kdeqt - en to sr@ijekavianlatin translation catalogue (1896 entries)

note: i18n: file: gui/dialogs/qpagesetupwidget.ui:13 i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, QPageSetupWidget) i18n: file: gui/dialogs/qprintwidget.ui:13 i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, QPrintWidget) i18n: file: gui/dialogs/qprintpropertieswidget.ui:13 i18n: ectx: propert
en: Form
sr@ijekavianlatin: Formular

note: i18n: file: gui/dialogs/qpagesetupwidget.ui:42 i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Paper
sr@ijekavianlatin: Papir

note: i18n: file: gui/dialogs/qpagesetupwidget.ui:48 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, pageSizeLabel)
en: Page size:
sr@ijekavianlatin: Veličina stranice:

note: i18n: file: gui/dialogs/qpagesetupwidget.ui:61 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, widthLabel)
en: Width:
sr@ijekavianlatin: Širina:

note: i18n: file: gui/dialogs/qpagesetupwidget.ui:80 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, heightLabel)
en: Height:
sr@ijekavianlatin: Visina:

note: i18n: file: gui/dialogs/qpagesetupwidget.ui:99 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, paperSourceLabel)
en: Paper source:
sr@ijekavianlatin: Izvor papira:

note: i18n: file: gui/dialogs/qpagesetupwidget.ui:128 i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Orientation
sr@ijekavianlatin: Usmjerenje

note: i18n: file: gui/dialogs/qpagesetupwidget.ui:134 i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, portrait)
en: Portrait
sr@ijekavianlatin: Portret

note: i18n: file: gui/dialogs/qpagesetupwidget.ui:144 i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, landscape)
en: Landscape
sr@ijekavianlatin: Pejzaž

note: i18n: file: gui/dialogs/qpagesetupwidget.ui:151 i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, reverseLandscape)
en: Reverse landscape
sr@ijekavianlatin: Obrnuti pejzaž

note: i18n: file: gui/dialogs/qpagesetupwidget.ui:158 i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, reversePortrait)
en: Reverse portrait
sr@ijekavianlatin: Obrnuti portret

note: i18n: file: gui/dialogs/qpagesetupwidget.ui:184 i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Margins
sr@ijekavianlatin: Margine

note: i18n: file: gui/dialogs/qpagesetupwidget.ui:192 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, topMargin) i18n: file: gui/dialogs/qpagesetupwidget.ui:195 i18n: ectx: property (accessibleName), widget (QDoubleSpinBox, topMargin)
en: top margin
sr@ijekavianlatin: Gornja margina

note: i18n: file: gui/dialogs/qpagesetupwidget.ui:223 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, leftMargin) i18n: file: gui/dialogs/qpagesetupwidget.ui:226 i18n: ectx: property (accessibleName), widget (QDoubleSpinBox, leftMargin)
en: left margin
sr@ijekavianlatin: Lijeva margina

note: i18n: file: gui/dialogs/qpagesetupwidget.ui:255 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, rightMargin) i18n: file: gui/dialogs/qpagesetupwidget.ui:258 i18n: ectx: property (accessibleName), widget (QDoubleSpinBox, rightMargin)
en: right margin
sr@ijekavianlatin: Desna margina

note: i18n: file: gui/dialogs/qpagesetupwidget.ui:286 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, bottomMargin) i18n: file: gui/dialogs/qpagesetupwidget.ui:289 i18n: ectx: property (accessibleName), widget (QDoubleSpinBox, bottomMargin)
en: bottom margin
sr@ijekavianlatin: Donja margina

note: i18n: file: gui/dialogs/qprintwidget.ui:22 i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, printerGroup)
en: Printer
sr@ijekavianlatin: Štampač

note: i18n: file: gui/dialogs/qprintwidget.ui:28 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: &Name:
sr@ijekavianlatin: &Ime:

note: i18n: file: gui/dialogs/qprintwidget.ui:54 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, properties)
en: P&roperties
sr@ijekavianlatin: &Svojstva

note: i18n: file: gui/dialogs/qprintwidget.ui:61 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Location:
sr@ijekavianlatin: Lokacija:

note: i18n: file: gui/dialogs/qprintwidget.ui:71 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, preview)
en: Preview
sr@ijekavianlatin: Pregled

note: i18n: file: gui/dialogs/qprintwidget.ui:78 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Type:
sr@ijekavianlatin: Tip:

note: i18n: file: gui/dialogs/qprintwidget.ui:88 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lOutput)
en: Output &file:
sr@ijekavianlatin: Izlazni &fajl:

note: i18n: file: gui/dialogs/qprintpropertieswidget.ui:34 i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabPage)
en: Page
sr@ijekavianlatin: Stranica

note: i18n: file: gui/dialogs/qprintpropertieswidget.ui:44 i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, cupsPropertiesPage)
en: Advanced
sr@ijekavianlatin: Napredno

note: i18n: file: gui/dialogs/qprintsettingsoutput.ui:27 i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, copiesTab)
en: Copies
sr@ijekavianlatin: Kopije

note: i18n: file: gui/dialogs/qprintsettingsoutput.ui:39 i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbPrintRange)
en: Print range
sr@ijekavianlatin: Štampaj opseg

note: i18n: file: gui/dialogs/qprintsettingsoutput.ui:51 i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, printAll)
en: Print all
sr@ijekavianlatin: Štampaj sve

note: i18n: file: gui/dialogs/qprintsettingsoutput.ui:69 i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, printRange)
en: Pages from
sr@ijekavianlatin: Stranice od

note: i18n: file: gui/dialogs/qprintsettingsoutput.ui:89 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: to
sr@ijekavianlatin: do

note: i18n: file: gui/dialogs/qprintsettingsoutput.ui:124 i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, printCurrentPage)
en: Current Page
sr@ijekavianlatin: Trenutna stranica

note: i18n: file: gui/dialogs/qprintsettingsoutput.ui:131 i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, printSelection)
en: Selection
sr@ijekavianlatin: Izbor

note: i18n: file: gui/dialogs/qprintsettingsoutput.ui:154 i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Output Settings
sr@ijekavianlatin: Postavke izlaza

note: i18n: file: gui/dialogs/qprintsettingsoutput.ui:160 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Copies:
sr@ijekavianlatin: Kopija:

note: i18n: file: gui/dialogs/qprintsettingsoutput.ui:193 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, collate)
en: Collate
sr@ijekavianlatin: Upareno

note: i18n: file: gui/dialogs/qprintsettingsoutput.ui:210 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, reverse)
en: Reverse
sr@ijekavianlatin: Obrnuto

note: i18n: file: gui/dialogs/qprintsettingsoutput.ui:234 i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, optionsTab)
en: Options
sr@ijekavianlatin: Opcije

note: i18n: file: gui/dialogs/qprintsettingsoutput.ui:240 i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, colorMode)
en: Color Mode
sr@ijekavianlatin: Režim boja

note: i18n: file: gui/dialogs/qprintsettingsoutput.ui:259 i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, color)
en: Color
sr@ijekavianlatin: Boja

note: i18n: file: gui/dialogs/qprintsettingsoutput.ui:269 i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, grayscale)
en: Grayscale
sr@ijekavianlatin: Sivi tonovi

note: i18n: file: gui/dialogs/qprintsettingsoutput.ui:279 i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, duplex)
en: Duplex Printing
sr@ijekavianlatin: Dupleks štampanje

note: i18n: file: gui/dialogs/qprintsettingsoutput.ui:285 i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, noDuplex)
en: None
sr@ijekavianlatin: Bez dupleksa

note: i18n: file: gui/dialogs/qprintsettingsoutput.ui:295 i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, duplexLong)
en: Long side
sr@ijekavianlatin: Po dužoj strani

note: i18n: file: gui/dialogs/qprintsettingsoutput.ui:302 i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, duplexShort)
en: Short side
sr@ijekavianlatin: Po kraćoj strani

[ctx: QXml]
en: no error occurred
sr@ijekavianlatin: bez grešaka

[ctx: QXml]
en: error triggered by consumer
sr@ijekavianlatin: grešku izazvao potrošač

[ctx: QXml]
en: unexpected end of file
sr@ijekavianlatin: neočekivani kraj fajla

[ctx: QXml]
en: more than one document type definition
sr@ijekavianlatin: više od jedne definicije tipa dokumenta

[ctx: QXml]
en: error occurred while parsing element
sr@ijekavianlatin: greška pri raščlanjivanju elementa

[ctx: QXml]
en: tag mismatch
sr@ijekavianlatin: nepoklapanje oznaka

[ctx: QXml]
en: error occurred while parsing content
sr@ijekavianlatin: greška pri raščlanjivanju sadržaja

[ctx: QXml]
en: unexpected character
sr@ijekavianlatin: neočekivan znak

[ctx: QXml]
en: invalid name for processing instruction
sr@ijekavianlatin: loše ime za obradnu instrukciju

[ctx: QXml]
en: version expected while reading the XML declaration
sr@ijekavianlatin: očekivana verzija tokom čitanja XML deklaracije

[ctx: QXml]
en: wrong value for standalone declaration
sr@ijekavianlatin: pogrešna vrijednost za samostalnu deklaraciju

[ctx: QXml]
en: encoding declaration or standalone declaration expected while reading the XML declaration
sr@ijekavianlatin: očekivana deklaracija kodiranja ili samostalna deklaracija tokom čitanja XML deklaracije

[ctx: QXml]
en: standalone declaration expected while reading the XML declaration
sr@ijekavianlatin: očekivana samostalna deklaracija tokom čitanja XML deklaracije

[ctx: QXml]
en: error occurred while parsing document type definition
sr@ijekavianlatin: greška pri raščlanjivanju definicije tipa dokumenta

[ctx: QXml]
en: letter is expected
sr@ijekavianlatin: očekivano slovo

[ctx: QXml]
en: error occurred while parsing comment
sr@ijekavianlatin: greška pri raščlanjivanju komentara

[ctx: QXml]
en: error occurred while parsing reference
sr@ijekavianlatin: greška pri raščlanjivanju upućivača

[ctx: QXml]
en: internal general entity reference not allowed in DTD
sr@ijekavianlatin: unutrašnji opšti upućivač entiteta nije dozvoljen unutar DTD‑a

[ctx: QXml]
en: external parsed general entity reference not allowed in attribute value
sr@ijekavianlatin: spoljašnje raščlanjeni opšti upućivač entiteta nije dozvoljen unutar vrijednosti atributa

[ctx: QXml]
en: external parsed general entity reference not allowed in DTD
sr@ijekavianlatin: spoljašnje raščlanjen opšti upućivač entiteta nije dozvoljen unutar DTD‑a

[ctx: QXml]
en: unparsed entity reference in wrong context
sr@ijekavianlatin: neraščlanjen upućivač entiteta u pogrešnom kontekstu

[ctx: QXml]
en: recursive entities
sr@ijekavianlatin: rekurzivni entiteti

[ctx: QXml]
en: error in the text declaration of an external entity
sr@ijekavianlatin: greška u tekstu deklaracije spoljašnjeg entiteta

en: Cannot assign to non-existent property "%1"
sr@ijekavianlatin: Ne može se dodjeljivati nepostojećem svojstvu „%1“

en: GestureArea: nested objects not allowed
sr@ijekavianlatin: GestureArea: ugniježđeni objekti nisu dozvoljeni

en: GestureArea: syntax error
sr@ijekavianlatin: GestureArea: sintaksna greška

en: GestureArea: script expected
sr@ijekavianlatin: GestureArea: očekivana skripta

[ctx: QIBaseResult]
en: Unable to create BLOB
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da stvorim BLOB

[ctx: QIBaseResult]
en: Unable to write BLOB
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da zapišem BLOB

[ctx: QIBaseResult]
en: Unable to open BLOB
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da otvorim BLOB

[ctx: QIBaseResult]
en: Unable to read BLOB
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da pročitam BLOB

[ctx: QIBaseResult]
en: Could not find array
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da nađem niz

[ctx: QIBaseResult]
en: Could not get array data
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da dobavim podatke niza

[ctx: QIBaseResult]
en: Could not get query info
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da dobavim podatke upita

[ctx: QIBaseResult]
en: Could not start transaction
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da otpočnem transakciju

[ctx: QIBaseResult]
en: Unable to commit transaction
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da predam transakciju

[ctx: QIBaseResult]
en: Could not allocate statement
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da rezervišem iskaz

[ctx: QIBaseResult]
en: Could not prepare statement
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da pripremim iskaz

[ctx: QIBaseResult]
en: Could not describe input statement
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da opišem ulazni iskaz

[ctx: QIBaseResult]
en: Could not describe statement
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da opišem iskaz

[ctx: QIBaseResult]
en: Unable to close statement
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da zatvorim iskaz

[ctx: QIBaseResult]
en: Unable to execute query
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da izvršim upit

[ctx: QIBaseResult]
en: Could not fetch next item
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da dohvatim naredbu stavku

[ctx: QIBaseResult]
en: Could not get statement info
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da dobavim podatke iskaza

[ctx: QIBaseDriver]
en: Error opening database
sr@ijekavianlatin: Greška pri otvaranju baze

[ctx: QIBaseDriver]
en: Could not start transaction
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da otpočnem transakciju

[ctx: QIBaseDriver]
en: Unable to commit transaction
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da predam transakciju

[ctx: QIBaseDriver]
en: Unable to rollback transaction
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da uvratim transakciju

[ctx: QODBCResult]
en: QODBCResult::reset: Unable to set 'SQL_CURSOR_STATIC' as statement attribute. Please check your ODBC driver configuration
sr@ijekavianlatin: QODBCResult::reset: Ne mogu da postavim SQL_CURSOR_STATIC kao atribut iskaza. Provjerite postavu ODBC drajvera

[ctx: QODBCResult]
en: Unable to execute statement
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da izvršim iskaz

[ctx: QODBCResult]
en: Unable to fetch
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da dohvatim

[ctx: QODBCResult]
en: Unable to fetch next
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da dohvatim naredno

[ctx: QODBCResult]
en: Unable to fetch first
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da dohvatim prvo

[ctx: QODBCResult]
en: Unable to fetch previous
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da dohvatim prethodno

[ctx: QODBCResult]
en: Unable to fetch last
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da dohvatim posljednje

[ctx: QODBCResult]
en: Unable to prepare statement
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da pripremim iskaz

[ctx: QODBCResult]
en: Unable to bind variable
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da svežem promjenljivu

en: Unable to connect
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da se povežem

en: Unable to connect - Driver doesn't support all functionality required
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da se povežem — drajver ne podržava neophodne funkcije

en: Unable to disable autocommit
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da isključim automatsku predaju

en: Unable to commit transaction
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da predam transakciju

en: Unable to rollback transaction
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da uvratim transakciju

en: Unable to enable autocommit
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da uključim automatsku predaju

[ctx: QSymSQLResult]
en: Error retrieving column count
sr@ijekavianlatin: Greška pri dobavljanju broja kolona

[ctx: QSymSQLResult]
en: Error retrieving column name
sr@ijekavianlatin: Greška pri dobavljanju imena kolone

[ctx: QSymSQLResult]
en: Error retrieving column type
sr@ijekavianlatin: Greška pri dobavljanju tipa kolone

[ctx: QSymSQLResult]
en: Unable to fetch row
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da dohvatim vrstu

[ctx: QSymSQLResult]
en: Unable to execute statement
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da izvršim iskaz

[ctx: QSymSQLResult]
en: Statement is not prepared
sr@ijekavianlatin: Iskaz nije pripremljen

[ctx: QSymSQLResult]
en: Unable to reset statement
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da resetujem iskaz

[ctx: QSymSQLResult]
en: Unable to bind parameters
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da svežem parametre

[ctx: QSymSQLResult]
en: Parameter count mismatch
sr@ijekavianlatin: Neslaganje broja parametara

en: Invalid option:
sr@ijekavianlatin: Loša opcija:

en: Error opening database
sr@ijekavianlatin: Greška pri otvaranju baze

en: POLICY_DB_DEFAULT must be defined before any other POLICY definitions can be used
sr@ijekavianlatin: POLICY_DB_DEFAULT mora biti definisano pre upotrebe bilo kojih drugih POLICY definicija

en: Unable to begin transaction
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da otpočnem transakciju

[ctx: QSQLite2Result]
en: Unable to fetch results
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da dohvatim rezultate

[ctx: QSQLite2Result]
en: Unable to execute statement
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da izvršim iskaz

[ctx: QDB2Result]
en: Unable to execute statement
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da izvršim iskaz

[ctx: QDB2Result]
en: Unable to prepare statement
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da pripremim iskaz

[ctx: QDB2Result]
en: Unable to bind variable
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da svežem promjenljivu

[ctx: QDB2Result]
en: Unable to fetch record %1
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da dohvatim slog %1

[ctx: QDB2Result]
en: Unable to fetch next
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da dohvatim naredno

[ctx: QDB2Result]
en: Unable to fetch first
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da dohvatim prvo

en: Unable to set autocommit
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da postavim automatsku predaju

[ctx: QMYSQLResult]
en: Unable to fetch data
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da dohvatim podatke

[ctx: QMYSQLResult]
en: Unable to execute query
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da izvršim upit

[ctx: QMYSQLResult]
en: Unable to store result
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da smjestim rezultat

[ctx: QMYSQLResult]
en: Unable to execute next query
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da izvršim sljedeći upit

[ctx: QMYSQLResult]
en: Unable to store next result
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da smjestim sljedeći rezultat

[ctx: QMYSQLResult]
en: Unable to prepare statement
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da pripremim iskaz

[ctx: QMYSQLResult]
en: Unable to reset statement
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da resetujem iskaz

[ctx: QMYSQLResult]
en: Unable to bind value
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da svežem vrijednost

[ctx: QMYSQLResult]
en: Unable to execute statement
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da izvršim iskaz

[ctx: QMYSQLResult]
en: Unable to bind outvalues
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da svežem vanvrijednosti

[ctx: QMYSQLResult]
en: Unable to store statement results
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da smestim rezultat iskaza

en: Unable to open database '
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da otvorim bazu '

[ctx: QSQLiteResult]
en: Unable to fetch row
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da dohvatim vrstu

[ctx: QSQLiteResult]
en: No query
sr@ijekavianlatin: Nema upita

[ctx: QSQLiteResult]
en: Unable to execute statement
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da izvršim iskaz

[ctx: QSQLiteResult]
en: Unable to execute multiple statements at a time
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da izvršim višestruke iskaze odjednom

[ctx: QSQLiteResult]
en: Unable to reset statement
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da resetujem iskaz

[ctx: QSQLiteResult]
en: Unable to bind parameters
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da svežem parametre

[ctx: QSQLiteResult]
en: Parameter count mismatch
sr@ijekavianlatin: Neslaganje broja parametara

en: Error closing database
sr@ijekavianlatin: Greška pri zatvaranju baze

en: Unable to open connection
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da otvorim vezu

en: Unable to use database
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da koristim bazu

[ctx: QPSQLResult]
en: Unable to create query
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da stvorim upit

[ctx: QPSQLResult]
en: Unable to prepare statement
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da pripremim iskaz

en: Could not begin transaction
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da otpočnem transakciju

en: Could not commit transaction
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da predam transakciju

en: Could not rollback transaction
sr@ijekavianlatin: Ne mobu da uvratim transakciju

en: Unable to subscribe
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da se pretplatim

en: Unable to unsubscribe
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da odjavim pretplatu

[ctx: QOCIResult]
en: Unable to bind column for batch execute
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da svežem kolonu za paketno izvršavanje

[ctx: QOCIResult]
en: Unable to execute batch statement
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da izvršim paketni iskaz

[ctx: QOCIResult]
en: Unable to goto next
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da odem na naredno

[ctx: QOCIResult]
en: Unable to alloc statement
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da rezervišem iskaz

[ctx: QOCIResult]
en: Unable to prepare statement
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da pripremim iskaz

[ctx: QOCIResult]
en: Unable to get statement type
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da dobijem tip iskaza

[ctx: QOCIResult]
en: Unable to bind value
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da svežem vrijednost

[ctx: QOCIResult]
en: Unable to execute statement
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da izvršim iskaz

[ctx: QOCIDriver]
en: Unable to initialize
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da pripremim

en: Unable to logon
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da se prijavim

[ctx: QOCIDriver]
en: Unable to begin transaction
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da otpočnem transakciju

[ctx: QOCIDriver]
en: Unable to commit transaction
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da predam transakciju

[ctx: QOCIDriver]
en: Unable to rollback transaction
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da uvratim transakciju

en: Invalid empty URL
sr@ijekavianlatin: Loš prazan URL

en: createObject: value is not an object
sr@ijekavianlatin: createObject: vrijednost nije objekat

en: Invalid property assignment: "%1" is a read-only property
sr@ijekavianlatin: Loša dodjela svojstva: „%1“ je svojstvom samo‑za‑čitanje

en: Invalid property assignment: unknown enumeration
sr@ijekavianlatin: Loša dodjela svojstva: nepoznato nabrajanje

en: Invalid property assignment: string expected
sr@ijekavianlatin: Loša dodjela svojstva: očekivana je niska

en: Invalid property assignment: url expected
sr@ijekavianlatin: Loša dodjela svojstva: očekivan je URL

en: Invalid property assignment: unsigned int expected
sr@ijekavianlatin: Loša dodjela svojstva: očekivan je neoznačeni cio broj

en: Invalid property assignment: int expected
sr@ijekavianlatin: Loša dodjela svojstva: očekivan je cio broj

en: Invalid property assignment: number expected
sr@ijekavianlatin: Loša dodjela svojstva: očekivan je broj

en: Invalid property assignment: color expected
sr@ijekavianlatin: Loša dodjela svojstva: očekivana je boja

en: Invalid property assignment: date expected
sr@ijekavianlatin: Loša dodjela svojstva: očekivan je datum

en: Invalid property assignment: time expected
sr@ijekavianlatin: Loša dodjela svojstva: očekivano je vrijeme

en: Invalid property assignment: datetime expected
sr@ijekavianlatin: Loša dodjela svojstva: očekivano je datum‑vrijeme

en: Invalid property assignment: point expected
sr@ijekavianlatin: Loša dodjela svojstva: očekivana je tačka

en: Invalid property assignment: size expected
sr@ijekavianlatin: Loša dodjela svojstva: očekivana je veličina

en: Invalid property assignment: rect expected
sr@ijekavianlatin: Loša dodjela svojstva: očekivan je pravougaonik

en: Invalid property assignment: boolean expected
sr@ijekavianlatin: Loša dodjela svojstva: očekivana je logička

en: Invalid property assignment: 3D vector expected
sr@ijekavianlatin: Loša dodjela svojstva: očekivan je 3D vektor

en: Invalid property assignment: unsupported type "%1"
sr@ijekavianlatin: Loša dodjela svojstva: nepodržan tip „%1“

en: Element is not creatable.
sr@ijekavianlatin: Element ne može da se stvara.

en: Component elements may not contain properties other than id
sr@ijekavianlatin: Elementi komponente ne mogu da sadrže druga svojstva osim ID‑a.

en: Invalid component id specification
sr@ijekavianlatin: Loše zadat ID komponente

en: id is not unique
sr@ijekavianlatin: ID nije jedinstven

en: Invalid component body specification
sr@ijekavianlatin: Loše zadato tijelo komponente

en: Component objects cannot declare new properties.
sr@ijekavianlatin: Objekti komponente ne mogu da deklarišu nova svojstva.

en: Component objects cannot declare new signals.
sr@ijekavianlatin: Objekti komponente ne mogu da deklarišu nove signale.

en: Component objects cannot declare new functions.
sr@ijekavianlatin: Objekti komponente ne mogu da deklarišu nove funkcije.

en: Cannot create empty component specification
sr@ijekavianlatin: Ne mogu se stvarati prazne specifikacije komponenti

en: "%1.%2" is not available in %3 %4.%5.
sr@ijekavianlatin: „%1.%2“ nije dostupno u %3 %4.%5.

en: "%1.%2" is not available due to component versioning.
sr@ijekavianlatin: „%1.%2“ nije dostupno zbog verzionisanja komponenti.

en: Incorrectly specified signal assignment
sr@ijekavianlatin: Netačno zadata dodjela signala

en: Cannot assign a value to a signal (expecting a script to be run)
sr@ijekavianlatin: Ne može se dodjeljivati vrijednost signalu (očekuje se izvršavanje skripte)

en: Empty signal assignment
sr@ijekavianlatin: Prazna dodjela signala

en: Empty property assignment
sr@ijekavianlatin: Prazna dodjela svojstva

en: Attached properties cannot be used here
sr@ijekavianlatin: Prikačena svojstva ne mogu da se koriste ovdje

en: Non-existent attached object
sr@ijekavianlatin: Nepostojeći prikačeni objekat

en: Invalid attached object assignment
sr@ijekavianlatin: Loša dodjela prikačenog objekta

en: Cannot assign to non-existent default property
sr@ijekavianlatin: Ne može se dodjeljivati nepostojećem podrazumijevanom svojstvu

en: Invalid use of namespace
sr@ijekavianlatin: Loša upotreba imenskog prostora

en: Not an attached property name
sr@ijekavianlatin: Nije ime prikačenog svojstva

en: Invalid use of id property
sr@ijekavianlatin: Loša upotreba ID svojstva

en: Property has already been assigned a value
sr@ijekavianlatin: Svojstvu je već dodijeljena vrijednost

en: Invalid grouped property access
sr@ijekavianlatin: Loš pristup grupisanom svojstvu

en: Cannot assign a value directly to a grouped property
sr@ijekavianlatin: Ne može se neposredno dodjeljivati vrijednost grupisanom svojstvu

en: Invalid property use
sr@ijekavianlatin: Loša upotreba svojstva

en: Property assignment expected
sr@ijekavianlatin: Očekivana je dodjela svojstva

en: Single property assignment expected
sr@ijekavianlatin: Očekivana je samo jedna dodjela svojstva

en: Unexpected object assignment
sr@ijekavianlatin: Neočekivana dodjela svojstva

en: Cannot assign object to list
sr@ijekavianlatin: Listi se ne može dodijeliti objekat

en: Can only assign one binding to lists
sr@ijekavianlatin: Listama se može dodijeliti samo jedna sveza

en: Cannot assign primitives to lists
sr@ijekavianlatin: Listama se ne mogu dodijeliti primitivi

en: Cannot assign multiple values to a script property
sr@ijekavianlatin: Svojstvu skripte se ne mogu dodijeliti višestruke vrijednosti

en: Invalid property assignment: script expected
sr@ijekavianlatin: Loša dodjela svojstva: očekivana je skripta

en: Cannot assign multiple values to a singular property
sr@ijekavianlatin: Jednostrukom svojstvu skripte ne mogu se dodijeliti višestruke vrijednosti

en: Cannot assign object to property
sr@ijekavianlatin: Svojstvu se ne može dodijeliti objekat

en: "%1" cannot operate on "%2"
sr@ijekavianlatin: „%1“ ne može da dejstvuje nad „%2“

en: Duplicate default property
sr@ijekavianlatin: Udvostručeno podrazumijevano svojstvo

en: Duplicate property name
sr@ijekavianlatin: Ime udvostručenog svojstva

en: Property names cannot begin with an upper case letter
sr@ijekavianlatin: Imena svojstva ne mogu da počinju velikim slovom

en: Illegal property name
sr@ijekavianlatin: Nedozvoljeno ime svojstva

en: Duplicate signal name
sr@ijekavianlatin: Udvostručeno ime signala

en: Signal names cannot begin with an upper case letter
sr@ijekavianlatin: Imena signala ne mogu da počinju velikim slovom

en: Illegal signal name
sr@ijekavianlatin: Nedozvoljeno ime signala

en: Duplicate method name
sr@ijekavianlatin: Udvostručeno ime metoda

en: Method names cannot begin with an upper case letter
sr@ijekavianlatin: Imena metoda ne mogu da počinju velikim slovom

en: Illegal method name
sr@ijekavianlatin: Nedozvoljeno ime metoda

en: Property value set multiple times
sr@ijekavianlatin: Vrijednost svojstva zadata više puta

en: Invalid property nesting
sr@ijekavianlatin: Loše gniježđenje svojstava

en: Cannot override FINAL property
sr@ijekavianlatin: Svojstvo FINAL ne može da se potisne

en: Invalid property type
sr@ijekavianlatin: Loš tip svojstva

en: Invalid empty ID
sr@ijekavianlatin: Loš prazan ID

en: IDs cannot start with an uppercase letter
sr@ijekavianlatin: ID‑ovi ne mogu da počinju velikim slovom

en: IDs must start with a letter or underscore
sr@ijekavianlatin: ID‑ovi treba da počinju slovom ili podvlakom

en: IDs must contain only letters, numbers, and underscores
sr@ijekavianlatin: ID‑ovi mogu da sadrže samo slova, brojeve i podvlake

en: ID illegally masks global JavaScript property
sr@ijekavianlatin: ID nedozvoljeno zaklanja globalno JavaScript svojstvo

en: No property alias location
sr@ijekavianlatin: Nema svojstva lokacije alijasa

en: Invalid alias location
sr@ijekavianlatin: Loša lokacija alijasa

en: Invalid alias reference. An alias reference must be specified as <id>, <id>.<property> or <id>.<value property>.<property>
sr@ijekavianlatin: Loš upućivač na alijas. Upućivači na alijase moraju se zadavati kao <id>, <id>.<property> ili <id>.<value property>.<property>.

en: Invalid alias reference. Unable to find id "%1"
sr@ijekavianlatin: Loš upućivač na alijas. ID „%1“ ne može da se nađe.

en: Alias property exceeds alias bounds
sr@ijekavianlatin: Svojstvo alijasa prelazi granice alijasa

en: Binding loop detected for property "%1"
sr@ijekavianlatin: Otkrivena svezna petlja za svojstvo „%1“

[ctx: QDeclarativeParser]
en: Syntax error
sr@ijekavianlatin: Sintaksna greška

[ctx: QDeclarativeParser]
en: Unexpected token `%1'
sr@ijekavianlatin: Neočekivan token „%1“

[ctx: QDeclarativeParser]
en: Expected token `%1'
sr@ijekavianlatin: Očekivan je token „%1“

[ctx: QDeclarativeParser]
en: Illegal unicode escape sequence
sr@ijekavianlatin: Nedozvoljen Unicode izbjegavački niz

[ctx: QDeclarativeParser]
en: Illegal character
sr@ijekavianlatin: Nedozvoljen znak

[ctx: QDeclarativeParser]
en: Unclosed string at end of line
sr@ijekavianlatin: Nezatvorena niska na kraju reda

[ctx: QDeclarativeParser]
en: Illegal escape sequence
sr@ijekavianlatin: Nedozvoljen izbegavački niz

[ctx: QDeclarativeParser]
en: Unclosed comment at end of file
sr@ijekavianlatin: Nezatvoren komentar na kraju fajla

[ctx: QDeclarativeParser]
en: Illegal syntax for exponential number
sr@ijekavianlatin: Nedozvoljena sintaksa za broj sa izložiocem

[ctx: QDeclarativeParser]
en: Identifier cannot start with numeric literal
sr@ijekavianlatin: Identifikator ne može počinjati brojem

[ctx: QDeclarativeParser]
en: Unterminated regular expression literal
sr@ijekavianlatin: Neokončan doslovni regularni izraz

[ctx: QDeclarativeParser]
en: Invalid regular expression flag '%0'
sr@ijekavianlatin: Loša zastavica regularnog izraza „%0“

[ctx: QDeclarativeParser]
en: Unterminated regular expression backslash sequence
sr@ijekavianlatin: Neokončan niz regularnog izraza sa kontrakrozom

[ctx: QDeclarativeParser]
en: Unterminated regular expression class
sr@ijekavianlatin: Neokončana klasa regularnog izraza

[ctx: QDeclarativeCompiledBindings]
en: Binding loop detected for property "%1"
sr@ijekavianlatin: Otkrivena svezna petlja za svojstvo „%1“

en: Script %1 unavailable
sr@ijekavianlatin: Skripta %1 nije dostupna

en: Type %1 unavailable
sr@ijekavianlatin: Tip %1 nije dostupan

en: Namespace %1 cannot be used as a type
sr@ijekavianlatin: Imenski prostor %1 ne može da se koristi kao tip

en: plugin cannot be loaded for module "%1": %2
sr@ijekavianlatin: priključak za modul „%1“ ne može da se učita: %2

en: module "%1" plugin "%2" not found
sr@ijekavianlatin: priključak „%2“ modula „%1“ nije nađen

en: module "%1" version %2.%3 is not installed
sr@ijekavianlatin: verzija %2.%3 modula „%1“ nije instalirana

en: module "%1" is not installed
sr@ijekavianlatin: modul „%1“ nije instaliran

en: "%1": no such directory
sr@ijekavianlatin: ne postoji fascikla „%1“

en: import "%1" has no qmldir and no namespace
sr@ijekavianlatin: uvoz „%1“ nema QML fasciklu niti imenski prostor

en: - %1 is not a namespace
sr@ijekavianlatin: — %1 nije imenski prostor

en: - nested namespaces not allowed
sr@ijekavianlatin: — ugnežđeni imenski prostori nisu dozvoljeni

en: local directory
sr@ijekavianlatin: lokalna fascikla

en: is ambiguous. Found in %1 and in %2
sr@ijekavianlatin: je dvosmisleno. Nađeno u %1 i %2.

en: is ambiguous. Found in %1 in version %2.%3 and %4.%5
sr@ijekavianlatin: je dvosmisleno. Nađeno u %1 u verzijama %2.%3 i %4.%5

en: is instantiated recursively
sr@ijekavianlatin: se rekurzivno konstruiše

en: is not a type
sr@ijekavianlatin: nije tip

en: File name case mismatch for "%1"
sr@ijekavianlatin: Neslaganje veličine slova u imenu fajla za „%1“

en: executeSql called outside transaction()
sr@ijekavianlatin: executeSql pozvano izvan transaction()

en: Read-only Transaction
sr@ijekavianlatin: Transakcija samo‑za‑čitanje

en: Version mismatch: expected %1, found %2
sr@ijekavianlatin: Neslaganje verzija: očekivana %1, viđena %2

en: SQL transaction failed
sr@ijekavianlatin: Neuspela SQL transakcija

en: transaction: missing callback
sr@ijekavianlatin: transaction: nedostaje kontrapoziv

en: SQL: database version mismatch
sr@ijekavianlatin: SQL: neslaganje verzija baze

[ctx: QDeclarativeVME]
en: Unable to create object of type %1
sr@ijekavianlatin: Ne može se stvoriti objekat tipa %1

[ctx: QDeclarativeVME]
en: Cannot assign value %1 to property %2
sr@ijekavianlatin: Ne može se dodijeliti vrijednost %1 svojstvu %2

[ctx: QDeclarativeVME]
en: Cannot assign object type %1 with no default method
sr@ijekavianlatin: Ne može se dodijeliti objekat tipa %1 bez podrazumijevanog metoda

[ctx: QDeclarativeVME]
en: Cannot connect mismatched signal/slot %1 %vs. %2
sr@ijekavianlatin: Ne mogu se povezati neusaglašeni signal/slot %1 pr. %2

[ctx: QDeclarativeVME]
en: Cannot assign an object to signal property %1
sr@ijekavianlatin: Svojstvu signala %1 ne može se dodijeliti objekat

[ctx: QDeclarativeVME]
en: Cannot assign object to list
sr@ijekavianlatin: Listi se ne može dodijeliti objekat

[ctx: QDeclarativeVME]
en: Cannot assign object to interface property
sr@ijekavianlatin: Svojstvu sučelja se ne može dodijeliti objekat

[ctx: QDeclarativeVME]
en: Unable to create attached object
sr@ijekavianlatin: Ne može se stvoriti prikačeni objekat

[ctx: QDeclarativeVME]
en: Cannot set properties on %1 as it is null
sr@ijekavianlatin: Ne mogu se postaviti svojstva na %1 jer je nulto

[ctx: QDeclarativeParser]
en: Property value set multiple times
sr@ijekavianlatin: Vrijednost svojstva postavljena više puta

[ctx: QDeclarativeParser]
en: Expected type name
sr@ijekavianlatin: Očekivano je ime tipa

[ctx: QDeclarativeParser]
en: Invalid import qualifier ID
sr@ijekavianlatin: Loš ID kvalifikatora uvoza

[ctx: QDeclarativeParser]
en: Reserved name "Qt" cannot be used as an qualifier
sr@ijekavianlatin: Rezervisano ime „Qt“ ne može da bude kvalifikator

[ctx: QDeclarativeParser]
en: Script import qualifiers must be unique.
sr@ijekavianlatin: Kvalifikatori uvoza skripte moraju biti jedinstveni.

[ctx: QDeclarativeParser]
en: Script import requires a qualifier
sr@ijekavianlatin: Uvoz skripte zahtijeva kvalifikator

[ctx: QDeclarativeParser]
en: Library import requires a version
sr@ijekavianlatin: Uvoz biblioteke zahtijeva verziju

[ctx: QDeclarativeParser]
en: Expected parameter type
sr@ijekavianlatin: Očekivan je tip parametra

[ctx: QDeclarativeParser]
en: Invalid property type modifier
sr@ijekavianlatin: Loš modifikator tipa svojstva

[ctx: QDeclarativeParser]
en: Unexpected property type modifier
sr@ijekavianlatin: Neočekivan modifikator tipa svojstva

[ctx: QDeclarativeParser]
en: Expected property type
sr@ijekavianlatin: Očekivan je tip svojstva

[ctx: QDeclarativeParser]
en: Readonly not yet supported
sr@ijekavianlatin: Samo‑za‑čitanje još nije podržano

[ctx: QDeclarativeParser]
en: JavaScript declaration outside Script element
sr@ijekavianlatin: JavaScript deklaracija izvan elementa Script

en: Could not load cursor delegate
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da učitam delegat pokazivača

en: Could not instantiate cursor delegate
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da napravim primerak delegata pokazivača

en: front is a write-once property
sr@ijekavianlatin: front je jednom-upisno svojstvo

en: back is a write-once property
sr@ijekavianlatin: back je jednom-upisno svojstvo

[ctx: QDeclarativeAnimatedImage]
en: Qt was built without support for QMovie
sr@ijekavianlatin: Qt je izgrađen bez podrške za QMovie

en: KeyNavigation is only available via attached properties
sr@ijekavianlatin: KeyNavigation je dostupno samo preko prikačenih svojstava

en: Keys is only available via attached properties
sr@ijekavianlatin: Keys je dostupno samo preko prikačenih svojstava

en: LayoutMirroring is only available via attached properties
sr@ijekavianlatin: LayoutMirroring je dostupno samo preko prikačenih svojstava

en: Loader does not support loading non-visual elements.
sr@ijekavianlatin: Učitavač ne podržava učitavanje nevizuelnih elemenata.

en: LayoutDirection attached property only works with Items
sr@ijekavianlatin: LayoutDirection prikačeno svojstvo radi samo sa Items

en: Delegate component must be Item type.
sr@ijekavianlatin: Delegatska komponenta mora biti tipa Item.

en: Possible anchor loop detected on fill.
sr@ijekavianlatin: Otkrivena moguća sidrišna petlja pri popunjavanju.

en: Possible anchor loop detected on centerIn.
sr@ijekavianlatin: Otkrivena moguća sidrišna petlja pri centerIn.

en: Cannot anchor to an item that isn't a parent or sibling.
sr@ijekavianlatin: Ne može se sidriti uz stavku koja nije nije roditelj ili srodnik.

en: Possible anchor loop detected on vertical anchor.
sr@ijekavianlatin: Otkrivena moguća sidrišna petlja pri uspravnom sidrenju.

en: Possible anchor loop detected on horizontal anchor.
sr@ijekavianlatin: Otkrivena moguća sidrišna petlja pri vodoravnom sidrenju.

en: Cannot specify left, right, and hcenter anchors.
sr@ijekavianlatin: Ne mogu se zadati lijevo, desno i v‑centralno sidrenje.

en: Cannot anchor to a null item.
sr@ijekavianlatin: Ne može se sidriti uz nultu stavku.

en: Cannot anchor a horizontal edge to a vertical edge.
sr@ijekavianlatin: Ne može se sidriti vodoravna uz uspravnu ivicu.

en: Cannot anchor item to self.
sr@ijekavianlatin: Stavka se ne može sidriti sama uz sebe.

en: Cannot specify top, bottom, and vcenter anchors.
sr@ijekavianlatin: Ne mogu se zadati gornje, donje i u‑centralno sidrenje.

en: Baseline anchor cannot be used in conjunction with top, bottom, or vcenter anchors.
sr@ijekavianlatin: Sidrenje na osnovnu liniju ne može da se zada zajedno sa gornjim, donjim ili u‑centralnim sidrenjem.

en: Cannot anchor a vertical edge to a horizontal edge.
sr@ijekavianlatin: Ne može se sidriti uspravna ivica uz vodoravnu.

en: Cannot change the animation assigned to a Behavior.
sr@ijekavianlatin: Animacija dodijeljena ponašanju ne može da se promijeni.

en: Error decoding: %1: %2
sr@ijekavianlatin: Greška dekodiranja: %1: %2

en: Failed to get image from provider: %1
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da dobavim sliku od dobavljača: %1

en: Cannot open: %1
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da otvorim: %1

en: Cannot animate non-existent property "%1"
sr@ijekavianlatin: Ne može se animirati nepostojeće svojstvo „%1“

en: Cannot animate read-only property "%1"
sr@ijekavianlatin: Ne može se animirati svojstvo samo‑za‑čitanje „%1“

en: Cannot set a duration of < 0
sr@ijekavianlatin: Trajanje se ne može postaviti na manje od 0

en: Unable to preserve appearance under complex transform
sr@ijekavianlatin: Izgled ne može da se sačuva pri složenoj transformaciji

en: Unable to preserve appearance under non-uniform scale
sr@ijekavianlatin: Izgled ne može da se sačuva pri neravnomjernom skaliranju

en: Unable to preserve appearance under scale of 0
sr@ijekavianlatin: Izgled ne može da se sačuva pri skaliranju na 0

en: remove: index %1 out of range
sr@ijekavianlatin: remove: indeks %1 izvan opsega

en: insert: value is not an object
sr@ijekavianlatin: insert: vrijednost nije objekat

en: insert: index %1 out of range
sr@ijekavianlatin: insert: indeks %1 izvan opsega

en: move: out of range
sr@ijekavianlatin: move: van opsega

en: append: value is not an object
sr@ijekavianlatin: append: vrijednost nije objekat

en: set: value is not an object
sr@ijekavianlatin: set: vrijednost nije objekat

en: set: index %1 out of range
sr@ijekavianlatin: set: indeks %1 izvan opsega

en: ListElement: cannot contain nested elements
sr@ijekavianlatin: ListElement: ne može da sadrži ugniježđene elemente

en: ListElement: cannot use reserved "id" property
sr@ijekavianlatin: ListElement: ne može se upotrebiti rezervisano svojstvo „id“

en: ListElement: cannot use script for property value
sr@ijekavianlatin: ListElement: ne može se zadati skripta kao vrijednost svojstva

en: ListModel: undefined property '%1'
sr@ijekavianlatin: ListModel: nedefinisano svojstvo „%1“

en: "%1" duplicates a previous role name and will be disabled.
sr@ijekavianlatin: „%1“ duplira prethodno ime uloge i biće isključeno.

[ctx: QDeclarativeXmlRoleList]
en: An XmlListModel query must start with '/' or "//"
sr@ijekavianlatin: Upit za XmlListModel mora početi sa „/“ ili „//“

en: invalid query: "%1"
sr@ijekavianlatin: loš upit: „%1“

en: PropertyChanges does not support creating state-specific objects.
sr@ijekavianlatin: PropertyChanges ne podržava stvaranje objekata posebnih po stanju.

en: Cannot assign to read-only property "%1"
sr@ijekavianlatin: Ne može se dodjeljivati svojstvu samo‑za‑čitanje „%1“

en: Application is an abstract class
sr@ijekavianlatin: Application je apstraktna klasa

en: Animation is an abstract class
sr@ijekavianlatin: Animation je apstraktna klasa

[ctx: QDeclarativeXmlListModel]
en: Qt was built without support for xmlpatterns
sr@ijekavianlatin: Qt je izgrađen bez podrške za xmlpatterns

en: Connections: nested objects not allowed
sr@ijekavianlatin: Veze: ugniježđeni objekti nisu dozvoljeni

en: Connections: syntax error
sr@ijekavianlatin: Connections: sintaksna greška

en: Connections: script expected
sr@ijekavianlatin: Connections: skripta odbijena

[ctx: Debugger::JSAgentWatchData]
en: [Array of length %1]
sr@ijekavianlatin: [niz dužine %1]

[ctx: Debugger::JSAgentWatchData]
en: <undefined>
sr@ijekavianlatin: <nedefinisano>

en: Activate
sr@ijekavianlatin: Aktiviraj

en: Activates the program's main window
sr@ijekavianlatin: Aktivira glavni prozor programa

en: Go Back
sr@ijekavianlatin: Idi nazad

en: < &Back
sr@ijekavianlatin: < &Nazad

en: Continue
sr@ijekavianlatin: Nastavi

en: &Next
sr@ijekavianlatin: &Dalje

en: &Next >
sr@ijekavianlatin: &Dalje >

en: Commit
sr@ijekavianlatin: Predaj

en: Done
sr@ijekavianlatin: Gotovo

en: &Finish
sr@ijekavianlatin: &Završi

en: Cancel
sr@ijekavianlatin: Odustani

en: Help
sr@ijekavianlatin: Pomoć

en: &Help
sr@ijekavianlatin: P&omoć

[ctx: QPrintPreviewDialog]
en: Page Setup
sr@ijekavianlatin: Postavka stranice

[ctx: QPrintDialog]
en: Print
sr@ijekavianlatin: Štampanje

en: &Options >>
sr@ijekavianlatin: &Opcije >>

en: &Print
sr@ijekavianlatin: &Štampaj

en: &Options <<
sr@ijekavianlatin: &Opcije <<

en: Print to File (PDF)
sr@ijekavianlatin: Štampaj u fajl (PDF)

en: Print to File (Postscript)
sr@ijekavianlatin: Štampaj u fajl (PostScript)

en: Local file
sr@ijekavianlatin: lokalni fajl

en: Write %1 file
sr@ijekavianlatin: %1 fajl

en: Print To File ...
sr@ijekavianlatin: Štampanje u fajl

en: %1 is a directory.
    Please choose a different file name.
sr@ijekavianlatin: %1 je fascikla.
    Izaberite drugo ime fajla.

en: File %1 is not writable.
    Please choose a different file name.
sr@ijekavianlatin: Ne može se pisati u fajl %1.
    Izaberite drugo ime fajla.

en: %1 already exists.
    Do you want to overwrite it?
sr@ijekavianlatin: %1 već postoji.
    Želite li da prebrišete fajl?

[ctx: QPPDOptionsModel]
en: Name
sr@ijekavianlatin: ime

[ctx: QPPDOptionsModel]
en: Value
sr@ijekavianlatin: vrijednost

en: Show Details...
sr@ijekavianlatin: Prikaži detalje...

en: Hide Details...
sr@ijekavianlatin: Sakrij detalje...

[ctx: QMessageBox]
en: OK
sr@ijekavianlatin: U redu

[ctx: QMessageBox]
en: Help
sr@ijekavianlatin: Pomoć

en: <h3>About Qt</h3><p>This program uses Qt version %1.</p>
sr@ijekavianlatin: <h3>O Qt‑u</h3><p>Ovaj program koristi izdanje Qt‑a %1.</p>

en: <p>Qt is a C++ toolkit for cross-platform application development.</p><p>Qt provides single-source portability across all major desktop operating systems. It is also available for embedded Linux and other embedded and mobile operating systems.</p><p>Qt is available under three different licensing options designed to accommodate the needs of our various users.</p><p>Qt licensed under our commercial license agreement is appropriate for development of proprietary/commercial software where you do not want to share any source code with third parties or otherwise cannot comply with the terms of the GNU LGPL version 3 or GNU LGPL version 2.1.</p><p>Qt licensed under the GNU LGPL version 3 is appropriate for the development of Qt&nbsp;applications provided you can comply with the terms and conditions of the GNU LGPL version 3.</p><p>Qt licensed under the GNU LGPL version 2.1 is appropriate for the development of Qt&nbsp;applications provided you can comply with the terms and conditions of the GNU LGPL version 2.1.</p><p>Please see <a href="http://%2/">%2</a> for an overview of Qt licensing.</p><p>Copyright (C) %1 The Qt Company Ltd and other contributors.</p><p>Qt and the Qt logo are trademarks of The Qt Company Ltd.</p><p>Qt is The Qt Company Ltd product developed as an open source project. See <a href="http://%3/">%3</a> for more information.</p>
sr@ijekavianlatin: <p>Qt je C++ pribor za prekoplatformski razvoj programa.</p><p>Qt omogućava prenosivost jednog izvora na sve glavne operativne sisteme površi. Takođe se može koristiti na ugnežđenom Linuxu i drugim ugnežđenim i mobilnim operativnim sistemima.</p><p>Qt je dostupan pod tri različite licence, projektovane da zadovolje potrebe naših raznovrsnih korisnika.</p><p>Qt pod našom komercijalnom licencom prikladan je za razvoj vlasničkog (komercijalnog) softvera, kad ne želite da dijelite izvorni kȏ̑d sa drugima, ili se iz nekog razloga ne možete povinovati uslovima GNU‑ovim MOJL‑a izdanja 3 ili GNU‑ovim MOJL‑a izdanja 2.1.</p><p>Qt pod GNU‑ovim MOJL‑om izdanja 3 prikladan je za razvoj Qt programa ako se možete povinovati uslovima ove licence.</p><p>Qt pod GNU‑ovim MOJL‑om izdanja 2.1 prikladan je za razvoj Qt programa ako se možete povinovati uslovima ove licence.</p><p>Pogledajte <a href="%2">%2</a> za pregled licenciranja Qt‑a.</p><p>© %1, Qt Company i ostali doprinosioci.</p><p><i>Qt</i> i logotip Qt‑a spadaju u robne marke Qt Companyja.</p><p>Qt je proizvod Qt Companyja, i razvija se kao projekat otvorenog koda. Pogledajte <a href="%3">%3</a> za više detalja.</p>

en: About Qt
sr@ijekavianlatin: O Qt‑u

en: OK
sr@ijekavianlatin: U redu

en: %1 KB
sr@ijekavianlatin: %1 kB

en: %1 bytes
sr@ijekavianlatin: %1 bajtova

en: Invalid filename
sr@ijekavianlatin: Loše ime fajla

en: <b>The name "%1" can not be used.</b><p>Try using another name, with fewer characters or no punctuations marks.
sr@ijekavianlatin: <p>Ime „%1“ ne može biti upotrebljeno.</p><p>Pokušajte s drugim imenom, sa manje znakova ili bez interpunkcije.</p>

en: Name
sr@ijekavianlatin: Ime

en: Size
sr@ijekavianlatin: Veličina

[ctx: Match OS X Finder]
en: Kind
sr@ijekavianlatin: Vrsta

[ctx: All other platforms]
en: Type
sr@ijekavianlatin: Tip

en: Date Modified
sr@ijekavianlatin: Datum izmjene

en: What's This?
sr@ijekavianlatin: Šta je ovo?

[ctx: QPrintPreviewDialog]
en: Print Preview
sr@ijekavianlatin: Pregled pred štampanje

[ctx: QPrintPreviewDialog]
en: Next page
sr@ijekavianlatin: Sljedeća stranica

[ctx: QPrintPreviewDialog]
en: Previous page
sr@ijekavianlatin: Prethodna stranica

[ctx: QPrintPreviewDialog]
en: First page
sr@ijekavianlatin: Prva stranica

[ctx: QPrintPreviewDialog]
en: Last page
sr@ijekavianlatin: Posljednja stranica

[ctx: QPrintPreviewDialog]
en: Fit width
sr@ijekavianlatin: Uklopi širinu

[ctx: QPrintPreviewDialog]
en: Fit page
sr@ijekavianlatin: Uklopi stranicu

[ctx: QPrintPreviewDialog]
en: Zoom in
sr@ijekavianlatin: Uveličaj

[ctx: QPrintPreviewDialog]
en: Zoom out
sr@ijekavianlatin: Umanji

[ctx: QPrintPreviewDialog]
en: Portrait
sr@ijekavianlatin: Portret

[ctx: QPrintPreviewDialog]
en: Landscape
sr@ijekavianlatin: Pejzaž

[ctx: QPrintPreviewDialog]
en: Show single page
sr@ijekavianlatin: Samo jedna stranica

[ctx: QPrintPreviewDialog]
en: Show facing pages
sr@ijekavianlatin: Naspramne stranice

[ctx: QPrintPreviewDialog]
en: Show overview of all pages
sr@ijekavianlatin: Pregled svih stranica

[ctx: QPrintPreviewDialog]
en: Print
sr@ijekavianlatin: Štampaj

[ctx: QPrintPreviewDialog]
en: Page setup
sr@ijekavianlatin: Postavka stranice

[ctx: QPrintPreviewDialog]
en: Close
sr@ijekavianlatin: Zatvori

[ctx: QPrintPreviewDialog]
en: Export to PDF
sr@ijekavianlatin: Izvoz u PDF

[ctx: QPrintPreviewDialog]
en: Export to PostScript
sr@ijekavianlatin: Izvoz u PostScript

en: Select Font
sr@ijekavianlatin: Izaberite font

en: Font st&yle
sr@ijekavianlatin: &Stil fonta

en: &Size
sr@ijekavianlatin: &Veličina

en: Effects
sr@ijekavianlatin: Efekti

en: Stri&keout
sr@ijekavianlatin: &Precrtano

en: &Underline
sr@ijekavianlatin: Podv&učeno

en: Sample
sr@ijekavianlatin: Primer

en: Wr&iting System
sr@ijekavianlatin: &Zapisni sistem

en: File exists
sr@ijekavianlatin: Fajl postoji

en: <qt>Do you want to overwrite it?</qt>
sr@ijekavianlatin: <qt>Želite li da prebrišete fajl?</qt>

en: A0 (841 x 1189 mm)
sr@ijekavianlatin: A0 (841×1189 mm)

en: A1 (594 x 841 mm)
sr@ijekavianlatin: A1 (594×841 mm)

en: A2 (420 x 594 mm)
sr@ijekavianlatin: A2 (420×594 mm)

en: A3 (297 x 420 mm)
sr@ijekavianlatin: A3 (297×420 mm)

en: A4 (210 x 297 mm, 8.26 x 11.7 inches)
sr@ijekavianlatin: A4 (210×297 mm, 8,26×11,7 in)

en: A5 (148 x 210 mm)
sr@ijekavianlatin: A5 (148×210 mm)

en: A6 (105 x 148 mm)
sr@ijekavianlatin: A6 (105×148 mm)

en: A7 (74 x 105 mm)
sr@ijekavianlatin: A7 (74×105 mm)

en: A8 (52 x 74 mm)
sr@ijekavianlatin: A8 (52×74 mm)

en: A9 (37 x 52 mm)
sr@ijekavianlatin: A9 (37×52 mm)

en: B0 (1000 x 1414 mm)
sr@ijekavianlatin: B0 (1000×1414 mm)

en: B1 (707 x 1000 mm)
sr@ijekavianlatin: B1 (707×1000 mm)

en: B2 (500 x 707 mm)
sr@ijekavianlatin: B2 (500×707 mm)

en: B3 (353 x 500 mm)
sr@ijekavianlatin: B3 (353×500 mm)

en: B4 (250 x 353 mm)
sr@ijekavianlatin: B4 (250×353 mm)

en: B5 (176 x 250 mm, 6.93 x 9.84 inches)
sr@ijekavianlatin: B5 (176×250 mm, 6,93×9,84 in)

en: B6 (125 x 176 mm)
sr@ijekavianlatin: B6 (125×176 mm)

en: B7 (88 x 125 mm)
sr@ijekavianlatin: B7 (88×125 mm)

en: B8 (62 x 88 mm)
sr@ijekavianlatin: B8 (62×88 mm)

en: B9 (44 x 62 mm)
sr@ijekavianlatin: B9 (44×62 mm)

en: B10 (31 x 44 mm)
sr@ijekavianlatin: B10 (31×44 mm)

en: C5E (163 x 229 mm)
sr@ijekavianlatin: C5E (163×229 mm)

en: DLE (110 x 220 mm)
sr@ijekavianlatin: DLE (110×220 mm)

en: Executive (7.5 x 10 inches, 191 x 254 mm)
sr@ijekavianlatin: egzekutiv (7,5×10 in, 191×254 mm)

en: Folio (210 x 330 mm)
sr@ijekavianlatin: folio (210×330 mm)

en: Ledger (432 x 279 mm)
sr@ijekavianlatin: ledžer (432×279 mm)

en: Legal (8.5 x 14 inches, 216 x 356 mm)
sr@ijekavianlatin: legal (8,5×14 in, 216×356 mm)

en: Letter (8.5 x 11 inches, 216 x 279 mm)
sr@ijekavianlatin: leter (8,5×11 in, 216×279 mm)

en: Tabloid (279 x 432 mm)
sr@ijekavianlatin: tabloid (279×432 mm)

en: US Common #10 Envelope (105 x 241 mm)
sr@ijekavianlatin: SAD koverat obični #10 (105×241 mm)

en: Print selection
sr@ijekavianlatin: Štampaj izbor

en: Print current page
sr@ijekavianlatin: Štampaj trenutnu stranicu

en: Executive
sr@ijekavianlatin: SAD egzekutiv

en: Folio
sr@ijekavianlatin: SAD folio

en: Ledger
sr@ijekavianlatin: SAD ledžer

en: Legal
sr@ijekavianlatin: SAD legal

en: Letter
sr@ijekavianlatin: SAD leter

en: Tabloid
sr@ijekavianlatin: SAD tabloid

en: US Common #10 Envelope
sr@ijekavianlatin: SAD obični 10 kovertni

en: Custom
sr@ijekavianlatin: posebna

en: Centimeters (cm)
sr@ijekavianlatin: centimetri (cm)

en: Millimeters (mm)
sr@ijekavianlatin: milimetri (mm)

en: Inches (in)
sr@ijekavianlatin: inči (in)

en: Points (pt)
sr@ijekavianlatin: tačke (tač.)

en: Enter a value:
sr@ijekavianlatin: Unesite vrijednost:

en: Print
sr@ijekavianlatin: Štampanje

en: The 'From' value cannot be greater than the 'To' value.
sr@ijekavianlatin: Vrijednost ‘od’ ne može biti veća od vrijednosti ‘do’.

en: Remove
sr@ijekavianlatin: Ukloni

en: locally connected
sr@ijekavianlatin: lokalno povezan

en: Aliases: %1
sr@ijekavianlatin: Alijasi: %1

en: unknown
sr@ijekavianlatin: nepoznat

en: <empty>
sr@ijekavianlatin: <prazno>

en: Undo %1
sr@ijekavianlatin: Opozovi %1

[ctx: Default text for undo action]
en: Undo
sr@ijekavianlatin: Opozovi

en: Redo %1
sr@ijekavianlatin: Ponovi %1

[ctx: Default text for redo action]
en: Redo
sr@ijekavianlatin: Ponovi

en: Home
sr@ijekavianlatin: Domaće

[ctx: QFileDialog]
en: My Computer
sr@ijekavianlatin: Moj računar

en: %1 byte(s)
sr@ijekavianlatin: %1 bajtova

en: False
sr@ijekavianlatin: netačno

en: True
sr@ijekavianlatin: tačno

[ctx: QFileDialog]
en: Drive
sr@ijekavianlatin: Jedinica

[ctx: QFileDialog]
en: File
sr@ijekavianlatin: Fajl

[ctx: Match Windows Explorer]
en: File Folder
sr@ijekavianlatin: Fascikla datoteka

[ctx: All other platforms]
en: Folder
sr@ijekavianlatin: Fascikla

[ctx: Mac OS X Finder]
en: Alias
sr@ijekavianlatin: Alijas

[ctx: All other platforms]
en: Shortcut
sr@ijekavianlatin: Prečica

[ctx: QFileDialog]
en: Unknown
sr@ijekavianlatin: Nepoznato

en: Minimize
sr@ijekavianlatin: Minimizuj

en: Maximize
sr@ijekavianlatin: Maksimizuj

en: Unshade
sr@ijekavianlatin: Odmotaj

en: Shade
sr@ijekavianlatin: Namotaj

en: Restore Down
sr@ijekavianlatin: Obnovi dolje

en: Restore
sr@ijekavianlatin: Obnovi

en: Close
sr@ijekavianlatin: Zatvori

en: Menu
sr@ijekavianlatin: Meni

en: &Restore
sr@ijekavianlatin: &Obnovi

en: &Move
sr@ijekavianlatin: &Premjesti

en: Mi&nimize
sr@ijekavianlatin: M&inimizuj

en: Ma&ximize
sr@ijekavianlatin: M&aksimizuj

en: Stay on &Top
sr@ijekavianlatin: Ostani na &vrhu

en: &Close
sr@ijekavianlatin: &Zatvori

en: &Select All
sr@ijekavianlatin: Izaberi &sve

en: &Step up
sr@ijekavianlatin: Korak &gore

en: Step &down
sr@ijekavianlatin: Korak &dolje

[ctx: QMenuBar]
en: Corner Toolbar
sr@ijekavianlatin: Uglovna traka alatki

en: (Untitled)
sr@ijekavianlatin: (Neimenovano)

en: Actions
sr@ijekavianlatin: Radnje

en: Scroll here
sr@ijekavianlatin: Klizaj ovdje

en: Left edge
sr@ijekavianlatin: Lijeva ivica

en: Top
sr@ijekavianlatin: Vrh

en: Right edge
sr@ijekavianlatin: Desna ivica

en: Bottom
sr@ijekavianlatin: Dno

en: Page left
sr@ijekavianlatin: Stranica lijevo

en: Page up
sr@ijekavianlatin: Stranica gore

en: Page right
sr@ijekavianlatin: Stranica desno

en: Page down
sr@ijekavianlatin: Stranica dolje

en: Scroll left
sr@ijekavianlatin: Klizaj lijevo

en: Scroll up
sr@ijekavianlatin: Klizaj gore

en: Scroll right
sr@ijekavianlatin: Klizaj desno

en: Scroll down
sr@ijekavianlatin: Klizaj dolje

en: Close Tab
sr@ijekavianlatin: Zatvori jezičak

en: &Undo
sr@ijekavianlatin: &Opozovi

en: &Redo
sr@ijekavianlatin: &Ponovi

en: Cu&t
sr@ijekavianlatin: &Isijeci

en: &Copy
sr@ijekavianlatin: &Kopiraj

en: &Paste
sr@ijekavianlatin: &Nalijepi

en: Delete
sr@ijekavianlatin: Obriši

en: Select All
sr@ijekavianlatin: Izaberi sve

[ctx: QDialogButtonBox]
en: &OK
sr@ijekavianlatin: &U redu

[ctx: QDialogButtonBox]
en: OK
sr@ijekavianlatin: U redu

[ctx: QDialogButtonBox]
en: &Save
sr@ijekavianlatin: &Sačuvaj

[ctx: QDialogButtonBox]
en: Save
sr@ijekavianlatin: Sačuvaj

[ctx: QDialogButtonBox]
en: Open
sr@ijekavianlatin: Otvori

[ctx: QDialogButtonBox]
en: &Cancel
sr@ijekavianlatin: &Odustani

[ctx: QDialogButtonBox]
en: Cancel
sr@ijekavianlatin: Odustani

[ctx: QDialogButtonBox]
en: &Close
sr@ijekavianlatin: &Zatvori

[ctx: QDialogButtonBox]
en: Close
sr@ijekavianlatin: Zatvori

[ctx: QDialogButtonBox]
en: Apply
sr@ijekavianlatin: Primijeni

[ctx: QDialogButtonBox]
en: Reset
sr@ijekavianlatin: Resetuj

[ctx: QDialogButtonBox]
en: Help
sr@ijekavianlatin: Pomoć

[ctx: QDialogButtonBox]
en: Don't Save
sr@ijekavianlatin: Nemoj da sačuvaš

[ctx: QDialogButtonBox]
en: Close without Saving
sr@ijekavianlatin: Zatvori bez upisivanja

[ctx: QDialogButtonBox]
en: Discard
sr@ijekavianlatin: Odbaci

[ctx: QDialogButtonBox]
en: &Yes
sr@ijekavianlatin: &Da

[ctx: QDialogButtonBox]
en: Yes to &All
sr@ijekavianlatin: D&a za sve

[ctx: QDialogButtonBox]
en: &No
sr@ijekavianlatin: &Ne

[ctx: QDialogButtonBox]
en: N&o to All
sr@ijekavianlatin: N&e za sve

[ctx: QDialogButtonBox]
en: Save All
sr@ijekavianlatin: Sačuvaj sve

[ctx: QDialogButtonBox]
en: Abort
sr@ijekavianlatin: Obustavi

[ctx: QDialogButtonBox]
en: Retry
sr@ijekavianlatin: Pokušaj ponovo

[ctx: QDialogButtonBox]
en: Ignore
sr@ijekavianlatin: Ignoriši

[ctx: QDialogButtonBox]
en: Restore Defaults
sr@ijekavianlatin: Vrati podrazumijevano

en: Sh&ade
sr@ijekavianlatin: &Namotaj

en: &Unshade
sr@ijekavianlatin: &Odmotaj

[ctx: Translate this string to the string 'LTR' in left-to-right languages or to 'RTL' in right-to-left languages (such as Hebrew and Arabic) to get proper widget layout.]
en: QT_LAYOUT_DIRECTION
sr@ijekavianlatin: LTR

[ctx: MAC_APPLICATION_MENU]
en: Services
sr@ijekavianlatin: Servisi

[ctx: MAC_APPLICATION_MENU]
en: Hide %1
sr@ijekavianlatin: Sakrij %1

[ctx: MAC_APPLICATION_MENU]
en: Hide Others
sr@ijekavianlatin: Sakrij ostale

[ctx: MAC_APPLICATION_MENU]
en: Show All
sr@ijekavianlatin: Prikaži sve

[ctx: MAC_APPLICATION_MENU]
en: Preferences...
sr@ijekavianlatin: Postavke...

[ctx: MAC_APPLICATION_MENU]
en: Quit %1
sr@ijekavianlatin: Napusti %1

[ctx: MAC_APPLICATION_MENU]
en: About %1
sr@ijekavianlatin: O %1

en: Exit
sr@ijekavianlatin: napusti

[ctx: QShortcut]
en: Left
sr@ijekavianlatin: Levo

[ctx: QShortcut]
en: Up
sr@ijekavianlatin: Gore

[ctx: QShortcut]
en: Right
sr@ijekavianlatin: Desno

[ctx: QShortcut]
en: Down
sr@ijekavianlatin: Dole

[ctx: QShortcut]
en: Help
sr@ijekavianlatin: pomoć

[ctx: QShortcut]
en: Back
sr@ijekavianlatin: nazad

[ctx: QShortcut]
en: Forward
sr@ijekavianlatin: naprijed

[ctx: QShortcut]
en: Stop
sr@ijekavianlatin: stop

[ctx: QShortcut]
en: Refresh
sr@ijekavianlatin: osvježi

[ctx: QShortcut]
en: Volume Down
sr@ijekavianlatin: zvuk·dolje

[ctx: QShortcut]
en: Volume Mute
sr@ijekavianlatin: zvuk·utišan

[ctx: QShortcut]
en: Volume Up
sr@ijekavianlatin: zvuk·gore

[ctx: QShortcut]
en: Bass Boost
sr@ijekavianlatin: bas·pojačanje

[ctx: QShortcut]
en: Bass Up
sr@ijekavianlatin: bas·gore

[ctx: QShortcut]
en: Bass Down
sr@ijekavianlatin: bas·dolje

[ctx: QShortcut]
en: Treble Up
sr@ijekavianlatin: sopran·gore

[ctx: QShortcut]
en: Treble Down
sr@ijekavianlatin: sopran·dolje

[ctx: QShortcut]
en: Media Play
sr@ijekavianlatin: medija·pusti

[ctx: QShortcut]
en: Media Stop
sr@ijekavianlatin: medija·stop

[ctx: QShortcut]
en: Media Previous
sr@ijekavianlatin: medija·prethodno

[ctx: QShortcut]
en: Media Next
sr@ijekavianlatin: medija·naredno

[ctx: QShortcut]
en: Media Record
sr@ijekavianlatin: medija·snimaj

[ctx: QShortcut]
en: Media Pause
sr@ijekavianlatin: medija·pauziraj

[ctx: QShortcut]
en: Toggle Media Play/Pause
sr@ijekavianlatin: pusti·ili·pauziraj

[ctx: QShortcut]
en: Home Page
sr@ijekavianlatin: domaća·stranica

[ctx: QShortcut]
en: Favorites
sr@ijekavianlatin: omiljeno

[ctx: QShortcut]
en: Search
sr@ijekavianlatin: traži

[ctx: QShortcut]
en: Standby
sr@ijekavianlatin: pripravan

[ctx: QShortcut]
en: Open URL
sr@ijekavianlatin: otvori·URL

[ctx: QShortcut]
en: Launch Mail
sr@ijekavianlatin: pokreni·poštu

[ctx: QShortcut]
en: Launch Media
sr@ijekavianlatin: pokreni·medijum

[ctx: QShortcut]
en: Launch (0)
sr@ijekavianlatin: pokreni·0

[ctx: QShortcut]
en: Launch (1)
sr@ijekavianlatin: pokreni·1

[ctx: QShortcut]
en: Launch (2)
sr@ijekavianlatin: pokreni·2

[ctx: QShortcut]
en: Launch (3)
sr@ijekavianlatin: pokreni·3

[ctx: QShortcut]
en: Launch (4)
sr@ijekavianlatin: pokreni·4

[ctx: QShortcut]
en: Launch (5)
sr@ijekavianlatin: pokreni·5

[ctx: QShortcut]
en: Launch (6)
sr@ijekavianlatin: pokreni·6

[ctx: QShortcut]
en: Launch (7)
sr@ijekavianlatin: pokreni·7

[ctx: QShortcut]
en: Launch (8)
sr@ijekavianlatin: pokreni·8

[ctx: QShortcut]
en: Launch (9)
sr@ijekavianlatin: pokreni·9

[ctx: QShortcut]
en: Launch (A)
sr@ijekavianlatin: pokreni·A

[ctx: QShortcut]
en: Launch (B)
sr@ijekavianlatin: pokreni·B

[ctx: QShortcut]
en: Launch (C)
sr@ijekavianlatin: pokreni·C

[ctx: QShortcut]
en: Launch (D)
sr@ijekavianlatin: pokreni·D

[ctx: QShortcut]
en: Launch (E)
sr@ijekavianlatin: pokreni·E

[ctx: QShortcut]
en: Launch (F)
sr@ijekavianlatin: pokreni·F

[ctx: QShortcut]
en: Monitor Brightness Up
sr@ijekavianlatin: osvjetljaj·monitora·gore

[ctx: QShortcut]
en: Monitor Brightness Down
sr@ijekavianlatin: osvjetljaj·monitora·dolje

[ctx: QShortcut]
en: Keyboard Light On/Off
sr@ijekavianlatin: svjetlo·na·tastaturi

[ctx: QShortcut]
en: Keyboard Brightness Up
sr@ijekavianlatin: osvjetljaj·tastature·gore

[ctx: QShortcut]
en: Keyboard Brightness Down
sr@ijekavianlatin: osvjetljaj·tastature·dolje

[ctx: QShortcut]
en: Power Off
sr@ijekavianlatin: ugasi

[ctx: QShortcut]
en: Wake Up
sr@ijekavianlatin: probudi

[ctx: QShortcut]
en: Eject
sr@ijekavianlatin: izbaci

[ctx: QShortcut]
en: Screensaver
sr@ijekavianlatin: čuvar·ekrana

[ctx: QShortcut]
en: WWW
sr@ijekavianlatin: Web

[ctx: QShortcut]
en: Sleep
sr@ijekavianlatin: na·spavanje

[ctx: QShortcut]
en: LightBulb
sr@ijekavianlatin: sijalica

[ctx: QShortcut]
en: Shop
sr@ijekavianlatin: radnja

[ctx: QShortcut]
en: History
sr@ijekavianlatin: istorijat

[ctx: QShortcut]
en: Add Favorite
sr@ijekavianlatin: dodaj·omiljeno

[ctx: QShortcut]
en: Hot Links
sr@ijekavianlatin: vruće·veze

[ctx: QShortcut]
en: Adjust Brightness
sr@ijekavianlatin: podesi·osvjetljaj

[ctx: QShortcut]
en: Finance
sr@ijekavianlatin: finansije

[ctx: QShortcut]
en: Community
sr@ijekavianlatin: zajednica

[ctx: QShortcut]
en: Audio Rewind
sr@ijekavianlatin: audio·premotaj

[ctx: QShortcut]
en: Back Forward
sr@ijekavianlatin: nazad·naprijed

[ctx: QShortcut]
en: Application Left
sr@ijekavianlatin: programsko·lijevo

[ctx: QShortcut]
en: Application Right
sr@ijekavianlatin: programsko·desno

[ctx: QShortcut]
en: Book
sr@ijekavianlatin: knjiga

[ctx: QShortcut]
en: Calculator
sr@ijekavianlatin: kalkulator

[ctx: QShortcut]
en: Clear
sr@ijekavianlatin: očisti

[ctx: QShortcut]
en: Clear Grab
sr@ijekavianlatin: očisti·uhvati

[ctx: QShortcut]
en: Close
sr@ijekavianlatin: zatvori

[ctx: QShortcut]
en: Copy
sr@ijekavianlatin: kopiraj

[ctx: QShortcut]
en: Cut
sr@ijekavianlatin: isijeci

[ctx: QShortcut]
en: Display
sr@ijekavianlatin: prikaži

[ctx: QShortcut]
en: Documents
sr@ijekavianlatin: dokumenti

[ctx: QShortcut]
en: Spreadsheet
sr@ijekavianlatin: tablica

[ctx: QShortcut]
en: Browser
sr@ijekavianlatin: pregledač

[ctx: QShortcut]
en: Game
sr@ijekavianlatin: igra

[ctx: QShortcut]
en: Go
sr@ijekavianlatin: idi

[ctx: QShortcut]
en: Logoff
sr@ijekavianlatin: odjavi·me

[ctx: QShortcut]
en: Market
sr@ijekavianlatin: tržnica

[ctx: QShortcut]
en: Meeting
sr@ijekavianlatin: sastanak

[ctx: QShortcut]
en: Keyboard Menu
sr@ijekavianlatin: meni·tastature

[ctx: QShortcut]
en: Menu PB
sr@ijekavianlatin: meni·PB

[ctx: QShortcut]
en: My Sites
sr@ijekavianlatin: moji·sajtovi

[ctx: QShortcut]
en: News
sr@ijekavianlatin: vijesti

[ctx: QShortcut]
en: Home Office
sr@ijekavianlatin: domaća·kancelarija

[ctx: QShortcut]
en: Option
sr@ijekavianlatin: opcija

[ctx: QShortcut]
en: Paste
sr@ijekavianlatin: nalijepi

[ctx: QShortcut]
en: Phone
sr@ijekavianlatin: telefon

[ctx: QShortcut]
en: Reply
sr@ijekavianlatin: odgovori

[ctx: QShortcut]
en: Reload
sr@ijekavianlatin: učitaj·ponovo

[ctx: QShortcut]
en: Rotate Windows
sr@ijekavianlatin: rotiraj·prozore

[ctx: QShortcut]
en: Rotation PB
sr@ijekavianlatin: rotacija·PB

[ctx: QShortcut]
en: Rotation KB
sr@ijekavianlatin: rotacija·KB

[ctx: QShortcut]
en: Save
sr@ijekavianlatin: sačuvaj

[ctx: QShortcut]
en: Send
sr@ijekavianlatin: pošalji

[ctx: QShortcut]
en: Spellchecker
sr@ijekavianlatin: pravopisar

[ctx: QShortcut]
en: Split Screen
sr@ijekavianlatin: podijeli·ekran

[ctx: QShortcut]
en: Support
sr@ijekavianlatin: podrška

[ctx: QShortcut]
en: Task Panel
sr@ijekavianlatin: panel·zadataka

[ctx: QShortcut]
en: Terminal
sr@ijekavianlatin: terminal

[ctx: QShortcut]
en: Tools
sr@ijekavianlatin: alatke

[ctx: QShortcut]
en: Travel
sr@ijekavianlatin: putovanje

[ctx: QShortcut]
en: Video
sr@ijekavianlatin: video

[ctx: QShortcut]
en: Word Processor
sr@ijekavianlatin: obrađivač·teksta

[ctx: QShortcut]
en: Zoom In
sr@ijekavianlatin: uveličaj

[ctx: QShortcut]
en: Zoom Out
sr@ijekavianlatin: umanji

[ctx: QShortcut]
en: Away
sr@ijekavianlatin: odsutnost

[ctx: QShortcut]
en: Messenger
sr@ijekavianlatin: glasnik

[ctx: QShortcut]
en: WebCam
sr@ijekavianlatin: veb·kamera

[ctx: QShortcut]
en: Mail Forward
sr@ijekavianlatin: proslijedi·poštu

[ctx: QShortcut]
en: Pictures
sr@ijekavianlatin: slike

[ctx: QShortcut]
en: Music
sr@ijekavianlatin: muzika

[ctx: QShortcut]
en: Battery
sr@ijekavianlatin: baterija

[ctx: QShortcut]
en: Wireless
sr@ijekavianlatin: bežična

[ctx: QShortcut]
en: Ultra Wide Band
sr@ijekavianlatin: ultra·širokopojasna

[ctx: QShortcut]
en: Audio Forward
sr@ijekavianlatin: audio·proslijedi

[ctx: QShortcut]
en: Audio Repeat
sr@ijekavianlatin: audio·ponovi

[ctx: QShortcut]
en: Audio Random Play
sr@ijekavianlatin: audio·pusti·nasumično

[ctx: QShortcut]
en: Subtitle
sr@ijekavianlatin: podnaslov

[ctx: QShortcut]
en: Audio Cycle Track
sr@ijekavianlatin: audio·kruži·numere

[ctx: QShortcut]
en: Time
sr@ijekavianlatin: vrijeme

[ctx: QShortcut]
en: Select
sr@ijekavianlatin: izaberi

[ctx: QShortcut]
en: View
sr@ijekavianlatin: prikaži

[ctx: QShortcut]
en: Top Menu
sr@ijekavianlatin: glavni·meni

[ctx: QShortcut]
en: Suspend
sr@ijekavianlatin: suspenduj

[ctx: QShortcut]
en: Hibernate
sr@ijekavianlatin: hiberniši

[ctx: QShortcut]
en: Print Screen
sr@ijekavianlatin: PrintScreen

[ctx: QShortcut]
en: Page Up
sr@ijekavianlatin: PageUp

[ctx: QShortcut]
en: Page Down
sr@ijekavianlatin: PageDown

[ctx: QShortcut]
en: Caps Lock
sr@ijekavianlatin: CapsLock

[ctx: QShortcut]
en: Num Lock
sr@ijekavianlatin: NumLock

[ctx: QShortcut]
en: Number Lock
sr@ijekavianlatin: NumLock

[ctx: QShortcut]
en: Scroll Lock
sr@ijekavianlatin: ScrollLock

[ctx: QShortcut]
en: System Request
sr@ijekavianlatin: SysReq

[ctx: QShortcut]
en: Yes
sr@ijekavianlatin: da

[ctx: QShortcut]
en: No
sr@ijekavianlatin: ne

[ctx: QShortcut]
en: Context1
sr@ijekavianlatin: kontekst·1

[ctx: QShortcut]
en: Context2
sr@ijekavianlatin: kontekst·2

[ctx: QShortcut]
en: Context3
sr@ijekavianlatin: kontekst·3

[ctx: QShortcut]
en: Context4
sr@ijekavianlatin: kontekst·4

[ctx: QShortcut]
en: Call
sr@ijekavianlatin: poziv

[ctx: QShortcut]
en: Hangup
sr@ijekavianlatin: prekid

[ctx: QShortcut]
en: Toggle Call/Hangup
sr@ijekavianlatin: pozovi·ili·prekini

[ctx: QShortcut]
en: Flip
sr@ijekavianlatin: okret

[ctx: QShortcut]
en: Voice Dial
sr@ijekavianlatin: glasovno·pozovi

[ctx: QShortcut]
en: Last Number Redial
sr@ijekavianlatin: pozovi·posljednji·broj

[ctx: QShortcut]
en: Camera Shutter
sr@ijekavianlatin: zatvarač·fotoaparata

[ctx: QShortcut]
en: Camera Focus
sr@ijekavianlatin: fokus·fotoaparata

[ctx: QShortcut]
en: Kanji
sr@ijekavianlatin: kanđi

[ctx: QShortcut]
en: Muhenkan
sr@ijekavianlatin: muhenkan

[ctx: QShortcut]
en: Henkan
sr@ijekavianlatin: henkan

[ctx: QShortcut]
en: Romaji
sr@ijekavianlatin: romađi

[ctx: QShortcut]
en: Hiragana
sr@ijekavianlatin: hiragana

[ctx: QShortcut]
en: Katakana
sr@ijekavianlatin: katakana

[ctx: QShortcut]
en: Hiragana Katakana
sr@ijekavianlatin: hiragana·katakana

[ctx: QShortcut]
en: Zenkaku
sr@ijekavianlatin: zenkaku

[ctx: QShortcut]
en: Hankaku
sr@ijekavianlatin: hankaku

[ctx: QShortcut]
en: Zenkaku Hankaku
sr@ijekavianlatin: zenkaku·hankaku

[ctx: QShortcut]
en: Touroku
sr@ijekavianlatin: touroku

[ctx: QShortcut]
en: Massyo
sr@ijekavianlatin: masjo

[ctx: QShortcut]
en: Kana Lock
sr@ijekavianlatin: kana·zaključaj

[ctx: QShortcut]
en: Kana Shift
sr@ijekavianlatin: kana·pomjeri

[ctx: QShortcut]
en: Eisu Shift
sr@ijekavianlatin: eisu·pomjeri

[ctx: QShortcut]
en: Eisu toggle
sr@ijekavianlatin: eisu·prebaci

[ctx: QShortcut]
en: Code input
sr@ijekavianlatin: unos·koda

[ctx: QShortcut]
en: Multiple Candidate
sr@ijekavianlatin: višestruki·kandidat

[ctx: QShortcut]
en: Previous Candidate
sr@ijekavianlatin: prethodni·kandidat

[ctx: QShortcut]
en: Hangul
sr@ijekavianlatin: hangul

[ctx: QShortcut]
en: Hangul Start
sr@ijekavianlatin: hangul·početak

[ctx: QShortcut]
en: Hangul End
sr@ijekavianlatin: hangul·kraj

[ctx: QShortcut]
en: Hangul Hanja
sr@ijekavianlatin: hangul·handža

[ctx: QShortcut]
en: Hangul Jamo
sr@ijekavianlatin: hangul·džamo

[ctx: QShortcut]
en: Hangul Romaja
sr@ijekavianlatin: hangul·romadža

[ctx: QShortcut]
en: Hangul Jeonja
sr@ijekavianlatin: hangul·džeondža

[ctx: QShortcut]
en: Hangul Banja
sr@ijekavianlatin: hangul·bandža

[ctx: QShortcut]
en: Hangul PreHanja
sr@ijekavianlatin: hangul·prehandža

[ctx: QShortcut]
en: Hangul PostHanja
sr@ijekavianlatin: hangul·posthandža

[ctx: QShortcut]
en: Hangul Special
sr@ijekavianlatin: hangul·posebno

en: Select
sr@ijekavianlatin: izaberi

en: Copy &Link Location
sr@ijekavianlatin: Kopiraj &lokaciju veze

[ctx: QUnicodeControlCharacterMenu]
en: LRM Left-to-right mark
sr@ijekavianlatin: LRM oznaka s‑lijeva‑na‑desno

[ctx: QUnicodeControlCharacterMenu]
en: RLM Right-to-left mark
sr@ijekavianlatin: RLM oznaka s‑desna‑na‑lijevo

[ctx: QUnicodeControlCharacterMenu]
en: ZWJ Zero width joiner
sr@ijekavianlatin: ZWJ sastavljač nulte širine

[ctx: QUnicodeControlCharacterMenu]
en: ZWNJ Zero width non-joiner
sr@ijekavianlatin: ZWNJ nesastavljač nulte širine

[ctx: QUnicodeControlCharacterMenu]
en: ZWSP Zero width space
sr@ijekavianlatin: ZWSP razmak nulte širine

[ctx: QUnicodeControlCharacterMenu]
en: LRE Start of left-to-right embedding
sr@ijekavianlatin: LRE početak ugniježđenog slijeva-nadesno

[ctx: QUnicodeControlCharacterMenu]
en: RLE Start of right-to-left embedding
sr@ijekavianlatin: RLE početak ugniježđenog zdesna‑nalijevo

[ctx: QUnicodeControlCharacterMenu]
en: LRO Start of left-to-right override
sr@ijekavianlatin: LRO početak potisnog slijeva-nadesno

[ctx: QUnicodeControlCharacterMenu]
en: RLO Start of right-to-left override
sr@ijekavianlatin: RLO početak potisnog zdesna‑nalijevo

[ctx: QUnicodeControlCharacterMenu]
en: PDF Pop directional formatting
sr@ijekavianlatin: PDF istiskač formata usmjerenja

en: Insert Unicode control character
sr@ijekavianlatin: Umetni Unicode kontrolni znak

[ctx: QFontDatabase]
en: Normal
sr@ijekavianlatin: normalni

[ctx: QFontDatabase]
en: Bold
sr@ijekavianlatin: podebljani

[ctx: QFontDatabase]
en: Demi Bold
sr@ijekavianlatin: demipodebljani

[ctx: QFontDatabase]
en: Black
sr@ijekavianlatin: crni

[ctx: QFontDatabase]
en: Demi
sr@ijekavianlatin: demi

[ctx: QFontDatabase]
en: Light
sr@ijekavianlatin: laki

[ctx: QFontDatabase]
en: Italic
sr@ijekavianlatin: kurzivni

[ctx: QFontDatabase]
en: Oblique
sr@ijekavianlatin: iskošeni

[ctx: QFontDatabase]
en: Any
sr@ijekavianlatin: bilo koji

[ctx: QFontDatabase]
en: Latin
sr@ijekavianlatin: latinica

[ctx: QFontDatabase]
en: Greek
sr@ijekavianlatin: grčki

[ctx: QFontDatabase]
en: Cyrillic
sr@ijekavianlatin: ćirilica

[ctx: QFontDatabase]
en: Armenian
sr@ijekavianlatin: jermenski

[ctx: QFontDatabase]
en: Hebrew
sr@ijekavianlatin: hebrejski

[ctx: QFontDatabase]
en: Arabic
sr@ijekavianlatin: arapski

[ctx: QFontDatabase]
en: Syriac
sr@ijekavianlatin: sirijski

[ctx: QFontDatabase]
en: Thaana
sr@ijekavianlatin: tana

[ctx: QFontDatabase]
en: Devanagari
sr@ijekavianlatin: devanagari

[ctx: QFontDatabase]
en: Bengali
sr@ijekavianlatin: bengalski

[ctx: QFontDatabase]
en: Gurmukhi
sr@ijekavianlatin: gurmuki

[ctx: QFontDatabase]
en: Gujarati
sr@ijekavianlatin: gudžarati

[ctx: QFontDatabase]
en: Oriya
sr@ijekavianlatin: orija

[ctx: QFontDatabase]
en: Tamil
sr@ijekavianlatin: tamilski

[ctx: QFontDatabase]
en: Telugu
sr@ijekavianlatin: telugu

[ctx: QFontDatabase]
en: Kannada
sr@ijekavianlatin: kanada

[ctx: QFontDatabase]
en: Malayalam
sr@ijekavianlatin: malajalam

[ctx: QFontDatabase]
en: Sinhala
sr@ijekavianlatin: sinhaleski

[ctx: QFontDatabase]
en: Thai
sr@ijekavianlatin: tajlandski

[ctx: QFontDatabase]
en: Lao
sr@ijekavianlatin: laoćanski

[ctx: QFontDatabase]
en: Tibetan
sr@ijekavianlatin: tibetanski

[ctx: QFontDatabase]
en: Myanmar
sr@ijekavianlatin: mjanmarski

[ctx: QFontDatabase]
en: Georgian
sr@ijekavianlatin: gruzijski

[ctx: QFontDatabase]
en: Khmer
sr@ijekavianlatin: kmerski

[ctx: QFontDatabase]
en: Simplified Chinese
sr@ijekavianlatin: pojednostavljeni kineski

[ctx: QFontDatabase]
en: Traditional Chinese
sr@ijekavianlatin: tradicionalni kineski

[ctx: QFontDatabase]
en: Japanese
sr@ijekavianlatin: japanski

[ctx: QFontDatabase]
en: Korean
sr@ijekavianlatin: korejski

[ctx: QFontDatabase]
en: Vietnamese
sr@ijekavianlatin: vijetnamski

[ctx: QFontDatabase]
en: Symbol
sr@ijekavianlatin: simboli

[ctx: QFontDatabase]
en: Ogham
sr@ijekavianlatin: ogam

[ctx: QFontDatabase]
en: Runic
sr@ijekavianlatin: runski

[ctx: QFontDatabase]
en: N'Ko
sr@ijekavianlatin: nko

en: XIM input method
sr@ijekavianlatin: Metod unosa XIM

en: Windows input method
sr@ijekavianlatin: Windowsov metod unosa

en: Mac OS X input method
sr@ijekavianlatin: MacOS‑ov metod unosa

en: S60 FEP input method
sr@ijekavianlatin: Metod unosa FEP (S60)

en: New
sr@ijekavianlatin: Nova

en: Toggle Breakpoint
sr@ijekavianlatin: Prelomna tačka

en: Disable Breakpoint
sr@ijekavianlatin: Isključi prelomnu tačku

en: Enable Breakpoint
sr@ijekavianlatin: Uključi prelomnu tačku

en: Breakpoint Condition:
sr@ijekavianlatin: Uslov prelomne tačke:

en: Loaded Scripts
sr@ijekavianlatin: Učitane skripte

en: Breakpoints
sr@ijekavianlatin: Prelomne tačke

en: Stack
sr@ijekavianlatin: Stek

en: Locals
sr@ijekavianlatin: Lokalne

en: Console
sr@ijekavianlatin: Konzola

en: Debug Output
sr@ijekavianlatin: Ispravljački izlaz

en: Error Log
sr@ijekavianlatin: Dnevnik grešaka

en: Search
sr@ijekavianlatin: Pretraga

en: View
sr@ijekavianlatin: Prikaz

en: Qt Script Debugger
sr@ijekavianlatin: Ispravljač QtScripta

[ctx: QScriptBreakpointsModel]
en: Location
sr@ijekavianlatin: lokacija

[ctx: QScriptBreakpointsModel]
en: Condition
sr@ijekavianlatin: uslov

[ctx: QScriptBreakpointsModel]
en: Ignore-count
sr@ijekavianlatin: br. ignorisanja

[ctx: QScriptBreakpointsModel]
en: Single-shot
sr@ijekavianlatin: jednokratna

[ctx: QScriptBreakpointsModel]
en: Hit-count
sr@ijekavianlatin: br. pogodaka

en: Previous
sr@ijekavianlatin: Prethodno

en: Next
sr@ijekavianlatin: Sljedeće

en: Case Sensitive
sr@ijekavianlatin: Razlikuj veličinu slova

en: Whole words
sr@ijekavianlatin: Cijele riječi

en: <img src=":/qt/scripttools/debugging/images/wrap.png">&nbsp;Search wrapped
sr@ijekavianlatin: <img src=":/qt/scripttools/debugging/images/wrap.png">&nbsp;Pretraga omotana

en: Go to Line
sr@ijekavianlatin: Idi na red

en: Line:
sr@ijekavianlatin: Red:

en: Interrupt
sr@ijekavianlatin: Prekid

en: Step Into
sr@ijekavianlatin: Ukorači

en: Step Over
sr@ijekavianlatin: Prekorači

en: Step Out
sr@ijekavianlatin: Iskorači

en: Run to Cursor
sr@ijekavianlatin: Izvršavaj do kursora

en: Run to New Script
sr@ijekavianlatin: Izvršavaj do nove skripte

en: Clear Debug Output
sr@ijekavianlatin: Očisti ispravljački izlaz

en: Clear Error Log
sr@ijekavianlatin: Očisti dnevnik grešaka

en: Clear Console
sr@ijekavianlatin: Očisti konzolu

en: &Find in Script...
sr@ijekavianlatin: &Nađi u skripti...

en: Find &Next
sr@ijekavianlatin: Nađi &sljedeće

en: Find &Previous
sr@ijekavianlatin: Nađi &prethodno

en: Debug
sr@ijekavianlatin: Ispravljanje

[ctx: QScriptDebuggerLocalsModel]
en: Name
sr@ijekavianlatin: Ime

[ctx: QScriptDebuggerLocalsModel]
en: Value
sr@ijekavianlatin: vrijednost

[ctx: QScriptDebuggerStackModel]
en: Level
sr@ijekavianlatin: nivo

[ctx: QScriptDebuggerStackModel]
en: Name
sr@ijekavianlatin: Ime

[ctx: QScriptDebuggerStackModel]
en: Location
sr@ijekavianlatin: lokacija

[ctx: QNetworkAccessFileBackend]
en: Request for opening non-local file %1
sr@ijekavianlatin: Zahtjev za otvaranje nelokalnog fajla %1

[ctx: QNetworkAccessFileBackend]
en: Error opening %1: %2
sr@ijekavianlatin: Greška pri otvaranju %1: %2

[ctx: QNetworkAccessFileBackend]
en: Write error writing to %1: %2
sr@ijekavianlatin: Greška pri pisanju u %1: %2

[ctx: QNetworkAccessFileBackend]
en: Cannot open %1: Path is a directory
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da otvorim %1: to je fascikla

[ctx: QNetworkAccessFileBackend]
en: Read error reading from %1: %2
sr@ijekavianlatin: Greška pri čitanju iz %1: %2

[ctx: QNetworkAccessCacheBackend]
en: Error opening %1
sr@ijekavianlatin: Greška pri otvaranju %1

[ctx: QNetworkAccessDataBackend]
en: Invalid URI: %1
sr@ijekavianlatin: Loš URI: %1

[ctx: QNetworkReply]
en: Protocol "%1" is unknown
sr@ijekavianlatin: Protokol „%1“ nije poznat

[ctx: QNetworkReply]
en: Network session error.
sr@ijekavianlatin: Greška mrežne sesije.

[ctx: QNetworkReply]
en: backend start error.
sr@ijekavianlatin: Greška pokretanja pozadine.

en: Temporary network failure.
sr@ijekavianlatin: Privremeni krah mreže.

en: Operation canceled
sr@ijekavianlatin: Postupak otkazan

[ctx: QNetworkAccessManager]
en: Network access is disabled.
sr@ijekavianlatin: Pristup mreži je isključen.

en: No suitable proxy found
sr@ijekavianlatin: Nije nađen pogodan proksi

en: Cannot open %1: is a directory
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da otvorim %1: to je fascikla

en: Logging in to %1 failed: authentication required
sr@ijekavianlatin: Neuspjelo prijavljivanje na %1: neophodna autentifikacija

en: Error while downloading %1: %2
sr@ijekavianlatin: Greška pri preuzimanju %1: %2

en: Error while uploading %1: %2
sr@ijekavianlatin: Greška pri otpremanju %1: %2

[ctx: QNetworkAccessDebugPipeBackend]
en: Write error writing to %1: %2
sr@ijekavianlatin: Greška pri pisanju u %1: %2

en: Socket error on %1: %2
sr@ijekavianlatin: Greška soketa na %1: %2

en: Remote host closed the connection prematurely on %1
sr@ijekavianlatin: Udaljeni domaćin je prerano zatvorio vezu na %1

en: Connection to proxy refused
sr@ijekavianlatin: Veza s proksijem odbijena

en: Connection to proxy closed prematurely
sr@ijekavianlatin: Veza s proksijem prerano okončana

en: Proxy host not found
sr@ijekavianlatin: Domaćin proksija nije nađen

en: Connection to proxy timed out
sr@ijekavianlatin: Vezi s proksijem isteklo vrijeme

en: Proxy authentication failed
sr@ijekavianlatin: Neuspješna autentifikacija proksija

en: Proxy authentication failed: %1
sr@ijekavianlatin: Neuspješna autentifikacija proksija: %1

en: SOCKS version 5 protocol error
sr@ijekavianlatin: Greška protokola SOCKS verzije 5

en: Host not found
sr@ijekavianlatin: Domaćin nije nađen

en: General SOCKSv5 server failure
sr@ijekavianlatin: Opšti krah SOCKS (v5) servera

en: Connection not allowed by SOCKSv5 server
sr@ijekavianlatin: SOCKS (v5) server ne dozvoljava vezu

en: Network unreachable
sr@ijekavianlatin: Mreža je nedostižna

en: Connection refused
sr@ijekavianlatin: Veza odbijena

en: TTL expired
sr@ijekavianlatin: TTL istekao

en: SOCKSv5 command not supported
sr@ijekavianlatin: SOCKS (v5) naredba nije podržana

en: Address type not supported
sr@ijekavianlatin: Tip adrese nije podržan

en: Unknown SOCKSv5 proxy error code 0x%1
sr@ijekavianlatin: Nepoznat kȏ̑d greške 0x%1 SOCKS (v5) proksija

[ctx: QSocks5SocketEngine]
en: Network operation timed out
sr@ijekavianlatin: Mrežnoj aktivnosti isteklo vrijeme

en: Unable to initialize non-blocking socket
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da pripremim neblokirajući soket

en: Unable to initialize broadcast socket
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da pripremim emiterski soket

en: Attempt to use IPv6 socket on a platform with no IPv6 support
sr@ijekavianlatin: Pokušaj upotrebe IPv6 soketa na platformi bez podrške za IPv6

en: The remote host closed the connection
sr@ijekavianlatin: Udaljeni domaćin je zatvorio vezu

en: Network operation timed out
sr@ijekavianlatin: Mrežnoj aktivnosti isteklo vrijeme

en: Out of resources
sr@ijekavianlatin: Nema više resursa

en: Unsupported socket operation
sr@ijekavianlatin: Nepodržan postupak sa soketima

en: Protocol type not supported
sr@ijekavianlatin: Tip protokola nije podržan

en: Invalid socket descriptor
sr@ijekavianlatin: Loš opisnik soketa

en: Host unreachable
sr@ijekavianlatin: Domaćin je nedostižan

en: Permission denied
sr@ijekavianlatin: Dozvola odbijena

en: Connection timed out
sr@ijekavianlatin: Vezi isteklo vrijeme

en: The bound address is already in use
sr@ijekavianlatin: Svezana adresa je već u upotrebi

en: The address is not available
sr@ijekavianlatin: Adresa nije dostupna

en: The address is protected
sr@ijekavianlatin: Adresa je zaštićena

en: Datagram was too large to send
sr@ijekavianlatin: Datogram je preveliki za slanje

en: Unable to send a message
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da pošaljem poruku

en: Unable to receive a message
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da primim poruku

en: Unable to write
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da pišem

en: Network error
sr@ijekavianlatin: Mrežna greška

en: Another socket is already listening on the same port
sr@ijekavianlatin: Drugi soket već sluša na istom portu

en: Operation on non-socket
sr@ijekavianlatin: Postupak nad ne‑soketom

en: The proxy type is invalid for this operation
sr@ijekavianlatin: Tip proksija nije dobar za ovaj postupak

en: Unknown error
sr@ijekavianlatin: Nepoznata greška

en: This platform does not support IPv6
sr@ijekavianlatin: Ova platforma ne podržava IPv6

en: Operation on socket is not supported
sr@ijekavianlatin: Postupak nad soketom nije podržan

en: Socket operation timed out
sr@ijekavianlatin: Postupku soketa isteklo vrijeme

en: Socket is not connected
sr@ijekavianlatin: Soket nije povezan

en: The address is invalid for this operation
sr@ijekavianlatin: Adresa je loša za ovaj postupak

en: The specified network session is not opened
sr@ijekavianlatin: Zadata mrežna sesija nije otvorena

en: No error
sr@ijekavianlatin: Nema grešaka

en: The issuer certificate could not be found
sr@ijekavianlatin: Sertifikat izdavača ne može da se nađe

en: The certificate signature could not be decrypted
sr@ijekavianlatin: Potpis sertifikata ne može da se dešifruje

en: The public key in the certificate could not be read
sr@ijekavianlatin: Javni ključ u sertifikatu ne može da se pročita

en: The signature of the certificate is invalid
sr@ijekavianlatin: Loš potpis sertifikata

en: The certificate is not yet valid
sr@ijekavianlatin: Sertifikat još uvijek nije važeći

en: The certificate has expired
sr@ijekavianlatin: Sertifikat je istekao

en: The certificate's notBefore field contains an invalid time
sr@ijekavianlatin: Polje sertifikata notBefore sadrži loše vrijeme

en: The certificate's notAfter field contains an invalid time
sr@ijekavianlatin: Polje sertifikata notAfter sadrži loše vrijeme

en: The certificate is self-signed, and untrusted
sr@ijekavianlatin: Sertifikat je samopotpisan, i nepouzdan

en: The root certificate of the certificate chain is self-signed, and untrusted
sr@ijekavianlatin: Korjeni sertifikat u lancu sertifikata je samopotpisan, i nepouzdan

en: The issuer certificate of a locally looked up certificate could not be found
sr@ijekavianlatin: Sertifikat izdavača lokalno potraženog sertifikata ne može da se nađe

en: No certificates could be verified
sr@ijekavianlatin: Nijedan sertifikat ne može da se ovjeri

en: One of the CA certificates is invalid
sr@ijekavianlatin: Jedan od CA sertifikata nije valjan

en: The basicConstraints path length parameter has been exceeded
sr@ijekavianlatin: Premašen je parametar dužine putanje basicConstraints

en: The supplied certificate is unsuitable for this purpose
sr@ijekavianlatin: Priloženi sertifikat nije podoban za ovu namjenu

en: The root CA certificate is not trusted for this purpose
sr@ijekavianlatin: Sertifikat korjenog CA‑a nije pouzdan za ovu namjenu

en: The root CA certificate is marked to reject the specified purpose
sr@ijekavianlatin: Sertifikat korjenog CA‑a obilježen je da odbija zadatu namjenu

en: The current candidate issuer certificate was rejected because its subject name did not match the issuer name of the current certificate
sr@ijekavianlatin: Tekući kandidat za sertifikat izdavača odbijen je zato što mu se ime subjekta ne poklapa sa imenom izdavača tekućeg sertifikata

en: The current candidate issuer certificate was rejected because its issuer name and serial number was present and did not match the authority key identifier of the current certificate
sr@ijekavianlatin: Tekući kandidat za sertifikat izdavača odbijen je zato što su mu ime subjekta i serijski broj prisutni ali se ne poklapaju sa identifikatorom ključa autoriteta tekućeg sertifikata

en: The peer did not present any certificate
sr@ijekavianlatin: Parnjak nije priložio nikakav sertifikat

en: The host name did not match any of the valid hosts for this certificate
sr@ijekavianlatin: Ime domaćina se ne poklapa ni sa jednim od dobrih domaćina za ovaj sertifikat

en: The peer certificate is blacklisted
sr@ijekavianlatin: Sertifikat vršnjaka je dodat na crnu listu

en: Error creating SSL context (%1)
sr@ijekavianlatin: Greška pri stvaranju SSL konteksta (%1)

en: Invalid or empty cipher list (%1)
sr@ijekavianlatin: Loš ili prazan spisak šifrara (%1)

en: Cannot provide a certificate with no key, %1
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da dam sertifikat bez ključa, %1

en: Error loading local certificate, %1
sr@ijekavianlatin: Greška pri učitavanju lokalnog sertifikata, %1

en: Error loading private key, %1
sr@ijekavianlatin: Greška pri učitavanju privatnog ključa, %1

en: Private key does not certify public key, %1
sr@ijekavianlatin: Privatni ključ ne ovjerava javni, %1

en: Error creating SSL session, %1
sr@ijekavianlatin: Greška pri stvaranju SSL sesije, %1

en: Error creating SSL session: %1
sr@ijekavianlatin: greška pri stvaranju SSL sesije: %1

en: Unable to write data: %1
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da upišem podatke: %1

en: Unable to decrypt data: %1
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da dešifrujem podatke: %1

en: The TLS/SSL connection has been closed
sr@ijekavianlatin: TLS/SSL veza je zatvorena

en: Error while reading: %1
sr@ijekavianlatin: Greška tokom čitanja: %1

en: Error during SSL handshake: %1
sr@ijekavianlatin: Greška tokom SSL rukovanja: %1

[ctx: QHostInfoAgent]
en: No host name given
sr@ijekavianlatin: Nije dato ime domaćina

[ctx: QHostInfoAgent]
en: Invalid hostname
sr@ijekavianlatin: Loše ime domaćina

en: Unknown address type
sr@ijekavianlatin: Nepoznat tip adrese

[ctx: QHostInfo]
en: No host name given
sr@ijekavianlatin: Nije dato ime domaćina

en: Unknown error (%1)
sr@ijekavianlatin: Nepoznata greška (%1)

en: No host name given
sr@ijekavianlatin: Nije dato ime domaćina

en: Invalid hostname
sr@ijekavianlatin: Loše ime domaćina

en: Invalid configuration.
sr@ijekavianlatin: Loša postava.

en: Extra content at end of document.
sr@ijekavianlatin: Suvišan sadržaj na kraju dokumenta.

en: Invalid entity value.
sr@ijekavianlatin: Loša vrijednost entiteta.

en: Invalid XML character.
sr@ijekavianlatin: Loš XML znak.

en: Sequence ']]>' not allowed in content.
sr@ijekavianlatin: Niz „]]>“ nije dozvoljen u sadržaju.

en: Encountered incorrectly encoded content.
sr@ijekavianlatin: Susretnut neispravno kodiran sadržaj.

en: Namespace prefix '%1' not declared
sr@ijekavianlatin: Prefiks imenskog prostora „%1“ nije deklarisan

en: Illegal namespace declaration.
sr@ijekavianlatin: Nedozvoljena deklaracija imenskog prostora.

en: Attribute redefined.
sr@ijekavianlatin: Atribut redefinisan.

en: Unexpected character '%1' in public id literal.
sr@ijekavianlatin: Neočekivan znak „%1“ u javnom ID‑u.

en: Invalid XML version string.
sr@ijekavianlatin: Loša niska verzije XML‑a.

en: Unsupported XML version.
sr@ijekavianlatin: Nepodržana verzija XML‑a.

en: The standalone pseudo attribute must appear after the encoding.
sr@ijekavianlatin: Samostalni pseudoatribut mora se javiti poslije kodiranja.

en: %1 is an invalid encoding name.
sr@ijekavianlatin: %1 nije dobro ime kodiranja.

en: Encoding %1 is unsupported
sr@ijekavianlatin: Kodiranje %1 nije podržano

en: Standalone accepts only yes or no.
sr@ijekavianlatin: Samostalni podržava samo da ili ne.

en: Invalid attribute in XML declaration.
sr@ijekavianlatin: Loš atribut u XML deklaraciji.

en: Premature end of document.
sr@ijekavianlatin: Preuranjen kraj dokumenta.

en: Invalid document.
sr@ijekavianlatin: Loš dokument.

en: Expected
sr@ijekavianlatin: Očekivano

en: , but got '
sr@ijekavianlatin: , a dobijeno '

en: Unexpected '
sr@ijekavianlatin: Neočekivano '

en: Expected character data.
sr@ijekavianlatin: Očekivani znakovni podaci.

[ctx: QIODevice]
en: Permission denied
sr@ijekavianlatin: Dozvola odbijena

[ctx: QIODevice]
en: Too many open files
sr@ijekavianlatin: Previše otvorenih fajlova

[ctx: QIODevice]
en: No such file or directory
sr@ijekavianlatin: Nema takvog fajla ili fascikle

[ctx: QIODevice]
en: No space left on device
sr@ijekavianlatin: Nema više prostora na uređaju

en: Missing initial state in compound state '%1'
sr@ijekavianlatin: Nedostaje početno stanje u složenom stanju „%1“.

en: Missing default state in history state '%1'
sr@ijekavianlatin: Nedostaje podrazumijevano stanje u stanju istorijata „%1“.

en: No common ancestor for targets and source of transition from state '%1'
sr@ijekavianlatin: Nema zajedničkog pretka za ciljeve i izvor prelaza iz stanja „%1“.

en: %1: already exists
sr@ijekavianlatin: %1: već postoji

en: %1: doesn't exists
sr@ijekavianlatin: %1: ne postoji

en: %1: invalid size
sr@ijekavianlatin: %1: loša veličina

en: %1: out of resources
sr@ijekavianlatin: %1: nema više resursa

en: %1: permission denied
sr@ijekavianlatin: %1: dozvola odbijena

en: %1: unknown error %2
sr@ijekavianlatin: %1: nepoznata greška %2

en: %1: key is empty
sr@ijekavianlatin: %1: ključ je prazan

en: %1: unable to set key on lock
sr@ijekavianlatin: %1: ne mogu da postavim ključ na bravu

en: %1: create size is less then 0
sr@ijekavianlatin: %1: veličina stvaranja manja od 0

en: %1: unable to lock
sr@ijekavianlatin: %1: ne mogu da zaključam

en: %1: unable to unlock
sr@ijekavianlatin: %1: ne mogu da otključam

[ctx: QSystemSemaphore]
en: %1: already exists
sr@ijekavianlatin: %1: već postoji

[ctx: QSystemSemaphore]
en: %1: does not exist
sr@ijekavianlatin: %1: ne postoji

[ctx: QSystemSemaphore]
en: %1: out of resources
sr@ijekavianlatin: %1: nema više resursa

[ctx: QSystemSemaphore]
en: %1: permission denied
sr@ijekavianlatin: %1: dozvola odbijena

[ctx: QSystemSemaphore]
en: %1: unknown error %2
sr@ijekavianlatin: %1: nepoznata greška %2

[ctx: QSystemSemaphore]
en: %1: name error
sr@ijekavianlatin: %1: greška imena

[ctx: QSystemSemaphore]
en: %1: key is empty
sr@ijekavianlatin: %1: ključ je prazan

[ctx: QSystemSemaphore]
en: %1: unable to make key
sr@ijekavianlatin: %1: ne mogu da napravim ključ

[ctx: QSystemSemaphore]
en: %1: ftok failed
sr@ijekavianlatin: %1: neuspjelo ftok

en: %1: doesn't exist
sr@ijekavianlatin: %1: ne postoji

en: %1: size query failed
sr@ijekavianlatin: %1: neuspio upit veličine

en: %1: UNIX key file doesn't exist
sr@ijekavianlatin: %1: ne postoji Unix fajl ključa

en: %1: ftok failed
sr@ijekavianlatin: %1: neuspjelo ftok

en: %1: unable to make key
sr@ijekavianlatin: %1: ne mogu da napravim ključ

en: %1: system-imposed size restrictions
sr@ijekavianlatin: %1: sistemski nametnuto ograničenje veličine

en: %1: bad name
sr@ijekavianlatin: %1: loše ime

en: %1: not attached
sr@ijekavianlatin: %1: nije prikačen

en: Cannot load library %1: %2
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da učitam biblioteku %1: %2

en: Cannot unload library %1: %2
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da odučitam biblioteku %1: %2

en: Cannot resolve symbol "%1" in %2: %3
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da razriješim simbol ‘%1’ u %2: %3

en: The plugin was not loaded.
sr@ijekavianlatin: Priključak nije učitan.

en: The shared library was not found.
sr@ijekavianlatin: Dijeljena biblioteka nije nađena.

en: Plugin verification data mismatch in '%1'
sr@ijekavianlatin: Nepoklapanje ovjere priključka u „%1“

en: The file '%1' is not a valid Qt plugin.
sr@ijekavianlatin: Fajl „%1“ nije dobar Qt priključak.

en: The plugin '%1' uses incompatible Qt library. (%2.%3.%4) [%5]
sr@ijekavianlatin: Priključak „%1“ koristi nesaglasnu biblioteku Qt‑a. (%2.%3.%4) [%5]

en: The plugin '%1' uses incompatible Qt library. Expected build key "%2", got "%3"
sr@ijekavianlatin: Priključak „%1“ koristi nesaglasnu biblioteku Qt‑a. Očekivan je ključ gradnje „%2“, dobijen „%3“

en: The plugin '%1' uses incompatible Qt library. (Cannot mix debug and release libraries.)
sr@ijekavianlatin: Priključak „%1“ koristi nesaglasnu biblioteku Qt‑a. (Ne mogu se miješati ispravljačke i prometne biblioteke.)

en: '%1' is not an ELF object (%2)
sr@ijekavianlatin: „%1“ nije ELF objekat (%2)

en: '%1' is not an ELF object
sr@ijekavianlatin: „%1“ nije ELF objekat

en: '%1' is an invalid ELF object (%2)
sr@ijekavianlatin: „%1“ je loš ELF objekat (%2)

en: Error reading from process
sr@ijekavianlatin: Greška pri čitanju iz procesa

en: Error writing to process
sr@ijekavianlatin: Greška pri pisanju u proces

en: Process crashed
sr@ijekavianlatin: Proces se srušio

en: No program defined
sr@ijekavianlatin: Program nije definisan

en: Could not open input redirection for reading
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da otvorim preusmjerenje ulaza za čitanje

en: Could not open output redirection for writing
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da otvorim preusmjerenje izlaza za pisanje

en: Resource error (fork failure): %1
sr@ijekavianlatin: Greška resursa (neuspješno račvanje): %1

en: Process operation timed out
sr@ijekavianlatin: Postupku procesa isteklo vrijeme

en: Destination file exists
sr@ijekavianlatin: Odredišni fajl postoji

en: Will not rename sequential file using block copy
sr@ijekavianlatin: Neću da preimenujem sekvencijalni fajl blokovskim kopiranjem

en: Cannot remove source file
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da uklonim izvorni fajl

en: Cannot open %1 for input
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da otvorim %1 za ulaz

en: Cannot open for output
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da otvorim za izlaz

en: Failure to write block
sr@ijekavianlatin: Neuspjeh pri upisivanju bloka

en: Cannot create %1 for output
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da napravim %1 za izlaz

en: No file engine available or engine does not support UnMapExtension
sr@ijekavianlatin: Nema nijednog motora fajlova ili motor ne podržava UnMapExtension.

en: Process failed to start: %1
sr@ijekavianlatin: Proces ne može da se pokrene: %1

[ctx: QRegExp]
en: no error occurred
sr@ijekavianlatin: bez grešaka

[ctx: QRegExp]
en: disabled feature used
sr@ijekavianlatin: upotrijebljena isključena mogućnost

[ctx: QRegExp]
en: bad char class syntax
sr@ijekavianlatin: loša sintaksa klase znakova

[ctx: QRegExp]
en: bad lookahead syntax
sr@ijekavianlatin: loša sintaksa preduvida

[ctx: QRegExp]
en: lookbehinds not supported, see QTBUG-2371
sr@ijekavianlatin: pouvidi nisu podržani, vidi QTBUG-2371

[ctx: QRegExp]
en: bad repetition syntax
sr@ijekavianlatin: loša sintaksa ponavljanja

[ctx: QRegExp]
en: invalid octal value
sr@ijekavianlatin: loša oktalna vrijednost

[ctx: QRegExp]
en: missing left delim
sr@ijekavianlatin: nedostaje lijevi razdvajač

[ctx: QRegExp]
en: unexpected end
sr@ijekavianlatin: neočekivani kraj

[ctx: QRegExp]
en: met internal limit
sr@ijekavianlatin: dostignuto unutrašnje ograničenje

[ctx: QRegExp]
en: invalid interval
sr@ijekavianlatin: loš interval

[ctx: QRegExp]
en: invalid category
sr@ijekavianlatin: loša kategorija

en: System
sr@ijekavianlatin: Sistem

en: Restore up
sr@ijekavianlatin: Obnovi gore

en: Restore down
sr@ijekavianlatin: Obnovi dolje

en: Contains commands to manipulate the window
sr@ijekavianlatin: Sadrži naredbe za rukovanje prozorom

en: Puts a minimized window back to normal
sr@ijekavianlatin: Iz minimizovanog nazad u normalno

en: Moves the window out of the way
sr@ijekavianlatin: Sklanja prozor s puta

en: Puts a maximized window back to normal
sr@ijekavianlatin: Iz maksimizovanog nazad u normalno

en: Makes the window full screen
sr@ijekavianlatin: Prozor preko cijelog ekrana

en: Closes the window
sr@ijekavianlatin: Zatvara prozor

en: Displays the name of the window and contains controls to manipulate it
sr@ijekavianlatin: Prikazuje naziv prozora i sadrži kontrole za rukovanje njime

en: More
sr@ijekavianlatin: Više

en: Less
sr@ijekavianlatin: Manje

en: Line up
sr@ijekavianlatin: Poravnaj

en: Position
sr@ijekavianlatin: Položaj

en: Line down
sr@ijekavianlatin: Red dolje

en: QDial
sr@ijekavianlatin: Brojčanik

en: SpeedoMeter
sr@ijekavianlatin: Brzinometar

en: SliderHandle
sr@ijekavianlatin: Ručka klizača

en: Scroll Left
sr@ijekavianlatin: Klizaj lijevo

en: Scroll Right
sr@ijekavianlatin: Klizaj desno

en: Press
sr@ijekavianlatin: Pritisni

en: Close the tab
sr@ijekavianlatin: Zatvori jezičak

en: Activate the tab
sr@ijekavianlatin: Aktiviraj jezičak

en: Open
sr@ijekavianlatin: Otvori

en: Uncheck
sr@ijekavianlatin: Isprazni

en: Check
sr@ijekavianlatin: Popuni

en: Toggle
sr@ijekavianlatin: Prebaci

en: Execute
sr@ijekavianlatin: Izvrši

en: Dock
sr@ijekavianlatin: Usidri

en: Float
sr@ijekavianlatin: Plutaj

en: Could not read image data
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da pročitam podatke slike

en: Sequential device (eg socket) for image read not supported
sr@ijekavianlatin: Sekvencijalni uređaj (npr. soket) za čitanje slike nije podržan

en: Seek file/device for image read failed
sr@ijekavianlatin: Neuspelo traženje u fajlu/uređaju za čitanje slike

en: Image mHeader read failed
sr@ijekavianlatin: Neuspelo čitanje mHeader slike

en: Image type not supported
sr@ijekavianlatin: Tip slike nije podržan

en: Image depth not valid
sr@ijekavianlatin: Dubina slike nije dobra

en: Could not seek to image read footer
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da odem do podnožja za čitanje slike

en: Could not read footer
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da pročitam podnožje

en: Image type (non-TrueVision 2.0) not supported
sr@ijekavianlatin: Tip slike (nije Truevision 2.0) nije podržan

en: Could not reset to start position
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da resetujem na početni položaj

en: PlayBook IMF
sr@ijekavianlatin: PlayBookov IMF

en: Select IM
sr@ijekavianlatin: Izaberite IM

en: Multiple input method switcher
sr@ijekavianlatin: Mjenjač metoda unosa

en: Multiple input method switcher that uses the context menu of the text widgets
sr@ijekavianlatin: Mjenjač metoda unosa koji koristi kontekstni meni tekstualnih vidžeta

en: Zoom to &100%
sr@ijekavianlatin: Uveličaj na &100%

en: Zoom In
sr@ijekavianlatin: Uveličaj

en: Zoom Out
sr@ijekavianlatin: Umanji

en: Items
sr@ijekavianlatin: Stavke

en: Inspector Mode
sr@ijekavianlatin: Režim ispitivača

en: Play/Pause Animations
sr@ijekavianlatin: Animacije puštanja/pauziranja

en: Select (Marquee)
sr@ijekavianlatin: Izbor (mravi)

en: Zoom
sr@ijekavianlatin: Uveličaj

en: Color Picker
sr@ijekavianlatin: Birač boja

en: Apply Changes to QML Viewer
sr@ijekavianlatin: Primeni izmene na prikazivač QML‑a

en: Apply Changes to Document
sr@ijekavianlatin: Primeni izmene na dokument

en: Tools
sr@ijekavianlatin: Alatke

en: 1x
sr@ijekavianlatin: 1×

en: 0.5x
sr@ijekavianlatin: 0,5×

en: 0.25x
sr@ijekavianlatin: 0,25×

en: 0.125x
sr@ijekavianlatin: 0,125×

en: 0.1x
sr@ijekavianlatin: 0,1×

en: Copy Color
sr@ijekavianlatin: Kopiraj boju

en: Unknown session error.
sr@ijekavianlatin: Nepoznata greška sesije.

en: The session was aborted by the user or system.
sr@ijekavianlatin: Sesiju je obustavio korisnik ili sistem.

en: The requested operation is not supported by the system.
sr@ijekavianlatin: Sistem ne podržava zahtijevani postupak.

en: The specified configuration cannot be used.
sr@ijekavianlatin: Zadata postava ne može da se upotrijebi.

en: Roaming was aborted or is not possible.
sr@ijekavianlatin: Roming je obustavljen ili nije moguć.

en: Roaming error
sr@ijekavianlatin: Greška rominga

en: Session aborted by user or system
sr@ijekavianlatin: Sesiju obustavio korisnik ili sistem

en: Unidentified Error
sr@ijekavianlatin: Neodređena greška

en: Apply
sr@ijekavianlatin: Primijeni

en: Defaults
sr@ijekavianlatin: Podrazumijevano

en: &Cancel
sr@ijekavianlatin: &Odustani

en: Insert
sr@ijekavianlatin: Umetni

en: Update
sr@ijekavianlatin: Ažuriraj

[ctx: QSql]
en: Delete
sr@ijekavianlatin: Obriši

[ctx: QSql]
en: Delete this record?
sr@ijekavianlatin: Obrisati ovaj slog?

[ctx: QSql]
en: Yes
sr@ijekavianlatin: Da

[ctx: QSql]
en: No
sr@ijekavianlatin: Ne

[ctx: QSql]
en: Insert
sr@ijekavianlatin: Umetni

[ctx: QSql]
en: Update
sr@ijekavianlatin: Ažuriraj

[ctx: QSql]
en: Save edits?
sr@ijekavianlatin: Sačuvati izmjene?

[ctx: QSql]
en: Cancel
sr@ijekavianlatin: Odustani

[ctx: QSql]
en: Confirm
sr@ijekavianlatin: Potvrdi

[ctx: QSql]
en: Cancel your edits?
sr@ijekavianlatin: Odbaciti izmjene?

en: More...
sr@ijekavianlatin: Više...

en: Customize...
sr@ijekavianlatin: Prilagodi...

en: Operation stopped by the user
sr@ijekavianlatin: Korisnik je zaustavio postupak

en: Clear
sr@ijekavianlatin: Očisti

en: %1, %2 not defined
sr@ijekavianlatin: %1, %2 nije definisano

en: Ambiguous %1 not handled
sr@ijekavianlatin: Dvosmisleno %1 nije obrađeno

en: JavaScript Alert - %1
sr@ijekavianlatin: Pozor JavaScripta — %1

en: JavaScript Confirm - %1
sr@ijekavianlatin: Potvrda JavaScripta — %1

en: JavaScript Prompt - %1
sr@ijekavianlatin: Upit JavaScripta — %1

en: JavaScript Problem - %1
sr@ijekavianlatin: Problem JavaScripta — %1

en: The script on this page appears to have a problem. Do you want to stop the script?
sr@ijekavianlatin: Izgleda da postoji problem sa skriptom na ovoj stranici. Želite li da je zaustavite?

en: Move the cursor to the next character
sr@ijekavianlatin: Pomjeri kursor na sljedeći znak

en: Move the cursor to the previous character
sr@ijekavianlatin: Pomjeri kursor na prethodni znak

en: Move the cursor to the next word
sr@ijekavianlatin: Pomjeri kursor na sljedeću riječ

en: Move the cursor to the previous word
sr@ijekavianlatin: Pomjeri kursor na prethodnu riječ

en: Move the cursor to the next line
sr@ijekavianlatin: Pomjeri kursor na sljedeći red

en: Move the cursor to the previous line
sr@ijekavianlatin: Pomjeri kursor na prethodni red

en: Move the cursor to the start of the line
sr@ijekavianlatin: Pomjeri kursor na početak reda

en: Move the cursor to the end of the line
sr@ijekavianlatin: Pomjeri kursor na kraj reda

en: Move the cursor to the start of the block
sr@ijekavianlatin: Pomjeri kursor na početak bloka

en: Move the cursor to the end of the block
sr@ijekavianlatin: Pomjeri kursor na kraj bloka

en: Move the cursor to the start of the document
sr@ijekavianlatin: Pomjeri kursor na početak dokumenta

en: Move the cursor to the end of the document
sr@ijekavianlatin: Pomjeri kursor na kraj dokumenta

en: Select to the next character
sr@ijekavianlatin: Izaberi do sljedećeg znaka

en: Select to the previous character
sr@ijekavianlatin: Izaberi do prethodnog znaka

en: Select to the next word
sr@ijekavianlatin: Izaberi do sljedeće riječi

en: Select to the previous word
sr@ijekavianlatin: Izaberi do prethodne riječi

en: Select to the next line
sr@ijekavianlatin: Izaberi do sljedećeg reda

en: Select to the previous line
sr@ijekavianlatin: Izaberi do prethodnog reda

en: Select to the start of the line
sr@ijekavianlatin: Izaberi do početka reda

en: Select to the end of the line
sr@ijekavianlatin: Izaberi do kraja reda

en: Select to the start of the block
sr@ijekavianlatin: Izaberi do početka bloka

en: Select to the end of the block
sr@ijekavianlatin: Izaberi do kraja bloka

en: Select to the start of the document
sr@ijekavianlatin: Izaberi do početka dokumenta

en: Select to the end of the document
sr@ijekavianlatin: Izaberi do kraja dokumenta

en: Delete to the start of the word
sr@ijekavianlatin: Obriši do početka riječi

en: Delete to the end of the word
sr@ijekavianlatin: Obriši do kraja riječi

en: Insert a new paragraph
sr@ijekavianlatin: Umetni novi pasus

en: Insert a new line
sr@ijekavianlatin: Umetni novi red

en: Paste and Match Style
sr@ijekavianlatin: Nalijepi poštujući stil

en: Remove formatting
sr@ijekavianlatin: Ukloni formatiranje

en: Strikethrough
sr@ijekavianlatin: Precrtano

en: Subscript
sr@ijekavianlatin: Indeks

en: Superscript
sr@ijekavianlatin: Izložilac

en: Insert Bulleted List
sr@ijekavianlatin: Umetni tačkastu listu

en: Insert Numbered List
sr@ijekavianlatin: Umetni brojevnu listu

en: Indent
sr@ijekavianlatin: Uvuci

en: Outdent
sr@ijekavianlatin: Izvuci

en: Center
sr@ijekavianlatin: Centriraj

en: Justify
sr@ijekavianlatin: Razvuci

en: Align Left
sr@ijekavianlatin: Poravnaj lijevo

en: Align Right
sr@ijekavianlatin: Poravnaj desno

[ctx: QWebPage]
en: Web Inspector - %2
sr@ijekavianlatin: Veb inspektor — %2

[ctx: Submit (input element) alt text for <input> elements with no alt, title, or value]
en: Submit
sr@ijekavianlatin: Predaj

[ctx: default label for Reset buttons in forms on web pages]
en: Reset
sr@ijekavianlatin: Resetuj

[ctx: text that appears at the start of nearly-obsolete web pages in the form of a 'searchable index']
en: This is a searchable index. Enter search keywords:
sr@ijekavianlatin: Ovo je pretraživi indeks. Unesite ključne riječi:

[ctx: default label for Submit buttons in forms on web pages]
en: Submit
sr@ijekavianlatin: Predaj

[ctx: title for file button used in HTML forms]
en: Choose File
sr@ijekavianlatin: Izaberi fajl

[ctx: text to display in file button used in HTML forms when no file is selected]
en: No file selected
sr@ijekavianlatin: Fajl nije izabran

[ctx: text to display in <details> tag when it has no <summary> child]
en: Details
sr@ijekavianlatin: Detalji

[ctx: Open in New Window context menu item]
en: Open in New Window
sr@ijekavianlatin: Otvori u novom prozoru

[ctx: Download Linked File context menu item]
en: Save Link...
sr@ijekavianlatin: Sačuvaj vezu...

[ctx: Copy Link context menu item]
en: Copy Link
sr@ijekavianlatin: Kopiraj vezu

[ctx: Open Image in New Window context menu item]
en: Open Image
sr@ijekavianlatin: Otvori sliku

[ctx: Download Image context menu item]
en: Save Image
sr@ijekavianlatin: Sačuvaj sliku

[ctx: Copy Link context menu item]
en: Copy Image
sr@ijekavianlatin: Kopiraj sliku

[ctx: Copy Image Address menu item]
en: Copy Image Address
sr@ijekavianlatin: Kopiraj adresu slike

[ctx: Open Video in New Window]
en: Open Video
sr@ijekavianlatin: Otvori video

[ctx: Open Audio in New Window]
en: Open Audio
sr@ijekavianlatin: Otvori audio

[ctx: Copy Video Link Location]
en: Copy Video
sr@ijekavianlatin: Kopiraj video

[ctx: Copy Audio Link Location]
en: Copy Audio
sr@ijekavianlatin: Kopiraj audio

[ctx: Toggle Media Controls]
en: Toggle Controls
sr@ijekavianlatin: Kontrole

[ctx: Toggle Media Loop Playback]
en: Toggle Loop
sr@ijekavianlatin: Petlja

[ctx: Switch Video to Fullscreen]
en: Enter Fullscreen
sr@ijekavianlatin: Na cio ekran

[ctx: Play]
en: Play
sr@ijekavianlatin: Pusti

[ctx: Pause]
en: Pause
sr@ijekavianlatin: Pauziraj

[ctx: Mute]
en: Mute
sr@ijekavianlatin: Utišaj

[ctx: Open Frame in New Window context menu item]
en: Open Frame
sr@ijekavianlatin: Otvori okvir

[ctx: Copy context menu item]
en: Copy
sr@ijekavianlatin: Kopiraj

[ctx: Back context menu item]
en: Go Back
sr@ijekavianlatin: Idi nazad

[ctx: Forward context menu item]
en: Go Forward
sr@ijekavianlatin: Idi naprijed

[ctx: Stop context menu item]
en: Stop
sr@ijekavianlatin: Stani

[ctx: Reload context menu item]
en: Reload
sr@ijekavianlatin: Učitaj ponovo

[ctx: Cut context menu item]
en: Cut
sr@ijekavianlatin: Isijeci

[ctx: Paste context menu item]
en: Paste
sr@ijekavianlatin: Nalijepi

[ctx: Select All context menu item]
en: Select All
sr@ijekavianlatin: Izaberi sve

[ctx: No Guesses Found context menu item]
en: No Guesses Found
sr@ijekavianlatin: Nema pogađanja

[ctx: Ignore Spelling context menu item]
en: Ignore
sr@ijekavianlatin: Ignoriši

[ctx: Learn Spelling context menu item]
en: Add To Dictionary
sr@ijekavianlatin: Dodaj u rječnik

[ctx: Search The Web context menu item]
en: Search The Web
sr@ijekavianlatin: Pretraži Web

[ctx: Look Up in Dictionary context menu item]
en: Look Up In Dictionary
sr@ijekavianlatin: Potraži u rječniku

[ctx: Open Link context menu item]
en: Open Link
sr@ijekavianlatin: Otvori vezu

[ctx: Ignore Grammar context menu item]
en: Ignore
sr@ijekavianlatin: Ignoriši

[ctx: Spelling and Grammar context sub-menu item]
en: Spelling
sr@ijekavianlatin: Pravopis

[ctx: menu item title]
en: Show Spelling and Grammar
sr@ijekavianlatin: Prikaži pravopis i gramatiku

[ctx: menu item title]
en: Hide Spelling and Grammar
sr@ijekavianlatin: Sakrij pravopis i gramatiku

[ctx: Check spelling context menu item]
en: Check Spelling
sr@ijekavianlatin: Provjeri pravopis

[ctx: Check spelling while typing context menu item]
en: Check Spelling While Typing
sr@ijekavianlatin: Provjeri pravopis u toku pisanja

[ctx: Check grammar with spelling context menu item]
en: Check Grammar With Spelling
sr@ijekavianlatin: Provjeri gramatiku i pravopis

[ctx: Font context sub-menu item]
en: Fonts
sr@ijekavianlatin: Fontovi

[ctx: Bold context menu item]
en: Bold
sr@ijekavianlatin: Podebljani

[ctx: Italic context menu item]
en: Italic
sr@ijekavianlatin: Kurzivni

[ctx: Underline context menu item]
en: Underline
sr@ijekavianlatin: Podvučeni

[ctx: Outline context menu item]
en: Outline
sr@ijekavianlatin: Kontura

[ctx: Writing direction context sub-menu item]
en: Direction
sr@ijekavianlatin: Smijer

[ctx: Text direction context sub-menu item]
en: Text Direction
sr@ijekavianlatin: Smijer teksta

[ctx: Default writing direction context menu item]
en: Default
sr@ijekavianlatin: Podrazumijevan

[ctx: Left to Right context menu item]
en: Left to Right
sr@ijekavianlatin: Slijeva nadesno

[ctx: Right to Left context menu item]
en: Right to Left
sr@ijekavianlatin: Zdesna nalijevo

[ctx: Inspect Element context menu item]
en: Inspect
sr@ijekavianlatin: Ispitaj

[ctx: Label for only item in menu that appears when clicking on the search field image, when no searches have been performed]
en: No recent searches
sr@ijekavianlatin: Nema nedavnih pretraga

[ctx: label for first item in the menu that appears when clicking on the search field image, used as embedded menu title]
en: Recent searches
sr@ijekavianlatin: Nedavne pretrage

[ctx: menu item in Recent Searches menu that empties menu's contents]
en: Clear recent searches
sr@ijekavianlatin: Očisti nedavne pretrage

[ctx: Label text to be used when a plug-in is missing]
en: Missing Plug-in
sr@ijekavianlatin: Nedostaje priključak

[ctx: Unknown filesize FTP directory listing item]
en: Unknown
sr@ijekavianlatin: nepoznata

[ctx: Title string for images]
en: %1 (%2x%3 pixels)
sr@ijekavianlatin: %1 (%2×%3 piksela)

[ctx: Media controller status message when the media is loading]
en: Loading...
sr@ijekavianlatin: Učitavam...

[ctx: Media controller status message when watching a live broadcast]
en: Live Broadcast
sr@ijekavianlatin: Emitovanje uživo

[ctx: Media controller element]
en: Audio Element
sr@ijekavianlatin: Audio element

[ctx: Media controller element]
en: Video Element
sr@ijekavianlatin: Video element

[ctx: Media controller element]
en: Mute Button
sr@ijekavianlatin: Dugme za utišavanje zvuka

[ctx: Media controller element]
en: Unmute Button
sr@ijekavianlatin: Dugme za vraćanje zvuka

[ctx: Media controller element]
en: Play Button
sr@ijekavianlatin: Dugme za puštanje

[ctx: Media controller element]
en: Pause Button
sr@ijekavianlatin: Dugme za pauziranje

[ctx: Media controller element]
en: Slider
sr@ijekavianlatin: Klizač

[ctx: Media controller element]
en: Slider Thumb
sr@ijekavianlatin: Oslonac klizača

[ctx: Media controller element]
en: Rewind Button
sr@ijekavianlatin: Dugme za premotavanje

[ctx: Media controller element]
en: Return to Real-time Button
sr@ijekavianlatin: Dugme za vraćanje u stvarno vrijeme

[ctx: Media controller element]
en: Elapsed Time
sr@ijekavianlatin: Proteklo vrijeme

[ctx: Media controller element]
en: Remaining Time
sr@ijekavianlatin: Preostalo vrijeme

[ctx: Media controller element]
en: Status Display
sr@ijekavianlatin: Prikaz stanja

[ctx: Media controller element]
en: Fullscreen Button
sr@ijekavianlatin: Dugme za cio ekran

[ctx: Media controller element]
en: Seek Forward Button
sr@ijekavianlatin: Dugme za traženje unaprijed

[ctx: Media controller element]
en: Seek Back Button
sr@ijekavianlatin: Dugme za traženje unazad

[ctx: Media controller element]
en: Audio element playback controls and status display
sr@ijekavianlatin: Kontrole puštanja i prikaz stanja audio elementa

[ctx: Media controller element]
en: Video element playback controls and status display
sr@ijekavianlatin: Kontrole puštanja i prikaz stanja video elementa

[ctx: Media controller element]
en: Mute audio tracks
sr@ijekavianlatin: Utišaj audio staze

[ctx: Media controller element]
en: Unmute audio tracks
sr@ijekavianlatin: Vrati audio staze

[ctx: Media controller element]
en: Begin playback
sr@ijekavianlatin: Počni puštanje

[ctx: Media controller element]
en: Pause playback
sr@ijekavianlatin: Pauziraj puštanje

[ctx: Media controller element]
en: Movie time scrubber
sr@ijekavianlatin: Šetač vremena filma

[ctx: Media controller element]
en: Movie time scrubber thumb
sr@ijekavianlatin: Klizač na šetaču vremena

[ctx: Media controller element]
en: Rewind movie
sr@ijekavianlatin: Premotaj film

[ctx: Media controller element]
en: Return streaming movie to real-time
sr@ijekavianlatin: Vrati puštani film u stvarno vrijeme

[ctx: Media controller element]
en: Current movie time
sr@ijekavianlatin: Trenutno vrijeme filma

[ctx: Media controller element]
en: Remaining movie time
sr@ijekavianlatin: Preostalo vrijeme filma

[ctx: Media controller element]
en: Current movie status
sr@ijekavianlatin: Trenutno stanje filma

[ctx: Media controller element]
en: Play movie in full-screen mode
sr@ijekavianlatin: Pusti film preko cijelog ekrana

[ctx: Media controller element]
en: Seek quickly back
sr@ijekavianlatin: Brzo traži unazad

[ctx: Media controller element]
en: Seek quickly forward
sr@ijekavianlatin: Brzo traži unaprijed

[ctx: Media time description]
en: Indefinite time
sr@ijekavianlatin: Neodređeno vrijeme

[ctx: Media time description]
en: %1 days %2 hours %3 minutes %4 seconds
sr@ijekavianlatin: %1 dana %2 sati %3 minuta %4 sekundi

[ctx: Media time description]
en: %1 hours %2 minutes %3 seconds
sr@ijekavianlatin: %1 sati %2 minuta %3 sekundi

[ctx: Media time description]
en: %1 minutes %2 seconds
sr@ijekavianlatin: %1 minuta %2 sekundi

[ctx: Media time description]
en: %1 seconds
sr@ijekavianlatin: %1 sekundi

[ctx: QWebPage]
en: Redirection limit reached
sr@ijekavianlatin: Dosegnuto ograničenje preusmjeravanja

[ctx: QWebPage]
en: Scroll here
sr@ijekavianlatin: Klizaj ovdje

[ctx: QWebPage]
en: Left edge
sr@ijekavianlatin: Lijeva ivica

[ctx: QWebPage]
en: Top
sr@ijekavianlatin: Vrh

[ctx: QWebPage]
en: Right edge
sr@ijekavianlatin: Desna ivica

[ctx: QWebPage]
en: Bottom
sr@ijekavianlatin: Dno

[ctx: QWebPage]
en: Page left
sr@ijekavianlatin: Stranica lijevo

[ctx: QWebPage]
en: Page up
sr@ijekavianlatin: Stranica gore

[ctx: QWebPage]
en: Page right
sr@ijekavianlatin: Stranica desno

[ctx: QWebPage]
en: Page down
sr@ijekavianlatin: Stranica dolje

[ctx: QWebPage]
en: Scroll left
sr@ijekavianlatin: Klizaj lijevo

[ctx: QWebPage]
en: Scroll up
sr@ijekavianlatin: Klizaj gore

[ctx: QWebPage]
en: Scroll right
sr@ijekavianlatin: Klizaj desno

[ctx: QWebPage]
en: Scroll down
sr@ijekavianlatin: Klizaj dolje

en: Cannot start playback. 
    
    Check your GStreamer installation and make sure you 
    have libgstreamer-plugins-base installed.
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da počnem puštanje. 
    
    Provjerite instalaciju GStreamera i pobrinite se da
    je instaliran paket libgstreamer-plugins-base.

en: Missing codec helper script assistant.
sr@ijekavianlatin: Nedostaje pomoćna skripta za instaliranje kodeka.

en: Plugin codec installation failed for codec: %0
sr@ijekavianlatin: Neuspjelo instaliranje priključka kodeka za kodek: %0

en: A required codec is missing. You need to install the following codec(s) to play this content: %0
sr@ijekavianlatin: Nedostaje neophodni kodek. Morate instalirati sljedeće kodeke radi puštanja ovog sadržaja: %0

en: Could not open media source.
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da otvorim izvor medijuma.

en: Invalid source type.
sr@ijekavianlatin: Loš tip izvora.

en: Could not locate media source.
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da lociram izvor medijuma.

en: Could not open audio device. The device is already in use.
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da otvorim audio uređaj. Već je u upotrebi.

en: Could not decode media source.
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da dekodiram izvor medijuma.

en: Warning: You do not seem to have the package gstreamer0.10-plugins-good installed.
              Some video features have been disabled.
sr@ijekavianlatin: Upozorenje: izgleda da paket gstreamer0.10-plugins-good nije instaliran.
               Isključene su neke mogućnosti videa.

en: Warning: You do not seem to have the base GStreamer plugins installed.
              All audio and video support has been disabled
sr@ijekavianlatin: Upozorenje: izgleda da osnovni priključci GStreamera nisu instalirani.
               Isključena je sva audio i video podrška.

en: Pause failed
sr@ijekavianlatin: Neuspjelo pauziranje

en: Seek failed
sr@ijekavianlatin: Neuspjelo traženje

en: Getting position failed
sr@ijekavianlatin: Neuspjelo očitavanje položaja

en: Opening clip failed
sr@ijekavianlatin: Neuspjelo otvaranje isječka

en: Enabled
sr@ijekavianlatin: Uključeno

en: %1 Hz
sr@ijekavianlatin: %1 Hz

en: Level (%)
sr@ijekavianlatin: Nivo (%)

en: Decay HF ratio (%)
sr@ijekavianlatin: Odnos VF opadanja (%)

en: Decay time (ms)
sr@ijekavianlatin: Vrijeme opadanja (ms)

en: Density (%)
sr@ijekavianlatin: Gustina (%)

en: Diffusion (%)
sr@ijekavianlatin: Difuzija (%)

en: Reflections delay (ms)
sr@ijekavianlatin: Kašnjenje refleksije (ms)

en: Reflections level (mB)
sr@ijekavianlatin: Nivo refleksije (mB)

en: Reverb delay (ms)
sr@ijekavianlatin: Kašnjenje reverberacije (ms)

en: Reverb level (mB)
sr@ijekavianlatin: Nivo reverberacije (mB)

en: Room HF level
sr@ijekavianlatin: VF nivo sobe

en: Room level (mB)
sr@ijekavianlatin: Nivo sobe (mB)

en: Not ready to play
sr@ijekavianlatin: Nespreman za puštanje

en: Error opening file
sr@ijekavianlatin: Greška pri otvaranju fajla

en: Error opening URL
sr@ijekavianlatin: Greška pri otvaranju URL‑a

en: Error opening resource
sr@ijekavianlatin: Greška pri otvaranju resursa

en: Error opening source: resource not opened
sr@ijekavianlatin: Greška pri otvaranju izvora: resurs nije otvoren.

en: Setting volume failed
sr@ijekavianlatin: Neuspjelo postavljanje jačine

en: Loading clip failed
sr@ijekavianlatin: Neuspjelo učitavanje isečka

en: Playback complete
sr@ijekavianlatin: Puštanje dovršeno

en: Download error
sr@ijekavianlatin: Greška preuzimača

en: Not found
sr@ijekavianlatin: Nije nađeno

en: Out of memory
sr@ijekavianlatin: Nema više memorije

en: Not supported
sr@ijekavianlatin: Nije podržano

en: Overflow
sr@ijekavianlatin: Prelivanje

en: Underflow
sr@ijekavianlatin: Podlivanje

en: Already exists
sr@ijekavianlatin: Već postoji

en: Path not found
sr@ijekavianlatin: Putanja nije nađena

en: In use
sr@ijekavianlatin: U upotrebi

en: Not ready
sr@ijekavianlatin: Nije spremno

en: Access denied
sr@ijekavianlatin: Pristup odbijen

en: Could not connect
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da se povežem

en: Disconnected
sr@ijekavianlatin: Veza prekinuta

en: Insufficient bandwidth
sr@ijekavianlatin: Nedovoljna propusnost

en: Network unavailable
sr@ijekavianlatin: Mreža nedostupna

en: Network communication error
sr@ijekavianlatin: Greška u mrežnoj komunikaciji

en: Streaming not supported
sr@ijekavianlatin: Strujanje nije podržano

en: Server alert
sr@ijekavianlatin: Upozorenje servera

en: Invalid protocol
sr@ijekavianlatin: Loš protokol

en: Invalid URL
sr@ijekavianlatin: Loš URL

en: Multicast error
sr@ijekavianlatin: Greška višeemisije

en: Proxy server error
sr@ijekavianlatin: Greška proksi servera

en: Proxy server not supported
sr@ijekavianlatin: Proksi server nije podržan

en: Audio output error
sr@ijekavianlatin: Greška audio izlaza

en: Video output error
sr@ijekavianlatin: Greška video izlaza

en: Decoder error
sr@ijekavianlatin: Greška dekodera

en: Audio or video components could not be played
sr@ijekavianlatin: Audio ili video komponenta ne može da se pusti

en: DRM error
sr@ijekavianlatin: Greška DRM‑a

[ctx: Phonon::MMF]
en: Audio Output
sr@ijekavianlatin: Audio izlaz

[ctx: Phonon::MMF]
en: The audio output device
sr@ijekavianlatin: Izlazni audio uređaj

en: Video display error
sr@ijekavianlatin: Greška u prikazu videa

en: Error opening source: type not supported
sr@ijekavianlatin: Greška pri otvaranju izvora: tip nije podržan.

en: Error opening source: resource is compressed
sr@ijekavianlatin: Greška pri otvaranju izvora: resurs je kompresovan.

en: Error opening source: resource not valid
sr@ijekavianlatin: Greška pri otvaranju izvora: resurs nije dobar.

en: Error opening source: media type could not be determined
sr@ijekavianlatin: Greška pri otvaranju izvora: nepoznat tip medijuma.

en: Failed to set requested IAP
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da postavim traženi IAP.

en: Volume: %1%
sr@ijekavianlatin: Zvuk: %1%

en: Use this slider to adjust the volume. The leftmost position is 0%. The rightmost is %1%
sr@ijekavianlatin: Ovim klizačem određujete jačinu zvuka. Skroz lijevo je 0%, a skroz desno %1%.

en: Muted
sr@ijekavianlatin: utišano

en: PulseAudio Sound Server
sr@ijekavianlatin: Zvučni server PulseAudio

en: <html>The audio playback device <b>%1</b> does not work.<br/>Falling back to <b>%2</b>.</html>
sr@ijekavianlatin: <html>Uređaj za puštanje zvuka <b>%1</b> ne radi.<br/>Spadam na <b>%2</b>.</html>

en: <html>Switching to the audio playback device <b>%1</b><br/>which just became available and has higher preference.</html>
sr@ijekavianlatin: <html>Prebacujem na uređaj za puštanje zvuka <b>%1</b><br/>koji je upravo postao dostupan i poželjniji je.</html>

en: Revert back to device '%1'
sr@ijekavianlatin: Vraćam se na uređaj „%1“

en: <html>Switching to the audio playback device <b>%1</b><br/>which has higher preference or is specifically configured for this stream.</html>
sr@ijekavianlatin: <html>Prebacujem na uređaj za puštanje zvuka <b>%1</b><br/>koji je poželjniji ili je izričito podešen za ovaj tok.</html>

[ctx: Phonon::]
en: Notifications
sr@ijekavianlatin: Obavještenja

[ctx: Phonon::]
en: Music
sr@ijekavianlatin: Muzika

[ctx: Phonon::]
en: Communication
sr@ijekavianlatin: Komunikacija

[ctx: Phonon::]
en: Games
sr@ijekavianlatin: Igre

[ctx: Phonon::]
en: Accessibility
sr@ijekavianlatin: Pristupačnost

en: Element %1 is not allowed at this location.
sr@ijekavianlatin: Element %1 nije dozvoljen na ovom mjestu.

en: Text nodes are not allowed at this location.
sr@ijekavianlatin: Tekstualni čvorovi nisu dozvoljeni na ovom mjestu.

en: Parse error: %1
sr@ijekavianlatin: Greška u raščlanjivanju: %1

en: The value of the XSL-T version attribute must be a value of type %1, which %2 isn't.
sr@ijekavianlatin: Vrijednost XSLT atributa verzije mora biti tipa %1, što %2 nije.

en: Running an XSL-T 1.0 stylesheet with a 2.0 processor.
sr@ijekavianlatin: Izvršavanje XSLT 1.0 opisa stila sa 2.0 obrađivačem.

en: Unknown XSL-T attribute %1.
sr@ijekavianlatin: Nepoznat XSLT atribut %1.

en: Attribute %1 and %2 are mutually exclusive.
sr@ijekavianlatin: Atributi %1 i %2 međusobno su isključivi.

en: In a simplified stylesheet module, attribute %1 must be present.
sr@ijekavianlatin: U pojednostavljenom modulu opisa stila, mora biti prisutan atribut %1.

en: If element %1 has no attribute %2, it cannot have attribute %3 or %4.
sr@ijekavianlatin: Ako element %1 nema atribut %2, ne može imati ni %3 ni %4.

en: Element %1 must have at least one of the attributes %2 or %3.
sr@ijekavianlatin: Element %1 mora imati bar jedan od atributa %2 i %3.

en: At least one mode must be specified in the %1-attribute on element %2.
sr@ijekavianlatin: Bar jedan režim mora biti zadat u atributu %1 elementa %2.

en: Element %1 must come last.
sr@ijekavianlatin: Element %1 mora biti na kraju.

en: At least one %1-element must occur before %2.
sr@ijekavianlatin: Mora se javiti bar jedan element %1 pre %2.

en: Only one %1-element can appear.
sr@ijekavianlatin: Može se javiti samo element %1.

en: At least one %1-element must occur inside %2.
sr@ijekavianlatin: Mora se javiti bar jedan element %1 unutar %2.

en: When attribute %1 is present on %2, a sequence constructor cannot be used.
sr@ijekavianlatin: Kada je atribut %1 prisutan uz %2, ne može se upotrijebiti konstruktor niza.

en: Element %1 must have either a %2-attribute or a sequence constructor.
sr@ijekavianlatin: Element %1 mora imati ili atribut %2 ili konstruktor niza.

en: When a parameter is required, a default value cannot be supplied through a %1-attribute or a sequence constructor.
sr@ijekavianlatin: Kada je neophodan parametar, podrazumijevana vrijednost se ne može zadati kroz atribut %1 ili konstruktor niza.

en: Element %1 cannot have children.
sr@ijekavianlatin: Element %1 ne može imati djecu.

en: Element %1 cannot have a sequence constructor.
sr@ijekavianlatin: Element %1 ne može imati konstruktor niza.

en: The attribute %1 cannot appear on %2, when it is a child of %3.
sr@ijekavianlatin: Atribut %1 ne može se javiti uz %2 koji je dijete od %3.

en: A parameter in a function cannot be declared to be a tunnel.
sr@ijekavianlatin: Parametar u funkciji ne može se deklarisati kao tunel.

en: This processor is not Schema-aware and therefore %1 cannot be used.
sr@ijekavianlatin: Ovaj obrađivač ne poznaje šeme, pa se %1 ne može koristiti.

en: Top level stylesheet elements must be in a non-null namespace, which %1 isn't.
sr@ijekavianlatin: Elementi na vrhu u opisu stila moraju biti u nenultom imenskom prostor, što %1 nije.

en: The value for attribute %1 on element %2 must either be %3 or %4, not %5.
sr@ijekavianlatin: Vrijednost za atribut %1 uz element %2 mora biti ili %3 ili %4, ne %5.

en: Attribute %1 cannot have the value %2.
sr@ijekavianlatin: Atribut %1 ne može imati vrijednost %2.

en: The attribute %1 can only appear on the first %2 element.
sr@ijekavianlatin: Atribut %1 može se javiti samo na prvom elementu %2.

en: At least one %1 element must appear as child of %2.
sr@ijekavianlatin: Bar jedan element %1 mora se javiti kao dijete %2.

en: The variable %1 is unused
sr@ijekavianlatin: Promjenljiva %1 nije upotrijebljena

en: Attribute %1 cannot appear on the element %2. Only the standard attributes can appear.
sr@ijekavianlatin: Atribut %1 ne može se javiti uz element %2. Dozvoljeni su samo standardni atributi.

en: Attribute %1 cannot appear on the element %2. Only %3 is allowed, and the standard attributes.
sr@ijekavianlatin: Atribut %1 ne može se javiti uz element %2. Dozvoljen je samo %3 i standardni atributi.

en: Attribute %1 cannot appear on the element %2. Allowed is %3, %4, and the standard attributes.
sr@ijekavianlatin: Atribut %1 ne može se javiti uz element %2. Dozvoljeni su samo %3, %4 i standardni atributi.

en: Attribute %1 cannot appear on the element %2. Allowed is %3, and the standard attributes.
sr@ijekavianlatin: Atribut %1 ne može se javiti uz element %2. Dozvoljen je %3 i standardni atributi.

en: XSL-T attributes on XSL-T elements must be in the null namespace, not in the XSL-T namespace which %1 is.
sr@ijekavianlatin: XSLT atributi uz XSLT elemente moraju biti u nultom imenskom prostoru, a ne u onom u kojem je %1.

en: The attribute %1 must appear on element %2.
sr@ijekavianlatin: Atribut %1 mora se javiti uz element %2.

en: The element with local name %1 does not exist in XSL-T.
sr@ijekavianlatin: Element s lokalnim imenom %1 ne postoji u XSLT‑u.

en: W3C XML Schema identity constraint selector
sr@ijekavianlatin: Birač ograničenja identiteta po W3C‑ovoj XML‑šemi

en: W3C XML Schema identity constraint field
sr@ijekavianlatin: Polje ograničenja identiteta po W3C‑ovoj XML‑šemi

en: A construct was encountered which is disallowed in the current language(%1).
sr@ijekavianlatin: Susretnuta je konstrukcija koja nije dozvoljena u tekućem jeziku (%1).

en: %1 is an unknown schema type.
sr@ijekavianlatin: %1 nije poznat tip šeme.

en: A template with name %1 has already been declared.
sr@ijekavianlatin: Šablon po imenu %1 već je deklarisan.

en: %1 is not a valid numeric literal.
sr@ijekavianlatin: %1 nije dobra doslovna niska broja.

en: Only one %1 declaration can occur in the query prolog.
sr@ijekavianlatin: U prologu upita može stajati samo jedna deklaracija %1.

en: The initialization of variable %1 depends on itself
sr@ijekavianlatin: U pripremi promjenljive %1 koristi se ona sama

en: No variable with name %1 exists
sr@ijekavianlatin: Ne postoji promjenljiva po imenu %1.

en: Version %1 is not supported. The supported XQuery version is 1.0.
sr@ijekavianlatin: Verzija %1 nije podržana. Podržana je verzija XQueryja 1.0.

en: The encoding %1 is invalid. It must contain Latin characters only, must not contain whitespace, and must match the regular expression %2.
sr@ijekavianlatin: Kodiranje %1 nije dobro. Mora sadržati samo slova latinice, bez praznina, i mora poklapati regularni izraz %2.

en: No function with signature %1 is available
sr@ijekavianlatin: Funkcija s potpisom %1 nije dostupna

en: A default namespace declaration must occur before function, variable, and option declarations.
sr@ijekavianlatin: Podrazumijevani imenski prostor se mora deklarisati prije funkcija, promjenljivih i opcija.

en: Namespace declarations must occur before function, variable, and option declarations.
sr@ijekavianlatin: Imenski prostori se moraju deklarisati prije funkcija, promjenljivih i opcija.

en: Module imports must occur before function, variable, and option declarations.
sr@ijekavianlatin: Moduli se moraju uvesti prije deklaracija funkcija, promjenljivih i opcija.

en: The keyword %1 cannot occur with any other mode name.
sr@ijekavianlatin: Ključna reč %1 ne može se javiti s bilo kojim drugim imenom režima.

en: The value of attribute %1 must be of type %2, which %3 isn't.
sr@ijekavianlatin: Vrijednost atributa %1 mora biti tipa %2, što %3 nije.

en: It is not possible to redeclare prefix %1.
sr@ijekavianlatin: Ne može se promijeniti deklaracija prefiksa %1.

en: The prefix %1 cannot be bound. By default, it is already bound to the namespace %2.
sr@ijekavianlatin: Prefiks %1 ne može biti svezan. Podrazumijevano, već je svezan u imenskom prostoru %2.

en: Prefix %1 is already declared in the prolog.
sr@ijekavianlatin: Prefiks %1 je već deklarisan u prologu.

en: The name of an option must have a prefix. There is no default namespace for options.
sr@ijekavianlatin: Ime opcije mora imati prefiks. Opcije nemaju podrazumijevani imenski prostor.

en: The Schema Import feature is not supported, and therefore %1 declarations cannot occur.
sr@ijekavianlatin: Mogućnost uvoza šema nije podržana, stoga %1 deklaracija ne može biti.

en: The target namespace of a %1 cannot be empty.
sr@ijekavianlatin: Ciljni imenski prostor za %1 ne može biti prazan.

en: The module import feature is not supported
sr@ijekavianlatin: Mogućnost uvoza modula nije podržana

en: A variable with name %1 has already been declared.
sr@ijekavianlatin: Promjenljiva po imenu %1 već je deklarisana.

en: No value is available for the external variable with name %1.
sr@ijekavianlatin: Nije dostupna vrijednost za spoljašnju promjenljivu po imenu %1.

en: A stylesheet function must have a prefixed name.
sr@ijekavianlatin: Funkcija opisa stila mora imati ime s prefiksom.

en: The namespace for a user defined function cannot be empty (try the predefined prefix %1, which exists for cases like this)
sr@ijekavianlatin: Imenski prostor korisnički definisane funkcije ne može biti prazan (pokušajte s prefiksom %1, koji je namijenjen ovakvim slučajevima)

en: The namespace %1 is reserved; therefore user defined functions may not use it. Try the predefined prefix %2, which exists for these cases.
sr@ijekavianlatin: Imenski prostor %1 je rezervisan; zato ga korisnički definisane funkcije ne mogu koristiti. Pokušajte s predefinisanim prefiksom %2, koji je namijenjen ovakvim slučajevima.

en: The namespace of a user defined function in a library module must be equivalent to the module namespace. In other words, it should be %1 instead of %2
sr@ijekavianlatin: Imenski prostor korisnički definisane funkcije u bibliotečkom modulu mora biti istovjetan imenskom prostoru modula. Drugim riječima, treba da je %1 umjesto %2

en: A function already exists with the signature %1.
sr@ijekavianlatin: Već postoji funkcija sa potpisom %1.

en: No external functions are supported. All supported functions can be used directly, without first declaring them as external
sr@ijekavianlatin: Spoljašnje funkcije nisu podržane. Sve podržane funkcije mogu biti upotrijebljene neposredno, bez prethodnog deklarisanja kao spoljašnje

en: An argument with name %1 has already been declared. Every argument name must be unique.
sr@ijekavianlatin: Argument po imenu %1 već je deklarisan. Imena argumenata moraju biti jedinstvena.

en: When function %1 is used for matching inside a pattern, the argument must be a variable reference or a string literal.
sr@ijekavianlatin: Kada se funkcija %1 koristi za poklapanje unutar obrasca, argument mora biti upućivač na promjenljivu ili doslovna niska.

en: In an XSL-T pattern, the first argument to function %1 must be a string literal, when used for matching.
sr@ijekavianlatin: U XSLT obrascu, ako služi za poklapanje, prvi argument funkcije %1 mora biti doslovna niska.

en: In an XSL-T pattern, the first argument to function %1 must be a literal or a variable reference, when used for matching.
sr@ijekavianlatin: U XSLT obrascu, ako služi za poklapanje, prvi argument funkcije %1 mora biti doslovna niska ili upućivač na promjenljivu.

en: In an XSL-T pattern, function %1 cannot have a third argument.
sr@ijekavianlatin: U XSLT obrascu, funkcija %1 ne može imati treći argument.

en: In an XSL-T pattern, only function %1 and %2, not %3, can be used for matching.
sr@ijekavianlatin: U XSLT obrascu, samo funkcije %1 i %2, a ne %3, mogu služiti za poklapanje.

en: In an XSL-T pattern, axis %1 cannot be used, only axis %2 or %3 can.
sr@ijekavianlatin: U XSLT obrascu, ne može se koristiti osa %1, već samo %2 i %3.

en: %1 is an invalid template mode name.
sr@ijekavianlatin: %1 nije dobro ime režima šablona.

en: The name of a variable bound in a for-expression must be different from the positional variable. Hence, the two variables named %1 collide.
sr@ijekavianlatin: Ime promjenljive svezane for‑izrazom mora biti različito od pozicione promjenljive. Stoga su dvije promjenljive po imenu %1 u sukobu.

en: The Schema Validation Feature is not supported. Hence, %1-expressions may not be used.
sr@ijekavianlatin: Mogućnost ovjere šemom nije podržana. Stoga se %1‑izrazi ne mogu koristiti.

en: None of the pragma expressions are supported. Therefore, a fallback expression must be present
sr@ijekavianlatin: Nije podržan nijedan od pragma-izraza. Stoga mora biti prisutan izraz za spadanje

en: Each name of a template parameter must be unique; %1 is duplicated.
sr@ijekavianlatin: Svako ime parametra u šablonu mora biti jedinstveno; %1 se ponavlja.

en: The %1-axis is unsupported in XQuery
sr@ijekavianlatin: Osa %1 nije podržana u XQueryju

en: No function with name %1 is available.
sr@ijekavianlatin: Funkcija po imenu %1 nije dostupna.

en: The namespace URI cannot be the empty string when binding to a prefix, %1.
sr@ijekavianlatin: URI imenskog prostora ne može biti prazna niska pri svezivanju s prefiksom, %1.

en: %1 is an invalid namespace URI.
sr@ijekavianlatin: %1 nije dobar URI imenskog prostora.

en: It is not possible to bind to the prefix %1
sr@ijekavianlatin: Ne može se svezati sa prefiksom %1.

en: Namespace %1 can only be bound to %2 (and it is, in either case, pre-declared).
sr@ijekavianlatin: Imenski prostor %1 može se svezati samo za %2 (i, u svakom slučaju, preddeklarisan je).

en: Prefix %1 can only be bound to %2 (and it is, in either case, pre-declared).
sr@ijekavianlatin: Prefiks %1 može se svezati samo za %2 (i, u svakom slučaju, preddeklarisan je).

en: Two namespace declaration attributes have the same name: %1.
sr@ijekavianlatin: Dvije atributa deklaracije imenskog prostora imaju isto ime: %1.

en: The namespace URI must be a constant and cannot use enclosed expressions.
sr@ijekavianlatin: URI imenskog prostora mora biti konstanta, ne može obuhvatati izraze.

en: An attribute with name %1 has already appeared on this element.
sr@ijekavianlatin: Atribut po imenu %1 već se javio u ovom elementu.

en: A direct element constructor is not well-formed. %1 is ended with %2.
sr@ijekavianlatin: Neposredni konstruktor elementa nije dobro formiran. %1 se završava sa %2.

en: The name %1 does not refer to any schema type.
sr@ijekavianlatin: Ime %1 ne upućuje ni na jedan tip šeme.

en: %1 is an complex type. Casting to complex types is not possible. However, casting to atomic types such as %2 works.
sr@ijekavianlatin: %1 je složeni tip. Pretapanje u složene tipove nije moguće. Međutim, radi pretapanje u atomske tipove poput %2.

en: %1 is not an atomic type. Casting is only possible to atomic types.
sr@ijekavianlatin: %1 nije atomski tip. Pretapanje je moguće samo u atomske tipove.

en: %1 is not a valid name for a processing-instruction.
sr@ijekavianlatin: %1 nije dobro ime za obradnu instrukciju.

en: %1 is not in the in-scope attribute declarations. Note that the schema import feature is not supported.
sr@ijekavianlatin: %1 nije među deklaracijama atributa u dosegu. Imajte na umu da nije podržan uvoz šema.

en: The name of an extension expression must be in a namespace.
sr@ijekavianlatin: Ime proširivačkog izraza mora biti u imenskom prostoru.

en: Can not process unknown element %1, expected elements are: %2.
sr@ijekavianlatin: Ne može da se obradi nepoznat element %1, očekivani su: %2.

en: Element %1 is not allowed in this scope, possible elements are: %2.
sr@ijekavianlatin: Element %1 nije dozvoljen u ovom dosegu, mogući elementi su: %2.

en: Child element is missing in that scope, possible child elements are: %1.
sr@ijekavianlatin: Dečiji element nedostaje u tom dosegu, mogući dječiji elementi su: %1.

en: Document is not a XML schema.
sr@ijekavianlatin: Dokument nije XML šema.

en: %1 attribute of %2 element contains invalid content: {%3} is not a value of type %4.
sr@ijekavianlatin: Atribut %1 elementa %2 ima loš sadržaj: {%3} nije vrijednost tipa %4.

en: %1 attribute of %2 element contains invalid content: {%3}.
sr@ijekavianlatin: Atribut %1 elementa %2 ima loš sadržaj: {%3}.

en: Target namespace %1 of included schema is different from the target namespace %2 as defined by the including schema.
sr@ijekavianlatin: Ciljni imenski prostor %1 uključene šeme razlikuje se od ciljnog imenskog prostora %2 koji definiše uključujuća šema.

en: Target namespace %1 of imported schema is different from the target namespace %2 as defined by the importing schema.
sr@ijekavianlatin: Ciljni imenski prostor %1 uvezene šeme razlikuje se od ciljnog imenskog prostora %2 koji definiše uvozna šema.

en: %1 element is not allowed to have the same %2 attribute value as the target namespace %3.
sr@ijekavianlatin: Element %1 ne može imati istu vrijednost atributa %2 kao ciljni imenski prostor %3.

en: %1 element without %2 attribute is not allowed inside schema without target namespace.
sr@ijekavianlatin: Element %1 bez atributa %2 nije dozvoljen unutar šeme bez ciljnog imenskog prostora.

en: %1 element is not allowed inside %2 element if %3 attribute is present.
sr@ijekavianlatin: Element %1 nije dozvoljen unutar elementa %2 ako je prisutan atribut %3.

en: %1 element has neither %2 attribute nor %3 child element.
sr@ijekavianlatin: Element %1 nema ni atribut %2 ni dječiji element %3.

en: %1 element with %2 child element must not have a %3 attribute.
sr@ijekavianlatin: Element %1 sa dječijim elementom %2 ne može imati atribut %3.

en: %1 attribute of %2 element must be %3 or %4.
sr@ijekavianlatin: Atribut %1 elementa %2 mora biti %3 ili %4.

en: %1 attribute of %2 element must have a value of %3.
sr@ijekavianlatin: Atribut %1 elementa %2 mora imati vrijednost %3.

en: %1 attribute of %2 element must have a value of %3 or %4.
sr@ijekavianlatin: Atribut %1 elementa %2 mora imati vrijednost %3 ili %4.

en: %1 element must not have %2 and %3 attribute together.
sr@ijekavianlatin: Element %1 ne može imati istovremeno atribute %2 i %3.

en: Content of %1 attribute of %2 element must not be from namespace %3.
sr@ijekavianlatin: Sadržaj atributa %1 elementa %2 ne može biti iz imenskog prostora %3.

en: %1 attribute of %2 element must not be %3.
sr@ijekavianlatin: Atribut %1 elementa %2 ne može biti %3.

en: %1 attribute of %2 element must have the value %3 because the %4 attribute is set.
sr@ijekavianlatin: Atribut %1 elementa %2 mora imati vrijednost %3 zato što je postavljen atribut %4.

en: Specifying use='prohibited' inside an attribute group has no effect.
sr@ijekavianlatin: Navođenje use='prohibited' nema uticaja unutar grupe atributa.

en: %1 element must have either %2 or %3 attribute.
sr@ijekavianlatin: Element %1 mora imati ili atribut %2 ili %3.

en: %1 element must have either %2 attribute or %3 or %4 as child element.
sr@ijekavianlatin: Element %1 mora imati ili atribut %2 ili %3 ili %4 za dječiji element.

en: %1 element requires either %2 or %3 attribute.
sr@ijekavianlatin: Element %1 zahtjeva ili atribut %2 ili %3.

en: Text or entity references not allowed inside %1 element
sr@ijekavianlatin: Tekst i upućivači na entitete nisu dozvoljeni u elementu %1

en: %1 attribute of %2 element must contain %3, %4 or a list of URIs.
sr@ijekavianlatin: Atribut %1 elementa %2 mora sadržati %3, %4 ili listu URI‑ja.

en: %1 element is not allowed in this context.
sr@ijekavianlatin: Element %1 nije dozvoljen u ovom kontekstu.

en: %1 attribute of %2 element has larger value than %3 attribute.
sr@ijekavianlatin: Atribut %1 elementa %2 ima veću vrijednost od atributa %3.

en: Prefix of qualified name %1 is not defined.
sr@ijekavianlatin: Prefiks kvalifikovanog imena %1 nije definisan.

en: %1 attribute of %2 element must either contain %3 or the other values.
sr@ijekavianlatin: Atribut %1 elementa %2 mora sadržati ili %3 ili druge vrijednosti.

en: Component with ID %1 has been defined previously.
sr@ijekavianlatin: Komponenta sa ID‑om %1 definisana je ranije.

en: Element %1 already defined.
sr@ijekavianlatin: Element %1 je već definisan.

en: Attribute %1 already defined.
sr@ijekavianlatin: Atribut %1 je već definisan.

en: Type %1 already defined.
sr@ijekavianlatin: Tip %1 je već definisan.

en: Attribute group %1 already defined.
sr@ijekavianlatin: Grupa atributa %1 je već definisana.

en: Element group %1 already defined.
sr@ijekavianlatin: Grupa elemenata %1 je već definisana.

en: Notation %1 already defined.
sr@ijekavianlatin: Notacija %1 je već definisana.

en: Identity constraint %1 already defined.
sr@ijekavianlatin: Ograničenje identiteta %1 je već definisano.

en: Duplicated facets in simple type %1.
sr@ijekavianlatin: Udvostručeni aspekti u jednostavnom tipu %1.

en: Empty particle cannot be derived from non-empty particle.
sr@ijekavianlatin: Prazna partikula ne može se izvesti iz neprazne.

en: Derived particle is missing element %1.
sr@ijekavianlatin: Izvedenoj partikuli nedostaje element %1.

en: Derived element %1 is missing value constraint as defined in base particle.
sr@ijekavianlatin: Izvedenom elementu %1 nedostaje vrijednost ograničenja po definiciji u baznoj partikuli.

en: Derived element %1 has weaker value constraint than base particle.
sr@ijekavianlatin: Izvedeni element %1 ima slabije ograničenje vrijednosti od bazne partikule.

en: Fixed value constraint of element %1 differs from value constraint in base particle.
sr@ijekavianlatin: Ograničenje na fiksnu vrijednost elementa %1 razlikuje se od ograničenja u baznoj partikuli.

en: Derived element %1 cannot be nillable as base element is not nillable.
sr@ijekavianlatin: Izvedeni element %1 ne može da se nuluje ako ne može i bazni.

en: Block constraints of derived element %1 must not be more weaker than in the base element.
sr@ijekavianlatin: Blokovsko ograničenje izvedenog elementa %1 ne sme biti slabije od onog u baznom elementu.

en: Simple type of derived element %1 cannot be validly derived from base element.
sr@ijekavianlatin: Jednostavni tip izvedenog elementa %1 ne može biti dobro izveden iz baznog elementa.

en: Complex type of derived element %1 cannot be validly derived from base element.
sr@ijekavianlatin: Složeni tip izvedenog elementa %1 ne može biti dobro izveden iz baznog elementa.

en: Element %1 is missing in derived particle.
sr@ijekavianlatin: Element %1 nedostaje u izvedenoj partikuli.

en: Element %1 does not match namespace constraint of wildcard in base particle.
sr@ijekavianlatin: Element %1 ne poklapa ograničenje imenskog prostora po džokeru iz bazne partikule.

en: Wildcard in derived particle is not a valid subset of wildcard in base particle.
sr@ijekavianlatin: Džoker u izvedenoj partikuli nije dobar podskup džokera iz bazne partikule.

en: processContent of wildcard in derived particle is weaker than wildcard in base particle.
sr@ijekavianlatin: processContent džokera u izvedenoj partikuli slabije je od džokera u baznoj partikuli.

en: Derived particle allows content that is not allowed in the base particle.
sr@ijekavianlatin: Izvedena partikula dozvoljava sadržaj koji nije dozvoljen u baznoj.

en: Base attribute %1 is required but derived attribute is not.
sr@ijekavianlatin: Bazni atribut %1 je neophodan a izvedeni nije.

en: Type of derived attribute %1 cannot be validly derived from type of base attribute.
sr@ijekavianlatin: Tip izvedenog atributa %1 ne može biti dobro izveden iz tipa baznog atributa.

en: Value constraint of derived attribute %1 does not match value constraint of base attribute.
sr@ijekavianlatin: Ograničenje vrijednosti izvedenog atributa %1 ne poklapa ograničenje vrijednosti baznog atributa.

en: Derived attribute %1 does not exist in the base definition.
sr@ijekavianlatin: Izvedeni atribut %1 ne postoji u baznoj definiciji.

en: Derived attribute %1 does not match the wildcard in the base definition.
sr@ijekavianlatin: Izvedeni atribut %1 ne poklapa džoker u baznoj definiciji.

en: Base attribute %1 is required but missing in derived definition.
sr@ijekavianlatin: Bazni atribut %1 je neophodan a nedostaje u izvedenoj definiciji.

en: Derived definition contains an %1 element that does not exists in the base definition
sr@ijekavianlatin: Izvedena definicija sadrži element %1 koji ne postoji u baznoj definiciji.

en: Derived wildcard is not a subset of the base wildcard.
sr@ijekavianlatin: Izvedeni džoker nije podskup baznog džokera.

en: %1 of derived wildcard is not a valid restriction of %2 of base wildcard
sr@ijekavianlatin: %1 izvedenog džokera nije dobro ograničenje %2 baznog džokera.

en: Attribute %1 from base type is missing in derived type.
sr@ijekavianlatin: Atribut %1 iz baznog tipa nedostaje u izvedenom.

en: Type of derived attribute %1 differs from type of base attribute.
sr@ijekavianlatin: Tip izvedenog atributa %1 razlikuje se od tipa baznog atributa.

en: Base definition contains an %1 element that is missing in the derived definition
sr@ijekavianlatin: Bazna definicija sadrži element %1 koji nedostaje u izvedenoj definiciji.

en: %1 references unknown %2 or %3 element %4.
sr@ijekavianlatin: %1 upućuje na nepoznati %2 ili %3 element %4.

en: %1 references identity constraint %2 that is no %3 or %4 element.
sr@ijekavianlatin: %1 upućuje na ograničenje identiteta %2 koje nije %3 ili %4 element.

en: %1 has a different number of fields from the identity constraint %2 that it references.
sr@ijekavianlatin: %1 ima različit broj polja u odnosu na ograničenje identiteta %2 na koje upućuje.

en: Base type %1 of %2 element cannot be resolved.
sr@ijekavianlatin: Bazni tip %1 elementa %2 ne može da se razriješi.

en: Item type %1 of %2 element cannot be resolved.
sr@ijekavianlatin: Tip stavki %1 elementa %2 ne može da se razriješi.

en: Member type %1 of %2 element cannot be resolved.
sr@ijekavianlatin: Članski tip %1 elementa %2 ne može da se razriješi.

en: Type %1 of %2 element cannot be resolved.
sr@ijekavianlatin: Tip %1 elementa %2 ne može da se razriješi.

en: Base type %1 of complex type cannot be resolved.
sr@ijekavianlatin: Bazni tip %1 složenog tipa ne može da se razriješi.

en: %1 cannot have complex base type that has a %2.
sr@ijekavianlatin: %1 ne može imati složeni bazni tip koji ima %2.

en: Content model of complex type %1 contains %2 element, so it cannot be derived by extension from a non-empty type.
sr@ijekavianlatin: Model sadržaja složenog tipa %1 ima element %2, zbog čega se ne može izvesti po proširenju iz nepraznog tipa.

en: Complex type %1 cannot be derived by extension from %2 as the latter contains %3 element in its content model.
sr@ijekavianlatin: Složeni tip %1 ne može se izvesti po proširenju iz %2, pošto potonji ima element %3 u svom modelu sadržaja.

en: Type of %1 element must be a simple type, %2 is not.
sr@ijekavianlatin: Element %1 mora biti jednostavnog tipa, što %2 nije.

en: Substitution group %1 of %2 element cannot be resolved.
sr@ijekavianlatin: Supstitucijska grupa %1 elementa %2 ne može da se razriješi.

en: Substitution group %1 has circular definition.
sr@ijekavianlatin: Supstitucijska grupa %1 ima kružnu definiciju.

en: Duplicated element names %1 in %2 element.
sr@ijekavianlatin: Udvostručena imena elemenata %1 u elementu %2.

en: Reference %1 of %2 element cannot be resolved.
sr@ijekavianlatin: Upućivač %1 u elementu %2 ne može da se razriješi.

en: Circular group reference for %1.
sr@ijekavianlatin: Kružni grupni upućivač za %1.

en: %1 element is not allowed in this scope
sr@ijekavianlatin: Element %1 nije dozvoljen u ovom dosegu

en: %1 element cannot have %2 attribute with value other than %3.
sr@ijekavianlatin: Element %1 ne može imati atribut %2 vrijednosti različite od %3.

en: %1 element cannot have %2 attribute with value other than %3 or %4.
sr@ijekavianlatin: Za atribut %2 elementa %1 dozvoljene su samo vrijednosti %3 i %4.

en: %1 or %2 attribute of reference %3 does not match with the attribute declaration %4.
sr@ijekavianlatin: Atribut %1 ili %2 upućivača %3 ne poklapa se sa deklaracijom atributa %4.

en: Attribute group %1 has circular reference.
sr@ijekavianlatin: Grupa atributa %1 ima kružni upućivač.

en: %1 attribute in %2 must have %3 use like in base type %4.
sr@ijekavianlatin: Atribut %1 u %2 mora imati upotrebu %3 kao u baznom tipu %4.

en: Attribute wildcard of %1 is not a valid restriction of attribute wildcard of base type %2.
sr@ijekavianlatin: Džoker atributa za %1 nije dobro ograničenje džokera iz baznog tipa %2.

en: %1 has attribute wildcard but its base type %2 has not.
sr@ijekavianlatin: %1 ima džoker atributa a njegov bazni tip %2 nema.

en: Union of attribute wildcard of type %1 and attribute wildcard of its base type %2 is not expressible.
sr@ijekavianlatin: Unija džokera atributa tipa %1 i džokera atributa baznog tipa %2 nije iskaziva.

en: Enumeration facet contains invalid content: {%1} is not a value of type %2.
sr@ijekavianlatin: Aspekt nabrajanja ima loš sadržaj: {%1} nije vrijednost tipa %2.

en: Namespace prefix of qualified name %1 is not defined.
sr@ijekavianlatin: Prefiks imenskog prostora kvalifikovanog imena %1 nije definisan.

en: %1 element %2 is not a valid restriction of the %3 element it redefines: %4.
sr@ijekavianlatin: %1 element %2 nije dobro ograničenje %3 elementa koji redefiniše: %4.

en: %1 has inheritance loop in its base type %2.
sr@ijekavianlatin: %1 ima petlju nasljeđivanja u svom baznom tipu %2.

en: Circular inheritance of base type %1.
sr@ijekavianlatin: Kružno nasljeđivanje baznog tipa %1.

en: Circular inheritance of union %1.
sr@ijekavianlatin: Kružno nasljeđivanje unije %1.

en: %1 is not allowed to derive from %2 by restriction as the latter defines it as final.
sr@ijekavianlatin: %1 ne može da se izvodi iz %2 po ograničenju, pošto ga potonje definiše kao konačno.

en: %1 is not allowed to derive from %2 by extension as the latter defines it as final.
sr@ijekavianlatin: %1 ne može da se izvodi iz %2 po proširenju, pošto ga potonje definiše kao konačno.

en: Base type of simple type %1 cannot be complex type %2.
sr@ijekavianlatin: Bazni tip jednostavnog tipa %1 ne može biti složenog tipa %2.

en: Simple type %1 cannot have direct base type %2.
sr@ijekavianlatin: Jednostavni tip %1 ne može imati direktni bazni tip %2.

en: Simple type %1 is not allowed to have base type %2.
sr@ijekavianlatin: Za jednostavni tip %1 nije dozvoljen bazni tip %2.

en: Simple type %1 can only have simple atomic type as base type.
sr@ijekavianlatin: Jednostavni tip %1 može imati samo jednostavni atomski tip za bazni.

en: Simple type %1 cannot derive from %2 as the latter defines restriction as final.
sr@ijekavianlatin: Jednostavni tip %1 ne može da se izvodi iz %2, zato što potonji definiše ograničenje kao konačno.

en: Variety of item type of %1 must be either atomic or union.
sr@ijekavianlatin: Varijetet tipa stavki za %1 mora biti atomic ili union.

en: Variety of member types of %1 must be atomic.
sr@ijekavianlatin: Varijetet članskih tipova za %1 mora biti atomic.

en: %1 is not allowed to derive from %2 by list as the latter defines it as final.
sr@ijekavianlatin: %1 ne može da se izvodi iz %2 po listi, zato što je potonji definiše kao konačnu.

en: Simple type %1 is only allowed to have %2 facet.
sr@ijekavianlatin: Jednostavni tip %1 može da ima samo aspekt %2.

en: Base type of simple type %1 must have variety of type list.
sr@ijekavianlatin: Bazni tip jednostavnog tipa %1 mora imati varijetet tipa list.

en: Base type of simple type %1 has defined derivation by restriction as final.
sr@ijekavianlatin: Bazni tip jednostavnog tipa %1 definiše izvođenje po ograničenju kao konačno.

en: Item type of base type does not match item type of %1.
sr@ijekavianlatin: Tip stavki baznog tipa ne poklapa tip stavki za %1.

en: Simple type %1 contains not allowed facet type %2.
sr@ijekavianlatin: Jednostavni tip %1 sadrži nedozvoljeni aspektni tip %2.

en: %1 is not allowed to derive from %2 by union as the latter defines it as final.
sr@ijekavianlatin: %1 ne može da se izvodi iz %2 po uniji, pošto je potonji definiše kao konačnu.

en: %1 is not allowed to have any facets.
sr@ijekavianlatin: Za %1 nisu dozvoljeni aspekti.

en: Base type %1 of simple type %2 must have variety of union.
sr@ijekavianlatin: Bazni tip %1 jednostavnog tipa %2 mora biti varijeteta union.

en: Base type %1 of simple type %2 is not allowed to have restriction in %3 attribute.
sr@ijekavianlatin: Za bazni tip %1 jednostavnog tipa %2 nije dozvoljeno ograničenje u atributu %3.

en: Member type %1 cannot be derived from member type %2 of %3's base type %4.
sr@ijekavianlatin: Članski tip %1 ne može da se izvodi iz članskog tipa %2 u %4, baznom tipu za %3.

en: Derivation method of %1 must be extension because the base type %2 is a simple type.
sr@ijekavianlatin: Metod izvođenja %1 mora biti proširenjem, zato što je bazni tip %2 jednostavan.

en: Complex type %1 has duplicated element %2 in its content model.
sr@ijekavianlatin: Složeni tip %1 ima udvostručen element %2 u svom modelu sadržaja.

en: Complex type %1 has non-deterministic content.
sr@ijekavianlatin: Složeni tip %1 ima nedeterministički sadržaj.

en: Attributes of complex type %1 are not a valid extension of the attributes of base type %2: %3.
sr@ijekavianlatin: Atributi složenog tipa %1 nisu dobro proširenje atributa baznog tipa %2: %3.

en: Content model of complex type %1 is not a valid extension of content model of %2.
sr@ijekavianlatin: Model sadržaja složenog tipa %1 nije dobro proširenje modela sadržaja tipa %2.

en: Complex type %1 must have simple content.
sr@ijekavianlatin: Složeni tip %1 mora imati jednostavan sadržaj.

en: Complex type %1 must have the same simple type as its base class %2.
sr@ijekavianlatin: Složeni tip %1 mora imati isti jednostavni tip kao njegova bazna klasa %2.

en: Complex type %1 cannot be derived from base type %2%3.
sr@ijekavianlatin: Složeni tip %1 ne može se izvesti iz baznog tipa %2%3.

en: Attributes of complex type %1 are not a valid restriction from the attributes of base type %2: %3.
sr@ijekavianlatin: Atributi složenog tipa %1 nisu dobro ograničenje atributa baznog tipa %2: %3.

en: Complex type %1 with simple content cannot be derived from complex base type %2.
sr@ijekavianlatin: Složeni tip %1 sa jednostavnim sadržajem ne može biti izveden iz složenog baznog tipa %2.

en: Item type of simple type %1 cannot be a complex type.
sr@ijekavianlatin: Tip stavki jednostavnog tipa %1 ne može biti složeni tip.

en: Member type of simple type %1 cannot be a complex type.
sr@ijekavianlatin: Članski tip jednostavnog tipa %1 ne može biti složeni tip.

en: %1 is not allowed to have a member type with the same name as itself.
sr@ijekavianlatin: %1 ne može da ima članski tip imena jednakog svome.

en: %1 facet collides with %2 facet.
sr@ijekavianlatin: Aspekt %1 sudara se sa aspektom %2.

en: %1 facet must have the same value as %2 facet of base type.
sr@ijekavianlatin: Aspekt %1 mora imati istu vrijednost kao aspekt %2 baznog tipa.

en: %1 facet must be equal or greater than %2 facet of base type.
sr@ijekavianlatin: Aspekt %1 mora biti veći ili jednak aspektu %2 baznog tipa.

en: %1 facet must be less than or equal to %2 facet of base type.
sr@ijekavianlatin: Aspekt %1 mora biti manji ili jednak aspektu %2 baznog tipa.

en: %1 facet contains invalid regular expression
sr@ijekavianlatin: Aspekt %1 sadrži loš regularni izraz

en: Unknown notation %1 used in %2 facet.
sr@ijekavianlatin: Nepoznata notacija %1 u aspektu %2.

en: %1 facet contains invalid value %2: %3.
sr@ijekavianlatin: Aspekt %1 sadrži lošu vrijednost %2: %3.

en: %1 facet cannot be %2 or %3 if %4 facet of base type is %5.
sr@ijekavianlatin: Aspekt %1 ne može biti %2 ili %3 ako je aspekt %4 baznog tipa %5.

en: %1 facet cannot be %2 if %3 facet of base type is %4.
sr@ijekavianlatin: Aspekt %1 ne može biti %2 ako je aspekt %3 baznog tipa %4.

en: %1 facet must be less than or equal to %2 facet.
sr@ijekavianlatin: Aspekt %1 mora biti veći ili jednak aspektu %2.

en: %1 facet must be less than %2 facet of base type.
sr@ijekavianlatin: Aspekt %1 mora biti manji od aspekta %2 baznog tipa.

en: %1 facet and %2 facet cannot appear together.
sr@ijekavianlatin: Aspekti %1 i %2 ne mogu se pojaviti zajedno.

en: %1 facet must be greater than %2 facet of base type.
sr@ijekavianlatin: Aspekt %1 mora biti veći od aspekta %2 baznog tipa.

en: %1 facet must be less than %2 facet.
sr@ijekavianlatin: Aspekt %1 mora biti manji od aspekta %2.

en: %1 facet must be greater than or equal to %2 facet of base type.
sr@ijekavianlatin: Aspekt %1 mora biti veći ili jednak aspektu %2 baznog tipa.

en: Simple type contains not allowed facet %1.
sr@ijekavianlatin: Jednostavni tip sadrži nedozvoljeni aspekt %1.

en: %1, %2, %3, %4, %5 and %6 facets are not allowed when derived by list.
sr@ijekavianlatin: Aspekti %1, %2, %3, %4, %5 i %6 nisu dozvoljeni pri izvođenju po listi.

en: Only %1 and %2 facets are allowed when derived by union.
sr@ijekavianlatin: Samo su aspekti %1 i %2 dozvoljeni pri izvođenju po uniji.

en: %1 contains %2 facet with invalid data: %3.
sr@ijekavianlatin: %1 sadrži aspekt %2 sa lošim podacima: %3.

en: Attribute group %1 contains attribute %2 twice.
sr@ijekavianlatin: U grupa atributa %1 udvostručen je atribut %2.

en: Attribute group %1 contains two different attributes that both have types derived from %2.
sr@ijekavianlatin: Grupa atributa %1 sadrži dva različita atributa čiji su tipovi izvedeni iz %2.

en: Attribute group %1 contains attribute %2 that has value constraint but type that inherits from %3.
sr@ijekavianlatin: Grupa atributa %1 sadrži atribut %2 koji ima ograničenje vrijednosti ali tip naslijeđen od %3.

en: Complex type %1 contains attribute %2 twice.
sr@ijekavianlatin: U složenom tipu %1 udvostručen je atribut %2.

en: Complex type %1 contains two different attributes that both have types derived from %2.
sr@ijekavianlatin: Složeni tip %1 sadrži dva različita atributa čiji su tipovi izvedeni iz %2.

en: Complex type %1 contains attribute %2 that has value constraint but type that inherits from %3.
sr@ijekavianlatin: Složeni tip %1 sadrži atribut %2 koji ima ograničenje vrijednosti ali tip naslijeđen od %3.

en: Element %1 is not allowed to have a value constraint if its base type is complex.
sr@ijekavianlatin: Element %1 ne može da ima ograničenje vrijednosti ako mu je bazni tip složen.

en: Element %1 is not allowed to have a value constraint if its type is derived from %2.
sr@ijekavianlatin: Element %1 ne može da ima ograničenje vrijednosti ako mu je bazni tip izveden iz %2.

en: Value constraint of element %1 is not of elements type: %2.
sr@ijekavianlatin: Ograničenje vrijednosti elementa %1 nije njegovog tipa: %2.

en: Element %1 is not allowed to have substitution group affiliation as it is no global element.
sr@ijekavianlatin: Element %1 ne može da ima pripadnost supstitucijskoj grupi pošto nije globalni element.

en: Type of element %1 cannot be derived from type of substitution group affiliation.
sr@ijekavianlatin: Tip elementa %1 ne može biti izveden iz tipa pripadnosti supstitucijskoj grupi.

en: Value constraint of attribute %1 is not of attributes type: %2.
sr@ijekavianlatin: Ograničenje vrijednosti atributa %1 nije tipa atributa: %2.

en: Attribute %1 has value constraint but has type derived from %2.
sr@ijekavianlatin: Atribut %1 ima ograničenje vrijednosti ali mu je tip izveden iz %2.

en: %1 attribute in derived complex type must be %2 like in base type.
sr@ijekavianlatin: Atribut %1 u izvedenom složenom tipu mora biti %2 kao u baznom tipu.

en: Attribute %1 in derived complex type must have %2 value constraint like in base type.
sr@ijekavianlatin: Atribut %1 u izvedenom složenom tipu mora imati ograničenje vrijednosti %2 kao u baznom tipu.

en: Attribute %1 in derived complex type must have the same %2 value constraint like in base type.
sr@ijekavianlatin: Atribut %1 u izvedenom složenom tipu mora imati isto ograničenje vrijednosti %2 kao u baznom tipu.

en: Attribute %1 in derived complex type must have %2 value constraint.
sr@ijekavianlatin: Atribut %1 u izvedenom složenom tipu mora imati ograničenje vrijednosti %2.

en: processContent of base wildcard must be weaker than derived wildcard.
sr@ijekavianlatin: processContent baznog džokera mora biti slabiji od izvedenog.

en: Element %1 exists twice with different types.
sr@ijekavianlatin: Element %1 dat je dvaput sa različitim tipovima.

en: Particle contains non-deterministic wildcards.
sr@ijekavianlatin: Partikula sadrži nedeterminističke džokere

en: %1 is not valid according to %2.
sr@ijekavianlatin: %1 nije dobro prema %2.

en: String content does not match the length facet.
sr@ijekavianlatin: Sadržaj tipa niske ne poklapa aspekt length.

en: String content does not match the minLength facet.
sr@ijekavianlatin: Sadržaj tipa niske ne poklapa aspekt minLength.

en: String content does not match the maxLength facet.
sr@ijekavianlatin: Sadržaj tipa niske ne poklapa aspekt maxLength.

en: String content does not match pattern facet.
sr@ijekavianlatin: Sadržaj tipa niske ne poklapa aspekt pattern.

en: String content is not listed in the enumeration facet.
sr@ijekavianlatin: Sadržaj tipa niske nije spomenut u aspektu enumeration.

en: Signed integer content does not match the maxInclusive facet.
sr@ijekavianlatin: Označeni cjelobrojni sadržaj ne poklapa aspekt maxInclusive.

en: Signed integer content does not match the maxExclusive facet.
sr@ijekavianlatin: Označeni cjelobrojni sadržaj ne poklapa aspekt maxExclusive.

en: Signed integer content does not match the minInclusive facet.
sr@ijekavianlatin: Označeni cjelobrojni sadržaj ne poklapa aspekt minInclusive.

en: Signed integer content does not match the minExclusive facet.
sr@ijekavianlatin: Označeni cjelobrojni sadržaj ne poklapa aspekt minExclusive.

en: Signed integer content is not listed in the enumeration facet.
sr@ijekavianlatin: Označeni cjelobrojni sadržaj nije spomenut u aspektu enumeration.

en: Signed integer content does not match pattern facet.
sr@ijekavianlatin: Označeni cjelobrojni sadržaj ne poklapa aspekt pattern.

en: Signed integer content does not match in the totalDigits facet.
sr@ijekavianlatin: Označeni cjelobrojni sadržaj ne poklapa aspekt totalDigits.

en: Unsigned integer content does not match the maxInclusive facet.
sr@ijekavianlatin: Neoznačeni cjelobrojni sadržaj ne poklapa aspekt maxInclusive.

en: Unsigned integer content does not match the maxExclusive facet.
sr@ijekavianlatin: Neoznačeni cjelobrojni sadržaj ne poklapa aspekt maxExclusive.

en: Unsigned integer content does not match the minInclusive facet.
sr@ijekavianlatin: Neoznačeni cjelobrojni sadržaj ne poklapa aspekt minInclusive.

en: Unsigned integer content does not match the minExclusive facet.
sr@ijekavianlatin: Neoznačeni cjelobrojni sadržaj ne poklapa aspekt minExclusive.

en: Unsigned integer content is not listed in the enumeration facet.
sr@ijekavianlatin: Neoznačeni cjelobrojni sadržaj nije spomenut u aspektu enumeration.

en: Unsigned integer content does not match pattern facet.
sr@ijekavianlatin: Neoznačeni cjelobrojni sadržaj ne poklapa aspekt pattern.

en: Unsigned integer content does not match in the totalDigits facet.
sr@ijekavianlatin: Neoznačeni cjelobrojni sadržaj ne poklapa aspekt totalDigits.

en: Double content does not match the maxInclusive facet.
sr@ijekavianlatin: Sadržaj dvostruke tačnosti ne poklapa aspekt maxInclusive.

en: Double content does not match the maxExclusive facet.
sr@ijekavianlatin: Sadržaj dvostruke tačnosti ne poklapa aspekt maxExclusive.

en: Double content does not match the minInclusive facet.
sr@ijekavianlatin: Sadržaj dvostruke tačnosti ne poklapa aspekt minInclusive.

en: Double content does not match the minExclusive facet.
sr@ijekavianlatin: Sadržaj dvostruke tačnosti ne poklapa aspekt minExclusive.

en: Double content is not listed in the enumeration facet.
sr@ijekavianlatin: Sadržaj dvostruke tačnosti nije spomenut u aspektu enumeration.

en: Double content does not match pattern facet.
sr@ijekavianlatin: Sadržaj dvostruke tačnosti ne poklapa aspekt pattern.

en: Decimal content does not match in the fractionDigits facet.
sr@ijekavianlatin: Decimalni sadržaj ne poklapa aspekt fractionDigits.

en: Decimal content does not match in the totalDigits facet.
sr@ijekavianlatin: Decimalni sadržaj ne poklapa aspekt totalDigits.

en: Date time content does not match the maxInclusive facet.
sr@ijekavianlatin: Datumsko-vremenski sadržaj ne poklapa aspekt maxInclusive.

en: Date time content does not match the maxExclusive facet.
sr@ijekavianlatin: Datumsko-vremenski sadržaj ne poklapa aspekt maxExclusive.

en: Date time content does not match the minInclusive facet.
sr@ijekavianlatin: Datumsko-vremenski sadržaj ne poklapa aspekt minInclusive.

en: Date time content does not match the minExclusive facet.
sr@ijekavianlatin: Datumsko-vremenski sadržaj ne poklapa aspekt minExclusive.

en: Date time content is not listed in the enumeration facet.
sr@ijekavianlatin: Datumsko-vremenski sadržaj nije spomenut u aspektu enumeration.

en: Date time content does not match pattern facet.
sr@ijekavianlatin: Datumsko-vremenski sadržaj ne poklapa aspekt pattern.

en: Duration content does not match the maxInclusive facet.
sr@ijekavianlatin: Sadržaj tipa trajanja ne poklapa aspekt maxInclusive.

en: Duration content does not match the maxExclusive facet.
sr@ijekavianlatin: Sadržaj tipa trajanja ne poklapa aspekt maxExclusive.

en: Duration content does not match the minInclusive facet.
sr@ijekavianlatin: Sadržaj tipa trajanja ne poklapa aspekt minInclusive.

en: Duration content does not match the minExclusive facet.
sr@ijekavianlatin: Sadržaj tipa trajanja ne poklapa aspekt minExclusive.

en: Duration content is not listed in the enumeration facet.
sr@ijekavianlatin: Sadržaj tipa trajanja nije spomenut u aspektu enumeration.

en: Duration content does not match pattern facet.
sr@ijekavianlatin: Sadržaj tipa trajanja ne poklapa aspekt pattern.

en: Boolean content does not match pattern facet.
sr@ijekavianlatin: Logički sadržaj ne poklapa aspekt pattern.

en: Binary content does not match the length facet.
sr@ijekavianlatin: Binarni sadržaj ne poklapa aspekt length.

en: Binary content does not match the minLength facet.
sr@ijekavianlatin: Binarni sadržaj ne poklapa aspekt minLength.

en: Binary content does not match the maxLength facet.
sr@ijekavianlatin: Binarni sadržaj ne poklapa aspekt maxLength.

en: Binary content is not listed in the enumeration facet.
sr@ijekavianlatin: Binarni sadržaj nije spomenut u aspektu enumeration.

en: Invalid QName content: %1.
sr@ijekavianlatin: Loš sadržaj tipa QName: %1.

en: QName content is not listed in the enumeration facet.
sr@ijekavianlatin: Sadržaj tipa QName nije spomenut u aspektu enumeration.

en: QName content does not match pattern facet.
sr@ijekavianlatin: Sadržaj tipa QName ne poklapa aspekt pattern.

en: Notation content is not listed in the enumeration facet.
sr@ijekavianlatin: Notacijski sadržaj nije spomenut u aspektu enumeration.

en: List content does not match length facet.
sr@ijekavianlatin: Sadržaj tipa liste ne poklapa aspekt facet.

en: List content does not match minLength facet.
sr@ijekavianlatin: Sadržaj tipa liste ne poklapa aspekt minLength.

en: List content does not match maxLength facet.
sr@ijekavianlatin: Sadržaj tipa liste ne poklapa aspekt maxLength.

en: List content is not listed in the enumeration facet.
sr@ijekavianlatin: Sadržaj tipa liste nije spomenut u aspektu enumeration.

en: List content does not match pattern facet.
sr@ijekavianlatin: Sadržaj tipa liste ne poklapa aspekt pattern.

en: Union content is not listed in the enumeration facet.
sr@ijekavianlatin: Sadržaj tipa unije nije spomenut u aspektu enumeration.

en: Union content does not match pattern facet.
sr@ijekavianlatin: Sadržaj tipa unije ne poklapa aspekt pattern.

en: Data of type %1 are not allowed to be empty.
sr@ijekavianlatin: Podatak tipa %1 ne može biti prazan.

en: Element %1 is missing child element.
sr@ijekavianlatin: Elementu %1 nedostaje dječiji element.

en: There is one IDREF value with no corresponding ID: %1.
sr@ijekavianlatin: Jedna IDREF vrijednost bez pridružene ID: %1.

en: Loaded schema file is invalid.
sr@ijekavianlatin: Učitana šema nije dobra.

en: %1 contains invalid data.
sr@ijekavianlatin: %1 sadrži loše podatke.

en: xsi:schemaLocation namespace %1 has already appeared earlier in the instance document.
sr@ijekavianlatin: xsi:schemaLocation imenski prostor %1 već se javio ranije u primjerku dokumenta.

en: xsi:noNamespaceSchemaLocation cannot appear after the first no-namespace element or attribute.
sr@ijekavianlatin: xsi:noNamespaceSchemaLocation ne može stajati za prvim neimenskoprostornim elementom ili atributom.

en: No schema defined for validation.
sr@ijekavianlatin: Nije definisana šema za ovjeru.

en: No definition for element %1 available.
sr@ijekavianlatin: Nije dostupna definicija za element %1.

en: Specified type %1 is not known to the schema.
sr@ijekavianlatin: Zadati tip %1 nije poznat šemi.

en: Element %1 is not defined in this scope.
sr@ijekavianlatin: Element %1 nije definisan u ovom dosegu.

en: Declaration for element %1 does not exist.
sr@ijekavianlatin: Deklaracija elementa %1 ne postoji.

en: Element %1 contains invalid content.
sr@ijekavianlatin: Element %1 ima loš sadržaj.

en: Element %1 is declared as abstract.
sr@ijekavianlatin: Element %1 je deklarisan kao apstraktan.

en: Element %1 is not nillable.
sr@ijekavianlatin: Element %1 ne može da se nuluje.

en: Attribute %1 contains invalid data: %2
sr@ijekavianlatin: Atribut %1 sadrži loše podatke: %2

en: Element contains content although it is nillable.
sr@ijekavianlatin: Element ima sadržaj iako se može nulovati.

en: Fixed value constraint not allowed if element is nillable.
sr@ijekavianlatin: Nije dozvoljeno fiksno ograničenje vrijednosti za element koji se može nulovati.

en: Specified type %1 is not validly substitutable with element type %2.
sr@ijekavianlatin: Zadati tip %1 nije dobro smjenjiv elementom tipa %2.

en: Complex type %1 is not allowed to be abstract.
sr@ijekavianlatin: Nije dozvoljeno da složeni tip %1 bude apstraktan.

en: Element %1 contains not allowed attributes.
sr@ijekavianlatin: Element %1 sadrži nedozvoljene atribute.

en: Element %1 contains not allowed child element.
sr@ijekavianlatin: Element %1 sadrži nedozvoljene dječije elemente.

en: Content of element %1 does not match its type definition: %2.
sr@ijekavianlatin: Sadržaj elementa %1 ne poklapa njegovu definiciju tipa: %2.

en: Content of element %1 does not match defined value constraint.
sr@ijekavianlatin: Sadržaj elementa %1 ne poklapa definisano ograničenje vrijednosti.

en: Element %1 contains not allowed child content.
sr@ijekavianlatin: Element %1 sadrži nedozvoljeni dječiji sadržaj.

en: Element %1 contains not allowed text content.
sr@ijekavianlatin: Element %1 sadrži nedozvoljeni tekstualni sadržaj.

en: Element %1 cannot contain other elements, as it has fixed content.
sr@ijekavianlatin: Element %1 ne može sadržati druge elemente, pošto mu sadržaj fiksan.

en: Element %1 is missing required attribute %2.
sr@ijekavianlatin: Elementu %1 nedostaje neophodni atribut %2.

en: Attribute %1 does not match the attribute wildcard.
sr@ijekavianlatin: Atribut %1 ne poklapa džoker atributa.

en: Declaration for attribute %1 does not exist.
sr@ijekavianlatin: Ne postoji deklaracija za atribut %1.

en: Element %1 contains two attributes of type %2.
sr@ijekavianlatin: Element %1 sadrži dva atributa tipa %2.

en: Attribute %1 contains invalid content.
sr@ijekavianlatin: Atribut %1 ima loš sadržaj.

en: Element %1 contains unknown attribute %2.
sr@ijekavianlatin: Element %1 sadrži nepoznati atribut %2.

en: Content of attribute %1 does not match its type definition: %2.
sr@ijekavianlatin: Sadržaj atributa %1 ne poklapa njegovu definiciju tipa: %2.

en: Content of attribute %1 does not match defined value constraint.
sr@ijekavianlatin: Sadržaj atributa %1 ne poklapa definisano ograničenje vrijednosti.

en: Non-unique value found for constraint %1.
sr@ijekavianlatin: Nejedinstvena vrijednost nađena za ograničenje %1.

en: Key constraint %1 contains absent fields.
sr@ijekavianlatin: Ograničenje ključa %1 sadrži nedostajuća polja.

en: Key constraint %1 contains references nillable element %2.
sr@ijekavianlatin: Ograničenje ključa %1 upućuje na element %2 koji se može nulovati.

en: No referenced value found for key reference %1.
sr@ijekavianlatin: Ciljna vrijednost nije nađena za upućivanje po ključu %1.

en: More than one value found for field %1.
sr@ijekavianlatin: Nađeno više od jedne vrijednosti za polje %1.

en: Field %1 has no simple type.
sr@ijekavianlatin: Polje %1 nema jednostavnog tipa.

en: ID value '%1' is not unique.
sr@ijekavianlatin: ID vrijednost ‘%1’ nije jedinstvena.

en: '%1' attribute contains invalid QName content: %2.
sr@ijekavianlatin: Atribut ‘%1’ ima loš sadržaj tipa QName: %2.

en: A zone offset must be in the range %1..%2 inclusive. %3 is out of range.
sr@ijekavianlatin: Zonski pomak mora biti iz opsega %1-%2, inkluzivno. %3 je van opsega.

en: %1 is not a whole number of minutes.
sr@ijekavianlatin: %1 nije ceo broj minuta.

en: %1 is an invalid %2
sr@ijekavianlatin: %1 nije dobro %2

en: If the first argument is the empty sequence or a zero-length string (no namespace), a prefix cannot be specified. Prefix %1 was specified.
sr@ijekavianlatin: Ako je prvi argument prazan niz ili niska nulte dužine (bez imenskog prostora), prefiks se ne može zadati. Zadat je prefiks %1.

en: It will not be possible to retrieve %1.
sr@ijekavianlatin: Neće biti moguće dobaviti %1.

en: The default collection is undefined
sr@ijekavianlatin: Podrazumijevana zbirka nije definisana

en: %1 cannot be retrieved
sr@ijekavianlatin: %1 se ne može dobaviti

en: The first argument to %1 cannot be of type %2.
sr@ijekavianlatin: Prvi argument za %1 ne može biti tipa %2.

en: %1 must be followed by %2 or %3, not at the end of the replacement string.
sr@ijekavianlatin: Iza %1 mora slijediti %2 ili %3, ne na kraju niske smjene.

en: In the replacement string, %1 must be followed by at least one digit when not escaped.
sr@ijekavianlatin: U nisci smjene, %1 mora biti praćeno bar jednom cifrom kad nije izbjegnuto.

en: In the replacement string, %1 can only be used to escape itself or %2, not %3
sr@ijekavianlatin: U nisci smjene, %1 može izbjegavati samo sebe samog ili %2, ne i %3

en: The first argument to %1 cannot be of type %2. It must be a numeric type, xs:yearMonthDuration or xs:dayTimeDuration.
sr@ijekavianlatin: Prvi argument za %1 ne može biti tipa %2. Mora biti brojevni, xs:yearMonthDuration ili xs:dayTimeDuration.

en: The first argument to %1 cannot be of type %2. It must be of type %3, %4, or %5.
sr@ijekavianlatin: Prvi argument za %1 ne može biti tipa %2, već jednog od %3, %4, ili %5.

en: The second argument to %1 cannot be of type %2. It must be of type %3, %4, or %5.
sr@ijekavianlatin: Drugi argument za %1 ne može biti tipa %2, već jednog od %3, %4, ili %5.

en: %1 is not a valid XML 1.0 character.
sr@ijekavianlatin: %1 nije dobar znak u XML‑u 1.0.

en: The URI cannot have a fragment
sr@ijekavianlatin: URI ne može imati fragment

en: The root node of the second argument to function %1 must be a document node. %2 is not a document node.
sr@ijekavianlatin: Korjeni čvor drugog argumenta funkcije %1 mora biti dokument‑čvor. %2 to nije.

en: If both values have zone offsets, they must have the same zone offset. %1 and %2 are not the same.
sr@ijekavianlatin: Ako obije vrijednosti imaju zonske pomake, oni moraju biti isti. %1 i %2 to nisu.

en: %1 was called.
sr@ijekavianlatin: %1 pozvano.

en: %1 matches newline characters
sr@ijekavianlatin: %1 poklapa znakove novog reda

en: %1 and %2 match the start and end of a line.
sr@ijekavianlatin: %1 i %2 poklapaju početak i kraj reda.

en: Matches are case insensitive
sr@ijekavianlatin: Poklapanja ne razlikuju veličinu slova

en: Whitespace characters are removed, except when they appear in character classes
sr@ijekavianlatin: Praznine se uklanjaju, osim gdje se nađu u znakovnim klasama

en: %1 is an invalid regular expression pattern: %2
sr@ijekavianlatin: %1 nije dobar obrazac regularnog izraza: %2

en: %1 is an invalid flag for regular expressions. Valid flags are:
sr@ijekavianlatin: %1 nije poznata zastavica regularnog izraza. Poznate su:

en: The normalization form %1 is unsupported. The supported forms are %2, %3, %4, and %5, and none, i.e. the empty string (no normalization).
sr@ijekavianlatin: Normalizaciona forma %1 nije podržana. Podržane su %2, %3, %4, %5, i ništa (tj. prazna niska, bez normalizacije).

en: empty
sr@ijekavianlatin: prazno

en: zero or one
sr@ijekavianlatin: nula ili jedan

en: exactly one
sr@ijekavianlatin: tačno jedan

en: one or more
sr@ijekavianlatin: jedan ili više

en: zero or more
sr@ijekavianlatin: nula ili više

en: Required type is %1, but %2 was found.
sr@ijekavianlatin: Zahtijevan tip je %1, ali je nađen %2.

en: Promoting %1 to %2 may cause loss of precision.
sr@ijekavianlatin: Unapređivanje %1 u %2 može umanjiti tačnost.

en: The focus is undefined.
sr@ijekavianlatin: Fokus je nedefinisan.

en: The item %1 did not match the required type %2.
sr@ijekavianlatin: Stavka %1 ne poklapa traženi tip %2.

en: Required cardinality is %1; got cardinality %2.
sr@ijekavianlatin: Tražena je kardinalnost %1, dobijena %2.

en: Year %1 is invalid because it begins with %2.
sr@ijekavianlatin: Godina %1 nije dobra jer počinje sa %2.

en: Day %1 is outside the range %2..%3.
sr@ijekavianlatin: Dan %1 je izvan opsega %2-%3.

en: Month %1 is outside the range %2..%3.
sr@ijekavianlatin: Mjesec %1 je izvan opsega %2-%3.

en: Overflow: Can't represent date %1.
sr@ijekavianlatin: Prelivanje: ne mogu da predstavim datum %1.

en: Day %1 is invalid for month %2.
sr@ijekavianlatin: Dan %1 nije dobar za mjesec %2.

en: Time 24:%1:%2.%3 is invalid. Hour is 24, but minutes, seconds, and milliseconds are not all 0;
sr@ijekavianlatin: Vrijeme 24:%1:%2.%3 nije dobro. Čas je 24, ali minuti, sekunde i milisekunde nisu svi 0.

en: Time %1:%2:%3.%4 is invalid.
sr@ijekavianlatin: Vrijeme %1:%2:%3.%4 nije dobro.

en: Overflow: Date can't be represented.
sr@ijekavianlatin: Prelivanje: datum se ne može predstaviti.

en: At least one component must be present.
sr@ijekavianlatin: Mora biti prisutna bar jedna komponenta.

en: At least one time component must appear after the %1-delimiter.
sr@ijekavianlatin: Bar jedna vremenska komponenta mora slijediti %1‑razdvajač.

en: Effective Boolean Value cannot be calculated for a sequence containing two or more atomic values.
sr@ijekavianlatin: Ne može se izračunati radna logička vrijednost za niz koja sadrži dvije ili više atomskih vrijednosti.

en: A value of type %1 cannot have an Effective Boolean Value.
sr@ijekavianlatin: Vrijednost tipa %1 ne može imati radnu logičku vrijednost.

en: Integer division (%1) by zero (%2) is undefined.
sr@ijekavianlatin: Cjelobrojno dijeljenje (%1) nulom (%2) nije definisano.

en: Division (%1) by zero (%2) is undefined.
sr@ijekavianlatin: Dijeljenje (%1) nulom (%2) nije definisano.

en: Modulus division (%1) by zero (%2) is undefined.
sr@ijekavianlatin: Dijeljenje po modulu (%1) nulom (%2) nije definisano.

en: Dividing a value of type %1 by %2 (not-a-number) is not allowed.
sr@ijekavianlatin: Dijeljenje vrijednosti tipa %1 sa %2 (ne‑brojem) nije dozvoljeno.

en: Dividing a value of type %1 by %2 or %3 (plus or minus zero) is not allowed.
sr@ijekavianlatin: Dijeljenje vrijednosti tipa %1 sa %2 ili %3 (plus ili minus nula) nije dozvoljeno.

en: Multiplication of a value of type %1 by %2 or %3 (plus or minus infinity) is not allowed.
sr@ijekavianlatin: Množenje vrijednosti tipa %1 sa %2 ili %3 (plus ili minus beskonačno) nije dozvoljeno.

en: No operand in an integer division, %1, can be %2.
sr@ijekavianlatin: Nijedan operand u cjelobrojnom dijeljenju, %1, ne može biti %2.

en: The first operand in an integer division, %1, cannot be infinity (%2).
sr@ijekavianlatin: Prvi operand u cjelobrojnom dijeljenju, %1, ne može biti beskonačan (%2).

en: The second operand in a division, %1, cannot be zero (%2).
sr@ijekavianlatin: Drugi operand u dijeljenju, %1, ne može biti nula (%2).

en: A value of type %1 must contain an even number of digits. The value %2 does not.
sr@ijekavianlatin: Vrijednost tipa %1 mora sadržati paran broj cifara, što nije slučaj sa %2.

en: %1 is not valid as a value of type %2.
sr@ijekavianlatin: %1 nije dobro kao vrijednost tipa %2.

en: It's not possible to add attributes after any other kind of node.
sr@ijekavianlatin: Atributi se ne mogu dodati poslije bilo koje druge vrste čvora.

en: An attribute by name %1 has already been created.
sr@ijekavianlatin: Atribut po imenu %1 već postoji.

en: %1 is an unsupported encoding.
sr@ijekavianlatin: %1 nije podržano kodiranje.

en: %1 contains octets which are disallowed in the requested encoding %2.
sr@ijekavianlatin: %1 sadrži oktete nedozvoljene u traženom kodiranju %2.

en: The codepoint %1, occurring in %2 using encoding %3, is an invalid XML character.
sr@ijekavianlatin: Kodna tačka %1, nađena u %2 sa kodiranjem %3, nije dobar XML znak.

en: An %1-attribute with value %2 has already been declared.
sr@ijekavianlatin: Atribut %1 s vrijednošću %2 već je definisan.

en: An %1-attribute must have a valid %2 as value, which %3 isn't.
sr@ijekavianlatin: Atribut %1 mora imati dobro %2 kao vrijednost, što %3 nije.

en: Network timeout.
sr@ijekavianlatin: Prekovrijeme mreže.

en: Warning in %1, at line %2, column %3: %4
sr@ijekavianlatin: Upozorenje u %1, kod reda %2, kolona %3: %4

en: Warning in %1: %2
sr@ijekavianlatin: Upozorenje u %1: %2

en: Unknown location
sr@ijekavianlatin: Nepoznata lokacija

en: Error %1 in %2, at line %3, column %4: %5
sr@ijekavianlatin: Greška %1 u %2, kod reda %3 kolona %4: %5

en: Error %1 in %2: %3
sr@ijekavianlatin: Greška %1 u %2: %3

en: Element %1 can't be serialized because it appears outside the document element.
sr@ijekavianlatin: Element %1 ne može se serijalizovati jer se javlja izvan dokument-elementa.

en: Attribute %1 can't be serialized because it appears at the top level.
sr@ijekavianlatin: Atribut %1 ne može se serijalizovati jer se javlja na vrhu.

en: No namespace binding exists for the prefix %1
sr@ijekavianlatin: Nijedan imenski prostor nije svezan za prefiks %1

en: The data of a processing instruction cannot contain the string %1
sr@ijekavianlatin: Podaci obradne instrukcije ne mogu sadržati nisku %1

en: The last step in a path must contain either nodes or atomic values. It cannot be a mixture between the two.
sr@ijekavianlatin: Posljednji korak putanja mora sadržati ili čvorove ili atomske vrijednosti. Ne može biti mješavina ta dva.

en: A library module cannot be evaluated directly. It must be imported from a main module.
sr@ijekavianlatin: Bibliotečki modul se ne može direktno izračunati. Mora se uvesti iz glavnog modula.

en: No template by name %1 exists.
sr@ijekavianlatin: Ne postoji šablon po imenu %1.

en: A comment cannot contain %1
sr@ijekavianlatin: Komentar ne može sadržati %1

en: A comment cannot end with a %1.
sr@ijekavianlatin: Komentar se ne može završiti sa %1.

en: The namespace URI in the name for a computed attribute cannot be %1.
sr@ijekavianlatin: URI imenskog prostora u imenu za izračunati atribut ne može biti %1.

en: The name for a computed attribute cannot have the namespace URI %1 with the local name %2.
sr@ijekavianlatin: Ime za izračunati atribut ne može imati URI imenskog prostora %1 sa lokalnim imenom %2.

en: In a namespace constructor, the value for a namespace cannot be an empty string.
sr@ijekavianlatin: U konstruktoru imenskog prostora, vrijednost imenskog prostora ne može biti prazna niska.

en: The prefix must be a valid %1, which %2 is not.
sr@ijekavianlatin: Prefiks mora biti dobar %1, što %2 nije.

en: The prefix %1 cannot be bound.
sr@ijekavianlatin: Prefiks %1 ne može biti nađen.

en: Only the prefix %1 can be bound to %2 and vice versa.
sr@ijekavianlatin: Samo se prefiks %1 može svezati sa %2, i obrnuto.

en: Type error in cast, expected %1, received %2.
sr@ijekavianlatin: Greška tipa u pretapanju, očekivan %1, dobijen %2.

en: When casting to %1 or types derived from it, the source value must be of the same type, or it must be a string literal. Type %2 is not allowed.
sr@ijekavianlatin: Pri pretapanju u %1 ili iz njega izvedenog tipa, izvorna vrijednost mora biti istog tipa ili doslovna niska. Tip %2 nije dozvoljen.

en: A value of type %1 cannot be a predicate. A predicate must have either a numeric type or an Effective Boolean Value type.
sr@ijekavianlatin: Vrijednost tipa %1 ne može biti predikat, jer on mora biti vrijednost ili brojevnog ili radnog logičkog tipa.

en: A positional predicate must evaluate to a single numeric value.
sr@ijekavianlatin: Pozicioni predikat se mora razriješiti u jedinstvenu brojevnu vrijednost.

en: No comparisons can be done involving the type %1.
sr@ijekavianlatin: Ne može se porediti sa tipom %1.

en: Operator %1 is not available between atomic values of type %2 and %3.
sr@ijekavianlatin: Operator %1 ne može se naći između atomskih vrijednosti tipa %2 i %3.

en: Ambiguous rule match.
sr@ijekavianlatin: Dvosmisleno pravilo poklapanja.

en: An attribute node cannot be a child of a document node. Therefore, the attribute %1 is out of place.
sr@ijekavianlatin: Atributski čvor ne može biti dijete dokument-čvora. Stoga je atribut %1 na pogrešnom mjestu.

en: No casting is possible with %1 as the target type.
sr@ijekavianlatin: Pretapanje nije moguće sa %1 kao ciljnim tipom.

en: It is not possible to cast from %1 to %2.
sr@ijekavianlatin: Ne može se pretapati iz %1 u %2.

en: Casting to %1 is not possible because it is an abstract type, and can therefore never be instantiated.
sr@ijekavianlatin: Pretapanje u %1 nije moguće jer je apstraktnog tipa, od kojeg se ne može načiniti primjerak.

en: It's not possible to cast the value %1 of type %2 to %3
sr@ijekavianlatin: Vrijednost %1 tipa %2 nije moguće pretopiti u tip %3

en: Failure when casting from %1 to %2: %3
sr@ijekavianlatin: Neuspjeh pretapanja iz %1 u %2: %3

en: Operator %1 cannot be used on type %2.
sr@ijekavianlatin: Operator %1 ne može se primijeniti na tip %2.

en: Operator %1 cannot be used on atomic values of type %2 and %3.
sr@ijekavianlatin: Operator %1 ne može se primijeniti na atomske vrijednosti tipa %2 i %3.

en: Circularity detected
sr@ijekavianlatin: Otkriveno kruženje

en: The parameter %1 is passed, but no corresponding %2 exists.
sr@ijekavianlatin: Proslijeđen je parametar %1, ali ne postoji odgovarajući %2.

en: The parameter %1 is required, but no corresponding %2 is supplied.
sr@ijekavianlatin: Zahtijevan je parametar %1, ali nije zadat odgovarajući %2.
