kcm_phonon - en to sv translation catalogue (58 entries)

en: Playback (%1)
sv: Uppspelning (%1)

en: Recording (%1)
sv: Inspelning (%1)

en: Independent Devices
sv: Oberoende enheter

en: KDE Audio Hardware Setup
sv: Inställning av ljudhårdvara i KDE

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, hardwareGroupBox)
en: Hardware
sv: Hårdvara

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, profileLabel)
en: Profile
sv: Profil

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, cardLabel)
en: Sound Card
sv: Ljudkort

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, deviceGroupBox)
en: Device Configuration
sv: Enhetsinställning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, portLabel)
en: Connector
sv: Kontakt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, deviceLabel)
en: Sound Device
sv: Ljudenhet

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, outputGroupBox)
en: Speaker Placement and Testing
sv: Högtalarplacering och provning

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, inputGroupBox)
en: Input Levels
sv: Ingångsnivåer

[ctx: @info User changed Phonon backend]
en: To apply the backend change you will have to log out and back in again.
sv: För att verkställa gränssnittsändringen måste du logga ut och logga in igen.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QListWidget, m_select) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QListWidget, m_select)
en: A list of Phonon Backends found on your system.  The order here determines the order Phonon will use them in.
sv: En lista med gränssnitt för Phonon som hittades på systemet. Ordningen här avgör i vilken ordning Phonon använder dem.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, m_up) i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, preferButton)
en: Prefer
sv: Högre prioritet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, m_down) i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, deferButton)
en: Defer
sv: Lägre prioritet

en: Audio Playback
sv: Ljuduppspelning

en: Audio Recording
sv: Ljudinspelning

en: Video Recording
sv: Videoinspelning

en: Invalid
sv: Ogiltig

en: Test the selected device
sv: Testa markerad enhet

en: Defines the default ordering of devices which can be overridden by individual categories.
sv: Definierar standardordningen för enheter, som kan överskridas av enskilda kategorier.

en: Default Audio Playback Device Preference
sv: Standardinställning av ljuduppspelningsenhet

en: Default Audio Recording Device Preference
sv: Standardinställning av ljudinspelningsenhet

en: Default Video Recording Device Preference
sv: Standardinställning av videoinspelningsenhet

en: Audio Playback Device Preference for the '%1' Category
sv: Ljuduppspelningsenhetens inställning för kategori '%1'

en: Audio Recording Device Preference for the '%1' Category
sv: Ljudinspelningsenhetens inställning för kategori '%1'

en: Video Recording Device Preference for the '%1' Category
sv: Videoinspelningsenhetens inställning för kategori '%1'

en: Apply the currently shown device preference list to the following other audio playback categories:
sv: Använd enhetsinställningarna som för närvarande visas för följande andra ljuduppspelningskategorier:

en: Default/Unspecified Category
sv: Ospecificerad eller standardkategori

en: Failed to set the selected audio output device
sv: Misslyckades ställa in vald ljudutmatningsenhet

en: Your backend may not support audio recording
sv: Gränssnittet kanske inte stöder inspelning av ljud

en: Your backend may not support video recording
sv: Gränssnittet kanske inte stöder inspelning av video

en: Testing %1
sv: Testar %1

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTreeView, categoryTree) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTreeView, categoryTree)
en: Various categories of media use cases.  For each category, you may choose what device you prefer to be used by the Phonon applications.
sv: Diverse kategorier av användarfall för media. För varje kategori kan du välja vilken enhet du föredrar ska användas av Phonon-program.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showAdvancedDevicesCheckBox)
en: Show advanced devices
sv: Visa avancerade enheter

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, applyPreferencesButton) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, applyPreferencesButton)
en: Use the currently shown device list for more categories.
sv: Använd enhetslistan som för närvarande visas för fler kategorier:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, applyPreferencesButton)
en: Apply Device List To...
sv: Använd enhetslista för...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTreeView, deviceList)
en: Devices found on your system, suitable for the selected category.  Choose the device that you wish to be used by the applications.
sv: Enheter som hittades på systemet, lämpliga för vald kategori. Välj enheten du vill ska användas av programmen.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTreeView, deviceList)
en: The order determines the preference of the devices. If for some reason the first device cannot be used Phonon will try to use the second, and so on.
sv: Ordningen bestämmer vilken utenhet som föredras. Om den första enheten inte kan användas av någon anledning, försöker Phonon använda den andra,
    och så vidare.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, testPlaybackButton)
en: Test
sv: Prova

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, preferButton)
en: prefer the selected device
sv: vald enhet föredras

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, deferButton)
en: no preference for the selected device
sv: vald enhet föredras inte

en: Phonon Configuration Module
sv: Inställningsmodul för Phonon

en: Device Preference
sv: Enhetsinställning

en: Backend
sv: Bakgrundsprogram

en: Audio Hardware Setup
sv: Inställning av ljudhårdvara

en: Front Left
sv: Vänster fram

en: Front Left of Center
sv: Vänster om center fram

en: Front Center
sv: Center fram

en: Front Right of Center
sv: Höger om center fram

en: Front Right
sv: Höger fram

en: Side Left
sv: Vänster sida

en: Side Right
sv: Höger sida

en: Rear Left
sv: Vänster bak

en: Rear Center
sv: Center bak

en: Rear Right
sv: Höger bak

en: Unknown Channel
sv: Okänd kanal
