kcm_emoticons - en to sv translation catalogue (36 entries)

en: Insert the string for the emoticon.  If you want multiple strings, separate them by spaces.
sv: Infoga smilisens sträng. Om du vill ha flera strängar, skilj dem åt med mellanslag.

en: Emoticons
sv: Smilisar

en: Drag or Type Emoticon Theme URL
sv: Dra eller ange webbadress för smilis-tema

en: Emoticon themes must be installed from local files.
sv: Smilisteman måste installeras från lokala filer.

en: Could Not Install Emoticon Theme
sv: Kunde inte installera smilistema

en: Do you want to remove %1 too?
sv: Vill du också ta bort %1?

en: Delete emoticon
sv: Ta bort smilis

en: Add Emoticon
sv: Lägg till smilis

en: Edit Emoticon
sv: Redigera smilis

en: New Emoticon Theme
sv: Nytt smilistema

en: Enter the name of the new emoticon theme:
sv: Skriv in det nya smilistemats namn:

en: %1 theme already exists
sv: Temat %1 finns redan

en: Choose the type of emoticon theme to create
sv: Välj typ av smilistema att skapa

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, EmoticonsManager)
en: Emoticons Manager
sv: Smilishantering

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KPushButton, btAdd)
en: Create a new emoticon
sv: Skapa en ny smilis

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KPushButton, btAdd)
en: Create a new emoticon by assigning it an icon and some text
sv: Skapa en ny smilis genom att tilldela den en ikon och någon text

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, btAdd)
en: Add...
sv: Lägg till...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KPushButton, btEdit)
en: Modify the selected emoticon icon or text
sv: Ändra markerad smilisikon eller text

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KPushButton, btEdit)
en: Edit the selected emoticon to change its icon or its text
sv: Redigera markerad smilis för att ändra dess ikon eller text

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, btEdit)
en: Edit...
sv: Redigera...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KPushButton, btRemoveEmoticon)
en: Remove the selected emoticon
sv: Ta bort markerad smilis

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KPushButton, btRemoveEmoticon)
en: Remove the selected emoticon from your disk
sv: Ta bort markerad smilis från hårddisken

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, btRemoveEmoticon)
en: Remove
sv: Ta bort

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbStrict)
en: Require spaces around emoticons
sv: Kräv mellanslag omkring smilisar

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KPushButton, btNew)
en: Design a new emoticon theme
sv: Konstruera ett nytt smilistema

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KPushButton, btNew)
en: Start a new theme by assigning it a name. Then use the Add button on the right to add emoticons to this theme.
sv: Starta ett nytt tema genom att tilldela det ett namn. Använd därefter knappen Lägg till på höger sida för att läga till smilisar i temat.

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, btNew)
en: New Theme...
sv: Nytt tema...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KPushButton, btGetNew)
en: Get new icon themes from the Internet
sv: Hämta nya ikonteman från Internet

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KPushButton, btGetNew)
en: You need to be connected to the Internet to use this action. A dialog will display a list of emoticon themes from the http://www.kde-look.org website. Clicking the Install button associated with a theme will install this theme locally.
sv: Du måste vara ansluten till Internet för att utföra åtgärden. En dialogruta visar en lista med smilisteman från webbplatsen http://www.kde-look.org. Genom att klicka på installationsknappen som hör ihop med ett visst tema så installeras det lokalt.

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, btGetNew)
en: Get New Icon Themes...
sv: Hämta nya ikonteman...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KPushButton, btInstall)
en: Install a theme archive file you already have locally
sv: Installera en arkivfil med ett tema som du redan har lokalt

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KPushButton, btInstall)
en: If you already have an emoticon theme archive locally, this button will unpack it and make it available for KDE applications
sv: Om du redan har ett lokalt arkiv med ett smilistema, packar knappen upp det och gör det tillgängligt för KDE-program

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, btInstall)
en: Install Theme File...
sv: Installera temafil...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KPushButton, btRemoveTheme)
en: Remove the selected theme from your disk
sv: Ta bort markerat tema från hårddisken

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KPushButton, btRemoveTheme)
en: This will remove the selected theme from your disk.
sv: Det här tar bort det markerade temat från hårddisken.

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, btRemoveTheme)
en: Remove Theme
sv: Ta bort tema
