palapeli - en to sr@ijekavianlatin translation catalogue (172 entries)

en: Piece count
sr@ijekavianlatin: Broj dijelova

en: Piece aspect ratio
sr@ijekavianlatin: Proporcija dijelova

[ctx: Puzzle grid type]
en: Predefined settings
sr@ijekavianlatin: Predefinisane postavke

[ctx: Puzzle grid type]
en: Cairo (pentagonal) grid
sr@ijekavianlatin: kairo-mreža (petougaona)

[ctx: Puzzle grid type]
en: Hexagonal grid
sr@ijekavianlatin: šestougaona mreža

[ctx: Puzzle grid type]
en: Rectangular grid
sr@ijekavianlatin: pravougaona mreža

[ctx: Puzzle grid type]
en: Rotrex (rhombi-trihexagonal) grid
sr@ijekavianlatin: rotreks-mreža (rombi-trišestougaona)

[ctx: Puzzle grid type]
en: Irregular grid
sr@ijekavianlatin: nepravilna mreža

en: Approx. piece count
sr@ijekavianlatin: približan broj dijelova

en: Quick preset
sr@ijekavianlatin: brzo pretpodešavanje

[ctx: Puzzle shape preset]
en: Ordinary
sr@ijekavianlatin: obična

[ctx: Puzzle shape preset]
en: Very regular
sr@ijekavianlatin: vrlo pravilna

[ctx: Puzzle shape preset]
en: Very diverse
sr@ijekavianlatin: vrlo raznolika

[ctx: Puzzle shape preset]
en: Large plugs
sr@ijekavianlatin: veliki čepovi

en: Flipped edge percentage
sr@ijekavianlatin: udio prevrnutih ivica

en: Edge curviness
sr@ijekavianlatin: zakrivljenost ivica

en: Plug size
sr@ijekavianlatin: veličina čepova

en: Diversity of curviness
sr@ijekavianlatin: raznolikost zakrivljenosti

en: Diversity of plug position
sr@ijekavianlatin: raznolikost položaja čepova

en: Diversity of plugs
sr@ijekavianlatin: raznolikost čepova

en: Diversity of piece size
sr@ijekavianlatin: raznolikost veličina dijelova

en: Dump grid image
sr@ijekavianlatin: prikaz slike mreže

en: General settings
sr@ijekavianlatin: Opšte postavke

en: Mouse interaction
sr@ijekavianlatin: Dejstvo miša

en: Center
sr@ijekavianlatin: sredina

en: None
sr@ijekavianlatin: nigde

en: Top Left
sr@ijekavianlatin: gore levo

en: Top Right
sr@ijekavianlatin: gore desno

en: Bottom Left
sr@ijekavianlatin: dole levo

en: Bottom Right
sr@ijekavianlatin: dole desno

en: Remove this trigger
sr@ijekavianlatin: Ukloni ovaj okidač

en: Input here...
sr@ijekavianlatin: Unesite ovdje...

en: Hold down the modifier keys you want, then click a mouse button or scroll a mouse wheel here
sr@ijekavianlatin: Držite željene modifikatorske tastere, pa kliknite na dugme ili okrenite točkić na mišu.

[ctx: This is used for describing that no mouse action has been assigned to this interaction plugin.]
en: None
sr@ijekavianlatin: nijedno

en: Click to change how an action is triggered
sr@ijekavianlatin: Kliknite da izmijenite način okidanja radnje.

en: Mouse buttons
sr@ijekavianlatin: Dugmad miša

en: Mouse wheel
sr@ijekavianlatin: Točkić miša

en: Interaction with pieces
sr@ijekavianlatin: interakcija sa dijelovima

en: Interaction with the puzzle table
sr@ijekavianlatin: interakcija sa slagačkom tablom

en: Interaction with the viewport
sr@ijekavianlatin: interakcija sa pogledom

[ctx: @title:window]
en: Create new puzzle
sr@ijekavianlatin: Nova slagalica

[ctx: @label:chooser]
en: Image file:
sr@ijekavianlatin: Fajl odraza:

[ctx: @info]
en: Please describe below the image which you have chosen.
sr@ijekavianlatin: Opišite ispod sliku koju ste izabrali.

[ctx: @label:textbox]
en: Image name:
sr@ijekavianlatin: Ime odraza:

[ctx: @label:textbox (like in: This comment is optional.)]
en: Optional comment:
sr@ijekavianlatin: Opcioni komentar:

[ctx: @label:textbox]
en: Name of image author:
sr@ijekavianlatin: Autor slike:

[ctx: @item:inlistbox (page name in an assistant dialog)]
en: Choose image
sr@ijekavianlatin: Izbor slike

[ctx: @title:tab (page header in an assistant dialog)]
en: Specify the source image to be sliced into pieces
sr@ijekavianlatin: Zadajte izvornu sliku koju trebe isjeći na dijelove

[ctx: @item:inlistbox (page name in an assistant dialog)]
en: Choose slicer
sr@ijekavianlatin: Izbor sjekača

[ctx: @title:tab (page header in an assistant dialog)]
en: Choose a slicing method
sr@ijekavianlatin: Izaberite metod sječenja

[ctx: @item:inlistbox (page name in an assistant dialog)]
en: Configure slicer
sr@ijekavianlatin: Podešavanje sjekača

[ctx: @title:tab (page header in an assistant dialog)]
en: Tweak the parameters of the chosen slicing method
sr@ijekavianlatin: Naštelujte parametre izabranog metoda sječenja

en: Puzzle cannot be created: The slicer plugin could not be loaded.
sr@ijekavianlatin: Slagalica ne može da se napravi: ne može da se učita priključak sjekača.

en: Puzzle cannot be created: The file you selected is not an image.
sr@ijekavianlatin: Slagalica ne može da se napravi: fajl koji ste izabrali nije slika.

en: Puzzle cannot be created: Slicing failed because of undetermined problems.
sr@ijekavianlatin: Slagalica ne može da se napravi: sječenje je propalo zbog neodređenih problema.

en: Change size of puzzle table area by dragging its edges
sr@ijekavianlatin: Mijenjanje veličine površi slagačke table prevlačenjem ivica

en: You have finished the puzzle. Do you want to restart it now?
sr@ijekavianlatin: Završili ste ovu slagalicu. Želite li da krenete iz početka?

en: The following puzzles will be deleted. This action cannot be undone.
sr@ijekavianlatin: Sledeće slagalice biće obrisane. Ova radnja ne može da se opozove.

[ctx: Filter for a file dialog]
en: *.puzzle|Palapeli puzzles (*.puzzle)
sr@ijekavianlatin: *.puzzle|Palapelijeve slagalice

en: Create a piece holder
sr@ijekavianlatin: Stvaranje držača dijelova

en: Enter a short name (optional):
sr@ijekavianlatin: Kratko ime (opciono):

en: You need to click on a piece holder to select it before you can delete it, or you can just click on its Close button.
sr@ijekavianlatin: Morate da izaberete neki držač dijelova klikom na njega da biste ga obrisali (ili prosto kliknite na njegovo dugme za zatvaranje).

en: The selected piece holder must be empty before you can delete it.
sr@ijekavianlatin: Izabran držač dijelova mora da bude prazan da biste ga obrisali.

en: The selected piece holder must contain some pieces for 'Select all' to use.
sr@ijekavianlatin: Izabran držač dijelova mora da sadrži neke dijelove da bi „Izaberi sve u držaču“ radilo.

en: You need to click on a piece holder to select it before you can select all the pieces in it.
sr@ijekavianlatin: Morate da izaberete neki držač dijelova klikom na njega da biste izabrali dijelove u njemu.

en: To rearrange pieces, either the puzzle table must have some selected pieces or there must be a selected holder with some selected pieces in it.
sr@ijekavianlatin: Za preraspoređivanje dijelova treba ili da su izabrani neki dijelovi na slagačkoj tabli, ili da je izabran neki držač i neki dijelovi u njemu.

en: You need to have a piece holder and click it to select it before you can transfer pieces into or out of it.
sr@ijekavianlatin: Morate da postoji bar jedan držač dijelova, i da ga izaberete klikom na njega, da biste preneli neke dijelove u ili van njega.

en: You have selected to transfer a large piece containing more than six small pieces to a holder. Do you really wish to do that?
sr@ijekavianlatin: Izabrali ste da prenesete veliki dio sastavljen od preko šest malih dijelova u držač. Želite li zaista da uradite ovo?

en: You need to select one or more pieces to be transferred out of the selected holder or select pieces from the puzzle table to be transferred into it.
sr@ijekavianlatin: Morate da izaberete jedan ili više dijelova za prenos van izabranog držača, ili da izaberete neke dijelove sa slagačke table za prenos u njega.

en: You need to select one or more pieces to be transferred from the previous holder into the newly selected holder.
sr@ijekavianlatin: Morate da izaberete jedan ili više dijelova za prenos iz prethodno izabranog držača u trenutno izabrani.

en: You need to have at least two holders, one of them selected and with selected pieces inside it, before you can transfer pieces to a second holder.
sr@ijekavianlatin: Morate imati bar dva držača, jedan od njih izabran i sa nekim izabranim dijelovima u njemu, da biste preneli dijelove u drugi držač.

[ctx: For holding pieces]
en: Hand
sr@ijekavianlatin: ruka

[ctx: Hints for solving large puzzles]
en: You have just created a large puzzle: Palapeli has several features to help you solve it within the limited space on the desktop. They are described in detail in the Palapeli Handbook (on the Help menu). Here are just a few quick tips.
    
    Before beginning, it may be best not to use bevels or shadowing with large puzzles (see the Settings dialog), because they make loading slower and highlighting harder to see when the pieces in the view are very small.
    
    The first feature is the puzzle Preview (a picture of the completed puzzle) and a toolbar button to turn it on or off. If you hover over it with the mouse, it magnifies parts of the picture, so the window size you choose for the Preview can be quite small.
    
    Next, there are close-up and distant views of the puzzle table, which you can switch quickly by using a mouse button (default Middle-Click). In close-up view, use the empty space in the scroll bars to search through the puzzle pieces a 'page' at a time. You can adjust the two views by zooming in or out and your changes will be remembered.
    
    Then there is a space on the puzzle table reserved for building up the solution.
    
    Last but not least, there are small windows called 'holders'. They are for sorting pieces into groups such as edges, sky or white house on left. You can have as many holders as you like and can give them names. You should already have one named 'Hand', for carrying pieces from wherever you find them to the solution area.
    
    You use a special mouse click to transfer pieces into or out of a holder (default Shift Left-Click). First make sure the holder you want to use is active: it should have a blue outline. If not, click on it. To transfer pieces into the holder, select them on the puzzle table then do the special click to 'teleport' them into the holder. Or you can just do the special click on one piece at a time.
    
    To transfer pieces out of a holder, make sure no pieces are selected on the puzzle table, go into the holder window and select some pieces, using normal Palapeli mouse operations, then go back to the puzzle table and do the special click on an empty space where you want the pieces to arrive. Transfer no more than a few pieces at a time, to avoid collisions of pieces on the puzzle table.
    
    By the way, holders can do almost all the things the puzzle table and its window can do, including joining pieces to build up a part of the solution.
sr@ijekavianlatin: Upravo ste napravili veliku slagalicu. Palapeli pruža nekoliko mogućnosti za njeno lakše rešavanje u ograničenom prostoru na površi. Ovo je detaljno opisano u priručniku Palapelija (meni „Pomoć“), a ovde sledi nekoliko kratkih saveta.
    
    Pre početka, kod velikih slagalica je bolje ne koristiti zakošenja i sijenke (v. meni „Podešavanje“), jer usporavaju učitavanje i otežavaju uočavanje istaknutih dijelova u prikazu kada su vrlo mali.
    
    Prva od mogućnosti je pregled slagalice (slika završene slagalice) i dugme trake alatki za njegovo uključivanje i isključivanje. Deo slike nad kojim lebdite mišem biva uveličan, tako da možete izabrati relativno malu veličinu prozora za pregled.
    
    Zatim su tu prikazi udaljenog i krupnog plana slagačke table, između kojih se brzo prebacujete dugmetom miša (podrazumevano srednji klik). U krupnom planu, koristite prazan prostor u klizačkim trakama za traženje dijelova slagalice „stranicu po stranicu“. Možete menjati pojedinačna uveličanja ova dva prikaza, i te izmene će biti zapamćene.
    
    Tu je i mesto na slagačkoj tabli rezervisano za sastavljanje rešenja.
    
    Konačno, postoje mali prozori „držači“. Oni služe za razvrstavanje dijelova u grupe, poput ivica, neba, ili bele kuće levo. Možete imati koliko god držača želite, i davati im imena. Odmah bi trebalo da imate jedan po imenu „ruka“, za prenošenje dijelova odakle god ste ih našli u zonu rešenja.
    
    Dijelova se prenose u držač i iz njega specijalnim klikom miša (podrazumevano Shift+levi klik). Prvo se uverite da je držač aktivan: treba da ima plavu konturu. Ako nije, kliknite na njega. Za prenošenje dijelova u držač, izaberite ih na slagačkoj tabli pa izvršite specijalni klik. Ili izvršavajte specijalni klik nad jednim po jednim dijelom.
    
    Za prenošenje dijelova iz držača, uverite se da nema izabranih dijelova na slagačkoj tabli, u prozoru držača izaberite željene dijelove uobičajenim radnjama mišem, zatim se vratite na slagačku tablu i izvršite specijalni klik na praznom mestu gde želite da se dijelovi pojave. Nemojte prenositi više od nekoliko dijelova odjednom, da biste izbegli sudaranje dijelova na slagačkoj tabli.
    
    Uzgred, u prozoru držača može se izvesti skoro sve što i na slagačkoj tabli, uključujući i sastavljanje dijelova u podeona rešenja.

[ctx: Caption for hints]
en: Solving Large Puzzles
sr@ijekavianlatin: Rešavanje velikih slagalica

en: Great! You have finished the puzzle.
sr@ijekavianlatin: Sjajno! Završili ste slagalicu.

[ctx: Description (used like a name) for a mouse interaction method]
en: Move pieces by dragging
sr@ijekavianlatin: Pomijeranje dijelova prevlačenjem

[ctx: Description (used like a name) for a mouse interaction method]
en: Select pieces by clicking
sr@ijekavianlatin: Izbor dijelova klikom na njih

[ctx: Works instantly, without dragging]
en: Teleport pieces to or from a holder
sr@ijekavianlatin: Teleportuj dijelove u držač ili iz njega

[ctx: Description (used like a name) for a mouse interaction method]
en: Move viewport by dragging
sr@ijekavianlatin: Pomijeranje pogleda prevlačenjem

[ctx: As in a movie scene]
en: Switch to close-up or distant view
sr@ijekavianlatin: Prebaci na krupni ili udaljeni plan

[ctx: Description (used like a name) for a mouse interaction method]
en: Zoom viewport
sr@ijekavianlatin: Uveličanje pogleda

[ctx: Description (used like a name) for a mouse interaction method]
en: Scroll viewport horizontally
sr@ijekavianlatin: Klizanje pogleda vodoravno

[ctx: Description (used like a name) for a mouse interaction method]
en: Scroll viewport vertically
sr@ijekavianlatin: Klizanje pogleda uspravno

[ctx: Description (used like a name) for a mouse interaction method]
en: Select multiple pieces at once
sr@ijekavianlatin: Izbor više dijelova odjednom

[ctx: Description (used like a name) for a mouse interaction method]
en: Toggle lock state of the puzzle table area
sr@ijekavianlatin: Promena zaključanosti površi slagačke table

[ctx: Window title]
en: Preview of completed puzzle
sr@ijekavianlatin: Pregled završene slagalice

[ctx: text in preview window]
en: Image is not available.
sr@ijekavianlatin: Slika nije dostupna.

en: %1 - Preview
sr@ijekavianlatin: %1 — pregled

[ctx: @item:inlistbox]
en: Single color
sr@ijekavianlatin: jedna boja

[ctx: a special keyboard modifier]
en: GroupSwitch
sr@ijekavianlatin: Grupno prebacivanje

[ctx: refers to no mouse buttons being pressed]
en: No-Button
sr@ijekavianlatin: bez dugmeta

[ctx: a mouse button]
en: Left-Button
sr@ijekavianlatin: lijevo dugme

[ctx: a mouse button]
en: Right-Button
sr@ijekavianlatin: desno dugme

[ctx: a mouse button]
en: Middle-Button
sr@ijekavianlatin: srednje dugme

[ctx: a special mouse button]
en: XButton1
sr@ijekavianlatin: X dugme 1

[ctx: a special mouse button]
en: XButton2
sr@ijekavianlatin: X dugme 2

en: Horizontal-Scroll
sr@ijekavianlatin: vodoravno klizanje

en: Vertical-Scroll
sr@ijekavianlatin: uspravno klizanje

en: Your progress is saved automatically while you play.
sr@ijekavianlatin: Vaš napredak se upisuje automatski dok igrate.

[ctx: used as caption for a dialog that explains the autosave feature]
en: Automatic saving
sr@ijekavianlatin: Automatsko upisivanje

en: Lock the puzzle table area
sr@ijekavianlatin: Zaključaj površ slagačke table

en: [No name]
sr@ijekavianlatin: [bezimena]

[ctx: Puzzle description, %2 = name string, %1 = piece count]
en: %2 (%1 piece) | %2 (%1 pieces)
sr@ijekavianlatin[0]: %2 (%1 dio)
sr@ijekavianlatin[1]: %2 (%1 djela)
sr@ijekavianlatin[2]: %2 (%1 dijelova)
sr@ijekavianlatin[3]: %2 (%1 dio)

[ctx: Author attribution, e.g. "by Jack"]
en: by %1
sr@ijekavianlatin: načini %1

[ctx: @action:button that pops up sorting strategy selection menu]
en: Sort list...
sr@ijekavianlatin: Poređaj spisak...

[ctx: @action:inmenu selects sorting strategy for collection list]
en: By title
sr@ijekavianlatin: po naslovu

[ctx: @action:inmenu selects sorting strategy for collection list]
en: By piece count
sr@ijekavianlatin: po broju dijelova

en: Loading puzzle...
sr@ijekavianlatin: Učitavam slagalicu...

[ctx: command line message]
en: Error: No puzzle file given.
sr@ijekavianlatin: Greška: nije dat fajl slagalice.

en: Importing puzzle "%1" into your collection
sr@ijekavianlatin: Uvozim slagalicu „%1“ u vašu zbirku

en: KDE Jigsaw Puzzle Game
sr@ijekavianlatin: KDE igra slaganja dijelova

en: Copyright 2009, 2010, Stefan Majewsky
sr@ijekavianlatin: © 2009, 2010, Štefan Majevski

en: Stefan Majewsky
sr@ijekavianlatin: Štefan Majevski

en: Johannes Loehnert
sr@ijekavianlatin: Johanes Lenert

en: The option to preview the completed puzzle
sr@ijekavianlatin: Opcija za pregled završene slagalice

en: Path to puzzle file (will be opened if -i is not given)
sr@ijekavianlatin: Putanja fajla slagalice (biće otvoren ako se ne zada -i)

en: Import the given puzzle file into the local collection (does nothing if no puzzle file is given)
sr@ijekavianlatin: Uvezi dati fajl slagalice u lokalnu zbirku (ne radi ništa ako fajl nije zadat)

en: If the -i/--import option is specified, the main window will not be shown after importing the given puzzle.
sr@ijekavianlatin: Izdavanjem opcije -i (--import) glavni prozor neće biti prikazan po uvozu date slagalice.

note: i18n: ectx: label, entry (SnappingPrecision), group (Puzzling)
en: Precision of snapping (as a percentage of piece size).
sr@ijekavianlatin: Tačnost uklapanja (kao procenat veličine dijela).

note: i18n: ectx: label, entry (ViewBackground), group (Appearance)
en: The filename of the background image to use for the View, or "__color__" if a solid color should be used (see key "ViewBackgroundColor").
sr@ijekavianlatin: Ime fajla željene pozadinske slike u prikazu, ili „__color__“ za punu boju (v. ključ „ViewBackgroundColor“).

note: i18n: ectx: label, entry (ViewBackgroundColor), group (Appearance)
en: The background color to use for the View (if the key "ViewBackground" is set to "__color__").
sr@ijekavianlatin: Željena boja pozadine u prikazu (ako je ključ „ViewBackgroundColor“ postavljen na „__color__“).

note: i18n: ectx: label, entry (ViewHighlightColor), group (Appearance)
en: The highlighting color to use for selecting pieces in the View.
sr@ijekavianlatin: Boja isticanja pri biranju dijelova u prikazu.

note: i18n: ectx: label, entry (SolutionArea), group (Appearance)
en: Where to reserve space on the puzzle table for the solution, when shuffling or re-shuffling the pieces.
sr@ijekavianlatin: Gde na slagačkoj tabli rezervisati mesto za rešenje, pri mešanju dijelova.

note: i18n: ectx: label, entry (PieceSpacing), group (Appearance)
en: Spacing of pieces in puzzle grids relative to the size of the largest piece (spacing factor is 1.0 + 0.05 * value).
sr@ijekavianlatin: Razmak dijelova u mreži slagalice, u odnosu na veličinu najvećeg dijela (faktor razmaka je 1,0 + 0,05 * vrednost).

note: i18n: ectx: label, entry (ShowStatusBar), group (Appearance)
en: Whether to show the status bar on the puzzle table. (It is not a real status bar, but the position and provided functionality is similar.)
sr@ijekavianlatin: Da li prikazati traku stanja na slagačkoj tabli. (Ne radi se o pravoj traci stanja, ali su položaj i funkcionalnost slični.)

note: i18n: ectx: label, entry (PieceShadowsEnabled), group (Appearance)
en: Whether to render shadows below the puzzle pieces. Turning this off might improve rendering performance.
sr@ijekavianlatin: Da li iscrtavati sijenke ispod dijelova slagalice. Isključivanjem ovoga može se poboljšati brzina iscrtavanja.

note: i18n: ectx: label, entry (PieceBevelsEnabled), group (Appearance)
en: Whether to render bevels on the puzzle pieces. Turning this off might improve puzzle loading performance.
sr@ijekavianlatin: Da li iscrtavati zakošenja dijelova slagalice. Isključivanjem ovoga može se poboljšati brzina iscrtavanja.

note: i18n: ectx: label, entry (PuzzlePreviewVisible), group (PuzzlePreview)
en: Whether the preview window was switched on last time Palapeli was run.
sr@ijekavianlatin: Da li je prozor pregleda bio uključen u poslednjem radu Palapelija.

note: i18n: ectx: label, entry (PuzzlePreviewGeometry), group (PuzzlePreview)
en: Last position and size of puzzle preview.
sr@ijekavianlatin: Poslednja veličina i položaj pregleda slagalice.

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main toolbar
sr@ijekavianlatin: Glavna traka

[ctx: @title:group]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Puzzle table
sr@ijekavianlatin: Slagačka tabla

[ctx: @label:chooser for different types of background textures]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Background:
sr@ijekavianlatin: Pozadina:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Color for highlighting selected pieces:
sr@ijekavianlatin: Boja isticanja izabranih dijelova:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Space for solution:
sr@ijekavianlatin: Mesto za rešenje:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: No space is provided with puzzles of less than 20 pieces. Changes will take effect when a puzzle is created or re-started.
sr@ijekavianlatin: Mesto se ne daje za slagalice sa manje od 20 dijelova. Izmjene će stupiti na snagu po ponovnom stvaranju ili pokretanju slagalice.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Spacing of pieces in puzzle grids (1.0-1.5):
sr@ijekavianlatin: Razmak dijelova u mreži slagalice (1,0–1,5):

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Piece appearance
sr@ijekavianlatin: Izgled dijelova

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_PieceBevelsEnabled)
en: Draw bevels to create a 3-dimensional appearance
sr@ijekavianlatin: Zakošene ivice radi trodimenzionog izgleda

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_PieceShadowsEnabled)
en: Draw shadows below pieces
sr@ijekavianlatin: Senke ispod dijelova

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: These options can be disabled when Palapeli is running very slowly. Changes will take effect only when a new puzzle is started.
sr@ijekavianlatin: Ove opcije možete isključiti ako Palapeli radi vrlo sporo. Izmjene će stupiti na snagu tek kad pokrenete novu slagalicu.

[ctx: @title:group]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Piece behavior
sr@ijekavianlatin: Ponašanje dijelova

[ctx: @label:slider]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_1)
en: Snapping precision:
sr@ijekavianlatin: Tačnost uklapanja:

[ctx: @item:inrange description for the "snapping precision" setting]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Very precise (harder)
sr@ijekavianlatin: vrlo precizno (teže)

[ctx: @item:inrange description for the "snapping precision" setting]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Unprecise (easier)
sr@ijekavianlatin: neprecizno (lakše)

en: Show statusbar of puzzle table
sr@ijekavianlatin: Prikaži traku stanja slagačke table

en: Back to &collection
sr@ijekavianlatin: Nazad na &zbirku

en: Go back to the collection to choose another puzzle
sr@ijekavianlatin: Vratite se nazad na zbirku i izaberite drugu slagalicu.

en: Create &new puzzle...
sr@ijekavianlatin: Napravi &novu slagalicu...

en: Create a new puzzle using an image file from your disk
sr@ijekavianlatin: Napravite slagalicu na osnovu fajla slike sa diska.

en: &Delete puzzle
sr@ijekavianlatin: &Obriši slagalicu

en: Delete the selected puzzle from your collection
sr@ijekavianlatin: Obrišite izabranu slagalicu iz svoje zbirke.

en: &Import from file...
sr@ijekavianlatin: &Uvezi iz fajla...

en: Import a new puzzle from a file into your collection
sr@ijekavianlatin: Uvezite novu slagalicu iz fajla u svoju zbirku.

en: &Export to file...
sr@ijekavianlatin: &Izvezi u fajl...

en: Export the selected puzzle from your collection into a file
sr@ijekavianlatin: Izvezite izabranu slagalicu iz svoje zbirke u fajl.

en: &Restart puzzle...
sr@ijekavianlatin: &Slaži iz početka...

en: Delete the saved progress and reshuffle the pieces
sr@ijekavianlatin: Obrišite sačuvani napredak i promešajte dijelove.

en: &Create piece holder...
sr@ijekavianlatin: &Napravi držač dijelova...

en: Create a temporary holder for sorting pieces
sr@ijekavianlatin: Napravite privremeni držač za ređanje dijelova.

en: &Delete piece holder
sr@ijekavianlatin: &Obriši držač dijelova

en: Delete a selected temporary holder when it is empty
sr@ijekavianlatin: Obrišite izabrani privremeni držač ako je prazan.

en: &Select all in holder
sr@ijekavianlatin: &Izaberi sve u držaču

en: Select all pieces in a selected piece holder
sr@ijekavianlatin: Izaberite sve dijelove u izabranom držaču.

en: &Rearrange pieces
sr@ijekavianlatin: &Prerasporedi dijelove

en: Rearrange all pieces in a selected piece holder or selected pieces in any window
sr@ijekavianlatin: Prerasporedite sve dijelove u izabranom držaču, ili izabrane dijelove u bilo kom prozoru.

[ctx: Preview is a noun here]
en: &Preview
sr@ijekavianlatin: &Pregled

[ctx: Preview is a noun here]
en: Preview
sr@ijekavianlatin: Pregled

en: Show or hide the image of the completed puzzle
sr@ijekavianlatin: Prikažite ili sakrijte sliku završene slagalice.

en: Enable all messages
sr@ijekavianlatin: Uključi sve poruke

en: No puzzle loaded
sr@ijekavianlatin: Slagalica nije učitana.

en: You finished the puzzle.
sr@ijekavianlatin: Završili ste slagalicu.

[ctx: Progress display]
en: %1% finished
sr@ijekavianlatin: %1% završeno
