sweeper - en to sr@ijekavianlatin translation catalogue (48 entries)

en: Sweeper
sr@ijekavianlatin: Čistač

en: Helps clean unwanted traces the user leaves on the system.
sr@ijekavianlatin: Uklanjanje neželjenih tragova koje korisnik ostavlja na sistemu.

en: (c) 2003-2005, Ralf Hoelzer
sr@ijekavianlatin: © 2003–2005, Ralf Helcer

en: Ralf Hoelzer
sr@ijekavianlatin: Ralf Helcer

en: Original author
sr@ijekavianlatin: Prvobitni autor

en: Brian S. Stephan
sr@ijekavianlatin: Brajan S. Stiven

en: Maintainer
sr@ijekavianlatin: Održavalac

en: Benjamin Meyer
sr@ijekavianlatin: Bendžamin K. Mejer

en: Thumbnail Cache
sr@ijekavianlatin: keš sličica|/|$[svojstva gen 'keša sličica']

en: Sweeps without user interaction
sr@ijekavianlatin: Čisti bez zapitkivanja korisnika.

en: A thumbnail could not be removed.
sr@ijekavianlatin: Sličica se ne može ukloniti.

en: The file exists but could not be removed.
sr@ijekavianlatin: Fajl postoji, ali se ne može ukloniti.

en: A favicon could not be removed.
sr@ijekavianlatin: Favikonica se ne može ukloniti.

en: Cookies
sr@ijekavianlatin: Kolačići|/|$[svojstva gen 'kolačića']

en: Clears all stored cookies set by websites
sr@ijekavianlatin: Čisti sve kolačiće koje su postavili veb sajtovi.

en: Cookie Policies
sr@ijekavianlatin: Smernice kolačića|/|$[svojstva gen 'smernica kolačića']

en: Clears the cookie policies for all visited websites
sr@ijekavianlatin: Čisti smijernice kolačića za sve posjećene veb sajtove.

en: Saved Clipboard Contents
sr@ijekavianlatin: Sačuvani sadržaji klipborda|/|$[svojstva gen 'sačuvanih sadržaja klipborda']

en: Clears the clipboard contents stored by Klipper
sr@ijekavianlatin: Čisti sadržaje klipborda sačuvane u Klipperu.

en: Clears all cached thumbnails
sr@ijekavianlatin: Čisti sve keširane sličice.

en: Run Command History
sr@ijekavianlatin: Istorijat izvršenih naredbi|/|$[svojstva gen 'istorijata izvršenih naredbi']

en: Clears the history of commands run through the Run Command tool on the desktop
sr@ijekavianlatin: Čisti istorijat naredbi izdatih alatkom „izvršavanje naredbi“ na površi.

en: Form Completion Entries
sr@ijekavianlatin: Dopune formulara|/|$[svojstva gen 'dopuna formulara']

en: Clears values which were entered into forms on websites
sr@ijekavianlatin: Čisti vrijednosti unesene u formulare na veb sajtovima.

en: Web History
sr@ijekavianlatin: Veb istorijat|/|$[svojstva gen 'veb istorijata']

en: Clears the history of visited websites
sr@ijekavianlatin: Čisti istorijat posjećenih veb sajtova.

en: Web Cache
sr@ijekavianlatin: Veb keš|/|$[svojstva gen 'veb keša']

en: Clears the temporary cache of websites visited
sr@ijekavianlatin: Čisti privremeni keš posjećenih veb sajtova.

en: Recent Documents
sr@ijekavianlatin: Nedavni dokumenti|/|$[svojstva gen 'nedavnih dokumenata']

en: Clears the list of recently used documents from the KDE applications menu
sr@ijekavianlatin: Čisti spisak skoro korišćenih dokumenata iz KDE‑ovog programskog menija.

en: Favorite Icons
sr@ijekavianlatin: Omiljene ikonice|/|$[svojstva gen 'omiljenih ikonica']

en: Clears the FavIcons cached from visited websites
sr@ijekavianlatin: Čisti favikonice keširane pri posjetama veb sajtovima

en: Recent Applications
sr@ijekavianlatin: Nedavni programi|/|$[svojstva gen 'nedavnih programa']

en: Clears the list of recently used applications from KDE menu
sr@ijekavianlatin: Čisti spisak skoro korišćenih programa iz KDE‑ovog menija.

[ctx: General system content]
en: General
sr@ijekavianlatin: Opšte

[ctx: Web browsing content]
en: Web Browsing
sr@ijekavianlatin: Pregledanje Weba

en: You are deleting data that is potentially valuable to you. Are you sure?
sr@ijekavianlatin: Obrisaćete podatke koji vam mogu biti od značaja. Jeste li sigurni?

en: Starting cleanup...
sr@ijekavianlatin: Otpočinjem čišćenje...

en: Clearing %1...
sr@ijekavianlatin: Čistim %1...

en: Clearing of %1 failed: %2
sr@ijekavianlatin: Čišćenje %1 nije uspelo: %2|/|Čišćenje $[gen %1] nije uspelo: %2

en: Clean up finished.
sr@ijekavianlatin: Čišćenje je završeno.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTreeWidget, privacyListView)
en: Check all cleanup actions you would like to perform. These will be executed by pressing the button below.
sr@ijekavianlatin: Naznačite radnje čišćenja koje želite da izvršite. Pritiskom na donje dugme započinjete čišćenje.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, privacyListView)
en: Privacy Settings
sr@ijekavianlatin: postavke privatnosti

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, privacyListView)
en: Description
sr@ijekavianlatin: opis

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, selectAllButton)
en: Select &All
sr@ijekavianlatin: &Izaberi sve

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, selectNoneButton)
en: Select &None
sr@ijekavianlatin: &Poništi izbor

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KPushButton, cleanupButton)
en: Immediately performs the cleanup actions selected above
sr@ijekavianlatin: Odmah izvršava gore izabrane radnje čišćenja.

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, cleanupButton)
en: &Clean Up
sr@ijekavianlatin: &Očisti
