kcmhtmlsearch - en to sv translation catalogue (23 entries)

en: The fulltext search feature makes use of the ht://dig HTML search engine. You can get ht://dig at the
sv: Fulltextsökningen använder sig av HTML-sökmotorn ht://dig. Du kan hämta ht://dig på

en: Information about where to get the ht://dig package.
sv: Information om var ht://dig-paketet kan hämtas.

en: ht://dig home page
sv: ht://dig:s hemsida

en: Program Locations
sv: Programplatser

en: Enter the path to your htdig program here, e.g. /usr/local/bin/htdig
sv: Ange sökvägen till htdig-programmet här, t ex /usr/local/bin/htdig

en: Enter the path to your htsearch program here, e.g. /usr/local/bin/htsearch
sv: Ange sökvägen till htsearch-programmet här, t ex /usr/local/bin/htsearch

en: Enter the path to your htmerge program here, e.g. /usr/local/bin/htmerge
sv: Ange sökvägen till htmerge-programmet här, t ex /usr/local/bin/htmerge

en: Scope
sv: Räckvidd

en: Here you can select which parts of the documentation should be included in the fulltext search index. Available options are the KDE Help pages, the installed man pages, and the installed info pages. You can select any number of these.
sv: Här kan du välja vilka delar av dokumentationen som ska inkluderas i fulltextsökningens index. Tillgängliga alternativ är KDE:s hjälpsidor, de installerade manualsidorna och de installerade informationssidorna. Du kan välja vilken som helst av de här.

en: &KDE help
sv: &KDE:s hjälp

en: &Man pages
sv: &Manualsidor

en: &Info pages
sv: &Informationssidor

en: Additional Search Paths
sv: Ytterligare sökvägar

en: Here you can add additional paths to search for documentation. To add a path, click on the <em>Add...</em> button and select the folder from where additional documentation should be searched. You can remove folders by clicking on the <em>Delete</em> button.
sv: Här kan du lägga till ytterligare sökvägar att söka i efter dokumentation. För att lägga till en sökväg, klicka på <em>Lägg till...</em> och välj från vilken katalog som den ytterligare dokumentationen ska sökas. Du kan ta bort kataloger genom att klicka på <em>Ta bort</em>.

en: Add...
sv: Lägg till...

en: Delete
sv: Ta bort

en: Language Settings
sv: Språkinställningar

en: Here you can select the language you want to create the index for.
sv: Här kan du välja för vilket språk du vill skapa indexet.

en: &Language
sv: &Språk

en: Generate Index...
sv: Skapa index...

en: Click this button to generate the index for the fulltext search.
sv: Klicka på den här knappen för att generera indexet för fulltextsökningen.

en: without name
sv: utan namn

en: <h1>Help Index</h1> This configuration module lets you configure the ht://dig engine which can be used for fulltext search in the KDE documentation as well as other system documentation like man and info pages.
sv: <h1>Hjälpindex</h1> Den här inställningsmodulen låter dig anpassa ht://dig-motorn vilken kan användas för fulltextsökning i KDE:s dokumentation och även i annan systemdokumentation som t ex manual- och informationssidor.
