kreadconfig - en to sr@latin translation catalogue (8 entries)

en: Read KConfig entries - for use in shell scripts
sr@latin: Čita stavke KConfiga — za upotrebu u skriptama

en: (c) 2001 Red Hat, Inc.
sr@latin: © 2001, RedHat (Red Hat, Inc.)

en: Bernhard Rosenkraenzer
sr@latin: Bernhard Rozenkrencer

en: Use <file> instead of global config
sr@latin: Koristi ovaj fajl umesto globalnog podešavanja

en: Group to look in. Use repeatedly for nested groups.
sr@latin: Grupa u kojoj se traži. Ponavljajte za ugnežđene grupe.

en: Key to look for
sr@latin: Ključ koji treba potražiti

en: Default value
sr@latin: Podrazumevana vrednost

en: Type of variable
sr@latin: Tip promenljive
