kde-menu - en to sr@latin translation catalogue (16 entries)

en: Menu item '%1' could not be highlighted.
sr@latin: Stavka menija „%1“ ne može se istaći.

en: KDE Menu query tool.
    This tool can be used to find in which menu a specific application is shown.
    The --highlight option can be used to visually indicate to the user where
    in the KDE menu a specific application is located.
sr@latin: KDE‑ova alatka za upit menija.
    Ovom alatkom možete potražiti u kom meniju se nalazi određeni program.
    Opcija --highlight služi da vizuelno istakne korisniku u kom podmeniju
    je dat izvesni program.

en: kde-menu
sr@latin: K‑meni

en: (c) 2003 Waldo Bastian
sr@latin: © 2003, Valdo Bastijan

en: Waldo Bastian
sr@latin: Valdo Bastijan

en: Author
sr@latin: autor

en: Output data in UTF-8 instead of local encoding
sr@latin: Ispis u UTF‑8 umesto lokalnom kodiranju

en: Print menu-id of the menu that contains
    the application
sr@latin: Ispiši ID menija koji sadrži
    program

en: Print menu name (caption) of the menu that
    contains the application
sr@latin: Ispiši ime menija (naslov) koji sadrži
    program

en: Highlight the entry in the menu
sr@latin: Istakni stavku u meniju

en: Do not check if sycoca database is up to date
sr@latin: Ne proveravaj je li baza Sycoce ažurna

en: The id of the menu entry to locate
sr@latin: ID stavke menija koju treba naći

en: You must specify an application-id such as 'kde4-konsole.desktop'
sr@latin: Morate zadati ID programa, npr. „kde4-konsole.desktop“

en: You must specify at least one of --print-menu-id, --print-menu-name or --highlight
sr@latin: Morate zadati bar jedno od --print-menu-id, --print-menu-name ili --highlight

en: No menu item '%1'.
sr@latin: Nema stavke „%1“.

en: Menu item '%1' not found in menu.
sr@latin: Stavka „%1“ ne može se naći u meniju.
