kscd - en to sr@ijekavian translation catalogue (72 entries)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_EjectOnFinish)
en: Eject CD when finished playing
sr@ijekavian: Избаци ЦД када се заврши пуштање

en: loop track
sr@ijekavian: Врти нумеру

en: loop disc
sr@ijekavian: Врти диск

[ctx: This action allow the user to listen a random track]
en: random
sr@ijekavian: Насумично

en: WELCOME!
sr@ijekavian: Добро дошли!

en: eject CD
sr@ijekavian: Избаци ЦД

en: %1 %2 : %3 %4
sr@ijekavian: %1 %2 . %3 %4

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, trackListDlgUI)
en: KsCD - TrackList
sr@ijekavian: КсЦД — листа нумера

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, albumLbl)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-size:12pt; font-weight:600;">Album</span></p></body></html>
sr@ijekavian: <html><b>Албум</b></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, yearLbl)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">Year</span></p></body></html>
sr@ijekavian: <html><i>Година</i></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, trackTable)
en: Track
sr@ijekavian: нумера

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, trackTable)
en: Title
sr@ijekavian: наслов

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, trackTable)
en: Length
sr@ijekavian: трајање

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Text font:
sr@ijekavian: Фонт текста:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Text color:
sr@ijekavian: Боја текста:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: URL:
sr@ijekavian: УРЛ:

en: KDE CD player
sr@ijekavian: КДЕ ЦД плејер

en: Configure Shortcuts...
sr@ijekavian: Подеси пречице...

en: Configure...
sr@ijekavian: Подеси...

en: Download Info
sr@ijekavian: Преузми податке

en: Upload Info
sr@ijekavian: Отпреми податке

en: Play/Pause
sr@ijekavian: Пусти/паузирај

en: Stop
sr@ijekavian: Заустави

[ctx: This action allow user to pass to the following track]
en: Next
sr@ijekavian: Сљедећа

[ctx: This action allow the user to pass to the preceding track]
en: Previous
sr@ijekavian: Претходна

[ctx: This action allow to eject the inserted disc]
en: Eject
sr@ijekavian: Избаци

en: Volume Up
sr@ijekavian: Појачај

en: Volume Down
sr@ijekavian: Утишај

[ctx: This action allow the user to listen a random track list]
en: Random
sr@ijekavian: Насумично

en: Repeat Track
sr@ijekavian: Понови нумеру

en: Repeat Album
sr@ijekavian: Понови албум

en: Show Tracklist
sr@ijekavian: Прикажи листу нумера

en: Mute/Unmute
sr@ijekavian: Искључи/укључи звук

en: Minimize
sr@ijekavian: Минимизуј

en: No disc
sr@ijekavian: Нема диска

en: Invalid disc
sr@ijekavian: Лош диск

[ctx: General option in the configuration dialog]
en: General
sr@ijekavian: Опште

en: Settings
sr@ijekavian: Поставке

en: Appearance
sr@ijekavian: Изглед

en: KsCD
sr@ijekavian: КсЦД

en: (c) 2001, Dirk Försterling
    (c) 2003, Aaron J. Seigo
sr@ijekavian: © 2001, Дирк Ферстерлинг
    © 2003, Арон Џ. Сајго

en: Amine Bouchikhi
sr@ijekavian: Мохамед‑Амин Бушики

en: Current maintainer, Solid/Phonon Upgrade, QDBus connection
sr@ijekavian: Тренутни одржавалац, доградња на Солид/Фонон, д‑бус веза

en: Aaron J. Seigo
sr@ijekavian: Арон Џ. Сајго

en: Previous maintainer
sr@ijekavian: Претходни одржавалац

en: Alexander Kern
sr@ijekavian: Александер Керн

en: Workman library update, CDTEXT, CDDA
sr@ijekavian: Ажурирање библиотеке Воркман, ЦД‑текст, ЦДДА

en: Bernd Johannes Wuebben
sr@ijekavian: Бернд Јоханес Вибен

en: Dirk Försterling
sr@ijekavian: Дирк Ферстерлинг

en: Workman library, previous maintainer
sr@ijekavian: Библиотека Воркман, претходни одржавалац

en: Wilfried Huss
sr@ijekavian: Вилфрид Хус

en: Patches galore
sr@ijekavian: Брдо закрпа

en: Steven Grimm
sr@ijekavian: Стивен Грим

en: Workman library
sr@ijekavian: Библиотека Воркман

en: Sven Lueppken
sr@ijekavian: Свен Липкен

en: UI Work
sr@ijekavian: Рад на УИ‑ју

en: Special thanks to freedb.org for providing a free CDDB-like CD database
sr@ijekavian: Посебне захвалнице ФриДБ‑у за пружање базе података о ЦД‑овима налик ЦДДБ‑у

en: Start playing
sr@ijekavian: Почни пуштање

note: i18n: ectx: label, entry (Autoplay), group (General)
en: Start playing when a CD is inserted.
sr@ijekavian: Аутоматски пусти ЦД чим се убаци

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Autoplay), group (General)
en: When this option is selected the CD will start playing automatically upon being inserted into the CD-ROM.
sr@ijekavian: Ако је ова опција укључена, аутоматски ће почети пуштање ЦД‑а који се убаци у ЦД‑РОМ.

note: i18n: ectx: label, entry (EjectOnFinish), group (General)
en: Eject CD when playing is finished.
sr@ijekavian: Избаци ЦД када се заврши пуштање

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (EjectOnFinish), group (General)
en: When this option is selected the CD will automatically eject when it is finished.
sr@ijekavian: Ако је ова опција укључена, ЦД ће бити аутоматски избачен када се заврши пуштање.

note: i18n: ectx: label, entry (TextColor), group (Appearance)
en: The text color that will be used in the panel.
sr@ijekavian: Боја текста у панелу

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (TextColor), group (Appearance)
en: Change the color of the text in the panel
sr@ijekavian: Промијените боју текста у панелу.

note: i18n: ectx: label, entry (TextFont), group (Appearance)
en: The font that will be used for the panel.
sr@ijekavian: Фонт у панелу

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (TextFont), group (Appearance)
en: Change the font of the text in the panel
sr@ijekavian: Измијените фонт текста у панелу.

note: i18n: ectx: label, entry (url), group (Appearance)
en: The skin that will be use for the application
sr@ijekavian: Маска програма

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (url), group (Appearance)
en: Change the skin of the application
sr@ijekavian: Измијените маску програма.

en: Unknown album
sr@ijekavian: непознат албум

en: Unknown artist
sr@ijekavian: непознат извођач

en: Unknown title
sr@ijekavian: непознат наслов

en: No Disc
sr@ijekavian: нема диска
