khelpcenter5 - en to sr@ijekavianlatin translation catalogue (130 entries)

en: KDE Help Center
sr@ijekavianlatin: Centar pomoći KDE‑a

en: The KDE Help Center
sr@ijekavianlatin: Centar pomoći KDE‑a

en: (c) 1999-2011, The KHelpCenter developers
sr@ijekavianlatin: © 1999-2011, programeri Centra pomoći KDE‑a

en: Cornelius Schumacher
sr@ijekavianlatin: Kornelijus Šumaher

en: Frerich Raabe
sr@ijekavianlatin: Frerih Rabe

en: Matthias Elter
sr@ijekavianlatin: Matijas Elter

en: Original Author
sr@ijekavianlatin: prvobitni autor

en: Wojciech Smigaj
sr@ijekavianlatin: Vojćeh Šmigaj

en: Info page support
sr@ijekavianlatin: podrška za info stranice

en: URL to display
sr@ijekavianlatin: URL za prikaz

en: Top-Level Documentation
sr@ijekavianlatin: Dokumentacija na vrhu

[ctx: Describes documentation entries that are in English]
en: English
sr@ijekavianlatin: engleski

en: Font Configuration
sr@ijekavianlatin: Postava fontova

en: Sizes
sr@ijekavianlatin: Veličine

[ctx: The smallest size a will have]
en: M&inimum font size:
sr@ijekavianlatin: Naj&manja veličina:

[ctx: The normal size a font will have]
en: M&edium font size:
sr@ijekavianlatin: Sr&ednja veličina:

en: Fonts
sr@ijekavianlatin: Fontovi

en: S&tandard font:
sr@ijekavianlatin: &Standardni:

en: F&ixed font:
sr@ijekavianlatin: &Fiksni:

en: S&erif font:
sr@ijekavianlatin: Ser&ifni:

en: S&ans serif font:
sr@ijekavianlatin: &Beserifni:

en: &Italic font:
sr@ijekavianlatin: &Kurzivni:

en: &Fantasy font:
sr@ijekavianlatin: F&antazijski:

en: Encoding
sr@ijekavianlatin: Kodiranje

en: &Default encoding:
sr@ijekavianlatin: Podra&zumijevano:

en: Use Language Encoding
sr@ijekavianlatin: po jeziku

en: &Font size adjustment:
sr@ijekavianlatin: Pri&lagođenje veličine:

en: By Topic
sr@ijekavianlatin: Po temi

en: Alphabetically
sr@ijekavianlatin: Abecedno

en: Rebuilding glossary cache...
sr@ijekavianlatin: Obnavljam keš pojmovnika...

en: Rebuilding cache... done.
sr@ijekavianlatin: Obnavljam keš... gotovo.

en: Error
sr@ijekavianlatin: Greška

en: Unable to show selected glossary entry: unable to open file 'glossary.html.in'!
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da prikažem izabranu stavku: ne mogu da otvorim fajl ‘glossary.html.in’!

en: See also:
sr@ijekavianlatin: Takođe pogledajte:

en: KDE Glossary
sr@ijekavianlatin: Pojmovnik KDE‑a

en: The fulltext search feature makes use of the ht://dig HTML search engine.
sr@ijekavianlatin: Cijelotekstualno pretraživanje koristi HTML pretraživač ht://dig.

en: Information about where to get the ht://dig package.
sr@ijekavianlatin: Gde nabaviti paket ht://diga.

en: You can get ht://dig at the ht://dig home page
sr@ijekavianlatin: Ht://dig možete preuzeti sa njegove domaće stranice

en: Program Locations
sr@ijekavianlatin: Lokacije programa

en: htsearch:
sr@ijekavianlatin: Traženje:

en: Enter the URL of the htsearch CGI program.
sr@ijekavianlatin: URL CGI programa htsearch.

en: Indexer:
sr@ijekavianlatin: Indeksar:

en: Enter the path to your htdig indexer program here.
sr@ijekavianlatin: Putanja do ht://digove naredbe za indeksiranje.

en: htdig database:
sr@ijekavianlatin: Ht://digova baza:

en: Enter the path to the htdig database folder.
sr@ijekavianlatin: Putanja do fascikle ht://digove baze podataka.

en: By Category
sr@ijekavianlatin: Po kategoriji

en: Change Index Folder
sr@ijekavianlatin: Promjena indeksne fascikle

en: Index folder:
sr@ijekavianlatin: Indeksna fascikla:

en: Build Search Indices
sr@ijekavianlatin: Gradnja pretraživačkih indeksa

en: Index creation log:
sr@ijekavianlatin: Dnevnik stvaranja indeksa:

[ctx: Label for button to close search index progress dialog after successful completion]
en: Close
sr@ijekavianlatin: Zatvori

en: Index creation finished.
sr@ijekavianlatin: Stvaranje indeksa je završeno.

[ctx: Label for stopping search index generation before completion]
en: Stop
sr@ijekavianlatin: Zaustavi

en: Details &lt;&lt;
sr@ijekavianlatin: Detalji &lt;&lt;

en: Details &gt;&gt;
sr@ijekavianlatin: Detalji &gt;&gt;

en: Build Search Index
sr@ijekavianlatin: Gradnja pretraživačkog indeksa

en: Build Index
sr@ijekavianlatin: Izgradi indeks

en: To be able to search a document, a search
    index needs to exist. The status column of the list below shows whether an index
    for a document exists.
sr@ijekavianlatin: Da bi se moglo tražiti po dokumentu, mora postojati
    pretraživački indeks. Kolona stanja u spisku ispod
    pokazuje da li takav indeks postoji za dokument.

en: To create an index, check the box in the list and press the
    "Build Index" button.
sr@ijekavianlatin: Da biste stvorili indeks, popunite kućicu u spisku i
    kliknite na dugme „Izgradi indeks“.

en: Search Scope
sr@ijekavianlatin: doseg pretrage

en: Status
sr@ijekavianlatin: stanje

en: Change...
sr@ijekavianlatin: Izmijeni...

en: <qt>The folder <b>%1</b> does not exist; unable to create index.</qt>
sr@ijekavianlatin: <qt>Fascikla <tt>%1</tt> ne postoji; ne mogu da napravim indeks.</qt>

[ctx: Describes the status of a documentation index that is present]
en: OK
sr@ijekavianlatin: u redu

[ctx: Describes the status of a documentation index that is missing]
en: Missing
sr@ijekavianlatin: nedostaje

[ctx: Generic prefix label for error messages when creating documentation index, first arg is the document's identifier, second is the document's name]
en: Document '%1' (%2):
sr@ijekavianlatin: Dokument „%1“ (%2):

en: No document type.
sr@ijekavianlatin: Nema tipa dokumenta.

en: No search handler available for document type '%1'.
sr@ijekavianlatin: Rukovalac pretragom nije dostupan za tip dokumenta „%1“.

en: No indexing command specified for document type '%1'.
sr@ijekavianlatin: Naredba indeksiranja nije zadata za tip dokumenta „%1“.

en: Failed to build index.
sr@ijekavianlatin: Neuspjeh u izgradnji indeksa.

en: Error executing indexing build command:
    %1
sr@ijekavianlatin: Greška pri izvršavanju naredbe za izgradnju indeksa:
    %1

en: Unable to start command '%1'.
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da pokrenem naredbu %1.

en: KHelpCenter Index Builder
sr@ijekavianlatin: Izgrađivač indeksa za K‑centar-pomoći|/|$[svojstva dat 'Izgrađivaču indeksa za K‑centar-pomoći'
               gen 'Izgrađivača indeksa za K‑centar-pomoći'
               aku 'Izgrađivač indeksa za K‑centar-pomoći'
    ]

en: (c) 2003, The KHelpCenter developers
sr@ijekavianlatin: © 2003, programeri K‑centra-pomoći

en: Document to be indexed
sr@ijekavianlatin: Dokument za indeksiranje

en: Index directory
sr@ijekavianlatin: Indeksna fascikla

note: i18n: ectx: label, entry, group (Search)
en: Path to index directory.
sr@ijekavianlatin: Putanja do indeksne fascikle.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Search)
en: Path to directory containing search indices.
sr@ijekavianlatin: Putanja do fascikle koja sadrži pretraživačke indekse.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Layout)
en: Currently visible navigator tab
sr@ijekavianlatin: Trenutno vidljiv navigatorski jezičak

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
sr@ijekavianlatin: &Uređivanje

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
sr@ijekavianlatin: &Prikaz

note: i18n: ectx: Menu (go)
en: &Go
sr@ijekavianlatin: &Kretanje

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
sr@ijekavianlatin: Glavna traka

en: Search Error Log
sr@ijekavianlatin: Dnevnik grešaka pretraživanja

en: Preparing Index
sr@ijekavianlatin: Pripremam indeks

en: Ready
sr@ijekavianlatin: Spreman

en: Previous Page
sr@ijekavianlatin: Prethodna stranica

en: Moves to the previous page of the document
sr@ijekavianlatin: Ide na prethodnu stranicu dokumenta

en: Next Page
sr@ijekavianlatin: Naredna stranica

en: Moves to the next page of the document
sr@ijekavianlatin: Ide na narednu stranicu dokumenta

en: Table of &Contents
sr@ijekavianlatin: &Sadržaj

en: Table of contents
sr@ijekavianlatin: Sadržaj

en: Go back to the table of contents
sr@ijekavianlatin: Nazad na sadržaj

en: &Last Search Result
sr@ijekavianlatin: Rezultat pos&ljednje pretrage

en: Configure Fonts...
sr@ijekavianlatin: Podešavanje fonta...

en: Increase Font Sizes
sr@ijekavianlatin: Povećaj font

en: Decrease Font Sizes
sr@ijekavianlatin: Smanji font

en: &Search
sr@ijekavianlatin: &Traži

en: &Contents
sr@ijekavianlatin: &Sadržaj

en: Search Options
sr@ijekavianlatin: Opcije pretrage

en: G&lossary
sr@ijekavianlatin: &Pojmovnik

en: Start Page
sr@ijekavianlatin: Početna stranica

en: Unable to run search program.
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da pokrenem pretraživački program.

en: A search index does not yet exist. Do you want to create the index now?
sr@ijekavianlatin: Pretraživački indeks ne postoji. Želite li da ga stvorim sada?

en: Create
sr@ijekavianlatin: Stvori

en: Do Not Create
sr@ijekavianlatin: Ne stvaraj

en: Error: No document type specified.
sr@ijekavianlatin: Greška: Nije zadat tip dokumenta.

en: Error: No search handler for document type '%1'.
sr@ijekavianlatin: Greška: Nema rukovaoca pretragom za tip dokumenta „%1“.

en: Unable to initialize SearchHandler from file '%1'.
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da pripremim rukovalac pretragom iz fajla „%1“.

en: No valid search handler found.
sr@ijekavianlatin: Nema nijednog prihvatljivog rukovaoca pretragom.

en: Search Results for '%1':
sr@ijekavianlatin: Rezultati pretrage za „%1“:

en: Search Results
sr@ijekavianlatin: Rezultati pretrage

en: Error executing search command '%1'.
sr@ijekavianlatin: Greška pri izvršavanju pretraživačke naredbe „%1“.

en: Error: %1
sr@ijekavianlatin: Greška: %1

en: '%1' not found, check your installation
sr@ijekavianlatin: %1 nije nađena, provjerite instalaciju.

en: '%1' not found, install the package containing it
sr@ijekavianlatin: %1 nije nađena, instalirajte paket koji je sadrži.

en: No search command or URL specified.
sr@ijekavianlatin: Pretraživačka naredba ili URL nisu zadati.

en: and
sr@ijekavianlatin: i

en: or
sr@ijekavianlatin: ili

en: &Method:
sr@ijekavianlatin: &Metod:

en: Max. &results:
sr@ijekavianlatin: Maks. &rezultata:

en: &Scope selection:
sr@ijekavianlatin: &Izbor dosega:

en: Scope
sr@ijekavianlatin: doseg

en: Build Search &Index...
sr@ijekavianlatin: Izgradi pretraživački &indeks...

[ctx: Label for searching documentation using custom (user defined) scope]
en: Custom
sr@ijekavianlatin: posebno

[ctx: Label for searching documentation using default search scope]
en: Default
sr@ijekavianlatin: podrazumijevano

[ctx: Label for searching documentation in all subsections]
en: All
sr@ijekavianlatin: sve

[ctx: Label for scope that deselects all search subsections]
en: None
sr@ijekavianlatin: ništa

[ctx: Label for Unknown search scope, that should never appear]
en: unknown
sr@ijekavianlatin: nepoznat

en: Copy Link Address
sr@ijekavianlatin: Kopiraj adresu veze
