libkremotecontrol - en to sr translation catalogue (151 entries)

en: Amarok
sr: Амарок

note: i18n: tag action attribute name
en: Play
sr: Пусти

note: i18n: tag action attribute description
en: Start playing
sr: Започни пуштање

note: i18n: tag action attribute name
en: Stop
sr: Заустави

note: i18n: tag action attribute description
en: Stop playing
sr: Заустави пуштање

note: i18n: tag action attribute name
en: Pause
sr: Паузирај

note: i18n: tag action attribute description
en: Pause playing
sr: Паузирај пуштање

note: i18n: tag action attribute name
en: Play Pause
sr: Пусти/паузирај

note: i18n: tag action attribute description
en: Toggle Play/Pause
sr: Пусти или паузирај

note: i18n: tag action attribute name
en: Skip Forward
sr: Прескочи унапред

note: i18n: tag action attribute description
en: Advance to next track
sr: Пређи на следећу нумеру

note: i18n: tag action attribute name
en: Skip Backward
sr: Прескочи уназад

note: i18n: tag action attribute description
en: Go to previous track
sr: Пређи на претходну нумеру

note: i18n: tag action attribute name
en: Fast Forward
sr: Брзо унапред

note: i18n: tag action attribute description
en: Seek forward
sr: Премотај унапред

note: i18n: tag argument attribute comment
en: Amount to fast forward in ms
sr: Колико премотати унапред у милисекундама

note: i18n: tag action attribute name
en: Backward
sr: Назад

note: i18n: tag action attribute description
en: Seek backward
sr: Премотај уназад

note: i18n: tag argument attribute comment
en: Amount to rewind in ms
sr: Колико премотати уназад у милисекундама

note: i18n: tag action attribute name
en: Fullscreen
sr: Преко целог екрана

note: i18n: tag action attribute description
en: Toggle fullscreen mode
sr: Режим преко целог екрана

note: i18n: tag action attribute name
en: Volume Up
sr: Појачај

note: i18n: tag action attribute description
en: Increases Volume
sr: Појачава звук

note: i18n: tag argument attribute comment
en: Amount to increase volume in percent
sr: Колико појачати звук у процентима

note: i18n: tag action attribute name
en: Volume Down
sr: Смањи

note: i18n: tag action attribute description
en: Decreases Volume
sr: Смањује звук

note: i18n: tag argument attribute comment
en: Amount to decrease volume in percent
sr: Колико смањити звук у процентима

en: Dragon Player
sr: Змајев плејер

note: i18n: tag action attribute name
en: Play/Pause
sr: Пусти/паузирај

note: i18n: tag action attribute name
en: Run command
sr: Изврши наредбу

en: Run commands with KLauncher
sr: Извршава наредбу К‑лансером

note: i18n: tag action attribute description
en: Runs a command with optional arguments
sr: Извршава наредбу са опционим аргументима

note: i18n: tag argument attribute comment
en: The executable name and path of the program or script to run
sr: Име извршног фајла и путања програма или скрипте за покретање

note: i18n: tag argument attribute comment
en: Parameters for the program or script
sr: Параметри за програм или скрипту

note: i18n: tag argument attribute comment
en: Environment variables
sr: Променљиве окружења

note: i18n: tag argument attribute comment
en: Startup ID
sr: ИД покретања

en: Sound Mixer
sr: К‑миксета

en: Volume control actions for kmix
sr: Радње управљања јачином звука у К‑миксети

note: i18n: tag action attribute description
en: Increase Volume
sr: Појачај звук

note: i18n: tag action attribute description
en: Decrease Volume
sr: Смањи звук

note: i18n: tag action attribute name
en: Mute
sr: Утишај

note: i18n: tag action attribute description
en: Toggle Mute
sr: Утишава и враћа звук

en: Konqueror
sr: К‑освајач

note: i18n: tag action attribute name
en: Create New Window
sr: Направи нови прозор

note: i18n: tag action attribute description
en: Creates a new window and loads an arbitrary URL
sr: Ствара нови прозор и учитава задати УРЛ

note: i18n: tag argument attribute comment
en: The URL to load in the window initially
sr: УРЛ који се на почетку учитава у прозору

note: i18n: tag argument attribute comment
en: Startup Id
sr: ИД покретања

note: i18n: tag action attribute name
en: Quit
sr: Напусти

note: i18n: tag action attribute description
en: Closes the Konqueror window
sr: Затвара прозор К‑освајача

en: KsCD
sr: КсЦД

note: i18n: tag action attribute description
en: Start playing the CD
sr: Започиње пуштање ЦД‑а

note: i18n: tag action attribute description
en: Stops the CD
sr: Зауставља ЦД

note: i18n: tag action attribute name
en: Eject
sr: Избаци

note: i18n: tag action attribute description
en: Ejects the CD
sr: Избацује ЦД

note: i18n: tag action attribute name
en: Previous
sr: Претходна

note: i18n: tag action attribute description
en: Skips to the previous track on the CD
sr: Скаче на претходну нумеру на ЦД‑у

note: i18n: tag action attribute name
en: Next
sr: Следећа

note: i18n: tag action attribute description
en: Skips to the next track on the CD
sr: Скаче на следећу нумеру на ЦД‑у

note: i18n: tag action attribute name
en: Play Track
sr: Пусти нумеру

note: i18n: tag action attribute description
en: Skips to a specific track on the CD
sr: Скаче на задату нумеру на ЦД‑у

note: i18n: tag argument attribute comment
en: The number of the track to skip to
sr: Број нумере на коју треба скочити

note: i18n: tag action attribute name
en: Set Volume
sr: Постави јачину

note: i18n: tag action attribute description
en: Sets the play volume
sr: Поставља јачину звука

note: i18n: tag argument attribute comment
en: The new value for the volume
sr: Нова вредност јачине

note: i18n: tag action attribute name
en: Shuffle
sr: Промешај

note: i18n: tag action attribute description
en: Toggles track shuffling on and off
sr: Укључује и искључује мешање нумера

en: Okular
sr: Окулар

note: i18n: tag action attribute name
en: Back
sr: Назад

note: i18n: tag action attribute description
en: Goes to the previous page
sr: Прелази на претходну страницу

note: i18n: tag action attribute name
en: Forward
sr: Напред

note: i18n: tag action attribute description
en: Goes to the next page
sr: Прелази на следећу страницу

note: i18n: tag action attribute name
en: First
sr: Прва

note: i18n: tag action attribute description
en: Goes to the first page
sr: Прелази на прву страницу

note: i18n: tag action attribute name
en: Last
sr: Последња

note: i18n: tag action attribute description
en: Goes to the last page
sr: Прелази на последњу страницу

note: i18n: tag action attribute name
en: Presentation
sr: Презентација

note: i18n: tag action attribute description
en: Starts / stops presentation
sr: Започиње или зауставља презентацију

note: i18n: tag action attribute name
en: Reload
sr: Учитај поново

note: i18n: tag action attribute description
en: Reloads the open document
sr: Поново учитава отворени документ

note: i18n: tag action attribute name
en: Go to Page
sr: Иди на страницу

note: i18n: tag action attribute description
en: Goes to the specified page
sr: Прелази на задату страницу

note: i18n: tag argument attribute comment
en: The page to choose
sr: Жељена страница

note: i18n: tag action attribute name
en: Open document
sr: Отвори документ

note: i18n: tag action attribute description
en: Opens a specific document
sr: Отвара задати документ

note: i18n: tag argument attribute comment
en: The document to be open
sr: Документ за отварање

en: Power management
sr: Управљање напајањем

en: Shutdown, suspend or reboot your computer
sr: Угасите, суспендујте или ресетујте рачунар

note: i18n: tag action attribute name
en: Suspend
sr: Суспендуј

note: i18n: tag action attribute description
en: Suspends your computer to RAM (sleep)
sr: Суспендује рачунар у меморију (спавање)

note: i18n: tag argument attribute comment
en: System command to use for suspend
sr: Системска наредба за суспендовање

note: i18n: tag argument attribute comment
en: Parameters for the suspend command
sr: Параметри за наредбу суспендовања

note: i18n: tag action attribute name
en: Hibernate
sr: У хибернацију

note: i18n: tag action attribute description
en: Suspends your computer disk (deep sleep)
sr: Суспендује рачунар на диск (дубоко спавање)

note: i18n: tag argument attribute comment
en: Parameters for the suspend commands
sr: Параметри за наредбе суспендовања

note: i18n: tag action attribute name
en: Shutdown
sr: Угаси

note: i18n: tag action attribute description
en: Logout and shutdown your computer
sr: Одјављује вас и гаси рачунар

note: i18n: tag argument attribute comment
en: Ask for confirmation? 1 = No, 2 = Yes
sr: Тражити потврду? 1 за не, 2 за да.

note: i18n: tag argument attribute comment
en: Shutdown? 1 = Reboot, 2 = Halt, 3 = Logout
sr: Угасити? 1 за ресетовање, 2 за гашење, 3 за одјављивање.

note: i18n: tag argument attribute comment
en: When? 0 = When ready, 1 = Try now, 2 = Force now, 3 = Interactive
sr: Када? 0 кад је спремно, 1 покушај одмах, 2 приморај одмах, 3 интерактивно.

note: i18n: tag action attribute name
en: Reboot
sr: Ресетуј

note: i18n: tag action attribute description
en: Logout and restart your computer
sr: Одјављује вас и ресетује рачунар

note: i18n: tag action attribute name
en: Logout
sr: Одјави ме

note: i18n: tag action attribute description
en: Just log out
sr: Само вас одјављује

en: Tomahawk
sr: Томахавк

en: 
    		This KRemoteControl template provide easy setup for Tomahawk.
sr: 
    		Шаблон К‑даљинског-управљача за лак приступ Томахавку.

en: VLC Media Player (Version 1)
sr: ВЛЦ (издања 1)

en: This profile works only if VLC is configured for single instance running
sr: Овај профил ради само ако је ВЛЦ подешен за рад у једном примерку

en: VLC Media Player (Version 2)
sr: ВЛЦ (издања 2)

en: 
    		This KRemoteControl template provide easy setup for VLC 2 mediaplayer.
    		Enable VLC D-Bus control interface in order to use KRemoteControl to control it.
sr: 
    		Овај шаблон К‑даљинског-управљача омогућава лако постављање за медија плејер ВЛЦ 2.
    		Активирајте ВЛЦ‑ово д‑бус управљачко сучеље да би К‑даљински-управљач могао да управља њиме.

[ctx: The name of a parameter]
en: unknown
sr: непознат

en: Workspace
sr: Радни простор

en: Keypress:
sr: Притисци тастера:

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Play
sr: Пусти

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Pause
sr: пауза

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Play Pause
sr: пуштање/пауза

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Stop
sr: стоп

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Skip Forward
sr: скок унапред

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Skip Backward
sr: скок уназад

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Fast Forward
sr: брзо унапред

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Rewind
sr: премотавање

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Channel Down
sr: канал доле

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Channel Up
sr: канал горе

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Volume Down
sr: звук слабије

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Volume Up
sr: звук јаче

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Mute
sr: утишано

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Info
sr: информације

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Eject
sr: избацивање

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Power
sr: укључено

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Up
sr: горе

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Down
sr: доле

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Left
sr: лево

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Right
sr: десно

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Select
sr: избор

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Back
sr: назад

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Menu
sr: мени

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Aux
sr: допунско

[ctx: A button on a Remote Control]
en: CD
sr: ЦД

[ctx: A button on a Remote Control]
en: DVD
sr: ДВД

[ctx: A button on a Remote Control]
en: EPG
sr: ЕПГ

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Favorites
sr: омиљено

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Help
sr: помоћ

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Home
sr: домаће

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Music
sr: музика

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Text
sr: текст

[ctx: A button on a Remote Control]
en: TV
sr: ТВ

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Blue
sr: плаво

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Green
sr: зелено

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Red
sr: црвено

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Yellow
sr: жуто

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Unknown
sr: непознато

en: Backend loaded but wrong type obtained, expected %1
sr: Позадина је учитана али је добављен погрешан тип, очекиван је %1.
