kcm_platform - en to sr@latin translation catalogue (44 entries)

en: Platform
sr@latin: Platforma|/|$[svojstva dat 'Platformi']

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, PlatformThing)
en: Platform Specific Configuration Module
sr@latin: Modul za podešavanje posebnog za platformu

[ctx: 'Windows' means the OS]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, shellChooser)
en: Windows Desktop Shell
sr@latin: Školjka površi pod Windowsom

note: i18n: tooltip for option in switching Windows Desktop shells i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, optNative)
en: Native Windows Explorer shell
sr@latin: Samosvojna školjka Windows Explorer

note: i18n: whatsThis for option in switching Windows Desktop shells i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, optNative)
en: This is the standard Windows Desktop shell. Choose this if you want to return your system to the default desktop.
sr@latin: Standardna školjka površi pod Windowsom. Izaberite ovo kad želite da vratite sistem na podrazumevanu površ.

note: i18n: radio button to choose Windows Desktop shell i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, optNative)
en: Native desktop shell
sr@latin: Samosvojna školjka površi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, descrNative)
en: System's default desktop shell
sr@latin: Podrazumevana sistemska školjka površi

note: i18n: tooltip for option in switching Windows Desktop shells i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, optPlasma)
en: Use the KDE desktop shell, as it is seen on Linux.
sr@latin: Postavite školjku površi KDE‑a, kao na Linuxu.

note: i18n: whatsThis for option in switching Windows Desktop shells i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, optPlasma)
en: Choose this option if you would like to use the Plasma desktop shell for your Windows system.
sr@latin: Izaberite ovu opciju ako želite plasma školjku površi pod Windowsom.

note: i18n: radio button to choose Windows Desktop shell i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, optPlasma)
en: Plasma desktop shell
sr@latin: Plasma školjka površi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, descrPlasma)
en: KDE4 Plasma desktop shell
sr@latin: Plasma školjka površi iz KDE‑a 4

note: i18n: tooltip for option in switching Windows Desktop shells i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, optCustom)
en: Your custom desktop shell
sr@latin: Vaša posebna školjka površi.

note: i18n: whatsThis for option in switching Windows Desktop shells i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, optCustom)
en: Choose this and press the <i>"Setup..."</i> button to configure you custom desktop shell. Not recommended for the average user.
sr@latin: Ako izaberete ovo, kliknite na dugme <i>Postavi...</i> da podesite posebnu školjku površi. Ne preporučuje se prosečnom korisniku.

note: i18n: radio button to chose Windows Desktop shell i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, optCustom)
en: Custom desktop shell
sr@latin: Posebna školjka površi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, descrCustom)
en: This shell is reserved for the user's custom shell. Press the "Setup" button to setup your favorite shell.
sr@latin: Rezervisano za korisnikovu posebnu školjku. Kliknite na „Postavi...“ da postavite željenu školjku.

note: i18n: tooltip for button to setup custom Desktop shell i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, btnShellSetup)
en: Press to setup your custom desktop shell
sr@latin: Kliknite da postavite posebnu školjku površi.

note: i18n: whatsThis for button to setup custom Desktop shells i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, btnShellSetup)
en: Press this and a configuration dialog will appear to allow you to configure your custom desktop shell.
sr@latin: Klikom ovde dobijate dijalog za podešavanje, u kojem možete podesiti željenu posebnu školjku površi.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnShellSetup)
en: Setup...
sr@latin: Postavi...

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, systemIntegration)
en: System Integration
sr@latin: Uklapanje u sistem

note: i18n: tooltip for checkbox i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkDisableMenuGen)
en: This will enable automatic regeneration of Windows' Start menu entries for KDE applications
sr@latin: Ovo će uključiti automatsko regenerisanje unosa početnom meniju Windowsa radi KDE programa.

note: i18n: whatsThis tooltip i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkDisableMenuGen)
en: This option defines if Windows' Start menu entries should be regenerated or not. By default start menu entries are regenerated automatically, but you may wish to disable it if you have issues with that.
sr@latin: Ova opcija određuje treba li regenerisati unose u Windowsovom početnom meniju. Podrazumevano se unosi regenerišu automatski, ali možete želeti da isključite ovo ako vam iz nekog razloga ne odgovara.

note: i18n: checkbox caption in System Integration options i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkDisableMenuGen)
en: Enable automatic regeneration of start menu entries
sr@latin: Automatsko regenerisanje stavki u start meniju

note: i18n: tooltip for checkbox i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkUseNativeDialogs)
en: Use native Windows file dialogs instead of KDE ones
sr@latin: Samosvojni Windowsovi fajl dijalozi umesto KDE‑ovih

note: i18n: whatsThis tooltip i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkUseNativeDialogs)
en: Choose this option to make KDE applications use the standard Windows Open/Save file dialogs, instead of those normally used in KDE.
sr@latin: Izaberite ovu opciju da bi KDE programi koristili standardne Windowsove fajl dijaloge (pri otvaranju i upisivanju), umesto onih uobičajenih u KDE‑u.

note: i18n: checkbox caption in System Integration options i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkUseNativeDialogs)
en: Use native system file dialogs
sr@latin: Samosvojni sistemski fajl dijalozi

note: i18n: tooltip for checkbox i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkInstallCPl)
en: Install System Settings into the Windows Control Panel.
sr@latin: Instalirajte Sistemske postavke u Windowsov kontrolni panel.

note: i18n: whatsThis tooltip i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkInstallCPl)
en: This will install the KDE 'System Settings' as an element in the Windows Control Panel.<br><b>Caution: This option tweaks your Windows registry.</b>
sr@latin: <html><p>Ovo će instalirati Sistemske postavke KDE‑a kao element u Windowsovom kontrolnom panelu.</p><p><b>Oprez: ova opcija piše po Windowsovom registru.</b></p></html>

note: i18n: checkbox caption in System Integration options i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkInstallCPl)
en: Install as control panel element
sr@latin: Instaliraj kao deo kontrolnog panela

note: i18n: tooltip for checkbox i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkInstallCursors)
en: Install Oxygen cursors as Windows cursor schemes
sr@latin: Instaliraj Kiseonikove pokazivače kao Windowsove šemu pokazivača

note: i18n: whatsThis tooltip i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkInstallCursors)
en: This will install the Oxygen cursors into your system and combine them as a cursor theme.<br><b>Caution: This option tweaks your Windows registry.</b>
sr@latin: <html><p>Ovo će instalirati Kiseonikove pokazivače na sistem i grupisati ih kao šemu pokazivača.</p><p><b>Oprez: ova opcija piše po Windowsovom registru.</b></p></html>

note: i18n: checkbox caption in System Integration options i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkInstallCursors)
en: Install Oxygen cursor schemes
sr@latin: Instaliraj Kiseonikove šeme pokazivača

note: i18n: tooltip for checkbox i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkInstallWallpapers)
en: This option installs KDE wallpapers into your "My Pictures" directory
sr@latin: Ova opcija instalira KDE tapete u fasciklu „Moje slike“.

note: i18n: whatsThis tooltip i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkInstallWallpapers)
en: This will install KDE wallpapers into the <i>"My Pictures"</i> directory so they can be used as your Windows wallpaper. If the checkbox is set to half-checked then it means that there are new wallpapers available to update.<br> The wallpaper aspect ratio will be selected according to your current screen resolution.
sr@latin: <html><p>Ovo će instalirati tapete iz KDE‑a u fasciklu <tt>Moje slike</tt>, tako da se mogu koristiti kao tapeti za Windows. Ako je kućica polupopunjena, to znači da su novi tapeti dostupni kroz ažuriranje.</p><p>Proporcija tapeta biće izabrana prema trenutnoj rezoluciji ekrana.</p></html>

note: i18n: checkbox caption in System Integration options i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkInstallWallpapers)
en: Install Oxygen wallpapers
sr@latin: Instaliraj Kiseonikove tapete

note: i18n: tooltip for checkbox i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkStartAtLogin)
en: This will make essential KDE processes run at user login
sr@latin: Čini da se osnovni procesi KDE‑a pokrenu po prijavljivanju.

note: i18n: whatsThis tooltip i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkStartAtLogin)
en: Enabling this option will start essential KDE processes at user login. Normally these processes are started when you first start a KDE application, thereby delaying the actual application launch.<br>It is recommended to enable this option to make your applications launch faster for the first time.<br><b>Caution: This option tweaks your Windows registry.</b>
sr@latin: <html><p>Ako uključite ovu opciju, osnovni procesi KDE‑a biće pokrenuti po prijavljivanju korisnika. Oni se obično pokreću pri prvom pokretanju nekog KDE programa, time produžavajući pokretanje tog programa.</p><p>Preporučujemo da uključite ovu opciju ako želite da se programi brže pokreću prvi put.</p><p><b>Oprez: ova opcija piše po Windowsovom registru.</b></p></html>

note: i18n: checkbox caption in System Integration options i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkStartAtLogin)
en: Load KDE at user login
sr@latin: Učitaj KDE na prijavljivanju

en: KDE System Settings
sr@latin: Sistemske postavke KDE‑a

en: All KDE settings in one place
sr@latin: Sve KDE postavke na jednom mestu

en: This shell is reserved for user's custom shell. Press "Setup" button to setup your favourite shell.
sr@latin: Rezervisano za korisnikovu posebnu školjku. Kliknite na „Postavi...“ da postavite željenu školjku.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, ShellEditDlg)
en: Setup Custom Shell
sr@latin: Postavljanje posebne školjke

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Name:
sr@latin: Ime:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Command:
sr@latin: Naredba:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Description:
sr@latin: Opis:
