kscd - en to sr@ijekavianlatin translation catalogue (70 entries)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_EjectOnFinish)
en: Eject CD when finished playing
sr@ijekavianlatin: Izbaci CD kada se završi puštanje

en: loop track
sr@ijekavianlatin: Vrti numeru

en: loop disc
sr@ijekavianlatin: Vrti disk

[ctx: This action allow the user to listen a random track]
en: random
sr@ijekavianlatin: Nasumično

en: WELCOME!
sr@ijekavianlatin: Dobro došli!

en: eject CD
sr@ijekavianlatin: Izbaci CD

en: %1 %2 : %3 %4
sr@ijekavianlatin: %1 %2 . %3 %4

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, trackListDlgUI)
en: KsCD - TrackList
sr@ijekavianlatin: KsCD — lista numera

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, albumLbl)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-size:12pt; font-weight:600;">Album</span></p></body></html>
sr@ijekavianlatin: <html><b>Album</b></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, yearLbl)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">Year</span></p></body></html>
sr@ijekavianlatin: <html><i>Godina</i></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, trackTable)
en: Track
sr@ijekavianlatin: numera

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, trackTable)
en: Title
sr@ijekavianlatin: naslov

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, trackTable)
en: Length
sr@ijekavianlatin: trajanje

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Text font:
sr@ijekavianlatin: Font teksta:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Text color:
sr@ijekavianlatin: Boja teksta:

en: KDE CD player
sr@ijekavianlatin: KDE CD plejer

en: Configure Shortcuts...
sr@ijekavianlatin: Podesi prečice...

en: Configure...
sr@ijekavianlatin: Podesi...

en: Download Info
sr@ijekavianlatin: Preuzmi podatke

en: Upload Info
sr@ijekavianlatin: Otpremi podatke

en: Play/Pause
sr@ijekavianlatin: Pusti/pauziraj

en: Stop
sr@ijekavianlatin: Zaustavi

[ctx: This action allow user to pass to the following track]
en: Next
sr@ijekavianlatin: Sljedeća

[ctx: This action allow the user to pass to the preceding track]
en: Previous
sr@ijekavianlatin: Prethodna

[ctx: This action allow to eject the inserted disc]
en: Eject
sr@ijekavianlatin: Izbaci

en: Volume Up
sr@ijekavianlatin: Pojačaj

en: Volume Down
sr@ijekavianlatin: Utišaj

[ctx: This action allow the user to listen a random track list]
en: Random
sr@ijekavianlatin: Nasumično

en: Repeat Track
sr@ijekavianlatin: Ponovi numeru

en: Repeat Album
sr@ijekavianlatin: Ponovi album

en: Show Tracklist
sr@ijekavianlatin: Prikaži listu numera

en: Mute/Unmute
sr@ijekavianlatin: Isključi/uključi zvuk

en: Minimize
sr@ijekavianlatin: Minimizuj

en: No disc
sr@ijekavianlatin: Nema diska

en: Invalid disc
sr@ijekavianlatin: Loš disk

[ctx: General option in the configuration dialog]
en: General
sr@ijekavianlatin: Opšte

en: Settings
sr@ijekavianlatin: Postavke

en: Appearance
sr@ijekavianlatin: Izgled

en: (c) 2001, Dirk Försterling
    (c) 2003, Aaron J. Seigo
sr@ijekavianlatin: © 2001, Dirk Fersterling
    © 2003, Aron Dž. Sajgo

en: Amine Bouchikhi
sr@ijekavianlatin: Mohamed‑Amin Bušiki

en: Current maintainer, Solid/Phonon Upgrade, QDBus connection
sr@ijekavianlatin: Trenutni održavalac, dogradnja na Solid/Phonon, D‑Bus veza

en: Aaron J. Seigo
sr@ijekavianlatin: Aron Dž. Sajgo

en: Previous maintainer
sr@ijekavianlatin: Prethodni održavalac

en: Alexander Kern
sr@ijekavianlatin: Aleksander Kern

en: Workman library update, CDTEXT, CDDA
sr@ijekavianlatin: Ažuriranje biblioteke WorkMan, CD‑Text, CDDA

en: Bernd Johannes Wuebben
sr@ijekavianlatin: Bernd Johanes Viben

en: Dirk Försterling
sr@ijekavianlatin: Dirk Fersterling

en: Workman library, previous maintainer
sr@ijekavianlatin: Biblioteka WorkMan, prethodni održavalac

en: Wilfried Huss
sr@ijekavianlatin: Vilfrid Hus

en: Patches galore
sr@ijekavianlatin: Brdo zakrpa

en: Steven Grimm
sr@ijekavianlatin: Stiven Grim

en: Workman library
sr@ijekavianlatin: Biblioteka WorkMan

en: Sven Lueppken
sr@ijekavianlatin: Sven Lipken

en: UI Work
sr@ijekavianlatin: Rad na UI‑ju

en: Special thanks to freedb.org for providing a free CDDB-like CD database
sr@ijekavianlatin: Posebne zahvalnice FreeDB‑u za pružanje baze podataka o CD‑ovima nalik CDDB‑u

en: Start playing
sr@ijekavianlatin: Počni puštanje

note: i18n: ectx: label, entry (Autoplay), group (General)
en: Start playing when a CD is inserted.
sr@ijekavianlatin: Automatski pusti CD čim se ubaci

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Autoplay), group (General)
en: When this option is selected the CD will start playing automatically upon being inserted into the CD-ROM.
sr@ijekavianlatin: Ako je ova opcija uključena, automatski će početi puštanje CD‑a koji se ubaci u CD‑ROM.

note: i18n: ectx: label, entry (EjectOnFinish), group (General)
en: Eject CD when playing is finished.
sr@ijekavianlatin: Izbaci CD kada se završi puštanje

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (EjectOnFinish), group (General)
en: When this option is selected the CD will automatically eject when it is finished.
sr@ijekavianlatin: Ako je ova opcija uključena, CD će biti automatski izbačen kada se završi puštanje.

note: i18n: ectx: label, entry (TextColor), group (Appearance)
en: The text color that will be used in the panel.
sr@ijekavianlatin: Boja teksta u panelu

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (TextColor), group (Appearance)
en: Change the color of the text in the panel
sr@ijekavianlatin: Promijenite boju teksta u panelu.

note: i18n: ectx: label, entry (TextFont), group (Appearance)
en: The font that will be used for the panel.
sr@ijekavianlatin: Font u panelu

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (TextFont), group (Appearance)
en: Change the font of the text in the panel
sr@ijekavianlatin: Izmijenite font teksta u panelu.

note: i18n: ectx: label, entry (url), group (Appearance)
en: The skin that will be use for the application
sr@ijekavianlatin: Maska programa

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (url), group (Appearance)
en: Change the skin of the application
sr@ijekavianlatin: Izmijenite masku programa.

en: Unknown album
sr@ijekavianlatin: nepoznat album

en: Unknown artist
sr@ijekavianlatin: nepoznat izvođač

en: Unknown title
sr@ijekavianlatin: nepoznat naslov

en: No Disc
sr@ijekavianlatin: nema diska
