kcmlocale - en to sr translation catalogue (193 entries)

en: Country Selector
sr: Бирач државе

en: without name
sr: без имена

[ctx: @item:inlistbox Country]
en: Not set (Generic English)
sr: неодређена (као енглески)

en: Localization options for KDE applications
sr: Опције локализације за КДЕ програме

en: Copyright 2010 John Layt
sr: © 2010, Џон Лејт

en: John Layt
sr: Џон Лејт

en: Maintainer
sr: Одржавалац

en: You have the language with code '%1' in your list of languages to use for translation but the localization files for it could not be found. The language has been removed from your configuration. If you want to add it again please install the localization files for it and add the language again.
sr: На списку језика превода налази се језик са кодом „%1“, али се локализациони фајлови за њега не могу наћи. Зато је овај језик уклоњен из поставе. Ако желите поново да га додате, морате прво инсталирати његове локализационе фајлове.

en: Changed language settings apply only to newly started applications.
    To change the language of all programs, you will have to logout first.
sr: Измењене поставке локалитета важе само за новопокренуте програме.
    Поставке ће важити у свим програмима пошто се следећи пут пријавите.

en: Applying Language Settings
sr: Примењујем поставке локалитета

en: <h1>Country/Region & Language</h1>
    <p>Here you can set your localization settings such as language, numeric formats, date and time formats, etc.  Choosing a country will load a set of default formats which you can then change to your personal preferences.  These personal preferences will remain set even if you change the country.  The reset buttons allow you to easily see where you have personal settings and to restore those items to the country's default value.</p>
sr: <h1>Држава (регија) и језик</h1>
    <p>Овде можете изменити поставке локализације, попут језика, бројевних формата, датума и времена, итд. Избором земље добићете скуп подразумеваних формата, који потом можете изменити према личним потребама. Измене које начините наставиће да важе чак и ако изаберете другу државу. Дугмадима за ресетовање можете лако видети које су ваше личне поставке, те их вратити на подразумеване вредности за тренутну државу.</p>

en: Reset item to its default value
sr: Ресетуј ставку на подразумевано

[ctx: No separator symbol]
en: None
sr: никакав

[ctx: Space separator symbol]
en: Single Space
sr: један размак

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, m_tabLocation)
en: Country
sr: Држава

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, m_tabTranslations)
en: Languages
sr: Језици

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, m_tabNumbers)
en: Numbers
sr: Бројеви

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, m_tabMoney)
en: Money
sr: Новац

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, m_tabCalendar)
en: Calendar
sr: Календар

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, m_tabDateTime)
en: Date && Time
sr: Датум и време

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, m_tabOther)
en: Other
sr: Остало

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelNumbersSample)
en: Numbers:
sr: Бројеви:

en: This is how positive numbers will be displayed.
sr: Начин на који ће бити приказивани позитивни бројеви.

en: This is how negative numbers will be displayed.
sr: Начин на који ће бити приказивани негативни бројеви.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelMoneySample)
en: Money:
sr: Новац:

en: This is how positive monetary values will be displayed.
sr: Начин на који ће бити приказивани позитивни новчани износи.

en: This is how negative monetary values will be displayed.
sr: Начин на који ће бити приказивани негативни новчани износи.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelDateSample)
en: Date:
sr: Датум:

en: This is how long dates will be displayed.
sr: Начин на који ће бити приказивани дугачки датуми.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelShortDateSample)
en: Short date:
sr: Кратак датум:

en: This is how short dates will be displayed.
sr: Начин на који ће бити приказивани кратки датуми.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelTimeSample)
en: Time:
sr: Време:

en: This is how time will be displayed.
sr: Начин на који ће бити приказивано време.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelCountry)
en: Country:
sr: Држава:

en: <p>This is the country where you live.  The KDE Workspace will use the settings for this country or region.</p>
sr: <p>Држава у којој живите. КДЕ ће користити поставке за ову државу или регију.</p>

[ctx: %1 is the system country name]
en: System Country (%1)
sr: системска држава (%1)

en: No Country (Default Settings)
sr: без државе (подразумеване поставке)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelCountryDivision)
en: Subdivision:
sr: Област:

en: <p>This is the country subdivision where you live, e.g. your state or province.  The KDE Workspace will use this setting for local information services such as holidays.</p>
sr: <p>Административна област у којој живите, нпр. република или округ. Ова поставка користи се за локалне информационе сервисе радног простора КДЕ‑а, попут празника.</p>

note: i18n: ectx: property (availableLabel), widget (KActionSelector, m_selectTranslations)
en: Available Languages:
sr: Доступни језици:

en: <p>This is the list of installed KDE Workspace language translations not currently being used.  To use a language translation move it to the 'Preferred Languages' list in the order of preference.  If no suitable languages are listed, then you may need to install more language packages using your usual installation method.</p>
sr: <p>Списак инсталираних језичких превода радног простора КДЕ‑а који се тренутно не користе. Да бисте активирали језик, преместите га на списак <i>Пожељни језици:</i> по редоследу пожељности. Ако није наведен ниједан погодан језик, можда га можете набавити инсталирањем још језичких пакета на уобичајени начин.</p>

note: i18n: ectx: property (selectedLabel), widget (KActionSelector, m_selectTranslations)
en: Preferred Languages:
sr: Пожељни језици:

en: <p>This is the list of installed KDE Workspace language translations currently being used, listed in order of preference.  If a translation is not available for the first language in the list, the next language will be used.  If no other translations are available then US English will be used.</p>
sr: <p>Списак инсталираних језичких превода радног простора КДЕ‑а који су тренутно у употреби, набројаних по редоследу пожељности. Ако нема превода неког текста на први језик са списка, покушаће се други језик, итд. Ако се не нађе ни један превод, спада се на амерички енглески.</p>

[ctx: %1 = default language name]
en: %1 (Default)
sr: %1 (подразумевани)

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, m_buttonTranslationsInstall)
en: Install more languages
sr: Инсталирај још језика

en: <p>Click here to install more languages</p>
sr: <p>Кликните овде да инсталирате још језика.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelNumericDigitGrouping) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelMonetaryDigitGrouping)
en: Digit grouping:
sr: Груписање цифара:

en: <p>Here you can define the digit grouping used to display numbers.</p><p>Note that the digit grouping used to display monetary values has to be set separately (see the 'Money' tab).</p>
sr: <p>Овим задајете груписање цифара у испису бројева.</p><p>Груписање цифара за новчане износе задаје се другде (в. језичак <i>Новац</i>).</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelThousandsSeparator) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelMonetaryThousandsSeparator)
en: Group separator:
sr: Раздвајач група:

en: <p>Here you can define the digit group separator used to display numbers.</p><p>Note that the digit group separator used to display monetary values has to be set separately (see the 'Money' tab).</p>
sr: <p>Овим задајете раздвајач група цифара у испису бројева.</p><p>Раздвајач група цифара за новчане износе задаје се другде (в. језичак <i>Новац</i>).</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelDecimalSymbol) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelMonetaryDecimalSymbol)
en: Decimal separator:
sr: Раздвајач децимала:

en: <p>Here you can define the decimal separator used to display numbers (i.e. a dot or a comma in most countries).</p><p>Note that the decimal separator used to display monetary values has to be set separately (see the 'Money' tab).</p>
sr: <p>Овим задајете раздвајач децимала у испису бројева (тј. тачка или запета у већини земаља).</p><p>Раздвајач децимала за новчане износе задаје се другде (в. језичак <i>Новац</i>).</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelDecimalPlaces) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelMonetaryDecimalPlaces)
en: Decimal places:
sr: Децимална места:

en: <p>Here you can set the number of decimal places displayed for numeric values, i.e. the number of digits <em>after</em> the decimal separator.</p><p>Note that the decimal places used to display monetary values has to be set separately (see the 'Money' tab).</p>
sr: <p>Овим задајете број децималних места у испису бројевних вредности, тј. број цифара <em>после</em> раздвајача децимала.</p><p>Децимална места за новчане вредности задају се другде (в. језичак <i>Новац</i>).</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelPositiveFormat)
en: Positive sign:
sr: Позитивни знак:

en: <p>Here you can specify text used to prefix positive numbers. Most locales leave this blank.</p><p>Note that the positive sign used to display monetary values has to be set separately (see the 'Money' tab).</p>
sr: <p>Овим задајете текст у префиксу позитивних бројева. У већини локалитета ово је празна ниска.</p><p>Позитивни знак за новчане износе задаје се другде (в. језичак <i>Новац</i>).</p>

[ctx: No positive symbol]
en: None
sr: никакав

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelNegativeFormat)
en: Negative sign:
sr: Негативни знак:

en: <p>Here you can specify text used to prefix negative numbers. This should not be empty, so you can distinguish positive and negative numbers. It is normally set to minus (-).</p><p>Note that the negative sign used to display monetary values has to be set separately (see the 'Money' tab).</p>
sr: <p>Овим задајете текст у префиксу негативних бројева. Ово би требало да буде попуњено, у супротном нећете моћи да разликујете позитивне и негативне бројеве. Обично је то минус (-).</p><p>Негативни знак за новчане износе задаје се другде (в. језичак <i>Новац</i>).</p>

[ctx: No negative symbol]
en: None
sr: никакав

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelDigitSet) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelMonetaryDigitSet) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelDateTimeDigitSet)
en: Digit set:
sr: Скуп цифара:

en: <p>Here you can define the set of digits used to display numbers. If digits other than Arabic are selected, they will appear only if used in the language of the application or the piece of text where the number is shown.</p> <p>Note that the set of digits used to display monetary values has to be set separately (see the 'Money' tab).</p>
sr: <p>Овим задајете скуп цифара у испису бројева. Ако се изаберу неарапске цифре, употребиће се само када су допуштене у језику програма или текста у којем се јавља број.</p><p>Скуп цифара за приказ новчаних вредности задаје се другде (в. језичак <i>Новац</i>).</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelCurrencyCode)
en: Currency:
sr: Валута:

en: <p>Here you can choose the currency to be used when displaying monetary values, e.g. United States Dollar or Pound Sterling.</p>
sr: <p>Овде можете изабрати валуту која се користи у приказу новчаних износа, нпр. српски динар или евро.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelCurrencySymbol)
en: Currency symbol:
sr: Симбол валуте:

en: <p>Here you can choose the symbol to be used when displaying monetary values, e.g. $, US$ or USD.</p>
sr: <p>Овде можете изабрати симбол који се користи у приказу новчаних износа, нпр. дин. или YUD.</p>

en: <p>Here you can define the digit grouping used to display monetary values.</p><p>Note that the digit grouping used to display other numbers has to be defined separately (see the 'Numbers' tab).</p>
sr: <p>Овим задајете груписање цифара у испису новчаних износа.</p><p>Груписање за друге, неновчане вредности, задаје се другде (в. језичак <i>Бројеви</i>).</p>

en: <p>Here you can define the group separator used to display monetary values.</p><p>Note that the thousands separator used to display other numbers has to be defined separately (see the 'Numbers' tab).</p>
sr: <p>Овим задајете раздвајач група у испису новчаних износа.</p><p>Раздвајач хиљада за друге, неновчане вредности, задаје се другде (в. језичак <i>Бројеви</i>).</p>

en: <p>Here you can define the decimal separator used to display monetary values.</p><p>Note that the decimal separator used to display other numbers has to be defined separately (see the 'Numbers' tab).</p>
sr: <p>Овим задајете раздвајач децималних цифара у испису новчаних износа.</p><p>Раздвајач децимала за друге, неновчане вредности, задаје се другде (в. језичак <i>Бројеви</i>).</p>

en: <p>Here you can set the number of decimal places displayed for monetary values, i.e. the number of digits <em>after</em> the decimal separator.</p><p>Note that the decimal places used to display other numbers has to be defined separately (see the 'Numbers' tab).</p>
sr: <p>Овим задајете број децималних места у испису новчаних износа, тј. број цифара <em>после</em> раздвајача децимала.</p><p>Децимална места за друге, неновчане вредности, задаје се другде (в. језичак <i>Бројеви</i>).</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelMonetaryPositiveFormat)
en: Positive format:
sr: Формат позитивних:

en: <p>Here you can set the format of positive monetary values.</p><p>Note that the positive sign used to display other numbers has to be defined separately (see the 'Numbers' tab).</p>
sr: <p>Овде задајете формат позитивних новчаних износа.</p><p>Позитивни знак за друге, неновчане вредности, задаје се другде (в. језичак <i>Бројеви</i>).</p>

en: Sign position:
sr: Положај знака:

en: Parentheses Around
sr: у заградама

en: Before Quantity Money
sr: пре износа новца

en: After Quantity Money
sr: после износа новца

en: Before Money
sr: пре новца

en: After Money
sr: после новца

en: Here you can select how a positive sign will be positioned. This only affects monetary values.
sr: Овим бирате положај знака позитивне вредности. Ово се односи само на новчане износе.

en: Prefix currency symbol
sr: Валута у префиксу

en: If this option is checked, the currency sign will be prefixed (i.e. to the left of the value) for all positive monetary values. If not, it will be postfixed (i.e. to the right).
sr: Ако је ово укључено, ознака валуте се ставља у префикс (тј. са леве стране) вредности, за све <em>позитивне</em> новчане износе. У супротном, биће у постфиксу (тј. са десне стране).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelMonetaryNegativeFormat)
en: Negative format:
sr: Формат негативних:

en: <p>Here you can set the format of negative monetary values.</p><p>Note that the negative sign used to display other numbers has to be defined separately (see the 'Numbers' tab).</p>
sr: <p>Овим задајете формат негативних новчаних износа.</p><p>Негативни знак за друге, неновчане вредности, задаје се другде (в. језичак <i>Бројеви</i>).</p>

en: Here you can select how a negative sign will be positioned. This only affects monetary values.
sr: Овим бирате положај знака негативне вредности. Ово се односи само на новчане износе.

en: If this option is checked, the currency sign will be prefixed (i.e. to the left of the value) for all negative monetary values. If not, it will be postfixed (i.e. to the right).
sr: Ако је ово укључено, ознака валуте се ставља у префикс (тј. са леве стране) вредности, за све <em>негативне</em> новчане износе. У супротном, биће у постфиксу (тј. са десне стране).

en: <p>Here you can define the set of digits used to display monetary values. If digits other than Arabic are selected, they will appear only if used in the language of the application or the piece of text where the number is shown.</p><p>Note that the set of digits used to display other numbers has to be defined separately (see the 'Numbers' tab).</p>
sr: <p>Овим задајете скуп цифара у испису новчаних износа. Ако се изаберу неарапске цифре, употребиће се само када су допуштене у језику програма или текста у којем се јавља број.</p><p>Скуп цифара за друге, неновчане вредности, задаје се другде (в. језичак <i>Бројеви</i>).</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelCalendarSystem)
en: Calendar system:
sr: Календарски систем:

en: <p>Here you can set the Calendar System to use to display dates.</p>
sr: <p>Овде можете поставити календарски систем за приказивање датума.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_checkCalendarGregorianUseCommonEra)
en: Use Common Era
sr: Користи нову еру

en: <p>This option determines if the Common Era (CE/BCE) should be used instead of the Christian Era (AD/BC).</p>
sr: <p>Ова опција одређује да ли се користи нова ера (<i>не.</i>/<i>пне.</i>) уместо хришћанске ере (<i>лг.</i>/<i>пХ.</i>).</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelShortYearWindow)
en: Short year window:
sr: Распон кратке године:

[ctx: label between two year inputs, i.e. 1930 to 2029]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelShortYearWindowTo)
en: to
sr: до

en: <p>This option determines what year range a two digit date is interpreted as, for example with a range of 1950 to 2049 the value 10 is interpreted as 2010.  This range is only applied when reading the Short Year (YY) date format.</p>
sr: <p>Ова опција одређује опсег година у који се смештају двоцифрени датуми. На пример, опсег од 1950 до 2049 резултује тиме да се 10 схвата као 2010. Примењује се само при читању година у кратком формату (ГГ).</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelWeekNumberSystem)
en: Week number system:
sr: Систем бројања седмица:

en: <p>This option determines how the Week Number will be calculated. There are four options available:</p> <ul><li><b>ISO Week</b> Use the ISO standard Week Number. This will always use Monday as the first day of the ISO week. This is the most commonly used system.</li><li><b>Full First Week</b> The first week of the year starts on the first occurrence of the <i>First day of the week</i>, and lasts for seven days.  Any days before Week 1 are considered part of the last week of the previous year. This system is most commonly used in the USA.</li><li><b>Partial First Week</b> The first week starts on the first day of the year. The second week of the year starts on the first occurrence of the <i>First day of the week</i>, and lasts for seven days. The first week may not contain seven days.</li><li><b>Simple Week</b> The first week starts on the first day of the year and lasts seven days, with all new weeks starting on the same weekday as the first day of the year.</li></ul>
sr: <p>Ова опција одређује како се рачуна редни број седмице. На располагању су следеће могућности:</p><ul><li><i>ИСО седмица</i> — Број седмице по ИСО стандарду. За први дан у седмици увек се узима понедељак. Ово је најчешће коришћени систем.</li><li><i>пуна прва седмица</i> — Прва седмица у години почиње на први <i>први дан у седмици</i> и траје седам дана. Сви дани пре прве седмице сматрају се делом последње седмице претходне године. Овај систем се обично користи у САД.</li><li><i>скраћена прва седмица</i> — Прва седмица почиње првог дана у години. Друга седмица почиње на први <i>први дан у седмици</i> и траје седам дана. Ово значи да прва седмица не мора садржати свих седам дана.</li><li><i>једноставна седмица</i> — Прва седмица почиње првог дана у години и траје седам дана, и свака наредна седмица почиње на онај дан који је био први у години.</li></ul>

en: ISO Week
sr: ИСО седмица

en: Full First Week
sr: пуна прва седмица

en: Partial First Week
sr: скраћена прва седмица

en: Simple Week
sr: једноставна седмица

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelWeekStartDay)
en: First day of week:
sr: Први дан у седмици:

en: <p>This option determines which day will be considered as the first one of the week.  This value may affect the Week Number System.</p>
sr: <p>Ова опција одређује који ће дан бити сматран за први дан у седмици. Вредност задата овде може утицати на систем бројања седмица.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelWorkingWeekStartDay)
en: First working day of week:
sr: Први радни дан у седмици:

en: <p>This option determines which day will be considered as the first working day of the week.</p>
sr: <p>Ова опција одређује који ће дан бити сматран за први радни дан у седмици.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelWorkingWeekEndDay)
en: Last working day of week:
sr: Последњи радни дан у седмици:

en: <p>This option determines which day will be considered as the last working day of the week.</p>
sr: <p>Ова опција одређује који ће дан бити сматран за последњи радни дан у седмици.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelWeekDayOfPray)
en: Week day for special religious observance:
sr: Дан у седмици за посебне верске обичаје:

en: <p>This option determines which day if any will be considered as the day of the week for special religious observance.</p>
sr: <p>Ова опција одређује који ће дан, ако иједан, бити сматран као дан у седмици посвећен посебним верским обичајима.</p>

[ctx: Day name list, option for no special day of religious observance]
en: None / None in particular
sr: ниједан

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelTimeFormat)
en: Time format:
sr: Формат времена:

en: <p>The text in this textbox will be used to format time strings. The sequences below will be replaced:</p><table><tr><td><b>HH</b></td><td>The hour as a decimal number using a 24-hour clock (00-23).</td></tr><tr><td><b>hH</b></td><td>The hour (24-hour clock) as a decimal number (0-23).</td></tr><tr><td><b>PH</b></td><td>The hour as a decimal number using a 12-hour clock (01-12).</td></tr><tr><td><b>pH</b></td><td>The hour (12-hour clock) as a decimal number (1-12).</td></tr><tr><td><b>MM</b></td><td>The minutes as a decimal number (00-59).</td></tr><tr><td><b>SS</b></td><td>The seconds as a decimal number (00-59).</td></tr><tr><td><b>AMPM</b></td><td>Either 'AM' or 'PM' according to the given time value. Noon is treated as 'PM' and midnight as 'AM'.</td></tr></table>
sr: <p>Текст у овом пољу служи за форматирање ниски времена. Могу се употребити следеће смене:</p><table><tr><td><b>ЧЧ</b></td><td>час као декадни број, 24‑часовни сат (00-23)</td></tr><tr><td><b>чЧ</b></td><td>час као декадни број, 24‑часовни сат (0-23)</td></tr><tr><td><b>ПЧ</b></td><td>час као декадни број, 12‑часовни сат (01-12)</td></tr><tr><td><b>пЧ</b></td><td>час као декадни број, 12‑часовни сат (1-12)</td></tr><tr><td><b>ММ</b></td><td>минут као декадни број (00-59)</td></tr><tr><td><b>СС</b></td><td>секунда као декадни број (00-59)</td></tr><tr><td><b>АМПМ</b></td><td>Једно од <i>AM</i> или <i>PM</i> према датом времену. Тачно подне се узима као <i>PM</i> а поноћ као <i>AM</i>.</td></tr></table>

en: HH
sr: ЧЧ

en: hH
sr: чЧ

en: PH
sr: ПЧ

en: pH
sr: пЧ

[ctx: Minute]
en: MM
sr: ММ

en: SS
sr: СС

en: AMPM
sr: АМПМ

[ctx: some reasonable time formats for the language]
en: HH:MM:SS
    pH:MM:SS AMPM
sr: чЧ.ММ.СС
    ЧЧ.ММ.СС

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelAmSymbol)
en: AM symbol:
sr: Симбол AM:

en: <p>Here you can set the text to be displayed for AM.</p>
sr: <p>Задајте овде текст који се приказује уместо <i>AM</i>.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelPmSymbol)
en: PM symbol:
sr: Симбол PM:

en: <p>Here you can set the text to be displayed for PM.</p>
sr: <p>Задајте овде текст који се приказује уместо <i>PM</i>.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelDateFormat)
en: Long date format:
sr: Дугачак формат датума:

en: <p>The text in this textbox will be used to format long dates. The sequences below will be replaced:</p><table><tr><td><b>YYYY</b></td><td>The year with century as a decimal number.</td></tr><tr><td><b>YY</b></td><td>The year without century as a decimal number (00-99).</td></tr><tr><td><b>MM</b></td><td>The month as a decimal number (01-12).</td></tr><tr><td><b>mM</b></td><td>The month as a decimal number (1-12).</td></tr><tr><td><b>SHORTMONTH</b></td><td>The first three characters of the month name.</td></tr><tr><td><b>MONTH</b></td><td>The full month name.</td></tr><tr><td><b>DD</b></td><td>The day of month as a decimal number (01-31).</td></tr><tr><td><b>dD</b></td><td>The day of month as a decimal number (1-31).</td></tr><tr><td><b>SHORTWEEKDAY</b></td><td>The first three characters of the weekday name.</td></tr><tr><td><b>WEEKDAY</b></td><td>The full weekday name.</td></tr><tr><td><b>ERAYEAR</b></td><td>The Era Year in local format (e.g. 2000 AD).</td></tr><tr><td><b>SHORTERANAME</b></td><td>The short Era Name.</td></tr><tr><td><b>YEARINERA</b></td><td>The Year in Era as a decimal number.</td></tr><tr><td><b>DAYOFYEAR</b></td><td>The Day of Year as a decimal number.</td></tr><tr><td><b>ISOWEEK</b></td><td>The ISO Week as a decimal number.</td></tr><tr><td><b>DAYOFISOWEEK</b></td><td>The Day of the ISO Week as a decimal number.</td></tr></table>
sr: <p>Текст у ово пољу служи за форматирање дугачких датума. Наредне подниске биће смењене:</p><table><tr><td><b>ГГГГ</b></td><td>година са веком као декадни број</td></tr><tr><td><b>ГГ</b></td><td>година без века као декадни број (00-99)</td></tr><tr><td><b>ММ</b></td><td>месец као декадни број (01-12)</td></tr><tr><td><b>мМ</b></td><td>месец као декадни број (1-12)</td></tr><tr><td><b>КРАТМЕСЕЦ</b></td><td>скраћени назив месеца</td></tr><tr><td><b>МЕСЕЦ</b></td><td>пун назив месеца</td></tr><tr><td><b>ДД</b></td><td>дан у месецу као декадни број (01-31)</td></tr><tr><td><b>дД</b></td><td>дан у месецу као декадни број (1-31)</td></tr><tr><td><b>КРАТДАН</b></td><td>скраћени назив дана у седмици</td></tr><tr><td><b>ДАН</b></td><td>пун назив дана у седмици</td></tr><tr><td><b>ЕПОХГОД</b></td><td>Година према епохи у локалном формату (нпр. 2000 не.).</td></tr><tr><td><b>КРАТЕПОХ</b></td><td>Кратко име епохе.</td></tr><tr><td><b>ГОДУЕПОХ</b></td><td>Година епохе као декадни број.</td></tr><tr><td><b>ДАНУГОД</b></td><td>Дан у години као декадни број.</td></tr><tr><td><b>ИСОСЕДМ</b></td><td>ИСО седмица као декадни број.</td></tr><tr><td><b>ДАНИСОСЕДМ</b></td><td>Дан у ИСО седмици као декадни број.</td></tr></table>

en: YYYY
sr: ГГГГ

en: YY
sr: ГГ

en: mM
sr: мМ

[ctx: Month]
en: MM
sr: ММ

en: SHORTMONTH
sr: КРАТМЕСЕЦ

en: MONTH
sr: МЕСЕЦ

en: dD
sr: дД

en: DD
sr: ДД

en: SHORTWEEKDAY
sr: КРАТДАН

en: WEEKDAY
sr: ДАН

en: ERAYEAR
sr: ЕПОХГОД

en: YEARINERA
sr: ГОДУЕПОХ

en: SHORTERANAME
sr: КРАТЕПОХ

en: DAYOFYEAR
sr: ДАНУГОД

en: ISOWEEK
sr: ИСОСЕДМ

en: DAYOFISOWEEK
sr: ДАНИСОСЕДМ

[ctx: some reasonable date formats for the language]
en: WEEKDAY MONTH dD YYYY
    SHORTWEEKDAY MONTH dD YYYY
sr: ДАН, дД. МЕСЕЦ ГГГГ.
    КРАТДАН, дД. КРАТМЕСЕЦ ГГГГ.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelShortDateFormat)
en: Short date format:
sr: Кратак формат датума:

en: <p>The text in this textbox will be used to format short dates. For instance, this is used when listing files. The sequences below will be replaced:</p><table><tr><td><b>YYYY</b></td><td>The year with century as a decimal number.</td></tr><tr><td><b>YY</b></td><td>The year without century as a decimal number (00-99).</td></tr><tr><td><b>MM</b></td><td>The month as a decimal number (01-12).</td></tr><tr><td><b>mM</b></td><td>The month as a decimal number (1-12).</td></tr><tr><td><b>SHORTMONTH</b></td><td>The first three characters of the month name.</td></tr><tr><td><b>MONTH</b></td><td>The full month name.</td></tr><tr><td><b>DD</b></td><td>The day of month as a decimal number (01-31).</td></tr><tr><td><b>dD</b></td><td>The day of month as a decimal number (1-31).</td></tr><tr><td><b>SHORTWEEKDAY</b></td><td>The first three characters of the weekday name.</td></tr><tr><td><b>WEEKDAY</b></td><td>The full weekday name.</td></tr><tr><td><b>ERAYEAR</b></td><td>The Era Year in local format (e.g. 2000 AD).</td></tr><tr><td><b>SHORTERANAME</b></td><td>The short Era Name.</td></tr><tr><td><b>YEARINERA</b></td><td>The Year in Era as a decimal number.</td></tr><tr><td><b>DAYOFYEAR</b></td><td>The Day of Year as a decimal number.</td></tr><tr><td><b>ISOWEEK</b></td><td>The ISO Week as a decimal number.</td></tr><tr><td><b>DAYOFISOWEEK</b></td><td>The Day of the ISO Week as a decimal number.</td></tr></table>
sr: <p>Текст у овом пољу служи за форматирање кратких датума. Они се користе, на пример, у набрајањима фајлова. Наредне подниске биће смењене:</p><table><tr><td><b>ГГГГ</b></td><td>година са веком као декадни број</td></tr><tr><td><b>ГГ</b></td><td>година без века као декадни број (00-99)</td></tr><tr><td><b>ММ</b></td><td>месец као декадни број (01-12)</td></tr><tr><td><b>мМ</b></td><td>месец као декадни број (1-12)</td></tr><tr><td><b>КРАТМЕСЕЦ</b></td><td>скраћени назив месеца</td></tr><tr><td><b>МЕСЕЦ</b></td><td>пун назив месеца</td></tr><tr><td><b>ДД</b></td><td>дан у месецу као декадни број (01-31)</td></tr><tr><td><b>дД</b></td><td>дан у месецу као декадни број (1-31)</td></tr><tr><td><b>КРАТДАН</b></td><td>скраћени назив дана у седмици</td></tr><tr><td><b>ДАН</b></td><td>пун назив дана у седмици</td></tr><tr><td><b>ЕПОХГОД</b></td><td>Година према епохи у локалном формату (нпр. 2000 не.).</td></tr><tr><td><b>КРАТЕПОХ</b></td><td>Кратко име епохе.</td></tr><tr><td><b>ГОДУЕПОХ</b></td><td>Година епохе као декадни број.</td></tr><tr><td><b>ДАНУГОД</b></td><td>Дан у години као декадни број.</td></tr><tr><td><b>ИСОСЕДМ</b></td><td>ИСО седмица као декадни број.</td></tr><tr><td><b>ДАНИСОСЕДМ</b></td><td>Дан у ИСО седмици као декадни број.</td></tr></table>

[ctx: some reasonable short date formats for the language]
en: YYYY-MM-DD
    dD.mM.YYYY
    DD.MM.YYYY
sr: дД.мМ.ГГГГ.
    ДД.ММ.ГГГГ.
    ГГГГ‑ММ‑ДД

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelMonthNamePossessive)
en: Possessive month names:
sr: Присвојни називи месеци:

en: <p>This option determines whether possessive form of month names should be used in dates.</p>
sr: <p>Ова опција одређује да ли се у датумима користи присвојни облик назива месеца.</p>

en: <p>Here you can define the set of digits used to display dates and times.  If digits other than Arabic are selected, they will appear only if used in the language of the application or the piece of text where the date or time is shown.</p><p>Note that the set of digits used to display numeric and monetary values have to be set separately (see the 'Numbers' or 'Money' tabs).</p>
sr: <p>Овим задајете скуп цифара у испису датума и времена. Ако се изаберу неарапске цифре, употребиће се само када су допуштене у језику програма или текста у којем се јавља датум или време.</p><p>Скупови цифара за приказ бројевних вредности и новчаних износа задају се другде (в. језичке <i>Бројеви</i> и <i>Новац</i>).</p>

en: Page size:
sr: Величина странице:

en: <p>Here you can define the default page size to be used in new documents.</p><p>Note that this setting has no effect on printer paper size.</p>
sr: <p>Овде можете одредити подразумевану величину странице за нове документе.</p><p>Имајте на уму да ова поставка не утиче на величину странице на штампачу.</p>

[ctx: Page size]
en: A4
sr: А4

[ctx: Page size]
en: US Letter
sr: САД летер

[ctx: Page size]
en: A0
sr: А0

[ctx: Page size]
en: A1
sr: А1

[ctx: Page size]
en: A2
sr: А2

[ctx: Page size]
en: A3
sr: А3

[ctx: Page size]
en: A5
sr: А5

[ctx: Page size]
en: A6
sr: А6

[ctx: Page size]
en: A7
sr: А7

[ctx: Page size]
en: A8
sr: А8

[ctx: Page size]
en: A9
sr: А9

[ctx: Page size]
en: B0
sr: Б0

[ctx: Page size]
en: B1
sr: Б1

[ctx: Page size]
en: B2
sr: Б2

[ctx: Page size]
en: B3
sr: Б3

[ctx: Page size]
en: B4
sr: Б4

[ctx: Page size]
en: B5
sr: Б5

[ctx: Page size]
en: B6
sr: Б6

[ctx: Page size]
en: B7
sr: Б7

[ctx: Page size]
en: B8
sr: Б8

[ctx: Page size]
en: B9
sr: Б9

[ctx: Page size]
en: B10
sr: Б10

[ctx: Page size]
en: C5 Envelope
sr: Ц5Е

[ctx: Page size]
en: US Common 10 Envelope
sr: САД обични 10 ковертни

[ctx: Page size]
en: DLE Envelope
sr: ДЛЕ

[ctx: Page size]
en: Executive
sr: САД егзекутив

[ctx: Page size]
en: Folio
sr: САД фолио

[ctx: Page size]
en: Ledger
sr: САД леџер

[ctx: Page size]
en: US Legal
sr: САД легал

[ctx: Page size]
en: Tabloid
sr: САД таблоид

[ctx: Page size]
en: Custom
sr: посебна

en: Measurement system:
sr: Систем мера:

en: <p>Here you can define the measurement system to use.</p>
sr: <p>Овде одређујете који ће се систем мера користити.</p>

en: Metric System
sr: метрички систем

en: Imperial System
sr: англосаксонски систем

en: Byte size units:
sr: Јединице бајтова:

en: <p>This changes the units used by most KDE programs to display numbers counted in bytes. Traditionally "kilobytes" meant units of 1024, instead of the metric 1000, for most (but not all) byte sizes.<ul><li>To reduce confusion you can use the recently standardized IEC units which are always in multiples of 1024.</li><li>You can also select metric, which is always in units of 1000.</li><li>Selecting JEDEC restores the older-style units used in KDE 3.5 and some other operating systems.</li></ul></p>
sr: <p>Овим одређујете које ће јединице користити већина КДЕ програма за приказ величина у бајтовима.</p><ul><li>Ради мање забуна можете изабрати недавно стандардизоване јединице по ИЕЦ‑у, које су увек умношци 1024.</li><li>Можете користити и метричке јединице, које су увек умношци 1000.</li><li>Избором ЈЕДЕК‑а враћате се на јединице старијег стила из КДЕ‑а 3.5 и неких других оперативних система.</li></ul>

[ctx: Unit of binary measurement]
en: IEC Units (KiB, MiB, etc)
sr: ИЕЦ‑ове јединице (KiB, MiB, итд.)

[ctx: Unit of binary measurement]
en: JEDEC Units (KB, MB, etc)
sr: ЈЕДЕК‑ове јединице (KB, MB, итд.)

[ctx: Unit of binary measurement]
en: Metric Units (kB, MB, etc)
sr: метричке јединице (kB, MB, итд.)

[ctx: Example test for binary unit dialect]
en: Example: 2000 bytes equals %1
sr: Пример: %1 значи 2000 бајтова

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelPageSize)
en: Page size
sr: Величина странице

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelMeasureSystem)
en: Measurement system
sr: Систем мера

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelBinaryUnitDialect)
en: Byte size units
sr: Јединице бајтова
