kcm_platform - en to sv translation catalogue (44 entries)

en: Platform
sv: Plattform

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, PlatformThing)
en: Platform Specific Configuration Module
sv: Plattform-specifik inställningsmodul

[ctx: 'Windows' means the OS]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, shellChooser)
en: Windows Desktop Shell
sv: Windows skrivbordsskal

note: i18n: tooltip for option in switching Windows Desktop shells i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, optNative)
en: Native Windows Explorer shell
sv: Windows-systemets skal för utforskaren

note: i18n: whatsThis for option in switching Windows Desktop shells i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, optNative)
en: This is the standard Windows Desktop shell. Choose this if you want to return your system to the default desktop.
sv: Det här är Windows vanliga skrivbordsskal. Välj det om du vill återgå till systemets standardskrivbord.

note: i18n: radio button to choose Windows Desktop shell i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, optNative)
en: Native desktop shell
sv: Systemets skrivbordsskal

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, descrNative)
en: System's default desktop shell
sv: Systemets förvalda skrivbordsskal

note: i18n: tooltip for option in switching Windows Desktop shells i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, optPlasma)
en: Use the KDE desktop shell, as it is seen on Linux.
sv: Använd KDE:s skrivbordsskal som det ser ut på Linux

note: i18n: whatsThis for option in switching Windows Desktop shells i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, optPlasma)
en: Choose this option if you would like to use the Plasma desktop shell for your Windows system.
sv: Välj det här alternativet om du vill använd Plasmas skrivbordsskal för Windows-systemet.

note: i18n: radio button to choose Windows Desktop shell i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, optPlasma)
en: Plasma desktop shell
sv: Plasma-skrivbordsskal

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, descrPlasma)
en: KDE4 Plasma desktop shell
sv: KDE4 Plasma-skrivbordsskal

note: i18n: tooltip for option in switching Windows Desktop shells i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, optCustom)
en: Your custom desktop shell
sv: Ditt eget skrivbordsskal

note: i18n: whatsThis for option in switching Windows Desktop shells i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, optCustom)
en: Choose this and press the <i>"Setup..."</i> button to configure you custom desktop shell. Not recommended for the average user.
sv: Välj det här och klicka på knappen <i>"Inställning..."</i> för att anpassa ditt egna skrivbordsskal. Rekommenderas inte för vanliga användare.

note: i18n: radio button to chose Windows Desktop shell i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, optCustom)
en: Custom desktop shell
sv: Eget skrivbordsskal

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, descrCustom)
en: This shell is reserved for the user's custom shell. Press the "Setup" button to setup your favorite shell.
sv: Det här skalet är reserverat för användarens eget skal. Tryck på knappen "Inställning" för att ställa in skalet du föredrar.

note: i18n: tooltip for button to setup custom Desktop shell i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, btnShellSetup)
en: Press to setup your custom desktop shell
sv: Klicka för att ställa in ditt eget skrivbordsskal

note: i18n: whatsThis for button to setup custom Desktop shells i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, btnShellSetup)
en: Press this and a configuration dialog will appear to allow you to configure your custom desktop shell.
sv: Klicka här så dyker en inställningsdialogruta upp som låter dig ställa in ditt eget skrivbordsskal.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnShellSetup)
en: Setup...
sv: Inställning...

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, systemIntegration)
en: System Integration
sv: Systemintegrering

note: i18n: tooltip for checkbox i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkDisableMenuGen)
en: This will enable automatic regeneration of Windows' Start menu entries for KDE applications
sv: Det här aktiverar automatiskt återskapande av alternativ i Windows startmeny för KDE-program

note: i18n: whatsThis tooltip i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkDisableMenuGen)
en: This option defines if Windows' Start menu entries should be regenerated or not. By default start menu entries are regenerated automatically, but you may wish to disable it if you have issues with that.
sv: Inställningen definierar om alternativ i Windows startmeny ska återskapas eller inte. Normalt återskapas alternativ i startmenyn automatiskt, men du kan välja att inaktivera det om du har invändningar mot det.

note: i18n: checkbox caption in System Integration options i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkDisableMenuGen)
en: Enable automatic regeneration of start menu entries
sv: Aktivera automatisk återskapande av alternativ i startmenyn

note: i18n: tooltip for checkbox i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkUseNativeDialogs)
en: Use native Windows file dialogs instead of KDE ones
sv: Använd Windows-systemets egna fildialogrutor istället för KDE:s

note: i18n: whatsThis tooltip i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkUseNativeDialogs)
en: Choose this option to make KDE applications use the standard Windows Open/Save file dialogs, instead of those normally used in KDE.
sv: Välj alternativet för att låta KDE-program använda standarddialogrutorna i Windows för att öppna och spara filer, istället för de som normalt används i KDE.

note: i18n: checkbox caption in System Integration options i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkUseNativeDialogs)
en: Use native system file dialogs
sv: Använd systemets egna fildialogrutor

note: i18n: tooltip for checkbox i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkInstallCPl)
en: Install System Settings into the Windows Control Panel.
sv: Installera Systeminställningar i Windows kontrollpanel.

note: i18n: whatsThis tooltip i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkInstallCPl)
en: This will install the KDE 'System Settings' as an element in the Windows Control Panel.<br><b>Caution: This option tweaks your Windows registry.</b>
sv: Det här installerar KDE:s Systeminställningar som ett element i Windows kontrollpanel.<br><b>Varning: Alternativet modifierar Windows register.</b>

note: i18n: checkbox caption in System Integration options i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkInstallCPl)
en: Install as control panel element
sv: Installera som element i styrpanel

note: i18n: tooltip for checkbox i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkInstallCursors)
en: Install Oxygen cursors as Windows cursor schemes
sv: Installera Oxygen pekare som Windows pekarscheman

note: i18n: whatsThis tooltip i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkInstallCursors)
en: This will install the Oxygen cursors into your system and combine them as a cursor theme.<br><b>Caution: This option tweaks your Windows registry.</b>
sv: Det här installerar Oxygens pekare på systemet, och kombinerar dem till pekarteman.<br><b>Varning: Alternativet modifierar Windows register.</b>

note: i18n: checkbox caption in System Integration options i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkInstallCursors)
en: Install Oxygen cursor schemes
sv: Installera Oxygen pekarteman

note: i18n: tooltip for checkbox i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkInstallWallpapers)
en: This option installs KDE wallpapers into your "My Pictures" directory
sv: Alternativet installerar KDE:s skrivbordsunderlägg i katalogen "Mina bilder"

note: i18n: whatsThis tooltip i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkInstallWallpapers)
en: This will install KDE wallpapers into the <i>"My Pictures"</i> directory so they can be used as your Windows wallpaper. If the checkbox is set to half-checked then it means that there are new wallpapers available to update.<br> The wallpaper aspect ratio will be selected according to your current screen resolution.
sv: Det här installerar KDE:s skrivbordsunderlägg i katalogen <i>"Mina bilder"</i>, så att de kan användas som Windows skrivbordsunderlägg. Om kryssrutan är halvt markerad, betyder det att nya skrivbordsunderlägg finns tillgängliga för uppdatering.<br>Skrivbordsunderläggens proportion väljs enligt nuvarande skärmupplösning.

note: i18n: checkbox caption in System Integration options i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkInstallWallpapers)
en: Install Oxygen wallpapers
sv: Installera Oxygen skrivbordsunderlägg

note: i18n: tooltip for checkbox i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkStartAtLogin)
en: This will make essential KDE processes run at user login
sv: Det här gör att nödvändiga KDE-processer körs när användaren loggar in

note: i18n: whatsThis tooltip i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkStartAtLogin)
en: Enabling this option will start essential KDE processes at user login. Normally these processes are started when you first start a KDE application, thereby delaying the actual application launch.<br>It is recommended to enable this option to make your applications launch faster for the first time.<br><b>Caution: This option tweaks your Windows registry.</b>
sv: Att aktivera alternativet gör att nödvändiga KDE-processer körs när användaren loggar in. Normalt startas processerna när det första KDE-programmet startas i användarsessionen, så själva programstarten fördröjs.<br>Du rekommenderas att aktivera alternativet för att få program att starta snabbare första gången.<br><b>Varning: Alternativet modifierar Windows register.</b>

note: i18n: checkbox caption in System Integration options i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkStartAtLogin)
en: Load KDE at user login
sv: Ladda KDE när användaren loggar in

en: KDE System Settings
sv: KDE:s systeminställningar

en: All KDE settings in one place
sv: Alla KDE:s inställningar på ett ställe

en: This shell is reserved for user's custom shell. Press "Setup" button to setup your favourite shell.
sv: Det här skalet är reserverat för användarens eget skal. Tryck på knappen "Inställning" för att ställa in skalet du föredrar.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, ShellEditDlg)
en: Setup Custom Shell
sv: Ställ in eget skal

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Name:
sv: Namn:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Command:
sv: Kommando:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Description:
sv: Beskrivning:
