kcmhtmlsearch - en to sr@ijekavianlatin translation catalogue (23 entries)

en: The fulltext search feature makes use of the ht://dig HTML search engine. You can get ht://dig at the
sr@ijekavianlatin: Mogućnost celotekstualnog pretraživanja dobija se motorom HTML pretrage ht://dig, koji možete preuzeti sa

en: Information about where to get the ht://dig package.
sr@ijekavianlatin: Informacije za dobavljanje paketa ht://diga.

en: ht://dig home page
sr@ijekavianlatin: Domaća stranica ht://diga

en: Program Locations
sr@ijekavianlatin: Lokacije programa

en: Enter the path to your htdig program here, e.g. /usr/local/bin/htdig
sr@ijekavianlatin: <qt>Ovdje unesite putanju za do izvršnog fajla naredbe <tt>htdig</tt>, npr. <tt>/usr/local/bin/htdig</tt></qt>

en: Enter the path to your htsearch program here, e.g. /usr/local/bin/htsearch
sr@ijekavianlatin: <qt>Ovdje unesite putanju za do izvršnog fajla naredbe <tt>htsearch</tt>, npr. <tt>/usr/local/bin/htsearch</tt></qt>

en: Enter the path to your htmerge program here, e.g. /usr/local/bin/htmerge
sr@ijekavianlatin: <qt>Ovdje unesite putanju za do izvršnog fajla naredbe <tt>htmerge</tt>, npr. <tt>/usr/local/bin/htmerge</tt></qt>

en: Scope
sr@ijekavianlatin: Opseg

en: Here you can select which parts of the documentation should be included in the fulltext search index. Available options are the KDE Help pages, the installed man pages, and the installed info pages. You can select any number of these.
sr@ijekavianlatin: Ovdje možete odabrati koje dijelove dokumentacije bi trebalo uključiti u indeks celotekstualne pretrage. Moguće opcije su KDE‑ove stranice pomoći, instalirane uputne stranice, i instalirane info stranice. Možete odrediti bilo koju kombinaciju ovih.

en: &KDE help
sr@ijekavianlatin: &KDE‑ova pomoć

en: &Man pages
sr@ijekavianlatin: &Uputne stranice

en: &Info pages
sr@ijekavianlatin: &Info stranice

en: Additional Search Paths
sr@ijekavianlatin: Dodatne putanje za pretragu

en: Here you can add additional paths to search for documentation. To add a path, click on the <em>Add...</em> button and select the folder from where additional documentation should be searched. You can remove folders by clicking on the <em>Delete</em> button.
sr@ijekavianlatin: <qt>Ovdje možete dodati još neke putanje za pretragu dokumentacije. Za dodavanje putanje, kliknite na dugme <i>Dodaj...</i> i izaberite fasciklu u kojoj se nalazi dokumentacija za pretraživanje. Fascikle možete ukloniti klikom na dugme <i>Obriši</i>.</qt>

en: Add...
sr@ijekavianlatin: Dodaj...

en: Delete
sr@ijekavianlatin: Obriši

en: Language Settings
sr@ijekavianlatin: Jezičke postavke

en: Here you can select the language you want to create the index for.
sr@ijekavianlatin: Ovdje možete izabrati jezik za koji želite da napravite indeks.

en: &Language
sr@ijekavianlatin: &Jezik

en: Generate Index...
sr@ijekavianlatin: Napravi indeks...

en: Click this button to generate the index for the fulltext search.
sr@ijekavianlatin: Kliknite ovdje da bi se napravio indeks celotekstualne pretrage.

en: without name
sr@ijekavianlatin: bezimeni

en: <h1>Help Index</h1> This configuration module lets you configure the ht://dig engine which can be used for fulltext search in the KDE documentation as well as other system documentation like man and info pages.
sr@ijekavianlatin: <qt><h1>Indeks pomoći</h1><p>U ovom modulu možete podesiti motor ht://dig, koji se koristi za celotekstualnu pretragu dokumentacije KDE‑a, kao i drugih vidova dokumentacija, poput uputnih i info stranica.</p></qt>
