khelpcenter5 - en to sr@ijekavian translation catalogue (131 entries)

en: KDE Help Center
sr@ijekavian: Центар помоћи КДЕ‑а

en: The KDE Help Center
sr@ijekavian: Центар помоћи КДЕ‑а

en: (c) 1999-2011, The KHelpCenter developers
sr@ijekavian: © 1999-2011, програмери Центра помоћи КДЕ‑а

en: Cornelius Schumacher
sr@ijekavian: Корнелијус Шумахер

en: Frerich Raabe
sr@ijekavian: Фрерих Рабе

en: Matthias Elter
sr@ijekavian: Матијас Елтер

en: Original Author
sr@ijekavian: првобитни аутор

en: Wojciech Smigaj
sr@ijekavian: Војћех Шмигај

en: Info page support
sr@ijekavian: подршка за инфо странице

en: URL to display
sr@ijekavian: УРЛ за приказ

en: Top-Level Documentation
sr@ijekavian: Документација на врху

[ctx: Describes documentation entries that are in English]
en: English
sr@ijekavian: енглески

en: Font Configuration
sr@ijekavian: Постава фонтова

en: Sizes
sr@ijekavian: Величине

[ctx: The smallest size a will have]
en: M&inimum font size:
sr@ijekavian: Нај&мања величина:

[ctx: The normal size a font will have]
en: M&edium font size:
sr@ijekavian: Ср&едња величина:

en: Fonts
sr@ijekavian: Фонтови

en: S&tandard font:
sr@ijekavian: &Стандардни:

en: F&ixed font:
sr@ijekavian: &Фиксни:

en: S&erif font:
sr@ijekavian: Сер&ифни:

en: S&ans serif font:
sr@ijekavian: &Бесерифни:

en: &Italic font:
sr@ijekavian: &Курзивни:

en: &Fantasy font:
sr@ijekavian: Ф&антазијски:

en: Encoding
sr@ijekavian: Кодирање

en: &Default encoding:
sr@ijekavian: Подра&зумијевано:

en: Use Language Encoding
sr@ijekavian: по језику

en: &Font size adjustment:
sr@ijekavian: При&лагођење величине:

en: By Topic
sr@ijekavian: По теми

en: Alphabetically
sr@ijekavian: Азбучно

en: Rebuilding glossary cache...
sr@ijekavian: Обнављам кеш појмовника...

en: Rebuilding cache... done.
sr@ijekavian: Обнављам кеш... готово.

en: Error
sr@ijekavian: Грешка

en: Unable to show selected glossary entry: unable to open file 'glossary.html.in'!
sr@ijekavian: Не могу да прикажем изабрану ставку: не могу да отворим фајл ‘glossary.html.in’!

en: See also:
sr@ijekavian: Такође погледајте:

en: KDE Glossary
sr@ijekavian: Појмовник КДЕ‑а

en: ht://dig
sr@ijekavian: хт://диг

en: The fulltext search feature makes use of the ht://dig HTML search engine.
sr@ijekavian: Цијелотекстуално претраживање користи ХТМЛ претраживач хт://диг.

en: Information about where to get the ht://dig package.
sr@ijekavian: Где набавити пакет хт://дига.

en: You can get ht://dig at the ht://dig home page
sr@ijekavian: Хт://диг можете преузети са његове домаће странице

en: Program Locations
sr@ijekavian: Локације програма

en: htsearch:
sr@ijekavian: Тражење:

en: Enter the URL of the htsearch CGI program.
sr@ijekavian: УРЛ ЦГИ програма htsearch.

en: Indexer:
sr@ijekavian: Индексар:

en: Enter the path to your htdig indexer program here.
sr@ijekavian: Путања до хт://дигове наредбе за индексирање.

en: htdig database:
sr@ijekavian: Хт://дигова база:

en: Enter the path to the htdig database folder.
sr@ijekavian: Путања до фасцикле хт://дигове базе података.

en: By Category
sr@ijekavian: По категорији

en: Change Index Folder
sr@ijekavian: Промјена индексне фасцикле

en: Index folder:
sr@ijekavian: Индексна фасцикла:

en: Build Search Indices
sr@ijekavian: Градња претраживачких индекса

en: Index creation log:
sr@ijekavian: Дневник стварања индекса:

[ctx: Label for button to close search index progress dialog after successful completion]
en: Close
sr@ijekavian: Затвори

en: Index creation finished.
sr@ijekavian: Стварање индекса је завршено.

[ctx: Label for stopping search index generation before completion]
en: Stop
sr@ijekavian: Заустави

en: Details &lt;&lt;
sr@ijekavian: Детаљи &lt;&lt;

en: Details &gt;&gt;
sr@ijekavian: Детаљи &gt;&gt;

en: Build Search Index
sr@ijekavian: Градња претраживачког индекса

en: Build Index
sr@ijekavian: Изгради индекс

en: To be able to search a document, a search
    index needs to exist. The status column of the list below shows whether an index
    for a document exists.
sr@ijekavian: Да би се могло тражити по документу, мора постојати
    претраживачки индекс. Колона стања у списку испод
    показује да ли такав индекс постоји за документ.

en: To create an index, check the box in the list and press the
    "Build Index" button.
sr@ijekavian: Да бисте створили индекс, попуните кућицу у списку и
    кликните на дугме „Изгради индекс“.

en: Search Scope
sr@ijekavian: досег претраге

en: Status
sr@ijekavian: стање

en: Change...
sr@ijekavian: Измијени...

en: <qt>The folder <b>%1</b> does not exist; unable to create index.</qt>
sr@ijekavian: <qt>Фасцикла <tt>%1</tt> не постоји; не могу да направим индекс.</qt>

[ctx: Describes the status of a documentation index that is present]
en: OK
sr@ijekavian: у реду

[ctx: Describes the status of a documentation index that is missing]
en: Missing
sr@ijekavian: недостаје

[ctx: Generic prefix label for error messages when creating documentation index, first arg is the document's identifier, second is the document's name]
en: Document '%1' (%2):
sr@ijekavian: Документ „%1“ (%2):

en: No document type.
sr@ijekavian: Нема типа документа.

en: No search handler available for document type '%1'.
sr@ijekavian: Руковалац претрагом није доступан за тип документа „%1“.

en: No indexing command specified for document type '%1'.
sr@ijekavian: Наредба индексирања није задата за тип документа „%1“.

en: Failed to build index.
sr@ijekavian: Неуспјех у изградњи индекса.

en: Error executing indexing build command:
    %1
sr@ijekavian: Грешка при извршавању наредбе за изградњу индекса:
    %1

en: Unable to start command '%1'.
sr@ijekavian: Не могу да покренем наредбу %1.

en: KHelpCenter Index Builder
sr@ijekavian: Изграђивач индекса за К‑центар-помоћи|/|$[својства дат 'Изграђивачу индекса за К‑центар-помоћи'
               ген 'Изграђивача индекса за К‑центар-помоћи'
               аку 'Изграђивач индекса за К‑центар-помоћи'
    ]

en: (c) 2003, The KHelpCenter developers
sr@ijekavian: © 2003, програмери К‑центра-помоћи

en: Document to be indexed
sr@ijekavian: Документ за индексирање

en: Index directory
sr@ijekavian: Индексна фасцикла

note: i18n: ectx: label, entry, group (Search)
en: Path to index directory.
sr@ijekavian: Путања до индексне фасцикле.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Search)
en: Path to directory containing search indices.
sr@ijekavian: Путања до фасцикле која садржи претраживачке индексе.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Layout)
en: Currently visible navigator tab
sr@ijekavian: Тренутно видљив навигаторски језичак

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
sr@ijekavian: &Уређивање

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
sr@ijekavian: &Приказ

note: i18n: ectx: Menu (go)
en: &Go
sr@ijekavian: &Кретање

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
sr@ijekavian: Главна трака

en: Search Error Log
sr@ijekavian: Дневник грешака претраживања

en: Preparing Index
sr@ijekavian: Припремам индекс

en: Ready
sr@ijekavian: Спреман

en: Previous Page
sr@ijekavian: Претходна страница

en: Moves to the previous page of the document
sr@ijekavian: Иде на претходну страницу документа

en: Next Page
sr@ijekavian: Наредна страница

en: Moves to the next page of the document
sr@ijekavian: Иде на наредну страницу документа

en: Table of &Contents
sr@ijekavian: &Садржај

en: Table of contents
sr@ijekavian: Садржај

en: Go back to the table of contents
sr@ijekavian: Назад на садржај

en: &Last Search Result
sr@ijekavian: Резултат пос&љедње претраге

en: Configure Fonts...
sr@ijekavian: Подешавање фонта...

en: Increase Font Sizes
sr@ijekavian: Повећај фонт

en: Decrease Font Sizes
sr@ijekavian: Смањи фонт

en: &Search
sr@ijekavian: &Тражи

en: &Contents
sr@ijekavian: &Садржај

en: Search Options
sr@ijekavian: Опције претраге

en: G&lossary
sr@ijekavian: &Појмовник

en: Start Page
sr@ijekavian: Почетна страница

en: Unable to run search program.
sr@ijekavian: Не могу да покренем претраживачки програм.

en: A search index does not yet exist. Do you want to create the index now?
sr@ijekavian: Претраживачки индекс не постоји. Желите ли да га створим сада?

en: Create
sr@ijekavian: Створи

en: Do Not Create
sr@ijekavian: Не стварај

en: Error: No document type specified.
sr@ijekavian: Грешка: Није задат тип документа.

en: Error: No search handler for document type '%1'.
sr@ijekavian: Грешка: Нема руковаоца претрагом за тип документа „%1“.

en: Unable to initialize SearchHandler from file '%1'.
sr@ijekavian: Не могу да припремим руковалац претрагом из фајла „%1“.

en: No valid search handler found.
sr@ijekavian: Нема ниједног прихватљивог руковаоца претрагом.

en: Search Results for '%1':
sr@ijekavian: Резултати претраге за „%1“:

en: Search Results
sr@ijekavian: Резултати претраге

en: Error executing search command '%1'.
sr@ijekavian: Грешка при извршавању претраживачке наредбе „%1“.

en: Error: %1
sr@ijekavian: Грешка: %1

en: '%1' not found, check your installation
sr@ijekavian: %1 није нађена, провјерите инсталацију.

en: '%1' not found, install the package containing it
sr@ijekavian: %1 није нађена, инсталирајте пакет који је садржи.

en: No search command or URL specified.
sr@ijekavian: Претраживачка наредба или УРЛ нису задати.

en: and
sr@ijekavian: и

en: or
sr@ijekavian: или

en: &Method:
sr@ijekavian: &Метод:

en: Max. &results:
sr@ijekavian: Макс. &резултата:

en: &Scope selection:
sr@ijekavian: &Избор досега:

en: Scope
sr@ijekavian: досег

en: Build Search &Index...
sr@ijekavian: Изгради претраживачки &индекс...

[ctx: Label for searching documentation using custom (user defined) scope]
en: Custom
sr@ijekavian: посебно

[ctx: Label for searching documentation using default search scope]
en: Default
sr@ijekavian: подразумијевано

[ctx: Label for searching documentation in all subsections]
en: All
sr@ijekavian: све

[ctx: Label for scope that deselects all search subsections]
en: None
sr@ijekavian: ништа

[ctx: Label for Unknown search scope, that should never appear]
en: unknown
sr@ijekavian: непознат

en: Copy Link Address
sr@ijekavian: Копирај адресу везе
