libplasma - en to sr@latin translation catalogue (157 entries)

en: animation() takes one argument
sr@latin: animation() prima jedan argument

en: %1 is not a known animation type
sr@latin: %1 nije poznati tip animacije

en: Script initialization failed
sr@latin: Neuspelo pripremanje skripte

en: Unable to load the widget
sr@latin: Ne mogu da učitam vidžet

en: Unknown
sr@latin: Nepoznat vidžet

en: Unknown Widget
sr@latin: Nepoznat vidžet

[ctx: misc category]
en: Miscellaneous
sr@latin: Razno

en: Configure...
sr@latin: Podesi...

en: &OK
sr@latin: &U redu

en: &Yes
sr@latin: &Da

en: &No
sr@latin: &Ne

en: &Cancel
sr@latin: &Odustani

en: OK
sr@latin: U redu

en: Activate %1 Widget
sr@latin: Aktiviraj vidžet %1

en: Widget Settings
sr@latin: Postavke vidžeta

en: Remove this Widget
sr@latin: Ukloni ovaj vidžet

en: Run the Associated Application
sr@latin: Izvrši pridruženi program

en: Settings
sr@latin: Postavke

en: %1 Settings
sr@latin: Postavke za %1|/|Postavke $[gen %1]

[ctx: @title:window]
en: %1 Settings
sr@latin: Postavke za %1|/|Postavke $[gen %1]

en: Accessibility
sr@latin: pristupačnost

en: Application Launchers
sr@latin: pokretači programa

en: Astronomy
sr@latin: astronomija

en: Date and Time
sr@latin: datum i vreme

en: Development Tools
sr@latin: razvojne alatke

en: Education
sr@latin: obrazovanje

en: Environment and Weather
sr@latin: priroda i vreme

en: Examples
sr@latin: primeri

en: File System
sr@latin: fajl sistem

en: Fun and Games
sr@latin: zabava i igre

en: Graphics
sr@latin: grafika

en: Language
sr@latin: jezik

en: Mapping
sr@latin: kartografija

en: Miscellaneous
sr@latin: Razno

en: Multimedia
sr@latin: multimedija

en: Online Services
sr@latin: servisi na vezi

en: Productivity
sr@latin: produktivnost

en: System Information
sr@latin: podaci o sistemu

en: Utilities
sr@latin: alatke

en: Windows and Tasks
sr@latin: prozori i zadaci

en: Keyboard Shortcut
sr@latin: Prečica sa tastature

[ctx: %1 is the name of a plasmoid, %2 the name of the machine that plasmoid is published on]
en: %1 on %2
sr@latin: %1 na %2

[ctx: %1 is the name of the applet]
en: Remove this %1
sr@latin: Ukloni ovaj %1|/|Ukloni $[po-rodu-broju %1 ovaj ovu ovo ove ove ova] $[aku %1]

[ctx: %1 is the name of the applet]
en: %1 Settings
sr@latin: Postavke za %1|/|Postavke $[gen %1]

[ctx: API or programming language the widget was written in, name of the widget]
en: Could not create a %1 ScriptEngine for the %2 widget.
sr@latin: Ne mogu da stvorim skriptni motor %1 za vidžet %2.

[ctx: Package file, name of the widget]
en: Could not open the %1 package required for the %2 widget.
sr@latin: Ne mogu da otvorim paket %1 neophodan za vidžet %2.

en: This object could not be created.
sr@latin: Objekat ne može da se napravi.

en: This object could not be created for the following reason:<p><b>%1</b></p>
sr@latin: Objekat nije mogao da se napravi usled:<p><b>%1</b></p>

en: Remove this Panel
sr@latin: Ukloni ovaj panel

en: Remove this Activity
sr@latin: Ukloni ovu aktivnost

en: Activity Settings
sr@latin: Postavke aktivnosti

en: Add Widgets...
sr@latin: Dodaj vidžete...

en: Next Widget
sr@latin: Sledeći vidžet

en: Previous Widget
sr@latin: Prethodni vidžet

[ctx: %1 is the name of the containment]
en: %1 Options
sr@latin: Opcije za %1|/|Opcije $[gen %1]

en: Fetching file type...
sr@latin: Dobavljam tip fajla...

en: Widgets
sr@latin: Vidžeti

en: Icon
sr@latin: Ikonica

en: Wallpaper
sr@latin: Tapet

[ctx: @title:window %1 is the name of the containment]
en: Remove %1
sr@latin: Ukloni %1|/|Ukloni $[aku %1]

[ctx: %1 is the name of the containment]
en: Do you really want to remove this %1?
sr@latin: Želite li zaista da uklonite ovaj %1?|/|Želite li zaista da uklonite $[po-rodu-broju %1 ovaj ovu ovo ove ove ova] $[aku %1]?

en: Could not find requested component: %1
sr@latin: Ne mogu da nađem zahtevanu komponentu: %1

en: This plugin needs to be configured
sr@latin: Ovaj priključak treba podesiti

en: Unknown ContainmentActions
sr@latin: Nepoznate radnje sadržaoca

en: Lock Widgets
sr@latin: Zaključaj vidžete

en: Unlock Widgets
sr@latin: Otključaj vidžete

en: Shortcut Settings
sr@latin: Postavke prečica

en: Unnamed
sr@latin: neimenovan

en: Show this group.
sr@latin: Prikaži ovu grupu

en: Hide this group.
sr@latin: Sakrij ovu grupu

en: Expand this widget
sr@latin: Proširi ovaj vidžet

en: Collapse this widget
sr@latin: Sažmi ovaj vidžet

en: Reattach
sr@latin: Prikači

en: Close
sr@latin: Zatvori

en: This system does not support OpenGL widgets.
sr@latin: Sistem ne podržava OpenGL vidžete.

en: Your machine does not support OpenGL widgets.
sr@latin: Računar ne podržava OpenGL vidžete.

[ctx: A non-functional package]
en: Invalid
sr@latin: neispravan

en: There was an error attempting to exec the associated application with this widget.
sr@latin: Greška pri pokušaju izvršavanja programa pridruženog ovom vidžetu.

[ctx: Error message, access to a remote service failed.]
en: Invalid token.
sr@latin: Loš token.

[ctx: Error message, access to a remote service failed.]
en: Matching password required.
sr@latin: Neophodna odgovarajuća lozinka.

[ctx: Error message, access to a remote service failed.]
en: Access denied.
sr@latin: Pristup odbijen.

en: Unknown error.
sr@latin: Nepoznata greška.

en: Images
sr@latin: slike

en: Themed Images
sr@latin: tematske slike

en: Configuration Definitions
sr@latin: definicije postave

en: User Interface
sr@latin: korisničko sučelje

en: Data Files
sr@latin: opšti fajlovi

en: Executable Scripts
sr@latin: izvršne skripte

en: Translations
sr@latin: prevodi

en: Main Config UI File
sr@latin: glavni fajl postave sučelja

en: Configuration XML file
sr@latin: XML fajl postave

en: Main Script File
sr@latin: glavni fajl skripte

en: Default configuration
sr@latin: podrazumevana postava

en: Animation scripts
sr@latin: animacione skripte

en: Service Descriptions
sr@latin: opisi servisa

en: Images for dialogs
sr@latin: slike za dijaloge

en: Generic dialog background
sr@latin: generička pozadina dijaloga

en: Theme for the logout dialog
sr@latin: tema za odjavni dijalog

en: Wallpaper packages
sr@latin: paketi tapeta

en: Images for widgets
sr@latin: slike za vidžete

en: Background image for widgets
sr@latin: pozadinska slika za vidžete

en: Analog clock face
sr@latin: lice analognog sata

en: Background image for panels
sr@latin: pozadinska slika za panele

en: Background for graphing widgets
sr@latin: pozadina za crtačke vidžete

en: Background image for tooltips
sr@latin: pozadinska slika za oblačiće

en: Opaque images for dialogs
sr@latin: neprozirne slike za dijaloge

en: Opaque generic dialog background
sr@latin: neprozirna generička pozadina dijaloga

en: Opaque theme for the logout dialog
sr@latin: neprozirna tema za odjavni dijalog

en: Opaque images for widgets
sr@latin: neprozirne slike za vidžete

en: Opaque background image for panels
sr@latin: neprozirna pozadinska slika za panele

en: Opaque background image for tooltips
sr@latin: neprozirna pozadinska slika za oblačiće

en: Low color images for dialogs
sr@latin: malobojne slike za dijaloge

en: Low color generic dialog background
sr@latin: malobojna generička pozadina dijaloga

en: Low color theme for the logout dialog
sr@latin: malobojna tema za odjavni dijalog

en: Low color background image for widgets
sr@latin: malobojna pozadinska slika za vidžete

en: Low color analog clock face
sr@latin: malobojno lice analognog sata

en: Low color background image for panels
sr@latin: malobojna pozadinska slika za panele

en: Low color background for graphing widgets
sr@latin: malobojna pozadina za crtačke vidžete

en: Low color background image for tooltips
sr@latin: malobojna pozadinska slika za oblačiće

en: KColorScheme configuration file
sr@latin: postavni fajl šeme boja

en: Screenshot
sr@latin: snimak ekrana

en: Recommended wallpaper file
sr@latin: preporučeni tapet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Enter a password below. Enter the same password on the device to which you are trying to connect.
sr@latin: Unesite lozinku ispod. Unesite istu lozinku na uređaju na koji pokušavate da se povežete.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, allServicesCheckbox)
en: Allow this user access to any service
sr@latin: Dozvoli ovom korisniku pristup svim servisima

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, persistentCheckbox)
en: Remember this user
sr@latin: Zapamti ovog korisnika

en: Incoming connection request
sr@latin: Dolazni zahtev za vezu

en: Connect with remote widget
sr@latin: Povezivanje sa udaljenim vidžetom

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Sharing a widget on the network allows you to access this widget from another computer as a remote control.
sr@latin: Deljenje vidžeta na mreži omogućava vam da pristupite tom vidžetu sa drugog računara kao daljinskim upravljačem.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, publishCheckbox)
en: Share this widget on the network
sr@latin: Podeli ovaj vidžet na mreži

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, allUsersCheckbox)
en: Allow everybody to freely access this widget
sr@latin: Dozvoli svima slobodan pristup ovom vidžetu

en: Job no longer valid, operation is not enabled.
sr@latin: Posao više nije važeći, postupak nije uključen.

en: Job no longer valid, invalid parameters.
sr@latin: Posao više nije važeći, loši parametri.

en: Timeout.
sr@latin: Prekovreme.

[ctx: Error message, tried to start an invalid service]
en: Invalid (null) service, can not perform any operations.
sr@latin: Neispravan (nulti) servis, ne može izvršiti nikakvu operaciju.

en: The "%1" widget is not installed.
sr@latin: Vidžet „%1“ nije instaliran.

en: Server sent an invalid plasmoid package.
sr@latin: Server je poslao neispravan paket plazmoida.

en: You are about to open a remote widget on your system.<br>
sr@latin: <html>Spremate se da otvorite udaljeni vidžet na svom sistemu.<br /></html>

en: <tr><td align="right"><b>Name:</b></td><td>&nbsp; %1</td></tr>
sr@latin: <tr><td align="right"><b>Ime:</b></td><td>&nbsp; %1</td></tr>

en: <tr><td align="right"><b>Description:</b></td><td>&nbsp; %1</td></tr>
sr@latin: <tr><td align="right"><b>Opis:</b></td><td>&nbsp; %1</td></tr>

en: <tr><td align="right"><b>Author:</b></td><td>&nbsp; %1 &lt;%2&gt;</td></tr>
sr@latin: <tr><td align="right"><b>Autor:</b></td><td>&nbsp; %1 &lt;%2&gt;</td></tr>

en: <br><br>Are you sure you want to open this widget on your system?
sr@latin: <html><br /><br />Želite li zaista da otvorite ovaj vidžet na svom sistemu?</html>

en: Remote Widget
sr@latin: Udaljeni vidžet

en: Open Widget
sr@latin: Otvori vidžet

en: Reject Widget
sr@latin: Odbaci vidžet

en: User rejected
sr@latin: Korisnik odbacio

en: Timeout
sr@latin: Prekovreme

en: Your system does not provide support for the 'remote widgets' feature. Access Failed.
sr@latin: Vaš sistem ne pruža podršku za mogućnost „udaljenih vidžeta“. Pristup nije uspeo.

en: Allow everybody access to %1.
sr@latin: Dozvoli svima pristup do %1.

en: Deny everybody access to %1
sr@latin: Odbij svima pristup do %1.

en: Allow %1 access to all services.
sr@latin: Dozvoli pristup svim servisima za %1.

en: Deny %1 access to all services.
sr@latin: Odbij pristup svim servisima za %1.

en: Allow access to %1, by %2.
sr@latin: Dozvoli pristup do %1 za %2.

en: Deny access to %1, by %2.
sr@latin: Odbij pristup do %1 za %2.

en: Allow access to %1, by %2?
sr@latin: Dozvoliti pristup do %1 za %2?

en: You have requested access to the %1 hosted at %2.
sr@latin: Zatražili ste pristup do %1 udomljenom na %2.

en: search term
sr@latin: izraz za traženje

en: Unknown Wallpaper
sr@latin: Nepoznat tapet
