libkremotecontrol - en to sr@ijekavianlatin translation catalogue (143 entries)

note: i18n: tag action attribute name
en: Play
sr@ijekavianlatin: Pusti

note: i18n: tag action attribute description
en: Start playing
sr@ijekavianlatin: Započni puštanje

note: i18n: tag action attribute name
en: Stop
sr@ijekavianlatin: Zaustavi

note: i18n: tag action attribute description
en: Stop playing
sr@ijekavianlatin: Zaustavi puštanje

note: i18n: tag action attribute name
en: Pause
sr@ijekavianlatin: Pauziraj

note: i18n: tag action attribute description
en: Pause playing
sr@ijekavianlatin: Pauziraj puštanje

note: i18n: tag action attribute name
en: Play Pause
sr@ijekavianlatin: Pusti/pauziraj

note: i18n: tag action attribute description
en: Toggle Play/Pause
sr@ijekavianlatin: Pusti ili pauziraj

note: i18n: tag action attribute name
en: Skip Forward
sr@ijekavianlatin: Preskoči unaprijed

note: i18n: tag action attribute description
en: Advance to next track
sr@ijekavianlatin: Pređi na sledeću numeru

note: i18n: tag action attribute name
en: Skip Backward
sr@ijekavianlatin: Preskoči unazad

note: i18n: tag action attribute description
en: Go to previous track
sr@ijekavianlatin: Prijeđi na prethodnu numeru

note: i18n: tag action attribute name
en: Fast Forward
sr@ijekavianlatin: Brzo unaprijed

note: i18n: tag action attribute description
en: Seek forward
sr@ijekavianlatin: Premotaj unaprijed

note: i18n: tag argument attribute comment
en: Amount to fast forward in ms
sr@ijekavianlatin: Koliko premotati unaprijed u milisekundama

note: i18n: tag action attribute name
en: Backward
sr@ijekavianlatin: Nazad

note: i18n: tag action attribute description
en: Seek backward
sr@ijekavianlatin: Premotaj unazad

note: i18n: tag argument attribute comment
en: Amount to rewind in ms
sr@ijekavianlatin: Koliko premotati unazad u milisekundama

note: i18n: tag action attribute name
en: Fullscreen
sr@ijekavianlatin: Preko cijelog ekrana

note: i18n: tag action attribute description
en: Toggle fullscreen mode
sr@ijekavianlatin: Režim preko cijelog ekrana

note: i18n: tag action attribute name
en: Volume Up
sr@ijekavianlatin: Pojačaj

note: i18n: tag action attribute description
en: Increases Volume
sr@ijekavianlatin: Pojačava zvuk

note: i18n: tag argument attribute comment
en: Amount to increase volume in percent
sr@ijekavianlatin: Koliko pojačati zvuk u procentima

note: i18n: tag action attribute name
en: Volume Down
sr@ijekavianlatin: Smanji

note: i18n: tag action attribute description
en: Decreases Volume
sr@ijekavianlatin: Smanjuje zvuk

note: i18n: tag argument attribute comment
en: Amount to decrease volume in percent
sr@ijekavianlatin: Koliko smanjiti zvuk u procentima

en: Dragon Player
sr@ijekavianlatin: Zmajev plejer

note: i18n: tag action attribute name
en: Play/Pause
sr@ijekavianlatin: Pusti/pauziraj

note: i18n: tag action attribute name
en: Run command
sr@ijekavianlatin: Izvrši naredbu

en: Run commands with KLauncher
sr@ijekavianlatin: Izvršava naredbu KLauncherom

note: i18n: tag action attribute description
en: Runs a command with optional arguments
sr@ijekavianlatin: Izvršava naredbu sa opcionim argumentima

note: i18n: tag argument attribute comment
en: The executable name and path of the program or script to run
sr@ijekavianlatin: Ime izvršnog fajla i putanja programa ili skripte za pokretanje

note: i18n: tag argument attribute comment
en: Parameters for the program or script
sr@ijekavianlatin: Parametri za program ili skriptu

note: i18n: tag argument attribute comment
en: Environment variables
sr@ijekavianlatin: Promjenljive okruženja

note: i18n: tag argument attribute comment
en: Startup ID
sr@ijekavianlatin: ID pokretanja

en: Sound Mixer
sr@ijekavianlatin: K‑mikseta

en: Volume control actions for kmix
sr@ijekavianlatin: Radnje upravljanja jačinom zvuka u K‑mikseti

note: i18n: tag action attribute description
en: Increase Volume
sr@ijekavianlatin: Pojačaj zvuk

note: i18n: tag action attribute description
en: Decrease Volume
sr@ijekavianlatin: Smanji zvuk

note: i18n: tag action attribute name
en: Mute
sr@ijekavianlatin: Utišaj

note: i18n: tag action attribute description
en: Toggle Mute
sr@ijekavianlatin: Utišava i vraća zvuk

en: Konqueror
sr@ijekavianlatin: K‑osvajač

note: i18n: tag action attribute name
en: Create New Window
sr@ijekavianlatin: Napravi novi prozor

note: i18n: tag action attribute description
en: Creates a new window and loads an arbitrary URL
sr@ijekavianlatin: Stvara novi prozor i učitava zadati URL

note: i18n: tag argument attribute comment
en: The URL to load in the window initially
sr@ijekavianlatin: URL koji se na početku učitava u prozoru

note: i18n: tag argument attribute comment
en: Startup Id
sr@ijekavianlatin: ID pokretanja

note: i18n: tag action attribute name
en: Quit
sr@ijekavianlatin: Napusti

note: i18n: tag action attribute description
en: Closes the Konqueror window
sr@ijekavianlatin: Zatvara prozor K‑osvajača

note: i18n: tag action attribute description
en: Start playing the CD
sr@ijekavianlatin: Započinje puštanje CD‑a

note: i18n: tag action attribute description
en: Stops the CD
sr@ijekavianlatin: Zaustavlja CD

note: i18n: tag action attribute name
en: Eject
sr@ijekavianlatin: Izbaci

note: i18n: tag action attribute description
en: Ejects the CD
sr@ijekavianlatin: Izbacuje CD

note: i18n: tag action attribute name
en: Previous
sr@ijekavianlatin: Prethodna

note: i18n: tag action attribute description
en: Skips to the previous track on the CD
sr@ijekavianlatin: Skače na prethodnu numeru na CD‑u

note: i18n: tag action attribute name
en: Next
sr@ijekavianlatin: Sljedeća

note: i18n: tag action attribute description
en: Skips to the next track on the CD
sr@ijekavianlatin: Skače na sljedeću numeru na CD‑u

note: i18n: tag action attribute name
en: Play Track
sr@ijekavianlatin: Pusti numeru

note: i18n: tag action attribute description
en: Skips to a specific track on the CD
sr@ijekavianlatin: Skače na zadatu numeru na CD‑u

note: i18n: tag argument attribute comment
en: The number of the track to skip to
sr@ijekavianlatin: Broj numere na koju treba skočiti

note: i18n: tag action attribute name
en: Set Volume
sr@ijekavianlatin: Postavi jačinu

note: i18n: tag action attribute description
en: Sets the play volume
sr@ijekavianlatin: Postavlja jačinu zvuka

note: i18n: tag argument attribute comment
en: The new value for the volume
sr@ijekavianlatin: Nova vrednost jačine

note: i18n: tag action attribute name
en: Shuffle
sr@ijekavianlatin: Promešaj

note: i18n: tag action attribute description
en: Toggles track shuffling on and off
sr@ijekavianlatin: Uključuje i isključuje mešanje numera

note: i18n: tag action attribute name
en: Back
sr@ijekavianlatin: Nazad

note: i18n: tag action attribute description
en: Goes to the previous page
sr@ijekavianlatin: Prelazi na prethodnu stranicu

note: i18n: tag action attribute name
en: Forward
sr@ijekavianlatin: Napred

note: i18n: tag action attribute description
en: Goes to the next page
sr@ijekavianlatin: Prelazi na sljedeću stranicu

note: i18n: tag action attribute name
en: First
sr@ijekavianlatin: Prva

note: i18n: tag action attribute description
en: Goes to the first page
sr@ijekavianlatin: Prelazi na prvu stranicu

note: i18n: tag action attribute name
en: Last
sr@ijekavianlatin: Posljednja

note: i18n: tag action attribute description
en: Goes to the last page
sr@ijekavianlatin: Prelazi na posljednju stranicu

note: i18n: tag action attribute name
en: Presentation
sr@ijekavianlatin: Prezentacija

note: i18n: tag action attribute description
en: Starts / stops presentation
sr@ijekavianlatin: Započinje ili zaustavlja prezentaciju

note: i18n: tag action attribute name
en: Reload
sr@ijekavianlatin: Učitaj ponovo

note: i18n: tag action attribute description
en: Reloads the open document
sr@ijekavianlatin: Ponovo učitava otvoreni dokument

note: i18n: tag action attribute name
en: Go to Page
sr@ijekavianlatin: Idi na stranicu

note: i18n: tag action attribute description
en: Goes to the specified page
sr@ijekavianlatin: Prelazi na zadatu stranicu

note: i18n: tag argument attribute comment
en: The page to choose
sr@ijekavianlatin: Željena stranica

note: i18n: tag action attribute name
en: Open document
sr@ijekavianlatin: Otvori dokument

note: i18n: tag action attribute description
en: Opens a specific document
sr@ijekavianlatin: Otvara zadati dokument

note: i18n: tag argument attribute comment
en: The document to be open
sr@ijekavianlatin: Dokument za otvaranje

en: Power management
sr@ijekavianlatin: Upravljanje napajanjem

en: Shutdown, suspend or reboot your computer
sr@ijekavianlatin: Ugasite, suspendujte ili resetujte računar

note: i18n: tag action attribute name
en: Suspend
sr@ijekavianlatin: Suspenduj

note: i18n: tag action attribute description
en: Suspends your computer to RAM (sleep)
sr@ijekavianlatin: Suspenduje računar u memoriju (spavanje)

note: i18n: tag argument attribute comment
en: System command to use for suspend
sr@ijekavianlatin: Sistemska naredba za suspendovanje

note: i18n: tag argument attribute comment
en: Parameters for the suspend command
sr@ijekavianlatin: Parametri za naredbu suspendovanja

note: i18n: tag action attribute name
en: Hibernate
sr@ijekavianlatin: U hibernaciju

note: i18n: tag action attribute description
en: Suspends your computer disk (deep sleep)
sr@ijekavianlatin: Suspenduje računar na disk (duboko spavanje)

note: i18n: tag argument attribute comment
en: Parameters for the suspend commands
sr@ijekavianlatin: Parametri za naredbe suspendovanja

note: i18n: tag action attribute name
en: Shutdown
sr@ijekavianlatin: Ugasi

note: i18n: tag action attribute description
en: Logout and shutdown your computer
sr@ijekavianlatin: Odjavljuje vas i gasi računar

note: i18n: tag argument attribute comment
en: Ask for confirmation? 1 = No, 2 = Yes
sr@ijekavianlatin: Tražiti potvrdu? 1 za ne, 2 za da.

note: i18n: tag argument attribute comment
en: Shutdown? 1 = Reboot, 2 = Halt, 3 = Logout
sr@ijekavianlatin: Ugasiti? 1 za resetovanje, 2 za gašenje, 3 za odjavljivanje.

note: i18n: tag argument attribute comment
en: When? 0 = When ready, 1 = Try now, 2 = Force now, 3 = Interactive
sr@ijekavianlatin: Kada? 0 kad je spremno, 1 pokušaj odmah, 2 primoraj odmah, 3 interaktivno.

note: i18n: tag action attribute name
en: Reboot
sr@ijekavianlatin: Resetuj

note: i18n: tag action attribute description
en: Logout and restart your computer
sr@ijekavianlatin: Odjavljuje vas i resetuje računar

note: i18n: tag action attribute name
en: Logout
sr@ijekavianlatin: Odjavi me

note: i18n: tag action attribute description
en: Just log out
sr@ijekavianlatin: Samo vas odjavljuje

en: 
    		This KRemoteControl template provide easy setup for Tomahawk.
sr@ijekavianlatin: 
    		Šablon K‑daljinskog-upravljača za lak pristup Tomahawku.

en: VLC Media Player (Version 1)
sr@ijekavianlatin: VLC (izdanja 1)

en: This profile works only if VLC is configured for single instance running
sr@ijekavianlatin: Ovaj profil radi samo ako je VLC podešen za rad u jednom primjerku

en: VLC Media Player (Version 2)
sr@ijekavianlatin: VLC (izdanja 2)

en: 
    		This KRemoteControl template provide easy setup for VLC 2 mediaplayer.
    		Enable VLC D-Bus control interface in order to use KRemoteControl to control it.
sr@ijekavianlatin: 
    		Ovaj šablon K‑daljinskog-upravljača omogućava lako postavljanje za medija plejer VLC 2.
    		Aktivirajte VLC‑ovo D‑Bus upravljačko sučelje da bi K‑daljinski-upravljač mogao da upravlja njime.

[ctx: The name of a parameter]
en: unknown
sr@ijekavianlatin: nepoznat

en: Workspace
sr@ijekavianlatin: Radni prostor

en: Keypress:
sr@ijekavianlatin: Pritisci tastera:

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Play
sr@ijekavianlatin: Pusti

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Pause
sr@ijekavianlatin: pauza

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Play Pause
sr@ijekavianlatin: puštanje/pauza

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Stop
sr@ijekavianlatin: stop

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Skip Forward
sr@ijekavianlatin: skok unaprijed

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Skip Backward
sr@ijekavianlatin: skok unazad

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Fast Forward
sr@ijekavianlatin: brzo unaprijed

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Rewind
sr@ijekavianlatin: premotavanje

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Channel Down
sr@ijekavianlatin: kanal dolje

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Channel Up
sr@ijekavianlatin: kanal gore

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Volume Down
sr@ijekavianlatin: zvuk slabije

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Volume Up
sr@ijekavianlatin: zvuk jače

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Mute
sr@ijekavianlatin: utišano

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Info
sr@ijekavianlatin: informacije

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Eject
sr@ijekavianlatin: izbacivanje

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Power
sr@ijekavianlatin: uključeno

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Up
sr@ijekavianlatin: gore

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Down
sr@ijekavianlatin: dolje

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Left
sr@ijekavianlatin: levo

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Right
sr@ijekavianlatin: desno

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Select
sr@ijekavianlatin: izbor

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Back
sr@ijekavianlatin: nazad

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Menu
sr@ijekavianlatin: meni

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Aux
sr@ijekavianlatin: dopunsko

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Favorites
sr@ijekavianlatin: omiljeno

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Help
sr@ijekavianlatin: pomoć

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Home
sr@ijekavianlatin: domaće

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Music
sr@ijekavianlatin: muzika

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Text
sr@ijekavianlatin: tekst

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Blue
sr@ijekavianlatin: plavo

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Green
sr@ijekavianlatin: zeleno

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Red
sr@ijekavianlatin: crveno

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Yellow
sr@ijekavianlatin: žuto

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Unknown
sr@ijekavianlatin: nepoznato

en: Backend loaded but wrong type obtained, expected %1
sr@ijekavianlatin: Pozadina je učitana ali je dobavljen pogrešan tip, očekivan je %1.
