kcmcrypto - en to sr@ijekavianlatin translation catalogue (176 entries)

en: X509 Certificate Export
sr@ijekavianlatin: Izvoz X.509 sertifikata

en: &DER/ASN1
sr@ijekavianlatin: &DER/ASN.1

en: &Text
sr@ijekavianlatin: &tekst

en: Filename:
sr@ijekavianlatin: Ime fajla:

en: &Export
sr@ijekavianlatin: &Izvezi

en: &Cancel
sr@ijekavianlatin: &Odustani

en: Internal error. Please report to kfm-devel@kde.org.
sr@ijekavianlatin: Unutrašnja greška. Prijavite je na <kfm-devel@kde.org>.

en: Error converting the certificate into the requested format.
sr@ijekavianlatin: Greška pri pretvaranju sertifikata u zahtijevani format.

en: Error opening file for output.
sr@ijekavianlatin: Greška pri otvaranju fajla za izlaz.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, D_GenCert)
en: Certificate Creation Wizard
sr@ijekavianlatin: Čarobnjak za stvaranje sertifikata

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, T_CertType)
en: Certificate type:
sr@ijekavianlatin: Tip sertifikata:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel2)
en: Passphrase:
sr@ijekavianlatin: Lozinka:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel2_2)
en: Passphrase (verify):
sr@ijekavianlatin: Lozinka (ovjera):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel3)
en: Country code:
sr@ijekavianlatin: Kôd države:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4)
en: State or province (in full):
sr@ijekavianlatin: Pokrajina (puna):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel5)
en: City:
sr@ijekavianlatin: Grad:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel6)
en: Organization name:
sr@ijekavianlatin: Naziv organizacije:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel7)
en: Organizational unit/group:
sr@ijekavianlatin: Organizaciona jedinica:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel8)
en: Full hostname of the server:
sr@ijekavianlatin: Puno ime domaćina na serveru:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel9)
en: Email address:
sr@ijekavianlatin: Adresa e‑pošte:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel10)
en: Days valid:
sr@ijekavianlatin: Važi dana:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, CheckBox1)
en: Self sign
sr@ijekavianlatin: Samopotpiši

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel11)
en: Digest:
sr@ijekavianlatin: Sažetak:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel12)
en: Alias:
sr@ijekavianlatin: Alijas:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, CheckBox2)
en: Use DSA instead of RSA
sr@ijekavianlatin: Koristi DSA umesto RSA‑a

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel13)
en: Bit strength:
sr@ijekavianlatin: Bitska jačina:

en: %1 (%2 of %3 bits)
sr@ijekavianlatin: %1 (%2 od %3 bitova)

en: <h1>Crypto</h1> This module allows you to configure SSL for use with most KDE applications, as well as manage your personal certificates and the known certificate authorities.
sr@ijekavianlatin: <h1>Šifrovanje</h1>U ovom modulu možete podesiti SSL za korišćenje u većini KDE programa, kao i upravljati svojim ličnim sertifikatima i poznatim autoritetima za sertifikate.

en: KCMCrypto
sr@ijekavianlatin: Šifrovanje

en: KDE Crypto Control Module
sr@ijekavianlatin: KDE‑ov kontrolni modul za šifrovanje

en: (c) 2000 - 2001 George Staikos
sr@ijekavianlatin: © 2000-2001, Džordž Stajkos

en: George Staikos
sr@ijekavianlatin: Džordž Stajkos

en: Carsten Pfeiffer
sr@ijekavianlatin: Karsten Pfajfer

en: SSL Ciphers to Use
sr@ijekavianlatin: SSL šifrari koje treba koristiti

en: Select the ciphers you wish to enable when using the SSL protocol. The actual protocol used will be negotiated with the server at connection time.
sr@ijekavianlatin: Izaberite šifrare za koje želite da budu na raspolaganju kada se koristi SSL. Određeni među njima biće izabran pregovaranjem sa serverom pri povezivanju.

en: Cipher Wizard
sr@ijekavianlatin: Čarobnjak za šifrare

en: Strong Ciphers Only
sr@ijekavianlatin: Samo jaki šifrari

en: Export Ciphers Only
sr@ijekavianlatin: Samo izvozni šifrari

en: Enable All
sr@ijekavianlatin: Aktiviraj sve

en: <qt>Use these preconfigurations to more easily configure the SSL encryption settings. You can choose among the following modes:<ul><li><b>Strong Ciphers Only:</b> Select only the strong (&gt;= 128 bit) encryption ciphers.</li><li><b>Export Ciphers Only:</b> Select only the weak ciphers (&lt;= 56 bit).</li><li><b>Enable All:</b> Select all SSL ciphers and methods.</li></ul></qt>
sr@ijekavianlatin: <qt>Koristite ove pretpostave za lakše zadavanje postavki SSL šifrovanja. Na raspolaganju su vam sljedeći režimi:<ul><li><b>Samo jaki šifrari</b>: bira se samo između jakih šifrara (&gt;= 128 bita).</li><li><b>Samo izvozni šifrari</b>: bira se samo između slabih šifrara (&lt;= 56 bita).</li><li><b>Aktiviraj sve</b>: svi SSL šifrari i metodi.</li></ul></qt>

en: Warn on &entering SSL mode
sr@ijekavianlatin: Upozori pri &ulasku u SSL režim

en: If selected, you will be notified when entering an SSL enabled site
sr@ijekavianlatin: Ako je uključeno, bićete obaviješteni o ulasku na sajt koji podržava SSL

en: Warn on &leaving SSL mode
sr@ijekavianlatin: Upozori pri &izlasku iz SSL režima

en: If selected, you will be notified when leaving an SSL based site.
sr@ijekavianlatin: Ako je uključeno, bićete obaviješteni o napuštanju sajta sa SSL‑om.

en: Warn on sending &unencrypted data
sr@ijekavianlatin: Upozori na slanje &nešifrovanih podataka

en: If selected, you will be notified before sending unencrypted data via a web browser.
sr@ijekavianlatin: Ako je uključeno, bićete obaviješteni prije nego što pošaljete nešifrovane podatke veb pregledačem.

en: Warn on &mixed SSL/non-SSL pages
sr@ijekavianlatin: Upozori na &pomiješano sa i bez SSL‑a

en: If selected, you will be notified if you view a page that has both encrypted and non-encrypted parts.
sr@ijekavianlatin: Ako je uključeno, bićete obaviješteni kada gledate veb stranicu koja sadrži i šifrovane i nešifrovane dijelove.

en: Path to OpenSSL Shared Libraries
sr@ijekavianlatin: Putanja do dijeljenih biblioteka OpenSSL‑a

en: &Test
sr@ijekavianlatin: &Proba

en: Use EGD
sr@ijekavianlatin: Koristi EGD

en: Use entropy file
sr@ijekavianlatin: Koristi entropijski fajl

en: Path to EGD:
sr@ijekavianlatin: Putanja do EGD‑a:

en: If selected, OpenSSL will be asked to use the entropy gathering daemon (EGD) for initializing the pseudo-random number generator.
sr@ijekavianlatin: Ako je uključeno, OpenSSL‑u će biti naloženo da koristi demon sakupljač entropije (EGD) za pripremanje generatora pseudoslučajnih brojeva.

en: If selected, OpenSSL will be asked to use the given file as entropy for initializing the pseudo-random number generator.
sr@ijekavianlatin: Ako je uključeno, OpenSSL‑u će biti naloženo da koristi dati fajl kao entropiju za pripremanje generatora pseudo-slučajnih brojeva.

en: Enter the path to the socket created by the entropy gathering daemon (or the entropy file) here.
sr@ijekavianlatin: Ovdje unesite putanju do soketa koji je napravio demon sakupljač entropije (ili entropijskog fajla).

en: Click here to browse for the EGD socket file.
sr@ijekavianlatin: Kliknite ovdje da izaberete fajl soketa EGD‑a.

en: This list box shows which certificates of yours KDE knows about. You can easily manage them from here.
sr@ijekavianlatin: Ovaj spisak pokazuje koje vaše sertifikate KDE poznaje. Njima odavdje možete jednostavno upravljati.

en: Common Name
sr@ijekavianlatin: Uobičajeno ime

en: Email Address
sr@ijekavianlatin: Adresa e‑pošte

en: I&mport...
sr@ijekavianlatin: &Uvezi...

en: &Export...
sr@ijekavianlatin: &Izvezi...

en: Remo&ve
sr@ijekavianlatin: &Ukloni

en: &Unlock
sr@ijekavianlatin: &Otključaj

en: Verif&y
sr@ijekavianlatin: &Provjeri

en: Chan&ge Password...
sr@ijekavianlatin: Promijeni &lozinku...

en: This is the information known about the owner of the certificate.
sr@ijekavianlatin: Ovo su podaci znani o vlasniku sertifikata.

en: This is the information known about the issuer of the certificate.
sr@ijekavianlatin: Ovo su podaci znani o izdavaču sertifikata.

en: Valid from:
sr@ijekavianlatin: Važi od:

en: Valid until:
sr@ijekavianlatin: Važi do:

en: The certificate is valid starting at this date.
sr@ijekavianlatin: Sertifikat važi počev od ovog datuma.

en: The certificate is valid until this date.
sr@ijekavianlatin: Sertifikat važi zaključno sa ovim datumom.

en: MD5 digest:
sr@ijekavianlatin: MD5 sažetak:

en: A hash of the certificate used to identify it quickly.
sr@ijekavianlatin: Disperzija sertifikata da bi se brzo prepoznao.

en: On SSL Connection...
sr@ijekavianlatin: Na SSL vezi...

en: &Use default certificate
sr@ijekavianlatin: &Koristi podrazumijevani sertifikat

en: &List upon connection
sr@ijekavianlatin: &Ispiši po povezivanju

en: &Do not use certificates
sr@ijekavianlatin: &Ne koristi sertifikate

en: SSL certificates cannot be managed because this module was not linked with OpenSSL.
sr@ijekavianlatin: SSL sertifikatom se ne može upravljati zato što ovaj modul nije povezan sa OpenSSL‑om.

note: i18n("Default Authentication Certificate"), tabAuth), 0, 0, 0, 3 );
en: Default Action
sr@ijekavianlatin: Podrazumijevana radnja

en: &Send
sr@ijekavianlatin: &Pošalji

en: &Prompt
sr@ijekavianlatin: &Pitaj

en: Do &not send
sr@ijekavianlatin: &Ne šalji

en: Default certificate:
sr@ijekavianlatin: Podrazumijevani sertifikat:

en: Host authentication:
sr@ijekavianlatin: Autentifikacija domaćina:

en: Host
sr@ijekavianlatin: Domaćin

en: Certificate
sr@ijekavianlatin: Sertifikat

en: Policy
sr@ijekavianlatin: Polisa

en: Host:
sr@ijekavianlatin: Domaćin:

en: Certificate:
sr@ijekavianlatin: Sertifikat:

en: Action
sr@ijekavianlatin: Radnja

en: Send
sr@ijekavianlatin: Pošalji

en: Prompt
sr@ijekavianlatin: Pitaj

en: Do not send
sr@ijekavianlatin: Ne šalji

en: Ne&w
sr@ijekavianlatin: &Novi

en: This list box shows which site and person certificates KDE knows about. You can easily manage them from here.
sr@ijekavianlatin: Ovaj spisak pokazuje sertifikate sajtova i lica koje KDE poznaje. Odavdje njima možete jednostavno upravljati.

en: Organization
sr@ijekavianlatin: Organizacija

en: This button allows you to export the selected certificate to a file of various formats.
sr@ijekavianlatin: Ovim možete izvesti izabrani sertifikat u fajl, u nekoliko formata.

en: &Remove
sr@ijekavianlatin: &Ukloni

en: This button removes the selected certificate from the certificate cache.
sr@ijekavianlatin: Ovim uklanjate izabrani sertifikat iz keša sertifikata.

en: &Verify
sr@ijekavianlatin: &Provjeri

en: This button tests the selected certificate for validity.
sr@ijekavianlatin: Ovim provjeravate da li je izabrani sertifikat valjan.

en: Cache
sr@ijekavianlatin: U kešu

en: Permanentl&y
sr@ijekavianlatin: &Trajno

en: &Until
sr@ijekavianlatin: &Do

en: Select here to make the cache entry permanent.
sr@ijekavianlatin: Izaberite ovo ako želite da stavka bude trajno u kešu.

en: Select here to make the cache entry temporary.
sr@ijekavianlatin: Izaberite ovo ako želite da stavka bude privremeno u kešu.

en: The date and time until the certificate cache entry should expire.
sr@ijekavianlatin: Datum i vrijeme poslije koga bi keš sertifikata trebalo da istekne.

en: Accep&t
sr@ijekavianlatin: &Prihvati

en: Re&ject
sr@ijekavianlatin: &Odbij

en: Select this to always accept this certificate.
sr@ijekavianlatin: Izaberite ovo da bi se sertifikat uvijek prihvatao.

en: Select this to always reject this certificate.
sr@ijekavianlatin: Izaberite ovo da bi se sertifikat uvijek odbijao.

en: Select this if you wish to be prompted for action when receiving this certificate.
sr@ijekavianlatin: Izaberite ovo ako želite da budete upitani šta učiniti pri prijemu ovog sertifikata.

en: This list box shows which certificate authorities KDE knows about. You can easily manage them from here.
sr@ijekavianlatin: Ovaj spisak pokazuje autoritete za sertifikate koje KDE poznaje. Odavdje njima možete jednostavno upravljati.

en: Organizational Unit
sr@ijekavianlatin: Organizaciona jedinica

en: Res&tore
sr@ijekavianlatin: &Obnovi

en: Accept for site signing
sr@ijekavianlatin: Prihvati za potpisivanje sajtova

en: Accept for email signing
sr@ijekavianlatin: Prihvati za potpisivanje e‑pošte

en: Accept for code signing
sr@ijekavianlatin: Prihvati za potpisivanje kôda

en: Warn on &self-signed certificates or unknown CA's
sr@ijekavianlatin: Upozori na &samopotpisane sertifikate ili nepoznate autoritete

en: Warn on &expired certificates
sr@ijekavianlatin: Upozori na &istekle sertifikate

en: Warn on re&voked certificates
sr@ijekavianlatin: Upozori na &opozvane sertifikate

en: This list box shows which sites you have decided to accept a certificate from even though the certificate might fail the validation procedure.
sr@ijekavianlatin: Ovo je spisak sajtova sa kojih ste odlučili da prihvatate sertifikat, čak iako ne prođe provjeru valjanosti.

en: &Add
sr@ijekavianlatin: &Dodaj

en: These options are not configurable because this module was not linked with OpenSSL.
sr@ijekavianlatin: Ove opcije nisu podesive zato što modul nije povezan sa OpenSSL‑om.

en: Your Certificates
sr@ijekavianlatin: Vaši sertifikati

en: Authentication
sr@ijekavianlatin: Autentifikacija

en: Peer SSL Certificates
sr@ijekavianlatin: Parnjački SSL sertifikati

en: SSL Signers
sr@ijekavianlatin: SSL potpisivači

en: Validation Options
sr@ijekavianlatin: Opcije za provjeru

en: If you do not select at least one cipher, SSL will not work.
sr@ijekavianlatin: Ako ne izaberete bar jedan šifrar, SSL neće raditi.

en: SSL Ciphers
sr@ijekavianlatin: SSL šifrari

en: Could not open the certificate.
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da otvorim sertifikat.

en: Error obtaining the certificate.
sr@ijekavianlatin: Greška pri dobavljanju sertifikata.

en: This certificate passed the verification tests successfully.
sr@ijekavianlatin: Ovaj sertifikat je uspješno prošao probe vjerodostojnosti.

en: This certificate has failed the tests and should be considered invalid.
sr@ijekavianlatin: Ovaj sertifikat nije prošao probe i trebalo bi ga smatrati nevaljanim.

en: Certificate Password
sr@ijekavianlatin: Lozinka sertifikata

en: Certificate password
sr@ijekavianlatin: Lozinka sertifikata

en: The certificate file could not be loaded. Try a different password?
sr@ijekavianlatin: Fajl sertifikata nije mogao biti učitan. Pokušati sa drugom lozinkom?

en: Try
sr@ijekavianlatin: Pokušaj

en: Do Not Try
sr@ijekavianlatin: Odustani

en: A certificate with that name already exists. Are you sure that you wish to replace it?
sr@ijekavianlatin: Istoimeni sertifikat već postoji. Želite li zaista da ga zamijenite?

en: Replace
sr@ijekavianlatin: Zamijeni

en: Enter the certificate password:
sr@ijekavianlatin: Unesite lozinku sertifikata:

en: Password For '%1'
sr@ijekavianlatin: Lozinka za „%1“

en: Decoding failed. Please try again:
sr@ijekavianlatin: Dekodiranje nije uspjelo. Pokušajte ponovo:

en: Export failed.
sr@ijekavianlatin: Izvoz nije uspeo.

en: Enter the OLD password for the certificate:
sr@ijekavianlatin: Unesite STARU lozinku sertifikata:

en: Enter the new certificate password
sr@ijekavianlatin: Unesite novu lozinku sertifikata

en: This is not a signer certificate.
sr@ijekavianlatin: Ovo nije sertifikat potpisivača.

en: You already have this signer certificate installed.
sr@ijekavianlatin: Već imate instaliran ovaj sertifikat potpisivača.

en: The certificate file could not be loaded.
sr@ijekavianlatin: Fajl sertifikata nije mogao biti učitan.

en: Do you want to make this certificate available to KMail as well?
sr@ijekavianlatin: Želite li da ovaj sertifikat bude dostupan i K‑pošti?

en: Make Available
sr@ijekavianlatin: Učini dostupnim

en: Do Not Make Available
sr@ijekavianlatin: Ne čini dostupnim

en: Could not execute Kleopatra. You might have to install or update the kdepim package.
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da pokrenem Kleopatru. Možda morate ponovo instalirati paket KDE‑PIM‑a.

en: This will revert your certificate signers database to the KDE default.
    This operation cannot be undone.
    Are you sure you wish to continue?
sr@ijekavianlatin: Ovo će vratiti bazu potpisivača sertifikata na KDE‑ovu podrazumijevanu.
    Ovaj se postupak ne može opozvati.
    Želite li zaista da nastavite?

en: Revert
sr@ijekavianlatin: Vrati

en: Failed to load OpenSSL.
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da učitam OpenSSL.

en: libssl was not found or successfully loaded.
sr@ijekavianlatin: ‘libssl’ nije pronađena ili nije uspješno učitana.

en: libcrypto was not found or successfully loaded.
sr@ijekavianlatin: ‘libcrypto’ nije pronađena ili nije uspješno učitana.

en: OpenSSL was successfully loaded.
sr@ijekavianlatin: OpenSSL je uspješno učitan.

en: Path to entropy file:
sr@ijekavianlatin: Putanja do entropijskog fajla:

en: Personal SSL
sr@ijekavianlatin: Lični SSL

en: Server SSL
sr@ijekavianlatin: Serverov SSL

en: SSL Personal Request
sr@ijekavianlatin: Lični SSL zahtev

en: SSL Server Request
sr@ijekavianlatin: Serverov SSL zahtev

en: Netscape SSL
sr@ijekavianlatin: Netscapeov SSL

[ctx: Server certificate authority]
en: Server CA
sr@ijekavianlatin: Serverov CA

[ctx: Personal certificate authority]
en: Personal CA
sr@ijekavianlatin: Lični CA

[ctx: No Certificates on List]
en: None
sr@ijekavianlatin: (nijedan)

en: Don't Send
sr@ijekavianlatin: Ne šalji

[ctx: Select Time and Date]
en: Date & Time Selector
sr@ijekavianlatin: Birač datuma i vremena

[ctx: Set Hours of Time]
en: Hour:
sr@ijekavianlatin: Čas:

[ctx: Set Minutes of Time]
en: Minute:
sr@ijekavianlatin: Minut:

[ctx: Set Seconds of Time]
en: Second:
sr@ijekavianlatin: Sekunda:
