kio5_man - en to sr@ijekavianlatin translation catalogue (28 entries)

en: No man page matching to %1 found.<br /><br />Check that you have not mistyped the name of the page that you want.<br />Check that you have typed the name using the correct upper and lower case characters.<br />If everything looks correct, then you may need to improve the search path for man pages; either using the environment variable MANPATH or using a matching file in the /etc directory.
sr@ijekavianlatin: <html>Nije nađena nijedna uputna stranica koja odgovara %1.<br/><br/>Provjerite da li ste ispravno unijeli ime stranice koju želite.<br/>Ne zaboravite da morate paziti na razliku velikih i malih slova.<br/>Ako sve djeluje tačno, možda morate zadati bolju putanju traženja uputnih stranica, ili u promjenljivoj okruženja <tt>$MANPATH</tt> ili u odgovarajućem fajlu u fascikli <tt>/etc</tt>.</html>

en: Open of %1 failed.
sr@ijekavianlatin: Otvaranje %1 nije uspjelo.

en: Man output
sr@ijekavianlatin: Izlaz naredbe man

en: <h1>KDE Man Viewer Error</h1>
sr@ijekavianlatin: <h1>Greška KDE‑ovog prikazivača uputnih stranica</h1>

en: There is more than one matching man page.
sr@ijekavianlatin: Više od jedne uputne stranice odgovara upitu.

en: Note: if you read a man page in your language, be aware it can contain some mistakes or be obsolete. In case of doubt, you should have a look at the English version.
sr@ijekavianlatin: Napomena: Ako čitate uputnu stranicu na svom jeziku, imajte na umu da može imati neke greške ili biti zastarjela. Ako posumnjate, pogledajte i englesku verziju.

en: Header files
sr@ijekavianlatin: Fajlovi zaglavlja

en: Header files (POSIX)
sr@ijekavianlatin: Fajlovi zaglavlja (POSIX)

en: User Commands
sr@ijekavianlatin: Korisničke naredbe

en: User Commands (POSIX)
sr@ijekavianlatin: Korisničke naredbe (POSIX)

en: System Calls
sr@ijekavianlatin: Sistemski pozivi

en: Subroutines
sr@ijekavianlatin: Podrutine

en: Perl Modules
sr@ijekavianlatin: Perl moduli

en: Network Functions
sr@ijekavianlatin: Mrežne funkcije

en: Devices
sr@ijekavianlatin: Uređaji

en: File Formats
sr@ijekavianlatin: Formati fajlova

en: Games
sr@ijekavianlatin: Igre

en: Miscellaneous
sr@ijekavianlatin: Razno

en: System Administration
sr@ijekavianlatin: Administracija sistema

en: Kernel
sr@ijekavianlatin: Jezgro

en: Local Documentation
sr@ijekavianlatin: Lokalna dokumentacija

en: New
sr@ijekavianlatin: Novo

en: UNIX Manual Index
sr@ijekavianlatin: Indeks Unix uputa

en: Section %1
sr@ijekavianlatin: Odjeljak %1

en: Index for Section %1: %2
sr@ijekavianlatin: Indeks za odjeljak %1: %2

en: Generating Index
sr@ijekavianlatin: Stvaram indeks

en: Could not find the sgml2roff program on your system. Please install it, if necessary, and extend the search path by adjusting the environment variable PATH before starting KDE.
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da nađem naredbu sgml2roff. Instalirajte je ukoliko je potrebno, i proširite putanju pretrage dopunjavanjem promjenljive okruženja $PATH (prije nego što se KDE pokrene).

en: KMan
sr@ijekavianlatin: K‑uputi
