kreadconfig - en to sr@ijekavianlatin translation catalogue (8 entries)

en: Read KConfig entries - for use in shell scripts
sr@ijekavianlatin: Čita stavke KConfiga — za upotrebu u skriptama

en: (c) 2001 Red Hat, Inc.
sr@ijekavianlatin: © 2001, RedHat (Red Hat, Inc.)

en: Bernhard Rosenkraenzer
sr@ijekavianlatin: Bernhard Rozenkrencer

en: Use <file> instead of global config
sr@ijekavianlatin: Koristi ovaj fajl umjesto globalnog podešavanja

en: Group to look in. Use repeatedly for nested groups.
sr@ijekavianlatin: Grupa u kojoj se traži. Ponavljajte za ugniježđene grupe.

en: Key to look for
sr@ijekavianlatin: Ključ koji treba potražiti

en: Default value
sr@ijekavianlatin: Podrazumijevana vrednost

en: Type of variable
sr@ijekavianlatin: Tip promjenljive
