kcmlocale - en to sr@ijekavianlatin translation catalogue (165 entries)

en: Country Selector
sr@ijekavianlatin: Birač države

en: without name
sr@ijekavianlatin: bez imena

[ctx: @item:inlistbox Country]
en: Not set (Generic English)
sr@ijekavianlatin: neodređena (kao engleski)

en: Localization options for KDE applications
sr@ijekavianlatin: Opcije lokalizacije za KDE programe

en: Copyright 2010 John Layt
sr@ijekavianlatin: © 2010, Džon Lejt

en: John Layt
sr@ijekavianlatin: Džon Lejt

en: Maintainer
sr@ijekavianlatin: Održavalac

en: You have the language with code '%1' in your list of languages to use for translation but the localization files for it could not be found. The language has been removed from your configuration. If you want to add it again please install the localization files for it and add the language again.
sr@ijekavianlatin: Na spisku jezika prevoda nalazi se jezik sa kodom „%1“, ali se lokalizacioni fajlovi za njega ne mogu naći. Zato je ovaj jezik uklonjen iz postave. Ako želite ponovo da ga dodate, morate prvo instalirati njegove lokalizacione fajlove.

en: Changed language settings apply only to newly started applications.
    To change the language of all programs, you will have to logout first.
sr@ijekavianlatin: Izmijenjene postavke lokaliteta važe samo za novopokrenute programe.
    Postavke će važiti u svim programima pošto se sljedeći put prijavite.

en: Applying Language Settings
sr@ijekavianlatin: Primenjujem postavke lokaliteta

en: <h1>Country/Region & Language</h1>
    <p>Here you can set your localization settings such as language, numeric formats, date and time formats, etc.  Choosing a country will load a set of default formats which you can then change to your personal preferences.  These personal preferences will remain set even if you change the country.  The reset buttons allow you to easily see where you have personal settings and to restore those items to the country's default value.</p>
sr@ijekavianlatin: <h1>Država (regija) i jezik</h1>
    <p>Ovdje možete izmijeniti postavke lokalizacije, poput jezika, brojevnih formata, datuma i vremena, itd. Izborom zemlje dobićete skup podrazumijevanih formata, koji potom možete izmijeniti prema ličnim potrebama. Izmjene koje načinite nastaviće da važe čak i ako izaberete drugu državu. Dugmadima za resetovanje možete lako vidjeti koje su vaše lične postavke, te ih vratiti na podrazumijevane vrijednosti za trenutnu državu.</p>

en: Reset item to its default value
sr@ijekavianlatin: Resetuj stavku na podrazumijevano

[ctx: No separator symbol]
en: None
sr@ijekavianlatin: nikakav

[ctx: Space separator symbol]
en: Single Space
sr@ijekavianlatin: jedan razmak

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, m_tabLocation)
en: Country
sr@ijekavianlatin: Država

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, m_tabTranslations)
en: Languages
sr@ijekavianlatin: Jezici

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, m_tabNumbers)
en: Numbers
sr@ijekavianlatin: Brojevi

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, m_tabMoney)
en: Money
sr@ijekavianlatin: Novac

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, m_tabCalendar)
en: Calendar
sr@ijekavianlatin: Kalendar

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, m_tabDateTime)
en: Date && Time
sr@ijekavianlatin: Datum i vrijeme

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, m_tabOther)
en: Other
sr@ijekavianlatin: Ostalo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelNumbersSample)
en: Numbers:
sr@ijekavianlatin: Brojevi:

en: This is how positive numbers will be displayed.
sr@ijekavianlatin: Način na koji će biti prikazivani pozitivni brojevi.

en: This is how negative numbers will be displayed.
sr@ijekavianlatin: Način na koji će biti prikazivani negativni brojevi.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelMoneySample)
en: Money:
sr@ijekavianlatin: Novac:

en: This is how positive monetary values will be displayed.
sr@ijekavianlatin: Način na koji će biti prikazivani pozitivni novčani iznosi.

en: This is how negative monetary values will be displayed.
sr@ijekavianlatin: Način na koji će biti prikazivani negativni novčani iznosi.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelDateSample)
en: Date:
sr@ijekavianlatin: Datum:

en: This is how long dates will be displayed.
sr@ijekavianlatin: Način na koji će biti prikazivani dugački datumi.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelShortDateSample)
en: Short date:
sr@ijekavianlatin: Kratak datum:

en: This is how short dates will be displayed.
sr@ijekavianlatin: Način na koji će biti prikazivani kratki datumi.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelTimeSample)
en: Time:
sr@ijekavianlatin: Vrijeme:

en: This is how time will be displayed.
sr@ijekavianlatin: Način na koji će biti prikazivano vrijeme.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelCountry)
en: Country:
sr@ijekavianlatin: Država:

en: <p>This is the country where you live.  The KDE Workspace will use the settings for this country or region.</p>
sr@ijekavianlatin: <p>Država u kojoj živite. KDE će koristiti postavke za ovu državu ili regiju.</p>

[ctx: %1 is the system country name]
en: System Country (%1)
sr@ijekavianlatin: sistemska država (%1)

en: No Country (Default Settings)
sr@ijekavianlatin: bez države (podrazumijevane postavke)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelCountryDivision)
en: Subdivision:
sr@ijekavianlatin: Oblast:

en: <p>This is the country subdivision where you live, e.g. your state or province.  The KDE Workspace will use this setting for local information services such as holidays.</p>
sr@ijekavianlatin: <p>Administrativna oblast u kojoj živite, npr. republika ili okrug. Ova postavka koristi se za lokalne informacione servise radnog prostora KDE‑a, poput praznika.</p>

note: i18n: ectx: property (availableLabel), widget (KActionSelector, m_selectTranslations)
en: Available Languages:
sr@ijekavianlatin: Dostupni jezici:

en: <p>This is the list of installed KDE Workspace language translations not currently being used.  To use a language translation move it to the 'Preferred Languages' list in the order of preference.  If no suitable languages are listed, then you may need to install more language packages using your usual installation method.</p>
sr@ijekavianlatin: <p>Spisak instaliranih jezičkih prevoda radnog prostora KDE‑a koji se trenutno ne koriste. Da biste aktivirali jezik, premjestite ga na spisak <i>Poželjni jezici:</i> po redoslijedu poželjnosti. Ako nije naveden nijedan pogodan jezik, možda ga možete nabaviti instaliranjem još jezičkih paketa na uobičajeni način.</p>

note: i18n: ectx: property (selectedLabel), widget (KActionSelector, m_selectTranslations)
en: Preferred Languages:
sr@ijekavianlatin: Poželjni jezici:

en: <p>This is the list of installed KDE Workspace language translations currently being used, listed in order of preference.  If a translation is not available for the first language in the list, the next language will be used.  If no other translations are available then US English will be used.</p>
sr@ijekavianlatin: <p>Spisak instaliranih jezičkih prevoda radnog prostora KDE‑a koji su trenutno u upotrebi, nabrojanih po redoslijedu poželjnosti. Ako nema prevoda nekog teksta na prvi jezik sa spiska, pokušaće se drugi jezik, itd. Ako se ne nađe ni jedan prevod, spada se na američki engleski.</p>

[ctx: %1 = default language name]
en: %1 (Default)
sr@ijekavianlatin: %1 (podrazumijevani)

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, m_buttonTranslationsInstall)
en: Install more languages
sr@ijekavianlatin: Instaliraj još jezika

en: <p>Click here to install more languages</p>
sr@ijekavianlatin: <p>Kliknite ovdje da instalirate još jezika.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelNumericDigitGrouping) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelMonetaryDigitGrouping)
en: Digit grouping:
sr@ijekavianlatin: Grupisanje cifara:

en: <p>Here you can define the digit grouping used to display numbers.</p><p>Note that the digit grouping used to display monetary values has to be set separately (see the 'Money' tab).</p>
sr@ijekavianlatin: <p>Ovim zadajete grupisanje cifara u ispisu brojeva.</p><p>Grupisanje cifara za novčane iznose zadaje se drugdje (v. jezičak <i>Novac</i>).</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelThousandsSeparator) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelMonetaryThousandsSeparator)
en: Group separator:
sr@ijekavianlatin: Razdvajač grupa:

en: <p>Here you can define the digit group separator used to display numbers.</p><p>Note that the digit group separator used to display monetary values has to be set separately (see the 'Money' tab).</p>
sr@ijekavianlatin: <p>Ovim zadajete razdvajač grupa cifara u ispisu brojeva.</p><p>Razdvajač grupa cifara za novčane iznose zadaje se drugdje (v. jezičak <i>Novac</i>).</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelDecimalSymbol) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelMonetaryDecimalSymbol)
en: Decimal separator:
sr@ijekavianlatin: Razdvajač decimala:

en: <p>Here you can define the decimal separator used to display numbers (i.e. a dot or a comma in most countries).</p><p>Note that the decimal separator used to display monetary values has to be set separately (see the 'Money' tab).</p>
sr@ijekavianlatin: <p>Ovim zadajete razdvajač decimala u ispisu brojeva (tj. tačka ili zapeta u većini zemalja).</p><p>Razdvajač decimala za novčane iznose zadaje se drugdje (v. jezičak <i>Novac</i>).</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelDecimalPlaces) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelMonetaryDecimalPlaces)
en: Decimal places:
sr@ijekavianlatin: Decimalna mjesta:

en: <p>Here you can set the number of decimal places displayed for numeric values, i.e. the number of digits <em>after</em> the decimal separator.</p><p>Note that the decimal places used to display monetary values has to be set separately (see the 'Money' tab).</p>
sr@ijekavianlatin: <p>Ovim zadajete broj decimalnih mijesta u ispisu brojevnih vrijednosti, tj. broj cifara <em>poslije</em> razdvajača decimala.</p><p>Decimalna mjesta za novčane vrijednosti zadaju se drugdje (v. jezičak <i>Novac</i>).</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelPositiveFormat)
en: Positive sign:
sr@ijekavianlatin: Pozitivni znak:

en: <p>Here you can specify text used to prefix positive numbers. Most locales leave this blank.</p><p>Note that the positive sign used to display monetary values has to be set separately (see the 'Money' tab).</p>
sr@ijekavianlatin: <p>Ovim zadajete tekst u prefiksu pozitivnih brojeva. U većini lokaliteta ovo je prazna niska.</p><p>Pozitivni znak za novčane iznose zadaje se drugdje (v. jezičak <i>Novac</i>).</p>

[ctx: No positive symbol]
en: None
sr@ijekavianlatin: nikakav

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelNegativeFormat)
en: Negative sign:
sr@ijekavianlatin: Negativni znak:

en: <p>Here you can specify text used to prefix negative numbers. This should not be empty, so you can distinguish positive and negative numbers. It is normally set to minus (-).</p><p>Note that the negative sign used to display monetary values has to be set separately (see the 'Money' tab).</p>
sr@ijekavianlatin: <p>Ovim zadajete tekst u prefiksu negativnih brojeva. Ovo bi trebalo da bude popunjeno, u suprotnom nećete moći da razlikujete pozitivne i negativne brojeve. Obično je to minus (-).</p><p>Negativni znak za novčane iznose zadaje se drugdje (v. jezičak <i>Novac</i>).</p>

[ctx: No negative symbol]
en: None
sr@ijekavianlatin: nikakav

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelDigitSet) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelMonetaryDigitSet) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelDateTimeDigitSet)
en: Digit set:
sr@ijekavianlatin: Skup cifara:

en: <p>Here you can define the set of digits used to display numbers. If digits other than Arabic are selected, they will appear only if used in the language of the application or the piece of text where the number is shown.</p> <p>Note that the set of digits used to display monetary values has to be set separately (see the 'Money' tab).</p>
sr@ijekavianlatin: <p>Ovim zadajete skup cifara u ispisu brojeva. Ako se izaberu nearapske cifre, upotrijebiće se samo kada su dopuštene u jeziku programa ili teksta u kojem se javlja broj.</p><p>Skup cifara za prikaz novčanih vrijednosti zadaje se drugdje (v. jezičak <i>Novac</i>).</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelCurrencyCode)
en: Currency:
sr@ijekavianlatin: Valuta:

en: <p>Here you can choose the currency to be used when displaying monetary values, e.g. United States Dollar or Pound Sterling.</p>
sr@ijekavianlatin: <p>Ovdje možete izabrati valutu koja se koristi u prikazu novčanih iznosa, npr. srpski dinar ili evro.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelCurrencySymbol)
en: Currency symbol:
sr@ijekavianlatin: Simbol valute:

en: <p>Here you can choose the symbol to be used when displaying monetary values, e.g. $, US$ or USD.</p>
sr@ijekavianlatin: <p>Ovdje možete izabrati simbol koji se koristi u prikazu novčanih iznosa, npr. din. ili YUD.</p>

en: <p>Here you can define the digit grouping used to display monetary values.</p><p>Note that the digit grouping used to display other numbers has to be defined separately (see the 'Numbers' tab).</p>
sr@ijekavianlatin: <p>Ovim zadajete grupisanje cifara u ispisu novčanih iznosa.</p><p>Grupisanje za druge, nenovčane vrijednosti, zadaje se drugdje (v. jezičak <i>Brojevi</i>).</p>

en: <p>Here you can define the group separator used to display monetary values.</p><p>Note that the thousands separator used to display other numbers has to be defined separately (see the 'Numbers' tab).</p>
sr@ijekavianlatin: <p>Ovim zadajete razdvajač grupa u ispisu novčanih iznosa.</p><p>Razdvajač hiljada za druge, nenovčane vrijednosti, zadaje se drugdje (v. jezičak <i>Brojevi</i>).</p>

en: <p>Here you can define the decimal separator used to display monetary values.</p><p>Note that the decimal separator used to display other numbers has to be defined separately (see the 'Numbers' tab).</p>
sr@ijekavianlatin: <p>Ovim zadajete razdvajač decimalnih cifara u ispisu novčanih iznosa.</p><p>Razdvajač decimala za druge, nenovčane vrijednosti, zadaje se drugdje (v. jezičak <i>Brojevi</i>).</p>

en: <p>Here you can set the number of decimal places displayed for monetary values, i.e. the number of digits <em>after</em> the decimal separator.</p><p>Note that the decimal places used to display other numbers has to be defined separately (see the 'Numbers' tab).</p>
sr@ijekavianlatin: <p>Ovim zadajete broj decimalnih mijesta u ispisu novčanih iznosa, tj. broj cifara <em>poslije</em> razdvajača decimala.</p><p>Decimalna mjesta za druge, nenovčane vrijednosti, zadaje se drugdje (v. jezičak <i>Brojevi</i>).</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelMonetaryPositiveFormat)
en: Positive format:
sr@ijekavianlatin: Format pozitivnih:

en: <p>Here you can set the format of positive monetary values.</p><p>Note that the positive sign used to display other numbers has to be defined separately (see the 'Numbers' tab).</p>
sr@ijekavianlatin: <p>Ovdje zadajete format pozitivnih novčanih iznosa.</p><p>Pozitivni znak za druge, nenovčane vrijednosti, zadaje se drugdje (v. jezičak <i>Brojevi</i>).</p>

en: Sign position:
sr@ijekavianlatin: Položaj znaka:

en: Parentheses Around
sr@ijekavianlatin: u zagradama

en: Before Quantity Money
sr@ijekavianlatin: prije iznosa novca

en: After Quantity Money
sr@ijekavianlatin: poslije iznosa novca

en: Before Money
sr@ijekavianlatin: prije novca

en: After Money
sr@ijekavianlatin: poslije novca

en: Here you can select how a positive sign will be positioned. This only affects monetary values.
sr@ijekavianlatin: Ovim birate položaj znaka pozitivne vrijednosti. Ovo se odnosi samo na novčane iznose.

en: Prefix currency symbol
sr@ijekavianlatin: Valuta u prefiksu

en: If this option is checked, the currency sign will be prefixed (i.e. to the left of the value) for all positive monetary values. If not, it will be postfixed (i.e. to the right).
sr@ijekavianlatin: Ako je ovo uključeno, oznaka valute se stavlja u prefiks (tj. sa lijeve strane) vrijednosti, za sve <em>pozitivne</em> novčane iznose. U suprotnom, biće u postfiksu (tj. sa desne strane).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelMonetaryNegativeFormat)
en: Negative format:
sr@ijekavianlatin: Format negativnih:

en: <p>Here you can set the format of negative monetary values.</p><p>Note that the negative sign used to display other numbers has to be defined separately (see the 'Numbers' tab).</p>
sr@ijekavianlatin: <p>Ovim zadajete format negativnih novčanih iznosa.</p><p>Negativni znak za druge, nenovčane vrijednosti, zadaje se drugdje (v. jezičak <i>Brojevi</i>).</p>

en: Here you can select how a negative sign will be positioned. This only affects monetary values.
sr@ijekavianlatin: Ovim birate položaj znaka negativne vrijednosti. Ovo se odnosi samo na novčane iznose.

en: If this option is checked, the currency sign will be prefixed (i.e. to the left of the value) for all negative monetary values. If not, it will be postfixed (i.e. to the right).
sr@ijekavianlatin: Ako je ovo uključeno, oznaka valute se stavlja u prefiks (tj. sa lijeve strane) vrijednosti, za sve <em>negativne</em> novčane iznose. U suprotnom, biće u postfiksu (tj. sa desne strane).

en: <p>Here you can define the set of digits used to display monetary values. If digits other than Arabic are selected, they will appear only if used in the language of the application or the piece of text where the number is shown.</p><p>Note that the set of digits used to display other numbers has to be defined separately (see the 'Numbers' tab).</p>
sr@ijekavianlatin: <p>Ovim zadajete skup cifara u ispisu novčanih iznosa. Ako se izaberu nearapske cifre, upotrijebiće se samo kada su dopuštene u jeziku programa ili teksta u kojem se javlja broj.</p><p>Skup cifara za druge, nenovčane vrijednosti, zadaje se drugdje (v. jezičak <i>Brojevi</i>).</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelCalendarSystem)
en: Calendar system:
sr@ijekavianlatin: Kalendarski sistem:

en: <p>Here you can set the Calendar System to use to display dates.</p>
sr@ijekavianlatin: <p>Ovdje možete postaviti kalendarski sistem za prikazivanje datuma.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_checkCalendarGregorianUseCommonEra)
en: Use Common Era
sr@ijekavianlatin: Koristi novu eru

en: <p>This option determines if the Common Era (CE/BCE) should be used instead of the Christian Era (AD/BC).</p>
sr@ijekavianlatin: <p>Ova opcija određuje da li se koristi nova era (<i>ne.</i>/<i>pne.</i>) umjesto hrišćanske ere (<i>ljg.</i>/<i>pH.</i>).</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelShortYearWindow)
en: Short year window:
sr@ijekavianlatin: Raspon kratke godine:

[ctx: label between two year inputs, i.e. 1930 to 2029]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelShortYearWindowTo)
en: to
sr@ijekavianlatin: do

en: <p>This option determines what year range a two digit date is interpreted as, for example with a range of 1950 to 2049 the value 10 is interpreted as 2010.  This range is only applied when reading the Short Year (YY) date format.</p>
sr@ijekavianlatin: <p>Ova opcija određuje opseg godina u koji se smiještaju dvocifreni datumi. Na primer, opseg od 1950 do 2049 rezultuje time da se 10 shvata kao 2010. Primjenjuje se samo pri čitanju godina u kratkom formatu (GG).</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelWeekNumberSystem)
en: Week number system:
sr@ijekavianlatin: Sistem brojanja sedmica:

en: <p>This option determines how the Week Number will be calculated. There are four options available:</p> <ul><li><b>ISO Week</b> Use the ISO standard Week Number. This will always use Monday as the first day of the ISO week. This is the most commonly used system.</li><li><b>Full First Week</b> The first week of the year starts on the first occurrence of the <i>First day of the week</i>, and lasts for seven days.  Any days before Week 1 are considered part of the last week of the previous year. This system is most commonly used in the USA.</li><li><b>Partial First Week</b> The first week starts on the first day of the year. The second week of the year starts on the first occurrence of the <i>First day of the week</i>, and lasts for seven days. The first week may not contain seven days.</li><li><b>Simple Week</b> The first week starts on the first day of the year and lasts seven days, with all new weeks starting on the same weekday as the first day of the year.</li></ul>
sr@ijekavianlatin: <p>Ova opcija određuje kako se računa redni broj sedmice. Na raspolaganju su sljedeće mogućnosti:</p><ul><li><i>ISO sedmica</i> — Broj sedmice po ISO standardu. Za prvi dan u sedmici uvek se uzima ponedeljak. Ovo je najčešće korišćeni sistem.</li><li><i>puna prva sedmica</i> — Prva sedmica u godini počinje na prvi <i>prvi dan u sedmici</i> i traje sedam dana. Svi dani pre prve sedmice smatraju se dijelom posljednje sedmice prethodne godine. Ovaj sistem se obično koristi u SAD.</li><li><i>skraćena prva sedmica</i> — Prva sedmica počinje prvog dana u godini. Druga sedmica počinje na prvi <i>prvi dan u sedmici</i> i traje sedam dana. Ovo znači da prva sedmica ne mora sadržati svih sedam dana.</li><li><i>jednostavna sedmica</i> — Prva sedmica počinje prvog dana u godini i traje sedam dana, i svaka naredna sedmica počinje na onaj dan koji je bio prvi u godini.</li></ul>

en: ISO Week
sr@ijekavianlatin: ISO sedmica

en: Full First Week
sr@ijekavianlatin: puna prva sedmica

en: Partial First Week
sr@ijekavianlatin: skraćena prva sedmica

en: Simple Week
sr@ijekavianlatin: jednostavna sedmica

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelWeekStartDay)
en: First day of week:
sr@ijekavianlatin: Prvi dan u sedmici:

en: <p>This option determines which day will be considered as the first one of the week.  This value may affect the Week Number System.</p>
sr@ijekavianlatin: <p>Ova opcija određuje koji će dan biti smatran za prvi dan u sedmici. Vrijednost zadata ovdje može uticati na sistem brojanja sedmica.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelWorkingWeekStartDay)
en: First working day of week:
sr@ijekavianlatin: Prvi radni dan u sedmici:

en: <p>This option determines which day will be considered as the first working day of the week.</p>
sr@ijekavianlatin: <p>Ova opcija određuje koji će dan biti smatran za prvi radni dan u sedmici.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelWorkingWeekEndDay)
en: Last working day of week:
sr@ijekavianlatin: Posljednji radni dan u sedmici:

en: <p>This option determines which day will be considered as the last working day of the week.</p>
sr@ijekavianlatin: <p>Ova opcija određuje koji će dan biti smatran za posljednji radni dan u sedmici.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelWeekDayOfPray)
en: Week day for special religious observance:
sr@ijekavianlatin: Dan u sedmici za posebne vjerske običaje:

en: <p>This option determines which day if any will be considered as the day of the week for special religious observance.</p>
sr@ijekavianlatin: <p>Ova opcija određuje koji će dan, ako ijedan, biti smatran kao dan u sedmici posvećen posebnim vjerskim običajima.</p>

[ctx: Day name list, option for no special day of religious observance]
en: None / None in particular
sr@ijekavianlatin: nijedan

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelTimeFormat)
en: Time format:
sr@ijekavianlatin: Format vremena:

en: <p>The text in this textbox will be used to format time strings. The sequences below will be replaced:</p><table><tr><td><b>HH</b></td><td>The hour as a decimal number using a 24-hour clock (00-23).</td></tr><tr><td><b>hH</b></td><td>The hour (24-hour clock) as a decimal number (0-23).</td></tr><tr><td><b>PH</b></td><td>The hour as a decimal number using a 12-hour clock (01-12).</td></tr><tr><td><b>pH</b></td><td>The hour (12-hour clock) as a decimal number (1-12).</td></tr><tr><td><b>MM</b></td><td>The minutes as a decimal number (00-59).</td></tr><tr><td><b>SS</b></td><td>The seconds as a decimal number (00-59).</td></tr><tr><td><b>AMPM</b></td><td>Either 'AM' or 'PM' according to the given time value. Noon is treated as 'PM' and midnight as 'AM'.</td></tr></table>
sr@ijekavianlatin: <p>Tekst u ovom polju služi za formatiranje niski vremena. Mogu se upotrijebiti sljedeće smjene:</p><table><tr><td><b>ČČ</b></td><td>čas kao dekadni broj, 24‑časovni sat (00-23)</td></tr><tr><td><b>čČ</b></td><td>čas kao dekadni broj, 24‑časovni sat (0-23)</td></tr><tr><td><b>PČ</b></td><td>čas kao dekadni broj, 12‑časovni sat (01-12)</td></tr><tr><td><b>pČ</b></td><td>čas kao dekadni broj, 12‑časovni sat (1-12)</td></tr><tr><td><b>MM</b></td><td>minut kao dekadni broj (00-59)</td></tr><tr><td><b>SS</b></td><td>sekunda kao dekadni broj (00-59)</td></tr><tr><td><b>AMPM</b></td><td>Jedno od <i>AM</i> ili <i>PM</i> prema datom vremenu. Tačno podne se uzima kao <i>PM</i> a ponoć kao <i>AM</i>.</td></tr></table>

en: HH
sr@ijekavianlatin: ČČ

en: hH
sr@ijekavianlatin: čČ

en: PH
sr@ijekavianlatin: PČ

en: pH
sr@ijekavianlatin: pČ

[ctx: some reasonable time formats for the language]
en: HH:MM:SS
    pH:MM:SS AMPM
sr@ijekavianlatin: čČ.MM.SS
    ČČ.MM.SS

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelAmSymbol)
en: AM symbol:
sr@ijekavianlatin: Simbol AM:

en: <p>Here you can set the text to be displayed for AM.</p>
sr@ijekavianlatin: <p>Zadajte ovdje tekst koji se prikazuje umjesto <i>AM</i>.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelPmSymbol)
en: PM symbol:
sr@ijekavianlatin: Simbol PM:

en: <p>Here you can set the text to be displayed for PM.</p>
sr@ijekavianlatin: <p>Zadajte ovdje tekst koji se prikazuje umjesto <i>PM</i>.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelDateFormat)
en: Long date format:
sr@ijekavianlatin: Dugačak format datuma:

en: <p>The text in this textbox will be used to format long dates. The sequences below will be replaced:</p><table><tr><td><b>YYYY</b></td><td>The year with century as a decimal number.</td></tr><tr><td><b>YY</b></td><td>The year without century as a decimal number (00-99).</td></tr><tr><td><b>MM</b></td><td>The month as a decimal number (01-12).</td></tr><tr><td><b>mM</b></td><td>The month as a decimal number (1-12).</td></tr><tr><td><b>SHORTMONTH</b></td><td>The first three characters of the month name.</td></tr><tr><td><b>MONTH</b></td><td>The full month name.</td></tr><tr><td><b>DD</b></td><td>The day of month as a decimal number (01-31).</td></tr><tr><td><b>dD</b></td><td>The day of month as a decimal number (1-31).</td></tr><tr><td><b>SHORTWEEKDAY</b></td><td>The first three characters of the weekday name.</td></tr><tr><td><b>WEEKDAY</b></td><td>The full weekday name.</td></tr><tr><td><b>ERAYEAR</b></td><td>The Era Year in local format (e.g. 2000 AD).</td></tr><tr><td><b>SHORTERANAME</b></td><td>The short Era Name.</td></tr><tr><td><b>YEARINERA</b></td><td>The Year in Era as a decimal number.</td></tr><tr><td><b>DAYOFYEAR</b></td><td>The Day of Year as a decimal number.</td></tr><tr><td><b>ISOWEEK</b></td><td>The ISO Week as a decimal number.</td></tr><tr><td><b>DAYOFISOWEEK</b></td><td>The Day of the ISO Week as a decimal number.</td></tr></table>
sr@ijekavianlatin: <p>Tekst u ovo polju služi za formatiranje dugačkih datuma. Naredne podniske biće smijenjene:</p><table><tr><td><b>GGGG</b></td><td>godina sa vijekom kao dekadni broj</td></tr><tr><td><b>GG</b></td><td>godina bez vijeka kao dekadni broj (00-99)</td></tr><tr><td><b>MM</b></td><td>mjesec kao dekadni broj (01-12)</td></tr><tr><td><b>mM</b></td><td>mjesec kao dekadni broj (1-12)</td></tr><tr><td><b>KRATMJESEC</b></td><td>skraćeni naziv mjeseca</td></tr><tr><td><b>MJESEC</b></td><td>pun naziv mjeseca</td></tr><tr><td><b>DD</b></td><td>dan u mjesecu kao dekadni broj (01-31)</td></tr><tr><td><b>dD</b></td><td>dan u mjesecu kao dekadni broj (1-31)</td></tr><tr><td><b>KRATDAN</b></td><td>skraćeni naziv dana u sedmici</td></tr><tr><td><b>DAN</b></td><td>pun naziv dana u sedmici</td></tr><tr><td><b>EPOHGOD</b></td><td>Godina prema epohi u lokalnom formatu (npr. 2000 ne.).</td></tr><tr><td><b>KRATEPOH</b></td><td>Kratko ime epohe.</td></tr><tr><td><b>GODUEPOH</b></td><td>Godina epohe kao dekadni broj.</td></tr><tr><td><b>DANUGOD</b></td><td>Dan u godini kao dekadni broj.</td></tr><tr><td><b>ISOSEDM</b></td><td>ISO sedmica kao dekadni broj.</td></tr><tr><td><b>DANISOSEDM</b></td><td>Dan u ISO sedmici kao dekadni broj.</td></tr></table>

en: YYYY
sr@ijekavianlatin: GGGG

en: YY
sr@ijekavianlatin: GG

en: SHORTMONTH
sr@ijekavianlatin: KRATMJESEC

en: MONTH
sr@ijekavianlatin: MJESEC

en: SHORTWEEKDAY
sr@ijekavianlatin: KRATDAN

en: WEEKDAY
sr@ijekavianlatin: DAN

en: ERAYEAR
sr@ijekavianlatin: EPOHGOD

en: YEARINERA
sr@ijekavianlatin: GODUEPOH

en: SHORTERANAME
sr@ijekavianlatin: KRATEPOH

en: DAYOFYEAR
sr@ijekavianlatin: DANUGOD

en: ISOWEEK
sr@ijekavianlatin: ISOSEDM

en: DAYOFISOWEEK
sr@ijekavianlatin: DANISOSEDM

[ctx: some reasonable date formats for the language]
en: WEEKDAY MONTH dD YYYY
    SHORTWEEKDAY MONTH dD YYYY
sr@ijekavianlatin: DAN, dD. MJESEC GGGG.
    KRATDAN, dD. KRATMJESEC GGGG.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelShortDateFormat)
en: Short date format:
sr@ijekavianlatin: Kratak format datuma:

en: <p>The text in this textbox will be used to format short dates. For instance, this is used when listing files. The sequences below will be replaced:</p><table><tr><td><b>YYYY</b></td><td>The year with century as a decimal number.</td></tr><tr><td><b>YY</b></td><td>The year without century as a decimal number (00-99).</td></tr><tr><td><b>MM</b></td><td>The month as a decimal number (01-12).</td></tr><tr><td><b>mM</b></td><td>The month as a decimal number (1-12).</td></tr><tr><td><b>SHORTMONTH</b></td><td>The first three characters of the month name.</td></tr><tr><td><b>MONTH</b></td><td>The full month name.</td></tr><tr><td><b>DD</b></td><td>The day of month as a decimal number (01-31).</td></tr><tr><td><b>dD</b></td><td>The day of month as a decimal number (1-31).</td></tr><tr><td><b>SHORTWEEKDAY</b></td><td>The first three characters of the weekday name.</td></tr><tr><td><b>WEEKDAY</b></td><td>The full weekday name.</td></tr><tr><td><b>ERAYEAR</b></td><td>The Era Year in local format (e.g. 2000 AD).</td></tr><tr><td><b>SHORTERANAME</b></td><td>The short Era Name.</td></tr><tr><td><b>YEARINERA</b></td><td>The Year in Era as a decimal number.</td></tr><tr><td><b>DAYOFYEAR</b></td><td>The Day of Year as a decimal number.</td></tr><tr><td><b>ISOWEEK</b></td><td>The ISO Week as a decimal number.</td></tr><tr><td><b>DAYOFISOWEEK</b></td><td>The Day of the ISO Week as a decimal number.</td></tr></table>
sr@ijekavianlatin: <p>Tekst u ovom polju služi za formatiranje kratkih datuma. Oni se koriste, na primjer, u nabrajanjima fajlova. Naredne podniske biće smijenjene:</p><table><tr><td><b>GGGG</b></td><td>godina sa vijekom kao dekadni broj</td></tr><tr><td><b>GG</b></td><td>godina bez vijeka kao dekadni broj (00-99)</td></tr><tr><td><b>MM</b></td><td>mjesec kao dekadni broj (01-12)</td></tr><tr><td><b>mM</b></td><td>mjesec kao dekadni broj (1-12)</td></tr><tr><td><b>KRATMJESEC</b></td><td>skraćeni naziv mjeseca</td></tr><tr><td><b>MJESEC</b></td><td>pun naziv mjeseca</td></tr><tr><td><b>DD</b></td><td>dan u mjesecu kao dekadni broj (01-31)</td></tr><tr><td><b>dD</b></td><td>dan u mjesecu kao dekadni broj (1-31)</td></tr><tr><td><b>KRATDAN</b></td><td>skraćeni naziv dana u sedmici</td></tr><tr><td><b>DAN</b></td><td>pun naziv dana u sedmici</td></tr><tr><td><b>EPOHGOD</b></td><td>Godina prema epohi u lokalnom formatu (npr. 2000 ne.).</td></tr><tr><td><b>KRATEPOH</b></td><td>Kratko ime epohe.</td></tr><tr><td><b>GODUEPOH</b></td><td>Godina epohe kao dekadni broj.</td></tr><tr><td><b>DANUGOD</b></td><td>Dan u godini kao dekadni broj.</td></tr><tr><td><b>ISOSEDM</b></td><td>ISO sedmica kao dekadni broj.</td></tr><tr><td><b>DANISOSEDM</b></td><td>Dan u ISO sedmici kao dekadni broj.</td></tr></table>

[ctx: some reasonable short date formats for the language]
en: YYYY-MM-DD
    dD.mM.YYYY
    DD.MM.YYYY
sr@ijekavianlatin: dD.mM.GGGG.
    DD.MM.GGGG.
    GGGG‑MM‑DD

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelMonthNamePossessive)
en: Possessive month names:
sr@ijekavianlatin: Prisvojni nazivi mjeseci:

en: <p>This option determines whether possessive form of month names should be used in dates.</p>
sr@ijekavianlatin: <p>Ova opcija određuje da li se u datumima koristi prisvojni oblik naziva mjeseca.</p>

en: <p>Here you can define the set of digits used to display dates and times.  If digits other than Arabic are selected, they will appear only if used in the language of the application or the piece of text where the date or time is shown.</p><p>Note that the set of digits used to display numeric and monetary values have to be set separately (see the 'Numbers' or 'Money' tabs).</p>
sr@ijekavianlatin: <p>Ovim zadajete skup cifara u ispisu datuma i vremena. Ako se izaberu nearapske cifre, upotrijebiće se samo kada su dopuštene u jeziku programa ili teksta u kojem se javlja datum ili vreme.</p><p>Skupovi cifara za prikaz brojevnih vrijednosti i novčanih iznosa zadaju se drugdje (v. jezičke <i>Brojevi</i> i <i>Novac</i>).</p>

en: Page size:
sr@ijekavianlatin: Veličina stranice:

en: <p>Here you can define the default page size to be used in new documents.</p><p>Note that this setting has no effect on printer paper size.</p>
sr@ijekavianlatin: <p>Ovdje možete odrediti podrazumijevanu veličinu stranice za nove dokumente.</p><p>Imajte na umu da ova postavka ne utiče na veličinu stranice na štampaču.</p>

[ctx: Page size]
en: US Letter
sr@ijekavianlatin: SAD leter

[ctx: Page size]
en: C5 Envelope
sr@ijekavianlatin: C5E

[ctx: Page size]
en: US Common 10 Envelope
sr@ijekavianlatin: SAD obični 10 kovertni

[ctx: Page size]
en: DLE Envelope
sr@ijekavianlatin: DLE

[ctx: Page size]
en: Executive
sr@ijekavianlatin: SAD egzekutiv

[ctx: Page size]
en: Folio
sr@ijekavianlatin: SAD folio

[ctx: Page size]
en: Ledger
sr@ijekavianlatin: SAD ledžer

[ctx: Page size]
en: US Legal
sr@ijekavianlatin: SAD legal

[ctx: Page size]
en: Tabloid
sr@ijekavianlatin: SAD tabloid

[ctx: Page size]
en: Custom
sr@ijekavianlatin: posebna

en: Measurement system:
sr@ijekavianlatin: Sistem mijera:

en: <p>Here you can define the measurement system to use.</p>
sr@ijekavianlatin: <p>Ovdje određujete koji će se sistem mijera koristiti.</p>

en: Metric System
sr@ijekavianlatin: metrički sistem

en: Imperial System
sr@ijekavianlatin: anglosaksonski sistem

en: Byte size units:
sr@ijekavianlatin: Jedinice bajtova:

en: <p>This changes the units used by most KDE programs to display numbers counted in bytes. Traditionally "kilobytes" meant units of 1024, instead of the metric 1000, for most (but not all) byte sizes.<ul><li>To reduce confusion you can use the recently standardized IEC units which are always in multiples of 1024.</li><li>You can also select metric, which is always in units of 1000.</li><li>Selecting JEDEC restores the older-style units used in KDE 3.5 and some other operating systems.</li></ul></p>
sr@ijekavianlatin: <p>Ovim određujete koje će jedinice koristiti većina KDE programa za prikaz veličina u bajtovima.</p><ul><li>Radi manje zabuna možete izabrati nedavno standardizovane jedinice po IEC‑u, koje su uvijek umnošci 1024.</li><li>Možete koristiti i metričke jedinice, koje su uvek umnošci 1000.</li><li>Izborom JEDEC‑a vraćate se na jedinice starijeg stila iz KDE‑a 3.5 i nekih drugih operativnih sistema.</li></ul>

[ctx: Unit of binary measurement]
en: IEC Units (KiB, MiB, etc)
sr@ijekavianlatin: IEC‑ove jedinice (KiB, MiB, itd.)

[ctx: Unit of binary measurement]
en: JEDEC Units (KB, MB, etc)
sr@ijekavianlatin: JEDEC‑ove jedinice (KB, MB, itd.)

[ctx: Unit of binary measurement]
en: Metric Units (kB, MB, etc)
sr@ijekavianlatin: metričke jedinice (kB, MB, itd.)

[ctx: Example test for binary unit dialect]
en: Example: 2000 bytes equals %1
sr@ijekavianlatin: Primjer: %1 znači 2000 bajtova

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelPageSize)
en: Page size
sr@ijekavianlatin: Veličina stranice

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelMeasureSystem)
en: Measurement system
sr@ijekavianlatin: Sistem mijera

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelBinaryUnitDialect)
en: Byte size units
sr@ijekavianlatin: Jedinice bajtova
