kcm_remotecontrol - en to sr@ijekavianlatin translation catalogue (88 entries)

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, AddAction) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, EditDBusAction)
en: Dialog
sr@ijekavianlatin: Dijalog

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: How do you wish to create the action?
sr@ijekavianlatin: Kako želite da napravite radnju?

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbTemplate)
en: Create an action using a template
sr@ijekavianlatin: Napravi radnju na osnovu šablona

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Use this if you cannot find a template for the desired action. Here you can browse the whole D-Bus session bus and execute any function using common data types.<br>
    <i>Note that an application must be running in order to be shown here.</i>
sr@ijekavianlatin: <p>Upotrijebite ovo ako ne možete da nađete šablon za željenu radnju. Ovdje možete pregledati cijelu D‑Bus magistralu sesije, i izvršiti bilo koju funkciju sa odgovarajućim tipovima podataka.</p><p><i>Primetite da program mora da se izvršava da bi bio prikazan ovdje.</i></p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: This is the recommended way if you would like to control the most common applications. It is the easiest way for adding actions, but also limited to the available templates.
sr@ijekavianlatin: Preporučeni način, kada želite da upravljate najčešćim programima. Ovo je najlakši način dodavanja radnji, ali ograničen na dostupne šablone.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbDBus)
en: Create an action browsing D-Bus
sr@ijekavianlatin: Napravi radnju pregledanjem D‑Busa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbKeypressAction)
en: Create a keypress action
sr@ijekavianlatin: Napravi radnju pritiska tastera

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: This type of action offers to generate keypress events. You can execute keyboard shortcuts or type whole sentences with just one button press.
sr@ijekavianlatin: Ova vrsta radnje omogućava generisanje pritisaka na tastere. Možete izvršavati prečice sa tastature ili upisivati cele rečenice pritiskom na jedno dugme.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ConfigurationWidget)
en: Linux Infrared Remote Control
sr@ijekavianlatin: Infracrveni daljinski upravljač pod Linuxom

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lNoRemotesWarning)
en: There are no remote controls available. Please make sure lircd is configured correctly.
sr@ijekavianlatin: Nema dostupnih daljinskih upravljača. Provjerite da li je demon LIRC‑a pravilno podešen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lRemotes)
en: Available remotes:
sr@ijekavianlatin: Dostupni upravljači:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KPushButton, pbAddMode)
en: Add mode
sr@ijekavianlatin: Dodaj režim

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KPushButton, pbAddAction)
en: Add action
sr@ijekavianlatin: Dodaj radnju

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KPushButton, pbRemoveMode)
en: Remove mode
sr@ijekavianlatin: Ukloni režim

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KPushButton, pbRemoveAction)
en: Remove action
sr@ijekavianlatin: Ukloni radnju

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KPushButton, pbEditMode)
en: Edit mode
sr@ijekavianlatin: Uredi režim

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KPushButton, pbEditAction)
en: Edit action
sr@ijekavianlatin: Uredi radnju

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KPushButton, pbMoveModeUp)
en: Move mode up
sr@ijekavianlatin: Pomjeri režim nagore

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KPushButton, pbCopyAction)
en: Duplicate action
sr@ijekavianlatin: Udvostruči radnju

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KPushButton, pbMoveModeDown)
en: Move mode down
sr@ijekavianlatin: Pomjeri režim nadolje

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KPushButton, pbAutoPopulate)
en: Automatically create actions using a profile
sr@ijekavianlatin: Automatski napravite radnje na osnovu profila.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KPushButton, pbMoveActionUp)
en: Move action up
sr@ijekavianlatin: Pomjeri radnju nagore

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KPushButton, pbMoveActionDown)
en: Move action down
sr@ijekavianlatin: Pomjeri radnju nadolje

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbTrayIcon)
en: Show tray icon
sr@ijekavianlatin: Prikaži kasetnu ikonicu

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ActionContainer)
en: Edit Action
sr@ijekavianlatin: Uređivanje radnje

[ctx: Button on the remote control]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Button:
sr@ijekavianlatin: Dugme:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Application and function
sr@ijekavianlatin: Program i funkcija

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lDBusServices)
en: D-Bus Services:
sr@ijekavianlatin: D‑Bus servisi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lFunctions)
en: Functions:
sr@ijekavianlatin: Funkcije:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Parameters:
sr@ijekavianlatin: Parametri:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Options
sr@ijekavianlatin: Opcije

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbRepeat)
en: Repeat action if button is held down
sr@ijekavianlatin: Ponavljaj radnju dok dugme drži

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbAutostart)
en: Start the application if not running
sr@ijekavianlatin: Pokreni program ako nije u pogonu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: If multiple instances of this application are running...
sr@ijekavianlatin: Ako se izvršava više primjeraka ovog programa...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbTop)
en: send the action to the top-level instance
sr@ijekavianlatin: pošalji radnju primerku na vrhu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbBottom)
en: send the action to the lowest instance
sr@ijekavianlatin: pošalji radnju najnižem primjerku

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbAll)
en: send the action to all instances
sr@ijekavianlatin: pošalji radnju svim primjercima

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbNone)
en: do not send the action
sr@ijekavianlatin: ne šalji radnju

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Keypresses to be generated
sr@ijekavianlatin: Generisani pritisci tastera

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pbAdd)
en: &Add
sr@ijekavianlatin: &Dodaj

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pbRemove)
en: &Remove
sr@ijekavianlatin: &Ukloni

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pbUp)
en: Move Up
sr@ijekavianlatin: Pomjeri nagore

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pbDown)
en: Move Down
sr@ijekavianlatin: Pomjeri nadolje

en: Profiles:
sr@ijekavianlatin: Profili:

en: Action templates:
sr@ijekavianlatin: Šabloni radnji:

en: KRemoteControl
sr@ijekavianlatin: K‑daljinski-upravljač

en: The KDE Remote Control System
sr@ijekavianlatin: Sistem daljinskih upravljača za KDE

en: 2010 Michael Zanetti, 2010 Frank Scheffold
sr@ijekavianlatin: © 2010, Mihael Caneti; © 2010, Frank Šefold

en: Use this to configure KDE's remote control system in order to control any KDE application with your remote control.
sr@ijekavianlatin: Ovdje podešavate KDE‑ov sistem daljinskih upravljača, tako da njima možete upravljati bilo kojim KDE programom.

en: <h1>Remote Controls</h1><p>This module allows you to configure bindings between your remote controls and KDE applications. Simply select your remote control and click Add next to the Actions/Buttons list to create new action for button presses.</p>
sr@ijekavianlatin: <h1>Daljinski upravljači</h1><p>U ovom modulu možete podesiti sveze između daljinskih upravljača i KDE programa. Da napravite novu radnju na pritisak određenih dugmadi, jednostavno izaberite daljinski upravljač i kliknite na <i>Dodaj</i> pored spiska radnji i dugmadi.</p>

en: Are you sure you want to remove this remote and all of its modes and actions?
sr@ijekavianlatin: Želite li zaista da uklonite ovaj daljinski i sve njegove režime i radnje?

en: Remove remote
sr@ijekavianlatin: Uklanjanje daljinskog

en: Are you sure you want to remove this mode and all contained actions?
sr@ijekavianlatin: Želite li zaista da uklonite ovaj režim i sve radnje u njemu?

en: Configured actions for %1:
sr@ijekavianlatin: Podešene radnje za %1:

en: Configured actions for %1 in mode %2:
sr@ijekavianlatin: Podešene radnje za %1 u režimu %2:

en: The remote control daemon failed to load. Your remote controls will not work.
sr@ijekavianlatin: Demon daljinskih upravljača ne može da se učita. Upravljači neće raditi.

en: Failed to load daemon
sr@ijekavianlatin: Demon ne može da se učita

en: No button
sr@ijekavianlatin: bez dugmeta

en: Using the cycle function will remove all duplicate button assignments from your modes. Are you sure that you would like to proceed?
sr@ijekavianlatin: Funkcija kruženja će ukloniti sve dvostruke dodjele dugmadi iz režimâ̂. Želite li zaista da nastavite?

en: Change mode switch behavior
sr@ijekavianlatin: Promjena ponašanja mijenjanja režima

en: No Button
sr@ijekavianlatin: bez dugmeta

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ModeDialog)
en: New Mode
sr@ijekavianlatin: Novi režim

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbSetDefault)
en: Set mode as default
sr@ijekavianlatin: Ovi je podrazumijevani režim

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lButton)
en: Button:
sr@ijekavianlatin: Dugme:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbModeCycle)
en: Enable mode cycling (disables mode grouping)
sr@ijekavianlatin: Kruženje režima (isključuje grupisanje režima)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lCycleForward)
en: Forward button
sr@ijekavianlatin: Dugme za naprijed

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lCycleBackward)
en: Backward button
sr@ijekavianlatin: Dugme za nazad

[ctx: Header in a table holding DBus functions]
en: Application / Node
sr@ijekavianlatin: Program/čvor

en: Function
sr@ijekavianlatin: funkcija

en: Parameters
sr@ijekavianlatin: parametri

en: Description
sr@ijekavianlatin: opis

en: Value
sr@ijekavianlatin: vrijednost

[ctx: Value is true]
en: True
sr@ijekavianlatin: tačno

[ctx: Value is false]
en: False
sr@ijekavianlatin: netačno

en: A comma-separated list of Strings
sr@ijekavianlatin: Zapetama razdvojen spisak niski

en: Profile Name
sr@ijekavianlatin: ime profila

en: Author: %1 (Version: %2)
sr@ijekavianlatin: Autor: %1 (verzija: %2)|/|Autor: $[nom %1] (verzija: %2)

[ctx: Profile name]
en: Name
sr@ijekavianlatin: ime

en: Remotes and modes
sr@ijekavianlatin: upravljači i režimi

en: Button
sr@ijekavianlatin: dugme

en: This remote control is currently not available.
sr@ijekavianlatin: Ovaj daljinski trenutno nije dostupan.

en: Application
sr@ijekavianlatin: program

en: Select a profile to automatically generate actions for your remote control:
sr@ijekavianlatin: Izaberite profil za automatsko generisanje radnji za daljinski upravljač:

en: Available profiles
sr@ijekavianlatin: dostupni profili

en: Auto-Populate
sr@ijekavianlatin: Popuni automatski

en: Remote supports all defined buttons in selected profile
sr@ijekavianlatin: Daljinski podržava svu definisanu dugmad u izabranom profilu

en: Remote does not support all defined buttons in selected profile
sr@ijekavianlatin: Daljinski ne podržava svu definisanu dugmad u izabranom profilu

en: Remote supports none of the defined buttons in selected profile
sr@ijekavianlatin: Daljinski ne podržava nijedno definisano dugme u izabranom profilu
