove, upgrade alebo list.
