kppp - en to sr@latin translation catalogue (410 entries)

en: &Edit...
sr@latin: Ur&edi...

en: Allows you to modify the selected account
sr@latin: Omogućava vam da promenite izabrani nalog

en: &New...
sr@latin: &Novi...

en: Create a new dialup connection
    to the Internet
sr@latin: Napravi novi nalog modemske
    veze sa Internetom

en: Co&py
sr@latin: &Kopiraj

en: Makes a copy of the selected account. All
    settings of the selected account are copied
    to a new account that you can modify to fit your
    needs
sr@latin: <p>Pravi kopiju izabranog naloga. Sve postavke izabranog naloga biće kopirana u novi nalog, koji možete da podesite prema svojim potrebama.</p>

en: De&lete
sr@latin: &Obriši

en: <p>Deletes the selected account
    
    <font color="red"><b>Use with care!</b></font>
sr@latin: <p>Briše izabrani nalog</p><p><font color="red"><b>Koristite oprezno!</b></font></p>

en: Phone costs:
sr@latin: Troškovi pozivâ:

en: <p>This shows the accumulated phone costs
    for the selected account.
    
    <b>Important</b>: If you have more than one 
    account - beware, this is <b>NOT</b> the sum 
    of the phone costs of all your accounts!
sr@latin: <p>Kumulativan trošak pozivâ za izabrani nalog.</p><p><b>Važno</b>: Ako imate više od jednog naloga, imajte u vidu da ovo <b>nije</b> zbir kumulativnih troškova pozivâ za sve naloge!</p>

en: Volume:
sr@latin: Obim protoka:

en: <p>This shows the number of bytes transferred
    for the selected account (not for all of your
    accounts. You can select what to display in
    the accounting dialog.
    
    <a href="#volaccounting">More on volume accounting</a>
sr@latin: <p>Broj bajtova prenesenih preko izabranog naloga (ne svih naloga). Možete izabrati šta želite da prikažete u dijalogu obračuna.</p><p><a href="#volaccounting">Više o obračunu protoka</a></p>

en: &Reset...
sr@latin: &Resetuj...

en: &View Logs
sr@latin: Prikaži dne&vnike

en: Maximum number of accounts reached.
sr@latin: Dostignut je maksimalan broj naloga.

en: Do you want to use the wizard to create the new account or the standard, dialog-based setup?
    The wizard is easier and sufficient in most cases. If you need very special settings, you might want to try the standard, dialog-based setup.
sr@latin: <p>Želite li novi nalog da napravite čarobnjakom, ili ručno preko dijaloga?</p><p>Čarobnjak je lakši za upotrebu i dovoljan u većini slučajeva. Ako su vam potrebne neke specijalne postavke, onda je bolje da izaberete ručno postavljanje.</p>

en: Create New Account
sr@latin: Stvaranje novog naloga

en: &Wizard
sr@latin: Č&arobnjak

en: &Manual Setup
sr@latin: &Ručno postavljanje

en: No account selected.
sr@latin: Nijedan nalog nije izabran.

en: Are you sure you want to delete
    the account "%1"?
sr@latin: Želite li zaista da obrišete nalog „%1“?

en: Confirm
sr@latin: Potvrda

en: Delete
sr@latin: Obriši

en: New Account
sr@latin: Novi nalog

en: Edit Account:
sr@latin: Uredi nalog:

en: Dial
sr@latin: Pozovi

en: Dial Setup
sr@latin: Postavke povezivanja

en: IP Setup
sr@latin: Postavka IP‑a

en: Gateway
sr@latin: Mrežni izlaz

en: Gateway Setup
sr@latin: Postavka mrežnog izlaza

en: DNS Servers
sr@latin: DNS serveri

en: Login Script
sr@latin: Prijavna skripta

en: Edit Login Script
sr@latin: Uređivanje prijavne skripte

en: Execute
sr@latin: Izvršavanje

en: Execute Programs
sr@latin: Izvršavanje naredbi

en: Accounting
sr@latin: Obračun

en: You must enter a unique
    account name
sr@latin: Morate uneti jedinstveno ime za nalog

en: Login script has unbalanced loop Start/End
sr@latin: Prijavna skripta ima nezatvorenu petlju

en: Byte
sr@latin: B

en: KiB
sr@latin: kiB

en: Reset Accounting
sr@latin: Resetovanje obračuna

en: What to Reset
sr@latin: Šta resetovati

en: Reset the accumulated p&hone costs
sr@latin: Resetuj kumulativni &telefonski trošak

en: Check this to set the phone costs
    to zero. Typically you will want to
    do this once a month.
sr@latin: Postavite telefonske troškove na nulu. Najverovatnije ćete ovo želeti da radite jednom mesečno.

en: Reset &volume accounting
sr@latin: Resetuj &obračun protoka

en: Check this to set the volume accounting
    to zero. Typically you will want to do this
    once a month.
sr@latin: Postavite obračun protoka na nulu. Najverovatnije ćete ovo želeti da radite jednom mesečno.

en: &Enable accounting
sr@latin: Uključi &obračunavanje

en: Check for rule updates
sr@latin: Proveri da li su pravila ažurna

en: Selected:
sr@latin: Izabrano:

en: Volume accounting:
sr@latin: Obračun protoka:

en: No Accounting
sr@latin: bez obračuna

en: Bytes In
sr@latin: primljeno

en: Bytes Out
sr@latin: poslato

en: Bytes In & Out
sr@latin: ukupno

en: Available Rules
sr@latin: Dostupna pravila

en: (none)
sr@latin: (nijedno)

en: Connecting to:
sr@latin: Povezujem se:

en: Unable to create modem lock file.
sr@latin: Ne mogu da napravim zabravni fajl modema.

en: Looking for modem...
sr@latin: Tražim modem...

en: &Log
sr@latin: &Dnevnik

en: Connecting to: %1
sr@latin: Povezujem se: %1

en: Running pre-startup command...
sr@latin: Izvršavam naredbe pre pokretanja...

en: Modem device is locked.
sr@latin: Modem je zaključan.

en: Initializing modem...
sr@latin: Pripremam modem...

en: Setting
sr@latin: Postavljam

en: Setting speaker volume...
sr@latin: Postavljam jačinu zvučnika...

en: Turning off dial tone waiting...
sr@latin: Isključujem čekanje na slobodnu liniju...

en: Waiting for callback...
sr@latin: Čekam na povratni poziv...

en: Dialing %1
sr@latin: Zovem broj %1

en: Line busy. Hanging up...
sr@latin: Linija je zauzeta. Prekidam vezu...

en: Line busy. Waiting: %1 seconds
sr@latin: Linija je zauzeta. Čekam: %1 sekundi

en: No Dial Tone
sr@latin: Nema tona slobodne linije

en: No carrier. Waiting: %1 seconds
sr@latin: Nema nosača. Čekam: %1 sekundi|/|Nema nosača. Čekam: %1 $[množ ^1 sekundu sekunde sekundi]

en: No Carrier
sr@latin: Nema nosača

en: Digital Line Protection Detected.
sr@latin: Otkrivena je zaštita digitalne linije.

en: A Digital Line Protection (DLP) error response has been detected.
    Please disconnect the phone line.
    
    Do NOT connect this modem to a digital phone line or the modem could get permanently damaged
sr@latin: <p>Otkrivena je greška „zaštite digitalne linije“ (DLP). Isključite telefonsku liniju iz modema.</p><p>Nemojte povezivati ovaj modem na digitalnu liniju, inače može doći do njegovog <i>trajnog</i> oštećenja.</p>

en: Scanning %1
sr@latin: Skeniram %1

en: Saving %1
sr@latin: Upisujem %1

en: Sending %1
sr@latin: Šaljem %1

en: Expecting %1
sr@latin: Očekujem %1

en: Pause %1 seconds
sr@latin: Pauza %1 sekundi|/|Pauza %1 $[množ ^1 sekundu sekunde sekundi]

en: Timeout %1 seconds
sr@latin: Prekovreme %1 sekundi|/|Prekovreme %1 $[množ ^1 sekundu sekunde sekundi]

en: Hangup
sr@latin: Prekini vezu

en: Answer
sr@latin: Odgovori

en: Password %1
sr@latin: Lozinka %1

en: Prompting %1
sr@latin: Upit %1

en: PW Prompt %1
sr@latin: PW odziv %1

en: Loop Start %1
sr@latin: Početak petlje %1

en: ERROR: Nested too deep, ignored.
sr@latin: GREŠKA: Preduboko ugnežđeno, ignorišem.

en: Loops nested too deeply.
sr@latin: Petlje su preduboko ugnežđene.

en: Loop End %1
sr@latin: Kraj petlje %1

en: LoopEnd without matching Start. Line: %1
sr@latin: Kraj petlje nema odgovarajući početak. Red: %1

en: Starting pppd...
sr@latin: Pokrećem pppd...

en: Scan Var: %1
sr@latin: Skeniranje promenljive: %1

en: Found: %1
sr@latin: Pronađeno: %1

en: Looping: %1
sr@latin: Petlja: %1

en: One moment please...
sr@latin: Sačekajte momenat...

en: Script timed out.
sr@latin: Isteklo vreme skripti.

en: Scanning: %1
sr@latin: Skeniram: %1

en: Expecting: %1
sr@latin: Očekujem: %1

en: Logging on to network...
sr@latin: Prijavljujem se na mrežu...

en: Running startup command...
sr@latin: Izvršavam naredbu na pokretanju...

en: Done
sr@latin: Završeno

en: None
sr@latin: nikakva

en: Hardware [CRTSCTS]
sr@latin: hardverska [CRTSCTS]

en: pppd command + command-line arguments exceed 2024 characters in length.
sr@latin: Naredba pppd s argumentima komandne linije prelazi 2024 znaka.

en: Connected at:
sr@latin: Brzina veze:

en: Time connected:
sr@latin: Vreme na vezi:

en: Session bill:
sr@latin: Račun sesije:

en: Total bill:
sr@latin: Ukupni račun:

en: &Disconnect
sr@latin: &Prekini vezu

en: De&tails
sr@latin: D&etalji

en: Connection: %1
    Connected at: %2
    Time connected: %3
sr@latin: Veza: %1
    Brzina veze: %2
    Vreme na vezi: %3

en: 
    Session Bill: %1
    Total Bill: %2
sr@latin: 
    Račun sesije: %1
    Ukupni račun: %2

en: Login Script Debug Window
sr@latin: Ispravljački prozor prijavne skripte

en: &Close
sr@latin: &Zatvori

en: Details
sr@latin: Detalji

en: Disconnect
sr@latin: Prekini vezu

en: Connection &name:
sr@latin: &Ime veze:

en: Type in a unique name for this connection
sr@latin: Unesite jedinstveno ime za ovu vezu

en: P&hone number:
sr@latin: Br&oj telefona:

en: &Add...
sr@latin: Dod&aj...

en: &Remove
sr@latin: &Ukloni

en: <p>Specifies the phone numbers to dial. You
    can supply multiple numbers here, simply
    click on "Add". You can arrange the
    order the numbers are tried by using the
    arrow buttons.
    
    When a number is busy or fails, <i>kppp</i> will 
    try the next number and so on
sr@latin: <p>Navedite brojeve telefona za pozivanje. Možete navesti više brojeva, jednostavno kliknite na <i>Dodaj...</i>. Koristeći strelice, možete urediti redosled kojim želite da se brojevi pozivaju. Ako je broj zauzet (ili dođe do nekog drugog problema) KPPP će pokušati da okrene sledeći broj, itd.</p>

en: A&uthentication:
sr@latin: &Autentifikacija:

en: Script-based
sr@latin: skriptom

en: Terminal-based
sr@latin: terminalom

en: <p>Specifies the method used to identify yourself to
    the PPP server. Most universities still use
    <b>Terminal</b>- or <b>Script</b>-based authentication,
    while most ISP use <b>PAP</b> and/or <b>CHAP</b>. If
    unsure, contact your ISP.
    
    If you can choose between PAP and CHAP,
    choose CHAP, because it is much safer. If you do not know
    whether PAP or CHAP is right, choose PAP/CHAP.
sr@latin: <p>Navedite metod kojim želite da vas PPP server autentifikuje. Većina fakulteta i dalje koristi prijavljivanje pomoću <b>terminala</b> ili <b>skripte</b>, dok većina internet provajdera koristi <b>PAP</b> ili <b>CHAP</b>. Ako niste sigurni šta da izaberete, obratite se provajderu. Ako možete da birate između PAP‑a i CHAP‑a, izaberite CHAP, jer je mnogo bezbedniji. Ako ne znate da li treba PAP ili CHAP, izaberite <b>PAP/CHAP</b>.</p>

en: Store &password
sr@latin: Skladišti &lozinku

en: <p>When this is turned on, your ISP password
    will be saved in <i>kppp</i>'s config file, so
    you do not need to type it in every time.
    
    <b><font color="red">Warning:</font> your password will be stored as
    plain text in the config file, which is
    readable only to you. Make sure nobody
    gains access to this file!
sr@latin: <p>Ako je ovo uključeno, prijavna lozinka će biti sačuvana u KPPP‑ovom postavnom fajlu, tako da ne morate da je unosite svaki put kad uspostavljate vezu sa provajderom.</p><p><b><font color="red">Upozorenje:</font></b> Lozinka se čuva kao obični tekst u postavnom fajlu, koji samo vi možete da pročitate. Obezbedite da niko drugi nema pravo čitanja ovog fajla!</p>

en: &Callback type:
sr@latin: Tip &povratnog poziva:

en: Administrator-defined
sr@latin: administratorski definisan

en: User-defined
sr@latin: korisnički definisan

en: Callback type
sr@latin: Tip povratnog poziva

en: Call&back number:
sr@latin: &Broj povratnog poziva:

en: Callback phone number
sr@latin: Broj telefona za povratni poziv

en: Customize &pppd Arguments...
sr@latin: &Prilagodi argumente za pppd...

en: Here you can select commands to run at certain stages of the
    connection. The commands are run with your real user id, so
    you cannot run any commands here requiring root permissions
    (unless, of course, you are root).
    
    Be sure to supply the whole path to the program otherwise
    kppp might be unable to find it.
sr@latin: <p>Ovde možete izabrati naredbe koje treba izvršiti u određenim fazama veze.  Naredbe se pokreću sa vašim korisničkim ID‑a, tako da ne možete da zadate one koje zahtevaju korene dozvole (osim ako sami niste <tt>root</tt>).</p><p>Morate navesti potpunu putanju do naredbe, u suprotnom KPPP neće moći da je nađe.</p>

en: &Before connect:
sr@latin: P&re povezivanja:

en: Allows you to run a program <b>before</b> a connection
    is established. It is called immediately before
    dialing has begun.
    
    This might be useful, e.g. to stop HylaFAX blocking the
    modem.
sr@latin: <p>Omogućava vam da izvršite naredbu <i>pre</i> uspostavljanja veze. Naredba se izvršava pre nego što počne okretanje broja.</p><p>Ovo može biti korisno npr. da sprečite HylaFAX da blokira modem.</p>

en: &Upon connect:
sr@latin: &Nakon povezivanja:

en: Allows you to run a program <b>after</b> a connection
    is established. When your program is called, all
    preparations for an Internet connection are finished.
    
    Very useful for fetching mail and news
sr@latin: <p>Omogućava vam da izvršite naredbu <i>posle</i> uspostavljanja veze. Kad se naredba pozove, sve pripreme za vezu s Internetom prethodno su završene.</p><p>Ovo može biti korisno npr. da automatski dobavite novu poštu i vesti.</p>

en: Before &disconnect:
sr@latin: Pre &prekidanja veze:

en: Allows you to run a program <b>before</b> a connection
    is closed. The connection will stay open until
    the program exits.
sr@latin: <p>Omogućava vam da izvršite naredbu <i>pre</i> nego što se veza prekine. Veza će ostati otvorena sve dok se ne završi rad naredbe.</p>

en: U&pon disconnect:
sr@latin: Nakon pre&kida veze:

en: Allows you to run a program <b>after</b> a connection
    has been closed.
sr@latin: <p>Omogućava da izvršite naredbu <i>nakon</i> što se veza prekine.</p>

en: C&onfiguration
sr@latin: P&odešavanje

en: Dynamic IP address
sr@latin: Dinamička IP adresa

en: Select this option when your computer gets an
    internet address (IP) every time a
    connection is made.
    
    Almost every Internet Service Provider uses
    this method, so this should be turned on.
sr@latin: <p>Ako vaš računar pri povezivanju na Internet uvek dobija novu internet adresu (IP) onda izaberite ovu opciju.</p><p>Skoro svi internet provajderi ovako dodeljuju adrese, pa bi ovo trebalo da bude uključeno.</p>

en: Static IP address
sr@latin: Statička IP adresa

en: Select this option when your computer has a
    fixed internet address (IP). Most computers
    do not have one, so you should probably select
    dynamic IP addressing unless you know what you
    are doing.
sr@latin: <p>Izaberite ovu opciju ako vaš računar ima fiksnu internet adresu (IP). Većina računara je nema, tako da bi verovatno trebalo da izaberete dinamičku IP adresu, osim ako tačno znate šta radite.</p>

en: &IP address:
sr@latin: &IP adresa:

en: If your computer has a permanent internet
    address, you must supply your IP address here.
sr@latin: <p>Ako vaš računar ima stalnu internet adresu (IP), navodite je ovde.</p>

en: &Subnet mask:
sr@latin: Ma&ska podmreže:

en: <p>If your computer has a static Internet address,
    you must supply a network mask here. In almost
    all cases this netmask will be <b>255.255.255.0</b>,
    but your mileage may vary.
    
    If unsure, contact your Internet Service Provider
sr@latin: <p>Ako vaš računar ima statičku internet adresu, ovde morate navesti mrežnu masku. U većini slučajeva maska će biti <b>255.255.255.0</b>, ali ponekad može biti nešto drugo.</p><p>Ako niste sigurni, obratite se svom provajderu.</p>

en: &Auto-configure hostname from this IP
sr@latin: &Automatski podesi ime domaćina sa ovog IP‑a

en: <p>Whenever you connect, this reconfigures
    your hostname to match the IP address you
    got from the PPP server. This may be useful
    if you need to use a protocol which depends
    on this information, but it can also cause several
    <a href="kppp-7.html#autohostname">problems</a>.
    
    Do not enable this unless you really need it.
sr@latin: <p>Kada god se povežete, ova opcija podešava vaše ime domaćina da bi se poklapalo sa IP adresom koju dobijate od PPP servera. Može biti korisno ako treba da koristite protokol koji se oslanja na ovaj podatak, ali takođe može izazvati nekoliko <a href="kppp-7.html#autohostname">problema</a>.</p><p>Ne uključujte ukoliko vam nije zaista potrebno.</p>

en: Selecting this option might cause some weird problems with the X-server and applications while kppp is connected. Do not use it unless you know what you are doing.
    For more information take a look at the handbook (or help) in the "Frequently asked questions" section.
sr@latin: <p>Izborom ove opcije mogu se izazvati čudni problemi sa X serverom i programima dok je KPPP povezan. Nemojte da je koristite osim ako tačno znate šta radite.</p><p>Više detalja potražite u priručniku (ili pomoći) u sekciji „Često postavljena pitanja“.</p>

en: Warning
sr@latin: Upozorenje

en: Domain &name:
sr@latin: &Naziv domena:

en: If you enter a domain name here, this domain
    name is used for your computer while you are
    connected. When the connection is closed, the
    original domain name of your computer is
    restored.
    
    If you leave this field blank, no changes are
    made to the domain name.
sr@latin: <p>Ako ovde unesete ime domena, ono se koristi za vaš računar dok je na vezi. Kada se veza prekine, biće vraćeno prvobitno ime domena.</p><p>Ako polje ostavite prazno, neće biti nikakvih promena u imenu domena.</p>

en: C&onfiguration:
sr@latin: P&odešavanje:

en: Automatic
sr@latin: automatsko

en: Manual
sr@latin: ručno

en: DNS &IP address:
sr@latin: IP &adresa DNS‑a:

en: <p>Allows you to specify a new DNS server to be
    used while you are connected. When the
    connection is closed, this DNS entry will be
    removed again.
    
    To add a DNS server, type in the IP address of
    the DNS server here and click on <b>Add</b>
sr@latin: <p>Omogućava vam da navedete DNS server koji će biti korišćen dok ste na vezi. Kada se veza prekine, ova DNS stavka će biti uklonjena.</p><p>Da biste dodali DNS server, unesite njegovu IP adresu i kliknite na <i>Dodaj</i>.</p>

en: &Add
sr@latin: &Dodaj

en: Click this button to add the DNS server
    specified in the field above. The entry
    will then be added to the list below
sr@latin: Kliknite ovo dugme da biste dodali DNS server naveden u gornjem polju. Stavka će potom biti dodata u spisak ispod.

en: Click this button to remove the selected DNS
    server entry from the list below
sr@latin: Kliknite na ovo dugme da biste uklonili izabrani DNS server sa donjeg spiska.

en: DNS address &list:
sr@latin: S&pisak DNS adresa:

en: <p>This shows all defined DNS servers to use
    while you are connected. Use the <b>Add</b> and
    <b>Remove</b> buttons to modify the list
sr@latin: <p>Na ovom spisku se nalaze svi definisani DNS serveri koji se koriste dok ste na vezi. Spisak menjate dugmadima <i>Dodaj</i> i <i>Ukloni</i>.</p>

en: &Disable existing DNS servers during connection
sr@latin: Isključi &postojeće DNS servere tokom povezivanja

en: <p>When this option is selected, all DNS
    servers specified in <tt>/etc/resolv.conf</tt> are
    temporary disabled while the dialup connection
    is established. After the connection is
    closed, the servers will be re-enabled
    
    Typically, there is no reason to use this
    option, but it may become useful under 
    some circumstances.
sr@latin: <p>Kada je ova opcija izabrana, svi DNS serveri navedeni u <tt>/etc/resolv.conf</tt> privremeno se isključuju tokom trajanja veze. Kada se veza prekine, serveri će biti opet aktivirani.</p><p>Uglavnom nema potrebe za korišćenjem ove opcije, ali može biti korisna u nekim posebnim uslovima.</p>

en: Default gateway
sr@latin: Podrazumevani mrežni izlaz

en: This makes the PPP peer computer (the computer
    you are connected to with your modem) to act as
    a gateway. Your computer will send all packets not
    going to a computer inside your local net to this
    computer, which will route these packets.
    
    This is the default for most ISPs, so you should
    probably leave this option on.
sr@latin: <p>Ovo omogućava da računar na koji ste modemom povezani preko PPP‑a bude mrežni izlaz. Vaš računar će poslati sve pakete koji ne idu na lokalnu mrežu na ovaj računar, koji će ih potom proslediti.</p><p>Ovo je podrazumevano za većinu provajdera, pa bi opciju trebalo ostaviti uključenom.</p>

en: Static gateway
sr@latin: Statički mrežni izlaz

en: <p>Allows you to specify which computer you want
    to use as gateway (see <i>Default Gateway</i> above)
sr@latin: <p>Omogućava vam da navedete koji računar želite da koristite kao mrežni izlaz (pogledajte i <i>Podrazumevani mrežni izlaz</i> gore).</p>

en: Gateway &IP address:
sr@latin: IP &adresa mrežnog izlaza:

en: &Assign the default route to this gateway
sr@latin: Dodeli podr&azumevanu rutu ovom mrežnom izlazu

en: If this option is enabled, all packets not
    going to the local net are routed through
    the PPP connection.
    
    Normally, you should turn this on
sr@latin: <p>Ako je ova opcija uključena, svi paketi koji ne idu na lokalnu mrežu šalju se kroz PPP vezu.</p><p>Obično ovo treba da bude uključeno.</p>

en: &Insert
sr@latin: U&metni

en: Add Phone Number
sr@latin: Dodavanje broja telefona

en: Enter a phone number:
sr@latin: Unesite broj telefona:

en: pppd version:
sr@latin: Verzija pppd:

en: pppd &timeout:
sr@latin: &Prekovreme pppd:

en:  sec
sr@latin:  sek.

en: <i>kppp</i> will wait this number of seconds
    to see if a PPP connection is established.
    If no connection is made in this time frame,
    <i>kppp</i> will give up and kill pppd.
sr@latin: <p>KPPP će čekati ovoliko sekundi da bi video da li je PPP veza uspostavljena. Ako se veza ne uspostavi za to vreme, KPPP će odustati i ubiti proces <tt>pppd</tt>.</p>

en: Doc&k into panel on connect
sr@latin: Usidri u &panel pri povezivanju

en: <p>After a connection is established, the
    window is minimized and a small icon
    in the KDE panel represents this window.
    
    Clicking on this icon will restore the
    window to its original location and
    size.
sr@latin: <p>Kada je veza uspostavljena, prozor će se minimizovati tako da ga predstavlja ikonica u KDE‑ovom panelu.</p><p>Klikom na ikonicu, prozor će obnoviti svoju prvobitnu lokaciju i veličinu.</p>

en: A&utomatic redial on disconnect
sr@latin: Automatski zovi opet pri &prekidu veze

en: <p>When a connection is established and
    it somehow gets disconnected, <i>kppp</i>
    will try to reconnect to the same account.
    
    See <a href="#redial">here</a> for more on this topic.
sr@latin: <p>Kada je veza uspostavljena i nekako se prekine, KPPP će pokušati ponovo da se poveže na isti nalog.</p><p>Pogledajte <a href="#redial">ovde</a> za više informacija.</p>

en: Automatic redial on NO &CARRIER
sr@latin: Automatski zovi opet kada &nema nosača

en: <p>When dialing if modem returns NO CARRIER
    the program will make a new attempt to redial
    instead of waiting for user to click <CANCEL>
    button.
sr@latin: <p>Prilikom pozivanja, ako modem prijavi da nema nosećeg signala, KPPP će ponovo pokušati da zove umesto da čeka da korisnik klikne na dugme <i>Odustani</i>.</p>

en: &Show clock on caption
sr@latin: &Vreme na vezi u naslovu

en: When this option is checked, the window
    title shows the time since a connection
    was established. Very useful, so you 
    should turn this on
sr@latin: <p>Kada je ova opcija uključena, u naslovu prozora će biti prikazano vreme provedeno na vezi. Veoma korisno, trebalo bi da uključite.</p>

en: Disco&nnect on X server shutdown
sr@latin: Prekini vezu pri &gašenju X servera

en: <p>Checking this option will close any
    open connection when the X-server is
    shut down. You should enable this option
    unless you know what you are doing.
    
    See <a href="#disxserver">here</a> for more on this.
sr@latin: <p>Uključivanjem ove opcije, sve otvorene veze će biti prekinute kada se X server ugasi. Trebalo bi uključite, osim ako tačno znate šta radite.</p><p>Pogledajte <a href="#disxserver">ovde</a> za više informacija.</p>

en: &Quit on disconnect
sr@latin: N&apusti po prekidu veze

en: When this option is turned on, <i>kppp</i>
    will be closed when you disconnect
sr@latin: <p>Kada je ova opcija uključena, KPPP se zatvara posle prekida veze.</p>

en: Minimi&ze window on connect
sr@latin: Minimi&zuj prozor po povezivanju

en: Iconifies <i>kppp</i>'s window when a
    connection is established
sr@latin: Smenjuje prozor KPPP‑a ikonicom čim se veza uspostavi.

en: Modem &name:
sr@latin: Ime &modema:

en: Type in a unique name for this modem
sr@latin: Unesite jedinstveno ime za ovaj modem

en: Modem de&vice:
sr@latin: Modems&ki uređaj:

en: This specifies the serial port your modem is attached 
    to. On Linux/x86, typically this is either /dev/ttyS0 
    (COM1 under DOS) or /dev/ttyS1 (COM2 under DOS).
    
    If you have an internal ISDN card with AT command
    emulation (most cards under Linux support this), you
    should select one of the /dev/ttyIx devices.
sr@latin: <p>Ovde navodite na kom se serijskom portu nalazi modem. Na x86 Linuxu, najverovatnije je to <tt>/dev/ttyS0</tt> (<tt>COM1</tt> pod DOS‑om) ili <tt>/dev/ttyS1</tt> (<tt>COM2</tt> pod DOS‑om).</p><p>Ako imate unutrašnju ISDN karticu sa emulacijom AT naredbi (većina kartica pod Linuxom ovo podržava), onda izaberite jedan od <tt>/dev/ttyIx</tt> uređaja.</p>

en: &Flow control:
sr@latin: Kon&trola toka:

en: Software [XON/XOFF]
sr@latin: softverska ~|[XON/XOFF]|

en: <p>Specifies how the serial port and modem
    communicate. You should not change this unless
    you know what you are doing.
    
    <b>Default</b>: CRTSCTS
sr@latin: <p>Navedite kako serijski port i modem komuniciraju. Ovo ne bi trebalo da menjate osim ako tačno znate šta radite.</p><p><b>Podrazumevano</b>: <tt>CRTSCTS</tt></p>

en: &Line termination:
sr@latin: Završetak &reda:

en: <p>Specifies how AT commands are sent to your
    modem. Most modems will work fine with the
    default <i>CR/LF</i>. If your modem does not react
    to the init string, you should try different
    settings here
    
    <b>Default</b>: CR/LF
sr@latin: <p>Navedite kako se AT naredbe šalju modemu. Većina modema će raditi dobro sa podrazumevanim <tt>CR/LF</tt>. Ako vaš modem ne reaguje na pripremnu nisku, pokušajte s drugačijom postavkom ovde.</p><p><b>Podrazumevano</b>: <tt>CR/LF</tt></p>

en: Co&nnection speed:
sr@latin: Brzi&na veze:

en: Specifies the speed your modem and the serial
    port talk to each other. You should begin with
    at least 115200 bits/sec (or more if you know
    that your serial port supports higher speeds).
    If you have connection problems, try to reduce
    this value.
sr@latin: <p>Navedite kojom brzinom komuniciraju modem i serijski port. Prvo pokušajte sa podrazumevanom brzinom od 115200 bit/s (ili većom, ako znate da vaš serijski port podržava veće brzine), pa ako bude bilo problema sa vezom, pokušajte da smanjite ovu vrednost.</p>

en: &Use lock file
sr@latin: &Zabravni fajl

en: <p>To prevent other programs from accessing the
    modem while a connection is established, a
    file can be created to indicate that the modem
    is in use. On Linux an example file would be
    <tt>/var/lock/LCK..ttyS1</tt>
    Here you can select whether this locking will
    be done.
    
    <b>Default</b>: On
sr@latin: <p>Da bi se sprečili drugi programi da pristupaju modemu dok je veza uspostavljena, može se napraviti fajl koji ukazuje da se modem koristi. Na primer, na Linuxu taj fajl bi bio <tt>/var/lock/LCK..ttyS1</tt>. Ovde možete da izaberete želite li takvo zaključavanje.</p><p><b>Podrazumevano</b>: uključeno</p>

en: Modem &timeout:
sr@latin: &Prekovreme modema:

en: This specifies how long <i>kppp</i> waits for a
    <i>CONNECT</i> response from your modem. The
    recommended value is 30 seconds.
sr@latin: <p>Ovde navodite koliko dugo KPPP čeka odziv <tt>CONNECT</tt> od modema. Preporučena vrednost je 30 sekundi.</p>

en: &Wait for dial tone before dialing
sr@latin: Čekaj &slobodnu liniju pre pozivanja

en: <p>Normally the modem waits for a dial tone
    from your phone line, indicating that it can
    start to dial a number. If your modem does not
    recognize this sound, or your local phone system
    does not emit such a tone, uncheck this option
    
    <b>Default:</b>: On
sr@latin: <p>Uobičajeno je da modem sačeka signal za slobodnu telefonsku liniju, što znači da može početi da okreće broj. Ako vaš modem ne može da prepozna taj signal, ili ga vaš telefonski sistem ne emituje, isključite ovu opciju.</p><p><b>Podrazumevano</b>: uključeno</p>

en: B&usy wait:
sr@latin: Čekaj pri za&uzeću:

en: Specifies the number of seconds to wait before
    redial if all dialed numbers are busy. This is
    necessary because some modems get stuck if the
    same number is busy too often.
    
    The default is 0 seconds, you should not change
    this unless you need to.
sr@latin: <p>Ovde navodite broj sekundi koji treba sačekati pre ponovnog pozivanja, kada su svi brojevi zauzeti. Ovo je potrebno jer se pojedini modemi zaglave ako je isti broj predugo zauzet.</p><p>Podrazumevano je 0 sekundi, i ne bi trebalo da menjate ako nije neophodno.</p>

en: Modem &volume:
sr@latin: &Glasnost modema:

en: Most modems have a speaker which makes
    a lot of noise when dialing. Here you can
    either turn this completely off or select a
    lower volume.
    
    If this does not work for your modem,
    you must modify the modem volume command.
sr@latin: <p>Većina modema ima zvučnike koji prave mnogo buke pri pozivanju. Ovde možete zvuk da isključite u potpunosti ili da izaberete manju jačinu.</p><p>Ako ovo ne deluje na vaš modem, moraćete da izmenite naredbu za jačinu zvuka modema.</p>

en: Modem asserts CD line
sr@latin: Modem procenjuje CD liniju

en: This controls how <i>kppp</i> detects that the modem
    is not responding. Unless you are having
    problems with this, do not modify this setting.
    
    <b>Default</b>: Off
sr@latin: <p>Ovo kontroliše kako KPPP otkriva kada se modem ne odaziva. Ne bi trebalo da dirate ovu postavku ako nemate problema.</p><p><b>Podrazumevano</b>: isključeno</p>

en: Mod&em Commands...
sr@latin: Nar&edbe modema...

en: Allows you to change the AT command for
    your modem.
sr@latin: Omogućava vam da menjate AT naredbe za modem.

en: &Query Modem...
sr@latin: Upitaj m&odem...

en: Most modems support the ATI command set to
    find out vendor and revision of your modem.
    
    Press this button to query your modem for
    this information. It can be useful to help
    you set up the modem
sr@latin: <p>Većina modema podržava skup naredbi <tt>ATI*</tt> za pronalaženje proizvođača i verzije modema.</p><p>Pritisnite ovo dugme ako želite da zatražite modemu ove podatke. Mogu vam dobro poslužiti za podešavanje modema.</p>

en: Opens the built-in terminal program. You
    can use this if you want to play around
    with your modem's AT command set
sr@latin: <p>Otvara ugrađeni terminal. U njemu možete da se igrate sa skupom AT naredbi modema.</p>

en: &Enable throughput graph
sr@latin: &Grafikon protoka

en: Graph Colors
sr@latin: Boje na grafikonu

en: Bac&kground:
sr@latin: P&ozadina:

en: &Text:
sr@latin: &Tekst:

en: I&nput bytes:
sr@latin: &Primljeno:

en: O&utput bytes:
sr@latin: &Poslato:

en: C&onnect to:
sr@latin: &Poveži se na:

en: Use &modem:
sr@latin: Koristi &modem:

en: &Login ID:
sr@latin: &Korisničko ime:

en: <p>Type in the username that you got from your
    ISP. This is especially important for PAP
    and CHAP. You may omit this when you use
    terminal-based or script-based authentication.
    
    <b>Important</b>: case is important here:
    <i>myusername</i> is not the same as <i>MyUserName</i>.
sr@latin: <p>Ovde unesite korisničko ime koje ste dobili od provajdera. Ovo je posebno važno za PAP i CHAP. U slučaju autentifikacije putem skripte ili terminala, možete izostaviti korisničko ime.</p><p><b>Važno</b>: velika i mala slova čine razliku, <tt>peraperic</tt> nije što i <tt>PeraPeric</tt>.</p>

en: &Password:
sr@latin: &Lozinka:

en: <p>Type in the password that you got from your
    ISP. This is especially important for PAP
    and CHAP. You may omit this when you use
    terminal-based or script-based authentication.
    
    <b>Important</b>: case is important here:
    <i>mypassword</i> is not the same as <i>MyPassword</i>.
sr@latin: <p>Ovde unesite lozinku koju ste dobili od provajdera. Ovo je posebno važno za PAP i CHAP. U slučaju autentifikacije putem skripte ili terminala, možete izostaviti lozinku.</p><p><b>Važno</b>: velika i mala slova čine razliku, <tt>mojalozinka</tt> nije što i <tt>MojaLozinka</tt>.</p>

en: Show lo&g window
sr@latin: &Dnevnik povezivanja

en: <p>This controls whether a log window is shown.
    A log window shows the communication between
    <i>kppp</i> and your modem. This will help you
    in tracking down problems.
    
    Turn it off if <i>kppp</i> routinely connects without
    problems
sr@latin: <p>Ovo kontroliše da li će se prikazivati dnevnik povezivanja. Dnevnik pokazuje komunikaciju između KPPP‑a i modema, što vam može pomoći u otkrivanju problema.</p><p>Isključite prikaz dnevnika ako se KPPP rutinski povezuje bez problema.</p>

en: Co&nfigure...
sr@latin: &Podesi...

en: &Connect
sr@latin: Po&veži se

en: No such Modem:
    %1
    Falling back to default
sr@latin: Modem ne postoji:
    %1
    Prelazim na podrazumevani.

en: No such Account:
    %1
sr@latin: Nalog ne postoji:
    %1

en: KPPP Configuration
sr@latin: Podešavanje KPPP‑a

en: &Accounts
sr@latin: N&alozi

en: Account Setup
sr@latin: Podešavanje naloga

en: &Modems
sr@latin: &Modemi

en: Modems Setup
sr@latin: Podešavanje modema

en: &Graph
sr@latin: &Grafikon

en: Throughput Graph
sr@latin: Grafikon protoka

en: M&isc
sr@latin: &Razno

en: Miscellaneous Settings
sr@latin: Razne postavke

en: Timeout expired while waiting for the PPP interface to come up.
sr@latin: Isteklo je vreme čekanja na pojavljivanje PPP sučelja.

en: <p>The pppd daemon died unexpectedly!</p>
sr@latin: <p>Demon <tt>pppd</tt> je neočekivano prestao sa radom!</p>

en: <p>Exit status: %1
sr@latin: <p>Izlazno stanje: %1</p>

en: </p><p>See 'man pppd' for an explanation of the error codes or take a look at the kppp FAQ on   <a href="%1">%1</a></p>
sr@latin: <p>Za objašnjenje kôda greške pogledajte <tt>man pppd</tt>, ili česta pitanja o KPPP‑u na <a href="%1">%1</a>.</p>

en: Error
sr@latin: Greška

en: &Details
sr@latin: &Detalji

en: kppp's helper process just died.
    Since further execution would be pointless, kppp will shut down now.
sr@latin: <p>Pomoćni proces KPPP‑a je upravo prestao sa radom.</p><p>Pošto bi dalje izvršavanje bilo besmisleno, KPPP će se sada ugasiti.</p>

en: Cannot find the PPP daemon!
    Make sure that pppd is installed and that you have entered the correct path.
sr@latin: <p>Ne mogu da pronađem PPP demon!</p>
    <p>Proverite da li je naredba <tt>pppd</tt> instalirana, i da li je njena navedena ispravna putanja.</p>

en: kppp cannot execute:
     %1
    Please make sure that you have given kppp setuid permission and that pppd is executable.
sr@latin: <p>KPPP ne može da se izvrši:</p><p>%1</p><p>Proverite da li izvršni fajl <tt>kppp</tt> ima dozvolu sUID, i dozvolu izvršavanja.</p>

en: kppp can not find:
     %1
    Please make sure you have setup your modem device properly and/or adjust the location of the modem device on the modem tab of the setup dialog.
sr@latin: <p>KPPP ne može da pronađe:</p><p>%1</p><p>Proverite da li ste modem ispravno podesili i uneli njegovu tačnu lokaciju gde se nalazi (pod jezičkom <i>Modem</i> u dijalogu za podešavanje).</p>

en: You have selected the authentication method PAP or CHAP. This requires that you supply a username and a password.
sr@latin: Izabrali ste autentifikaciju zasnovanu na metodu PAP ili CHAP. Ovo zahteva da unesete korisničko ime i lozinku.

en: Cannot create PAP/CHAP authentication
    file "%1"
sr@latin: Ne mogu da napravim autentifikacioni fajl PAP‑a/CHAP‑a „%1“

en: You must specify a telephone number.
sr@latin: Morate navesti broj telefona.

en: Disconnecting...
sr@latin: Prekidam vezu...

en: Executing command before disconnection.
sr@latin: Izvršavam naredbu pre prekidanja veze.

en: Announcing disconnection.
sr@latin: Objavljujem prekidanje veze.

en: Exiting kPPP will close your PPP Session.
sr@latin: Izlazak iz KPPP‑a zatvoriće PPP sesiju.

en: Quit kPPP?
sr@latin: Napustiti KPPP?

en: Can not load the accounting ruleset "%1".
sr@latin: Ne mogu da učitam pravila za obračun „%1“.

en: Recent Changes in KPPP
sr@latin: Nedavne izmene u KPPP‑u

en: From version 1.4.8 on, kppp has a new feature
    called "Quickhelp". It is similar to a tooltip,
    but you can activate it whenever you want.
    
    To activate it, simply click on a control (like
    a button or a label) with the right mouse button.
    If the item supports Quickhelp, a popup menu
    will appear leading to Quickhelp.
    
    To test it, right-click somewhere in this text.
sr@latin: <p>Od verzije 1.4.8, KPPP ima novu mogućnost „brze pomoći“. Slična je oblačićima, ali je možete aktivirati kad vi želite.</p><p>Da biste aktivirali brzu pomoć, jednostavno kliknite desnim dugmetom na neki vidžet (poput dugmeta ili etikete). Ako vidžet podržava brzu pomoć, pojaviće se iskačući meni koji vodi do nje.</p><p>Ako želite da isprobate brzu pomoć, kliknite desnim dugmetom na ovaj tekst.</p>

en: Do not show this hint again
sr@latin: Ne prikazuj više ovaj savet

en: This is an example of <b>QuickHelp</b>.
    This window will stay open until you
    click a mouse button or a press a key.
sr@latin: <p>Ovo je primer <b>brze pomoći</b>. Ovaj prozor će ostati otvoren sve dok ne kliknete ili pritisnete neki taster.</p>

en: Login Terminal Window
sr@latin: Prozor prijavnog terminala

en: A dialer and front-end to pppd
sr@latin: Birač broja i pročelje za pppd

en: (c) 1999-2002, The KPPP Developers
sr@latin: © 1999–2002, programeri KPPP‑a

en: Harri Porten
sr@latin: Hari Porten

en: Current maintainer
sr@latin: Trenutni održavalac

en: Bernd Wuebben
sr@latin: Bernd Johanes Viben

en: Original author
sr@latin: Prvobitni autor

en: Mario Weilguni
sr@latin: Mario Vajlguni

en: Connect using 'account_name'
sr@latin: Poveži se koristeći dati nalog

en: Connect using 'modem_name'
sr@latin: Poveži se koristeći dati modem

en: Terminate an existing connection
sr@latin: Prekini postojeću vezu

en: Quit after end of connection
sr@latin: Napusti nakon prekida veze

en: Check syntax of rule_file
sr@latin: Proveri sintaksu fajla sa pravilima

en: Enable test-mode
sr@latin: Uključi probni režim

en: Use the specified device
sr@latin: Koristi navedeni uređaj

en: kppp can not create or read from
    %1.
sr@latin: KPPP ne može da napravi ili čita iz
    %1.

en: kppp has detected a %1 file.
    Another instance of kppp seems to be running under process-ID %2.
    Please click Exit, make sure that you are not running another kppp, delete the pid file, and restart kppp.
    Alternatively, if you have determined that there is no other kppp running, please click Continue to begin.
sr@latin: <p>KPPP je pronašao fajl %1. Izgleda da je već pokrenut drugi primerak KPPP‑a sa PID‑om %2. Kliknite na <i>Izađi</i>, obezbedite da nema primeraka KPPP‑a u radu, obrišite PID fajl i ponovo pokrenite KPPP. U suprotnom, ako ste sigurni da nema drugog primerka KPPP‑a, kliknite na <i>Nastavi</i>.</p>

en: Exit
sr@latin: Izađi

en: Kppp Mini-Terminal
sr@latin: KPPP‑ov mini terminal

en: &Reset Modem
sr@latin: &Resetuj modem

en: MiniTerm - A terminal emulation for KPPP
    
    (c) 1997 Bernd Johannes Wuebben <wuebben@kde.org>
    (c) 1998 Harri Porten <porten@kde.org>
    (c) 1998 Mario Weilguni <mweilguni@kde.org>
    
    This program is published under the GNU GPL
    (GNU General Public License)
sr@latin: MiniTerm — emulator terminala za KPPP
    
    © 1997, Bernd Johanes Viben <wuebben@kde.org>
    © 1998, Hari Porten <porten@kde.org>
    © 1998, Mario Vajlguni <mweilguni@kde.org>
    
    Program se izdaje pod GNU‑ovim OJL‑om (GNU‑ova Opšta javna licenca).

en: &File
sr@latin: &Fajl

en: Close MiniTerm
sr@latin: Zatvori MiniTerm

en: Reset Modem
sr@latin: Resetuj modem

en: Help
sr@latin: Pomoć

en: Initializing Modem
sr@latin: Pripremam modem

en: Modem Ready
sr@latin: Modem je spreman

en: Hanging up...
sr@latin: Prekidam vezu...

en: Resetting Modem
sr@latin: Resetujem modem

en: Unable to open modem.
sr@latin: Ne mogu da otvorim modem.

en: Unable to detect state of CD line.
sr@latin: Ne mogu da odredim stanje CD linije.

en: The modem is not ready.
sr@latin: Modem nije spreman.

en: The modem is busy.
sr@latin: Modem je zauzet.

en: Modem Ready.
sr@latin: Modem je spreman.

en: Can not restore tty settings: tcsetattr()
sr@latin: Ne mogu da obnovim postavke TTY‑ja: tcsetattr()

en: The modem does not respond.
sr@latin: Modem se ne odaziva.

en: Unknown speed
sr@latin: Nepoznata brzina

en: Edit Modem Commands
sr@latin: Uređivanje naredbi modema

en: Pre-init delay (sec/100):
sr@latin: Pauza pred pripremanje (stotinki):

en: Initialization string %1:
sr@latin: Pripremna niska %1:

en: Post-init delay (sec/100):
sr@latin: Pauza po pripremanju (stotinki):

en: Dialing speed (sec/100):
sr@latin: Brzina pozivanja (stotinki):

en: Init &response:
sr@latin: &Odziv pripremanja:

en: No di&al tone detection:
sr@latin: Bez otkrivanja &slobodne linije:

en: Dial &string:
sr@latin: Niska za po&zivanje:

en: Co&nnect response:
sr@latin: Odziv &povezivanja:

en: Busy response:
sr@latin: Odziv zauzeća:

en: No carr&ier response:
sr@latin: Odziv nepostojanja &nosača:

en: No dial tone response:
sr@latin: Odziv nepostojanja slobodne linije:

en: &Hangup string:
sr@latin: Niska za pr&ekid veze:

en: Hangup response:
sr@latin: Odziv prekida veze:

en: Answ&er string:
sr@latin: Niska za odgo&vor na poziv:

en: Ring response:
sr@latin: Odziv na zvonjenje:

en: Ans&wer response:
sr@latin: Odziv na od&govor na poziv:

en: DLP response:
sr@latin: Odziv DLP‑a:

en: Escape strin&g:
sr@latin: Iz&begavačka niska:

en: Escape response:
sr@latin: Odziv izbegavanja:

en: Guard time (sec/50):
sr@latin: Zaštitno vreme (sek./50):

en: Volume off/low/high:
sr@latin: Zvuk isključen/nizak/visok:

en: Select Modem Type
sr@latin: Izbor tipa modema

en: To set up your modem, first choose its vendor in the list to the left, and then select the model from the right list. If you do not know which modem you have, you can try out one of the "Generic" modems.
sr@latin: Da biste podesili modem, prvo izaberite proizvođača sa spiska levo, onda model sa spiska desno. Ako ne znate koji modem imate, možete da probate jedan od „generičkih“.

en: <Generic>
sr@latin: <generički>

en: Hayes(tm) compatible modem
sr@latin: Hayesu saglasan modem

en: ATI Query
sr@latin: AT upit

en: Modem query timed out.
sr@latin: Isteklo vreme za upit modema.

en: Modem Query Results
sr@latin: Rezultati upita modema

en: Maximum number of modems reached.
sr@latin: Dostignut je maksimalan broj modema.

en: No modem selected.
sr@latin: Nijedan modem nije izabran.

en: Are you sure you want to delete
    the modem "%1"?
sr@latin: Želite li zaista da obrišete modem „%1“?

en: New Modem
sr@latin: Novi modem

en: Edit Modem:
sr@latin: Uredi modem:

en: &Device
sr@latin: &Uređaj

en: Serial Device
sr@latin: Serijski uređaj

en: Modem Settings
sr@latin: Postavke modema

en: You must enter a unique
    modem name
sr@latin: Morate uneti jedinstveno ime za modem

en: Customize pppd Arguments
sr@latin: Prilagođavanje argumenata za pppd

en: The application-specific config file could not be opened in either read-write or read-only mode.
    The superuser might have to change its ownership by issuing the following command in your home directory:
    chown {YourUsername} .kde/share/config/kppprc
sr@latin: <p>Postavni fajl programa nije mogao da bude otvoren ni za čitanje ni za upisivanje. Administrator bi možda trebalo da promeni vlasništvo nad tim fajlom, sledećom naredbom u vašoj domaćoj fascikli:</p><p><tt>chown vaše_korisničko_ime .kde/share/config/kppprc</tt></p>

en: %1_copy
sr@latin: %1_kopija

en: Cannot open any of the following logfiles:
sr@latin: Ne mogu da otvorim nijedan od sledećih dnevnika:

en: You have launched pppd before the remote server was ready to establish a PPP connection.
    Please use the terminal-based login to verify
sr@latin: <p>Pokrenuli ste <tt>pppd</tt> pre nego što je udaljeni server bio spreman da uspostavi PPP vezu.</p><p>Koristite terminalsko prijavljivanje za proveru.</p>

en: You have not started the PPP software on the peer system.
sr@latin: Niste pokrenuli PPP softver na parnjačkom sistemu.

en: Check that you supplied the correct username and password.
sr@latin: Proverite da li ste dali ispravno korisničko ime i lozinku.

en: You should not pass 'lock' as an argument to pppd. Check /etc/ppp/options and ~/.ppprc
sr@latin: Ne bi trebalo da prosleđujete „lock“ kao argument za pppd. Proverite ‘/etc/ppp/options’ i ‘~/.ppprc’.

en: The remote system does not seem to answer to
    configuration request. Contact your provider.
sr@latin: Izgleda da udaljeni sistem ne odgovara na zahtev za podešavanje. Obratite se provajderu.

en: You have passed an invalid option to pppd. See 'man pppd' for a complete list of valid arguments.
sr@latin: Prosledili ste lošu opciju za pppd. Pogledajte „man pppd“ za spisak prihvatljivih argumenata.

en: Notice that the remote system has sent the following message:
    "%1"
    This may give you a hint why the connection has failed.
sr@latin: Udaljeni sistem poslao je sledeću poruku:
    „%1“
    Ovo vam može dati ideju zbog čega je veza prekinuta.

en: Unable to provide help.
sr@latin: Ne mogu da pružim pomoć.

en: KPPP could not prepare a PPP log. It is very likely that pppd was started without the "debug" option.
    Without this option it is difficult to find out PPP problems, so in general the debug option should be used.
    Enable debug now, and restart pppd?
sr@latin: KPPP nije mogao da pripremi dnevnik PPP‑a. Verovatno je pppd pokrenuta bez opcije „debug“.
    Bez ove opcije, biće veoma teško da pronađete PPP probleme, tako da bi trebalo da je koristite.
    Aktivirati je odmah, i ponovo pokrenuti pppd?

en: Restart pppd
sr@latin: Ponovo pokreni pppd

en: Do Not Restart
sr@latin: Ne pokreći ponovo

en: The "debug" option has been added. You should now try to reconnect. If that fails again, you will get a PPP log that may help you to track down the connection problem.
sr@latin: Opcija „debug“ je dodata. Pokušajte sada ponovo da se povežete. Ako povezivanje opet ne uspe, dobićete dnevnik PPP‑a koji vam može pomoći u pronalaženju problema.

en: PPP Log
sr@latin: Dnevnik PPP‑a

en: Write to File
sr@latin: Upiši u fajl

en: kppp's diagnosis (just guessing):
sr@latin: KPPP‑ova dijagnoza (pretpostavka):

en: The PPP log has been saved
    as "%1".
    
    If you want to send a bug report, or have
    problems connecting to the Internet, please
    attach this file. It will help the maintainers
    to find the bug and to improve KPPP
sr@latin: <p>Dnevnik PPP‑a je sačuvan kao <tt>%1</tt>.</p><p>Ako želite da pošaljete izveštaj o grešci, ili imate problema sa povezivanjem na Internet, priložite ovaj fajl uz poruku. To će pomoći održavaocima da pronađu grešku i usavrše KPPP</p>

en: kppp Statistics
sr@latin: Statistika KPPP‑a

en: Statistics
sr@latin: Statistika

en: Local Addr:
sr@latin: Lokalna adresa:

en: Remote Addr:
sr@latin: Udaljena adresa:

en: bytes in
sr@latin: primljeno bajtova

en: bytes out
sr@latin: poslato bajtova

en: packets in
sr@latin: primljenih paketa

en: packets out
sr@latin: poslatih paketa

en: vjcomp in
sr@latin: primljenih vjcomp

en: vjcomp out
sr@latin: poslatih vjcomp

en: vjunc in
sr@latin: primljenih vjunc

en: vjunc out
sr@latin: poslatih vjunc

en: %1 (max. %2) kb/sec
sr@latin: %1 (maks. %2) kB/s

en: unavailable
sr@latin: nedostupno

en: You will be asked a few questions on information
    which is needed to establish an Internet connection
    with your Internet Service Provider (ISP).
    
    Make sure you have the registration form from your
    ISP handy. If you have any problems, try the online
    help first. If any information is missing, contact
    your ISP.
sr@latin: Biće vam postavljeno nekoliko pitanja u vezi sa podacima
    potrebnim da bi se uspostavila internet veza preko
    vašeg internet provajdera.
    
    Proverite da li vam je pri ruci registracioni formular
    koji ste dobili od provajdera. Ako bude nekih problema,
    prvo pokušajte s pomoći na vezi. Ako nedostaje neki
    podatak, obratite se provajderu.

en: Select the location where you plan to use this
    account from the list below. If your country or
    location is not listed, you have to create the
    account with the normal, dialog based setup.
    
    If you click "Cancel", the dialog based setup
    will start.
sr@latin: Izaberite lokaciju odakle želite da koristite ovaj
    nalog. Ako vaša država ili lokacija nije na spisku,
    onda ćete morati ručno da napravite nalog, preko
    dijaloga za podešavanje.
    
    Ako kliknete na „Odustani“, bićete prebačeni na
    ručno podešavanje.

en: Select your Internet Service Provider (ISP) from
    the list below. If the ISP is not in this list,
    you have to click on "Cancel" and create this
    account using the normal, dialog-based setup.
    
    Click on "Next" when you have finished your
    selection.
sr@latin: Izaberite internet provajdera sa donjeg spiska. Ako
    provajder nije na spisku, kliknite na „Odustani“ i
    napravite nalog ručno, preko dijaloga za podešavanje.
    
    Kad ste izabrali provajdera, kliknite na „Sledeće“.

en: To log on to your ISP, kppp needs the username
    and the password you got from your ISP. Type
    in this information in the fields below.
    
    Word case is important here.
sr@latin: Da biste se prijavili svom provajderu, potrebno je da
    unesete korisničko ime i lozinku koju ste dobili
    od njega. Unesite ove podatke u donja polja.
    
    Razlika između malih i velikih slova je ovde bitna.

en: Username:
sr@latin: Korisničko ime:

en: Password:
sr@latin: Lozinka:

en: If you need a special dial prefix (e.g. if you
    are using a telephone switch) you can specify
    it here. This prefix is dialed just before the
    phone number.
    
    If you have a telephone switch, you probably need
    to write "0" or "0," here.
sr@latin: Ako vam je potreban poseban prefiks pri pozivu
    internet provajdera (npr. koristite telefon sa
    izlazom), možete ga uneti ovde. Ovaj prefiks se
    okreće pre nego što se počne sa biranjem broja.
    
    Ako imate telefon sa izlazom, onda najverovatnije
    treba da unesete „0“ ili „0,“ kao prefiks.

en: Dial prefix:
sr@latin: Prefiks broja:

en: Finished!
    
    A new account has been created. Click "Finish" to
    go back to the setup dialog. If you want to
    check the settings of the newly created account,
    you can use "Edit" in the setup dialog.
sr@latin: Završeno!
    
    Novi nalog je napravljen. Kliknite na „Završi“ da
    se vratite u dijalog za podešavanje. Ako želite
    da proverite postavke za ovaj nalog, možete
    koristiti „Uredi...“ u dijalogu za podešavanje.

en: kppp: no rulefile specified
sr@latin: KPPP: nije naveden fajl sa pravilima

en: kppp: rulefile "%s" not found
sr@latin: KPPP: fajl sa pravilima „%s“ nije pronađen

en: kppp: rulefiles must have the extension ".rst"
sr@latin: KPPP: fajl sa pravilima mora da ima nastavak .rst

en: kppp: error parsing the ruleset
sr@latin: KPPP: greška raščlanjivanja skupa pravila

en: kppp: parse error in line %d
sr@latin: KPPP: greška raščlanjivanja u redu %d

en: kppp: rulefile does not contain a default rule
sr@latin: KPPP: fajl sa pravilima ne sadrži podrazumevano pravilo

en: kppp: rulefile does not contain a "name=..." line
sr@latin: KPPP: fajl sa pravilima ne sadrži red name=...

en: kppp: rulefile is ok
sr@latin: KPPP: fajl sa pravilima je u redu

en: You are not allowed to dial out with kppp.
    Contact your system administrator.
sr@latin: Nije vam dozvoljeno da se povežete na mrežu KPPP‑om.
    Obratite se sistem-administratoru.

en: Cannot find the PPP daemon.
    Make sure that pppd is installed.
sr@latin: Ne mogu da pronađem PPP demon.
    Proverite da li je instalirana pppd.

en: You do not have the permission to start pppd.
    Contact your system administrator and ask to get access to pppd.
sr@latin: Nemate dozvolu da izvršite pppd.
    Obratite se sistem-administratoru i tražite da vam dozvoli pristup ovoj naredbi.

en: You do not have sufficient permission to run:
    %1
    Please make sure that kppp is owned by root and has the SUID bit set.
sr@latin: Nemate dovoljne dozvole da biste pokrenuli:
    %1
    Proverite da li je root vlasnik izvršnog fajla kppp, i da li je postavljen sUID.

en: %1 is missing or can not be read.
    Ask your system administrator to create this file (can be empty) with appropriate read and write permissions.
sr@latin: %1 nedostaje ili ne može biti pročitan.
    Pitajte sistem-administratora da napravi ovaj fajl (može da bude prazan) sa odgovarajućim dozvolama za pisanje i čitanje.
